IKARIKAR http://www.ikar.sk

Píšte tak, ako tesal Michelangelo Dávida... Celkový počet komentárov: 5
 

     Mnohí začínajúci autori majú pred písaním pochybnosti.
  - Dokážem to vôbec napísať?
  - Bude to také dobré, ako by som chcel?
  - Začiatok je ok, ale potom to akosi stráca na šťave... Ako ďalej?
  - Osloví to čitateľov? Má to význam, myšlienku, posolstvo?

 

Najkrajšie dielo na svete

     V galérii Galleria dell´Accademica v talianskej Florencii stojí Michelangelov Dávid, ktorého mnohí považujú za najkrajšie sochárske dielo na svete.

     Hovorí sa, že Michelangela sa raz ktosi spýtal, ako dokázal vytesať niečo také prekrásne. Vysvetlil, že keď jedno ráno kráčal do svojho ateliéru, náhodou mu zrak zablúdil do bočnej uličky, kde ležal obrovský kus mramoru, dovezený pred rokmi z hôr, zarastený trávou a krovím.

     Hoci touto cestou kráčal už mnohokrát, až tentoraz zastal, aby si ten obrovský kus mramoru viackrát obišiel a pozorne ho preskúmal. Vtedy zrazu zistil, že je presne tým, čo hľadal pre sochu, ktorú mal zhotoviť na objednávku. Priniesol ten kus mramoru do svojho ateliéru a opracovával ho takmer štyri roky, kým vytvoril Dávida.
Podľa legendy Michelangelo neskôr povedal: „V kuse mramoru som hneď na začiatku uvidel Dávida. Odvtedy bolo mojou jedinou úlohou odstrániť všetko, čo nebol Dávid, kým nezostala iba dokonalosť.“

 

Osloboďte sa z mramoru

     Podobne ako Dávid, aj vy ste možno uväznení v mramore. Respektíve to, čo chcete napísať. Čo túžite dať na papier.

     Musíte preto odstrániť všetok strach, pochybnosti, neistotu, negatívne emócie a zradné myšlienky, ktoré vás brzdia, až zostane len to najlepšie, čo dokážete napísať. Vždy je potrebné až nevyhnutné „otesávať“ napísané, skracovať, vyhadzovať, presúvať a meniť. Musíte doslova vystopovať všetky slabiny, opakovania, logické chyby, nezrovnalosti, nezmysly, nečakané (a neodôvodnené) zmeny v charakteroch postáv...

     Nekývnite rukou ani nad drobnosťou, ktorá vám nesedí a neviete, ako sa s ňou vysporiadať. Nezľahčujte to slovami „veď to si takmer nikto nevšimne“ – čitatelia sú veľmi pozorní a takáto nedbalosť sa môže vypomstiť. Áno, čitatelia vedia byť značne kritickí a neraz sa chytajú drobností.

     Keď usilovne redigujete svoj rukopis, zákonite prichádza moment, keď už nič nevidíte: žiadne slabiny, nepresnosti, obsahové „spomaľovače“... dokonca začnete pochybovať aj o tých pozitívnych kúskoch. V tej chvíli je najlepšie posunúť svoje dielo niekomu zvonka. Nesnažte sa zrazu všetko prerábať, dopĺňať, škrtať. Ste zaujatí a rukopisu to môže len uškodiť. Najskôr ukážte tú svoju „sochu“ niekomu inému, nech sa na ňu pozrie z iného uhla pohľadu, z nadhľadu. Vy si zatiaľ oddýchnite od napísaného a počkajte si na názory. Potom sa opäť pustite do prepracovania s čistou hlavou.

     Veľa šťastia.
 Komentáre

vcielka22.3.2019
 

Toto je tak krasne napisane. Clovek sa s tym dokaze plne stotoznit. Az ma to za srdce chytilo :)

Juraj21.9.2016
 

No som rád, že som \"mamtalent.sk\" objavil.Tesne predtým ako som túto stránku vy-google-oval, opísal som jednej slečne/ pani v krátkosti výlet, na ktorý som sa pred mnohými tokmi podujal s mojim kamarátom. Vraj ju to zaujalo a miestami sa jej to zdalo aj vtipné a že by som mal skúsiť o tom napísať poviedku. A tak som začal hľadať informácie o tom, ako sa to robí, pretože ako som jej povedal, s opisom si nevystačím a tak musím tomu dať dej a nejakú zápletku. Takže už viem čo, ale netuším ako :)

Adhara15.12.2012
 

S obsahom článku súhlasím, až na jediné. „Nekývnite rukou ani nad drobnosťou, ktorá vám nesedí...“ – mnohí veľmi dobre predávaní autori kývnuť rukou môžu a prepečie sa im to. Keď môžu oni, môžme aj my, možno v tom je tajomstvo úspechu... :-) Ale nie, žartujem. Akákoľvek nezrovnalosť je samozrejme zlá. Lenže zdá sa, že o osude knihy ani o jej čitateľskom úspechu nerozhoduje.

DARK14.12.2012
 

Plus palec hore za článok.

DARK14.12.2012
 

Galleria dell´Accademia - chybička sa vlúdila. :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: