IKARIKAR http://www.ikar.sk

Poézia môjho JA (Janka Pastrnakova)8.3.2015
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 92, Komentáre 6

 
Poézia môjho JA
Dúha
 
Milónmi bozkov chcem dúhu vytvoriť
a šťavu lásky piť jej farebnosťou.
 
Chcem postaviť veľk...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Natália9.3.2015
 

Janka, podľa mňa táto tvorba sa nedá považovať za poéziu, ak chceš vedieť prečo, začni čítať.

Janka9.3.2015
 

Natália, cením si tvoju odpoveď.
Skús mi napísať niečo bližšie.

Alia S.9.3.2015
 

Janka, umenie nie je nazvať báseň Dúha a ešte trikrát ju spomenúť, hoci v obmenách. Umenie je písať tajomne, skratkou, náznakom...
Ani \"chcem postaviť mosty ako človek prostý\", ani \"dúhou vykúpiť sa dám, v bezmocnosti rozmýšľam\" a pod. nie je nič, čo by malo poskytnúť zimomriavky, zamyslenie a pocit, že autor pracoval so slovom umne.
To, čo si poskytla ty, sú len slovká nasúkané za sebou aby sa ako-tak rýmovali. A to nie je poézia.
Čítať začni okrem poézie aj jej teóriu, dozvieš sa veľa, pochopíš veľa, ak budeš chcieť.

Janka10.3.2015
 

Nemôžeš hodnotiť myšlienky človeka o ktorom nevieš nič. Teoretikov sú milióny, ale teória patrí do škol nie do diel. Dielo sú myšlienky osobností a um je v tejto chvíli na nič, pretože si vôbec nepochopila čo sa pod dúhou skrýva.
Skús zapojiť fantáziu, zahoť teóriu a snáď to pochopíš.

Alia S.10.3.2015
 

Aby sme si rozumeli, nehodnotím tvoje myšlienky.
Poézia je pocitová záležitosť, a preto má každý právo vysvetliť si poetické dielo po svojom a pokojne sa pocity, dojmy a vyhodnotenia môžu rozchádzať. Aby tomu tak bolo, najskôr musí autor poskytnúť dôvod zastaviť sa, zamyslieť, v ešte lepšom prípade znovu a znovu k autorovi a jeho premysleným dielam vrátiť. Tvoje texty zatiaľ poskytujú rýchle prečítanie a zatvorenie. Určite mi nerozumieš, ale ak nasaješ tisícky naozajstných básní, začnú ťa riadky plné praobyčajných zvestovaní a lacných slov nudiť a uveríš, že čitateĺ vôbec nemusí pochopiť, čo tým autor zamýšľal vyjadriť. Nedovolíš si ho obviňovať z toho, že nerozumie, nechápe. Nik nikomu nevidí do mysle a ani nemôžeš od nikoho žiadať, aby v básni videl presne to, čo chceš.
Daj priestor fantázii (svojej i čitateľskej), použi obraznosť, vyberaj aspoň trochu iné ako bežné pojmy, neservíruj bazárový tovar, prekladaj farbami medzi riadkami, nesil sa do prvoplánových rýmov, dodrž slovosled, dnes sa už predsa inverziou nepíše - aj to je jeden zo základných omylov - atď, atď, atď. Hlavne nenúť čitateľa chápať tvoje pochody. Poskytni mu priestor na premýšľanie, dopraj hĺbku.
Skús chápať ty, snáď pochopíš.

Alia S.10.3.2015
 

Malo byť: \"tvoje riadky\", nie \"tvoje texty\". Našťastie ich nie je veľa, teda vždy je čas tvoriť, popri tom veľa čítať, nie hneď neuvážene písať.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Janka Pastrnakova

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: