IKARIKAR http://www.ikar.sk

Plaché písmenká 8 (Jana Mátelová)14.7.2010
 

3
 počet hodnotení: 13
prečítané 117, Komentáre 16

 

Páľava
Rozostrila zmysly
Rozkmitala túžby
Tak rád sa necháš ovládnuť
Aj túžba po lásk...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Vasil5.7.2011
 

Tak tie rozostrené zmysly sa mi páčia ako výraz. Zatvoriť oči a prestať počúvať, vidieť, iba cítiť. Pekné. Kam sa podela Liečiteľka stromov? Chcel som pozrieť.

jana mátelová5.7.2011
 

Som nevedela, že Liečiteľka mala aj nejakých čitateľov :D Zmazala som ju, lebo nemám nové kapitoly, tak nech to nezavadzia. Ďakujem, za komentár, potešil :)

Lýdia8.9.2010
 

Milá Jana,
na základe Vášho dnešného hodnotenia som k Vám nakukla. V prvom rade Vám k nemu gratulujem - je stručné, výstižné a konkrétne. Zároveň Vám hodnotiteľ dáva jasnú spätnú väzbu - talent máte.

K Vašej poézii sa nebudem vyjadrovať po odbornej stránke, nie som na to expert. Môžem iba povedať, čo som pri čítaní cítila - bolo mi krásne a zažila som aj polárne mravce,

ďakujem za pohladenie duše, majte sa krásne, čitateľka MT

jana mátelová9.9.2010
 

Ďakujem, za komentár. A som rada, že Vás moje vešíky potešili.

Vlado Filipko8.8.2010
 

Páľava sa mi páči, nesúhlasím s tým, že je tam niečo navyše.

jana mátelová9.8.2010
 

Ďakujem za komentár a že sa ti to páči, tak ako to je (aj tak to neviem, napísať lepšie).

Penelope Toomey15.7.2010
 

Čo cítime nie je menejcenné, ako materiál na báseň. V tvojich textoch - celkovo, vnímam potenciál, autentickosť (nesúhlasím s Martinom, že sú to konfrontácie pre ľubovoľý hollywoodsky love story). Pokuľháva spracovanie, ale na tom sa chválabohu dá popracovať. Opakujem sa, že báseň nemá byť polopatistická, ale ani prekombinovaná (obraznosťou, motívmi/myšlienkami). Ty máš jasno v tom, čo chceš vyjadriť, a má v tom jasno aj čitateľ, čo je milá zhoda. Dorozprávať myšlienku/obraz je zlozvyk, s ktorým sa oplatí popasovať. Popisným štýlom sa dajú \"zaznamenať\" silné obrazy/metafory. Napíš kľudne (spisovne je pokojne, viem), len trojriadkovú báseň, ale hutnú, vysokokoncentrovanú poetickú výpoveď. Dokážeš, som si istá :)

jana m.17.7.2010
 

Ďakujem za podporu. Cením si to.
Skúsim ich trochu prerobiť. S týmito poslednými som nebola celkom spokojná - len som ich nevedela doladiť.

Eva Sládeková15.7.2010
 


Janka, je to príjemné na prečítanie.

Ale, súhlasím s Martinom - v prvej básni posledné tri riadky sú fakt, ktorý sa v nej nemusel stať. Dôraz druhej básne je zase prebytočný v poslednom riadku.

Janka, u teba cítiť posun, otváraš sa, viac konkretizuješ. Skús však predsa nechávať tajomno tam, kde si myslíš, že máš pridať - vo výraze (obsahu).

A, druhá báseň mi pripomína moju vlnu, asi preto som sa takto zamyslela...

Všetko dobré, svieže dni a tiež verné poetické prívlastky!!

jana mátelová15.7.2010
 

Evka, aspoň že to bolo príjemné na prečítanie :)
aj tebe všetko dobré a ďakujem, za komentár.

Martin14.7.2010
 

Plaché písmenká sú až príliš sentimentálne. Nezdá sa vám, že majú vyplazené jazyky. Nie preto, že je im horúco a jeden z názvov znie Páľava, ale skôr z dôvodu, že toľkú citovosť akoby nevládali uniesť a sú poriadne unavené z tak ťažkého nákladu. Prečo? Prvý text Páľava je až príliš priamočiary, ide k svojmu obsahu jednoducho, veď načo zakrývať niečo, čo chcem povedať. Prvé dva verše a obrazy sú analogické, potom nasleduje kontrastné, vecné zhodnotenie. O platnosti dvoch veršoch napísaných kurzívou môžu čitatelia diskutovať. Vytriezvenie, ako pointa záverečných troch veršov, by sa dalo vtlačiť do jedného. Dozaista. Rozmýšľať, čo komunikuje prvý riadok bez druhého atď. A je zrejmé, že samostatne toho veľa nepovie. Ak sa pozrieme na zvukovú rovinu, dá sa v nich sledovať trochej, ale prostredný je jambický, o tom niet pochýb. Celá báseň takto osciluje medzi jambom a trochejom, ale písať pod istým rytmickým pôdorysom asi nebolo autorským zámerom. Takže zámerom bude obsah, myšlienka, pretože obraznosť nie je výrazná. Prvé trojveršie som už z tohto pohľadu opísal, ďalšie verše sú skôr vecnými konštatovaniami – sentenciami. Je to fakt, fatamorgána nie je veľmi nápomocná. Vedeli sme to?
Druhá báseň je štruktúrne podobná prvej, hoci pomer obraznosti a vecných informácií je v príznačnejšom poetickom garde. Opäť voľný verš, ojedinelú koncovú zvukovú zhodu asi netreba považovať za cielený autorský počin. Opäť bez pravidelného rytmického pôdorysu. Prvé štyri verše nás uvádzajú do status quo lyrického subjektu – prenikavými obrazmi, zaujímavým slovníkom (povrazec, impregnovať, kolomaž). Začiatok, ktorý pripravuje pôdu. Pre príchod obrovskej dávky emócií, pred ktorými sa srdce utesnilo, ale rozlievajú sa na papier ako kolomaž. A mažú a mažú, len stroj básne už nefunguje tak spoľahlivo a napriek všetkému škrípe. Priama výpoveď, s obrazným tesnením, ktoré však neprekvapuje tak, ako prvé štyri verše. Konfrontácia subjekt – objekt sa tak môžu pokojne vsunúť do ľubovoľnej holywoodskej love story.
Šiel by som cestou sľubných začiatkov, pozdávajú sa mi, najmä v druhej básni. Je táto cesta prijateľná?
Škoda tých záverov, netrúfam si teraz nakoniec už vôbec súhlasiť s názvom príspevku. Ako aj by mohli byť tieto písmenká plaché, keď sú tak priamočiare a „drzé“. Hádam práve v tomto pomenovaní možno hľadať primárnu motiváciu ich vyplazených jazykov. Zdá sa, že tie plaché sa ukrývajú niekde inde. Janka ich určite nájde :)

jana mátelová15.7.2010
 

Ešte raz ďakujem za obsiahly komentár.
Budem si ho čítať dookola a snáď sa mi podarí o niečo zlepšiť (aj keď asi tuším, že toto sú moje limity).

Bola by som strašne rada, keby si si prečítal všetky moje príspevky, dal mi aspoň stručne vedieť, či si v nich našiel niečo nádejné.


Oľga Gluštíková14.7.2010
 

Mňa zaujali \"vykorenené vlasy\", je to veľmi pekný obraz, posunula si mi uhol pohľadu. Trochu ma tam zmiatol ten jeden rým, ale nebol na škodu, aj keď je aký je, Jani. Píš, držím palce.

jana mátelová14.7.2010
 

ách, ten rým som si ani neuvedomila, neviem, rýmovať, tak sa im radšej vyhýbam :)
Ďakujem za komentár.

ava14.7.2010
 

Jani, Páľava ma \"rozohriala\" a Tesnenie dokonale \"unieslo\". Prečítala som to od hora až dolu a zas a znovu.
Výborné a ani si neškrtla. :-)

Asi ma \"zabiješ\", ale, čo takto použiť miesto - \"rozostrila\" - \"rozihrala či rozohnila\". Je to len návrh, netuším či správny. :-D

jana mátelová14.7.2010
 

Ale škrtala :)
Som rada, že si ma tu zas našla, trochu som váhala, či to sem vôbec pridať.

A dík za návrh :) zvážim :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: