IKARIKAR http://www.ikar.sk

Porota Literárnej ceny MT rozhodla (3.7.2012) Celkový počet komentárov: 4
 

     Utorok, pracovný obed v hoteli Apollo, salónik Artemis. Porotcovia LC MT a traja zástupcovia vydavateľstva Ikar. Tak ako sa na základe predbežných hodnotení všetkých finalistov očakávalo, diskusia bola miestami divoká, zvyšoval sa hlas, padali tvrdé slová, no všetko v rovine vecnej a triezvej argumentácie. Po takmer troch hodinách sa rozhodlo o (ne)udelení Literárnej ceny/prémie a finalistoch, ktorí budú vydaní.

 

Markéta Dočekalová (tá sa zo zdravotných dôvodov nemohla zúčastniť, v jej mene hovoril projektový manažér MT), Zuzana Belková, Marián Leško, Alexander Halvoník, Peter Holka a Dado Nagy.

     Všetci porotcovia prečítali všetkých šesť finalistov a pripravili ku každému hodnotenie. Už ich texty sľubovali búrlivú diskusiu, čo sa dalo vzhľadom na zloženie poroty i rôznorodosť rukopisov očakávať.

     Ukázalo sa, že zloženie poroty je veľkou výhodou: spisovateľ, literárny kritik, novinár, publicistka, lektorka... Rôzne pohľady na predložené rukopisy, zaujímavé pripomienky, postrehy.


     Mimoriadny boj sa strhol napríklad pri fantasy novele Syn lesov. Porota sa rozdelila akoby na dva tábory, ktoré argumentovali, vysvetľovali. Jednému dielu sa dokonca ušla tichá malina, ako ju nazval Dado Nagy – tak ako sa popri Oscaroch udeľujú maliny za najhoršie filmy, porota si na spestrenie vybrala rukopis, ktorý dostal literárnu malinu, čiže najhoršie spomedzi šiestich finalistov. Rukopis, ktorý vzbudil najväčšie rozpory, diskusiu, výhrady. Kuriozitou bolo označenie „typicky ženský román“ rukopisu od jediného muža-autora.

    

     Porotcovia sa zhodli, že všetky rukopisy mali vyššiu jazykovú úroveň (štylistika, gramatika) ako diela v minulých ročníkoch LC MT. Do finále sa ich dostalo šesť a tu je rozhodnutie:

     Porota neudelila Literárnu cenu MT. Udelila iba Literárnu prémiu podobne, ako to bolo vlani (Elena Eleková: Život pri živote).

     Porota odporučila vydať ďalšie tri knihy z finálovej šestky, čo zástupcovia vydavateľstva bez výhrad akceptovali.

     Jedna kniha z finálovej šestky nebude vydaná. Ďalšia je s otáznikom – prebehnú ešte diskusie, či má komerčný potenciál v danom segmente.


     V nasledujúcich dňoch vám prinesieme všetky hodnotenia porotcov. Začneme od šiesteho miesta, ku každému rukopisu vždy všetky hodnotenia porotcov, aby ste si mohli porovnať postrehy, argumentáciu, ich závery. Rozhodnutie o víťazovi literárnej prémie a rukopisoch, ktoré budú vydané, však rozhodla porota ako celok na dnešnom stretnutí (neraz aj hlasovaním).

 Komentáre

Enri7.7.2012
 

Ďakujem ti pekne, Lýdia, že si ma spomenula, čo sa týka finálovej zostavy, ale už je, žiaľ v môj neprospech, rozhodnuté. Čo sa týka neudelenia LC, ťažko, či ľahko? sa vyjadriť, nikto z nás nie je tvorcom tohto portálu, ani nie je z tohto vydavateľstva. Môžme mať svoje názory, šomrať, frflať, reptať doma do gauča a medzi sebou na facebooku - ale to je asi tak všetko - a napokon rešpektovať vyššiu vôľu, ktorej my nie sme súčasťou. Ani mne sa nepáči, že nebude udelená LC tak, ako v prvom ročníku. Keď už sa vyjadrujem, lebo si pod hodnotením Dymového závoja napísala, že je škoda, že som sa nevyjadrila k tomuto tvojmu frflaniu, tak ja len toľko: celé toto tvoje frflanie je o sklamaní, že nebude udelená LC a predovšetkým Uli. Chápem to, lebo je to tvoje ako aj mnohých, ktorí to čítali, favorizované dielo. Možno Uľa ešte vyhrá, akurát dostane prémiu. V podstate je mi to jedno, Uľa nie je môj favorit z jedného dôvodu: nečítala som ju a preto nedokážem posúdiť, či si prvenstvo zaslúži, alebo nie. Ja mám iných favorit - z toho dôvodu, že som ich čítala a sú to moje priateľky. Dokonca som sa trochen začítala do Dosť už lásky a veru sa mi to páčilo. Takže zhrniem to: ani ja nesúhlasím ( čo viem, že Ikaru to môže lauter jedno), že nebude ani toho roku udelená najvyššia fin. hodnota LC, ale žiaľ, nemôžem sa oduševňovať za Uľu, pretože nie je mojím favoritom. Verím, že ma jej sympatizanti neodstrelia! A ešte raz vďaka za tvoje sympatie k mojim Bojovníkom. :-)

Lýdia J.9.7.2012
 

Enri? Neodstrelím Ťa.:)) Mne je v podstate ukradnuté vzájomné priateľské potlepkávanie. Ja favorizujem dobré čítanie. Dobré čítanie pre mňa.

Enri11.7.2012
 

Lýdia, a tvrdím ja azda niečo iné? :-)

Lýdia J.5.7.2012
 

Je veľká škoda, že v treťom ročníku nebude udelená Literárna cena MT, som z toho rozčarovaná. Očakávala som, že ju získa moje favorizované dielo – Uľa. Teraz ma odhad sklamal, napriek tomu, že v predchádzajúcich ročníkoch som sa nezmýlila.

Vôbec si nemyslím, že žiadne dielo na MT ešte nedosiahlo úroveň Nočných motýľov. Aby som nebola nesprávne pochopená, Nočné motýle som v prvom kole aj ja, sama pre seba, umiestnila na prvú priečku a bola som veľmi rada, že získali CENU. Na diaľku som sa tešila spolu s Katkou Tholtovou a doktorom Hechterom, keď si ju išli predvlani preberať.

Vlani som sa radovala spolu s Elenou Elekovou a jej Životom pri živote, keď získali PRÉMIU. V druhom kole som to považovala za najlepšie dielo vzhľadom nato, že Uľa ešte nebola prihlásená.

Tento rok som sa chcela vytešovať spolu s Uľou, keď si pôjde pre CENU. Lebo toto dielo je pre mňa to najlepšie, ktoré som za tie roky na portáli Mám talentu našla. Je to spoločenský román so slušnou dávkou filozofických debát, a nie „ženský“ román, často chápaný v zmysle oddychového čítania. Ešte šťastie, že tento kuriózny výrok niektorého z porotcov nebol uvedený pod pojmom „kuchynská“ literatúra. Aj taký termín som už kedysi zaregistrovala, i keď bol použitý v inom prípade – na adresu množstva vydávaných ženských autoriek v posledných rokoch. Mimochodom, pýtam sa, čo je to ženský román? A ako sa dá definovať mužský román? Je takéto členenie v súlade so zásadami gender mainstreamingu? Rada si nechám rozšíriť obzor v literárnej vede.

Jednoducho, Uľa je pre mňa umeleckým dielom vysokej kvality a má aj značný čitateľský ohlas. Autor analyzuje spoločenské, ekonomické i kultúrne zázemie medziľudských vzťahov, zhodnocuje príčinné súvislosti; úžasným spôsobom zobrazuje prírodné krásy. S jemným vtipom a nadhľadom pranieruje morálno-etické hodnoty bežných ľudí. Umenie by malo byť aj správou o stave ľudskej duše – a mne Uľa prinášala správy o stavoch ľudských duší.

P.S.
K tichej maline – tiež som nechápala, postup do finálovej zostavy, ale po poriadnom prepracovaní môže byť z toho celkom príjemná oddychovka.
Medzi postupujúcimi som skôr očakávala Krv bojovníkov a Mužský pohľad kreténa.

Veľa šťastia prajem všetkým – tentoraz, rozhodnutím poroty sklamaná, čitateľka MT

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: