IKARIKAR http://www.ikar.sk

Pomsta býva červená (Ingrid Rudavská)23.8.2011
 

2
 počet hodnotení: 63
prečítané 1308, Komentáre 37

 
1. kapitola - Pomsta býva červená
     
      Keď som si konečne sadol ku stolu a otvoril zošit, nevedel som, čo mám písať. Dlhú chvíľu som sa len tak pozeral na prázdny list, ktorého bieloba ma iritovala. Papier mi pripadal veľký. Často ma pri počiatočnom písaní pochytila pasivita, ale teraz to bolo ešte horšie. Cítil som sa prázdny, bez jedinej myšlienky.
      Moja manželka, Sára a deti, Mária a Martin, spali na poschodí. Na prízemí som bol celkom sám. Na chvíľu som sa započúval do ticha a pozrel do tlmeného svetla lampy na stole, za ktorým som sedel. Nedokázal som sa sústrediť na nič, len na svetlo, tmu okolo stola a ticho. Nad tým všetkým panovala nutnosť písania. Neznášal som ticho. Chcel som si aspoň pustiť rádio, ale bál som sa, že mi tóny odplašia aj tú mizernú štipku odhodlanosti na písanie. Televízor som zavrhol, lebo by ma opäť doviedol k nič nerobeniu, tak som len tak nečinne sedel nad prázdnou stranou, ktorá sa mi vysmievala a pripomínala...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Ingrid Rudavská22.9.2011
 

Veľmi pekne vám ďakujem za čas strávený s mojim pribehom.
Potesili by ma vase reakcie, navrhy, rady, ako sa zlepsit, vase nazory na pribeh, lebo prave ste ho docitali cely.
Nie je to samozrejme povinne,
len nutne:-)
Velka vdaka!!!
P.s: chystam sa pridat novy pribeh z reality.

Ingrid Rudavská19.9.2011
 

Posledná kapitola!
Škoda, že neviem, či niekto príbeh ďalej číta.

Lýdia J.19.9.2011
 

Ingrid, čítam.:) Teda, včera som sa do toho zahryzla, takže už mi zostáva len 12. a 13. kapitola. Táto je celá, alebo ešte bude pokračovanie a zvyšok trinástky?

Lýdia J.19.9.2011
 

Ešte - opravte, prosím, preklep v dnešnom pridaní - Pomsta báva...

Ingrid Rudavská19.9.2011
 

ďakujem, Lydia J.
Ja, kofa. Báva, to je teda.
Už som to opravila.
Toto ešte nie je úplný záver, ten sa blíži. Vychádza mi to ešte na dva-tri príspevky.
Ďakujem Vám za Váč čas a chuť. Možno to teraz vyzeralo, že sa dožadujem priazne, ale mala som predtým komentáre na toto dielko, ale v ostatnom čase nie, tak som si myslela, že nik nečíta.

Lýdia J.19.9.2011
 

Nepôsobilo to na mňa, že by ste sa dožadovali priazne - iba to, že chcete spätnú väzbu.:) Keď dočítam, potom sa vyjadrím, či to bolo pre mňa dobré čítanie, alebo nie. Ale už teraz môžem povedať, že Vaša prvotina ma včera zaujala.

Ingrid Rudavská20.9.2011
 

Veľmi pekne ďakujem a teším sa na odozvu.

Ingrid Rudavská15.9.2011
 

Do konca pribehu zostavaju uz len dve kapitoly. Dakujem Vam za priazen.

Elena E.13.9.2011
 

Ahoj Ingrid, chcem Ti napísať, že Tvoj obraz k dielu je asi jediný, kt. ma z obrázkov ilustrujúcich príspevky oslovuje - vždy keď sa zobrazí nová časť, rada sa naň pozerám. Možno, keď si nájdem čas, prečítam si aj príbeh - zatiaľ by som len upozornila - v úvode, kt. sa zobrazuje v prehľade ma zarazila formulácia: nezaregistroval vojsť - nie som si istá syntaxou, ale minimálne to znie kostrbato - niečo ako keď ľudia hovoria \"nechápem tomu\", asi by bolo lepšie skôr, že som ani nezaregistroval, ako Anna vošla alebo Annin príchod.

Ingrid Rudavská13.9.2011
 

Ahoj, Elenka E.
ďakujem za pochvalu za obrázok. Je to vlastná tvorba. Ku všetkým mojim dielkam nejaké moje obrazy prikladám.
Ďakujem za opravu mojej kostrbatosti. Dúfam, že sa s ňou často nestretneš, ak náhodou budeš čítať aj text.
Ďakujem, opravím si to. Som domáci začiatočník.

oly ole8.9.2011
 

Ahoj milá Ingrid,
tvoj príbeh sa mi od začiatku veľmi páčil. Mala som rada všetky hlavné postavy. Trochu mi chýba charakter Márie. Viac by som s ňou súcitila. Teraz si mi toho spisovateľa sprotivila. Dúfam, že si moje sympatie zase získa. Fantázia mi pracuje. Mohlo by to byť tak, že Anna je mrcha. Už od začiatku je so svojim milencom dohodnutá, že Sáru odstráni, vezme si bohatého spisovateľa, a potom sa zbaví i jeho a detí. Sára na to príde, spojí sa s manželom a vymyslia plán, ktorým to Anne spočítajú. Samozrejme Sára začne zase chodiť. Budú potom spolu šťastne žiť až do smrti. Ale takto to asi nebude, že? Teším sa na ďalšie pokračovanie:)

Ingrid Rudavska8.9.2011
 

Ahoj oly ole,
no, tvoj scenar sa mi paci, len je dost happy endovy. Nieco z toho si trafila, a asi aj vies co. Da sa povedat, ze z polovice mas pravdu. Neprezradim, ktora polovica je dobra. No, myslim, ze si spisovatela neskor opat oblubis. Je pravda, ze Marie som mohla venovat viac priestoru, ale este sa parkrat ukaze na strankach.
Dakujem Ti velmi pekne za Tvoj cas a chut citat moj pribeh. Velmi si cenim kazdeho, kto sa pri mojich dielkach pristavi. Budem velmi rada, ak pri pribehu zotrvas.

Lýdia J.7.9.2011
 

Ad: k dnešnej otázke na FB pod hodnotením

Ingrid, na FB nie som registrovaná, tak si dovolím reagovať tu na Vašu otázku, dúfam, že Vám to nebude prekážať.

Do LC postúpili štyri dielka, vždy to bolo uvedené na konci hodnotenia. Zoznam nájdete na portáli MT - horná lišta, ikonka Literárna cena - 2. ročník - príspevok: Porota LC MT: Silné témy... z 22.6.2011. Tu sú uvedené aj finalistky LC.
Pekný deň prajem, čitateľka

Ingrid Rudavská7.9.2011
 

ďakujem! Práve som si pozrela mená. Nevšimla som si to doteraz. Len štyria autori postúpili? Ľutujem, že som neposlala aj svoje dielko, aby som aspoň vedela názor, ale nabudúce, ak nejaké nabudúce bude, niečo pošlem.
Ďakujem za odpoveď.

Lýdia J.7.9.2011
 

Myslím, že bude aj tretí ročník. Veď by bolo škoda ukončiť niečo tak vynikajúce.

Akurát dnes som si vytlačila Pomstu. Som zvedavá, ako pokračujete v tvorbe.:)

Ingrid Rudavská7.9.2011
 

Dúfam, že tretí ročník bude. To by bol fajn. Skúsila by som šťastie.
Ďakujem za Vašu prazeň. Veľmi ma to potešilo. Snažím sa písať nový román. Som ešte len na začiatku, ale mohlo by to byť nadčasové, aspoň tak to vnímam. Pomsta je moja prvotina, ktorú som sa rozhodla uverejniť až teraz po Návrate a Bolo to inak, ktoré u p. Moška nedopadlo veľmi dobre. Možno si pamätáte. Po jeho kritike som dlho váhala, či mám vôbec ďalej písať, ale nevzdala som to, a beriem si niektoré jeho slová a aj slová iných kritík k srdcu. Neviem, či ich už aplikujem, ale mám ich stále pred sebou.

Vy na MT nemáte nič uverejnené? Nenašla som Vás v zozname, alebo som Vás prehliadla?

Lýdia J.7.9.2011
 

Áno, Bolo to inak si pamätám. Aj hodnotenie. V podstate som s ním súhlasila a nebolo až také hrozné.:) A netreba to brať až tak vážne, negatívnu kritiku nemá nikto rád, aj keď bude tvrdiť opak.

Neprehliadli ste, nepíšem a ani nebudem, nemám na to talent.:) Iba rada čítam.

Ingrid Rudavská8.9.2011
 

Neviem, či mám na písanie talent, ale veľmi ma to baví. Zatiaľ mi nikto nenapísal: nepíšte radšej. Dúfam, že sa to raz nestane. Budem sa snažiť na sebe pracovať. je to celoživotná práca. Kritiky sú na to, aby posúvali, ale niekedy vedia človeka aj odradiť.
Ďakujem za Váš čas strávený s mojim príbehom a zároveň aj so mnou.

Stanka4.9.2011
 

Doparoma, tá Kristína je poriadna mrcha. Ingrid, až ma priam mrazilo, keď som čítala riadky, kde sa snažila zadusiť Zuzanu. Je to vážne skvelé. Vydavateľstvá, ktoré Ti to odmietli vydať, môžu iba ľutovať. Prajem Ti pekný zvyšok víkendu.

Ingrid Rudavská4.9.2011
 

A ešte aj bude. V realite taká nie som, tak si aspoň predstavujem, čo by som urobila zlým ľuďom:-) Srandujem, samozrejme, ale musím sa niekde ventilovať, ako snáď každý.

Ľubica Bystrická3.9.2011
 

Ingrid, ak môžem, riaďte sa viac svojimi pocitmi z písania, nehovorím, že netreba počúvať aj okolie a zamýšľať sa nad jeho reakciou, ale najdôležitejší je autorov pocit z diela. Nechať sa ťahať všetkými tými výhradami okolia do zbytočného vysvetľovania a obhajovania vlastného smerovania v tvorbe, je prinajmenšom mrhaním energie. Radšej svoju energiu nasmerujte na zlepšovanie vlastného štýlu, odbúranie zbytočných slov a vysvetľujúcich viet. Mám rada, keď nie dej, ale v jeho pozadí je to najdôležitejšie, čo autor chce povedať, niečo nadčasové, trvalé. U Vás to vnímam.

Ingrid Rudavská4.9.2011
 

Dobrý deň, Ľubka. Mám pocit, že ste prvá osoba, ktorá pochopila, o čo mi ide. Vaša posledná veta to potvrdzuje. Nejde mi ani tak o príbeh, ako o významy, zmysel života, premýšľanie... Vy ste to trafili!!! Nepoznáme sa, ale podľa Vašich slov ma poznáte dokonale. Som ovplyvniteľná okolím, čo je zlé. Máte pravdu. Ďakujem Vám veľmi úprimne za Vaše úprimné a láskavé slová a rady. Posnažím sa podľa nich riadiť.

Ľubica Bystrická10.9.2011
 

Ingrid, ak ma, respektíve, moju tvorbu chcete spoznať, príďte sa pozrieť na stránku, ktorú som práve spustila. Rozbieham tam aj seriál o strave, pozitívnom myslení a o tvorivosti, ktorý zabalím do príbehu. Adresa: www.cezpribehy.sk

Ingrid Rudavská10.9.2011
 

Ďakujem. Nakuknem!

Stanka3.9.2011
 

Som rada, že už aj Mária je pre svoju mamičku oporou. A som zvedavá, aká bude tá opatrovateľka. Žeby to bola ďalšia /Kristína/? Nuž, nechám sa prekvapiť. Ďakujem za skvelé čítanie, Ingrid. Bolo to opäť veľmi pekne napísané. Teším sa na pokračovanie. A prajem Ti, nech sa Ti dobre píše.

Ingrid Rudavská4.9.2011
 

Ahoj, Stanka. Veľmi pekne Ti ďakujem za čas strávený čítaním mojej tvorby. No, opatrovateľka bude ešte zaujímavá osoba. Môže sa z nej hocičo vykluť. V príbehu prebiehajú naraz dve línie, z pohľadu muža a jeho invalidnej manželky. Kristína je opatrovateľka a vystupuje teda paralélen v oboch líniách, len v každej je videná samozrejme inakšie. Podľa manžela je to úžasná bytosť, podľa jeho manželky je to potvora. Zistíš aj ďalej. Zase mi ide o psychológiu, charaktery, pocity, a premýšľanie o zmysle lásky zo strany manžela a na druhej strane existencie zo strany manželky. Akosi zlozito som to napísala. Neva, kašli na moje slová:-) Budem ve2mi rada, ak budeš čítať ďalej.

Ingrid Rudavská4.9.2011
 

Aby som to ešte upravila, opatrvoateľka bude ako Kristína, len bude mať iné meno, a možno... uvidíš ďalej.

Stanka4.9.2011
 

Myslím, že si to nenapísala zle Ingrid. Pochopila som, čo si tým chcela povedať a určite budem Tvoj príbeh čítať ďalej. Môžem Ti povedať, že zatiaľ som v živote nečítala nič, čo sa dá porovnať s Tvojím dielom, preto to Tvoje je jednoducho originálne.

Ingrid Rudaská4.9.2011
 

Ahoj, Stanka.
Opäť ti veľmi pekne ďakujem. Podľa vydavatelstive, aj Ikaru, bolo moje dielo originálne zlé. Som veľmi rada, že sa nájde niekto, kto to pochopí. Ave Evka mi tiež písala komentáre, dokonca na FB na moje iné dielo, nie toto, zavesila odkaz. Napísala, že píšem inak, nekonvenčne, a preto je to zaujímavé. Možno preto je s tým ťažké preraziť, si myslím, teda nie je len preto. Chcelo by to sa poriadne zlepšiť, pracovať na sebe, čo sa aj veľmi sanižím.

Stanislava Gúgľavová2.9.2011
 

Dobrý deň, pani Ingrid. Prečítala som si doteraz všetky kapitolky z Vášho príspevku Pomsta býva červená a musím Vám povedať, že ma veľmi zaujal. Myslím si, že názov Vášho románu je veľmi originálny a tiež sa mi páčia Vaše obrazy. Štylizáciu viet máte podľa mňa veľmi dobrú a metafory, ktoré používate sa mi páčia tiež. Držím Vám palce v ďalšom písaní a teším sa na pokračovanie.

Ingrid Rudavska2.9.2011
 

Inak, az teraz mi trklo, kto si. Velmi sa mi paci banner na Eso spravodlivosti. Uputal ma. Ty si ho robila? Zacala som citat text a ma to smrnc. Je to svizne, zaujimave. Budem citat dalej.

Ingrid Rudavska2.9.2011
 

Ahoj Stanka, ak ta mozem tak volat.
Velmi ma potesil tvoj nazor a komentar. Pokojne mi tykaj, mam len 33 a som zatial slobodna.
Dakujem este raz a postupne pridam dalsie kapitoly.

Stanka2.9.2011
 

Ahoj Ingrid, pokojne ma môžeš volať Stanka a ďakujem, že Ti môžem tikať a ďakujem aj za tvoju pochvalu na moje dielko a banner.
Prečítala som ďalšiu Tvoju kapitolku a predtým som to nespomenula, ale je to skutočne krásny dojemný príbeh. Postavy majú podľa mňa veľmi silný charakter a to im určite dodáva aj chuť do boja proti nespravodlivosti osudu a bolesti. Už teraz sa teším na ďalšiu kapitolku.

Ingrid Rudavská2.9.2011
 

Ahoj Stanka,
dík moc ešte raz. A predstav si, že toto dielko som poslal do vydavatelstiev a všetky mi ho odmietli. Všetky napísali to isté: je to opisné, pasívne, lyrické, moc poetické, patetické, klyšovité, prvoplánové, tretotriedny horor. Tak soms i ten názor prisvojila. Tvopj názor ma veľmi potešil. Budem veľmi rada, keď budeš čítať ďalej. Aj ja budem. Inak, ten názov má zmysel: pochopíš k záveru.

Stanka2.9.2011
 

Mne sa to rozhodne páči a určite sa teším na pokračovanie, Ingrid.

GSS23.8.2011
 

Ingrid, tie obrazy pri dielach sú tvoje?

Ingrid Rudavská23.8.2011
 

Áno, všetky. Popri skúšobnému písaniu naozaj maľujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ingrid Rudavská

Francees Line 29.10.09 COPY 9.JPG
O mne

V literatúre mám rada nevšednosť, v hudbe alternatívu. Nechápem načo je vrcholový šport.

Milujem umenie. Maľujem/obrazy na facebooku/, skladám hudbu/www.myspace.com/franceeslane/, hrám na husle, spievam...

Podľa mňa, práca a všedná realita zabíjajú, lebo kradnú čas na umenie.

Moje naj
www.myspace.com/franceeslane

moja hudba

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: