IKARIKAR http://www.ikar.sk

Prekliati (River)31.1.2016
 

2
 počet hodnotení: 1
prečítané 160, Komentáre 6

 

Prekliati - 2. kapitola
Kráčal tmavými uličkami dediny, ale myšlienkami bol úplne niekde inde. Bolo mu zle, keď si spomenul na muža, ktorý chcel to dievča tak odporne zneužiť.  Ľudia ako on si zaslúžia krutý trest...

A čo si zaslúžiš ty? Ozval sa v ňom tichý hlások. Nie je o nič lepší človek než on... Stačilo, aby si spomenul na dnešné ráno. Nie, nie je o nič lepší.

Možno som ju zachránil len preto, aby som si trochu uľahčil na svedomí.Premietal, zatiaľ čo si stiahol kapucňu dlhého čierneho plášťa nižšie do tváre. 

Oproti nemu práve kráčala akási malá družina, na jej čele bol vysoký muž s fakľou v ruke. Rozhliadal sa všade naokolo, do každej uličky, akoby tam niečo hľadal. 

Muž v kapucni inštinktívne siahol po rukoväti svojho meča, keď sa k nemu priblížil. Bol to pomalý nenápadný pohyb, okrem toho zakrytý plášťom, nemal ho ako postrehnúť.

„Prepáčte, že vás otravujem, ale nevideli ste jedno dievča.“ Začal mu ju popisovať.

„Má čierne vlasy, asi takto vysoká...chudá. Na spánku má jazvu. ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Silvia18.3.2018
 

Milý/á River, prídavné mená sa píšu s \"y\" - tvrdý, rýchly atď. Základ gramatiky. Ak je v texte veľa chýb, čitateľa to odrádza. A v tvojom texte JE veľa chýb a preklepov. Čo tie trojbodky? Sú naozaj natoľko potrebné? Na tvojom mieste by som ich všetky zrušila, ich význam si treba naštudovať a potom ich používať v súlade s tým, na čo sú určené. A určite by som upravila buď anotáciu alebo prológ, pretože mňa osobne nijako nezaujali, no keďže sme na portály začínajúcich autorov, dala som tvojmu \"dielu\" šancu prečítaním dvoch kapitol. No dobrá anotácia by ma môžno aj napriek chybám v texte dokázala udržať pri čítaní dlhšie. Nech sa darí!

Oľga6.2.2016
 

Ahoj.
... na jej tvary - má byť na jej tvári.

Alia S.3.2.2016
 

Prológ zatiaľ o mnohom nevypovedá, nedá sa teda hodnotiť.
Kým neotvorím dielo, vidím: Prekliati – Prológ (River) (River)
Keď otvorím dielo, vidím:
Prekliati
Prekliati – prológ
Prológ
Netreba opakovať všetko dokola, ani pseudonym, stačí, ak viem, že sa dielo nazýva Prekliati a začneš prológom. Asi takto:
Prekliati /názov diela
Prológ /1. okno
Zostanem ešte pri nadpise: zdá sa mi, že dielo bude o jednom, no nadpis je v množnom čísle. Je to v poriadku?

Zvolila si osobu rozprávača vševediaceho, teda nerozpráva 1. osoba. Ak si vševediaci, nemôžeš napísať: „ktorý mohol mať asi tak deväť rokov“. A kto to má vedieť, keď nie rozprávač? Ak by sa bavili dvaja ľudia, jeden by podával druhému príhodu, tak môže povedať: „ten chalanisko, mohol mať okolo deväť rokov, fajčil“. Tu je to v poriadku. Sprostredkovateľ chlapca nepozná. Ale tu si jasným rozprávačom diela, nie pozorovateľom, teda nemôžeš vyjadrovať neurčité záležitosti.
Snaž sa vyvarovať častého používania privlastňovacích a ukazovacích zámen. Je to choroba všetkých začínajúcich, neustále to vypisujem skoro pod každé dielo, nazriem do ďalšieho a znovu.
Pred tromi bodkami medzera nie je, za nimi áno.
––
„Si viac než nikto.“ Ozval sa znova.
„Si prekliaty.“
Ak si dala priamu reč na nový riadok, znamená to, že ju mal vysloviť niekto iný. Z vety je zrejmé, že hovorí ten istý. Musíš ju dať do predošlého riadku, na nový sa píše reč ďalšieho človeka.

Začiatok na mňa pôsobí skôr rozpačito, lebo neviem si predstaviť, kto a prečo by niekoľko mesiacov vtĺkal malému chlapcovi do hlavy, že je prekliaty. Možno by pomohla anotácia, či je dielo fantasy, prípadne o čom.

Ak niečo vo mne vyvoláva hneď od prvých viet viac zmätku ako tajomstva, ak sa pridružia chyby a základné nevedomosti o teórii literárneho diela, spravidla nečítam, nerada sa vraciam k chybovým dielam. Ak, tak len aby som sa snažila upozorniť na omyly. Zväčša autori vôbec nepochopia a hoci opravujú, dielo zostáva rovnako nevyzreté, nepresné, zavádzajúce, bez potrebných znalostí, so začiatočníckymi chybami a morom iných nedostatkov.
Uvidím, čo pridáš, kam nasmeruješ, nazriem.

Alia S.2.2.2016
 

Kurzíva, italika čiže doprava naklonené písmo je najnevhodnejšia voľba použitia na celý text. Ak chceš byť čítaná, musíš spraviť pre to maximum a jedna z veľkých maličkostí je nesťažovať čitateľovi čítanie.
Ani prvý riadok som nedočítala z vyššie uvedeného dôvodu.

River2.2.2016
 

Ahoj Alia S.

ďakujem za upozornenie,už som to upravila :). Posledné, čo by som si želala, je niekomu sťažovať čítanie. :D

Oľga2.2.2016
 

Ja mám len malú pripomienku - po prvý krát sa píše spolu. Prvý raz sa píše osobitne.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

River

O mne

Čítanie je mojou drogou, únikom z reality a jedna z najobľúbenejších činností. Som čistokrvná knihomolka :D Rovnako rada vymýšľam príbehy, najmä fantasy, tie sú moje najobľúbenejšie.
Mojím obľúbeným citátom je: Čítanie je pre dušu tým, čím je cvičenie pre telo. (Sir Richard Steele)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: