IKARIKAR http://www.ikar.sk

POKUS (K. Tatár)13.1.2020
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 16, Komentáre 1

 
POKUS
POKUS
Nikto s tým nesúhlasí. Moji rodičia, brat, priatelia, skrátka nikto. No ja už mám osemnásť a rozhodujem sa sám za seba. Vlastne to bolo až žalostne jednoduché. Stačilo rodné číslo a vlastnoručný podpis, aby som sa tam dostal. Na miesto nazývané Pokus.
Pokus funguje už piaty rok a viem len toľko, že je to riskantné. Viem aj to, že tam idem na vlastnú zodpovednosť. A zo všetkého najviac viem to, že mojej rodine príde na účet mastná suma, ktorú tak veľmi potrebujeme. Tie dva dni mi za to stoja. Dva dni predsa vydržím.
V deň „D“ zastavuje pred naším domom opancierované vozidlo. Vystupuje z neho drobná žena na vysokých podpätkoch v obkolesení piatich bezkrkých mužov. Všetci majú nasadené slnečné okuliare a bezduchý výraz tváre, aký zvyknú mať majstri pokru. Viem veľmi dobre, prečo sem prišli toľkí. To aby som si to nerozmyslel. Nieže by bola cesta späť, to proste nejde. No boli veľmi dobre poučení z minulosti. Pamätám si, ako brali kamarátovho otca z vedľajšej dediny. Bol to chlap ako hora, mal stodesať kíl, no aj tak sa rozplakal ako malé dieťa, keď si po neho pr...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

korektorka14.1.2020
 

Milý K. Tatár,

je Nový rok, a preto by sme si mali zaželať, len to najlepšie.

Čakala som, že sa niekto ujme hodnotenia tvojho diela. Predpokladala som, že to urobí Alia S. Nestalo sa. A preto mi pribudla nemilá úloha zhodnotiť poviedku, ktorú si publikoval tu na MT.

Prečítala som len tú prvú pod názvom - Pokus. Tie dve som nechala zatiaľ bez povšimnutia, lebo tuším, že sú napísané v podobnom duchu.

Možno si povieš, že som človek, ktorý nikdy nič nenapísal a len kritizuje iných. Nie, som aktívna v oblasti písania a publikovania. Zo začiatku som písala tiež poviedky. Posielala som ich do časopisov a verila som, že mi aspoň pár z nich vydajú. Na moje počudovanie mi vydali všetky. Napísať dobrú poviedku nie je ľahké. Ľahšie je podľa mňa napísať román, lebo tam máš voľnú ruku, nemusíš sa držať žiadnych pravidiel a práve to si poviedka vyžaduje.

Teraz začnem konkrétne, aby som zbytočne nezdržiavala.
Môj prvý dojem bol strašný. Pripadalo mi to ako keby som čítala úryvok z nepodareného, nízko rozpočtového, amerického filmu. A práve jeden taký som aj videla, kde sa občas otvárala brána labyrintu a vychádzali z nej príšery, ktoré likvidovali obyvateľov lúky, kde ich vyvrhli ako pokusných ,,zajacov\" z laboratória a pri tom ich pozorovali ako sa budú chovať.

Lenže toto bolo o hodne horšie. Najviac ma zaujalo, že boli oblečený vo veľkom overali, ktorý im zakrýval celé telo. Nemohli rozprával, tak ako dokázal prebehnúť pár kilometrov, keď sa v ňom nedokázal hýbať? Všetko sa to dialo vo veľkej hale. Keď tam behali, bili ich a zabíjali tak tá hala musela byť obrovská. Lebo tam bolo sto ľudí a stále tam chodili aj tí, ktorí ich mučili.

Je to proste neuveriteľné. Čo odstavec to nejaká ,,pikoška\" ktorá núti čitateľa, aby sa smial a nie sa zamýšľal nad poslaním poviedky.

Musím povedať, že som sa snažila dočítať to do konca. Zo zvedavosti, ale aj z povinnosti napísať objektívny komentár.

Nechaj si tieto svoje poviedky ,,uležať\" a prečítaj ich o pár mesiacov. A sám pochopíš, čo ti chcem vysvetliť. Nemyslím to v zlom, práve naopak. Každý nejako začínal. Ja takto podobne. Niektoré veci som mala úplne nečitateľné a doslova naivne detské a smiešne.

Neprestávaj písať, píš, stále, cvič sa, ale hlavne čítaj. Čítaj všetko, čo dostaneš pod ruku, poviedky, romány, fejtóny. Pomaly študuj, akým štýlom sú písané. Čítaj aj amatérskych autorov. Pozeraj ako píšu oni a sám pre seba ich hodnoť. Čo by si ty napísal lepšie ako oni. Uvažuj nad ich štýlom a osvoj si ten svoj.

Gramatika celkom dobrá, až na pár malých chýb, ale nič závažných. Len by som vyhodila - tento krát. Nešťastné spojenie, ktoré je v slovenčine nespisovné a pritom sa používa. Dokonca ho používajú aj tí, ktorí by to nemali robiť /televízia, rozhlas, redaktori a pod./

Na záver: Z toho, že moje hodnotenie nebolo pozitívne si zober ponaučenie a snaž sa zlepšiť, zdokonaliť. Študuj, ako treba začať tvoriť, použi literatúru, vzdelávaj sa a určite dôjdeš k cieli.

Veľa zdaru.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

K. Tatár

O mne

Čo ma vystihuje? Myslím pozitívne, konám kreatívne. Milujem písanie. Čo viac dodať?

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: