IKARIKAR http://www.ikar.sk

Pohľad na svet I. (Eva Ava Šranková)17.1.2010
 

4
 počet hodnotení: 261
prečítané 1111, Komentáre 53

 

Ľudia medzi nami 
 
 
Je studený sychravý októbrový deň. Jeden z tých nevľúdnych dní, ktoré jeseň prináša. Flákam sa ulicami, je mi zima, ale hlad víťazí nad „teplom domova“, a tak snorím po obci. S ňufákom pri zemi hľadám známu vôňu, ktorá by ma priviedla k jedlu. Život mi ubieha deň za dňom a ja sa snažím prežiť. Trvá to už hodnú dobu. Odvtedy, čo sa ma ako šteňaťa nabažili a potom prišli na to, že som príliš veľký a živý. A tak sa ma vzdali – odviezli ma na dedinu k novým pánom.
Bolo mi nanič... miloval som svoju rodinu. Ocitol som sa osamelý u cudzej ženy, ktorá sa o mňa mala starať. Bol som však viac bitý než sýty. Moja pekná, pestovaná srsť sa časom zmenila na klbko chuchvalcov plné parazitov, špiny a výkalov. Mrzelo ma to, pretože kedysi som bol krásny a dobre živený. Teraz ma Cudzinka každý deň vyháňa z dvora, a tak celé dni blúdim po uliciach. Ale večer sa vraciam späť a čakám, čo bude...
Dnešok nie je iný – opäť sa túlam. Odrazu začujem piskot. Zdvihnem hlavu a zbadám dvoch ľudí. Pozorujú ma. Mladý muž a žena. Ona sa smeje, volá na m...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Lýdia J.31.10.2011
 

Ad: Chovateľ
Ava, teraz som akosi stratila reč.

ava1.11.2011
 

Viem, Lydka.

Osobne ich strácam často a vtedy píšem krátke a úderné slová.
Možno raz niektorých preberú.

Lýdia J.1.11.2011
 

Ava, niekedy o tom pochybujem. Je mi ťažko, pretože. Pretože za takýmito písmenkami vidím niečo iné. Posraný život mojich klientov. Vyjadrila som sa hrubo? Prepáč, ale, napriek tomu - Tvoje písmenká mi pomáhajú. Vďaka.

ava1.11.2011
 

To je ok, vôbec si sa nevyjadrila hrubo. Je to pochopiteľné.

Ďakujem Ti.

Cat Sagari16.8.2010
 

Ava,

príbeh psíka, ktorý našiel lásku (a zároveň ju mohol i opätovať), bol nádherný – kiežby sa osudy všetkých psíkov sveta skončili takto šťastne... Poviedke darujem päť hviezdičiek, pretože inak sa mi ani nedá.

Ďakujem za ďalší príval emócií, ktorý vďaka tejto próze vo mne vzplanul.

Maj sa dobre, Ava.

Cat

ava16.8.2010
 

:-) aj Ty sa maj dobre, Cat.
Ava sa usmieva a vraví: Ďakujem. :-D

adam5.8.2010
 

ahoj ava, no idem teraz k tebe:-))) precitam, skomentujem a mozno budem aj trocha premudrely, ale bez toho by som to uz nebol ja, he he he

ava5.8.2010
 

Nuž vitaj, Adam. Pokojne buď. :-)

Lipárová Vlasta11.5.2010
 

Avi ,mám rada zvieratká a viem oceniť Tvoj prístup k ním.Dojímavé.

ava11.5.2010
 

Vlastinka, Ty máš doma svoju \"zvieratkovskú lásku\" a dojímavé pre mňa je to, ako sa napriek všetkému o neho staráš. Tak všetka česť a ďakujem za pristavenie.:-)

Daniela Peleščáková11.5.2010
 

Ahoj Ava!
Tento príbeh o psíkovi je krásne dojímavý. Tým viac, že si ho napísala v prvej osobe, akoby nám to rozprával smutný, osamelý a po láske túžiaci tvor, ktorého sa našťastie ujmú dobrí ľudia.
Priznám sa, že asi mám v sebe nejaký blok, pretože sa všetkých zvierat bojím. Napriek tomu neznášam, ak im niekto ubližuje a trpia. Rešpektujem všetky živé tvory a dokonca aj muchy vyháňam von oknom. Komáre sú výnimka! :-))
Čauko! :-)

ava11.5.2010
 

Čauko Dani:-)))
ďakujem za Tvoj komentík, potešil.
Och, a ja nesmierne hmyzu, z ktorého mám \"des\"!!!! Pre mňa by nemusel jestvovať, ale viem, že musí... zvierat sa nebojím- s nimi sa dá rozprávať.:-D-:D
Ahoj!

Oľga Kohútiková10.5.2010
 

Milá Ava,
veľmi pekne píšeš príbehy zo života. O psíkovi, strašne krásny psačí príbeh; tak ma dojal, že som hneď musela ísť pohladkať nášho Benyho. To, čo ľudia dokážu zlé urobiť psíkovi, to by sa im malo vrátiť, aby si vychutnali vlastnú surovosť. Nie som za to, aby sa zlo oplácalo zlom, ale možno by to pomohlo mnohým psíkom a možno aj ľuďom. Možno...
Aj o tej viere a náboženstve plne s Tebou súhlasím, tiež mám s tým osobné skúsenosti a je to tak. Treba veriť v Boha, ten každému pomôže, ale farári nie.
Máš obrovský talent, krásne vieš čitateľovi naservírovať chutný pokrm, a preto píš, s veľkou chuťou sa čítajú príbehy z Tvojej kuchyne. Prajem veľa úspechov. OK

ava11.5.2010
 

Milá Oľga,
ďakujem a nesmierne sa teším, že vďaka môjmu príbehu si Tvoj Beny vyslúžil poláskanie navyše.:-)
Ó, áno... som za neskutočne prísny zákon, ktorý treba presadiť za týranie zvierat- tak ako v Amerike, lebo tam sa s takými \"neľuďmi\" nebabrú!!!!!

P.S.Ďakujem a veľa úspechov rovnako prajem i ja... a je jedno akých... hlavne nech sú, no nie?

Enrique10.5.2010
 

No veru, ja nepatrím k jedincom, ktorým sú psíkovia, mačičky a iné nemé tváre ľahostajné. Z odhodených zvierat ma veľmo srdco bolí. A fešák na obrázku je mi aj známy, rovnako ako spomínaní milí mladí ľudia. Žiaľ pravdivý príbeh psíka, ktorý dopadol našťastie dobre. :-D

ava10.5.2010
 

Jéj, Enri, no kedy si ma Ty nepotešila???:-D Ďakujem pekne a viem, že Ty určite nepatríš k takým \"ľuďom\". Tvoje srdiečko je našťastie obrovské a veľmi dobré!
Papušky...:-)... a fešáka milujem!

Lula10.5.2010
 

Ahoj Ava!
Pekný príbeh. Smutnoveselý. Ja sama často rozmýšľam, čo si tak zvieratá myslia o nás ľuďoch. Škoda, že sa to nikdy nedozvieme.
Želám veľa chuti do písania. A gratulujem k poézii, tiež som ju čítala :o)

ava10.5.2010
 

Ahoj Lulka,
ďakujem za Tvoj komentár a za gratuláciu k poézii.:-)
Vieš, až dosiaľ som váhala, či Ti mám, alebo nemám poblahoželať k hodnoteniu, lebo je pre mňa príliš rozpoluplné. T.J., že neviem, či je naozaj vhodné na blahoželanie, alebo skôr nie... ak pre Teba áno, tak zo srdca blahoželám, ak nie... nechám to tak... Aj tak som sa Ti večer chystala napísať, ale keď si už tu využívam túto možnosť.
Tebe taktiež prajem veľa chuti do písnia a verím, že tých Tvojich zábavných príbehov máš ešte neúrekom!:-))
Ahoj.

gaston1.3.2010
 

Ahoj Ava. Súhlasím kapánek s tebou. Viera a náboženstvo nie je to isté. Vieru máš v srdci a náboženstvá sú niekedy nepodložene dogmy. No čo povedal Boh ľuďom po potope sveta? Už nikdy nedopustím na ľudí nič čo by ich zahubilo. Všetko zlo si vytvárame sami a to nás nakoniec môže priviesť do záhuby, alebo znovu na začiatok do doby piesku a kamenia. Fridrich Nitze to napísal výstižne.Človek je k človeku horší ako vlk k vlkovi.Vlk zabíja iba kvôli hladu a človek kvôli svojmu pohodliu. Ten zlý neboli mníšky,lebo oni vedeli, že sa o nich postarajú, ale tí ktorý životy deti splodili a nechali ich napospas osudu.

ava-autor2.3.2010
 

Ahoj, Gaston:)))
som nesmierne rada, že opäť mám možnosť čítať Tvoje slová; poznať názor človeka, ktorého si na týchto stránkach nesmierne vážim preto, aký si- vždy otvorený, pravdovravný a čestný. Stojíš si za svojím a vieš svoj názor dokonale obhájiť a podložiť.
Ďakujem, že si \"kapánek\" súhlasil so mnou, lebo po Tvoju poslednú vetu súhlasím so všetkým, čo si napísal. Ale tá posledná mi nedá- rodičia tie deti nechali napospas osudu, no koľké sa v tejto situácii ocitli, lebo rodičov stratili a nemali nikoho? Vravíš, že rádové sestry vedeli, že sa o nich \"postarajú\"- jasne, veď niekto sa postarať musel, ale akým právom spravili to čo spravili??? Ako sa môžu riadiť PRIKÁZANIAMI, keď sami nedodržujú \"MILUJ BLÍŽNEHO SVOJHO?!\" Toť vsjo, názor každého je osobná vec a jeho právo a aj ja sa podľa toho v živote riadim a keď vidím neprávosti, ktoré sa okolo mňa dejú, nedá mi, aby som o nich mlčala... a toto sú veci, ktoré ja nedokážem a ani nechcem prežrieť.
Ďakujem za Tvoju účasť a snáď aj za trochu pochopenia a určite sa budem tešiť, keď si opäť raz budeme môcť \"pokecať\"- a možno snáď na čítačke, teda ak prídeš.
Ahoj:)

gaston2.3.2010
 

Ahoj Ava.Nepoznám podrobnú problematiku toho čo sa tam stalo a kto je za tým všetkým. Ja som to zobral trochu všeobecne. Na tuto problematiku sa dá dosť veľa diskutovať. No na čítačku som neni pozvaný ani ako autor a ani ako divák. Navyše do blavy to mám okolo 250 km. Takže ak chceš pokecať iba ak cez môj mail uverejnený pri mojich dielach.

ava-autor2.3.2010
 

Gaston, napíšem Ti e-mail, o.k.?

Ján J. Nynamo28.2.2010
 

Parádna kritika súčasnej spoločnosti...

ava1.3.2010
 

...ďakujem, Janko. Nemyslela som to ani tak ako kritiku, skôr akési zamyslenie; poukázanie na to, čo sa okolo \"nás\" deje.
Nech sa Ti darí a čo, hľadala som to včerajšie dielko a \"kukám\", že si ho zrušil.:))

Ján J. Nynamo1.3.2010
 

Zaujímavé zamyslenie. Dá sa v ňom nájsť všeličo. Kritika, modrooká nádej aj viera v Boha.
Čo sa týka včerajšieho dielka: upozorňoval som, že je len dočasné. :)

reňa28.2.2010
 

Ahoj ava, dnes som sa vrhla do tvojej tvorby, po chutnom obede (je nedeľa) som si chcela poobedie spríjemniť... a musím konštatovať, že si pre mňa veľmi chutný zákusok. Píšeš ozaj tak skutočne, núti to človeka zamyslieť sa ... až ľutujem, že som k tebe nezablúdila už skôr.. a teraz hor sa na román

ava-autor28.2.2010
 

Milá, Reňka... ďakujem! Pre mňa sú zákuskom práve aj tieto slová a bezpochyby tiež všetky diela, ktoré som na tomto portáli mala možnosť prečítať a naučiť sa niečo nové. Obohacujú \"môj svet\".
Reni, neľutuj, ono je v živote všetko tak, ako má byť... Držím palce pri románe a chcem veriť, že prelúskanie historickej časti Ťa od neho neodradí skôr ako prídeš k jadru.)))
Ahoj a teším sa.:-D

desmodus26.2.2010
 

Pekne, uderne, opisane na dobrom kontraste. Trochu mi to pripomenulo Baricakovo \"Raz aj v pekle vyjde slnko\", len toto je trochu lepsie, lebo si v texte nikde neprotirecis, co sa jemu nepodarilo. Opis \"kazania vody a pitia vina\" v kontraste s obycajnym clovekom - modrookou dievcinou - urobil presne to, co mal. Vyvolal zamyslenie. Pises zaujimavo, isto sa vrhnem aj na roman :)

ava-autor26.2.2010
 

Ahoj Desmodus. Tvoj koment ma nesmierne potešil a práve premýšľam nad tým, čo dokáže v živote vyvolať pekné slovo... ďakujem. Prežiaril si tento zamračený, upršaný deň svetlom...:-)))
Prajem Ti všetko dobré v štúdiu a v Tvojej tvorbe ale veru pochybujem, že román bude Tvoja šálka kávy, ale to je ok.:-D
Ahoj.

Enrique20.2.2010
 

A prečo som ja toto dielko preskočila? Takže naprávam: oceňujem Tvoj nápad a snahu priblížiť nám myšlienky tých, nad ktorými sa často ani nezamýšľame, alebo už nechceme, či bojíme zamýšľať? Odpoveď by sme mali hľadať vo svojom vnútri. Ďakujem za možnosť čítania.

ava-autor20.2.2010
 

Naopak Enri, ja ďakujem za Tvoj komentár, lebo Tvoje vetičky vždy rada čítam- vždy je nad čím sa zamyslieť a páči sa mi, ako píšeš a vyjadruješ svoj názor. Preto by som bola rada, keby si napísala ešte niečo, aby Tvoje nádherné myšlienky vynikli ešte viac...
A vôbec nevadí, že dajaké to dielko preskočíš, alebo sa k nemu nevyjadríš...
Ďakujem...:-)))

Enrique20.2.2010
 

Naopak, to by bola škoda neprečítať si všetko, čo vyjde spod Tvojho pera ( platilo ešte donedávna - teraz je asi viac namieste: spod klávesnice tvojho PC ):-D Veď vieš, že Ťa pozorne sledujem a veľmi, veľmi Ti prajem! Nemám problém vyjadriť podporu tomu, kto ju sám rozdáva plnými priehršťami na všetky strany! Ďakujem za seba aj za ostatných!

ava-autor20.2.2010
 

Milá moja kamoška, ani nevieš akú pravdu máš s tým perom... všetko, všecičko píšem ním a potom prepisujem... taký je môj štýl.:-DD
Ďakujem, ďakujem; tisíc krát ďakujem za milé slová, ktoré prinášajú radosť a úsmev...!
Prajem všetko najkrajšie a prosím, píš!!!

Zimmet19.2.2010
 

Príbeh sa číta ľahko, ihneď som sa do neho pohrúžila, máš naozaj veľký talent, pretože dokážeš čitateľa \"vcítiť\" do roly postáv Tvojich príbehov. Rada by som vedela, ako to nakoniec s tou slečnou a s tým mladíkom dopadlo. Je to skutočný príbeh? :)

ava-autor19.2.2010
 

Ahoj Zimmet, prekvapenie pre mňa veľké, keď vidím, že si si pri svojej zaneprázdnenosti našla čas a začítala si sa do môjho dielka. Ďakujem, ďakujem, nesmierne sa teším.:-DD
Obe postavy v tomto príbehu sú vymyslené, ale všetko okolo postavy môjho hrdinu je skutočné... toľko pre objasnenie.
Zimmet, želám Ti nesmierne veľa úspechov na týchto stránkach a najmä to, aby si Tvoje prekrásne diela našli čo najviac čitateľov.
Ahoj...

Zimmet21.2.2010
 

Nech by bola zaneprázdnenosť akákoľvek, Tvoje diela stoja za to, stojím si na svojom, si Veľký Talent! ;)

ava-autor11.2.2010
 

Vážení priateľia a pod oboma poviedkami sa deje to isté...!
Ďakujem za Vaše pochopenie.

J.W.T8.2.2010
 

Ahoj Ava.
Zamýšlať sa treba, ale správnym smerom, aby sme tým myslením vlastný život zlepšovali a nie sa utrápili. Ja si myslím, že život je spravodlivý a hoci sa nám zdá, že niekedy nedostaneme to, čo chceme je preto, že myslíme na to, čo nemáme... Častokrát sa nám zdá, že nám osud nadelil riadne sústo, ale časom zistíme, že to bolo to najlepšie, čo sme sa mohli naučiť alebo si len vyčistiť karmu... A to môžem potvrdiť z prežitého.V jednej knihe \"Psychokybernetika\" (úžasný názov, čó? :-) sa píše, že ľudský mozog funguje ako počítač-aký program doň vkladáme, s takým výsledkom pracuje. Čoho sa bojíme,stane sa. Čo veľmi chceme, stane sa tiež...
A tí, čo robia zle, hoci sa skrývajú za vieru/cirkev/ organizácie alebo kadečo iné, na to doplatia a možno už aj doplatili. Len my to pozeraním na vonkajšie znaky ich života nevidíme, ale oni si to vo vnútri nesú.Lebo to, čo je dobré a zlé, každý vo vnútri cíti ...
Pridám aj ja pár citátov z knižky, ktorú si v diele citovala a ktorými Ťa chcem ubezpečiť, že lepší svet určite je a že spravodlivosť a podobné trvalé hodnoty fungujú bez ohľadu na to, ako sa nám to chvíľkovo javí:
\"Tomu, kto sa odpláca zlým za dobré, nepohne sa z domu nešťastia\" (Príslovia 17:13)
\" A obdržíte všetko, o čokoľvek budete prosiť v modlitbe s vierou\" ( Matúš, 21:22)
Takže netreba sa strachovať, že ti čo robia zle, na to nedoplatia...len my si nemôžme myslením o takýchto ľuďoch \"zababrať\" našu dušu :-)
Takže som si pomudroval nad Tvojou poviedkou a utvrdil si jej čítaním pár hodnôt..:-)
Ďakujem.

ava-autor9.2.2010
 

Ahoj, J.W.T. Pekne si to napísal, rada som sa nad tým zamyslela.
Vieš, ja tiež verím v to, že každému sa všetko vráti- či už to dobré, alebo zlé. Nemala som v úmysle zababrať si touto poviedkou svoju dušu a už vôbec nie dušu iných ľudí, chcela som len poukázať na niečo, čo sa okolo nás deje; možno trošku otvoriť oči, lebo tento príbeh nie je vymyslený. Nikdy by som nič podobné nenapísala, keby som nevedela, že to nie je pravda- to len tak na objasnenie.

Ďakujem, že si si našiel čas a mrkol si sa ku mne, pretože vo svojich poviedkach prezentuješ kopec krásnych, ľudských hodnôt, z ktorých si každý z nás môže vziať veľa dobrého a tak som rada, že svojím komentom si mi ukázal aký je Tvoj pohľad...:-)
Ďakujem.
Rada sa opäť začítam do Tvojich ďaľších diel. :-D

Janete3.2.2010
 

Hm, zamyslenie ako sa patrí. Fajn napísané.
Súhlasím, že je to tak.

ava-autor3.2.2010
 

Ďakujem, Janete.
Niekedy si však želám, aby som toľko nemyslela. Aspoň by ma toľko vecí nežralo...:-D

jana m.27.1.2010
 

Pekne napisane, vidno, ze pri tom rozmyslas a vazis slova.
drzim palce

ava-autor28.1.2010
 

Janulka, ďakujem. Som fakt rada, ak si to pochopila a ja akosi tuším, že hej...

Jani, želám, nech Ti to píše, rada sa vrátim k Tvojim dielam:))) (teda ak si to Ty!)
I ja držím palce :-D

Anna M.22.1.2010
 

Tak toto je úplne niečo odlišné, ako Váš román. Je to z iného súdka! Nevravím, že je to zlé,ale román sa mi určite páčil viac. Inak veľmi Vám držím palce.

ava-autor22.1.2010
 

Ako píšete, je to z iného súdka:) Je to pohľad na svet z dnešnej doby, ktorá je taká, aká je... Mnohokrát sme mali možnosť poučiť sa z minulosti, ale nie každému z nás sa to podarilo.

Oceňujem Váš komentár a ďakujem.

Lipárová Vlasta20.1.2010
 

Súhlasím s komentárom Ivety Malachovskej.Dobre napísané, pravdivé.

Lipárová Vlasta20.1.2010
 

krásne zamyslenie sa nad životom v tejto dobe.Ava ,ste nadaná a ja Vám veľmi držím palce.

ava-autor21.1.2010
 

Vlasti, ďakujem Vám za skvelý komentár.

dada20.1.2010
 

To, čo si napísala je život dneška.Tí\"veriaci\" sa určite v tej poviedke nájdu. Týmto si potvrdila,že v písaní máš talent.Držím palce.

ava-autor20.1.2010
 

Dadka, ďakujem.

ava-autor20.1.2010
 

Ďakujem pani Ivete Malachovskej, že si všimla túto poviedku, prečítala si ju a okomentovala.

ava-autor20.1.2010
 

No to je milé...

ďakujem

margit19.1.2010
 

presne zo života, len pokračuj myslím si, že písanie bude tvoja parketa

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Eva Ava Šranková

IMG_007.jpg
O mne

Som obyčajná a zároveň neobyčajná...
Milujem život, históriu, literatúru, prírodu, zvieratá a vôňu bergamotu. Nemám rada ľudskú hlúposť.


Autorka historických románov: IZABELA. Láskou spútaní (Ikar, 2011), Čas nevinnosti (Alpress, 2011), IZABELA II V tieni Notre-Dame (Ikar, 2012), Hriechy mocných (Ikar, 2013), Život v hriechu (Artis Omnis, 2015), Anna. Šarišská amazonka (Brána, 2016), Život v hříchu (Brána, 2017), Izabela a její lásky (Brána, 2018); Izabela a jej lásky (Maxim, 2018); Anna. Šarišská amazonka (Brána, 2019), Hriechy mocných (Maxim, 2019); Hříchy mocných (Fortuna Libri, 2019) členka Literárneho klubu Janka Jesenského v Nitre.
Píšem o kráse, ktorú odhaľujem v hromade špiny a hnusu... Ústrednou témou mojich románov je Láska, napriek tomu, že knihy sú pamätníkmi krutostí, ktorých sa dopúšťala stredoveká spoločnosť, často berúca do úst slová: Deus lo vult!

"Niektoré z najväčších skvostov svetovej literatúry vznikli na podnet jediného slovka povzbudenia, alebo prejavu dôvery od milovaného človeka či priateľa, ktorý autorovi veril." (Nido Qubein)


Kontakt:
avaeva.srank@gmail.com
Moje naj
http://www.evaavasrankova.estranky.sk/

Moja stránka

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: