IKARIKAR http://www.ikar.sk

Posledný východ slnka na svete SÚŤAŽ (ESEJ) (Adhara)18.1.2013
 

4
 počet hodnotení: 11
prečítané 136, Komentáre 20

 

Posledný východ slnka na svete
 
     Predstavte si, že ste pozorovateľ. Zvláštny pozorovateľ, nehmotný a absolútne nezaujatý. Môžete všetko. Ste len vedomím v priestore, ste ničím a predsa môžete cítiť, vnímať a zaznamenávať. Ste nezávislý od času a priestoru, fyzicky nezraniteľný a schopný urobiť čokoľvek. Musíte byť takým kvôli tomu, čo vám chcem ukázať.
     Vznášate sa vo veľkej výške. V oveľa väčšej výške, ako sú oblaky, či ozón. Nachádzate sa vo výške sedemdesiat kilometrov nad povrchom Zeme. Vzduch okolo vás je už taký riedky, že ho takmer možno nazvať vákuom a predsa si zachováva niektoré vlastnosti hmoty. Obloha nad vami má tmavý, veľmi tmavý odtieň, len o jediný farebný stupienok svetlejší od absolútnej čiernej. Je posiata hviezdami, chladnými, nehybnými a krásnymi. Slnko nevidieť. Panuje noc. Nie však taká noc, ako ju poznáme, pretože tu, na rozhraní svetov, slová ako deň a noc strácajú svoj pravý význam. Ak sa máte čo najviac priblížiť k realite, poviete, že slnko je za guľatým horizontom Zeme. Niektoré jeho lúče však už zablúdili na...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Matt van den Bryll21.12.2013
 

Ahoj Adhara,
téma za 5:) Je nás viac s hlavou v oblakoch:)
Pekný večer
Matt

Adhara22.12.2013
 

Ďakujem. Priznávam, ja som sa tiež pristavila pri Tvojich textoch, ale neviem si utriediť dojmy a napísať k nim komentár.

Matt van den Bryll23.12.2013
 

Ahoj Adhara,
to znie zaujímavo:)
Pekný večer
Matt

Lara20.1.2013
 

Ahoj, Adhara, začiatok ma vtiahol, na základe inštrukcií som si krok po kroku všetko predstavovala. Máš dobrý štýl:) Potom však bolo tých technicko-opisných detailov na mňa priveľa, ani po druhom prečítaní sa to nezmenilo. Prestalo ma to vťahovať. Emócie neutrálne. Stále len ako nestranný pozorovateľ. Záver si neviem obstojne vysvetliť... A neospravedlňuje ma, že som technický antitalent. Fascinuje ma však, že si bola mladé dievča a toto Ťa tak tvrdošijne zamestnávalo. Viem, čo som mala v tom veku v hlave ja, preto som fascinovaná. Smrť, ale vlastnú:( U mňa to máš za tri, a či to je, alebo nie je esej, neriešim, aj na to som, ako si už zistila, antitalent - neviem ukladať do priečinkov, neviem zaraďovať; na druhej strane, zaradujem sa rada, hocikedy, hocičomu, aj bezdôvodne, teda ničomu... fúú, čo si si práve pomyslela?

Adhara20.1.2013
 

Ďakujem za komentár. Technické opisy sa snažím v podobných textoch minimalizovať kvôli snahe zaujať čo najširšiu verejnosť, no ako sa zdá, bez výrazných úspechov. Záver mal podľa plánu zapôsobiť aj na ľudí bez vedomostí v tejto oblasti. Nie na všetkých, to sa nemôže podariť nikdy, ale na mnohých. Čo už. Mám na zdokonaľovanie predsa ešte celý zvyšok života. :-)
Je fajn, že Ťa to fascinuje, nie ako iných, ktorých to skôr poburovalo a snažili sa mi vnucovať svoje predstavy o tom, čo ma malo ako mladé dievča zaujímať. Takí, čo sa mi pokúšali nadiktovať témy myšlienok a inšpirácie, boli aj na tomto portáli. Žiaľ.

Lara21.1.2013
 

K Tvojej poslednej vete - poznám to; tých nespokojných, diktujúcich, manipulatívnych, aj tu. Vysvetlia človeku, ako chybuje, keď píše o tom, o čom chce a tak, ako chce. Dobré, nie?

Ďakujem Ti za návštevu na cezpríbehoch:)

oly ole19.1.2013
 

Ahoj Adhara,
dovolím si tvrdiť, že toto nie je esej. Nech je to ako chce, som rada, že si sa prihlásila do súťaže a vzala ma na výlet do vesmíru. Bolo mi s tebou dobre:)

Adhara20.1.2013
 

Vďaka. Ako píšem v anotácii – ani ja nie som o zaradení tohto príspevku úplne presvedčená. Ale voľné poňatie nie je v tejto súťaži vzácnosť – dokonca tie voľnejšie sa často vydarili viac ako striktne sa držiace. Z môjho pohľadu, samozrejme.

E.E.19.1.2013
 

Blahoželám k recenzii v KR. Dokonca na MF bola aj zrozumiteľná:-) Tak Mrázik síce tvrdí, že esej znesie veľa, ale priznám sa, že ja si pod ňou predstavujem niečo o dosť iné. Navodenie atmosféry i opis fajn, aj keď súhlasím aj s JT, že miestami rozvláčne a celkovo nesúrodé. Emočne sa ma to až tak nedotklo, možno preto, že sa okolo mňa premelie priveľa oveľa bližších tragédií.

Adhara20.1.2013
 

Ďakujem – za blahoželanie i komentár. Čo už, nemôže každá téma osloviť každého.

Pierre Mrazique19.1.2013
 

Vraciam komentár. :)
Umelecky poňaté, okej, v eseji je možné kadečo. :) Hustá téma, akurát som si musel sám vygoogliť na základe indícií, o ktorý raketoplán sa vlastne jednalo - to mi tam chýbalo. Väčšinou tu nie sme až tak zbehlí v astronómii a pridružených odboroch. :) A okrem toho bolo to aj dosť dávno. Ale inak palec hore. :)

Adhara19.1.2013
 

Vďaka. To, o ktorý raketoplán ide, tam nebolo spomenuté zámerne – v podstate to nie je dôležité a ak to vzbudilo niečiju pozornosť natoľko, aby si to vyhľadal, tak som len rada. :-)

jana tichá19.1.2013
 

Adhara, napísala si to zaujímavo, ale niektoré drobnôstky ma vyrušili. Napr. mi nedalo nevšimnúť si, že text je rozdelený a necelistvý: v prvej časti nás zdĺhavo uvádzaš do pozície nestranného pozorovateľa, a potom z tejto pozície odchádzaš a zaoberáš sa posádkou raketoplánu a napokon sama sebou. Toto isté, s tou istou intenzívnou myšlienkou, sa dalo napísať aj bez odbiehania od nestranného pozorovateľa, čili čitateľa. A potom je text nevyvážený aj tým, že sa pridlho venuješ opisu prostredia a navodeniu atmosféry na úkor udalosti...proste, Adhara, je to výborné, ale ešte stále sa dalo aj lepšie. :P

Adhara19.1.2013
 

Dalo sa to lepšie, to pripúšťam. Tento text som napísala na strednej škole, pred siedmimi rokmi a dvetisíc normostranami tréningu. Ten popis a navodenie atmosféry je však práve to jadro – napokon, k udalosti ani nedošlo (ak nerátame východ slnka, ale to by som radila tiež pod opis). A celé to mal byť v konečnom dôsledku opis toho, na čo som na strednej neustále myslievala, takže – chápem, že to každému nesadne, nepriečim sa, že by to išlo aj inak a možno pre väčšinu ľudí by to bolo lepšie, ale mať to takto bol zámer (okrem tých chybičiek).

Lýdia J.19.1.2013
 

Adhara, aj u mňa za päť, napriek mračnu týchto, tento... Ale pri poslednej vete ma napadli polárne mravce. Odporúčam, ešte raz si prejdi text, a aj \"pozde\" vyhoď.

Adhara19.1.2013
 

Vďaka za upozornenie, pozde je opravené a pár ukazovacích zámen pri konci odstránených, dúfam, že pri hlasovaní sa berie do úvahy najnovšia verzia. :-) Ale kde je to napadnutie? Cez vyhľadávanie mi nič nenašlo...

Adhara19.1.2013
 

Vďaka za upozornenie, pozde je opravené a pár ukazovacích zámen pri konci odstránených, dúfam, že pri hlasovaní sa berie do úvahy najnovšia verzia. :-) Ale čo si myslela tým napadnutím? Ja som nič nenašla.

Lýdia J.20.1.2013
 

Adhara, čo som tým myslela? Že po prečítaní poslednej vety ma zamrazilo - polárne mravce ma napadli.:) Výrazivo \"polárne mravce\" je z básne od Jany Mátelovej, a mne sa tak páči, že som si ho uzurpovala.

Soen18.1.2013
 

Adhara, ahoj! Neuveríš, tiež som o tom vtedy tak nejak rozmýšľal, okrem tých odborných detailov, ďakujem. Za 5. Nech sa darí.
Soen

Adhara19.1.2013
 

Ďakujem za komentár. Človeka poteší, že nie je sám, čo premýšľa nad takými vecami. :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Adhara

Avatar3.jpg
O mne

Vlastným menom Jana Plauchová (nar. 1987). Vyštudovaná molekulárna biologička, pracovníčka hvezdárne a planetária, ľaváčka s oboma rukami pravými, literárna diabetička (neznášam "sladké" knihy), milovníčka astronómie a kozmonautiky.

Od čias puberty sa zaoberám písaním hlavne vedeckej fantastiky. Od marca 2010 do augusta 2011 som mala na tomto portáli zverejnený sci-fi román Osem hviezd Veľkého voza, ktorý v r. 2013 vyšiel vo vydavateľstve Artis Omnis pod názvom Večnosť omylov. Vo vydavateľstve Q111 mi zase v roku 2012 vyšiel sci-fi román Nula kelvinov.

Píšem o tom, o čom chcem čítať a nikto ma nepresvedčí, aby som písala opak.

Uvítam komentáre vrátane upozornení na preklepy a iné chyby.

Moje naj
Ja na iných serveroch

Český Mám Talent
Osobná webstránka

Odporúčam

Sarkazmus u našich susedov

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: