IKARIKAR http://www.ikar.sk

Pomsta (Lucinočka)2.2.2015
 

4
 počet hodnotení: 1
prečítané 104, Komentáre 4

 
Pomsta - 1. kapitola
1. KAPITOLA
 
Anglická jar roku 1846 sa niesla v znamení neutíchajúceho dažďa. Husté kvapky padali z neba každý deň. V nižších dolinách začali spôsobať záplavy. Ľuďom prekazili prácu na poliach, spoločnosť nemohla chodiť na prechádzky po Hyde Parku. Silný príval vody spôsoboval ťažkosti každému. O to lepšie šli zárobky krčmárom. Muži často navštevovali miestne pohostinstvá. Pivo tieklo prúdom, hracie kocky búchali o stôl, hráči pozorne sledovali karty vo svojich rukách.
V krčme U bielej labute bolo rušno. Hlučná vrava sa miešala s pachom spotených tiel a rozliateho piva. Bola to najvychýrenejšia krčma v meste. Schádzali sa v nej muži zo všetkých spoločenských vrstiev. Prudérna spoločnosť toto miesto nazývala semeniskom hriechu. Tmavý kút v odľahlejšej časti poskytoval útočisko pre návštevníkov, ktorí nechodili do krčmy kvôli zábave.
Dnes tu za masívnym dubovým stolom sedel len jeden muž. Čierny klobúk vsadený hlboko do čela, tmavé oblečenie, lesklé čierne čižmy, za opaskom zbraň. Dlhé štíhle prsty, ktorými poklopkával po stole prezrádzali, že je...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Emko19.2.2015
 

Ahoj, napísala by som takmer to isté, čo Andrej, takže to nebudem dupľovať. Snáď len zopár osobných postrehov: prerieď v texte privlastňovacie zámená, nie je potrebné zdôrazňovať o čí, čia, čie a pod. ide, píšeš dobre, pútavo a dokážeš vystihnúť atmosféru. Tvoj štýl mi sadol, páči sa mi (potichu závidím :)
Neviem, či príbeh píšeš priebežne, alebo máš napísaných niekoľko kapitol vopred, no bolo by fajn, ak by si medzi pridávanými kapitolami nerobila pridlhé časové odstupy. Pravidelným, nezriedkavým pridávaním príbehu jednak získaš čitateľov a jednak v nás zanecháš pocit uceleného deja bez toho, aby sme sa museli prehrýzať predošlými kapitolami. (Aj to v prípade, ak je čitateľ odhodlaný vydržať do konca).
Prajem ti veľa zdaru v ďalšom písaní, lebo nepochybne v tebe spisovateľ drieme a bola by škoda svoj talent ďalej nerozvíjať.
Malé nedostatky, ako zatúlané písmenko v slove a opakovanie sa dajú pomerne ľahko odstrániť.
Ešte drobnosť: páči sa mi výber mien (okrem Jimmyho),lokácia a obdobie.
Nech ti to píše.

Lucinočka19.2.2015
 

Ahoj Emko. Určite sa pozriem na tie zámená.
Mám už niečo napísané dopredu,aj keď to nie je ešte úplne hotové dielo. Samozrejme, budem sem prispievať častejšie a pravidelnejšie, ibaže som tu nová a chvíľu som musela čakať, kým mi schválili prvý príspevok :)
Ďakujem za tvoje povzbudivé slová, cením si každý jeden názor.

Andrej Hofer18.2.2015
 

Čauko, Lucinočka,
mám rád príbehy s Viktoriánskou atmosférou. Teda, popravde mám radšej všetky z minulosti, než tie súčasné, no devätnáste storočie je pre mňa osobne lahôdka. Preto aj sám píšem romány zasadené v tejto dobe.
Londýn sám o sebe ulahodil môjmu gustu, keďže Britániu doslova žeriem, aj keď som v nej ešte nikdy nebol... :(. Takže, ak to mám zobrať z tohto uhla pohľadu, úplne si vychytala nároky jedného z tvojich nových čitateľov.
A teraz k samotnému dielu. Zatiaľ nemá veľký rozsah, no už z prvých dvoch kapitol sa dá usúdiť, že vieš písať. Napriek občasným preklepom a zriedkavému opakovaniu slov (možno je také nezvyčajné, že to nestojí za spomenutie, no moje oko je na to až príliš citlivé).
Z čisto logického hľadiska: Krčma U Bielej labute je vykreslená ako pekná prepotená zamastená diera, označená za „semenisko hriechu“. Napriek tomu sa tam stretávajú muži všetkých spoločenských vrstiev. Predpokladám však, že tie najvyššie vrstvy by tam nikdy nevkročili. Ale to je iba detail.
Ďalší detail je, že v druhej kapitole začiatočné odseky začínajú slovom „Edgar“, čo by sa možno dalo poupraviť, nech sa to neopakuje stále dookola.
A posledný detail: V druhej kapitole je priama reč písaná kurzívou, v prvej nie, navrhoval by som ti zjednotiť to do nekurzívového stavu.
Viac detailov nemám, no práve tie pokladám za najdôležitejšie, lebo, ako sa hovorí: „Diabol je v detailoch.“
Pokračuj ďalej, som na príbeh zvedavý, rozhodne ma zaujal. Keď sa ti niekedy bude chcieť, kukni môj profil, píšem príbehy z približne rovnakej doby. :)

Lucinočka19.2.2015
 

Ahoj Andrej..:) Veľmi pekne ďakujem za takúto pozitívnu reakciu. Ja osobne si tiež radšej prečítam príbeh z minulosti,takže keď som sa rozhodovala, kde zasadím svoj príbeh, dlho som neváhala..:)
Čo sa týka tvojich pripomienok - aj muži z najvyšších vrstiev môžu zájsť do takéhoto \"semeniska hriechu\", samozrejme inkognito a ak na to majú dobrý dôvod. S tým opakovaním slova Edgra súhlasím a pokúsim sa to zmeniť, a rovnako aj tú kurzívu.
A čo sa týka opakovania slov, tak som si vedomá tohto svojho zlozvyku a snažím sa na tom popracovať..:)
Dúfam, že ťa môj príbeh aj naďalej zaujme a určite sa pozriem aj na tvoje príbehy..:ň)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Lucinočka

O mne

Zbožňujem knihy a k písaniu ma nakopol jeden predmet na vysokej škole. Napriek tomu, že moja "šuplíková tvorba" sa pomerne rozrastá, som k sebe dosť kritická a preto som svoju tvorbu ešte nikde nezverejnila.

Napokon som sa však odhodlala a budem veľmi rada, ak na moje príspevky znesiete konštruktívnu kritiku, aby som zistila, či naozaj mám talent...:)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: