IKARIKAR http://www.ikar.sk

 Posratá (Miroslava Ábelová)10.5.2010
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Sú knihy , ktoré nedokážem čítať pri jedle. Napríklad poviedky Charlesa Bukowského. Keď dojem, s radosťou si ich prečítam aj viackrát, napriek tomu, že v nich neustále vracia, hrabe sa v hemoroidoch a v zadku. Podstata je v tom, že tie ungustiózne veci nie sú podstatné, poviedky sú bravúrne napísané - jedným slovom, Bukowski má talent.
(Celé hodnotenie nájdete v sekcii Hodnotenia)

OĽGA FELDEKOVÁ, prozaička

4
 počet hodnotení: 31
prečítané 933, Komentáre 47

 

I.
Ľudia sú nechutní. Potia sa, zapáchajú, grgajú, v črevách nosia výkaly, plyny, v obličkách moč, v ušiach maz, v nose sople, v pohlaví spermie či menštruačnú krv. Dokonca aj pod pekným obalom ľudského zovňajšku skrývajú iba odporné surové mäso, krv, kosti, šľachy. Hneď ako prídu na svet, naložia si do plienok a veľmi často ho tak aj opúšťajú. Nachádzajú si partnerov, a keď počas života pred sebou navzájom zvieraciny prejavia, prichádza šok.
II.
Pamela si s chuťou zahryzla do ešte teplého kebabu. Ryšavý Adam ju čakal pred rozhlasom. Pred tým ako sa zahniezdia v jeho byte, ktorý okrem neho obývalo ďalších päť ľudí a dva psy, chceli ešte niečo zjesť. V malej putike hneď vedľa rozhlasu robil Chorvát-emigrant, fantastické kebaby. Pamele dal k objednávke vždy zadarmo aj pivo. Keď ju zbadal s mladíkom, zamračil sa, no nakoniec položil na pult aj dve vychladené dvanástky.
III.
Ryšavý Adam bol super. Spoznala ho na jednom žúre, keď spravil štátnice. Jej kamaráti s ním išli oslavovať a ona sa priplietla. Ryšavý Adam vôbec nebol ryšavý. Nikto nevie, odkiaľ sa tá prezývka zobrala. Mal hnedé...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Dorian Gray1.9.2013
 

Mirka, ak raz budeš mať knižku, budeš to stále ty? Najviac zo srdca Ti želám práve to - aby si stále bola sama sebou, aby ťa nestrhol prúd lesku.... lebo je skutočne čitateľné, že Ťa baví písať :D

mirka12.8.2014
 

:) dakujeeem :)

GoGoManTV15.4.2013
 

ok

mirka12.8.2014
 

ok :)

Klaudy13.7.2012
 

Jednoducho perfektné! :) Máš neuveriteľný talent. Držím palce :).

Mirka Abelova24.7.2012
 

Potesila si ma, dakujem :D

zuza bluza12.6.2012
 

I like it! vtipné, nerozvláčne, plné ironického humoru, nechýba nadhľad a pravdivá trápnosť, s ktorou sa stretávame naozaj denne:):) iba jej meno- Pamela-ma zavádza do iných vôd:) i tak skvelých 5hviezd!

Mirka Abelova18.6.2012
 

:) Dakujem :) No, uznavam, ze Pamela je dost ulet, ale je to moje milovane meno, kvoli zenskej Jima Morrisona, tak som si dovolila trochu ju pouzit :D

Lucy8.6.2012
 

Prečítala som veľa poviedok od Cliva Barkera. Prečítala som Chucka Palahniuka s jeho poviedkou Črevá. A dopekla, toto bolo naozaj dobré. =) 5 hviezdičiek, luxusná poviedka =P

kat15.10.2012
 

Drahá Lucy. nevravím, že to nie je jedno z toho najlepšieho, čo som tu čítala. Ale dopekla prirovnávať to k Palahniukovi? A ešte k poviedke črevá, h?! Palahniuk /ani črevá/ s týmto nemá vôbec nič spoločné, ani čo do \"šokantnosti\".
Inak Mirka, samozrejme veľmi dobré. konečne žiadne pseudoVasiľkové, a Stephanie Meyerové s rôznymi variáciami fantasy romancí, žiadna vyumelkovanosť, pekne surovo napísané /a to som náročný čitateľ:)/

Mirka Abelova18.6.2012
 

:) dakujem, Lucy, tesi ma, ze ma niekto iny nazor ako pani feldekova :)))

guhe20.11.2011
 

Takuto knizku by som si kludne kupila... :)

Mirka Abelova15.5.2012
 

:) dakujem :) snad raz aj to bude :) zatial si mozes/mozete kupit knizku mojich basni Striptiz :)

jana tichá2.11.2011
 

ahoj, ten prvý odsek a názov ma najskôr odrádzali, ale napokon som sa smiala až mi slzy tiekli. S tou Milli si to mohla ešte nejakou jednou vetou rozviesť, pretože existuje pravdepodobnosť, že ten kebab nebude kontaminovaný. Veď Pam sa tam stravovala často a až dovtedy jej nič nebolo. Inak super

Mirka Abelova15.5.2012
 

Dakujem Janka :) aj za rady, aj za hodnotenie :) mrknem sa na to :)

ukulele17.9.2011
 

Takto vynašli penicilín. Chela som napísať, že ďakujem, že som mohla S Tebou hovoriť, a vyšlo z toho tebou hovoriť....keby som chcela tak to nevymyslím, tak teda platí jedno aj druhé.

Mirka Abelova21.9.2011
 

;-)

ukulele17.9.2011
 

Je to tak. Som fakt ľahko ovplyvniteľná ? Idem konečne kuknúť tú babu, čo ju tak ospevujú. Že provokatívne, drsné básne zo života. To si musím prečítať. Ako sa to len volá? Uvidíme. Nájdem ju vo vydaných veciach. Pozerám, či ju neuvidím v tom zozname naboku. Keby som nemala takú mizernú pamäť....Poviedka Posraná. No tak to je dosť samoúčelné. Škodoradosť zvíťazila, pozriem, čo to sem kto dal. Alebo načo to čítať, kuknem kritiku. No presne je to také ako som si myslela, ak tam píše fakt to čo sa tu hovorí, nemá cenu to čítať. Idem hľadať tú babu. A nepáči ta mi, ako sa ten chlapík obúva do kritiky, fakt buran,píše, že to má hĺbku? No fajn. Že tam nie sú vety, ktoré sa tu citujú? Fíha. Tak to musím vidieť. Začiatok ma mal odradiť. Nestalo sa. Však je to pravda. Čakám, že sa bude písať o všetkom dopodrobna a pointa nikde, nestalo sa. Veď je to o láske a ten pocit so zvukmi v najnevhodnejšej dobe poznám. Dokonca o tom jedna baba napísala knihu. Zas neviem to meno...A takého chalana mám doma....super. Nič ma tu neurazilo, tak čo mám riešiť. Možno je to prvotina, málo umelecky (čo to vlastne je dokelu, na to už nikdy neprídem?) prepracovaná, možno trošku samoúčelný názov a téma, že píše ešte poéziu? Tak sa ukáž....Tie básničky ma odrovnali, ja niekedy neviem,odkiaľ básnici berú také prirovnania, ktoré mi na prvýkrát nič nehovoria, ale určite vyvolajú obraz pocitu, ja ich neviem a napísať takú báseň o smrti, alebo o predavačovi biznisu v biznisovom auparku, to čo ešte sa dá chcieť. Bože,sú to oni. Tie básničky, čo som o nich počula. Tá baba sa volá Ábelová. A vie. Ďakujem, že som mohla tebou hovoriť. A záááááávidíííííííím,lebo ja som tak trochu srab.

Mirka Abelova21.9.2011
 

:-) dakujem Ti pekne za komentar :-) Vazim si to :-)

ukulele22.9.2011
 

:)

Beatrix20.8.2011
 

Pri všetkých tých škaredých komentároch som čakala čosi horšie.
Okej, bolo tam dosť o črevách a výkaloch, ale osobne som si z toho odniesla skôr ten milý koniec, že si z toho chalan nič nerobil.

Takto by som to síce nepovedala, ale je rozhodne dosť nepraktické, že sa celé ľudstvo (hlavne my ženy) tvári, že kto si grgne, alebo nedajbože prdne, je prasa. =D
Takže v celku v pohode, nie to najlepšie, čo som kedy čítala, ale ani hodné veľkého pohoršenia. =)

Mirka Abelova2.9.2011
 

:-)

jana kováčiková7.4.2011
 

grafománia

Mirka Abelova12.4.2011
 

kazdy ma pravo na svoj nazor. nemuseli ste to citat.

Eva14.1.2011
 

Premýšľam, čo si mám ako čitateľ z tej poviedky odniesť. Lebo estetický zážitok to určite nie je. Hľadám teda aspoň poučenie, ale nejak sa mi nedarí. Asi preferujem diela, ktorých úspech (rozumej úspech v tom, že si ho ľudia vôbec prečítajú) nie je založený len na efektu šoku a znechutenia.

Mirka Abelova8.2.2011
 

Zrejme ste nepochopili. Takze nema zmysel vysvetlovat. Hladajte to, co Vas ako citatela naplna. Ked to nenajdete u mna, co uz.

adam bezdek18.12.2010
 

ja sa musím ospravedlniť, mám samozrejme isté výhrady, ale tie sa stali postupom času bezpredmetné, lebo za tých pár dní,mesiacov, čo som napísal o týchto poviedkach ich zlučiteľnosť s brazílskym pornom, som dospel, keďže ja spejem do dospelosti každý deň...nejak mi predtým utiekol začiatok, ktorý ma dnes dostal do kolien...to o črevách, výkaloch a iných veciach, mám taký pocit, že to tam vtedy nebolo, každopádne som len rád, že som sa k tomu dostal...ale tvoje básne sú aj tak krajšie a musíš mi veriť, že to myslím úprimne, lebo ja poézii málokedy rozumiem, tej tvojej hej,ale to som ti už písal v maili:-) po každom hodnotení príde ďalšie a ďalšie, možno z Oravy a možno z Prievidze, tých hodnotení bude milión a to dosť veľa na to, aby sa človek nad všetkými zamýšľal:-))

Mirka Abelova21.12.2010
 

adaaam :-) pecka :-) dakujem pekne :-)

Elena E.4.12.2010
 

Až na ten úvod, podľa ktorého to vyzerá, že sa sama sebe hnusíš každý deň, dobré. Mne to napríklad vôbec nepríde nechutné, ale prirodzené. Ale asi si to tam chcela mať ako nejaký zaujímavý úvod k takej téme. Bez tej prvej vety to však fakt znie ako takmer náučný, ale vcelku zbytočný výklad o ľudskom tele, oceňujem len tú vetu o nakladaní do plienok. Názov, ktorý iste mnohých podráždil, po prečítaní nadobúda plné opodstatnenie.
A poznámka na margo: medik je u nás výslovne študent medicíny a nie synonymum pre službukonajúceho lekára.

Mirka Abelova21.12.2010
 

dakujem pekne za pripomienky :-)

fltoca3.12.2010
 

Nuž v televízii sú to Mojsejovci a v literatúre - zdá sa - Ábelová. Sú ľudia, ktorým sa Mojsejovci páčia, takže budú aj ľudia, ktorým sa bude páčiť Ábelová. Ja Mojsejovcom neznášam a žasnem, že dostávajú priestor.
A dobré by bolo popracovať na čiarkach...

Mirka Abelova21.12.2010
 

nuz mily clovek äneviem, ci si zena alebo muz, kedze sa zrejme bojis podpisat), tvoje prirovnanie ma k mojsejovcom ma vcelku pobavilo. myslim ale, ze si vedle, jak ta jedle. zasni si dalej, pretoze to len svedci o tom, ze nevies citat, ani sa pozerat trochu viac do hlbky. kazdopadne, aj tak dik za tvoj koment.

zuzana šedá19.11.2010
 

páči sa mi to, možno až na ten úvod, ten je na mňa trochu prisilný :) ale to ostatné je to veľmi dobré

Mirka Abelova19.11.2010
 

dakujem.

Man Seger22.10.2010
 

Milujem Ch. Palahniuka alebo Ch. Bukowského. Takýto druh literatúry má gule a skutočne stojí za pozornosť. V blízkej budúcnosti sa chystám uverejniť svoju poviedku podobnej \"chuti\".

Mirka Abelova23.10.2010
 

:-) drzim palce, ale pozor, lebo tu je casto velmi konzervativne publikum :-)) rozthaju Ta v zuboch ako aj mna :-DDD

Eva Dohle20.10.2010
 

...nablýskaný brak...

Mirka Abelova23.10.2010
 

preco nablyskany? mne sa tam nic nablyskane nezda :-DDDD

mária15.9.2010
 

Mirka, tak túto som si prečítala ako prvú a hoci začiatok krutý no reálny po prečítaní ti dávam 5 hv. Nuž svet je aj o sračke...

Mirka Abelova16.9.2010
 

:-) mozno je drsna, ale ak mam byt uprimna, cele to vychadza z realnej skusenosti :-) take veci sa stavaju a prislo mi vcelku zabavne o tom napisat :-) a ked sa niektori \"suchari\" vydesili, co uz s nimi :-)

Alexander Savko10.6.2010
 

Že hnačka môže utužiť partnerské vzťahy, originálne.

Mirka Abelova11.6.2010
 

:) dakujem :)

Lýdia8.6.2010
 

Mirka, zasa skvelá poviedka. Taký \"milo-škodoradostný\" a trefný počin som ešte nezažila. Váš štýl písania, nadhľad a jemná irónia sa mi páčia. Neskúsite napísať aj román? Nejaká satira o reálnom živote by bola od Vás určite fajn,
majte sa dobre a veľa chuti do písania, čitateľka MT

Mirka Abelova8.6.2010
 

:) dakujem, ste zlatko :) Roman... Nuz, aj by som napisala, len si este stale netrufam :) A v podstate ani neviem, o com by mal byt :) Napady aj nejake mam, ale ten pribeh vymysliet.. To bude tazsie :) Zatial sa len tak ucim a hram na poviedkach, kedze mojou domenou boli doteraz basnicky :) Ale dakujem za povzbudive slova :)

Jozef17.5.2010
 

super - vraví Eva také zo života

maya17.5.2010
 

citam tuto poviedku= pocujem ako mi to rozpravas a zivo si predstavujem tvoj skodoradostny usmev, ked podavas milli ten kebab...perfect :)

zandelee10.5.2010
 

Mám právo prvého koemntáru a tak ho patrične využijem - básničky, nič moc..niektore začiatočné poviedky-makkota..dievča do pekla, čo sa to s tebou robí??? IT WAS FUCKING GOOD...toto bola asi tá najextravagantnejšia nesamoučelná poviedka, akú som kedy čítal. Máš odo mňa za 5:)ale to nie je známka

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Miroslava Ábelová

ja 2.jpg
O mne

Pán Feldek mi raz pri jednom z našich posedení pri víne povedal, že som Ferlinghetti v sukni. Ktovie. Mňa len baví písať.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: