IKARIKAR http://www.ikar.sk

Poviedkový vlak (Marcel Páleš)7.4.2010
 

5
 počet hodnotení: 37
prečítané 956, Komentáre 40

 
Anjelská rozprávka
   Noc prichádzala nenápadne pomaly a potichu, takmer po špičkách. Hodiny odkrajovali z času a čochvíľa sa chystali uvítať polnoc ako tajomnú kráľovnú. Tma klesala z nebies a zvádzala všetky ľudské srdcia do snov. Avšak za jedným z oblokov vysokého paneláku jemný plameň sviečky oznamoval, že komusi sa tam ešte do snov nežiada.
    „Môžem ho potešiť nejakým zázrakom? Pozri, aký je sám, chcem ho vidieť usmiateho,“ zaprosil malý anjel svojho otca, dospelého anjela.
   „Nie, nie. Dobre vieš, že ľudia tam dolu už na zázraky neveria, tak im ich už dávno ani nezosielame. Poď si oddýchnuť a troška pospať,“ odvetil mu a postrapatil ho po zlato žiarivých vláskoch.
   „Škoda, myslel som, že malým deťom sa zázraky dejú, veď oni v ne veria,“ malý anjelik striasol krídlami a opäť sa naklonil z oblohy, aby sa pozeral na chlapčeka, ktorému robil anjelička strážnička.
   „Malé deti sú nevinné, sú ako ty, synček, mnohé veci ešte nepoznajú,“ naznačil mu, aký je obraz ľudského sveta...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

zuzana valachovičová21.9.2018
 

Ešte som neprečítala všetko, ale aspoň sa mám na čo tešiť. :)

Džuly23.1.2011
 

veľmi pekné a ten koniec...ja zbožňujem konce, ktoré nám akoby chceli niečo povedať. Nútia nás rozmýšľať a vlastne nás aj učia.

Marcel Páleš19.2.2011
 

Veľmi pekne ďakujem, Ďžuly. :) tiež mám pri čítaní rád také konce, ktoré prichádzajú s určitým východiskom či odkazom pre čitateľa. :)

Oľga Kohútiková19.12.2010
 

Milý Marcelíno,

krásne poviedky, cítiť z nich, že autor má srdce (nie duplikát) na správnom mieste. Najviac sa mi páči \"Anjelská rozprávka\" a najmä posledná veta. Láska nikdy nezomrie, máš pravdu, iba si vyberá vhodný objekt. :-))

Prajem Ti veľa krásnych poviedok, nech Ti to píše, aby sa mal čitateľ na čo tešiť.
Ak by si sa zastavil, potešil by si aj mňa. (Avšak moje poviedky nie sú také kvalitné, ako Tvoje.) OK


Marcelíno Páleš19.12.2010
 

Ahoj Olinka, :)

vážim si Tvoje pristavenie sa a srdečne Ti ďakujem za stratenie Tvojho času pri čítaní mojej tvorby. Tvoje slová ma potešili a samozrejme povzbudili. :)
Jasné, že sa zastavím. Mal som dlhú prestávku a dlho som sem vôbec nechodil, keďže odkedy bola zavedená potrebná registrácia, zdá sa mi, že už to nie je také \"boomové\" ako v úvodných mesiacoch. Možno sa mýlim, možno je to len vec názoru. Aj autor predsa potrebuje vidieť, že čítanosť je potešujúca. :)
Prajem Ti vydarené dni a mnoho tvorivých výbuchov Tvojej fantázie. :)

Emily Olívia Goddy11.12.2010
 

Marcel, vždy, keď vidím príspevok do vlaku poviedok, zúrivo klikám na názov najnovšieho pobavenia. Zbožňujem stručné poviedky, kedy rozuzlenie prichádza s poslednými slovami. Vždy ma pobavíš a pre mňa si mojou srdcovou záležitosťou.
\"Oko nie je cikuľa ani pinďúr\" už len pri tom názve som sa smiala ako pojašená :D

Marcel Páleš11.12.2010
 

:))) fuuu..najprv som sa preľakol, že k čomu toľká zúrivosť. :) Veľmi pekne ďakujem, milá E.O.G. :) takýto komentár je pre mňa pošteklením, aby som písal ďalej...:) budem sa snažiť príjemne prekvapiť aj nabudúce. :)

Alexa30.7.2010
 

Po prečítaní Anjelskej rozprávky mi prebehla zima po celom tele. Je to nádherné.

reňa14.7.2010
 

Ahoj Marcel, pekná povidka, skutočná, verím jej...

- mrkni si vetu.. ak na neho neplatí pekné slovo... vyslučuje sa mi to, pretože predtým vyššie podišiel za vodičom a prvé čo mu povedal bolo.. ty hajzeľ jeden...
pa

Angela Lencsesová31.5.2010
 

Ahoj Marcel, veľmi sa mi páči táto poviedočka. Ja naozaj verím na anjelov. Škoda, že ich nemôžeme vnímať svojimi zmyslami. Svojou poviedkou si ma zaviedol aspoň na chvíľu do ich sveta.Vďaka

Marcel Páleš3.6.2010
 

Ďakujem krásne - rado sa stalo, Angelka. :) snáď preto sú anjeli niečím tak vzácnym, lebo ich nemôžeme vidieť tak, ako všetko ostatné svetské...:)

mile26.5.2010
 

...mas pravdu Marcel, keby aj dospeli mali take ciste oci ako deti, svet by vyzeral inak...nemyslim teraz na naivnost, ale na to uprimne a nezistne srdce, ktore nosi kazde dieta v sebe a ktore im dava ten spravny pohlad na svet a ludi v nom...je to pohlad presyteny laskou a nezatemneny egom...
Pekny pribeh! Gratulujem! a davam hviezdicku:))))

Marcel Páleš29.5.2010
 

:) teší ma totožnosť našich názorov na tento detský aspekt, na vnímanie a cítenie cez detské srdce. Nie som v tom sám ako vidím...:)
Srdečne ďakujem. :)

slawi2.5.2010
 

Je to ozaj krásne, vidno, že autor je rozhľadený a empatický človek so zmyslom pre detail :) Držím prsty v ďalšej tvorbe :)p.s. najviac sa mi páčil Dotyk bielej palice :)

Marcel Páleš2.5.2010
 

Ďakujem krásne, Slawi. posnažím sa aj v nasledujúcom tvorení...snáď zaujmem. :)
cením si Tvoje slová na moju adresu.:)

shellboy27.4.2010
 

Hoci som neprečítal všetky Tvoje práce (ak Ti môžem tykať), len časť z nich, okamžite ma upútala úprava, ako i spôsob písania. Fotky sú krásne, štruktúra písania na vysokej úrovni. Prajem veľa úspechov a mnoho čitateľov...

Marcel Páleš28.4.2010
 

Veľmi pekne ďakujem, Shellboy. :) Snažím sa, aby to bolo príjemné aj pre vnútorné aj pre tie vonkajšie oči. :) cením si Tvoj koment. :)
veľa tvorivosti želám. :)

ava26.4.2010
 

Ahoj Marcel,
tak Dotyk bielej palice je naozaj krásna poviedka. Uverila som v nej naprosto všetkému... vážiš slovo; pracuješ s ním. Ďakujem za príjemný zážitok.:-)

P.S. Mimochodom, blahoželám k postupu do LC.

Marcel Páleš27.4.2010
 

Veeeeľmi pekne ďakujem...
nie je to najnovšia vec, ale zdala sa mi hodna zverejnenia. :) teší ma, že si u Teba našla miesto a zapáčila sa Ti, milá Ava. :)
vďaka aj za gratuláciu...sám som príjemne zaskočený i prekvapený. :)

Marcel Páleš20.4.2010
 

Ďakujem krásne...práve tu nádherne žiari slnko. pridávam sa k nemu a vďaka Vašim komentárom žiarim i ja - úsmevom. :)
ďakujem. :)
AlexE: čo sa týka tej zarazenosti čitateľa - v nejednej mojej tvorbe mi o to aj ide, postrčiť ich k zamysleniu. Takže si ma pochopila, čo ma teší. :)Ďakujem...
Reňa: ďakujem 2x, aj za želanie aj za príjemný koment. Pri všetkej skromnosti, označenie „majster slova“ sa ešte len pokúsim vybojovať a možno raz patrične dosiahnuť. S takýmito komentármi ma to priam nakopáva do toho – do zlepšovania sa. :i)

reňa20.4.2010
 

Ad 1/ všetko najlepšie k meninám,
Ad2/ opäť si ma nesklamal, krásna práca so slovom, fakt mne sa to ohromne páči. Celý príbeh som ti uverila, možno až trošku na ten koniec. Snáď by som mu viac uverila, keby si mi vysvetlil, kde bol a či si spomínal na otca..., ako ho hľadal a pod. Ináč fakt, podľa mňa si majster pera - a poviedky ti teda idú.

Alexandra Enderle19.4.2010
 

Neviem čo povedať alebo napísať.Chytilo ma to za srdce a bolo to smutné. Všimla som si že máš málo hodnotenia oproti prečítanému.Marcel ver to je preto že ked si človek prečíta čo si napísal ostane zarazený začne viac premýšlať nad životom a ani si neuvedomí že ti nedal hviezdičku.Ale ja som nezabudla.Musela som sa síce vraťiť pre ňu ale davam 5 hviezdičiek

reňa18.4.2010
 

Hladná nádej... aké výstižné. Marcel podľa mňa píšeš veľmi veľmi dobre. Dúfam, že nebudem jediná, ktorá ocení tvoju prácu so slovom.
Fakt ma to bavilo čítať, reálne, pravdivé, nič si neprikrášlil, podal si to otvorene tak, ako to prináša život.

Marcel Páleš18.4.2010
 

Jeeeej...teda prišla si tomu na chuť, Reňuška. :)
cením si Tvoj komentár. Ďakujem veľmi pekne. :)
snáď sa Ti zapáči aj pokračovanie, teda druhá časť - dokončenie Hladnej nádeje. :)

Lipárová Vlasta14.4.2010
 

Anjelská rozprávka je skutočne anjelská.Nádherne podaná,až mi zimomriavky behali po tele.Som rada,že som si tento skvelý príbeh na zamyslenie mohla prečítať.Hodnotím ho za 5 hviezdičiek,ale dala by som ich aj 10.Určite si prečítam aj niečo iné z Tvojej tvorby.

Marcel Páleš14.4.2010
 

Ahoj Vlastička,
ďakujem krásne za pozitívny ohlas. Posnažím sa i nabudúce. :) vďaka i za hviezdičky, potešili. :)))

Daniela Peleščáková12.4.2010
 

Marcel, v anjelskej hierarchii neexistujú otcovia a synovia, ale ako rozprávku to beriem. Veľmi milý príbeh. Deti majú k týmto bytostiam najbližšie, bodaj by sme si to spojenie mohli udržať čo najdlhšie.

Marcel Páleš13.4.2010
 

veď to...že keď píšem, zväčša sa neriadim podľa rôznych teórií či spomínanej hierarchii, ale myslím vtedy na ľudí, ktorí to budú čítať - že čo asi vie väčšina tých ľudí a čo by som tam mohol vsunúť tak, aby som ostal pochopený. :) priznávam, že anjelskú hierarchiu načítanú nemám.
ďakujem krásne za milú reakciu, cením si Tvoje slová. :)
máš pravdu, Danielka...deťom máme čo závidieť... :o)

ava11.4.2010
 

Čistá a krásna anjelská rozprávka. Som rada, že som si ju prečítala.:-)
Ahoj

Marcel Páleš11.4.2010
 

Ahoj, milá Ava. :o)
potešenie na mojej strane. Ďakujem Ti. Som rád, že si v nej našla práve krásu i čistotu...

Silvia A.K.11.4.2010
 

Veľmi dobrý príbeh, síce som sa pri ňom napchávala zákuskom :), ale to len preto, že sa mi nechcelo vstať od poučného príbehu...

Marcel Páleš11.4.2010
 

:o) vtipne si to zaobalila, Silvinka. ďakujem za koment - som rád, že si ten výchovný zámer neprehliadla. :)

Majo11.4.2010
 

Nuda ale niečo v tebe je. Ešte popracuj..

Marcel Páleš11.4.2010
 

popracujem...:) to niečo, čo vo mne podľa Teba je, rozviniem čo najviac. :)
verím, že potom tú nudu určite nespomenieš, Majo. :)))

reňa11.4.2010
 

...perfektné... zápletka, ponaučenie, úsmev, tovšetko si mi ponúkol a pri boxe.
Opäť hodnotím 5 (hviezdami)

Marcel Páleš11.4.2010
 

...ďakujem, Reňa :o)
totiž presne to, čo si v tejto poviedke našla a spomenula, je mojou prioritou v nejednej tvorbe. Akosi imanentne mi to vypláva vždy zvnútra, že chcem na jednej strane poučiť, na druhej pohladiť aj dušu a zároveň sa pokúsiť o úsmev. :)
cením si Tvoj postreh. :)

Marcel Páleš11.4.2010
 

veľmi pekne Vám ďakujem...
najkrajšie, najcitlivejšie a asi i najprecíznejšie sa píše, keď máte pred sebou obraz predodrazu toho, čo píšete...ja som pri skladaní mozaiky tejto rozprávky myslel na troch priateľov z mojich najbližších kruhov, ktorým smrť vzala milovaného rodiča. Snáď práve to mi pomohlo v približnom vystihnutí citového podfarbenia tejto prózy. :)
cením si Vaše komentáre. :oD

ANDREA BUGÁTOVÁ10.4.2010
 

Tak musím poďakovať P.E.M., že toto vybral z tvojej tvorby. Veľmi, veľmi krásne a precítené. Marcelíno - určite 5 anjelskych hviezdičiek za anjelsku rozprávku, krása. Presvedčil si ma a ja som sa čudovala, že ako je možné, že máš toľko priateľov na FB, už mi to je jasné. Keď si prečítajú túto anjelsku rozprávku, bude ich oveľa viac. Dík.

reňa10.4.2010
 

Marcel, tvoj príbeh je veľmi pekný. Nezaprie sa v tebe duša poeta, pekne pracuješ s opismi.
dávam ti 5 hviezdičiek, potešil si moju dušu.

Peter Elena Michael10.4.2010
 

Veľmi krásne...

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Marcel Páleš

P2232_05-04-10.JPG
O mne

Som Marcelíno unikát - srdce, čo v sebe nosím nie je duplikát. Nikdy nestrácam nádej - tam, kde iní končia, ja idem ďalej. Rád sa pozerám do duše všetkého - rád dopĺňam dielo nebeského Veľkého.

Moju tvorbu nájdete trebárs tu:
www.marcelpales.blog.sme.sk
www.musa.sk
www.BBonline.sk
www.marcelpales.blog.pravda.sk
YouTube: (vyhľadávať:) marcelinopales
facebook: prezentačný profil s odkazmi na väčšinu tvorby nájdete pod menom Marcelíno Páleš - žltá fotka. Srdečne Vás uvítam medzi virtuálnymi priateľmi.

Želám Vám plnohodnotné vydarené dni :x)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: