IKARIKAR http://www.ikar.sk

Poviedky na každý deň (Gabriel Németh)15.6.2010
 

3
 počet hodnotení: 58
prečítané 9939, Komentáre 305

 
Záchvat

Katarína vytriedi šaty, farebné napravo, biele naľavo. Dnes ma prací deň. Laco je v práci, ťahá už druhú zmenu za sebou. Odvtedy čo sa presťahovali na Bratislavy do trojizbového bytu sa nezastavil. Bol to Katarínin sen bývať vo veľkom meste. Život so svokrou sa rovnalo hotovému utrpeniu. Katarína a svokra si  nikdy nerozumeli. Laco bol  mamičkin syn a jej svokra mala pocit, že mu ho ukradla. Svokor sa nemohol dlho pozerať na tento teater, až nakoniec rozhodol.
- Katka, si rozumná žena. Tvoja svokra je ako hromozvod. Bude lepšie, ak sa odsťahujete. Bude to pre pokoj celej rodiny. -
– Zavolám na okres Fričovskému, riaditeľovi bytového podniku na okrese a pokúsim sa Vám čosi zohnať v Bratislave. – Padol jej kameň zo srdca. Konečne. Budú žiť normálne ako rodina, bez dirigentskej paličky pani svokry.
 
Teraz vyperie veci, čo treba, ináč by musela v zuboch vyprať svokru, potom ju poriadne vyžmýkať tak akosi to zaslúži. Práčka je v plnej permanencii, šaty zložené na chodbe a Katarína v pracovnom nasadení. Zapne  program a vyjde do kuchyne, aby si zatiaľ pripravil...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Uvedom si!28.5.2016
 

Citové vydieranie a babské táranie ešte zo žiadneho textu nespravili poviedku či román!

Skrátka, OTRAS!

gabriel németh10.12.2014
 

oznamujem všetkým, že v najnovšom týždenníku 43 - 44 / 2014, mi vyšla poviedka Nočná návšteva. Viacmenej je to odkaz pre Lucinku a Kristínu . Krásny adventný deň vospolok

Marmion 13.10.2014
 

Prečitala som to len preto, že som čakala, že niečo príde... bohužiaľ neprišlo nič. Držím palce do búcna

Gabriel 13.10.2014
 

srdečne dakujem za návštevu - som rád a veľmi potešený - želám krásny deň.

neskutočne12.10.2014
 

plytké a prázdne bľanotanie. to nemyslíš vážne!? to nemôžeš myslieť vážne! tento text poviedkou ani len nesmrdí!

:-) iba srandujem12.10.2014
 

Pre túto indu odchádzam na český mamtalent!!!

vážne12.10.2014
 

choď! konečne tu vyvetráme!

(slaboch ako ty určite zase len indá. pche!)

mňau mňau12.10.2014
 

Neser tigríča!!!

si naozaj13.10.2014
 

len vypĺznutý vták (nechcem byť vulgárna). choď už!

UŽ!

pretože 13.10.2014
 

Rozbal ma a vyhoď...

ty si tu dávno rozbalený i vyhod/n/ený13.10.2014
 

nesľubuj, čo nedokážeš splniť!

a?10.10.2014
 

kde je poviedka??? toto je akási ufňukaná žaloba, plná fráz, klišé a vaty = táranín, ktoré vypĺňajú miesto medzi prvou vetou a tým \"rozplačem sa\".

nemal si sa vracať, kým sa nenaučíš, ako sa píše poézia a próza!

toto je sentimentálne táranie bez akéhokoľvek pokusu o originalitu.


(neprinútiš ma zmeniť na teba názor, kým ty nezmeníš svoj spôsob pisby! nebudem ťa bezhlavo vychvaľovať len preto, aby tvoje ego nebolo lačné. lepšie urobíš, ak sa pustíš do niečoho, čo by si zvládol: umývať riad alebo zametať schody.)

Gabriel 10.10.2014
 

o tvoje vychvaľovanie vôbec nestojím.

veď10.10.2014
 

ani sa nedočkáš pri takomto prístupe k písaniu

Lucinka10.10.2014
 

Ahoj, Gabi, som rada, že si sa vrátil. Otvoril si sa, uverila som Ti to, len som rozmýšľala, či tie stekajúce kvapky mohli padať na koľajnice. Spomienky sú v kurze. Laureátom Nobelovej ceny za literatúru 2014 je Patrick Modiano. Cenu získal za umeleckú prácu so spomienkami.
Tvoja má pekný nadpis a pointu.

Gabriel 10.10.2014
 

ved prší vonku, zmočené je všetko, ahoj, LUCINKA, som rád, že si sa ozvala. A dakujem ti.

;-)10.10.2014
 

Ak dovolíte veľmi rád by som sa zapojil do tejto debaty, je videné ža je na úrovni.


Eh e eh e

Nobelovú cenu za rok 8tisíc5ť získava:

nedovolíme!10.10.2014
 

ty tu radšej nedrístaj a choď si opraviť HRUBICE vo svojom bľabotspise!

@

Neviem to a Hotovo dvojka10.10.2014
 

Kedy sa stretneme?

ty10.10.2014
 

najskôr choď a stretni seba. keď sa konečne nájdeš pochopíš, prečo mňa stretnúť nemáš šancu.

?10.10.2014
 

Niečo ako zdanie a skutočnosť

čoby10.10.2014
 

keď stretneš a spoznáš seba, rozfňukáš sa a začneš hľadať niekoho, kto by ťa poľutoval. ja to nebudem, ver mi!

Gabriel 9.10.2014
 

vyškrtal som nedostatky, Krístína, o ktorých si písala, dúfam, že sa ti to bude takto zčasti páčiť. Prečo som dal túto poviedku ešte raz? No pre to, lebo mi na nej záleží, má zaujímavý príbeh, námet. A vôbec, akoby poviedka bola vystrihnutá zo života. ďakujem, tina, za rady, želám pekný deň. Gabriel

mýliš sa!!!!10.10.2014
 

nedostatky tam ostali, nevyškrtal si ich!

čo na tom, že je to zo života, keď to ani trochu nie je zaujímavé?

čo na tom, že tebe a lucinke sa to zdá byť \"zaujímavý príbeh\", keď všetci ostatní sa už na tých tvojich večne plytkých opakovačkách len zabávajú a čudujú?

ak to píšeš pre seba a nedokážeš sa zo samoľúbosti rozlúčiť s tou záplavou prázdnych viet, vešaj si to na blog, nie tu medzi prvé pokusy mladých tvorcov kadečoho.

ak máš naozaj štipku súdnosti, vyškrtni to celé. nechaj len prvú vetu, sedemnástu, dvadsiatutretiu, päťdesiatusiedmu a poslednu. hotovo! všetko ostatné je balastná nechutná VATA.

nostredamus10.10.2014
 

vatu máš za ušami a granát v očiach, pozor spôsobuje to slepotu, zle vidíš...stretneme sa dnes?

jasné10.10.2014
 

po večernej vizite, v pavilóne F (to je ten ružový pavilón pre svojprávnych so sklonom k sebaskántreniu)
zober aj gabka, lebo jeden bez druhého neznamenáte nič a mohli by sme sa prechlastať do podchodu pre slepých. teda ja, lebo vy dvaja dávno slepí STE. jak patrony. hovorí sa tomu vnútorná slepota a nemá to s očami nič spoločné, tak sa neboj granátových jabĺk ani muštu.
(vata je dobrá, keď si zabudneš kúpiť vložky - nie do uší)

čížík10.10.2014
 

Klepocete ako starý mlyn. Kde je vaša inteligencia? úbohé a sprosté kecy, beznádejná rozprava... Kde hlboko ste klesli?

sa10.10.2014
 

tešíš, že čo nevidieť klesneme až na to tvoje dno? haha, sa načakáš, gabriel! je mi ťa ľúto, no ty si ťažký kaliber literárneho diletanta a tak tam dole budeš ešte predlho klesnutý sám.

orol11.10.2014
 

je mi ťa ľúto - chudák

čiže10.10.2014
 

vata je na p - - u! a to vždy!

Kristína Hušeková8.10.2014
 

Gabriel, na nejaký čas si sa odmlčal a ja som dúfala, že si si dal niečo ako tvorivú pauzu, aby si prehodnotil svoje doterajšie pôsobenie, poučil sa z chýb a začal nanovo. Žiaľ, mýlila som sa. Opäť je tu Tadeáško, poviedka, ktorú som už niekoľkokrát čítala na rôznych portáloch, stále s rovnakými chybami. Začnem tými logickými:je presne pol tretej, poludnie - poludnie je presne dvanásť nula nula, pol tretej je už popoludnie. Ďalej: ...keď sa chlapi oprú o vietor a skosení dažďom začnú veriť spomienkach... To čo má byť? To nie je ani metafora, ani básnický obraz, to je holý nezmysel. Ďalej: ...sú už starí na rozprávky, ale mladí na prehry - tak toto je skopírované z textu piesne \"Aj tak sme stále frajeri\". Fakt originálne, vykrádať myšlienky iných.
A to je len začiatok poviedky. Vieš čo, nechce sa mi rozoberať ju ďalej. Skús mi len vysvetliť, čo z toho máš, že opakuješ stále dookola tie isté texty. Nezdá sa ti, že už to čitateľov môže otravovať? Ja by som si rada prečítala niečo nové, originálne, nepozliepané z textov, ktoré si uverejnil už x-krát. Skús prekvapiť svojich čitateľov. Rada ťa pochválim, ak budem mať za čo.

Kristína Hušeková9.10.2014
 

Fajn, vidím, že poludnie si už opravil na popoludnie. Tak skúsme ďalšie nedostatky: dažďová odysea plná kvapiek stekala na parapet okna - Gabriel, odysea znamená dlhé, strastiplné putovanie, čiže v kontexte, v akom si to slovo použil, je to nezmysel. Dávaj si pozor na význam cudzích slov, ak si si nie istý, radšej to skonzultuj s Googlom.

Úvod ako celok je zlý. Máš tam hromadu klišéovitých výrazov, nezmyselných a bez akejkoľvek výpovednej hodnoty a súvislosti s nasledujúcim textom. Keby si to úplne škrtol, bolo by to lepšie. Ja by som nechala len prvú vetu: Hľadel cez záclony. Ďalej by som tie prázdne vety vyškrtala a pokračovala by som až od: Už toho mal dosť. Atď. Poviedka by dostala spád, bola by dynamickejšia.
Samozrejme, ty ako autor môžeš mať iný názor. Ja sa ti len snažím poradiť, či to akceptuješ, je tvojou voľbou.

Lucinka19.9.2014
 

Ahoj, Gabriel. Skúsila som napísať aspoň niečo krátke v próze, snáď to trošku rozveselí Teba i Tvojich čitateľov. Je to ale v češtine, tak prepáč, ak tam bude nejaká chyba.
Byl tu Bill?
Věra věří, že ano. Bill byl partyzánem. Nahoře na horách se měl jako na párty. Po ránu v saku pil saké a pikolík mu nosil pikolo. Snád by sněd ješte i polívku a po polívce kousek něcoho zakous, no po lávce přes potok mu nikdo nechtěl nic nosit. Nyní ale již neválčil. Pěstoval ve vosadě patisony, co mu připomínali miny, které občas kládl. Jako kláda ho poutala tahle vosada, jenž se stala sa jeho vosudem. Když vybuchla mina, kterou někde stratil, objevili vzácnou rudu. Ruda, jeho kamarád, se podejmul ji těžit. Těžko získal povolení, ale když se mu to povedlo, poválel všechny stromy i švestky, z kterých Věra dělala povidla. Když potom přišel déšť a silně pršelo, voda a bahno s kamením zničili jeho zahrádku, Bill povídal, že je to varování, odešel, i když měl rád Věru i její váru. Patisony nyní nakoupí v Bille. Věra ale nestrácí víru, že se Bill vrátí - běhá po vosadě a ptá se všech: Byl tu Bill? Nevím, proč ho hledá, možná ji Bill slíbil, že ji vezme na bál. Jestli potkáte Billa v Bille, řekněte mu, prosím, že Věra naň verně čeká. Lehko ho spoznáte – obě nohy má dřevěné.

Prajem Ti krásnu jeseň.
Lucinka

Gabriel Németh19.9.2014
 

Lucinka,
dakujem, som rád, že píšeš. Ja už na www.mamtalent.sk Nechodím. Nájdeš ma na mojom blogu. Gabi.

Lysistrata10.8.2014
 

Gabriel, svitanie od rána delí prvý lúč Slnka, teda je to v poriadku. Názov je dobrý - dážď symbolizuje v prvom momente niečo nepríjemné. Nie vždy je to zlato, čo padá na rodné Slovensko, aj keď je to v máji. Uvedomujem si, že písanie u Teba plní aj iné funkcie. Rešpektujem to.

MIRA11.8.2014
 

máš pravdu. písanie plní u Nemetha kadejaké funkcie, len tú najdôležitejšiu nie. jeho písanie je psychohygienou, sebazviditeľňovaním, nepodareným nácvikom štylistiky, výukou gramatiky, fňukaním o tom istom zo všetkých možných uhlov a pohľadov i podlezov......................len funkciu: zaujať čitateľov, či byť aspoň trochu svojský a neprepisovať prepísané s novými chybami, tú funkciu sa mu dodnes nepodarilo naplniť.

A TO AKCEPTOVAŤ N E M O Ž N O !

na literárnom portáli NIKDY!

Gabriel10.8.2014
 

dakujem za názor, potešil.

Alia S.10.8.2014
 

Spomienky v daždi:

Gabriel, zas priraďuješ podstatným menám nevhodné prídavné - nekompromisné ráno a pod.

Zas nemáš jasno - \"Za oknami svitá. Je ráno.\" Tak svitá či už je ráno?

Ústrednou myšlienkou je zrejme nádej na vyliečenie, napriek tomu si nazval dielo: Spomienky v daždi.
Hrdina sa zaoberá v ťažkej chvíli nepodstatnosťami, prirovnáva dážď k nahej žene, sexuálny podtón je zrejmý, myšlienky mu lietajú ako splašené kade-tade.
Opäť neucelené dielo s kopou zbytočných slov a s chýbajúcimi podstatnými, vyjadrujúcimi sa k meritu, so žiadnou pointou - to, že ju budú operovať, nie je nič nové, originálne, zaujímavé. Vlastne bolo by, keby bolo podané nevšedne, inak ako prostým oznámením a zopakovaním, že bude chodiť.
Nevygradované, nedotiahnuté.
Veď pekná myšlienka, lenže zabitá neujasnenosťou a neznalosťou pravidiel písania poviedky.

Chybovosť príznačná, ako inak. Od spisovateľa sa očakáva minimum chýb, viac-menej z nepozornosti, nie z neznalosti.

Toto zas nie je poviedka, sú to len poeticky sa tváriace neusporiadané myšlienky, nič nové si nepovedal, nenastolil, neriešil, zato pretlak slov, hrajúcich sa na lyrizovanú prózu, je otravný.

Znovu - ujasni si, o čom má byť text, povedz to bez patetizmu, logicky (je sám a zároveň je v dome niekto iný) a daj PRÍBEH, nie vlastné neusporiadané myšlienkové pochody. Príbeh, zápletku, rozuzlenie. Niečo, čo nás konečne presvedčí, že si porozumel, že si sa naučil, že si pochopil. Pochopené?

Gabriel Németh10.8.2014
 

Alia. S a podla teba kedy má svitať , Večer? - mne ide o poviedky na dve tri strany, takzvané nedopovedané poviedky, respektíve o mikropoviedky..

Alia S.10.8.2014
 

Gabriel, svitanie je \"predránie\". Ráno je ráno, svitanie je niečo medzi tmou a ránom. Pochopené?
Nerozumieš základným pojmom, nevieš poriadne po slovensky, stále robíš elementárne chyby. Prečo si myslíš, že o teba bude mať niekto záujem? Aj tí, čo ti vypisujú, že si kúpia tvoje diela, ti klamú. Zo súcitu či túžby, aby im Gabriel poďakoval?
Nauč sa slovenčinu, bez nej sa nepohneš ďalej, pozri si každé jedno slovo, čo znamená, čo vyjadruje, kým ho použiješ, predstavuj si detaily, netrieskaj do vetra, sústreď sa, píš k veci, daj charakteristický nadpis... a možno raz konečne niečo schopnejšie a rozumnejšie vytvoríš.

Chlape, kedy sa naozaj začneš poriadne zamýšľať nielen nad významov slov, ale aj nad tým, čo vlastne píšeš?
To, čo píšeš, nie sú nedopovedané poviedky, lebo nimi vôbec nie sú. Nedopovedať znamená nechať otvorený koniec s náznakmi, ale ty nezvládneš ani ten.
Nech už tie tvoje nikam nevedúce úvahy nazveš mikro či makro, nie sú poviedkami a budú až vtedy, keď budú mať to, čo majú mať - charakteristické príznaky, o ktorých stále nechceš nič vedieť, lebo ťa nezaujíma teória. Mikropoviedku naozaj necharakterizuje to, čo si myslíš.
Začni sa seriózne okrem učenia sa slovenčiny zaujímať o literárnu teóriu.
A začni, prosím ťa, čítať odozvy na tvoje spisovaniny s pochopením? Naozaj to nejde? Neverím, že to nezvládneš.
Uff!

Dorian Gray9.8.2014
 

Mrzí ma to. Zasa som to nemohol dočítať do konca. Tie negatívne komentáre k Tvojej poviedke majú niečo do seba.
Gramatické chyby, ktoré sa dajú možno ospravedlniť u šiestaka na základnej škole si neviem spojiť s básnikom a spisovateľom, za ktorého sa vydávaš. Nemám nič proti Tvojej osobe, no ak máš dojem, že si ´prvá liga´, potom čakám brilantnú tvorbu z Tvojho pera.
Nepáči sa mi arogantnosť niektorých kritizujúcich Tvoju tvorbu. Ale už aj na mňa ako čitateľa je to, mierne povedané NUDA a jediné, čo ma možno baví čítať na tomto všetkom sú niektoré komentáre čitateľov.
Maj sa pekne a zlepšuj sa :) Želám Ti len to dobré.
Mr.Dorian Gray

toto je na smiech9.8.2014
 

janegová, kľudne sa podpíš! kto iný by tak drístal, ak nie ty? zbytočne sa morduješ s lucinkovaním, je to bieda. aj toto neustále spomienkovanie pána Nemetja je priam na pos ----ie! ale k poviedke sa to ani len NEBLÍŽI!

Gabriel9.8.2014
 

Lucinka,
srdečne ti ďakujem, že sa ti moja tvorba páči, znova musím podotknúť ja sa považujem za básnika, poéziu mám v krvi, proze sa venujem tri - štyri roky a tak ako vravíš, Lucinka, budem sa musieť snažiť svoj štýl vylepšiť, vybrúsiť a vylepšiť. Všetky rady beriem na vedomie, snažím sa ich dodržiavať a riadiť sa nim. Sú však ľudia,ktorí rady podávajú zostra a to sa mi nepáči. Všetky rady sa dajú podávať tak, aby pomohli a nie tak, aby autora odradili. Môj Rodinný album, poslednú básnickú zbierku dostať na www.martinus.sk. Ak sa ti moja zbierka páči, som rád a veľmi ma to teší. Gabriel

Lucinka9.8.2014
 

Gabriel, už z nadpisu možno vidieť, že si poetická duša.Vieš sa vžiť,vcítiť do duše trpiaceho človeka. Už len vybrúsiť svoj štýl, potom budú spokojní aj ostatní. Ja som ešte celé Tvoje dielo neprečítala,ale kúpim si Tvoju zbierku. Je už v ponuke. Prajem pekný deň.

Lucinka9.8.2014
 

Je jedno, aké je moje meno. Ide o to, aby ste sa naučili, ako sa má podávať kritika. To ste si už ale mohli všimnúť, hodnotení tu už profesionálmi bolo viac. Alia, vo svojom prológu máš hrúbku, v súvetí si trikrát použila ktorá, dvakrát len čo. Tú priepustku z literárnej polepšovne Ti nemali udeliť. To sa ale dozvieš vo vhodnom čase. Zaoberaj sa viac sebou, bude Ti to len prospešné.

Alia S.9.8.2014
 

Zaoberám sa čím chcem, nie tým, čím chce niekto, kto si myslí, že prišiel \"pomáhať\", pretvárať ostatných na obraz svoj, tajnostkársky sa hrať na vševedúceho, rýpať do komentujúcich, nebodaj učiť ich, namiesto vkladania komentárov, ktoré poradia, nie dehonestujú autora, vyzývajúc ho k vyšším amatérskym výkonom. Smutné a zúfalé. Koho len mi pripomínaš, L?
A prečo tie vytknutia k môjmu dielu nie pod mojim dielom, ale tu?
Zaujímavé, na ktorej strane barikády sa túžba po vďake a uznaní niekedy rozhodne stáť. Zúfalí sa niekedy sklonia k zúfalým činom.

Nik mi nič neudelil, tajnostkárske L. Ak je niečo na vyslovenie, tak sa má vysloviť, nie detsky hrať na hádanky. Môj názor. Asi preto, že píšem priamo, neschovávam sa za chytračenie.
Anonymita a zmena nicku je dobrá vec, že?

Nakoniec - želám veľa zdravia a zdravých rozhodnutí.

Zároveň očakávam profesionálnu kritiku, vidím, podľa \"aby ste sa učili, ako sa má podávať kritika\" je zrejmé, že ty ju máš \"zmáknutú\". Tak sa ukáž, expert!

Lucinka9.8.2014
 

Tak už som aj Tvoja, Lucinka Ha-lucinka.
S mojím z Mojtína. Už to budeš vedieť.

Alia S.10.8.2014
 

Kde je ten profesionálny kritický rozbor diela? Zabudla si ho vložiť. Alebo že by expertka na to, ako sa má podávať kritika, zas zlyhala?
Spoza rohu sa vystrkovať a hádzať do pléna kvázihádanky je podliacke. A odpovedať z cesty je scestné. Toľko pre krátke poučenie teba. Ja na tvoje upokojenie, lebo niet nad psychickú pohodu, priznávam, že občas sa mi podarí preklep. Ako každému.

Možno by bolo vhodné, keby si sa dozvedela, že sme na svete aj ľudia duševne v úplnom poriadku. Neviem, prečo si myslíš, že nie, HaLucinka.

Veľa zdravia ešte raz.
A nezabudni vziať liečiky, lebo zas prídu haluze z čítania a obhajoby chaotických diel, ktoré ťa dôkazne nadchýnajú, inak by si ho strieľaním hrdzavých nábojov zo zálohy neobhajovala.

Alia S.9.8.2014
 

Lucinka – šudiarka, toto je už dosť priehľadné, aby sa každý dovtípil, že si robíš z Gabriela žarty.
Nik predsa nie je taký hlúpy, ak nie je mentálne oneskorený, aby sa k týmto čím ďalej tým obsedantnejším a infantilnejším skomoleninám zmätkára vyjadroval pozitívne, povzbudzoval k šíreniu totaldiletantizmu.

Vraj už len vybrúsiť štýl – jediné, čo mu chýba? To si v akom tranze písal/a?

Nech si kto chceš, zastav toto farizejské vychvaľovanie, robíš autorovi medvediu službu.
Zrejme si to dokážeš uvedomiť, preto by si mal/a prestať.

Povzbudzovanie k fušerskym výkonom nie je žiadne hrdinstvo, naopak.

Lucinka11.8.2014
 

Alia S., kto si robí žarty?
Pozri komentár Alie S. zo 4.8.2014 pod Slzami pre bolesť. Rýchlo zabúdaš, DARK, xx.

gregor9.8.2014
 

\"Spomienky v daždi\"
/ani len názov nevieš vymysieť!!!neustále spomienky, spomienky, spomienky!!!ach!!!/

Ďalší z nelogicky nakopených viet, s poriadnym nánosom patetizmu a úpornej snahy text spoetizovať. Je to celé NANIČ, németh!!!

TY NAOZAJ NEMÁŠ ČO POVEDAŤ!
Usilovne sa prehrabávaš vo svojich desaťročných a starších textoch, vešiaš ich tu ako by ti išlo o život, no je to prázdne. Nemá dušu to tvoje spisovanie.

Toto opäť NIE JE POVIEDKA, ani nič tomu podobné. Je to len zopár nelogických oznamov o tebe.


Bodka.

Kristína Hušeková8.8.2014
 

\"Spomienky v daždi\": Gabriel, pri tvojom predošlom texte sme diskutovali o nezrozumiteľnosti tvojho príbehu - a je to tu zase. Najprv napíšeš, že hrdina je v byte sám, a o nejaký odstavec ďalej sa mu zobudí dcéra, zjavne v tom istom byte, v ktorom je sám, a on jej ide podať liek, takže to nie je sen ani jeho predstava.
Ďalšia nelogickosť: hrdina je konečne šťastný, šťastná je i jeho žena a vzápätí sa čitateľ dozvedá, že majú invalidné dieťa, ktoré čaká v blízkej budúcnosti operácia, ktorú mu práve vybavujú - teda poviem ti, neviem si predstaviť rodičov, ktorí by v takej chvíli boli šťastní. Určite by pociťovali obavy, úzkosť, neistotu...
Skrátka, čitateľ len krúti hlavou a nechápe.

Gabriel Németh8.8.2014
 

a láskavo krístina nediskutujme! okej ..., takáto diskusia, kde len jedna strana má za každú cenu pravdu, stojí za milú figu.

ak si už toto - tento príbeh nepochopila, takto robíš naschvál....,

Gabriel Németh8.8.2014
 

kristína, už dosť ...., to ty nechápeš, ...., hlavná postava je doma sám s dieťaťom , ktoré je na invalidnom vozíku, hrdina v daždi spomína na svoju lásku, teraz už manželku , ktorá je odcestovaná, pretože vybavuje operáciu ich dcéry v čechách - pri spomienke ako sa zoznámil so svojou manželkou hrdinu preruší dcéra a pýta si liek - neskôr manželka volá,čo vybavila. Rezumé lekára znie operácie je možná aj nádej, aby dcérka chodila, postavila na nohy.

Hlavný predstaviteľ je šťastný preto, pretože našiel tú správnu ženu, ktorá napriek ťažkému osudu sa nevzdáva ....,

to ja krútim hlavou ako si celý dej miš maš pospájala,,,,úplne si to pochopila zle, ale úplne.

Kristína Hušeková8.8.2014
 

Po prečítaní tvojej odpovede som dospela k názoru, že máš problém čítať text s porozumením... Môžeš sa uraziť, ak ti to pomôže, ale je fakt, že takéto odpovede od veci, ako produkuješ ty, sa ináč vysvetliť nedajú.
Takže ešte raz: ten dej, ktorý si tu vylíčil, som samozrejme pochopila. Nepochopila som ale, ako môžeš napísať, že je niekto sám, keď má v byte ďalšiu osobu, ako sa môže rozplývať šťastím v situácii, ako som napísala v predošlom príspevku a tak by sa dalo pokračovať...
Gabriel, próza ti nesedí, napísal ti to aj literárny kritik a ja sa pripájam. To, čo teraz napíšem, platí viac pre tvoj román, ale aj tu: postavy sú ploché, čitateľ sa nemá čoho zachytiť, ich konanie je nelogické, celé je to kŕčovité, umelé. Keď veľa čítaš, ako je možné, že to sám nevidíš? A či už so mnou diskutovať budeš alebo nie, ja si svoj názor napíšem. Preto sa to tu volá diskusia. Mimochodom, každého autora by mali zaujímať názory čitateľov - len ty si výnimka.

Gabriel Németh6.8.2014
 

ja chápem, kristína, že poviedka má mať príbeh, konflikt, zauzlenie, ale ja som vravel teraz momentálne čosi iné.....,
čo ak autor napíše poviedku bez príbehu, iba o pocite hrdinu v danej chvíli, v danom okamihu, ktorý hrdina prežíva....., poviedku o bežnom pocite bez príbehu . napríklad, žena za oknom za augustového leta, ktorá zažila sklamanie....., aj o tom môže byť poviedka bez príbehu...., poviedka o obyčajnom bežnom dni jednej ženy a pod. poviedka nie vždy potrebuje príbeh , konflikt zauzlenie, nečakané vyvrcholenie prozaického deja....., Gabriel Németh

Kristína Hušeková6.8.2014
 

Ale aj poviedka o pocitoch - a vôbec, každá poviedka - by mala byť pre čitateľa zrozumiteľná. Predsa píšeš pre čitateľov, nie pre seba, ináč by si to nezverejňoval. Tvoj text ale naozaj nie je zrozumiteľný. Mne napríklad stále nie je jasné, či si písal o obraze starej mamy ako o jej portréte, alebo o obraze, ktorý patril jej, bol jej vlastníctvom. V oboch prípadoch je to obraz starej mamy, ale kontext je iný.

Gabriel Németh6.8.2014
 

ide o rodinný obraz, ktorý starej mame prirástol k srdcu, o obraz , ktorý sa dedil z generácie na generáciu, maľoval ho strýko ....., to všetko v poviedke napísané je.... a vysvetľovať len preto poviedku, že to čitateľ nepochopil je podľa mňa prichytené za vlasy, nemyslíš, kristina? Gabriel Németh

Kristína Hušeková7.8.2014
 

Gabriel, tebe ako autorovi by malo záležať na tom, aby čitateľ chápal to, čo si napísal. Považujem sa za čitateľa dostatočne sčítaného, aby vedel čítať s porozumením, ale s tvojimi textami mám problém a ako vidím, nielen ja.
Prečo si nedokážeš priznať, že si to nenapísal dostatočne zrozumiteľne? Pritom si to zrejme pochopil, lebo na blogu SME si dnes uverejnil ten istý text, ale už si odstránil niektoré chyby, na ktoré sme ťa upozornili a doplnil si aj informáciu, na ktorú som sa ťa pýtala - a to, že na obraze je zobrazená tvoja starká so svojou mamkou. Stačilo napísať to do textu hneď a polovica diskusie by nebola.
A teraz k tvojmu vyjadreniu, že vysvetľovať poviedku len preto, že to čitateľ nepochopil, je podľa teba prichytené za vlasy (hovorí sa pritiahnuté za vlasy, ale nič to). Ja si to nemyslím. Myslím si, že ak priemerne sčítaný čitateľ nepochopil poviedku, je zle napísaná.

nikdy a navždy6.8.2014
 

Všetci chápu len ty stále nie.
Lebo.
Toto nie je poviedka. Nemá čím byť.
Chápeš?
Stále nie.
Podľa odpovedí je jasné.
Každému okrem teba.
Navždy.

Felis Catus5.8.2014
 

Gabriel, nehnevaj sa, ale v tejto tvojej poviedke je naozaj veľa nejasností. Okrem tých, čo už boli spomenuté nižšie, napr. kde ten obraz vlastne pôvodne visel, keď ste podľa všetkého všetci bývali v tom istom dome už niekoľko generácií. Prečo sa zrazu po smrti starkej ocitol v predizbe a bolo ho treba zavesiť?

Ale ako tak pozerám, tých nejasností, ba nezmyslov je tam plno, pomaly v každej vete, ani sa mi to nechce vypisovať. Ty to asi robíš schválne, však?

Gabriel Németh5.8.2014
 

a prečo by poviedka nemohla byť obyčajným príbehom, zychytením nejakého momentu, nejakej chvíle. Nie je podstatné kde ten obraz visel, čo je na ňom. iné je podstatné, že obraz starej mamy sa stal súčasťou rodiny a odchodom starej mamy vyhaslo i čaro rodinného obrazu. Ja si myslím, že i v poviedkach sa dá písať o jednoduchých veciach...., bežných zo života.

Kristína Hušeková6.8.2014
 

Gabriel, ty si nepochopil, čo je v odkaze napísané? Odpovedáš totiž úplne od veci. Poviedku môžeš, samozrejme, písať o čomkoľvek, ale podstatné je, aby bol príbeh pre čitateľa zrozumiteľný a uveriteľný. Tvoj text to ale nespĺňa - nie je tam ani príbeh a nie je to ani zrozumiteľné, ako vidíš podľa reakcíí čitateľov. Naštuduj si, čo je to poviedka. Sú aj iné literárne útvary - opis, úvaha, esej atď., čiže nie všetko, čo obsahuje písaný text, treba označiť nálepkou \"poviedka\".

Lysistrata5.8.2014
 

Gabriel, mám rada krátke príbehy. Čítala som komentáre nižšie. Ak má /vlastní/ obraz mama, je to mamin obraz. Može to byť zátišie. Ak je to jej portrét, je to obraz mamy. Ak ide o starú mamu, je to obraz starej mamy. Ak ten obraz /zátišie/ patrí starej mame, je to obraz starej mamy /to isté spojenie slov/. Teda mohlo ísť len o obraz, ktorý mala starká rada. Cítim, že si písal tento príbeh s veľkou láskou.

Gabriel Németh5.8.2014
 

Lysistrata,

srdečne ti ďakujem za komentár , potešila si ma. Pekný večer. Gabriel

Alia S.5.8.2014
 

Gabriel, asi by si mal konečne poznať význam slova \"charizmatický\", keď už ho často používaš.
Charizma, inak kúzlo, čaro osobnosti, je súbor vlastností, k tomu vzhľadových atribútov, čiže aj oči, aj hlas, aj mimika, aj gestá... ale všetko spolu, nie jednotlivo, ktorými jednotlivec pôsobí na iných. Charizmatický človek teda pôsobí na ľudí ako magnet, keďže charizma je schopnosť pôsobiť na iných, viesť davy. Táto vlastnosť je daná len človeku, oči ani iná časť tela samostatne ňou byť nemôžu.
Nemyslí sa len v pozitívnom zmysle slova - charizmou disponovali aj ľudia negatívni, teda dá sa teda zneužiť i na negatívne ciele.
Podstatou však zostáva, že je to kúzlo osobnosti, že je to schopnosť vplývať na iných.
Maj predošlý výklad na mysli, keď budeš chcieť charizmu priradiť ktorejkoľvek časti ľudského tela.

gregor5.8.2014
 

\"Prastarý obraz starej mamy\"


?!?
(Namaľovaný v roku 1935 je prastarý? Do názvu nasekaš dupľovane \"starý\"? Slovko galantnosť voči starej materi ti nič nehovorí? Určite nie, veď si németh.)

Každému, kto si prečíta prvý odstavec je okamžite jasné:
DILETANT SA OPAŤ ZASKVEL VO SVOJEJ NAHEJ HANBE!

Pozeráš na neho....a pritom hľadíš uprene na neho?!?
Tak pozeráš i hľadíš? A pri čom?
Ak je on TVOJ otec, načo duplikuješ, že ty si JEHO syn?
Nechcem sa dotknúť tvojho otca, ale toto jablko mohol radšej od seba pokotúľať poriadne ďaleko aby sa nemusel hanbiť.


TOTO NIE JE POVIEDKA, Németh! Naštuduj si základy! Nik tu nebude po tebe prerábať a radiť ti a lúšiť tie tvoje spisy. Toto je portál pre talenty!


Bodka.

Alia S.5.8.2014
 

\"Prastarý obraz starej mamy\" - ďalší skvost! Dovolím si tvrdiť, že toto môže stvoriť len pán umelec, rovnaký umelec ako strýko umelec, ktorý nenamaľoval žiadny umelecký obraz, lebo nie je žiadny umelec.

Chyby žiadne, skloňovanie v poriadku, charizma ako z očí.

Mimochodom, zamýšľať sa, či obraz \"starej mamy\", maĺovaný v 1935-tom, nie je klamstvom, je nepatričné. Musí to byť ona, keď je nám každú chvíľu pripomínané, že na obraze je \"stará mama\". Stará. Predstavujeme si teda starú mamu na obraze, nik si nemôže na ňom predstaviť dieťa či mladé dievča. Taký hlúpy čitateľ nie je.
Zomrela pred dvomi týždňami (autor sa vyjadril jasne) - to máme v júli 2014. Starý človek je starý, no nech nežerem, asi až po sedemdesiatke. Ak už v 1935-tom bola \"stará\", lebo, opakujem ako autor, je to obraz \"starej mamy\", tak dnes, po 79-tich rokoch musela byť raditou a záujmom všetkých médií - ak sa nedožila prinajmenšom 149 rokov, tak aspoň 130 mala.
Už rozumiem - preto je obraz starej mamy taký rodinou cenený.

Alia S.5.8.2014
 

raritou, preklep

Kristína Hušeková5.8.2014
 

K textu o obraze starej mamy: Gabriel, viem, že ma za to nebudeš mať rád, ale to, čo si napísal, nie je poviedka. Poviedka je literárny útvar, ktorý má nejaký príbeh, zápletku, rozuzlenie, pointu - čo z toho obsahuje tvoj text? Už ti nejdem vymenovávať chyby, ktoré máš v texte, lebo si na to reagoval podráždene už pri tvojom predošlom príspevku, ale nedá mi nereagovať na to, ako sa skromne označuješ za umelca, píšuceho ako \"literárne perpetum mobile\" (mimochodom, píše sa to perpetuum mobile). Ako si došiel k tomuto prekvapivému záveru? Vieš, na to, aby sa človek stal umelcom, nestačí len nezadržateľne písať a každý deň pridať nový text. Kvantita ešte neznamená kvalitu.

;))5.8.2014
 

Charizmatickými očami Gabriela N. je umelec každý kto v predizbe narazí na obraz /nezavesený, inak by ho nevešali/ starej mamy starej už v 1935 roku a zavesí ho za štekania Artuša, lebo je múdry, lebo so samotným dvorom stráži tých ktorým slúži.
Tak preto peripetium nobile.

môj názor na komix o mafiozovi z bloku 28.6.2014
 

Mafián je raz Harlansky raz Harladsky inokedy Haraldský a dokonca aj Haralnský.
Kriminálka sa nezaoberá takými sprostosťami.
Mafiozo neosloví \"pán P, ešte raz sa budete....\" ale očuj, kámo, budeš držať fekál, alebo ťa vykúpem v kyseline.
Mafián stojí, rozhliada sa do úplnej tmy – kámo, mafián sa nevystavuje ako do výkladu aby ho hľadáčik ľahko zameral. Prd vidí a môže prísť o život - to ti nedošlo?
Postupne si kupuje byty, ponúkne chlapom spoluprácu – čerta starého! To ti ktorá babka v kostole svatého Bolebrucha natárala?!? Ten mafiánsky exot sa ti správa ako hrdina komixu! Vlastne je to prepadákový komix, takto zodpovedne písaná poviedka nevyzerá ani z diaľky.
Odkedy sa vyberajú poplatky za odber elektriny len raz za rok? Čo sa nespýtašl dospelého ako to tu funguje?! Aj na kriminálku sa poinformuj, netrep sprostosti!!

Okamžite som na druhý deň volal – okamžik u teba trvá celé hodiny. V paródii na komixy, kámo, pochopiteľné.

jeho byt hraničí s mojim na chodbe, mladý sused nezniesol ich výpalníctvo, začalo naše peklo spolunažívania, Edison nám rozsvietil faktúru... – Vety ako lusk! Jedna svieti viac ako druhá a všetky viac ako edisonova žiarovka.
Chalanisko, rozmýšľaš trochu? Pomedzi babské povedačky a slová z tvojho detského slovníka sa ti producírujú otrepané frázy ako vyštrikuvané. Zmysel a hodnota poviedky pod bodom mrazu.
Mariku som poznal ako päť dolárovú bankovku – ty kokso, ty si iný maník!

Chlapče, koľko máš rokov? Najprv sa poobzeraj okolo, povedz mame, nech ti knihy kupuje častejšie nie jednu za rok z výpredaja.
Z lazov, kde vám len občas funguje elektrina a zachytávaš z tévé reportáží útržky, choď viac medzi ľudí. Pýtaj sa dospelých, ako beží život. Nerob si z nás srandu. Je to komix pre zaostalých, ktorí ti budú ochotní uveriť takéto sprostosti. Alebo si daj do podnadpisu pravdu: \"Mám dvanásť rokov. Učím sa tvoriť prvé vety a spoznávať život.\"
Čitateľ dieťaťu prepáči medzery vo všetkom. Dospelý by bol riadny trpák keby s týmto vyšiel na verejnosť.

Gabriel Németh - bubinostar27.6.2014
 

mne sa sa nezdá tvoj názor , že poviedku akoby písalo, dieťa, áno meno dotyčného hrdinu opravím a ostatné mená..., veď dnes sú tak moderné mená, kalendár toľko zvláštnych mien...., a to asi nepočula, že polícia dokáže spolupracovať s gangom, v tomto prípade s mafiou, stačí si zapnúť správy na markíze a je tých správach o nefér činnosti polície viac než dosť. a dakujem ti za rady, ale nič detinské v tej poviedke nevidím , v dnešnom svete sa hocikedy môže stať a môžu sa stať aj horšie veci.

Kristína Hušeková27.6.2014
 

To naivné v príbehu bolo podľa mňa popísanie mafiánskej pomsty - skutočný mafián by asi neničil poštovú schránku a nestriekal sprej do zámky, to sú také uličnícke zlomyseľnosti. Skutočný mafián by dotyčnému v noci podpálil auto alebo aspoň prepichol pneumatiky, alebo niečo podobné.
A nespochybňujem možnú spoluprácu polície s mafiou, ale ten spôsob vyšetrovania faktúry za elektrinu - myslím, že to je skôr záležitosť príslušného energetického podniku, než kriminálnej polície.
Samozrejme, je to tvoj text a narábaj s ním podľa svojej predstavy. Ja ti len hovorím svoj názor ako čitateľa.

GABRIEL27.6.2014
 

bolo to myslené tak, že na takéto veci, ktoré spomíname má nasadených ľudí, ktorí za neho odvedú tú takzvanú špinavú prácu - on vždy ostane čistý .S pozdravom a pekný deň želá Gabriel

Gabriel Németh 28.6.2014
 

ešte v tej dobe, kristína, v tom čase, v tom roku bol taký zákon, ak sa to stalo , že sa ktosi napojili na elektromery, darmo si volal VSE, odporučili ťa priamo políci, pretože sa to definuje ako krádež, krádež spotreby elektrickej energie a to jednoznačne musí riešiť polícia. Tak vo fikcii poviedky som práve musel použiť túto verziu - želám ti pekný deň . Gabriel.

ty si fakt dospelý? :-/ 29.6.2014
 

polícia (obvodné oddelenie) môže riešiť ale kriminálka asi nie
už rozumieš?

bolo by dobre, ako ti stále radia, mať jasno v pojmoch, lebo ani v tom nemáš. Mince nie je to isté ako bankovky a predsa oboje sú peniaze
už rozumieš?

aspoň niečomu by si mohol!!

ty si, prepáč Gabo, úplné pisateľské drevo

všetci sa snažia vykresať z teba aspoň niečo

úplne zbytočne

pekný deň

Gabriel Németh - bubinostar27.6.2014
 

a opäť ti, kristína dakujem za názor, tešíma, že si sa zastavila, zmenil som mená, ak chceš vráť sa k mojej proze . s pozdravom gabriel.

Kristína Hušeková27.6.2014
 

Gabriel, okrem toho, čo ti už napísala Alia S., ešte pridám niekoľko drobností: meno mafiána píšeš raz ako Harldsky, inokedy ako Haraldský - ujednoť si to. Tiež mená ostatných hrdinov na mňa pôsobia troška čudne - hlavný hrdina má rýdzo slovenské meno Peter Podskalský, býva na slovensky znejúcom sídlisku Tri háje, ale ďalšie postavy majú exoticky znejúce mená: Loreta, Elis, Markus... Mňa to pri čítaní ruší, jedno také cudzokrajné meno na slovenskom sídlisku by úplne stačilo, keď už to musí byť.
Nechcem opakovať to, čo ti už napísala Alia S., len by som zdôraznila, že musíš poznať reálie toho, o čom píšeš. V tvojom prípade o fungovaní polície atď. Ináč príbeh nepôsobí dôveryhodne, nie je pre čitateľa uveriteľný. Tvoj príbeh celkovo pôsobí tak akosi naivne, akoby ho písalo dieťa. Tak na sebe a ďalších príbehoch popracuj, konkrétne rady tu máš.

Lucinka27.6.2014
 

gabriel, mám rada krátke príbehy, preto sa mi ten tvoj dobre čítal. Hovorí sa, že vysoké ploty robia dobrých susedov, ale na chodbu si plot nemožeš dať, no nie? Dobre, že si sa odsťahoval, s mafiou nie sú žarty. Zapliesť sa s mafiou, prepletenou s políciou, to je predsa zápletka ako hrom. Aby som nezabudla, ja pijem kávu aj večer. Som rada, že som ťa objavila, určite si prečítam aj básne. Nedávno som čítala, že priatelia ti odpustia všetko okrem úspechu. Ja vobec rada čítam, chcem sa pokúsiť aj niečo napísať. Takú fikciu, krátky príbeh. Ako si makčeň zmyslel, že obmakčí aj ľudí. Unavený po dlhom lete sadol si na slovo vecné a urobil z vecných argumentov večné argumenty a ľudia ostali naďalej takí istí - tvrdí, natvrdlí, vypisujú stále to isté. Asi majú veľa času. Kedy vypisujú tie komentáre? Cez deň? Chcú sa zviditeľniť? Skor to dosiahnu, ak niečo napíšu. Možno im potom napíšem komentár, ak sa mi to bude páčiť. Prepáč, teraz mi odleteli vokáne, dokážu sa otočiť, ale stroskotajú na t a l. Asi by som mala naozaj začať písať, tvoriť. Alebo mám už halucinácie?
Lucinka

Gabi3.7.2014
 

Lucinka, treba začať v každom čase, ak si na facebooku , daj mi vedieť, v súkromnej správe ti zanechám svoju emailovú adresu, alebo vieš čo, veď moja emailová adresa je verejná bubinostar@azet.sk , napíš mi, akosi vidím, že si literárne rozumieme, môžme si písať, ja sa dokončujem Srdce na kľúč, mám veľa práce, ale ww.mamtalent.sk, tohoto literárneho portálu sa nevzdám, budem naďalej písať - mne sa na tebe páči aká si milá, a inteligentná, nie arogantná drzá ako mnohí na tomto portáli. Myslím si, že i kritika a to každá sa dá podať priateľsky , umiernene, tak, aby toho druhého vlastné chyby posilnili a hlavne rady profesionálnejší - ja musím povedať ja som básnik, nie spisovateľ, ja sa tomu spisovateľskému remeslu iba pri účam a prečo sombásne niekoľkokrát prepracoval? Veď v zásadách www.mamtalent.sk je napísané jasne, báseň, ktorá je tá istá, ale je prepracovaná, je treba v názve doložiť prepracovaná verzia. Lucinka, diky, že si sa ozval, som rád a ozvi sa na emailovú adresu a a mám svoj blog. gabonemeth.blog.sme.sk - som i na facebooku , ostátné literárne záležitosti o tvojej a mojej tvorbe dohodneme na mojej emailovej adrese. pekný deň, Lucinka. A nech sa darí v písaní! Pre kamarátov a priateľov Gabi. Takže ahoj Gabi.

Gabriel Németh - bubinostar27.6.2014
 

Lucinka,
ani nevieš, ako mi tvoj komentár padol dobre a vhod, ulahodil mi, dodal silu, odvahu písať. Srdečne ti zaň ďakujem , rád píšem , tvorím, rozpísujem sa - nemôžem nechať v sebe myšlienku, príbeh, či metaforu, keď sa ozýva vo mne. Musím ju dať na papier. Mohla by byť, Lucinka, položená otázka pre tých zakerných voči mne. A prečo píšu oni. Vieš veľké vydavateľstvá ako Ikar ak sa diela kohosi zapáčia a chcú ich vydať, investujú do autora samotného, ale ak nie autor musí hľadať nového vydavateľa, hľadať sponzorov, pritom jedna zbierka, napríklad môj Rodinný album ma stál 970 euro - 350 výtlačkov. Dnes i umenie je biznis a dosť ťažký, treba sa v ňom vedieť pohybovať. Som rád, Lucinka, že si sa zastavila, budem ešte radšej, keď ma budeš čítať. Bude mi potešením. Gabriel - bubinostar

gregor26.6.2014
 

Ďalšie bezduché kvákanie o problémoch némethovho života. Náznaky poviedky nestačia! Poviedku možno označiť ako\"poviedku\" vtedy, keď ňou naozaj je. Toto je smiešne babské kvákotanie.

POVIEDKA TO NIE JE!
A skvostná kopa marasu sa zväčšuje a zväčšuje..........na radosť svocaka vojtecha, ktorý už podliehal depresii z hroziacej samoty.

salinka26.6.2014
 

Pane bože ratá
Svočák mi napísal na súkromný email
Kde ja vo svojej počestnosti
Opravujem do nepríčetnosti
Gabka Németha
Do ktoré ho som buchnutá

★♥♡♥♡♥♡♥♡☆★♣♧:O:\'(:-(:-D↑;-):-)▪♣

Gabriel Németh - bubinostar26.6.2014
 

ak by sa dalo , gregor konkrétne k veci , čiže literárne. V čom to nie je poviedka? V čom sa je nutné zlepšiť? Dakujem Gabriel

gregor26.6.2014
 

Konkrétne, k veci, ti to, milý németh, rozpísala Alia S. Aj siedmak by porozumel, kde má chyby a ako treba s jej radami naložiť. Hádam si nemyslíš, že tu všetci budeme dumať nad tvojimi utáranými textami a radiť ti, čo a ako. Tebe, pánovi spisovateľovi! Veď ty si ten, kto pomáha začínajúcim a tu ideš skuvíňať: \"v čom je nutné sa zlepšiť?\"

Na úvodnej stránke máš, németh, spústu teoreticke literatúry, čítať vieš, tak v čom je problém?!?
Problém je v tom, že ty nedokážeš aplikovať prečítané na seba a ani žiadnu radu, či pripomienku nie si ochotný akceptovať.

Nie, németh, taký hlúpy, aby som strácal čas s tebou, rozoberaním tvojich písaniek, taký hlúpy ešte nie som. Bodka.(ps: požiadaj salamandraV, to je macher, zaští ďalej ako ktokoľvek z nás. Stav sa!)

moja tvorba27.6.2014
 

Gregorínka
Fijú fijú
Kvapi kvap
Možno mama
Možno tato
Keď si bola maličká
Kričala si z nočníčka
Nechcem tu byť sama
Fijú fijú
Kvapi kvap

Alia S.26.6.2014
 

To ako že ja som hlúpa?

Usmievam sa, neurazila som sa, beriem tvoj koment s nadhľadom.

Myslím, že je jasné, že to robím viac pre ostatných, keďže toto je \"najvýživnejšia\" pôda (ak nechcem priamo napísať bahienko) pre chytanie dafnií, aby som mohla nakŕmiť rybky. Zdravšie rybky.
Ale ak Gabriel chce, má sa čoho chytiť, môže si aj on z rád zobrať veľa. Neviem, prečo ma ignoruje a pýta sa na to, čo má priamo pod nosom. Čo už.

salinka27.6.2014
 

Alinka robíš to pre seba.
Aj keď to vyzerá, inak to nejde.

Alia S.27.6.2014
 

Máš pravdu, salinka, vyzerá to tak, ale robím to pre seba.
Odo dnes so sebeckým hádzaním hrachu na tapetu mámtalentu vďaka tvojmu upozorneniu na mne vlastnú ziskužravosť končím, začínam niečo robiť pre iných. Tak neegoisticky, ako ty, napríklad.
P.S. Koľko samizdatových zbierok si si kúpil od Gaba? Umenie je ťažké, napísal majster slova, tak mu ho pomôž niesť.

salinka27.6.2014
 

Chcela by som vedieť ako vyzeráš.

Gabriel Németh - bubinostar26.6.2014
 

Vieš, mi poradiť, gregor, kedy sa poviedka stáva poviedkou, ako by som svoj písanie malzmeniť? myslím, čo sa týka štýlu stavby poviedky. Bol by som ti povďačný.

Alia S.26.6.2014
 

Môj sused Harldsky

- zlá gramatika
- chyby
- nesprávne vetné konštrukcie
- chaotické striedanie minulého času s prítomným
- klišé
- neznalosť fungovania policajného zboru, právneho systému, fakturácie a vyúčtovania elektrickej energie, atď.

Pre príbeh nepodstatné informácie:
- presný rok
- obrábaná zem patriaca družstvu, ktoré momentálne „oddychuje“
- Loret, ktorá sa hrdo hlási k tomu, že bude jeho susedkou, atď.


Nereálne, nelogické:

- „stojím za závesom a sledujem zvláštnu nočnú scenériu: – ako sa dá cez záves niečo sledovať? Skôr cez záclonu.
Čo je na situácii zvláštne, že sused prišiel domov, zaparkoval auto medzi bytovkou a oráčinou?
- „pristúpim k dverám a počujem jeho pomalé kroky... zastane pri každých dverách, „zreteľne“ sleduje, čo sa v každom byte deje“ - ako sa to dá za zatvorenými dverami sledovať?
Ako vidí ten, čo načúva za dvermi, do myšlienok „ťažkého kalibra podsvetia“?
- mafián bojazlivo načúva pri každých dverách: čo asi z potenciálnych rozhovorov rodín zistí? Vlastne je noc, každý spí. Aké mu hrozí, tomu mafiánskemu strachopudovi, nebezpečenstvo?
- „dnešný svet je samé podsvetie, mafia“ – sme v súčasnosti alebo v roku 1991?
- „Nevšímal som si ho“ – napriek tomu vie o ňom všetko.
- je jeseň roku 1991, kedy sa do činžiaku prisťahuje Harldsky. Je rovnaká jeseň 1991, lebo si ju hlavný hrdina navždy zapamätal, no čitateľ sa dozvedá, že si postupne poskupoval „blok“, a teda v rovnakom septembri 1991 mafián už prichádza s vyúčtovaním za elektrickú energiu za predošlý rok, kedy neoprávnene odoberal tú susedovu - veď tam predtým nebýval.
Kúpil si teda postupne „blok“ za pár dní. Aj s ľuďmi. Ako sa kupuje blok aj s ľuďmi? A na čo tomu mafiánovi obyčajné, pokojné a bezúhonné rodiny vlastne boli? Aby mohli ich deti hádzať skalky do hláv jediného suseda, ktorého si „nekúpil“? Zrejme. Mafiánske ciele sú nevyspytateľné.
- 158 prepojila na policajné oddelenie (myslím, že takto to nefunguje), prišla kriminálka – zaujímalo by ma, ktoré oddelenie kriminálnej polície sa zaoberá neoprávneným odberom elektrickej energie za pár tisíc bývalých korún, aby prifrčalo na miesto činu. A čo vyšetrí, keď hrdina vie, kto mu ju odoberá.
- „v ten večer na našej chodbe bol veľký cirkus“ – rozhovor dvoch mužov na chodbe je ako asi veľký cirkus?
- obávaný mafián sa mstí tak, že „jeho ľudia znevažujú“ iného, zničí poštovú schránku, deti spolubývajúcich hodia skalku do hlavy, Loreta „trikrát zafukávala zámku od dverí“ a sám mafián pokorne sľubuje, že neublíži hlavnému hrdinovi, ak nedá vec svojmu právnikovi.

V podstate autor vopred oznámil, že je to „fikcia autora“, takže sa nečudujem. Len vypichujem momenty, vyvolávajúce nezodpovedateľné otázky a úsmev, nie pôžitok z prečítaného, strach už vôbec. Atmosféra ako v cirkuse, nič s ničím nefunguje tak, ako by malo, systém padá na nedostatkoch a neznalostiach autora, na neobratnom vyrozprávaní nezmyselných a nesúvisiacich situácií.

Najbystrejšie spracované spojenia z toho nepreberného množstva:
- moja ctená maličkosť
- vypýtal si od určitých ľudí pôžičku
- rozsvietil nám celoročnú faktúru
- trebalo vyplatiť ostatné
- život prináša radosť i svoje obete.

Konečne je to náznak poviedky, má zápletku, ale spracovanie je znovu rovnaké - horšie ako nútená slohová práca žiaka základnej školy so zlými známkami.

Kristína Hušeková26.6.2014
 

Gabriel, pred niekoľkými dňami si tvrdil, že z tohoto portálu navždy odchádzaš. Význam slova \"navždy\" asi tiež nepoznáš, keďže si tu znova...

Alia S.17.6.2014
 

Bubinostar, koľkokrát si si prečítal novo pridaný článok na hlavnej stránke:
Desať rád pre spisovateľov-tínedžerov?(Uznávam, nie najvhodnejšia otázka, ale nedalo mi nespýtať sa.:))

máš rozum?17.6.2014
 

hlavne sa nepýtaj na súvislosti krájania, JAdranu
vráskavej noci
trénerov
bratislavský dorast
incident s fanúšikmi
hlavy na kláte
prirodzeného športového oblečenia
a literárnej praxe.
Nie sú a nebudú.
Obchod je v likvidácii.

Gabriel Németh - bubinostar17.6.2014
 

poviedka nie je dokončená, to je všetko dnes doložím poslednú čas večer okolo ôsmej by tam mala byť - všetkým želám krásny deň - gabriel . bubinostar, troch

17.06.2014 si napísal18.6.2014
 

\"...dnes doložím poslednú čas (!) okolo ôsmej by tam mala byť...\"

NIE JE!
TOTO NÁM NEMOŽEŠ, PÁN SPISOVATEĽ, ROBIŤ! Keď chlap povie, malo by to platiť! Ach, ty nie si chlap? Tak nič.

Gabriel Németh - bubinostar26.6.2014
 

nedá sa všetko naraz, poviedka bude druhou časťou rozpísaná a dokončená včas. Gabriel bubinostar

spisovateľ, 17.6.2014
 

je úplne jedno o kolkej čo doložíš a zavrieš či ani nie.

ty prosto nemáš talent, preto oblepuješ literárne portály táraninami rovnajúcimi sa hodnote nudy dvanásť a menejročného dieťaťa, ktoré zíva s tvári sa, že píše a tak niečo, skrátka hocičo, napíše .

keby si aspoń prestal vytvárať ilúziu skvelého spisovateľa, neťahal k sebe tých, čo sa potrebujú učiť a do profilu napísal: som stále začiatočník, učím sa, vydal som si vlastným nákladom.

Nedokonči ani tieto naozaj úbohé táraniny, radšej zober knihu. Alebo lobdičku.

gregor17.6.2014
 

Primitívny text, hmýriaci sa primitívne pozliepanými súvetiami, bez nápadu, invencie, s hrubými chybami v štylistike aj gramatike, so slovníkom postpubertiaka a myslením...pardón, skôr sa javí absencia myslenia.
Hanba, no!


Načo si toto robíš, németh?!? Je to čím ďalej horšie.

Pozor, vyjadrujem sa o napísanom!
Ty ako osoba si pre mňa irelevantný!

Gabriel Németh - bubinostar17.6.2014
 

dakujem za názor - rešpektujem ho! Gabriel - bubinostar.

Kristína Hušeková17.6.2014
 

Gabriel, prečo neustále prepracovávaš, veď keď niečo napíšeš, nemusíš to hneď zavesiť na web, nechaj to odležať a pracuj na tom. Uverejni až konečnú podobu textu. Aj tak v každej verzii navŕšiš hromadu chýb: slovo \"šalantne\" neexistuje, má byť nonšalantne. Ako môže na machom obrastenej skale pri mori vyrásť purpurová ruža? Je to nelogické. A navyše opäť množstvo slovného balastu, ktoré čitateľovi nič nedá. Chýba príbeh, pointa... Prosím, pozri si môj komentár zo včerajška, tam som ti to vysvetlila.

je to triler! alebo sa mýlim! ?17.6.2014
 

Komentár (neprepracovaný) k pokračovaniu rozkrájaného mesiaca na horor v zrnku prahu na tisícprvú nahotu. Tu.
Rozcitlivilo si ma to. 3 : 2 ?! No to je goooool! Také krasné oči a len taký výsledok? Jadran sa búri na život a na smrť na oblohe ako keď ...... Noc zvráskavieva. Sadne si na kameň na brehoch ihriska v Bratislave. Bičuj! Bičuj! Sado maso. Spomienky ako maslo tak neskutočne samy.
Ako pravý spisovateľ si vyberie z ľvého vreca cigaretu šalantne. Nerozumiete vy básnickí barbari? Ša lan tne !!! Napriek všetkej knihe najlepšej, ako inak, je to začínajúci kúzelník... bohactvo, to je zabiják! Rozrevalo ma na drobné. Nielen tam kde na horizonte odklepol popol na zem. Taký by som mu privyčaroval keby to bola moja žena ! Patria k sebe – to je asi tá najvydojenejšia časť v príbehu ako z nudy. Akoby burgundské s čašou kráľa spisovateľov. To je napinák ! Začína mi svitať pod slnkom ... prídem film dopozerať poobede lebo ma srdce bije ako z hrude.

alebo sa mýlim? !?17.6.2014
 

Som divný. Neviem o čom som čítal. Alkohol na stoloch sa prelieval - odkial kam? Sa nepýtam.
Pred dvomi dňami v prvom dieli krásna nádherná s bielou tvárou cukru umrela, teraz poobede má krásne oči až z nich ide strach. Z obidvoch? Tak určite - inak by jej nedovolil si prisadnúť.
Viac si nepamätám. Iba že prevezla žezlo a rozhorčene sa rozlúčila so svojou najväčšou láskou – so svojim nádejným spisovatelom sveta aby sa mohol zoznámiť so sestrou.

Aj ja potrebujem sestru. Zdravotnú. Asi mám niečo so zrakom a sluchom a chápaním. Šalantný spisovatel s noblesnou cigaretou po vydaných zbierkach napíše a ja nehápem.

Gabriel Németh - bubinostar17.6.2014
 

nech bije, bude nám fajn spolu - dáme si colu

LT17.6.2014
 

\"Mesačný svit sa pri pohľade na oblohe,by...\" Na oblohe?, čo si maďar? Nemá byť náhodou na oblohu?. Rýchlo to oprav, kým nebude hanba.

veď už je17.6.2014
 

hanba!

to je dnes mládež !!?17.6.2014
 

no bóže jedna chybička se floudilá už sa, tu neobdbavuj na jedinej ako oby čajné ludske šťastie ... ako keby sme nerobilim chyby všetci čo tu osmŕdame a nepoznáme talnet bože si nemysliš, hadamže by ho kvloli tomu !!!

Kristína Hušeková16.6.2014
 

Gabriel, nie je to dobré. Najprv som si myslela, že potrebuješ len poradiť a usmerniť, aj som sa o to pokúšala, ale teraz je mi jasné, že to nemá zmysel. Jednu chybu v texte opravíš a urobíš dve ďalšie. Je to nekonečné, to tvoje prepracovávanie, a ako celok to stále nie je ono. Poviedka musí mať príbeh, pointu – kde sú? Slová síce poznáš, ale nedokážeš nimi narábať. Vieš, poviedka alebo báseň sú ako obraz, čitateľ v nich vidí príbeh, vyvolávajú v ňom nejaké pocity, predstavy. V tvojich textoch nič také nemožno nájsť. To nie je obraz, ale zle poskladané puzzle – rozbitý celok, vzájomne neladiace časti, výsledný dojem negatívny. Chýba ti cit pre prácu so slovom, nemáš dobrú stavbu vety, štylistiku, gramatiku – skrátka nič, čo by mal skutočný spisovateľ ovládať ako samozrejmosť.
Tvoji čitatelia sú iritovaní z toho, ako neustále o sebe vyhlasuješ, že si spisovateľ, profesionál, člen SSS – a potom si prečítajú nejaký tvoj text a zistia, že je to horšie než začiatočnícke. To, že si ako 15-ročný vyhral nejakú regionálnu súťaž a ako 19-ročný získal štvrté miesto v nejakej ďalšej súťaži, momentálne nič neznamená. Ako začínajúci autor si bol v inej pozícii ako teraz. Skúsim ti to vysvetliť na príklade: ak si malé dieťa dokáže prvýkrát samostatne zaviazať šnúrky na topánkach, tak ho za to pochvália, ale nemožno čakať, že ho za to budú chváliť celý život. Ako dieťa rastie, zvyšujú sa nároky na jeho zručnosti a to zaväzovanie šnúrok sa už berie ako samozrejmosť. Tak aj ty nemôžeš stagnovať a celý život žiť z toho, že ako mládežník si bol dobrý.
Spisovateľa z teba neurobia knihy vydané vlastným nákladom či za prispenia sponzorov, spisovateľom sa staneš, keď ťa začnú rešpektovať tvoji čitatelia. Nepomôže ti ani členstvo v SSS, kde ťa prijali buď nedopatrením, alebo im je jedno, kto je členom, len nech platí členské príspevky.
Teraz asi namietneš, že predsa máš čitateľov, ktorí ťa uznávajú. Áno, určite k nim patria všetci tvoji príbuzní a blízki ľudia. Ďalší ťa môžu chváliť zo servilnosti, zo súcitu, z vypočítavosti a ktovie aké rôzne dôvody ich k tomu vedú, ale skutočný obdiv k tvojim textom môže mať len literárny diletant.
Aby si to nechápal zle: nie je to útok na tvoju osobu, je to o tvojej tvorbe. Gabriel, otvor oči a pozri sa na svet reálne. Ty nie si spisovateľ a ani ním nikdy nebudeš, lebo ti chýba to podstatné – NEMÁŠ TALENT. Ten sa nedá získať ani učením, ani si ho nemôžeš vydupať, s ním sa musíš narodiť. Je mi ľúto, že ti to musím takto natvrdo napísať.

vedel by si aj niečo také?16.6.2014
 

mesačný svit si na oblohe už krájal
aj noc rozpredával na drobné
mach aj tráva aj okno aj tvoja priateľka aj kadečo sa vyzliekalo
spomínal si, stál, plakal, slzil, kvapkal vstával
aj nádejných sebaobdivných spisovatelov ktorí musia aj po nemálo rokoch stále pracovať na sebe si spomínal vo všetkých svojich vlastných písačkách
aj cigaretu si zapaloval všetkym svojim hrdinom, už máme strach aby sa z teba nestal pyroman
mesiac bol aj krvavý aj playboy aj to čo nechce byť
slnko vstávalo, padalo, išlo spať, krvavelo
aj nefalšové srdce a búriace sa čokoľvek má pani literatúra v tvojom vlstnom detinskom podaní plné zuby
aj obyčajného prázdneho nič je v tvojich povedačkách stále viac

...a teraz sa pokús prvý raz v živote napísať príbeh

PRVÝ RAZ V ŽIVOTE SKÚS NAPíSAŤ

PRÍBEH !!

gregor15.6.2014
 

Toto predsa nemôže byť naozaj! Veď tento text si už prerábal 7 krát a stále je rovnako ufňukaný a o ničom. Bez nápadu, bez prísľubu NIEČOHO.
NIČ!
PRÁZDNE TÁRANIE, PODČIARKNUTÉ KLIŠÉ OBRAZMI A STOKRÁT OPAKOVANÝMI TEXTOVÝMI BUBLINAMI.

Zatiaľ sa to k poviedke ani len nepriblížilo, németh. Slabota!

Gabriel Németh - bubinostar16.6.2014
 

gregor,

ber to tak , že tu na tomto portáli ako prozaik som začal. OPAKUJEM SOM VIAC BáSNIK - neutoč zbytočne na moju osobu, každá kritika sa dá podať miernejšie, priateľsky. Ahoj, gregor! Gabriel - bubinostar

Je to s tebou čím ďalej tým horšie Németh!!16.6.2014
 

Klameš neustále. Kto klame, ten kradne.

Nie si básnik. Nikdy nebudeš.
So svojimi spisovanicami vyhrávaš prvé miesta len v súťaži o obskúrnosť, v Poeta Humus a pod. Ak niekto tvrdí, že si básnik, je to iba Gabriel Németh a bubinostar.

Na tomto portáli si nezačínal ako prozaik. Zatiaľ si nezačal vôbec nič písať, aby sa ťa dalo zaradiť pod pojem \"prozaik\". Ak neúnavne spisuješ svoje myšlienky ako roztrúsené kotkodákajúce slépky na dvore, to sa prózou nazvať nedá. Próza má tiež svoje pravidlá, ktorým nerozumieš. Ani tým nerozumieš ako ani poetickým. Lebo.
Upresním - nezačal si s \"prozaickými pokusmi\" TU. Mámtalent existuje od jesene 2009 a ty si mal na svojich blogoch a na Slavonici a kade-tade svoje spisovanice pouverejňované už dávno predtým.

Klameš neustále, klameš, že ti vydali a pritom si si vydal, klameš, že IKAR čaká na tvoje diela a pritom ti u nich ani nikde nič nevyjde, pokiaľ si to nevydáš sám.

Zamysli sa nad sebou a svojimi klamstvami a kŕm s nimi seberovných a rodinu, tu ti aj tak už nikto nič neverí.

Zuzana15.6.2014
 

Ja tomuto všetkému tu nerozumiem, objasnite mi to niekto, pls. Dobre, dobrá nálada, ale najprv robota a snaha o umenie, či pobavenie, asi nerozumiem tejto ,,literárnej,, zábave. Je to dobre alebo zle?

Gabriel Németh - bubinostar16.6.2014
 

Zuzana,

každý vytvára určité hodnoty i literárné a názory na prozu, poviedky a umenie sa vždy rôznia - koľko ľudí toľko názorov, ale vždy musí byť úcta k človeku. Som rád, Zuzka, že si sa zastavila, veľmi rád. Ja som viac básnik ako prozaik a autor. Dnes som pridal dalšiu báseň na www.mamtalent.sk . Samozrejme na poviedke Zina druhej to časti pracujem. Dakujem všetkým, dakujem tebe Zuzka, že si ma občas prečítaš - čítaj moju poéziu, verše, je tam toho viac. A pekný ti deň. Gabriel Németh - bubinostar

Gabriel Németh - bubinostar15.6.2014
 

Janko,
som rád, že si sa pri moje tvorbe zastavil. I teraz pracujem na poviedke Zina, na druhej časti. No najprv je nutné napísať článok o novom prezidentovi Kiskovi. Je nedeľa a a ja mám roboty ako ako na kostole. Krásny deň želám nielen Tebe, ale všetkým - priateľom mojim, priaznivcom, ale i nepriateľom. Krásny sviatok Vám v srdci. Máme nového prezidenta. Som tak rád. Som tak šťastný - Gabriel Németh - bubinostar.

Ján15.6.2014
 

Gabriel, k chveniu konárov stačí čerstvý vietor, pri východe Slnka Mesiac v splne zapadá /je na opačnej strane/, ale postupne putuje k nemu - 2 týždne /ak si to tak myslel/. Som rád, že si Petra nechal žiť.
Prajem Ti peknú nedeľu.

Gabriel Németh - bubinostar15.6.2014
 

Moja vlastná myšlienka pre všetkých:

Spisovateľ sa spisovateľom nerodí,
jedného dňa sa ním stáva

autor
Gabriel Németh - bubinostar

Myšlienka, ktorá má zmysel:15.6.2014
 

Nikto sa spisovatelom nenarodí – ak má talent, pracuje na sebe a húževnato sa učí remeslu, možno sa ním raz stane. To určí až čitateľ a jeho záujem, nikdy nie samovyhlásenie a pár planých kníh vydaných vlastným či sponzorským nákladom.

autor: Alia S.

Gabriel Németh - bubinostar15.6.2014
 

bez komentára - trala la la - la la - dobrá nálada . Gabriel- bubinostar

Alia S.15.6.2014
 

Toto nepísal Gabi - nemá dobrú náladu.
Má smútok, hanba by ho vyfackovala ako Jadranská Zina.

Gabriel Németh - bubinostar17.6.2014
 

Alia. S - Gabimá večne dobrú náladu - huhu dá - dobrá nálada je u neho stále......, , ......GABRIEL - BUBINOSTAR. Ano napísal som tento text ja Gabriel - bubinostar

sal15.6.2014
 

Tak ako čaká strom na auto, nôž na mäso, alebo na ruku pero.
Spisovateľ spisuje
Básnik kombinuje


Gabriel Németh - bubinostar15.6.2014
 

presne tak syly,
nech sa ti darí
G A B I

kde je13.6.2014
 

kde je?

ďalšia prepracovaná kravina tejto prepracovanej kraviny?????

ide to s tebou dole vodou, gabi. nedodržiavaš vôbec, ale vôbec vôbec nedodržiavaš slovo. v ničom. mal by si sa hanbiť. výborná nálada da da dá, gabko ešte nepridal dnes na svoju kopu h - - - a, a a á paráda!

Gabriel Németh - bubinostar15.6.2014
 

nech sa páči - fungol nová, prepracovaná poviedka......, keby ste boli ľudia, vy zlomyselníci. vy..... chystám sa na pohreb....,HANBA! Hanbite sa ! Kde je, mňa nevyprovokuješ, ja pevne idem za svojim cieľom a dokážem vydať svoj román v IKARE Gabriel - bubinostar

pokoj, chlapče, pokoj15.6.2014
 

Také veci sa dejú, je to chúlostivá záležitosť.
Za to sa ale čitatelia a komentujúci nemusia hanbiť, že idedš na pohreb.
Vykrikuješ a nadávaš (hanba ! hanbite sa ! zlomyselníci) - takto sa snád pieta neprejavuje. V prvom rade sa správaj ty sám pokojne, tebe sa stala nepríjemná záležitosť. My s tým nič nespravíme a nič nemáme spoločné. Preto ťa slušne a v dobrom upozorňujem, aby si sa správal pokorne, z úcty k tvojmu blízkemu v prvom rade ty.

Vieme že vydáš a vieme aj to že na začiatku roka 2015. Už si niekoľkokrát písal. Čakáme.

Gabriel Németh - bubinostar15.6.2014
 

nevykrúcaj sa ...... hanbiť sa môžu zlomyselníci ako sa správajú k tým , ktorí to s umením a písaním myslia vážne a nie hanba mne - hanba napríklad tebe, že sa nepodpíšeš celým menom, hanba, že vrtáš a úmyselne zapáraš a a siahaj na moju osobnosť - hodnosť moje diela a zo m§ňa zo sadni. - včera som dostal dokonca dva emaily, mnohí odchádzajú z tohto portálu, vytláčajú si svoje diela , rušia ich a rušia svoju registráciu. je to aj vina zlomyselníkov, jed z nich som poslal IKARU , - žiadam tu na tomto portáli slušnosť - i ktritika sa dá podať slušne - ty však stále zapáraš - vrtáš, vrtáš a zapáraš . si z tých zlomeyselníkov, ktorí si www.mamtalent.sk zamieňa za pokec - otázka moja , Prečo to robíš? Nudíš sa, tak píš a hoď čosi na tento portál, nech všetci vidíme aký si talent - zatiaľ si talen iba na zapáranie a podpichovanie - vidí to i slepý -Gabriel - bubinostar.

nič viac než nápravu si neželám 15.6.2014
 

Aj my žiadame slušnosť!!

Dovolávam sa jej týmto a žiadam aby si bol slušný hlavne ty, spisovateľ, člen. Ale to by si musel pochopiť, že nemáš talent, nevieš tvoriť a hádžeš po nás pod názvom \"poézia\" aj \"próza\" nič viac než primitívne slovné hračky oblepené gýčom a len čo si dovolíme označiť ich pravými názvami (nie teba) tak nás preklínaš a hrubo nám nadávaš. Ty nám! Koľkých si tu pourážal? všetkých čo povedali, že nemáš talent a neovládaš poriadne svoj materinský jazyk. Tvoje písanice obťažujú čitateľov, sô na každej strane niekoľkokrát, sebecky zaberajú miesto ostatným, vtierajú sa do pozornosti.

Čo tu machruješ tým, že si udávač? Ani za to sa nehanbíš?!?
Ľutujem tých čo dvíhajú telefóny v Ikare a prijímajú maily. určite sú celí happy!!

Keď už bonzuješ - posielaš svoje nadávky adminovi? Posielaš? Kopíruješ ich odtiaľto a posielaš mu ich? Nech vidí, čo za odpadky na ľudí dokážeš nakydať ty, najväčší slusňák na celom portáli!?!

Sme celí zronení že odtiaľto odchádzajú samé talenty.
Ak je to talent, tak určite nemieni viac stáť povedľa tých tvojich gebuzín, preto odišiel, a ak je to taký talent, ako ty, tak sme ešte skleslejší. Ha-ha!

Uvedomuješ si, obor slovenskej literatúry, že to ty siahaš na naše osobnosti?! Zatras tou svojou hlavou konečne a vytras z nej to čo blokuje chápač, že nadávaš ty nám za to, že sa vyjadrujeme k tvojim veľdielam!

Pokojne skopíruj a pošli tento komentár, v ktorom sa v mene každého slušného človeka a takého, ktorému ešte aspoň akotak leží na srdci čistota tohoto portálu aj literáne, aby videl, ako sa dovolávam nápravy.

Lebo keď odídu tí, čo rozumejú literatúre, tak tu zostaneš len ty a tvoji žiaci a ostatní diletanti.

Už nech konečne zasiahne admim, želám si to. Nech vyprace buď tých ktorým ide o to, aby sa tu nesypali smeti a nadávky na hlavy ostatným alebo tých, čo ich sem sypú.

Vidí to i hluchý.

Gabriel Németh - bubinostar17.6.2014
 

trocha slušnosti , áno, slušnosti aj z Tvojej strany by nezaškodilo, ver.....,
Gabriel - bubinostar

hviezdy mi zosadli na pery ny 15.6.2014
 

Rozmyslel som si to.
Nechajte ho tu.
Nerušte jeho kruchy.
Každý má právo šiť.
Je tu potrebný ako vystrihnutý z jeseného katalógu jeseňzima.
Bolo by mi ťažký pri srdci keby sme ho poslali krájať nožom nebesia zavrieť sa domov do domu ako slimák do svojej vlastnej ulitníky.

To by mi bolo moc lúto, srdce by mi bylo ako splašený zvon.
Pomýlil som sa.
AKo sa to celé mohlo stať?
Som ako kus mramoru hodený do vody , vyprahlá studňa bez jamy s vodou ako masovy vývar v polievke.
Mám pocit ako bič. Nerobme to. Všetko dobré dopadne.

Každý dolár má svoju rub a líco.

Nechám za chrbtom svoju vlastnú minulosť.

Gabik, hrdý budžes držiteľkou rán!!

sal15.6.2014
 

Opakuješ sa ako ....
Máž šťastie ze máte novëho prezidenta

nešťastie 15.6.2014
 

Admin ťa vidí !

gregor13.6.2014
 

Toto nie je prepracované!
Naďalej samé: spomienka, spomína, spomienka a skala a skala a vietor a bolí a cigareta, samota a opäť spomienka a.............všetky bubinovské rekvizity, v ktorých on sám veľký „ha ha há spisovateľ“sedí a zahnivá už pár rokov.


Ty neustále sľubuješ: prepracujem! Uvidíte! Ja vám ukážem!
A stále tie isté somariny robíš a píšeš.
Žiaden príbeh!
Nič!
Ani len smrad poviedky, kvôli ktorému by mal čitateľ prísť a hľadať pokračovanie!


Všetci, čo tu chodíme ten humus čítať, to robíme len preto, že čakáme na zázrak.
Nekoná sa!

NEMÁŠ NA TO, németh, NAPÍSAŤ KÚSOK ZAUJÍMAVÉHO TEXTU.


Bodka.

Ján13.6.2014
 

Gabriel, krátko po polnoci pozerám, či si už pridal pokračovanie svojej lyrizovanej prózy. Páči sa mi, ako si vykreslil vnútorný boj hlavného hrdinu. Ten príliv mohol byť mohutný, lebo bol spln. Som rád, že Ti pomáhajú Tvoji skalní čitatelia, veď keby nechceli, určite Ťa nebudú čítať, ako napísal Feldek. Prajem všetkým pekný deň.

Mira13.6.2014
 

jano, daromne tu čaruješ slovami, gabriel ti nerozumie ani prd! musíš napísať: klikám ti, gabko, hviezdičky klikám a opäť o 11:36 ti klikám
:-D

gregor12.6.2014
 

PRIATELIA OSLAVUJME, HURÁ!
NÉMETH PRÁVE VYMAZAL TEN PAŠKVIL, ČO HONOSNE NAZVAL POVIEDKOU: spomienky pri mori (či ako to pomenoval).

HURÁ, SVET, TANCUJ, JASAJ.......MASAKUMBA!
(môžeš pokračovať, németh! Pekne jednu za druhou vymaž a spolu s nimi aj tie hanlivé komentáre a začni o päť rokov (5 rokov, aby si nemyslel, že opäť), keď sa naučíš gramatiku a čo to o práci so slovom. Gratulujem k rozumnému rozhodnutiu. Hurááááá!)


štvrtok 12.06.2014 o 18:50 hod.

Alia S.12.6.2014
 

Nejasaj, vymazal, aby nahradil novou s novými chybami. Neunúval sa opraviť nič, na čo sme sa ho s Kristínou Hušekovou unúvali upozorniť. Zaklišeovatil a zavatil ešte viac, gýč sa rozložil do všetkých viet aj medzi ne aj do bodiek za nimi, jesenný príliv, neznámy to úkaz, nezmizol, nájdený spisovateľ si zas vybral cigaretu z ľavého vrecka. Zato vieme, že Zina chodila do IV. KC (rozrušilo ma to, rozcitlivelo), kráčateľka Luna opäť stojí a hompáľa sa.
Spisovateľ sedí za stolom, premýšľa do nočného ticha - aké nové, nepoznané pojmy.
Je nám niekoľkokrát opakované, že spomína... a príbeh nikde.
Aha - ešte jedna novota: dážď rozplakalo nočnú oblohu, spisovateľ je stratený ale dýcha sa mu už ľahšie, ako U starého rockera.
Vraj pokračovanie! Čoho?!
Všetci by sme najradšej vymazali ako vírus.
Kurňa, to je des!

Gabriel Németh - bubinostar12.6.2014
 

Alia, nezveličuj a trpezlivosť musí byť aj z tvojej strany - poviedka už bude mať pokračovanie zajtra. trpezlivosť .Alia.S.
bubinostar - Gabriel

Alia S.12.6.2014
 

Gabriel, nezveličujem, je to ďalší ulepený limonádový nevkus, čo si tu zas nacŕkal.
Čo splietaš akú trpezlivosť?! Nežiadam pokračovanie, žiadam vymazať. Pre tvoje dobro, aby si sa nepoškodzoval. Nevšimol si si, že ti žiadne hviezdy ani pozitívne komentáre nepribúdajú, že ťa nik, okrem kamaráta, ktorý si z teba stále robí nechutné žarty a ešte jednej osoby, ktorá sa hrá na spisovateľa rovnako ako ty, nekomentuje kladne?
Tak si všímaj lepšie, bubino. Klapky dolu z očí a nezahanbuj sa, neznehodnocuj nekonečna. Aspoň na literatúru ber ohľad, neflusaj do nej oslintané kôstky, keď už ti je jedno, aký obraz si tu a nielen tu poskytol o sebe.

Gabriel Németh - bubinostar12.6.2014
 

Gregor,neurážaj, áno - poprosím ťa. Gabriel - bubinostar

Gabriel Németh - bubinostar12.6.2014
 

gregor o čo ti vlastne ide? že tu repuješ tie gregoroviny, bravčoviny IV.cenovej skupiny. Z tvojich úst až plieska puberta. O čo ti ide? Predvádzaš sa a robíš tu pokec ? Si trápnY, trápnY, gregor úplne trápny. Nerob si z literárneho portálu prosím ťa pokec. Gabriel - bubinostar. -

grego12.6.2014
 

IDE MI O LITERATÚRU, nemeth.


IDE MI O TO, ABY SA KADEJAKÉ INDIVÍDUÁ NEVYHLASOVALI SVOJPOCNE ZA SPISOVATEOV A BÁSNIKOV SKÔR, NEŽ NAPÍŠU SAMOSTATNE ČO I LEN JEDEN SÚCI A ZMYSLUPLNÝ TEXT!!!!!

POROZUMEL SI, ČLOVEČE PLNÝ NENÁVISTI KU VŠETKÝM, ČO SI DOVOLIA POVEDAŤ PRAVDU O TVOJOM SPISOVANÍ SLOV DO VERŠOV ?!?BODKA.

Alia S.12.6.2014
 

Nerob si, prosím ťa, z literárneho portálu handru, do ktorej si utieraš slinky, prdúsky a grckanice.
Neurážam, taká je tvoja tvorba o ničom a o gýči, podporená nevedomosťami až hanba!
Je mi z nej a z toho, čo spôsobuje literatúre a slovenčine, nevoľno, Gabriel Németh!

gregor12.6.2014
 

Teraz vidím, že kamarát salamnderVojtech to znamenite vylúpol:


VRÁTIM SA....UTEČTE!Tak už viem, čo chceš, németh, dosiahnuť.
Aby sme my všetci utiekli a ostanete len ty a salam.

:-D

(Mal by si mu konečne rúčo poradiť, lebo ma neustále otravuje svojim prosíkaním na maili: prosím, prosím, prosím...poraď mi, prosím ťa....Vôbec mu to nie je trápne. Podobne mu nie je trápne hovadiť sa tu zabávaním na tvojich úprdkoch. Vy ste teda dvojka ha ha há, zábava).

gregor12.6.2014
 

Tu sa nieto o čom dohadovať, pretože tu ŽIADNU POVIEDKU N E V I D Í M.
(Až mi to je trápne, németh. Prečo to len robíš? Tak veľmi nás všetkých nenávidíš, že neustále takto przníš pojem ako je„literatúra“?
Spamätaj sa už!!!)

Alia S.12.6.2014
 

Čo si môžem predstaviť pod:
- svit luny sa dá krájať
- noc rozpredaná na drobné
- mach sa vyzlieka z kože
- hnevanie potvrdzuje príliv (príliv je normálny úkaz, potvrdzuje postavenie mesiaca a slnka navzájom, nie hnevanie mora - to je napríklad búrka)
- muž stojí a čaká - na čo? ak nič nepríde, aj táto informácia je zbytočná, keď že sa nikam nerozvinula
- chce myšlienky vyvetrať - veď ich vetrá od samého začiatku
- noc zvráskavieva
- vystupuje v ňom samota (vystupovať znamená niekam odniekiaľ sa premiestňovať) (okrem toho je sám od začiatku, nie až v tej izbe)

Opakovanie slov krátko po sebe, chybná gramatika, zlý pravopis, nelogika, protichodné informácie:
pár príkladov, ale celé dielo sprevádza všetko vyššie vymenované:
- obzieť sa NA more - nie zaň
- Nedokáže zabudnúť. Dokáže to?
- chvíľa na ženu trvá dlho (tak chvíľa či dlhotrvajúca spomienka?)
- Luna - súpútnička (teda putuje) sa hompáľa (teda stojí na jednom mieste a kýve sa)
- je pravé spln = je práve spln

Ako môže byť večer romantický (pozri si, čo to slovo vlastne má vystihovať), keď žiadna romantika nikde nie, naopak, myšlienky hrdinu sú zamerané na smútok za priateľkou.
Že je spisovateľ, mladý a nádejný, je taká informácia, že včera chytil do pasce myš - nemá žiadny význam, keďže nie je rozvitá.

Skrátene: je na brehu, spomína na svoju mŕtvu lásku, sľubuje, že sa vráti. Kde je nejaká zápletka, ktorá je nevyhnutnou súčasťou poviedky? Kde je jej riešenie? Čo si nám vlastne chcel povedať originálne, nezvyčajné, poučné?

Ani ako poetika to neobstojí, nie poviedka, v ktorej musí byť príbeh alebo odkaz, inak je to zhluk náhodne zoskladaných slov.
Rozumieš či stále nie?

Kristína Hušeková12.6.2014
 

Spomienka pri mori - čo má vlastne tento text vyjadrovať? Vyzerá to na úryvok z denníčka sentimentálnej dievčinky. Poviedka to ale rozhodne NIE JE. Gabriel, nehnevaj sa za kritiku, ale prózu vonkoncom nevieš písať. Ten text nie je o ničom, navyše sú tam logické nezmysly: \"Keď príde na izbu, v ktorej sa nachádza...\" ako môže prísť niekam, kde sa už nachádza? Alebo: \"Peter si sadne na kameň, rozprestiera sa v celej svojej šírke...\" kto? Kameň alebo Peter? Navyše táto informácia je úplne zbytočná, textu nič nepridáva, je vhodná akurát tak na vyškrtnutie.
Viem, že si na kritiku citlivý a že mi hrozia invektívy z tvojej strany, ale nemôžem sa nečinne pozerať, ako mrzačíš literatúru svojimi príspevkami. Skús sa naozaj zamyslieť nad tým, čo ti píšu tvoji čitatelia. Píšeš predsa preto, aby ťa ľudia čítali, či nie? Daj si pauzu a využi ju na štúdium teórie literatúry, na čítanie kvalitných autorov - snaž sa od nich niečo naučiť.
A hlavne - písanie si vyžaduje okrem talentu aj ďalšie vlastnosti: pokoru, sebareflexiu. Prajem ti z celého srdca, aby si to pochopil.

Gabriel Németh - bubinostar12.6.2014
 

Kristína, opravil som to, teraz.....,
mrkni sa na to , budem rád, ak budeš mať znova pripomienky. Gabi - bubinostar

Kristína Hušeková12.6.2014
 

Chcela som urobiť menší rozbor textu, ale Alia S. ma predbehla a rozobrala to poriadne, pozri si jej pripomienky a skús sa nimi riadiť. Ja by som len doplnila, že slovo \"luna\" je básnické a v próze pôsobí na mňa rušivo, najmä v súvislosti s mladým mužom, akým Peter podľa textu je. Tiež \"pohladiť vlny slzami\" mi v súvislosti s mladým človekom príde nepravdepodobné vyjadrenie, už ani nie romantické, ale skôr gýčové. Hrdina sa má správať a vyjadrovať tak, aby čitateľ uveril jeho príbehu.
Tiež tam máš veľa zbytočných slov, napríklad: \"vybral cigaretu z ľavého vrecka košele\" - potrebuje čitateľ túto informáciu? Pokiaľ to ďalej v texte nerozvinieš, je to slovná hlušina a ide na úkor kvality textu. Takých výrazov tam máš viac. Prejdi si to a neboj sa škrtať. Textu to len prospeje.

Alia S.12.6.2014
 

Je pravdou i to, čo píše Kristína H. - veľa gýčovitých a pritom aj kŕčovitých obrazov, ustrnuvších vo fáze denníčkového zápiska dvanásťročnej dievčinky, čo si začala všímať svet. Namiesto toho sa mal čitateľ dozvedieť nejaký príbeh, čokoľvek, čo ho zaujme, nie to, či sa dá svetlo luny krájať - je to blbosť, pretože tak sa hovorí iba o tme, že je taká hustá, že sa dá krájať, ale o svetle je to naozaj hlúposť, lebo také husté, nepriehľadné, nie je, aby ho bolo možné \"krájať\" - toto sú tie tvoje absurdity, ktoré nikdy nedomyslíš do detailov, resp. nepoznáš význam. Vŕšiš klišé na klišé namiesto čohokoľvek zaujímavého.
Tvoje texty sa týmito a inými začiatočníckymi chybami hemžia, preto sú nazaujímavé a nikomu nič nedokážu dať. Ak, tak len tomu, kto pramálo číta, a preto si myslí, že je zrovna toto povšimnutiahodné. Houbeles, to už bolo spracované tisíckrát a lepšie, s príbehom, s gradáciou, s ozvláštneniami, aké dokáže hocaký priemerný pisateľ.
Napísať, že niekto pri mori spomína na iného, je strašne až strašidelne málo na to, aby zaujalo.
Daj príbeh, nie myšlienkové, nikam neústiace pochody bez fantázie a pointy - na tie nie je nik zvedavý. Iba ten, kto pramálo číta. Opakujem, aby bolo jasné.

Gabriel Németh - bubinostar12.6.2014
 

nedopovedá poviedka, má to pokračovanie nedá sa všetko, písaná dvojzmyslami, aby sa poviedka zdala ťažšia a a už pri čítaní nútila čitateľa premýšľať.Tvoje rady beriem však navedomie, určite ich prelúskam, prejdem a opravím. Kristína, veľmi sa to vážim, za všetky tie cenné rady, v oblasti prozy, ktoré mi poskytuješ. Verím v ďalšiu spoluprácu a želám ti vydarený slnečno-krásny deň. Gabriel - bubinostar

Gabriel Németh12.6.2014
 

oprava výrazu:
nedopovedaná poviedka.

Kristína Hušeková12.6.2014
 

Počkám si teda na pokračovanie poviedky. Tvoju reakciu hodnotím pozitívne, bolo by fajn, keby si pochopil, že kritika ti pomôže posunúť sa ďalej a zlepšovať sa, lebo ťa upozorní na tvoje nedostatky a ty ich následne môžeš odstrániť.
Spätná väzba od čitateľov je neoceniteľná.

Gabriel Németh - bubinostar12.6.2014
 

čo sa týka komunikácie o literatúre, prozy a ostatných veciach , rád komunikujem. avšak i gregor a Alia.S sa správajú tak ako sa správajú ...., niekto by ich už mohol na tomto portáli upozorniť, nech prestanú a zbytočne nech veci nezveličujú, aby zo komára nerobili slona a opačne......, nech im už ktosi vyčistí žalúdok - to nie je pokec....,

a tebe kristína , srdečne dakujem za rady si neoceniteľné. dakujem za ne Gabriel Németh - bubinostar

môže to byť?12.6.2014
 

A čo? Kde je príbeh? Jaaaj, veď to je zas len o spisovateľskom tupelovi čo sa rád strápňuje. Hlavne že mladý, nádejný, cigareta, vráskavá noc a hompálajúca sa luna - samé podstanosti pre príbeh a pointu. Len oboje sa akosi nedá nájsť.

Nefalšovaná romantika: spisovateľ myslí na smrť, fajčí, slzí.

Kemo, príliv sa deje viackrát za deň, \"jesenný\" neexistuje. Mach si nerastie len tak niekde na skale ale v tieni stromov - ale načo vedieť o tom, o čom sa píše? Aj v tomto máš neprekonateľné prevenstvo.

mira12.6.2014
 

sentimentálne, patetické cvičenie sa
nevedno v čom
????
poviedka to nie je!

jediné, čo ma napadlo, je CHOROBA AUTORA
s názvom GRAFOMÁNIA

chudáčik
smrk
smrk


Grafomanie či hypergrafie (z řeckého grafein - psát, mania - touha) je chorobná touha psát. V lékařském smyslu jde o chorobný stav mysli, pro nějž je typické psaní nesmyslných, nesouvislých shluků slov, v obecnějším slova smyslu termín označuje chorobné nutkání psát texty literárního charakteru, většinou bez ohledu na jejich kvalitu, případně slouží jako pejorativní označení pro autora málo kvalitních děl. Tomuto obecnému chápání je bližší odborný termín typomanie, který označuje chorobnou touhu po publikaci vlastního díla.

Tito lidé píší, ale to, co píší, bývá pouze shluk obecně uznávaných nepravd a to proto, že autor většinou ví to, co ví obyčejný čtenář. Pokud grafomani mají o něčem ponětí, tak se obvykle nedovedou řádně vyjádřit. Postižení používají slova k vyrovnání se se slovy a obrazy, které je obklopují. Někteří mohou být nadaní a pak jsou schopni psát i autobiografie a lyrická či epická díla. Postižení píší kdekoliv, po papírech, po stěnách, atd., pokud kolem sebe nic takového nemají, uchýlí se i ke psaní po pažích či po nohách. Jedinec má chorobnou touhu po vyjádření svých fantazií pomocí psaní, ale ona touha je více méně touha po vyjádření vlastní existence. Svoje dílo si většinou velmi považují, ale kvalita je většinou pochybná.

Gabriel Németh12.6.2014
 

jedna otázka pre všetkých . Prečo ma tak nenávidíte? Chcem priamu odpoveď. Klíd pohoda tabáček, Németh píše vždy a stále a bude vždy na www.mamtalent.sk - A dobrá ako vždy nálada ha - ha ha. Gabriel Németh - ja sa aspoň podpíšem celým menom a neskrývam sa za. ha - ha - ha .................................................................................................................................................................................... a vždy dobrá nálada!!!

Okamih pravdy 12.6.2014
 

Je to nevyliečiteľný GrafomaN /aj typoman/ už to tu vedia a vidia všetci len on sám nie.
Lebo zas nechápe.

sal12.6.2014
 

Na konci je : vrátim sa, utečte!

Humor je samo liek. Kto ho nemá musí nakupovať.
Skvelé.

ako my všetci 12.6.2014
 

veď my to vieme, sal, že sa aj ty skvele bavíš

Bingo12.6.2014
 

Tvoj výrok: VRÁTIM SA, UTEČTE! by mohol byť mottom celej bubinovej tvorby. Super Sal, to si vystihol.

Gabriel Németh - bubinostar12.6.2014
 

saly,
srdečne dakujem
a dakuj aj ty mne - si opäť skvelý .....,
Gabriel - bubinostar

no nezabav sa!12.6.2014
 


.....\"a ďakuj aj ty mne\" - toto ma dnes aj na celý mesiac dopredu pobavilo najviac. To už nič neprekoná.

Gabi, si boh! alebo aspoň pápež -- mal by si väzňovi (veď ty vieš koho myslím ak by ti nedocvaklo tak salamanderVovi) nohy boškávať, lebo pápež tak s potešením činí, nie mu iba že ďakovať.
čiň tak pri lune a kameňoch rozprestretých na drobné
s cigou a zvliekajúcim sa machom krájajucim
presvetlenú noc v myšlienkami vetranej
izbe na
mladý nájdený mesiac
zvlneného jadranu keď ti stúpa vlastná samota...... a so slzami.... je to romanťické.

Obzri sa za more, je pravé spln.

Rebeka1.6.2014
 

Gabo, ty tuším dokážeš ľubovoľný text označiť ako poviedku. Musím ťa vyviesť z omylu:toto poviedka NIE JE. Je to len ďalšia z tvojich nekonečných samochvál. A pokiaľ ti nezáleží na čitateľovi, na kieho ďasa publikuješ svoje písačky a zamoruješ nimi virtuálny priestor, či dokonca ničíš naše lesy spotrebou papiera na tie tvoje kváziknihy? Píš si denníček, tam sa do sýtosti povychvaľuj a vyfňukaj. Priestor na mamtalent.sk ponechaj tým, ktorí ešte majú šancu svoj talent zveľadiť. Ty nemáš čo zveľaďovať, lebo talent vôbec NEMÁŠ. A zachráň sa kto môžeš, ak by si ty mal vychovávať nejakých mladých poetov. Spisovateľom si nikdy nebol a ani nebudeš, nemáš na to.

Gabriel Németh31.5.2014
 

Alia S.

táto poviedka, tento príbeh je jednoznačne pocta Pavlovi Stanislavovi Piusovi, človeku, básnikovi, ktorý ma zasvätil do duchovnej , pocta človekovi, ktorý mi ukázal tú pravú duchovnú cestu k poézii,/ tento skvelý básnik ešte je medzi nami / , je to pocta Vojtovi Kondrotovi, môjmu prvému učiteľovi poézie, ktorý sa zaoberal výchovou mladých talentov.Už nežije. Sú to moji učitelia poézie. Vojto, vždy vraviel - Musíme vychovať mladšiu a lepšiu generáciu básnikov. A pointa celej poviedky. - Vždy sa treba učiť od starších kolegov básnikov a počúvať ich, a učiť sa od nich. Veď od starších básnikov, skúsenejších je vždy čo učiť sa. Vy sa neučíte od starších? Od svojich rodičov, starých rodičov? To je čosi prirodzené, učiť a zbierať skúsenosti od skúsenejších. Lenže tu sa jasne povedalo - tu sa prišiel robiť pokec ako to povedala určitá osoba. Robte si čo chcete, mne je to úplne jedno. Ja sa do Vás nestarám. Na dnes končím, nič viac k danej veci, k tejto poviedke nemám čo povedať. Gabriel.

Píšem tak, ako to cítim, nikdy nebudem písať aby som sa zapáčil, či zalichotil čitateľovi, ako si to čitateľ želá. To by bolo, aby sa spisovateľ podraďoval čitateľovi .- To je potom čo za spisovateľa autora? Keď píše tak ako to chce sám čitateľ? To už spisovateľ nie je sebou samým. To už nie je spisovateľ, ten pravý spisovateľ, keď nemôže písať čo chce, ale sa musí komusi sústavne podraďovať, ako ja vám. Takú radosť Vám nikdy, ale nikdy neurobím!!! Všetkým želám pekný večer. GABRIEL.

Alia S.31.5.2014
 

Veď práve, čo by ten sviniar čitateľ nechcel?! Aby autor písal preňho? Nech sa strčí aj so svojimi ženiami!
Správne, Gabko, vždy maj na mysli seba, keď píšeš, potom seba a zas seba. Vari by ten drzý čitateľ nechcel, aby si ho ako autor niečím obohatil, keď sa potrebuješ narcisticky vychvaľovať sebou samým a okrem toho samým sebou? Tak je to správne! Pochopila som konečne celú literárnu filozofiu.
My, mladí, sa odteraz budeme učiť ako písať o sebe a pre seba a potom budeme písať len a len o sebe. A zas to naučíme ďalšiu generáciu.
Dúfam, že sa raz stretneme, dáš mi rady do života, aj to, ako písať a ja napíšem poviedku, ako som sa stretla s pánom spisovateľom, ktorý prdí na čitateľov a ja potom napíšem vlastnú spisbu o tom, ako prdím na čitateľa, lebo som sa to naučila od barda literatúry. Dáš mi pár fundovaných rád, potrebujem aj tie o slovenčine, lebo stále a zaboha nie sa ju poriadne naučiť! A ja potom napíšem niečo o sebe a o sebe, spomeniem zo desakrát v texte tvoje meno... a čitateľ? To je čo za potvoru? Nech si trhne lopúchom! Tú radosť mu nikdy neurobím, aby som myslela naňho!!!
Je tu ale drobný problém. Bude ma chcieť čítať? Hah! Vysmejem sa mu do ksichtu! Budeš musieť, kamoš, veď píšem o sebe, tak, ako ma to starý nestor naučil! Howgh!

Gabriel Németh1.6.2014
 

vieš čo Alia.S moderna a posmoderna v umení, v proze a v poézii nemá dlhé trvanie u čitateľa. Sama uvidíš. Akurát bude mať trvanie ako krátka cigareta značky Dalila, pokiaľ trvá mladosť. čitateľ sa bude skôr či neskôr vracať ku klasike, aku starej dobrej klasike, ktorá sa bude na knižnom trhu dobre predávať, a moderna, zhasne na špak , potom ju spláchne na WC, možno ju oserú muchy . Moje diela však skôr, či neskôr, Alia S. NIKTO NEOSERE.
S pozdravom Gabriel.

Alia S.1.6.2014
 

Začíname si rozumieť, čo tvrdím od začiatku, napísal si sám:

písačky Gabriela Németha, predstaviteľa katolíckej MODERNY, ako sa všade pri jeho mene uvádza, ktorý podľa svojho veľkého vzoru Vojtecha K. a iných, ako aj sám uvádza, a teda nemôže poprieť, si zvolil cestu katolíckej m-o-d-e-r-n-y, tak tie odrhovačky a vychvalovačky Gabriela Németha, predstaviteľa katolíckej m-o-d-e-r-n-y, nemajú a nemôžu mať, ako píše vo svojom príspevku vyššie sám Gabriel Németh, ani také trvanie ako krátka cigareta, ktorú sám splachuje a aj my splachujeme na toalete a kálajú na ňu muchy.
Zopakujem: ako sám Gabriel Németh píše a potvrdzuje - MODERNA, ktorú sám Gabriel Németh vyznáva a píše, sú bezcenné zhasnuté muchami okakané špaky od cigariet.
S tým musím len súhlasiť. Teší ma, že to napísal sám pán spisovateľ Gabriel Németh, predstaviteľ katolíckej mmooddeerrnnyy, že tá JEHO MODERNA je hodná jedine spláchnuť do misy WC. Hurá!

Alia S.31.5.2014
 

Gabo, prečo ty tak nenávidíš čitateľa? Prečo nepíšeš preňho, aby si mu niečo sprostredkoval, z čoho bude mať radosť? Čokoľvek z čoho sa niečo nové naučí, poteší sa, zamrazí ho, zamyslí sa? Prečo ho tak veľmi neznášaš, keďže si sa rozhodol nadájať ho svojimi lepkavými táraninami?
Nie je ti ani trochu nepríjemne, keď sa glorifiukuješ, staviaš na obdiv? Nie je ti zo samého seba mizerne?

Kde je poviedka? V čom je jej prínos pre čitateľa? Čo ho malo ohúriť? Tvoje neuveriteľne mazľavé výmysly to nemôžu byť ani omylom! Prečo máš v tomto ufo-texte toľko chýb? Kde je pointa? Koľko práce si si dal s rozprávačskou technikou, aby si prostredníctvom nej priniesol humor alebo dramatizáciu, ale hlavne zážitok? Kde je posolstvo? Kde je zápletka, rozuzlenie?
Prečo tak nenávidíš čitateľa, keď mu neustále pcháš pod čumák takého bezhodnotné smiešne chvastúnske daromnice? Veď to sa nedá čítať! To je odpudzujúco slizké od prvých viet!

Alia S.31.5.2014
 

glorifikuješ - písala som rýchlo

no zbohom!!31.5.2014
 

Nie je to málo poznať sa len s ním? Spisovatelia sa poznajú všetci navzájom, každý teda musí bezpodmienečne poznať profesionálneho spisovateľa a knihovníka Németha, hrdého na knihy, tykajúceho si s knihami, píšuceho knihy, tykajúceho si s \"maestre\"-om, tykajúceho si s poéziou, profesionálne vydávajúceho knihy, majúceho doma knihy, kupujúceho knihy, čítajúceho knihy, dostávajúceho knihy, napchavšieho byt knihami... treba čitateĺovi sprostredkovať oveľa viac chvály, oveľa viac slova \"kniha\" , veď on chudák len na to čaká, ako sa pán spisovateľ pochváli. To je to, čo chce počuť!!
Len dočítať sa mi nedalo do konca, nezaujímali ma odporne páchnuce samochvály, úplne stačila informácia \"paradoxne som sa zúčastňoval súťaží a dostával ocenenia\".

Panenko marjá podsrpenská vidíš to?!?

gregor31.5.2014
 

Podľa názvu by tu mala byť poviedka o \"ujovi Paľovi a hrdličkách\".NIE JE TU!!To, čo tu čítam NIE JE POVIEDKA!!! ALE je nechutné vychvaľovanie, ba až zneužitie priateľsky podanej ruky.

Hanba autorovi!

Takéto samochvály patria na blog!

Nie je to poviedka!


Ja som minule v kostole podal ruku starene, čo sedela vedľa mňa. Tiekla jej slina a páchla močom. Odvtedy mi trasľavo kývne, keď sedí na priedomí a ja idem okolo. Sme priatelia.
Ty, pán spisovateľ Gabriel Németh, by si sa k takému priateľstvu nikdy nedopracoval. Nemáš na to!

Ľutujem ťa!ojojój31.5.2014
 

s takými si predsa nezababre ruky a keby náhodou sa ho dotkli, neprizná sa ani pani mame, nie to aby sa chválil
čo ti šiši?

no ne31.5.2014
 

ide z toho trápnosť
máme ti zaťapkať, či čo chceš?
také urevané kúsky si nechaj pre seba do denníčka, nikoho to nezaujíma

nespokojný čitateľ31.5.2014
 

Gabo, keď máš toľko kníh, prečo ich nečítaš? Vyzerá to tak, že ti slúžia len na podkladanie nábytku. Keby si skutočne čítal, nemohol by si vypustiť do sveta tak otrasné zlátaniny. A ešte to nazvať poviedkou, majn got!

Nasadnite, odnesiem vás31.5.2014
 

...

Gabriel Németh - BUBINOSTAR3.6.2014
 

nasadnete vy čo chvíľa a odnesú vás do psychiatrického ústavu, ak to niekto zbadá ako tu vyvádzate a zahlási vás na školu .- riaditelovi - triednej , rodičom - to nie je možné, aby sa tak správali zrelí dospelí ľudia - robia tu cirkus nezrelí puberťáci, jednoznačne!

Alia S.25.5.2014
 

Úprimná spätná väzba je neoceniteľná a škodiť autorovi môže len neopodstatnená chvála od rodiny a priateľov.
S falošným potľapkávaním po pleci sa uspokojí začiatočník, spisovateľ s ambíciami a talentom hľadá cestu.

Dobrý autor píše, ak má naozaj čo povedať, ak má nápad, myšlienku. Ak nemá v hlave nič, radšej nech nič nepíše.

Dobrý autor neskĺza do lacných fráz.

Každý si rád prečíta poviedky písané s nadhľadom a humorom.

Dobrý autor poviedky nepotrebuje čitateľove slzy. Čitateľ je unavený, ak niekto stále túži po jeho účasti na svojom príbehu. Prečo otravovať niekoho svojim vlastným životom?

Kto čitateľa nudí a obťažuje vzlykaním a vlastnými problémami, zaslúži si zomrieť zaprášený na zastrčenej poličke alebo sa na ňu nedostať vôbec.

gregor24.5.2014
 

Každému postačí prvý odsek, aby zistil, že zase ide o jeden nezaujímavý, nesúvislý, ufňukaný text, bez pointy či akéhokoľvek zaujímavého zakončenia, z ktorého sa napokon nič nedozvieme. Dookola: bolesť, bolí, ach, ubolený.................ľudia sú svine, supy, vlci.......!
Zreteľná je absencia schopnosti postaviť, skonštruovať vetu tak, aby mala hlavu i pätu. Často vzbudzuje dojem, že kým autor dokončil vetu, zabudol, o čom vlastne začal a tak čitateľ len myká plecami a čuduje sa, či je to vôbec možné, vystaviť na verejný literárny portál TEXT TAK ZRETEĽNE POCHYBNEJ KVALITY, BA DOVOLÍM SI TVRDIŤ NEKVALITY.sal24.5.2014
 

Sme tu traja a ty furt vŕtaš.

Dvaja v jednej knihe
Možno názov na báseň

Gabriel Németh25.5.2014
 

sal, gregor , to vždy vrtá...., a do každého, saly, on sa zabáva a robí si z www.mamtalent.sk pokec. radšej by sa napokec mal presťahovať a neubližovať ľudom autorom, ktorí to s umením a písaním myslia vážne.

otázka pre grega, gregora.
čo si to za človeka?
Moje konštatovanie.
Hanbi sa ! Hanbi! GABRIEL.

gregor24.5.2014
 

Myslel som, že len v gramatike máš medzery a práve sa ukázalo, že i matematika ti nejde :-D
Sme vraj traja a báseň o dvoch?
Alebo ti akurátne docvaklo, že takí ako ty a németh, sú naozaj len dvaja?

V každom prípade, nerieš ty németha a mňa, máš čo robiť zo sebou. Zavolaj sestru, nech ťa kontroluje a makaj na sebe!

úsmev

Gabriel Németh24.5.2014
 

gregor,
nepreháňaš to trocha?

greg24.5.2014
 

Ďakujem za opýtanie, nepreháňa ma, ale je mi na zvracanie. Dobre, už nebudem čítať gabkoviny.

Gabriel Németh25.5.2014
 

greg, ty ma jasne nenávidíš,už si sadneš k počítaču, ani nevieš, čo napíšem, ale už vieš, že budeš hodnotením mojich neskôrna mňa útočíť. jasne to vidieť, osud je krutý, nestačilo ti - vravel som bumerang sa vracia, aj vrátil a ty ešte takto, - prosím ťa ťa prečo to robíš, prečo, Ale odpovedz, nenávisť je choroba, to treba liečiť!

gregor25.5.2014
 

Je mi to ľúto, Gabriel, ale skutočnosť je taká: sadnem ku počítaču a už viem, čo si napísal!
Tvoje témy sa opakujú,
slovné obrazy sa opakujú,
metafory sa opakujú a sú z repertoáru školáka........nechcem to tu opäť všetko nakopiť.

Mýliš sa!!!!!! NEMÁM DôVOD ŤA NENÁVIDIEŤ!
Naozaj nemám!

Neznášam diletantstvo v literatúre, to je všetko. Mám často nabrúsený, sarkastický slovník i jazyk, no mnohým to už pomohlo, hoci tebe sa to zdá priam neuveriteľné. Neviem, čo ti osud vracia ako bumerang, čo si kedy komu spôsobil, keď považuješ mňa za krutosť osudu, ktorá k tebe dorazila. Dúfam, že raz sa z nenávisti ku mne vyliečiš a pochopíš, že to myslím s literatúrou dobre a že platí slovenské: Keď rúbu les, lietajú triesky!

Niektoré triesky (autorov) slovenská poézia a próza rada oželie.

Pokojný zvyšok nedele.

sal24.5.2014
 

? Ide mi o farby, naozaj.
Len šedú nechcem.
Tak to myslíš.
Ahá

Gabriel Németh24.5.2014
 

na háku, na háku ťa mám , gregor, od čiernej nad tisou cez košice do ujlaku a späť
vždy dobrá náladá ... ha ha ha ......,

gregor24.5.2014
 

Ale veď v poriadku, németh, čo zas hulákaš, ja teba mám podobne. Ale na rozdiel od teba nemám na háku literatúru a literárnu tvorbu. Nemám na háku skutočnosť, že kadejaký \"jachcembyťspisovateľ\" a \"uznávajtema\", sa tvári, že píše básne, poviedky dokonca, čuduj sa svete, si myslí, že aj román píše, nemám na háku skutočnosť, že takíto diletanti sa verejne predvádzajú a mätú mládež i starež, ktorú ešte zaujíma literatúra.

Ak nám pribudnú písači ako ty, németh, uviazneme v marase nevkusu, nekvality, neodbornosti, nezaujímavosti, nezdravého rozumu, nelogičnosti...........a to nemám na háku.


nálada dobrá
bez
ha ha ha

Felis Catus24.5.2014
 

Gregor, mládež, alebo dokonca stárež, ktorá by nebola schopná podobný text sama zhodnotiť, sa už zachrániť nedá a nebude jej nijaká škoda. Skôr mám ten dojem, že najviac svojho času a energie venuješ Gabrielovmu dielu práve ty. No, veď keď ťa to baví... proti gustu žiadny dišputát.

gregor24.5.2014
 

Mýliš sa! Bude to škoda!
Najviac škody sa napáchalo vždy, keď sa mlčalo v nesprávnom čase a keď sa slepo kráčalo v stáde:

Venujem čas tým, ktorí sa výrazným spôsobom vychyľujú zo šedého nezaujímavého priemeru tohto portálu, smerom ku dnu (ako bubinostar) alebo smerom hore (tých je tu ako šafránu).

Neprestanem pri každej jeho výtvore hovoriť pravdu o tom, čo si myslím.

Môžeš byť nakoniec rád/a/, že sa pri tvojich textoch nezastavujem!

(neviem, či si chlap alebo žena, pretože ani pseudonymy - nicky si už neviete dať slovenské, nie to ešte mená postáv vo svojich textoch a ešte sa aj čudujete o čo mi ide?)

Mačka domáca25.5.2014
 

To sa mám teraz báť niečo napísať, lebo príde veľký zlý Gregor? :D

Chcela som tým povedať, že ak to niekto sám nevidí, je beznádejne slepý a ty mu oči neotvoríš. Darmo sa budeš tváriť, že tým robíš nejkú službu verejnosti alebo čo, lebo nerobíš. Je to celkom zbytočné. Nič proti tomu, pokojne sa bav ďalej. Len som napísala \"pravdu o tom, čo si myslím\".

PS. Ospravedlňujem sa ti za svoj nick. Všimni si, že som ho teraz na chvíľu zmenila, len pre teba.

Mačky sa neboja25.5.2014
 

Povedala si to, čo už inou mačkou bolo nižšie povedané. Chráň si chvost:) ĽB

Mačky sa neboja25.5.2014
 

... nie nižšie, ale inde... (Májová búrka)

gregor5.5.2014
 

Toto nie je poviedka!
Je to bezduché citové vydieranie, cez ktoré by autor rád zveľadil svoju kôpku hviezdičiek.

Nepridám nič, GN. Prestaň ľudí vydierať svojimi trápnymi opismi udalosti z tvojho? života.

Gabriel Németh5.5.2014
 

Každý má na všetko právo - je domokracia, akým právom ty mi zakazuješ písať, čo mám? Akým, gregor? Akým ty,....., čím ťa nazvať? Akým právom sa tu správaš ako Literárny Boh, akým právo? Zakazuješ mi čo? Zakazuj, svojim deťom, ale nikdy nie mne.Ty, gregor, nečítaj mňa, je viac autorov, choď ich čítať, tam rozdávaj svoje, mozgy, Všetko má svoje hranice a to si prehnal!! Budem písať, na to mám právo, povoľuje to zákon, nič neporušujem....., tak píšem a písať budem...., budem a budem....Ty sa spamätaj, správaj sa.... korektne a taktne k ľuďom, ktorým radíš! Aj ja sa budem správať k Tebe slušne...., ale zmeň sa najprv ty....Ja píšem pre ľudí....a ty v žiadnom prípade nie si hovorca mojich čitateľov, nie si ich hovorca, to v žiadnom prípade. Láskavo hovor za seba. Nie si Boh,literárny Boh, aby si hovoril za literárnu obec, ktorá sa ťa netýka. A prestaň..., prosím ťa, lebo si trápny ako trabant v retardovanej zákrute pri tvojom dome, kde bývaš.....,

gregor5.5.2014
 

Každý má na všetko právo - to sú tvoje slová, Németh! Tak mi NEZAKAZUJ hovoriť, čo so myslím o tom, čo píšeš.

Ja ti nezakazujem nič, len apelujem ma tvoj úsidok, aby si citovo čitateľov nevydieral. Myslím to s tebou dobre, tak nevyskakuj ako popŕhlená kofa!

Gabriel Németh6.5.2014
 

gregor, ano, každý má právo...., súhlasím s tebou, ale taktnosť a slušnosť voči osobám s ktorými si píšeš by mala byť....., a ty si začal útočiť, útočim i ja ja....., každý sa bráni ako vie....., vždy sa snažím neskôr si nájsť k tebe cestu, len ty potom ironicky, utočíš, nesprávaš sa k ľudom vôbec tak, akoby si mal. Darmo mi chceš, alebo nechceš dobre. U mňa si stratil kredit slušnosti pod úroveň, úplne pod úroveň. Spôsobil si si to sám, gregor, ty sám .... Za to, že sa vyznáš v poézii, to nestačí, musíš sa vyznať v ľuďoch a správať sa k nim tak, ako si to zaslúžia. A ty si nezaslúžiš, aby som ti napísal viac ako obyčajnú bodku.

gregor6.5.2014
 

Németh, zase drístaš! Nehovor o slušnosti, radšej sa pozri, akými menami si počastoval ty mňa kde kade popod tie tvoje spisovačky! Ja sa nikomu nepodkladám ako ty, nie som servilný a preferujem priamosť. Je mi ÚPLNE JEDNO, na akej úrovni sa u teba nachádzam teraz i kedykoľvek neskôr. Nežiada sa mi mať akýkoľvek kredit u človeka tvojho rozhľadu.
OPAKUJEM:
SME NA VEREJNOM LITERÁRNOM PORTÁLI!
TY VEREJNE VYSTAVUJEŠ TEXTY, KTORÉ SI SPÍSAL AKO SA TI ZACHCELO!
JA VEREJNE HOVORÍM, ČO SI O TOM MYSLÍM, TIEŽ AKO SA MI ZACHCE!

AKÉ SÚ TEXTY, TAK SA VYJADRUJEM.

Gabriel Németh24.5.2014
 

ANO, GREGOR,
a teraz som ťa chytil sme na literárnom portáli, hodnoť moje diela , z tvojho hodnotenia, toho negatívneho si robím akurát plynovú rúru z Ukrajiny, ale na moju osobnosť nesiahaj, aký som a podobne, ked sa nepoznáme. Jasne? ty...., ty...., ty....., čím ťa vôbec nazvať? žiadne meno si nezaslúžiš...., ty! Jasné? www.mamtalent.sk je literárny portál, vyjadruj sa k veci, ak ešte raz gregor siahneš na moju osobnosť, poviem ti to jasnejšie, aby si to pochopil, lebo ty nechápeš nič, stále útočíš. Nad každým je zákon, napríklad i generálna prokuratúra a vyhľadaj si zákon na nete o šikane na internete a koľko je za to rokoch v lochu a môžme mať spor súd a pozor som, kto som člen spolku slov. spis. to značí podla autorského zákon som verejný činitel, opakujem verejný čitinel a ak nadalej budeš útočiť na mňa, na moju osobnosť zacítiš vôňu paragrafu. Tie tvoje drísty o mojich básniach možeš dávať, robím si z nich akurát prd . Jasne? Poznám dobre zákony a viac ako hocikto a môžem ich využiť proti Tebe. Jasné?

gregor24.5.2014
 

Nešaškuj, németh, choď radšej študovať teóriu literárnej tvorby!
Ako mám hodnotiť \"tvoje diela\", keď tu, pod tvojím menom žiadne diela nie sú, len úbohé spisy, spisovačky, napodobeniny básní, poviedok a neviem čoho ešte?!?


Pošli generálnej prokuratúre svoje spisy a uvidia koľká bije :-D

Gabriel Németh6.5.2014
 

Po tom to tvojom literárnom cirkuse výstupe,gregor, nemám čo s Tebou rozprávať, komunikovať. Definitívne končím s Tebou komunikáciu.

Alia S.4.5.2014
 

Ruže, ktoré bolia (posledná verzia prepracovanej poviedky) - škoda, že je konečne posledná. Nerozmyslíš si, nenapíšeš ich ešte niekoľko posledných? Čitateľov totiž náramne baví čítať dokola tie isté otupno gýčové príbehy grafomana bez nápadu, príbehu, pointy či odkazu.

Gabriel Németh5.5.2014
 

áno, napíšem o Alia S. Vieš, Alia, sú ľudia hlúpí ako tágo od gulečníka, ktorí sústavne zapárajú, útočia na moju osobu. Ver, bude o čom písať, lenže ty sa zviditeľníš v tom najnegatívnejšom svetle. Preto sa pýtam, ešte stojíš za svojím, chceš , aby som písal o Tebe, Alia S ? Bude to ver, Alia S. skvele napísané. Už začínam teraz písať o Tebe, ako šarapatíš proti mne na www.mamtalent.sk . Teš sa! Alia S!

Alia S.5.5.2014
 

Verím, že to bude viac ako skvelé. Slovenčina na vysokej úrovni, štýl ako vždy osobitý, úroveň šarapatne vysoká – si predsa spisovateľ, našťastie máš aj adresu na IKAR. Bez týchto podmienok by to bolo veľké fiasko.
Som vysoká, vlasy mám gaštanovo-červené. Viem variť, piecť, štrikovať, háčkovať, upratovať, pretáčať stránky v kalendári. Mám zuby, psa, mačky, škrečka nemám. Mám dve autá, dva počítače, tri izby, pivnicu, jeden balkón, jeden mobil, vypálenú žiarovku v lampe nad stolom, v peňaženke dve osemdesiat. Som introvert, sangvinik s IQ 99 (všimni si, len jeden bod mi chýba do plných 100).
Negatívne vlastnosti si vymysli aké len chceš, nešetri ma. Napríklad, že od rána mám na pracovnom stole neporiadok, na pätnástej strane otvoreného nedočítaného Heviera, na tridsiatej prvej Slobodníka. K tomu dve nezaplatené faktúry. A trochu mi prihorela brokolicová polievka.
Myslím, že to na skvelý román (dúfam, že nie iba poviedku) stačí.
Už sa teším, že sa ocitnem v slávnom diele slávneho spisovateľa, ktorý so skvelým románom dobije svet aj literatúru.
Rovlink Bubinostar - Ruža ktorá pichá.

Kristína Hušeková6.5.2014
 

Tak toto sa mi páčilo. Alia, dávam ti za umelecký opis osoby toľko hviezdičiek, koľko ich má vlajka EÚ.

Alia S.6.5.2014
 

Ďakujem, Kristínka, hviezdičky potrebujeme. Dúfam, že sa čoskoro objavia a budeme ich mať nie 5 ako každý obyčajný človek, ale tridsaťpäť ako vlajka. Ak nie, poviem svojmu právnikovi, kontakt na vydavateľstvo máme, nech zjedná ihneď nápravu. Paragraf 858.
Umelecký opis - už ho stačí len preklopiť do skvelého diela a je to! Chcela som uľahčiť b-starovi prácu, keďže je zaneprázdnený. A on so mnou odmietol komunikovať. Nie je to kóšer, lebo každý spisovateľ je v stálom kontakte s objektom svojej túžby (zväčša umelcom), aby ho zviditeľnil. Obávam sa, že niektoré detaily neopíše reálne a to nám obom poškodí. Fňuky-fňuk.

Gabriel Németh6.5.2014
 

Alia S.

rozhodol som sa s Tebou definitívne ukončiť komunikáciu.

Kristína Hušeková29.4.2014
 

Ježkove oči, a toto čo má byť? Úryvok z denníčka? Kritika miestnej samosprávy? Omylom uverejnený anonymný list okydávajúci primátora? Môže to byť ktorákoľvek z uvedených možností, ale rozhodne to nie je ani poviedka, ani román. Gabo, nechcem na teba útočiť, ale nedá sa to vyjadriť ináč: ty si načisto stratil súdnosť, ak toto vydávaš za umelecký text. A môžeš ma spokojne žalovať, stojím si za tým. Mimochodom, slobodné vyjadrenie názoru sa nazýva sloboda slova a zákon ju povoľuje.

Gabriel Németh29.4.2014
 

ja viem, asi Kristína, kto to robí, áno je to ktosi zo samosprávy , a ja na truc napíšem další román, ako moju mamu prepustili, aby mesto mohol mať v rukách súkromný sektor piodnikateľskej rodiny, mama už vyhrala spor, vrátila sana úrad, a teraz ktosi zhora na mňa takto uútočí, nech sa venujú mojim dielam, a nie môjmu osočovaniu, útoku na moju osobu, čo majú z toho? chcú ma vyprovokovať, aby moju mamu vôbec nemuseli vyplatiť. - rozumieme sa a doporučujem člonok na blog Sme . gabo németh čierna nad tisou brázdovce, všetci nechc si kliknú na tento článok a pochopia, ten primátor, mi znížil za tento spomínaný článok rovných 200 euro platu - a preto viem, že radšej je lepšie ustúpiť, a tak som sa rozhodol odís zo zamestnania a ísť do celého dôchodku, bude to najlepšie, ale prisambohu ..., z pomsty, čo tí tu robia so mnou na www.mamtalent.sk daní ľudia a asi viem kto to je...., napíšem druhý samosprávny román. chápeš Kristína, som priamy otvorený človek, iný nedokážem byť, mám veľa priateľov, ale za svoju otvorenosť i takýmto spôsom veľa, veľa nepriateľov. dúfam, kristína, že aspoň ty ma pochopíš a budeš chápať prečo ten samosprávny román,pribeh , čas ukáže, čo a ako.....Sloboda slova je len na papieri v zamestnaní nie, skús povedať pravdu o svojom šéfovi, uverejní článok a doplatíš na to ako ja - samozrejme mená som zmenil, to v tomto prípade je nutné.to si ako autor v plnej miere uvedomujem.toľko k tejto veci, kristína, alebo sú to puberťáci, ktorí nemajú čo robiť, ale ja , ja to tak nenechať, kydať si do huby nedám využijem zákon a svojho právnika. to určite, jednoznačne.už sa pohár prelial naplno.

Kristína Hušeková30.4.2014
 

Viem pochopiť, že niekto ublížil tebe a tvojej mamke, ale riešiť to na tomto portáli nie je podľa mňa vhodné. Máš predsa blog na SME, napíš niečo v štýle občianskej investigatívnej žurnalistiky a uverejni to tam. Tento portál má už v názve slovo talent, teda mal by byť o umení - literatúra je druh umenia, ale ten tzv. samosprávny román, ktorý si tu začal uverejňovať, s umením nemá nič spoločné. Nepatrí to sem.

Gabriel Németh3.5.2014
 

Dať, to na blog. Sme.? Dal som tam jeden článok čierna nad tisou či brázdovce a zamestnávateľ ma zavolal, vraj je hospodárska kríza strhol mi z platu 200 euro bezdôvodne - čo ti mám povedať? Kristína, vídíš trable sú v práci , všade - život je samý o problémoch. Zo samosprávneho románu Svet samosprávy spravím citlivý román o láske o bolesti jednej perfektnej ženy, mojej mamy, bude to román ako sa patrí. Ver , Kristína a bude to umenie literatúra, bude to román ako sa patrí.

Gabriel Németh30.4.2014
 

Ale je to len začiatok bude to citlivý román o žene, o jej bolesti k láske k synovi, o jej starostlivosti, o láske jeho syna k priateľke- mená sú a budú pozmenené, mesto nedefinovateľné, bude to len a len pravda, o tých, ktorí neradi počúvajú pravdu. Som však otvorený a ja mame niečo dlžím za jej starostlivosť, výchovu, i ja ju mám rád. Myslím si, že to bude zaujímavý román - kontakty na IKAR mám, tak kde je problém? Niekoho zo samosprávy bude bolieť ten román? Mňa to nebolelo, nebolelo moju mamu, keď je úmyselne ubližovali? Píšem iba pravdivé príbehy, o to sa snažím. Ver, Krístína, bude to super román na štýl vasilkovsky. Pekný deň, Kristína.

Alia S.30.4.2014
 

Ak je kontakt na IKAR, tak nič nie je problém. Aj ja by som chcela mať. Ale asi môžu len spisovatelia.
Gabi, treba sem nasmerovať všetkých lajkovačov zo všetkých kanálov nech sa hviezdy len tak sypúúúúú
ú
ú
ú
ú
ú
ú
ú
ú

Gabriel Németh5.5.2014
 

veď preto,
Alia S,
čo iné ti ostáva.... syp sa a ťahaj čiaru odo mňa.....!

vasilkovsky30.4.2014
 

hurónsky smiech až zuby v lufte

vasilkovsky30.4.2014
 

gn ma rozosmial aby bolo jasné

salamanderv29.4.2014
 

Vyserte sa na to. Viete čo sa mne stalo? Niekam si cestujem, sedím si.


Naproti malý chlapec mame hovorí
\"Mami pozri, to je spisovateľ\"

ryjrxe28.3.2014
 

improsionistický je rovnako ako dobitý bič mesiacom teraz asi naveky

gabriel németh29.3.2014
 

aj pre teba bude naveky..., avšak, ked sa spustí, kto koho je email - to všetko proti mne šikana na internete . S tým, brouku, nejsi žerty.A to je celé. Tak neprovokuj! Aspoň celý mesiac..., nech ti svieti šťastný mesiac
v noci ......

gabriel németh28.3.2014
 

najprv sa podpíš riadnym pravým meno ak máš tu odvahu, aby sme vedeli, kto na ozaj si...., ja sa za svoje meno nehanbím. Ty hej? Veselo mi je na tej lúke zelenej, a ešte raz hej.

ltznpv28.3.2014
 

impresionizmus dobitý bičom mesiac čo mesiac

čitateľ28.3.2014
 

\"Statočná žena\" - skutočný príbeh

toto rozhodne nie je poviedka
je to ufňukaný opis udalosti, ktorá v podstate vôbec nebola vážna, keďže Gabko si po príchode z nemocnice, v ktorej si ho vôbec nemali v úmysle ponechať sťaby vážny stav, pokojne si dal kávu a vyžíval sa v stresovaní, ktoré spôsobil najbližším
ten \"výnimočný Gabo\" po výnimočnosti tak neskonalo túži, až je na poľutovanie

je mi z toho hlúpo, no to je jedno
toto poviedka nie je

gabriel németh28.3.2014
 

Z mojim neprajníkov si nerobím veľkú hlavu....., píšem, stále. Adoscelenti, baví vás sa takto zabávať? Teraz je heslo zmenené a riadne, ani Boh ho nerozlúskne. A odrazu sa skutočná udalosť nestala. Zaujímave. Ešte čo? Občas sa pýtam. Kde sú vaši rodičia? Ešte čo si na mňa vymyslíte? Píšte, píšte, píšte, neprajníci, s heslom už sa hrať nebudete, informoval som administrátora, dokonca i vydavateľstvo Ikar - rieši sa to....., Možno ozaj padne trestné oznámenie na neplnoletých za šikanu na internete. Za, ktorých rodičia zodpovedajú a viete ako sa posudzuje každý trestný čin? Toto u mňa trvá už 5 rokov, sú dôkazy, co je psáno to je dáno, použijem to. Všetko je na internete....., biele na čierno. Tak prosím, vážených neprajníkov, aby sa spamätali, alebo informujem riaditeľstvo vašej školy a konám. To je už priveľa, nezdá sa Vám? Múdri nech ste v škole. Jasné? Výstraha!!! Viem, vycítiť, kto zámerne dobiedza a kto s človekom komunikuje literárne, aj keď je kriticky chce tomu druhému dobre. Prosím nezamieňať si, mladí, literárny portál www.mamtalent.sk za pokec a sústavné dobiedzanie, vravím sústavné dobiedzanie jedného človeka. Všetko má svoje hranice!

čitateľ28.3.2014
 

moji rodičia si pokojne užívajú dôchodok, ja som vlani oslávila päťdesiatku a dávno na mňa neplatia tvoje infantilné vyhrážky a výstrahy. nemysli si, že ľuďom v administrácii alebo v Ikare preskočilo. keď si pozrú tie tvoje literárne desy, okamžite pochopia koľká bije. ináč by ti už predsa dávno ponúkli spoluprácu. ozaj, pán spisovateľ, ako to, že sa musíš toľko vnucovať a vychvaľovať sám? prečo ti napríklad aj Ikar dávno neponúkol spoluprácu? tebe, výnimočnému gabovi? každému súdnemu čitateľovi to je jasné. tak sa už zobuď. dobré ráno!

gabriel németh30.3.2014
 

Prečo mi Ikar, vážený čitateľ, neponúkol spoluprácu? Lebo román nie je dokončený, pred minulý rok som ho takto/ nedokončený svoj román poslal do súťaže www.mamtalent.sk A dostal som nechcem ho menovať pána z vydavateľstva IKAR,že moje dielo Slzy pre bolesť nemohlo prejsť do druhého kola pretože bolo nedokončené. Slzy pre bolesť je dobré proza, ako náhle ho dokončím mám mu ho poslať a Ikar ho vydá. Na to som minulý rok, alebo v novembri, ale v oktobri bol na besede v Zemplínskej knižnici v Trebišove na besede so spisovateľkou Táňou Vasilkovou a bola tam i generálna riaditeľka pani Belopotocká. Tej som spomenul email pána z IKARU a reakciu na ňu bola, že ak je to tak, treba román dokončiť čím skôr a Slzy pre bolesť sa vydá. Tak...., ale momentálne som dokončil básnickú zbierku Srdce na kľúč, vyjde v lete, na jeseň bude krst a do jesene román Slzy pre bolesť dokončím. Nestíham, písať, nedá sa! A ž potom niekedy v oktobri začínam spolupracovať s vydavateľstvo Ikar. Iba pripomínam , že svedkom celej udalosti je moja priateľka Denisa, ktorá to môže iba potvrdiť.

čitateľ30.3.2014
 

úctu, vážnosť, rešpekt a uznanie si nevydupkáš, nevynútiš ani nevyžobroníš. tvojim táraninám o \"nemenovaných pánoch z vydavateľstva\" a o kamarátstve s tým či oným spisovateľom a spisovateľkou ani zamak nevylepší tvoje mizerné texty.

v októbri opadne lístie a možno aj nasneží, no ty sa vydania v Ikare podľa mňa nedočkáš. nech už ti priateľka denisa dosvedčí čo chceš.

mskszq30.3.2014
 

predminulý svedok súdi právo na to má a hneď nato...

Gabriel Németh30.3.2014
 

Božie mlyny, melú pomaly, ale spravidlo , to mi ver, čítať ti drzosť, nepokoj z pier. Ak by človek musel, potiahne to na Brusel. To si píš a tým končím s tebou definitívne komunikáciu. DEFINITIVNE!!!!!!

Gabriel Németh30.3.2014
 

a ešte čosi....., len vyčkaj klasu ako hus klasu..... ga ....ga.....ga......A to citujem iba porekadlo, slovenské, tak príznačné pre niektorých. Spoznal som ťa! A nebojím sa ťa! Ha - ha - ha - ha - ha dobrá nálada.Hanbí sa!

čitateľ30.3.2014
 

hanbi sa, gabriel németh! ty ešte aj obyčajné slovenské porekadlo načisto sprzníš.
VYČKAJ ČASU AKO HUS KLASU

(načo sa takto zhadzuješ?)

Gabriel Németh4.5.2014
 

čitateľ,
ja sa mám hanbiť, čitateľ, ja? veď ty sa hanbí, že sa takto zabávaš na môj účet tak dlho a nezmyselne. Hanbi sa! Ja píšem, mám na to morálne právo mám, zákon to dovoľuje. Neporušujem tým nič,ale ak môj právnik podá len tak na neznámeho páchateľa trestné oznámenie za šikanu na internete, bude to jasná facka pre Teba. A to ja sa budem smiať a ty sedieť...., za šikanu čitateľ je rovných päť rokov. Veď to sa podobá na štýl jednej osoby, zo zastupiteľstva , ktorá ovláda celú samosprávu a jednania , písačky sú náročky realizované. Ak si čiťatelia kliknú na gabonemeth čierna nad tisou či brázdovce, pochopia o čom je reč. Mňa nezastavíš, hubu mi nezavrieš, ja si vo voľnom čase robím to, čo chcem A svoj názor za a proti si poviem i v zamestnaní. Jasné. Potom sa uvidí kto z koho, či budeš sedieť tam či onam....Ja vždy rozumne konám a vždy dosiahnem to, čo chcem! To ty sa pohrávaš s ohňom a zákon ide pekne krásne proti Tebe...... Ha - ha ha - aká dobrá nálada u Németha. Ha - ha .... - ha - ha - ha......,

Kristína Hušeková28.3.2014
 

Gabriel, je jasné, že píšeš sám o sebe,takže napísať, citujem: Gabo je skvelý muž, výnimočný - je skutočne prejavom mimoriadnej autorovej \"skromnosti\". Nečuduj sa potom, keď sa v diskusii dočkáš ohlasov, ktoré ťa rozčúlia. Čiarky v texte umiestňuješ náhodne, máš tam aj hrúbku a ďalšie chyby - venuj pozornosť pravopisu, ak o sebe tvrdíš, že si spisovateľ, tak tvojím pracovným nástrojom je slovenský jazyk a gramatika je to minimum, čo by si mal bezpodmienečne ovládať. Pokiaľ ide o to, čo si napísal a čo nazývaš poviedkou - musím ťa vyviesť z omylu, rozhodne to poviedka nie je. Pre písanie poviedok platia určité pravidlá, ktoré v tomto prípade neboli dodržané. Gabriel, veľa čítaj a študuj aj teóriu literatúry. A teraz sa budem opakovať, už som ti to radila: v tvojom prípade to chce pokoru, skromnosť a sebareflexiu.

gabriel németh28.3.2014
 

nie som z tých, čo na píše predsa výraz takto : bilinný čaj, jasné, že sa píše takto : bylinný čaj.
ten - kto to robí naschvál, je obyčajný zlomyselník. Načo to robíš?

Kristína Hušeková28.3.2014
 

Tá otázka patrila mne? To akože ja vstupujem do tvojho textu a robím ti tam zámerne chyby? Dúfam, že si to nemyslel vážne. Ja sa práve snažím o konštruktívny prístup a upozorňujem ťa na konkrétne nedostatky, aby si ich mohol odstrániť. Ale o inom som chcela písať. Práve som nakukla na blog.sme.sk a všimla som si, že tam máš uverejnené tie isté príspevky ako na mamtalent.sk. Zacitujem ti teda kódex blogera: Kým prevádzkovateľ písomne nepovolí výnimku z tohto pravidla, bloger nesmie do systému vkladať texty, ktoré už predtým zverejnilo iné médium (vrátane iných internetových stránok).
Zdroj:info.blog.sme.sk-Kodex-blogera-na-blogsmesk-aktualizovany-10-7-2012. Ja nie som bonzák a preto na to upozorňujem teba a nie admina, ale môže si to všimnúť niekto menej útlocitný a nahlásiť porušenie kódexu. Gabriel, ak sú raz pravidlá na blogu nastavené takto, treba ich rešpektovať a ak nie, potom sa nečuduj, ak admin zasiahne.

bubinostar30.3.2014
 

pozor, Kristína,

nie, nie, to nepatrilo tebe,
to patrilo osobe, ktorá zámerne má uštipačné poznámky na moju osobe, osobe, ktorá má na mňa rečičky, typu - pán spisovateľ, apod......, Ja som svoju správu dával vo všeobecnej roviny naschvál, aby sa dotyčná osoba, spamamätala, pretože to, čo robí na tomto portáli a práve u mojich dielach je choré - vravím, upozorňujem, ju, dávam výstrahu pre ňu a nie ona si nedá pokoja. Kristína, pozri si všetky uštipačné poznámky tejto osoby, akoby to písala jedna a tá istá osoba. Takže to nebola na teba, Kristína, ospravedlňujem sa, ak si môju správu zle pochopila. S tebou vychádzam dobre, a aj tvoja kritika mi pomáha, samozrejme, pretože si pri nej priateľská a nie uštipačná. Budem rád, ak mojim dielam ostaneš verná, budeš i sledovať i kritizovať a ja naoplátku sa budem riadiť tvojimi radami, byť lepší autor a lepšie písať. Ahoj Gabriel - bubinostar

gabriel németh28.3.2014
 

opravené!!!! Ak teraz tam budú chyby, niekto sa zámerne hra s heslom a robí chyby v mojich dielach.

gregor28.3.2014
 

Toto sú smiešne výhovorky, Gabriel. Pravda je taká, že máš obrovské medzery v gramatike, štylistike,pravopise a celkovo v písanom prejave. Nehovoriac o tvojom ignorovaní invenčných prístupov k tvorbe.

Nikto sa nehrá s tvojimi textami! A to je chyba, že nikto, ANI TY!

Ešte stále nerozumiem tomu, prečo si toto niekto robí. Prestaň obviňovať celý svet z toho, že sú tvoje texty podúrovňové a rob s tým niečo. (na tvojom mieste by som možno vymazal celú tú kvázitvorbu a začal seriózne na čistom poli alebo už vôbec nezačínal!).

Kristína Hušeková25.3.2014
 

Nerozumiem, prečo sú pri poviedke uverejnenej s dnešným dátumom reakcie datované z minulého a dokonca predminulého roka. Tá poviedka je nová, alebo recyklovaná? Ak je recyklovaná, tak aký má zmysel uverejňovať to isté stále dookola?

gabriel németh25.3.2014
 

ak si všimneš je prepracovaná ...., želam pekn dník, nech sa ti darí....

radka30.1.2014
 

Pekna poviedka az na ten zaver....mam rada stastnejsie konce...

gabriel németh30.1.2014
 

Áno, poviedka mohla mať šťastnejší koniec, život však, Radka, nie je prechádzkou ružovou záhradou. Je občas krutý - ja píšem poviedky zo života, taký aký je. Som rád, Radka, že si sa pri moje tvorbe zastavila.

gabriel németh24.9.2013
 

Bol to košický kamelot s bielou paličkou. Košičania ho určite poznali, predával Korzár. Bol to vzácny človek.

Erika F (EF) čitateľka24.9.2013
 

Raz píšeš v prvej osobe, raz v tretej. Ak si to prerábal, zrejme ti to uniklo.Prečo ,, kamelot..bol? básnik ,, medzitým zomrel ? Zaujalo ma spojenie ,, horúca jeseň bez listov,, .

gabriel németh24.9.2013
 

Hrdina spisovateľ Anton Strážsky spomína na minulosť na príbeh s kamelotoM,preto tá zmena z prítomného na minulý čas. Áno správne si vystihla, básnik - kamelot zomrel. Tisnú sa mi slzy do očí, lebo to bol môj priateľ, mal som ho veľmi rád, písal krásne básne.Som rád, že si sa zastavila , Erika, potešila si ma.

gabriel németh14.7.2013
 

som rád jeremy, že opäť komunikujeme, bol som dlhodobo chorý - nemal som prístup k internet, áno rok 2002 nebol priestupný, už nastala oprava v mojej poviedke. Sú to predsa len roky, ale boľavé spomienky na starú mamu čerstvé a vždy prítomné v srdci.

Jeremy14.7.2013
 

gabriel, som rád, že po odmlke si späť.Je šťastie, že si poznal svoju starú mamu.Niekedy sa práve pri starých rodičoch stretávame s konečnosťou života. Malá poznámka- 2002 nebol priestupný rok /tie sú deliteľné štyrmi/.
Prajem Ti pekné tvorivé leto s novými nápadmi.

gabriel németh3.2.2013
 

rád by som
upozornil na sústavné podpichovanie Lary, / pravdepodobne je to Lara Bansky z www.mam.talent. Ide o sústavné narážanie na moju osobu. Nazýva ma cholerikom, Taktiež upozorńujem na jazz - človeka , ktorý sa mi podpísal ako nepriateľ. Takíto ľudia si robia z www.mamtalent.sk pokec. Nemienim nikomu tolerovať to, že ma bude nazývať cholerikom, to jednoznačne. Som za ak sa hodnotia diela autorov, ale ak sa cez hodnotenia prejde na útoky samého autora, je to nefér a považujem to za zámerné zhadzovanie samého autora. Neviem o čom obom ide, ako Lare a jazz a, ale o zdravú komunikáciu medzi ľuďmi určite nie. . Prosím pozrieť si i staršie odkazy Lary a jazz. vďaka - spozdravom gabriel németh

adam3.2.2013
 

toto naozaj myslíte vážne, alebo je to nevydarený vtip??? strašné,strašné, strašné...
ten záver:
Čo je leto bez ruží
\"Láska bez srdca\"
to je logický nonsens, nič viac... súhlasím so všetkým, čo napísala Dark...Vaše poviedky sú nečitateľné,nezrozumiteľné a zbytočná strata času, naozaj zbytočná,dokonca aj v práci, keď sa človek nudí...

gabriel németh3.2.2013
 

prečo by to bol logický nonses, je to poviedka o láske a myslím si , že táto vsuvka tam patrí jednoznačne. A nemyslíš si, že ma rozhádzeš svojimi narážkami na moju prácu , na to si malý ako špendlíková hlavička.

adam6.2.2013
 

:-) nemyslím si, že som ťa chcel rozhádzať, iba som napísal, že tvoje poviedky sú strašné..čo to s tebou urobilo je tvoja vec...pekný večer, láska bez srdca, oheň bez plameňa...

gabriel németh8.2.2013
 

Plamenný Adam,
autori, ktorí majú viac zbierok, viac diel za sebou si môžu dovoliť občas, gramatické rýmy, vravím občas a tam kde je to nutné použiť i sem - tam klíšovité spojenia. Všimni si zrelších, starších a oveľa skúsenejších autorov a ich básnické zbierky , kde sa občas takéto rýmy môžu objaviť. Sú to autori ako Miroslav Válek, Milan Rúfus, Svetoslav Veigl, Pavol Horov a rad ďalších. Im to nevytkneš, a mne to vytýkaš, zvláštne. I oni občas používali mierne klíše, keď je to nutné. Navštív prosím knižnicu, začítaj sa do slovenskej klasiky a potom vrav. Ak ktosi nemá overenú informáciu, tak nech mlčí. A prečo som použil spojenie Láska bez srdca, mal som na to dôvod. Láska bez srdca, pravého srdca, ktoré nedokáže milovať naozaj, neexistuje. Ľudia majú srdce, ale ak ho majú kamenné ako skala, sama o sebe je to láska o ničom. Obyčajná banalita, Adam, ktorej sa chytáte ako zápalka ohňa, len, aby ste na seba úpútali pozornosť? Prijímam výzvu, uvidíme kto vydrží viac. A môžme sa sporiť ďalej, aby bolo jasné...., na www.mamtalent.sk ostávam a vždy tu budem, lebo písanie ma baví... s pozdravom Gabi.

adam10.2.2013
 

Gabriel, vy ste také namosúrené, napaprčené malé dieťa, ktoré by si zaslúžilo jednu otcovskú alebo aspoň takú zdravú literárnu...

gabriel németh10.2.2013
 

čo zlé som povedal ? vyjavil som názor
a chcem komunikovať, v rámci slušnosti. Koho som sa dotkol? Je to literárny portál, bavíme sa o literatúre, aspoň mne sa zdá, že v poslednej debate som sa bavil o básnikov a literatúre, poézii. Alebo mám mlčať, tak áno. Mlčím. Ale myslím si, nič také som v poslednom svojom odkaze, nič nepovedal. A z vašej strany to je aké jednanie voči mne? Poznáme sa vôbec?

DARK9.2.2013
 

Gabriel, utiekať sa pri nedostatkoch k literatúre spred niekoľkých desaťročí, keď mnohé klišé ešte klišé nebolo a stalo sa ním neskôr, taktiež obhajovať svoje nedostatky prirovnívaním sa k autorom a dielam, ktoré boli aktuálne vo svojej dobe, opäť o niečom svedčí. Je totiž pohodlnejšie oprieť sa o predošlých pánov literátov a zakryť tým svoje medzery - to robia kvantá autorov-pokusmenov mysliac, že takto sa všetko prekryje a ostatní uveria. Neuveria. Alebo hŕstka, vieš si domyslieť akých, bez toho, aby som pomenovala.
Súčasný autor má písať súčasným jazykom, nekopírovať, nevytŕhať, neopierať sa - ak už sa chce vrátiť o niekolko desaťročí, chce to značnú mieru sofistikovanosti, orientácie v pojmoch, ktoré v tej-ktorej dobe existovali a nemiešať ich s pojmami novodobými a potom sa obhajovať: no a čo, aj XY a ZW podobne písali, tak to musí byť dobre, keď im to prešlo a stali sa dokonca známymi. Aký by malo zmysel namaľovať da Vinciho Poslednú večeru a namaľovať osobám náramkové hodiny, poza nich čašníkov v livrejoch, na strop lustre s elektrickými žiarovkami, pod stôl vyšľachteného pudla, na stoly do mís z umelej hmoty marakuju, papaju a šľahačku s rumovou pralinkou - takto podobne pôsobí novodobá tvorba s prvkami prekonanej. Dúfam, že nielen ty pochopíš, ale že sa v tomto prirovnaní nájde množstvo na tomto portáli pôsobiachch autorov, ktorí si myslia, že tvorba je okopávanie zemiakov, ktorú vlastne zvládne každý, ak sa mu strčí do ruky motyka.
Buď 21. storočie alebo 20. storočie, alebo 19., ale \"se vším všudy\". Všetko sa vyvíja, jazyk nevynímajúc.

gabriel németh9.2.2013
 

práve toto je nonses, tvoje psyudoliterárne zmýšľanie, DARK. Je mnoho žánrov, surealizmus, klasicizmus, katolicka moderna i moderna ako taká a postmoderna, doba ktorú literárne žijeme, doba o ktorej vravíš ty. Tak taký Rúfus sa podľa teba mal prispôsobiť dobe, ktorá prichádzala? Mal by zo dňa na deň byť súčasným moderným jazykom? Zdá sa mi to nelogické. Treba áno písať súčasným jazykom, napríklad v poézii, / nepísať archaisticky ako Hviezdoslav. I Rúfus, ktorého veľkým vzorom bol práve Hviezdoslav sa musel jazykovo, iba jazykovo podotýkam prispôsobiť súčasnej dobe. Ale téma Boh, náboženská poézia u neho zotrvala. Nepoužívať spojenia ako jak, namiestoho zmeniť na ako. Ale v princípe zostával pri katolickej moderne ako Svetoslav Veigl, posledný to žijúci katolický modernista, ktorý sa na nás pozerá už z básnického neba. Nebolo by škoda, aby katolická moderna smrťou básnika Svetoslava Veigl zanikla. Veď si uvedom ako čitatelia za života Milana Rúfusa zbožňovali čitatelia jeho tvorbu. Dokonca mal byť nominovaný na Nobelovú cenu za literatúru a Rúfus nebol súčasný autor a miloval ho svet literatúry vážil si ho, milovalo ho celé Slovensko. To ste si vy mladí vytvorili takúto filozofiu, a čo ostatní autori starší, zrelší budú zatracovaní mladou generáciou spisovateľov a básnikov. Veď umenie spája nerozdeľuje ľudí. Tak prosím nezatracuj a nešír pseudofilozofiu na tomto portáli.
Ináč vďaka, že si sa ozval. Celkom sme sa literárne rozbehli. Budem rád, ak v takejto debate budeme pokračovaťov bez akýchkoľvek útokov na seba. Srdečne ťa zdravím, DARK.

Špendlíková hlavička Lara3.2.2013
 

Láska jednoznačne vychádza zo srdca. Vždy. Čiže, ak je niečo bez srdca, nemôže to byť už láska, je to niečo iné. Preto veta *Láska bez srdca* je nezmysel. Treba použiť iné slovo, Gabriel.

A čo všetko iné ešte ohľadom Tvojej tvorby a Tvojho celkového verejného prejavu treba, si láskavo strčím za klobúk. Nemám najmenšiu chuť sa s Tebou hádať, biť, byť napádaná, či inou Tvojou cholerickou pozornosťou byť zasypaná.

gabriel németh3.2.2013
 

áno láska vychádza zo srdca respektíve mala by súhlasím...., mnohí však majú srdce ako z kameňa a láska z nej vôbec nevychádza. Poznajú iba útoky, nenávisť, hnev a zlobu. Ak niekoho niekto navždy opustí tá láska v srdci chýba...skús uvažovať prosím, Lara, týmto smerom . Túto poviedku som dal do tej polohy a tak to i ostane. Lara, nemaj pravdu stoj čo stoj, len, aby si útočila na toho druhého. A robíš mi svojimi blábolmi celkom dobrú reklamu, bľaboc a ja budem písať. Dohodnuté?

gabriel németh3.2.2013
 

tak ma nečítaj, kto ti vraví, aby si ma čítala? čítaj ostatných, ak som tak zlý..../ podľa teba /. inteligencia mnohých hraničí s inteligenciou zeleného hrášku. S ňou máš najväčšie problémy - si obyčajná provokatérka , to je všetko na dnes. Myslel som , že s tebou nájdem spoločnú reč, ale ako sa zdá nedá sa to... Od teraz môžeš vypisovať hocičo , prejavy na desať strán. neodpíšem ti.
Je jedno porekadlo - Človeku chleba môžeš dať, ale rozum v žiadnom prípade.

Lara3.2.2013
 

Ak láska v srdci chýba, nie je to *Láska bez srdca*, je to prázdne srdce, napríklad. Máš problém s logikou (a evidentne aj so všeličím iným ešte).

Lara3.2.2013
 

Agresívne správanie G. N. som oznámila správcovi. Hádam sa na to správca webu pozrie. A verím, že G. N. už neodpíše nič.

Ak tu mámtalent potrebuje takýchto autorov a takýchto komentátorov, viem už, prečo nemôže potrebovať tých druhých.

DARK16.12.2012
 

Bubinostar, prepáč, už tvoj nick nevzbudzuje rešpekt.
Takmer nie je čo dodať – no dodám - k tomu, čo ti napísali všetci komentujúci predo mnou, ktorí to s tvojou nápravou mysleli dobre a ktorým si za to vedel akurát nadávať a označiť ich za „trápnych“, teda nepríjemných. Rozumiem, každý, kto sa neostýchal povedať ti pravdivý názor, je pre teba nepríjemný. Ale toto, čo predvádzaš, to sú texty, názory i správanie sa -násťročného adolescenta. Tak k tebe i pristupujem. Hoci ty si presvedčený, že tvoje reakcie sú naozaj reakciami hodnými umelca, ktorý sa v sekcii „o mne“ vydáva za profesionála.
Na takejto slabote nikdy nič poriadne nevystaviaš, či už budeš prskať na tých, ktorí sa ti snažili pomôcť alebo nie a zamyslíš sa nad svojimi nedostatkami.
Vôbec nemám najmenšiu chuť venovať ti čas radami tak, ako to robím vždy. Bola by to strata času. Všetko je zrelé na prepracovanie a hlavne všetko je zrelé na autorskú vyzretosť, čo sa k tebe zrejme nikdy nedostaví, môžeš text prerábať x-krát. Stále je to to isté, lebo si ako autor nespravil so svojimi poznatkami zhola nič. Neviem, alebo viem si domyslieť, akú kvalitnú aj po jazykovej stránke literatúru čítaš, keď dokážeš nesprávne používať priamu preč, nepoznáš spisovnejšie obmeny slov, opakuješ slová, mená, používaš bohemizmy, čiarky poletujú textom haj-buj, píšeš hlúposti, lebo si nekontroluješ po sebe poriadne (náhodný príklad, ktorých sa dá nájsť dosť: na viac sa nedokáže nezmôže; prípadne: ifty-fifty, atď.). Časté používanie slovesa „byť“ – to je viac ako začiatočnícka chyba, to nepoznajú iba totálni začiatočníci, tvrdím, že aj tí, ktorí málo čítajú, lebo už by im text „škrípal“, keď si ho spätne čítajú. A štylistika na draka! A toľká naivita v texte, tie slaboduché dialógy ako vystrihnuté z upútaviek na telenovely!

Máš klapky na očiach, Gabriel. Existuj s nimi, rozdávaj „humor“ okolo seba, lebo tu ho rozdávaš, ohúriť dokážeš akurát podobných diletantov a literárne nedochôdča. A ignorantov správnosti používania rodného jazyka.

Neohúrila ma výnimočnosťou ani tvoja poézia, ale musím povedať, že je lepšia a dá sa čítať, básne sú vcelku dobré, majú čo do seba, dajú sa prečítať do konca a obsahujú viac ako tieto naivné báchorky pre nahluchlé babky. Zostaň radšej tam, urobíš lepšie. Pre seba lepšie, nám je to jedno, kam sa chceš dopracovať. S prózou určite nikam.

Všetko, čím a ako sa tu prejavuješ (okrem zmienených poetických rozletov), či už sú to texty alebo reakcie na komentáre, je rovnako absurdné, ako jedna moja skúsenosť spred rokov, keď vládol hlboký totáč:
Pri prechádzaní okolo kostola v strede nášho námestia som pred hlavným vchodom natrafila na skupinku žiačikov – výletníkov, možno tak desať-jedenásťročných, ktorú viedol mladý muž. Náhodou mi pohľad padol na golier s bielou páskou, podľa ktorého bolo zrejmé jeho povolanie. Vtom ma upútal hlas jedného z malých chlapcov a nikdy nezabudnem na pamätnú vetu: „Súdruh farár a budeme mať potom aj rozchod?“

Viem, aká bude tvoja reakcia, viem, akými slovami ma zahrnieš, viem, že upadnem do nemilosti a budem navždy zatratená. Nič to nezmení na situácii, že s nedovzdelaním sa v gramatike, štylistike, literatúre, nerozšírením si slovnej zásoby a tiež v čítaní vhodnejšej literatúry navždy v snahe tvoriť prózu zostaneš iba príštipkár.
Pochvaly tu nemáš a hviezdy akoby zázrakom dávno prestali pribúdať. Aj tie prvé, ak si si ich nenabrnkol sám, ti museli priklepnúť len tie nahluchlé babičky.

Jedna dobrá rada na záver: ak chceš otvárať oči iným, najskôr otvor tie svoje.

Lara3.2.2013
 

DARK, súhlasím. Až na jednu maličkosť, pre mňa je aj Gabrielova poézia so svojimi ošúchanými a nafúkanými metaforami len výpredajom lacných obrazov.

DARK8.2.2013
 

V podstate s tebou súhlasím, Lara, iba som chcela porovnať Gabrielovu poéziu s prózou a vyjadrila, že poézia sa aspoň dá miestami čítať a miestami dočítať do konca, že je na trošku lepšej úrovni. A ak už sa chce niečomu venovať, nech sa venuje výhradne jej. Na dobrej úrovni jeho poézia nie je, to určite, toto môže vydať i čítať iba nábožensky a literárne diletantsky orientovaná obec, také oblbovátko pre tých, ktorí na iné nemajú, iné nečítajú. Gabriel to nikdy nepochopí, má svoj svet, do ktorého popri láske k blížnemu zahŕňa rovnakou mierou nenávisť voči tým, ktorým sa jeho tvorba nepáči, pretože je naozaj na úrovni adolescenta. Ako aj prejavy, ktoré idú do invektív a pritom mu pôvodne všetci chceli poradiť. Žiaľ, Gabriel nikdy nič nepochopí a plevelom pre neho sú všetci okolo iba on je blahorozsievač.

Lara8.2.2013
 

Tuším si sa ma zastala. To sa počíta:) Čakala som, či to niekto urobí.

DARK9.2.2013
 

:)

Lara3.11.2012
 

Gabriel, bez urážky, toto (Záchvat) je gýč. Vôbec nevieš písať, už som si to všimla pri iných Tvojich textoch. Tak prečo toľko píšeš, so samými chybami, preklepmi, štylistickými lapsusmi a s nič nehovoriacim dejom, ktorý má asi zanôtiť na čitateľovu morálku, súcit a neviem na čo ešte? Ver, že sa to zďaleka míňa účinku, že je to skôr na smiech. Prečo ako citlivý človek citlivo nepreskúmaš svoj potenciál? Raz si sa ohradil, že kedysi si ľudia vážili spisovateľov, že spisovateľ bol niekto. Spisovateľ, ktorý vie písať, môže byť niekto aj dnes. (Dôraz je na slovese VIE.) Už tu nebudem míňať svoju energiu. A neodpovedaj mi prirýchlo, myslím, že netreba vôbec, ak však predsa, najskôr sa zamysli. Za pochopenie môjho stanoviska vopred neďakujem, nepotrpím si na tom:)

Gabriel Németh3.11.2012
 

Chápem, že máš pocuchané nervy,pretože ma nedokážeš vyprovokovať. Si trápna svojim správaním. Kto ti káže čítať ma, ak som tak zlý, prečo si kazíš oči, ešte oslepneš. Ty to však robíš naschváľ, umyselne.NEVYPROVOKUJEŠ MA NIKDY! Ani nevieš, akú mi robíš reklamu. Mala by si sa hanbiš, veď si trapná. Každý je dobrý, len ja som zlý,nie ? Vyhľadávaš ma úmyselne na mojom blogu, tak si ma vyhľadala na Slavonice, a vždy kritizuješ, trápna, trápna, trápna , veľmi si trápna.

gabriel németh4.11.2012
 

A na to som čakal ...citujem ťa - dáš sa vyprovokovať . - Takže robíš to zámerne, aby si ma vyprovokovala, vôbec ti nejde o hodnotenie diela, ale o provokáciu. Aké plytké a ubohé, až to bolí..... Už ti viac nenapíšem, nemá to zmysel.

Lara4.11.2012
 

Nie, nerobím to preto. A nehodnotím, píšem, ako na mňa to, čo čítam, pôsobí. To je rozdiel! Nie som žiaden hodnotiteľ, predsa. Takže ti ďakujem, že všetko tak rýchlo a do detailov chápeš, že si stojíš za svojou tvorbou a za svojimi komentármi, pričom nám všetkým otváraš oči, ďakujem Ti, že máš takú bohatú slovnú zásobu, ktorou obohacuješ tento svet. Za prekvapivé konce Tvojich poviedok, za napätie pri ich čítaní, za úžas nad majstrovsky vykreslenými charaktermi protagonistov, za odkrývanie ich vnútorného sveta - ďakujem. (Pomaly sa to podobá pesničke Karla Kryla: Děkuji. On to však mal trochu inak podfarbené, zdá sa mi.)

Je nedeľa, vráťme sa každý do svojej reality, sú diametrálne odlišné a tento prienik svetov je ako zemetrasenie, pokoj zbraniam, Gabriel!

Lara4.11.2012
 

Reakcia hodná veľkého umelca. A hneď v prvej vete rozpor! V živote som nebola na Slavonice, musela som si to hodiť do Google, aby som zistila, čo máš na mysli. Vďaka za tip. Trápnosť, svoju, Tvoju, niečiu, riešiť nebudem. A reklamu si robíš sám, aj tým, že sa nechávaš vyprovokovať. Nielen tým... Daj si obklad, urob čaj, vypni počítač, oddýchni si.

gabriel németh11.9.2012
 

čo sa týka prirovnania , ktoré sa spomína, pOužil som toto prirovnanie práve preto, lebo i prirovnanie, ktoré sa používali, respektíve používali už autori vo svojich dielach kritika považuje za klíše / je to často autorom vytýkane. / a pritom nechcem vykrádať myšlienky ostatných autorov, preto som prišiel s novou metaforou. Mám v obľube kratšie vety, takýto štýl používal Rudolf Sloboda a mne sa to veľmi páčilo a lahodilo môjmu oku.

maxima gali11.9.2012
 

Tuším Rudolfa Slobodu poznám, milujem jeho prirovnania. Má celý svoj štýl vyladený.
Nie, nie, tu to treba došperkovať, aby to znelo prirodzene, a bolo to lahodnou súčasťou textu.

maxima gali11.9.2012
 

Už keď
Dni sa míňajú ako rýchlik trasu.
nie
Dni sa míňajú ako rýchlik svoju trasu.
už keď skratkovite, tak nadoraz

maxima gali11.9.2012
 

Dni sa míňajú ako rýchlik svoju trasu - viem, aké prirovnanie sa chce použiť, ale gramticky to nesedí. Bude ťažké vetu prerobiť.
napríklad: Rýchlik míňa deň za dňom - nie je lákavé...
Na vete popracovať. Alebo celkom zmeniť.

maxima gali11.9.2012
 

strohejší prvý odsek:
Za oknami bubnuje dážď, kvapka po kvapke steká po skle, splýva v jesennú symfóniu. V tú zvláštnu jeseň, ktorá si tyká s oblohou roztrhanou na mraky. Petra sedí opretá o stoličku v ordinácii lekára, práve sa dozvedá verdikt. Šarm, jemná ženská dokonalosť odetá do módneho pulóvra s véčkom, ladnosť končiaca obopnutými džínmi a vysokými topánkami, všetko, čo oceňuje mužské oko, sa roztápa ani pena na morskom dne. Lekár dohovoril. Sedí ochromená, kŕčovito zviera päste v dlaň.

takto nejako to poupratovať a bude sa to dať čítať

gabriel németh11.9.2012
 

...ale, prečo by si sa strapnila, som rád, že si sa ozvala. som citlivý človek a lyrizmus sa tak premieta do mojej tvorby. A s tým mrazyvým septembrom to bolo myslené: septeber je činný a kosí mráz, autor má právo vymýšľať rôzne metafory i také, aké tu neboli, ktoré ešte nikto nenapísal. Vďaka, maxima gali, že si sa zastavila.

maxima gali11.9.2012
 

Dik za vysvetlenie, kto koho kosil.

Citlivosť môžeš mať, ale text treba písať tak, aby plynul, nerušil, aby nebol kazený pričastým jedným vnemom, aj keď je to citovo podaný text, musí pôsoboť räznorode. Čitateľ je unavený, keď v jenom odseku niekoľko krát je použité ZRAZU, AKOBY, ... Ak chceš ostať pri podrobnej lyrike, potom ti neostáva nič iné, ako slovenčinu skloňovať zo všetkých uhlov, nájsť oveľa viac slov a spojení, aby to nebolo akoby stále rovnaké. Jednoduchšia cesta je pokosiť text.

maxima gali11.9.2012
 

Oblečená v módnom pulóvri s véčkom jej dodávajú šarm a dokonalosť.
? kto jej dodávajú??? však je to gramaticky nesprávne.
Ak už to musí byť, potom vetu aspoň prerušiť.
Oblečená v módnom pulóvri s véčkom. Dodávajú jej šarm a dokonalosť.

maxima gali10.9.2012
 

ešte sa vrátim a skúsim sa začítať, len tak narýchlo som pozrela

Pre mňa veľa okudrlinkované, mám radšej menej lyrické opisy. Dávam prednosť viac akčným a psychologickým opisom. (mne samej opisy nejdú, čiže to nie je o mne ako spisovateľke, len ako čitateľke). Ale to je vec vkusu, čiže tu je to ok, ak sa to čitateľom páči.

Za oknom chladný september kosí prvý mráz - dosť zvláštna veta (piata kapitola). Myslí sa ňou, že ten september je činný, kosí mráz, či ten mráz je činný a kosí september?
Ešte som skosený september nevidela, ani som nevidela september kosiť.
Podľa mňa aj keď lyrický opis, holý nezmysel.
Ja nie som citlivá na všemožné krásne úniky do všakovakých tvarov, ale aj tie majú určitý lad a sklad. Kosiť lístie som videla, napríklad.
Viem, nie moc pekná kritika, chce si to urobiť čas a trocha deju prečítať.
Zatiaľ s pozravom.
Podľa hodnotení by to malo byť dobré dielo, asi sa oplatí obetovať kus času. Uvidím neskôr. Odrádzajú ma lyrické opisy.

maxima gali10.9.2012
 

Som si spomenula, kosí, akože ukracuje, no, ako tak, ale to prirovnanie sa mi nepáči, no, dajme tomu, vkus autora. Musím uznať, že moja poznámka bola od veci. Trochu som sa strápnila, nevadí. Veď aj horšie dni prídu :).

maxima gali11.9.2012
 

Čiže sa ešte vrátim k vete.

1. Za oknom september kosí prvý mráz.
2. Za oknom chladný september kosí prvý mráz.

Medzi týmito dvoma vetami je obrovský rozdiel.
V druhej sa útočí na zimu z dvoch strán. Preto vyznieva ťažkopádne.

Lara11.9.2012
 

Presne tak, samé slovné volániky, vikiere, oblúky, klenby, vzletné, nafúkané, čo takto trochu ich pokosiť..? Z reakcie autora na tento môj komentár mi nebude kosa, ale horúco tiež nie. Je to jeho vec, aké zbrane použije, ako sa zasa strápni.

gabriel németh2.6.2012
 

Jazz, ďakujem ti veľmi pekne za rady,
veľmi si to vážim.

Srdečná vďaka.

gabriel németh20.4.2012
 

radšej keby si mi pomohol, ako skopírovať text, bol by som radšej a veľmi povďačný.

jazz2.6.2012
 

ahoj, Gabo,
postup na skopírovanie textu na mamtalent.sk:
1. máš napísaný text (vo worde alebo inom textovom editore), ktorý chceš uverejniť na mamtalent.sk
2. označíš si text (buď myšou vybranú časť alebo cez kľúč ctrl+a, ak ho chceš publikovať celý); skopíruješ si text do schránky (cez tlačidlo ctrl+c)
3. otvoríš si poznámkový blok (štart - všetky programy - príslušenstvo - notepad alebo poznámkový blok) a vložíš text zo schránky do poznámkového bloku (ctrl+v)
4. prihlásiš sa ako autor na mamtalent.sk, vyberieš si žáner, resp. dielo, do ktorého chceš dopĺňať, otvorí sa ti ako nová kapitola.
5. označíš si text v poznámkovom bloku (ctrl+a), vložíš ho do schránky (ctrl+c), otvoríš si okno prehliadača, kde si prihlásený na mamtalent.sk, vložíš text ako novú kapitolu.
6. otvorí sa ti nové (menšie okno), pretože tvoj text je pravdepodobne príliš dlhý, takže ešte raz vložíš text (ctrl+v) do tohto okna a stisneš Ok.
7. text máš teraz v editore a môžeš ho upraviť ako chceš, ak si pozrieš ponuku, sú tam podobné funkcie ako vo worde. keď máš text upravený - nezabudni na titulok! - publikuješ ho.

určite ti to zaberie zlomok času ako nervózne sledovanie sekúnd, ktoré ti odmeriavajú pobyt v administrátorskej časti mamtalent.sk.

držím ti palce, aby sa ti to podarilo. ak nie, spokojne mi napíš, skúsim ti to vysvetliť podrobnejšie.

pekný deň!

gabriel németh20.4.2012
 

pomôže mi niekto a napíše mi, ako skopírovať text a preniesť ho na www.mamtalent.sk / celý postup - kliknutia a pod. Píšem totiž na ostro na pracovnej ploche, rád by som svoje dielo skopíroval na tento portál.

gabriel németh20.4.2012
 

Inými slovami, rozprávač v príbehu nesúhlasí s tvrdením, že svet je malý ako zápalková krabička a príbeh pokračuje ďalej. Neviem, že niektorí to ponímajú ináč, ako bolo myslené.

maxima gali11.9.2012
 

Len je zvláštne, že tento nesúhlas prejavuje pri rozprávaní o stretnutí spolužiaka z výšky, kedy väčšina ľudí má dojem, že svet je maličký.

gabriel németh20.4.2012
 

Sára stretáva spolužiaka po rokov, každý zo spolužiakov šiel inou cestou, až sa v tom svete našli. Preto som použil spojenie a potom, že svet je malý ako zápalková hlavička....., v ktorom ťažko nájdeš priateľov . Veď je to prirovnanie. Poviedka, či báseň sa nikdy nevysvetľuje. Kto pochopí ten pochopí, kto nie, nie....., bohužiaľ.

Vasil20.4.2012
 

Veru tak, Gabriel. Kto pochopí, ten pochopí. A kto nepotrebuje po sebe ani čítať, tomu asi nikto nepomôže.

Vasil Demko20.4.2012
 

No... S výčitkami komentujúcich sa nedá veľmi sporiť. Neviem, či len nepozornosť, alebo nejaká iná príčina, ale napríklad mňa úplne vykoľajila veta (prepisujem aj s chybami a nepresosťami) - Áno,je to on Tomáš Zbirecký, spolužiak z výšky a potom, že svet je malý ako zápalková krabička. - Tak tomu vôbec nerozumiem. Možno by som porozumel, keby bolo - ... a potom, že svet nie je malý ako zápalková škatuľka. Ale takto... Možno netreba za každú cenu pokúšať trpezlivosť čitateľov. Treba jednoducho poctivo popracovať, dať textu oddýchnuť, a potom sa k nemu vrátiť, prerobiť, čo škrípe medzi zubami.

j.z.14.4.2012
 

nuž, prekonal som sa a prečítal si tvoj text komplet. je ti jasné, že nad ním neskáčem meter dvadsať od radosti.
čo kvitujem, je predsa len posun dopredu. má to hlavu aj pätu, je to uzavretý celok.

lenže...

tvoje dialógy sú ako odvary veľmi zle odpočutých umelohmotných dialógov z našich neprekonateľných televíznych naformátovaných telenoviel. jednoducho, keď tvoje postavy otvoria ústa, prestanem im veriť.
ďalej zamoruješ svoje texty v našich kruhoch už povestnými genitívnymi metaforami, prepáč, ale som na ne stále citlivý a tvojmu textu nepridávajú na kvalite, ale ťa odhaľujú.
a klišé, čiže otrepané obrazy, aby sme si rozumeli a nedohadovali sa na slovíčkach, sú aj v tomto krátkom texte doslova premnožené...

na tvojom mieste by som s týmto textom nešiel von, ale uložil ho medzi cvičenia a písal ďalej. chce to čas a veľa, veľa cvičiť. viem, že máš rád literatúru, ale ešte viac čítať a vnímať je niekedy lepšie, než zbytočne ničiť papier, hoci len virtuálny. v knižnici máš iste k dispozícii veľa hodnotných kníh, z ktorých sa dá naučiť aj to, ako písať...

odkedy ťa cez tvoju tvorbu poznám, evidujem pokrok, ale ešte stále to nie je na samostatnú existenciu.
napriek tomu, že ma nemáš rád, držím ti palce!

tvoj obľúbený nepriateľ

jazz

j.z.14.4.2012
 

len pre poriadok, aby si si nemyslel, že som zvládol všetko, čo tu máš pod hlavičkou Ruže pre mamu pozliepané - prečítal som si len aktuálne najnovšiu kapitolu.

Jara11.2.2012
 

Považujem to za recesiu...

gabriel németh29.10.2011
 

každé mu sa páči, niečo iné,
napriek všetkému ti ďakujem za názor a akceptujem ho. Sú i pozitívne ohlasy na dielo, až vydavateľstva, ale to si zatiaľ nechám pre seba, aby sa zasa neozvali hlasy, že sa chváli a pod.

ZetZet29.10.2011
 

Gabriel, toto nie. Asi bude lepšie, keď sa budeš venovať poetickým písmenkám.

Gabriel Németh24.10.2011
 

áno ponáhľam sa, pretože ak tam dám dlhší text, a a neuložím, text mi automaticky vypadne a musím od znova, nie kedy je to na nervy takto pracovať - som na počítači a pracuje na tom...

el9.1.2012
 

skús si to napísať vo worde v počítači a celé to potom skopírovať a vložiť. Potom to už len trošku upravíš :o) .... Tiež ma štvalo, že mi to po polhodine vyplo a ja som to nestihla ani uložiť a celý text bol preč. Preto si to takto kopírujem a som spokojná :o)

Elena.E.24.10.2011
 

Prešla som len prvý odsek a udivilo ma množstvo chýb - zrejme aj z nepozornosti, a vôbec štylistika - už tá prvá veta... A napr. vete: Všimol si ju prvý, mala tridsaťdva rokov, vôbec nerozumiem - konkrétne nerozumiem priradeniu týchto dvoch informácií k sebe, zvlášť v kontexte ostatných, kt. sa navyše viac - menej zbytočne duplujú. Akoby si sa to veľmi ponáhľal napísať...

Gabriel Németh17.6.2010
 

Srdečná vďaka, veľmi to teší, ak autorova tvorba oslovuje čitateľov. Vtedy viem, že táto práca má zmysel.

Alexa17.6.2010
 

Veľmi pekná poviedka.

compr15.6.2010
 

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Gabriel Németh

O mne

Píšuci autor . Viac o mne netreba vedieť.

Moje naj
Slzy pre bolesť prepracovaná verzia

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: