IKARIKAR http://www.ikar.sk

Poviedky so snehom (jana tichá)4.1.2012
 

3
 počet hodnotení: 16
prečítané 402, Komentáre 39

 
Hora
 
 

    V tej tichej krajine, vytýčenej horizontom nízko posadených šedých mračien, sa v úplnom bezvetrí prelamovali iba zvuky krokov brodiacich sa snehom.
    Bol to taký zvláštny svet, ako oko hurikánu.
    Ich stopy smerovali zasneženým úbočím k hore.
    Mlčali. Slová už pred časom stratili význam, dobre poznali cieľ cesty aj úskalia, ktoré ho sprevádzali.
    Každú chvíľu odpočívali, pevnejšie si uväzovali čiapky, šatky, dotýkali sa dieťaťa vezúceho sa na sánkach, či má teplé ručičky. To pod chvíľou zamrnčalo, bolo unavené, chcelo sa mu spať.
    Muž ťahal sánky, žena čoraz viac zaostávala. Obaja zamotaní v myšlienkach.
    Krajina biela, tichá. Temné, nízko zavesené oblaky pretínali pohorie napoly. Akoby ustrnuli v plazivom pohybe, akoby sa chceli ovinúť okolo najvyššieho kopca, pritiahnuť, zaškrtiť. Bolo v nich niečo vševedúce, niečo zlovestné.
   Keby zakričali na stráni, zvuk by sa šíril a odrážal v ozvenách od mrakov a od hôr ako vo velikánsk...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Jeremy15.12.2012
 

Jana, rád čítam o snehu, poviedka Hora sa mi páčila, myslím si, že ten záver je dostatočná pointa.
V tejto poviedke už asi ostáva len opraviť vzdiaľoval na vzďaľoval. Druhá poviedka je originálna
práve pointou. Tu pre úplnosť zameniť - k stromom vyrastajúcim a na zľadovatenom chodníku, videla vodu, ako tečie. Určite si pozriem aj ostatnú Tvoju tvorbu.
Jeremy

jana tichá17.12.2012
 

Aha, vďaka, chyby opravím. Prečítaj aj ostatné veci a nešetri ma.

Vyvolený kritik17.7.2012
 

Mikulášska poviedka, no neviem, neviem. Moc si rozpitvávala, myslím že si to robila aj pri iných svojich dielach, veľa slov a film je stále na mieste. VLASTNE Nič sa NEDEJE.

jana tichá17.7.2012
 

:DDDDD No dobre, ty môj \"kritik\" :DDDDD

V prvom rade ďakujem, že sa konečne niekto vyjadril k Mikulášskej poviedke. Až doteraz bola totálne odignorovaná. Ok, nepáči sa ti, sú tam chyby. Ale pochopil si ju? Lebo ak áno, tak by si mi nenahral takto jednoducho na smeč. V mojich poviedkach, kde sa navonok nič nedeje, sa dejú podstatné veci. Avšak o tých nepíšem, len ich naznačujem a je na čitateľovi, či ich pochopí, či nie. Nevravím, že to robím remeselne dobre a že mám prudko originálne témy. V podstate sú to všetko neambiciózne slohové cvičenia a akákoľvek kritika mi iba prospeje. Takže díky.

Salamanderv15.7.2012
 

Hora, skvelý začiatok, nie celkom sa mi páčil koniec. Mohla si to viac..., mohlo zmrznúť dieťa. Ja viem, nemohla si...zato máš odo mňa pusu.3*

osman29.4.2012
 

Jana. Ďakujem. :) Dnes nechcem nič opravovať, nechám to na iných. Mám pocit, že tá žena si ty. Je to krásne, silné a emotívne. Cítim sa takmer ako lovec, ktorý by pri tej žene mal stáť. :)

Salamanderv15.7.2012
 

Ale Jani?!?!? Prečo to prehliadaš? Sultán sa zalieča! Ty ho ignoruješ. Ahá to je taká hra...

jana tichá29.4.2012
 

teraz som trocha v rozpakoch, či som dvojzmyselnú pointu rozvinula dobre aj v tom druhom zmysle..lebo inak by si sa nemal chcieť cítiť ako lovec :)

dúfam, že sa na tie chyby ešte pristavíš. (aspoň štylistické, alebo upozorniť na krkolomnosť)

a ja ďakujem tebe za inšpiráciu a motiváciu, len tak bezcieľne neadresne sa mi nechce písať text dlhší ako báseň, bo som lenivô.

osman29.4.2012
 

Dobre, budem sa teda cítiť ako medveď.:)
A Kumaka už nečítaš? Ty lenivô žieňa.:)

jana tichá28.4.2012
 

hlavne ma nešetri

osman bey21.3.2012
 

Čítal som zopár tvojich komentárov pod inými dielami. Si veľmi otvorená a nebojíš sa povedať pravdu, to sa mi páči.:)
Na tvoju poéziu som ešte nedozrel. Píšeš veľmi osobito, pre mňa takmer mimozemsky(nadpozemsky?). Poviedky sú vynikajúce, Hora sa mi veľmi páči.

j.tichá29.3.2012
 

ďakujem
na poéziu som možno nedozrela ja

Baja7.1.2012
 

prepáčte, ja by som sa iba chcela opýtať ako pridávate príspevky na stránku...ja som sa prihlásila ešte len pred pár dňami ...napísala som príspevok ale na stránku mi ho vôbec nepridalo...skúšala som to dvakrát ale nič...nevedeli by ste mi poradiť??? :) ďakujem

Ľubica Bystrická7.1.2012
 

Pokračovanie Hory s odpoveďou a smutným koncom, pekné opisy (v jednotke sa mi akosi rýchlejšie menili na obrazy). Trochu mám problém uveriť, že po vybielení dediny je možné sa tak rýchlo vrátiť. A dosť mi prekáža, ak žena ani nemrkla, ak snáď sa ešte nemá stmievať, máme aj slovenské slová. Celkovo sa mi však Hora páči.

jana tichá7.1.2012
 

opisy asi ešte trocha skrátim (to robia tie slovesá) :)
krkolomnosť je moja choroba, potrebujem sa z nej vyliečiť, takže každá konštruktívna kritika mi prospeje.
A čo sa týka tej nevierohodnosti, tak presne tak to bolo myslené, že či sa nevracajú akosi predčasne, ale treba predpokladať, že vedia čo robia. Ak to má byť taký problém, vsuniem tam teda nejakú vetu, čo to vysvetlí. Inak vďaka.

Ľubica Bystrická5.1.2012
 

Nemám nič proti poézii v próze - tak by som nazvala Vašu Horu - vlastne ju mám veľmi rada, mám rada, keď ma slová vtiahnu do seba a zrazu kráčam zimnou krajinou, cítim sneh na lícach, bojím sa o dieťa, o budúcnosť, ale keď dôjdem, chcem vedieť, prečo som šla, pred čím som sa potrebovala ukryť. Na druhej strane, vety bez slovies, ktoré Vám boli vytknuté a ktoré možno podľa pravidiel gramatiky vetami nie sú, v mojich očiach dodávajú dielu extra príťažlivosť, udrú, zdôraznia, prinútia sa na chvíľu zastaviť a precítiť ten ktorý okamih. Sama takéto (ne)vety používam, určite sú (v primeranej miere) lepšie ako obyčajné, cez ktoré ľahko prekĺznem, nezarezonujú vo mne. A vysvetľovacie vety priam neznášam, slovíčka: totiž, kvôli, keďže, a preto.., i keď občas sa k nim uchýliť treba. Nemyslím si, že je to prípad Hory.

DARK4.1.2012
 

Jana, ak by som nevedela, že píšeš skôr poéziu, domnievala by som sa, že píšeš skôr poéziu, pretože je to cítiť (vyjadrujem sa k poviedke Hora)
Nehovorím, že je to zle. Iba by som do niektorých viet doplnila sloveso, ktoré im dá zmysel, a v niektorých prípadoch vymenila slovosled. Vymenujem ti ich a ponúknem riešenie, keďže každá veta, aby vetou bola, si sloveso pýta:

Obaja zamotaní v myšlienkach. – Ak už nechceš použiť „boli“, vetu zostav inak, napr,: Zamotaní v myšlienkach pozerali pod nohy, zabárajúce sa do hlbokého snehu. (nemusíš zrovna takto, ale sled slov sa stane vetou)

Podobne treba opatriť slovesom i:
Krajina biela, tichá.
Medzi nimi plošiny snehu popichané stopami neviditeľných zvierat.
Dieťa sa rozplakalo, obaja naraz: „Psssssst.“
Budúcnosť dopredu jasná, dopredu daná, podmienená.
Pri stene válov so zvyškami sena...

zapišťala myš a ušla = myš zapišťala a ušla

vetu: „Pri stene válov so zvyškami sena, muž ho rukou prehrabol, zapišťala myš a ušla po klade do najbližšej medzierky.“ – bude lepšie rozdeliť na dve, prípadne prepojiť, napr.: prehrabol, keď vtom odkiaľsi vyskočila myš, zapišťala a ušla... a pod.

videl všetke jej otázky aj jej odpovede na ne – 1. všetky, 2. druhé „jej“ radšej vynechať

„Zamrzne“, preletelo mu po rozume. = správne slovné spojenie je: preletieť mysľou, bez „po“

Upokojilo sa, pokračovali. – rozdeliť zmysluplnejšie na dve vety, prípadne vložiť „preto“ a pod.

Menej prirodzene v rámci konceptu znie i:
To pod chvíľou zamrnčalo, bolo unavené, chcelo sa mu spať. – To podchvíľou zamrnčalo, keďže bolo unavené a chcelo sa mu spať. (napríklad)

Tam na stráni, keby zakričali... – Keby zakričali na stráni...

Chybičky:
pretínali pohorie na poly - napoly
v kotli = v kotle
sem tam vidno aj vrchol – 1. sem-tam, 2. „aj“ by som vypustila
prešli naprieč nej – prešli naprieč ňou

za čiarkami je medzera – viem, že to vieš, no treba si celý text skontrolovať, aby všade medzery boli

A teraz k pointe: tvoja poviedka nemá žiadnu. Nemožno ju preto označiť za poviedku a prečo si ju vlastne písala? keďže napísať poviedku znamená najskôr si určiť príbeh a buď ho doplniť pointou alebo posolstvom, odkazom. Môžeš namietať, že má otvorený koniec. Nemá v zmysle domyslenia si čitateľom, čo sa jemu páči. Tu nie je čo doplniť, tvoja poviedka-nepoviedka neponúkla otvorený koniec. Nevieme, čo nám chceš ňou povedať, nedošlo v nej k žiadnej zápletke - niečo sa zrejme rozuzlovalo, keď trojica odchádzala tuhou zimou k zrubu, ale my netušíme čo. Tvoj text síce rezonoval, ale bol akýsi nezačatý a neukončený. Nenudil a nebol zahltený nepodstatnými odbočkami, so slovami si sa pekne pohrala, ale i tak pre mňa zostáva iba sledom pekne tkaných slov.
Mnoho autorov podceňuje pointu - prípadne odkaz - a nechce nič z toho do deja vložiť, lenže si neuvedomuje, že tým pripravuje svoj text o to, bez čoho je tento útvar iba sledom slov.
Verím, že mi rozumieš.

Martin Dadík6.3.2012
 

pridávam svoj nesmelý názor...pre mňa mala Hora v istých okamihoch tak trochu hororový nádych...mal som ju pred očami ako film...myslím, že všetko, čo sa tam malo stať, bolo napísané...

jana tichá8.3.2012
 

tie komentáre od Dark patrili ešte k pôvodnej verzii. Myslím že si prvý, čo čítal už upravenú Horu. Ak sa čo len troška páčila, tak jupíí.

jana tichá5.1.2012
 

ďakujem za reakciu Dark, cením si, že si mi napísala. Niektoré chyby - hlavne gramatické - si opravím.
S tou poviedkou nepoviedkou s nepointou pointou máš pravdu, nie je nutné nejako odporovať, ani sa silou mocou brániť :)
Celá minulosť, prítomnosť a budúcnosť minipríbehu - \"pointa\" je na konci v slovách: \" ...zapišťala myš..\" až do konca.
Zrejme sa mi nepodarilo dať záveru adekvátnu váhu, a teda strela išla mimo bránku.

ešte raz ti ďakujem, Dark

DARK5.1.2012
 

Ešte raz som si ten záver prečítala, či mi niečo neušlo, no, priznám, nepochopila som. Pri \"zapišťala myš\" som si už pri prvom čítaní položila otázku \"v zime, keď sú zalezené?\". Fantázia autora je iná ako čitateľova a prílišné \"v náznakoch\" môže naozaj pokaziť nielen záver. Skús sa teda na všetko pozrieť ešte raz a \"domontovať\" k príbehu strechu. Stojí na dosť pevných základoch, až na tie chyby:-) - aj bohemizmus \"cáry\" vymeň za adekvátny slovenský výraz.

ZetZet5.1.2012
 

Dark? Ty upozorňuješ na bohenimizmus? Kľudne? Pokojne!

DARK5.1.2012
 

Tak vidíš, ZezZet, aj mi dokonalý sa občas pomýline. A je dobre, že nás má kdo upozorňiť. No neni tak?
Medzi nami, \"kľudne\" používam kľudne, pretože to sa SAV-isti museli pomýliť, až tak bohemistické to slovo nie je a raz bude zas spisovné.

Sherylin Lee6.1.2012
 

Hovorí sa: \"nie je\". Mám na toto slovné spojenie alergiu. Žiadne neni nie je! :)

DARK7.1.2012
 

Sherylin, v prvých troch vetách je zámerne urobených viac chýb. Naozaj si si všimla iba tú jednu?! To nie je dobre, naozaj nie je :)

jana tichá7.1.2012
 

chytím metlu a všetkých vás vyprášim

DARK7.1.2012
 

všetke dve? :-)))

jana tichá7.1.2012
 

obe tri! (:D

Martin Dadík6.3.2012
 

olala, hotová erupcia zmyslu pre humor :-)

Lýdia J.7.1.2012
 

Jana, táto Tvoja reakcia ma veľmi pobavila.:)
Ale aj tak myslím, že bude lepšie, ak sa ďalej povenuješ poézii. Hora, prepáč, vzbudila vo mne neporozumenie a hnus. A v Mikulášovi je priveľa chýb.
Okrem toho, kedy zabudneš na \"všetke\"? Veď už Ti to aj DARK pripomenula.
Ale niektoré Tvoje veršíčky mi prinášajú príjemné pocity. Vďaka.:)

jana tichá7.1.2012
 

cha cha, no \"všetke\" bude asi nejaká forma nárečia, čo sa mi kde-tu prilepí, dúfam, že takých slovíčok nie je veľa. :o
absolvent filologickej fakulty rozhodne nie som xixi
a s tým hnusom ma to úprimne mrzí, Lýdia

Lýdia J.7.1.2012
 

Nárečia zbožňujem. Ale \"všetke\" si akosi neviem priradiť. Povieš mi, či to patrí k môjmu milovanému kraju?

Pocit hnusu - dlho som váhala, či Ti to mám dať najavo. Ale - vieš, v komparácii na Miškeho lyrickú prózu. Hora je pre mňa fakt hrozná. Žiadne krásne sneženie. Ešte raz, prosím, prepáč.

jana tichá7.1.2012
 

všetke ruke, nohe, topánke... :))
Lyrickou prózou to nazvala Ľubica, v tom som úplne nevinne. Porovnávať Horu s Fragmentami by ma ale fakt nenapadlo!

Lýdia J.7.1.2012
 

Jana, nekecaj zbytočne. Pre mňa sú Zimné asociácie lyrickou prózou.
Takže, neviň sa! Fragmenty? Čo to je?:)

P.S. Nepovieš, odkiaľ pochádza všetke?:)))

Martin Dadík6.3.2012
 

Odporúčam vypočuť si Stredoslovákov...

jana tichá7.1.2012
 

hahahahahaha :))))))
guľáš riadny! Nepochopili sme sa.

Indície, odkiaľ pochádza všetke, som ti predsa dala.

Baja7.1.2012
 

prepáčte...ja som sa iba chcela opýtať, ako pridávate príspevky na stránku...ja som sa prihlásila iba pred pá dňami, už som aj stihla pridať príspevok ale na stránke som ho nenašla. Mal byť v kategórii pre romány. Skúsila som to dvakrát ale ani raz mi ho nepridalo...nevedeli by ste mi poradiť?? :) ďakujem

jana tichá7.1.2012
 

Baja, musíš počkať nejaký ten deň, novo zaregistrovaným sa príspevky zobrazia na stránke až po pár dňoch. Potom neskôr automaticky hneď po úprave.

Baja7.1.2012
 

jééééj ďakujem veľmi pekne :) to už bude asi druhý deň...tak ja ešte počkám...ďakujem veľmi pekne :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

jana tichá

O mne

uvítam zmysluplnú kritiku
na moje výtvory, ktoré nie sú ani obhlodané na kosť pointy, ani roztomilo veršované
a isto im chýba to a hento
a všeličo inšie,
ale ja sa rada poučím a opravím chyby,
že z mojich výtvorov raz bude naozajstná tvorba...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: