IKARIKAR http://www.ikar.sk

Používať popkultúrne odkazy? Celkový počet komentárov: 3
 

Jakub sa pýta:

Vedeli by ste mi povedať viac o popkultúrnych odkazoch, napr. hláškach z iných kníh, filmov či textov piesní? Mohol by som ich používať, alebo je lepšie sa im vyhnúť?

 

Odpovedá spisovateľ Michal Hvorecký

Dobrá a dôležitá téma súčasnej literatúry! Odkazy na populárnu a masovú kultúru sa v románoch a poviedkach množia hlavne od šesťdesiatych rokov, keď sa vo svete definitívne presadili masmédiá. Globálne pesničky, seriály, reklamy či výrobky vytvorili celú sieť významov, ktorým čitateľ rozumie naprieč zemeguľou, alebo si to aspoň namýšľa.

 

V šťastnejších prípadoch z toho vznikne veľká literatúra, napríklad v legendárnom Americkom psychu od Breta E. Ellisa, čo je Dostojevskij pre dnešok a malo by to byť povinné čítanie.

Len ako vždy hrozí, že sa z tejto metódy stane samoúčelné klišé a záležitosť najmä pre insiderov, hlavne v žánrových pokusoch.

Asi platí to, čo pri hocičom inom - všetko s mierou. A hlavne autenticky a originálne. Ako hovorí klasik - najlepší štýl je mať čo povedať. Držím palce.

 

 Komentáre

itisatimanV18.11.2014
 

Omluvujemsati

Mária Blšáková6.11.2014
 

Niektoré hlášky zľudoveli natoľko, že sa im takmer nedá vyhnúť. Samozrejme, autor by mal chcieť byť originálny a jedinečný, nuž ale odolajte :)
Napríklad hlášky z Pacha-Hybského zbojníka: Bože môj, čo nás to len čaká. Na kone. Nemáme. Tak utekajte. Alebo z iného súdka zľudovelé: Toto je konečná, či pozahraničné: Hasta La Vista Baby :) Hlavne v priamej reči je veľakrát ťažké vyhnúť sa \"klišoidným zaváraninám,\" len utrafiť tu správnu mieru, ak už neodoláme :)

$ al4.11.2014
 

:-) teda nemal si radšej ostať ticho?

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec 

Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: