IKARIKAR http://www.ikar.sk

Poviedky z prítomnosti (Matt van den Bryll)14.12.2013
 

5
 počet hodnotení: 49
prečítané 689, Komentáre 18

 
Konečná

 
„No hurá!“ rýchlo otvorím dvere. Po desiatich minútach hľadania som našiel prázdne kupé.
„Tu si zdriemnem,“ usadím sa k oknu. Nástupište sa hemží ľuďmi, obťažkanými rôznymi typmi cestovných kufrov. Všetci sa snažia dostať do vlaku. Idú sviatky a každý chce byť s rodinou. Kabát zavesím nad seba a ukryjem sa zaň. Aspoň trochu súkromia. Tých pár hodín cesty venujem spánku. Stovky minút iba pre seba. Žiadna práca, stres či chmúrne myšlienky. Nevnímam okolie. Nesledujem, kto vošiel do kupé. Nemám na nič náladu.
Rýchlik sa rozbehne. Spod kabáta sledujem stromy, bežiace opačným smerom. Myšlienky už necválajú, ani neklušú. Srdce zladilo tlkot so sekundovou ručičkou. Zatvorím oči. Konečne pokoj.
 
„Prestaň už!“ prebudí ma ženský hlas. Pretriem si oči a poodhrniem kabát. Oproti sedia dve ženy. Dvojičky.
„Neprestanem!“ zvýši hlas rusovláska, ktorej asi viac chutí, ako jej chudej sestre.
„Dobre, hovor si čo chceš. Nebudem ťa počúvať,“ otočí sa k oknu a sleduje vlniacu sa...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

DARK3.2.2014
 

\"Deň B alebo deň D\" - som zas mimo. Štylizuješ s citom, si invenčný, starostlivo vyberáš slová, nepriliepaš omáčky, vyvolávaš pocity, nútiš čítať... ale akoby si chcel veľa zatajiť. Aspoň vo mne si zas vyvolal zmätok, lebo mi poviedka pripadala, že sa iba zobudil zo sna. Či nie?

Matt van den Bryll3.2.2014
 

Ahoj DARK,
Ďakujem za prečítanie i za reakciu:) Vyzerá to tak, že poviedky mi \"idú\":) Myslím, že vytvorím špeciálnu kolónku, kam zaparkujem vybraté diela. Bude mať názov \" Nepochopené\":) Je ich stále viac:) Máš pravdu s tým, že pokus o tajomno, resp. snaha zatajiť rozuzlenie a držať ho za závojom až do konca, je na úkor pochopiteľnosti. Určite sa to dalo napísať lepšie. Možno som mal dať viac indícii. Aj som zvažoval, ale potom som od toho ustúpil, aby som neprezradil viac ako mám či chcem:) Vidíš nechcel som zahltiť a nakoniec z toho vyšlo, že som to nepovedal:) Gabriel bol jeho strážny anjel a Deň začal ako Deň Blbec, kedže si vzal voľno a zmenil sa na Deň D, ktorý mal byť o novej šanci a nádeji. Ale myslím, že takto som to chápal iba ja:) No nič, budem skúšať ďalej:) Zatiaľ si ku mne zhovievavá, čo ma teší a pokúsim sa Ťa nerozčertiť:)
Pekný večer
Matt

DARK18.1.2014
 

Neviem, fakt si neviem domyslieť, čo ten človek vidí. Nik sa na to nespýtal, asi všetci pochopili, len ja neviem, čo mám vidieť. V poslednom odseku sa premieta niekoľko postáv či charakterov, takže neviem, na koho z nich sa mám zamerať, aby som si niečo za tie tri bodky mohla dosadiť. Inak sa mi veľmi páčilo. Napísané s citom, zmyslom pre detail, hoci sa mi miestami vety zdali ako moralizovanie, hodnotím za päť. Asi doma od vašich dostaneš riadnu bitku, všetci ti dávajú za tvoje snaženie päťky :))).

Matt van den Bryll18.1.2014
 

Ahoj DARK,
ďakujem za zastavenie i za hviezdičky:) Je tam trochu moralizovania, ale ak som chcel vyjadriť uhly pohľadu, musel som tam skĺznuť:) Chápem, že každý si z tej poviedky môže odniesť niečo iné:) Primárne som sa zameral na to, že ak by sa človek dokázal povzniesť nad predsudky, ktoré sú v každom z nás, možno by uvidel veci inak ako predtým, resp. videl by veci, ktoré predtým prehliadal. A myslel som aj niečo, čo neviem pomenovať. Je to, keď niekoho súdime a myslíme si, že vieme a pritom nevieme nič:) Za tohoto predpokladu by sme možno inak priorizovali veci navôkol s ohľadom na čas a koniec. V každom prípade som to opäť nenapísal úplne jasne, aby to z toho bolo úplne zrejmé, aj keď v kútiku duše som dúfal, že ten odkaz tam niekto nájde:) Túto pokladám zatiaľ za moju štvorku:) Moja naj, ktorá mi prirástla k srdcu je Šaman, ale aj pri nej predpokladám určitú mieru nepochopenia:)
Pekný večer
Matt

Felis Catus20.1.2014
 

Ahoj Matt,
máš tu veľmi veľa, a plným právom, pozitívnych komentárov, tak ti snáď nebude vadiť, keď ti napíšem, čo si naozaj myslím. Mnohé z tvojich poviedok sa mi páčia, niektoré veľmi, ale táto medzi ne nepatrí. Teraz som si ju prečítala znova, môj názor sa nezmenil. Jednak slečna hlúposť robí to, čo chtiac nechtiac robíme všetci: hodnotí ľudí okolo seba na základe informácií, ktoré má, a asi aj nejakých predsudkov. Jej sestra ju koriguje, ale je to tým, že má proste viac informácií, to neznamená, že je múdrejšia. Ale čo mi naozaj vadí: prečo by mala neupravená slečna byť obeťou znásilnenia? Čo keď jej na tom nezáleží, ako vyzerá, má iné priority, je proste taká? Alebo ten chudobný človek, prečo potrebuješ ospravedlňovať jeho chudobu, je to snáď hriech? Je zlé byť chudobný, alebo hoci aj neschopný? Musí žena byť stále upravená a dobre vyzerať? Potrebuje na to ospravedlnenie, ak taká mie je, a zrovna znásilnením? A čo keď na to jednoducho kašle?

Píšeš o predsudkoch, ale ja mám pocit, že táto tvoja poviedka ich v skutočnosti prehlbuje. Podľa názoru mnohých si už hotový spisovateľ, teda by si mohol ísť hlbšie ako len pod povrch.

Matt van den Bryll20.1.2014
 

Ahoj Felis,
ďakujem za názor. V každom prípade som riešil hlúposť alebo obmedzenosť, ktorá nás nenúti pokúsiť sa pozrieť na veci aj iným pohľadom a súdi iba na základe toho, že si myslí, že pozná skutočnosti, predikuje na základe akýchsi predsudkov či vonkajších znakov. Dával som do protikladu dva uhly pohľadu. Tých pohľadov je samozrejme viac:) Neriešil som chudobu ani neupravenosť. Takisto by si sa mohla spýtať, čo je zlé na tom byť oblečený vyzývavo, draho, nechať si robiť zásahy do tela atď.:) Takže to nebolo o tom či je niekto upravený alebo nie, čo je správne a čo nie. Bolo to o tom, ako preceňujeme našu schopnosť súdiť. Ale, kedže to musím už druhýkrát vysvetľovať, asi to bude veľmi zlé:) Dnes som naozaj hotový:) Spisovateľ rozhodne nie:) Ak mi raz v budúcnosti vyjde niekoľko kníh a zároveň si ich aj niekto prečíta, budem to môcť o sebe povedať:) Máš pravdu, musím ísť viac do hĺbky:)
Pekný večer
Matt


Felis Catus20.1.2014
 

Zle som sa vyjadrila, nešlo ani mne o chudobu a neupravenosť, to boli dve veci, na ktoré som si spomenula. Išlo mi o to, že tým \"druhým uhlom\" pohľadu vyvolávaš dojem, že sa im muselo stať niečo zlé, aby boli takí, napr. bol šikanovaný atď. A tým akoby si vlastne tie predsudky potvrdzoval. Mne tá Múdrosť vyznela ešte hlúpejšie než Hlúposť, ktorá sa proste len riadila svojim inštinktom.

Veď podľa čoho iného môžeme súdiť ako podľa vonkajších znakov a predošlých skúseností, či už našich vlastných, alebo prevzatých, teda predsudkov? Iné informácie pri prvom stretnutí nemáme. A ostatných ľudí posudzovať musíme, robíme to automatcky už od čias keď každý neznámy človek bol potenciálne nebezpečný nepriateľ. Ide len o to pamätať, že predsudky existujú a sú nám vlastné, aj keď si to často neuvedomujeme...

A myslím, že ľudí ochotných čítať tvoje knihy už zopár je:)

Matt van den Bryll20.1.2014
 

Ahoj Felis,
pochopil som. Napísala si to veľmi jasne a pomenovala si to správnymi slovami. Ďakujem:) Uznávam. Zvážim jej vymazanie, keď už nepomohla ani zmena blondíny na ryšavku:), respektíve prepísanie na niečo hodnotnejšie:)
Matt

Felis Catus20.1.2014
 

Nie, nevymazávaj to, mnohým sa to páči, môj názor je len jeden:)

Dobrú noc.

Emko3.1.2014
 

Ahoj Matt,
zaujímavé a príjemné čítanie :)

Matt van den Bryll3.1.2014
 

Ahoj Emko.
Ďakujem za zastavenie, prečítanie i zanechanie reakcie:)
Pekný víkend
Matt

Peťka D17.12.2013
 

Veľmi pekná poviedka, mám rada takéto témy a myšlienky, som rada, že som si ju prečítala.

Len na začiatku som si všimla : Nástupište sa hemží ľuďmi, obťažkanými rôznymi typmi cestovných kufrov. - myslím, že tá čiarka je tam zbytočná. To mi len tak udrelo do očí.

Matt van den Bryll17.12.2013
 

Ďakujem Peťka D,
Želám pekný večer:)
Matt

Felis Catus16.12.2013
 

Jaj, Matt, pekné, aj poučné, ale Hlúposť blondýna, ešte k tomu s kilami navyše, načo ten stereotyp?

Matt van den Bryll16.12.2013
 

Ahoj Felis,
máš pravdu, ale takto som nad tým nepremýšľal:) Vzhľad tam nehral žiadnu rolu, bolo to len na odlíšenie tých dvoch. Nemám žiadne predsudky, čo sa týka blondín alebo čiernovlások, aj keď priznám, že to tak mohlo vyznieť:)
Pekný deň
Matt

Felis Catus16.12.2013
 

Ahoj, podvedomie pracuje :) Asi je to kultúrna záležitosť, máme to zapečené hlbšie, ako by sme chceli.

Teraz vidím, že som tam pleskla tú \"blondýnu\", ach jaj.

Mária Blšáková14.12.2013
 

Krásne Matt.
Som plná dojmov. Ďakujem za zážitok.

Matt van den Bryll14.12.2013
 

Ahoj Mária,
Ďakujem:)
Pekný večer
Matt

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Matt van den Bryll

ja pracovna 3.jpg
O mne

Bol som tu

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: