IKARIKAR http://www.ikar.sk

poviedky: mystery-psycho-horor (Ingrid Rudavská)15.9.2009
 

3
 počet hodnotení: 14
prečítané 1628, Komentáre 28

 
Cesta
Obliekol som si kabát a pozrel som sa na hodinky. Bolo po siedmej hodine ráno. Stihnem prísť do práce na čas? Odomkol som dvere. Chladný vzduch ma v momente prebudil a na tele mi vystúpila husia koža. K nohám mi padali listy. Ľudia vychádzali a vnárali sa do šera. Minúc kaviarne, obchody a staré domy, blížil som sa k autobusovej stanici. Nastúpil som na autobus. Od nervózneho šoféra som si kúpil lístok a zadychčaný, porozhliadal som sa po takmer prázdnom autobuse. Rozhodol som sa pre miesto vzadu. Vyzliekol som si kabát, prehodil si ho cez ruku, sadol si k oknu a kufrík si položil na kolená. O chvíľu si ku mne prisadol postarší, asi šesťdesiat ročný pán. Cestou som rád premýšľal, alebo čítal, preto som sa jeho spoločnosti vôbec nepotešil. Otočil som sa k oknu. Autobus sa pohol a najbližších desať minút kľučkoval ulicami mesta. O chvíľu som sa poddal zvedavosti a úchytkom sa pozrel na spolu sediaceho. Muž mal šedivé krátke vlasy, zvráskavenú ružovú tvár a v malých tmavých očiach mu ležal mierumilovný pohľad. Bol elegantne oblečený, mal na sebe tmavohnedý baloniak, pod ktorým sk...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Viktor27.12.2012
 

Ahoj Ingrid, obdivujem, že si si vybrala tak ťažký žáner ako je mystery-psycho- horor. Teda tri ťažké okruhy v jednom celku. Poviedky sa čítajú dobre, niektoré sa mi zdajú troška prvoplánové, ale rád sa k nim vrátim. Držím palce.

Ingrid Rudavska28.12.2012
 

Dakujem za reakciu. Ano, viaceri mi pisu, ze niektore poviedky su prvoplanove. Musim na sebe makat. Niektore su starsie poviedky, kedy som nebola na tom aspon tak ako teraz. Asi to chce cas a skusenost. Dik moc za priazen.

Jeremy14.12.2012
 

Ingrid, kratke pribehy mam rad. Precital som ich. Ja velmi casto pouzivam vykladovy slovnik, ked nie som si co len trochu isty.Pozor na dres-drez, tipovat-typovat, zanedlho a pod. Lahko sa to pritrafi. Z poviedok sa mi pacil Spanok.
Talent treba na 10 percent, ostatne je praca. To nehovorim prvy. V dalsom prajem vela napadov.
Jeremy

Jeremy14.12.2012
 

Ingrid, idem citat tvoje poviedky, zacal som komentarmi. PODCHVILOU ma 3 vyznamy.Jeden z nich je rychlo, razom. Uvadza sa priklad - podchvilou to mal hotove, teda aj slnko moze rychlo /asi za 150 s/zapadnut. Dalsie vyznamy su kazdu chvilu, casto a chvilami, obcas./Kratky slovnik slovenskeho jazyka,Veda,Bratislava 1989./

Ingrid Rudavska16.12.2012
 

Dakujem za pomoc a precitanie si poviedok. Paci sa ti spanok? tak to si prvy. Ostatnym sa najmenej pozdava. Asi budes iny citatel, comu sa velmi tesim.
Budem si davat viac pozor na gramatiku. Musim si zohnat pravopis SJ.

Lara9.12.2012
 

Priamy prenos si napísala dobre, k štylistike nemám pripomienky. Zlý pocit som mala z príbehu, ale to je môj problém, nie Tvoj, som skôr na iné veci. Zaujímavé je, že včera som sem zavesila poviedku o vlasoch, kde som bola v kukle... až ma striasa. Oprav si tentokrát na tentoraz a pre boha na preboha. Peknú nedeľu, Ingrid:)

Ingrid Rudavska9.12.2012
 

Ahoj,
dakujem velmi pekne. Potesilo ma to. Opravim si chyby. Vacsina ludi povedala, ze maju z poviedky zly pocit. Takto to asi bohuzial raz bude vyzerat. tam spejeme.
Aka nahoda s tou kuklou.
Aj tebe peknu nedelu,
Inge

Lara7.12.2012
 

Súhlasím s DARK, že chyby - štylistické prekážajú. Som z tých, čo veľa čítajú, a menej píšu, lebo si chcem stáť za každým slovom v texte, musí byť to jediné, čo tam má byť (z môjho pohľadu, samozrejme). Čiže som perfekcionistka. Na druhej strane, súhlasím s Ingrid, že dcéra môže reagovať znudene aj v takejto situácii, v tom aute môžu prebiehať takéto bizarné rozhovory, pretože presne také dobre poznám z najbližšieho okolia (hm...). To, že asi všetci sú už od začiatku poviedky mŕtvi, mi prišlo na um, ale len tak akosi nesmelo, nepresvedčivo, určite sa to dá napísať lepšie. Nie som z tých, čo rozoberajú slovo po slovo a hľadajú logické chyby, áno, literárny text musí mať v rámci svojho príbehu logiku. Zopakujem, v rámci svojho príbehu, nie v rámci všeobecne ponímanej reality. Takže zhrnutie, páči sa mi nápad, ale škrípe spracovanie. Rada vyberám z textov vety alebo slová, ktoré sa ma silnejšie dotkli, ktoré vo mne zarezonovali. Bohužiaľ, v tomto texte som takú nenašla:(

Lara7.12.2012
 

Môj komentár patril k poviedke Na rázcestí. A ako sa pozerám, pointa je vlastne naznačená názvom, mám rada dvojzmyselné... aj názvy:)

Ingrid Rudavska7.12.2012
 

Dakujem, Lara.Ak sa ti ziadna veta nezapacila, mam dojem, ze ta uputal aspon nazov. Ak si vsak poviedku precitala celu, tak ta na nej predsa len nieco zaujalo, i ked len motiv. Aj to je viac ako vobec nic. Na spracovani musim este asi par rokov makat.
Dik moc za koment.

DARK6.12.2012
 

Aby som nezabudla:
\"Pologuľa slnka sa podchvíľou stratila za horizontom\" - keď si vysvetlíme význam slova \"podchvíľou\", čo znamená opakovane, znovu, často, chvíľami, tak si nebudeme vedieť predstaviť, ako sa pologuľa slnka schováva a vystrkuje, zalieza a vykúka. Podchvíľou bolo určite myslené o chvíľu, treba ho zmeniť.

Ingrid Rudavska6.12.2012
 

Ahoj,
ano, myslela som to ako o chvilu. Opravim.
Velmi pekne Ti dakujem, Dark. Ako to stihas a popritom pises aj vlastne veci.Dole klobuk. Idem si precitat Tvoje opravy. Dakujem velmi pekne, toto velmi potrebujem. Spatna vazba je naj,
Inge

DARK6.12.2012
 

Na rázcestí:
Za „len“ čiarka nepatrí.
Mama cestou spí - ak šofér za volantom zdriemne čo len na chvíľu, auto buď narazí do objektu pred ním, alebo spomalí a narazí niekto doň, najpravdepodobnejšie zíde z cesty, teda zas len havaruje. Mama ale v plnej rýchlosti spí, dcéra si to všimne a ZNUDENE ju zobudí. Auto pokračuje v ceste, nejazdí najpomalšie, keďže potom prudko brzdí, ak by išlo pomaly, brzdí zvoľna. Ale až po vete, že by mali zavolať strýkovi.

Stratili sa, rozprávajú sa o tom, prudko zabrzdia, napriek tomu chlapec naďalej spí. Ivana si otrávene vyloží nohy na palubnú dosku, počúva mp3, keďže sa jej to netýka, mama premýšľa. Netuší, vôbec netuší, kde je. Je na Slovensku (podľa tých telefonátov na konci poviedky je to zrejmé, keď sa dohovorila a pozná čísla, kam volať), ale ona fakt ani najmenej netuší. Totálne sa stratila. Ako v džungli. To si musela naozaj tuho pospať za tým volantom, keď si dlhodobo nevšíma cestu ani názvy miest na tabuliach. Je iba jedno vysvetlenie – cesta je niekde na inom Slovensku, nemá tabule, nemá označenie, nemá žiadne identifikačné body.

A opäť sa potvrdzuje, že tuho spala niekoľko kilometrov, keď si nevšimla ani to, kedy sa jej brat v aute pred ňou stratil z dohľadu. Každý normálny človek by už vtedy vzal po ruke nachystaný mobil a zavolal.

– Nedvíhajú?
Preľakla sa dcéry.
- prečo sa jej preľakla? Veď sa iba spýtala.

- Počkáme, kým zavolajú.
- To tu budeme tvrdnúť až do rána? – dcéra sa kyslo zatvárila.
- ako dcéra vie, že zavolajú až ráno?

„Simona uvažovala, že sa vráti na diaľnicu, ale čo ak sa s Vincentom minú?“
- obaja majú mobily, ale Vincent sa úplne logicky vráti na diaľnicu, hoci z nej predtým obaja zišli a šli po obyčajnej hradskej. On sa teda môže, podľa uvažovania sestry, vrátiť a ísť v protismere za zábranami, aké sú na každej diaľnici a šofér za volantom auta nemá šancu cez ne vidieť autá v opačnom smere (iba ak sedí v kabíne nákladného vozu alebo v autobuse) - tá Simona tuším ešte stále spí, keď takto uvažuje.

- Stačí zájsť do dediny a spýtať sa, - odvrkla.
- to v akej džungli sú, keď na začiatku obce nie sú tabule, aby zistili polohu už podľa nich a nemuseli sa pýtať až v dedine?

„Auto sa otočilo.“ – No veď, načo pokračovať v ceste? Treba sa vrátiť, tak sa človek skôr dostane do cieľa.


Ďalej som sa stratila úplne – kam ma chcela autorka zaviesť? Rozmýšľam, čo to všetko má znamenať, čo to za nezmyselná lahôdka sa zas čitateľovi ponúka.
Mystery-psycho-horor.
Psycho = duša
Mystery = tajomno, záhada – nič tajomné som nenašla, skôr zle napísaný sled udalostí, ktorý sa zrazu zmení na... nechápem čo.
Horor už vôbec nie – to by som sa musela báť.

Pobavím sa na tom, ako na rázcestí stojí zdemolovaný vrak. Pritom nie je vrazený do stromu ani do stĺpa, nestojí pri ňom žiadne auto, do ktorého by narazilo, nie je prevrátené v zráze. Len tak samo osebe si tam stojí zničené, zrelé na vrakovisko, s mŕtvou zmrzačenou posádkou na rázcestí.
Potom sa Simona ponáhľa zavolať sanitku a políciu. Aj sa dovolá a oznámi haváriu. Z tohto čitateľovi vyplynie, že je naozaj na Slovensku, keďže pozná čísla, kam volať. Slovensko je naozaj taká rozľahlá krajina, že šofér nemôže ani tušiť, kde sa nachádza?

Pobavím sa aj na tom, ako je „zadok“ auta prázdny.
A hlavne na tom, ako sa priblížia k havarovanému autu, ktoré STOJÍ PRED NIMI. Napriek tomu, keď sa Simona pozerá DOPREDU, pred svoje auto, pred ktorým stojí zrazu jej zakrvavený syn, vychádza mi, že syn stojí medzi jej autom a tým havarovaným, tak potom, keď ona obráti pohľad za seba, havarované auto zmizne. Veď ono tam ani nestálo, nemohlo zmiznúť.
Asi je naozaj potrebné pri písaní uvažovať nad každým detailom, aby sa z textov nestávala takáto blamáž.

Ingrid Rudavska7.12.2012
 

Ahoj, dark,
som rada, ze si sa tak velmi pobavila. Moje texty casto vyhladavas na pobavenie sa, takze sa ti asi aj pacia:-) Vidno, ze tento styl necitas. O pointe si nenapisala ani slovo, takze si ju vobec nepochopila, ci ano?
Ale, dakujem za niekolko nelogiscosti, tie si opravim, zadok auto je zadne sedadlo a to, ze havarovane auto je pred nimi a nie za nimi, takze naozaj, ked sa otocila za seba, nic tam nebolo, lebo tam auto ani predtym nebolo. To auto tam stalehavarovane samo o sebe, ale nepochopila si preco.Zatial na inach strankach to vsetci pochopili. Zivot po smrti je uplne iny si myslim, aj ini so mnou mozu suhlasit, takze hlavan vec je to, ze su vsetci v aute uz davno po smrti, a tam nastava priestor pre autora, ako si cas a okolnosti po smrti vysvetluje, takze je to na mojej fantaziii, mozno aj tie nelogickosti.S tym som si nie velmi ista. Co myslis? Toto nie je komerna vec, ktore vacsina, aj ty, citate. Nehovorim, ze pisem dobre, to som nikdy nepovedala, ale pred nedavnom sa mi podarilo dostat sa do finale scifi poviedky a tato poviedka Na razcesti sa taiskto dostala do ceskej sutaze. Vysledky cakam. Ludom sa velmi paci. Na teba som zvyknuta, teba proste moje texty bavia. A to je fajn. Co viac si mozem priat? Ak by to bolo totalne na h..., tak by si to necitala, a nereagovala, lebo by to bola strata casu, ci nie?
Dakujem za nazor a niektore chyby, najma tie moje nelogickosti, s kt. mam poblem, beriem na vedomie. Za ne ti velmi pekne dakujem.Poviedku upravim.

DARK7.12.2012
 

Ingrid, tvoje veci čítam viac-menej sporadicky, zväčša ma hneď na začiatku zas prekvapí nejaká táraninka až nezmysel, viem, že ďalej to nebude lepšie a čítam masochisticky. A to je to, čo tvojim textom ubližuje – tie nerozvážnosti, na ktorých ti akoby vôbec nezáležalo. Napíšem to presne tak, ako si myslím: texty by mohli byť lepšie, keby sa neodohrávali iba v tvojej mysli, keby si im dala poriadne zaopatrenie. Ono sa ti niečo v mysli zrodí, určite nad tým premýšľaš, určite to chceš podať čo najlepšie, ale zabúdaš na podstatné záležitosti, pre teba stále zostáva dôležité iba dať niečo na papier. A pritom sú tie nápady niekedy zaujímavé. Všetky sú síce na jedno kopyto, stále sa snažíš o nejakú tú mysterióznu správu, len...
Ešte sa raz vrátim k tomu vedeniu vozidla: neviem, či máš vodičský preukaz, ale naozaj aj malé obzretie či nepozornosť môže spôsobiť riadny kolaps a ty pokojne napíšeš že mama za volantom v pohodke spí, noha na plyne zotrváva potrebnou intenzitou v záujme plynulosti, ruky držia volant pevne, tak, aby udržali celé auto vo svojej dráhe. Riadenie auta je neustála koordinácia rúk, nôh, mysle, očného kontaktu nielen s cestou pred vozom, ale aj s okolím, značkami, atď., telo musí byť v bdelom stave, nemôže byť opantané spánkom, v ktorom nastáva ochabnutie všetkého svalstva. Zobudí ju až dcéra. Znudene, veď sa vlastne takmer nič nedeje. – no môže byť toto podkladom k dobre napísanej poviedke?
Naozaj som ten záver nechopila, i keď sa vtierala myšlienka, že havarovali oni. Ale na to, aby tomu tak bolo, by tie okolnosti museli byť presvedčivejšie a nesmeli by ich prebíjať toľké omyly, nezrovnalosti, niekedy doslova hlúposti.
Aj v prípade iného vnímania po smrti si myslím, že auto pred tým, než sa tak stalo, čiže než všetci v ňom zahynuli, predsa nemohlo prísť k demolácii iba tak nič po nič, bez toho, čo som predtým popísala, bez zjavnej príčiny, či?
Už sme ti to mnohí napísali, už sme sa kvôli tomu povadili, a predsa tvoje texty zostávajú nezmenené. Neustále sa opierajú o také kiksy až bludy, že som ti to zas musela napísať.
Ak máš na iných portáloch úspech, tak sa mu teš, len nechápem, prečo tu nemáš takmer žiadnu odozvu ani hviezdovanie. Niekde sa stala chyba. Žeby v čitateľovi? Podľa teba áno, považuješ tých, ktorí ťa inde čítajú za lepších a náročnejších, no ja mám pochybnosti. Nebude to tým, ako píšeš, že „ja čítam iba komerčnosti, kým tí, ktorým sa tvoje písanie páči, nie“. Jednoduchá skúška správnosti: všetkým sa im to páči, lebo sú náročnejší ako ja, napriek tomu si nikto z nich nevšimol nelogickosti ani časté „bol“? (A nielen to, v texte je viac záležitostí zrelých na úpravu). Je naozaj chyba vo mne? Respektíve v čitateľoch tu na MT, ktorí ti texty nechvália, nevyzdvihujú?

A teraz k tomu preBOLovaniu. V tejto krátkej poviedke 23krát. 2 – 3 by bolo na krátkosť textu habadej, ak naozaj nejde zameniť – aj to je dôkaz, že sa nesnažíš dať zo seba všetko, čo by si mala. Skús dať textu elegantnejší šat, nie ten najjednoduchší s najpraobyčajnejšími vyjadrovacími prostriedkami, meistami horšie štylizovanými vetami. Veď premnožené „byť“ i „mať“ používa začiatočník. A diletant čitateľ (podľa teba ten sčítaný a náročný) si nevšíma, pretože o tom nevie. Kto naozaj veľa číta, takéto niečo mu zákonite musí klať zrak.
Pozri, aké je to jednoduché:
Že sa stratili, bola jej vina – stratili sa jej vinou
Kedy to ale bolo? – Kedy sa tak stalo? Alebo: Ale kedy? (sloveso vo vete nemusí byť)
Chlapec bol ako živé striebro – táto veta je celá zle, „živé striebro“ je klišé, treba porozmýšľať, ako krajšie predostrieť chlapcovu povahu
To auto tu predtým nebolo – nestálo
Z auta bol doslova vrak – premenilo sa na vrak, atď.

Ani tie presné údaje nie sú pre text nevyhnutné – zvonil sedemkrát, päť metrov od cesty...

Zopakujem – pre teba je priorita iba dať niečo do pozornosti. Môžeš sa znovu obhajovať zlým zrakom, ako mnohokrát, ale v tomto prípade je potrebné určiť si poradie dôležitosti. Nespoliehaj sa na to, že tvoje texty budú čitatelia vyhľadávať kvôli hendikepu. Úprimne – nekaz si písaním oči, venuje sa radšej maľovaniu či iným záležitostiam, ktoré ti idú.

Matej Čalás6.12.2011
 

Z uverejnenych mystery poviedok ocenujem Panoptikum, Krysy a Dvere pre napad a jeho spracovanie. A z tejto trojky je naj ... Panoptikum. Vela zdaru.

Ingrid Rudavska30.12.2011
 

Dakujem za reakciu. Ospravedlnujem sa, ze odpisujem az teraz, ale az teraz som si ju vsimla. Dakujem este raz!

Bono26.8.2011
 

Mila autorka, spocitajte si napr., kolkokrat ste pouzili sloveso \"byť\" . Vsetko bolo,bolo,bolo a ja dufam, ze nabuduce uz nebude. Ocenujem vsak nastup do deja na zaciatku poviedky. ja by som vsak vyhodil prve tri vety a mate zaciatok, o akom pisu hororovi autori. Drzim palce.

Ingrid Rudavsa19.9.2011
 

Dakujem, Bono.
Chystam sa vsetky poviedky postupne prestylizovat, lebo som si to vsimla aj ja davnejsie. Je to katastrofa.
A okej poviedke ste hovorili? O ceste?
Dakujem za komentar.

Molly22.8.2011
 

Ahoj, Ingrid!

Čítam a samozrejme klikám na hviezdičky. Píšeš ľahko a pútavo. Vďaka.

Ingrid Rudavska22.8.2011
 

Ahoj, Molly.
Ďakujem veľmi pekne. Hororve poviedky sú môj najoblľúbenejší žáner.
Ďakujem za hviezdičky.

Tina Van der Holland20.3.2011
 

Ahoj, Ingrid. Tvoja poviedka \"Cesta\" je veľmi dobre napísaná a taká pekná, až ma dojala.
Len by som Ti navrhla drobnú úpravu, ak dovolíš: \"Koreň nosa mu zakrývali tenké pery\" je bohužiaľ, nezmysel, lebo pod koreňom nosa sa anatomicky rozumie miesto, odkiaľ ten nos vyrastá, teda z miesta pod čelnými kosťami... :D:D:D Šup, šup, rýchlo oprav!

Ingrid Rudavská20.3.2011
 

A ešte, ak môžem teda tykať, Tvoje obrazy sú bomba!!!
ja tiež maľujem, ale nie tak dobre. Ak chceš, nájdeš ich na facebooku medzi mojimi photos.
Mávaš aj vyýstavy? Študovala si výtvarnú okrem informatiky, alebo si samouk ako ja?

Ingrid Rudavská20.3.2011
 

Veľmi pekne Ti ďakujem. Po kritike mi Tvoje slová znejú ako z neba.

kritik mandelinka atomová13.3.2011
 

Vynikajúce. ľahká a vycvičená ruka. Máš mimoriadnu schopnosť vykresliť atmosféru. Bavilo ma to. Dynamika, majstrovstvo. Ďakujem.

Ingrid Rudavská13.3.2011
 

Veľmi pekne ďakujem. To je super správa.
Ďakujem!!!

Oľga Kohútiková25.2.2011
 

Milá Ingrid,

tak toto je silná káva. Nedá sa to naraz. Až sa desím.

Rozhodne písať vieš, tak teda smelo a ja sa určite vrátim. Dočítať :-)

Ingrid, oprav si, myslím, že to bolo v jednotke \"spolu cestujúci\" sa píše spolu. Mňa to nerušilo. Máš tam pár drobných chybičiek. Len aby to komusi nevadilo.

Nech sa Ti darí. OK

Ingrid Rudavská25.2.2011
 

Veľmi pekne ďakujem az pochvalu!
Ďakujem za upozornenie na chybu. Človek je tvor omylný. Samozrejme, že sa \"spolucestujúci\" píše spolu. Nevšimla som si to. Práve takéto komentáre ma posúvajú, som za ne vďačná. Ak si tam videla ešte niečo zlé, budem veľmi rada, ak mi to napíšeš.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ingrid Rudavská

Francees Line 29.10.09 COPY 9.JPG
O mne

V literatúre mám rada nevšednosť, v hudbe alternatívu. Nechápem načo je vrcholový šport.

Milujem umenie. Maľujem/obrazy na facebooku/, skladám hudbu/www.myspace.com/franceeslane/, hrám na husle, spievam...

Podľa mňa, práca a všedná realita zabíjajú, lebo kradnú čas na umenie.

Moje naj
www.myspace.com/franceeslane

moja hudba

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: