IKARIKAR http://www.ikar.sk

Prekliati (River)31.1.2016
 

2
 počet hodnotení: 1
prečítané 174, Komentáre 6

 

Prekliaty - 9.kapitola


 


Odkedy sa dostala do ich područia uplynul už celý týždeň. Deň čo deň bola vovedená do budovy, kde na ňu čakal muž v maske. Deň čo deň musela čeliť jeho snahe, presvedčiť ju, že jej telo, jej myseľ nepatria. Snažil sa oslabiť jej ducha, všetko, v čo verila prevrátiť na ruby

„Všetko na čo sa pozeráš je ukradnuté, nič z toho ti nepatrí. Diabol s teba urobil schránku, cez ktorú sa chcel....“ 

Potichu a so sklonenou hlavou odtrpela jeho prednášky, ale v duchu si myslela svoje. Začínala si byť viac ako istá, že ak sa čo najrýchlejšie nepodvolí bude to pokračovať, až kým sa nezblázni... 

Alebo ju nezabijú. 

Napriek snahe nereagovať ani na jedno z jeho slov sa jedného dňa predsa len neudržala.

„Ty tomu naozaj veríš?“

Muž sa zarazil v polke slova. „Áno, verím.“ Znova začal s tým svojim pochodovaním po miestnosti, pokračoval v rozprávaní tam, kde prestal akoby ho neprerušila.

Erin, však ešte neskončila.

„Kto ti niečo také nahovoril?“ Za ten čas, čo tam strávila mala možnosť vidieť samých pomerne mladých mužov a len pár žien. Bolo ich okolo tridsať spolu s ďalšími štyrmi ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Silvia18.3.2018
 

Milý/á River, prídavné mená sa píšu s \"y\" - tvrdý, rýchly atď. Základ gramatiky. Ak je v texte veľa chýb, čitateľa to odrádza. A v tvojom texte JE veľa chýb a preklepov. Čo tie trojbodky? Sú naozaj natoľko potrebné? Na tvojom mieste by som ich všetky zrušila, ich význam si treba naštudovať a potom ich používať v súlade s tým, na čo sú určené. A určite by som upravila buď anotáciu alebo prológ, pretože mňa osobne nijako nezaujali, no keďže sme na portály začínajúcich autorov, dala som tvojmu \"dielu\" šancu prečítaním dvoch kapitol. No dobrá anotácia by ma môžno aj napriek chybám v texte dokázala udržať pri čítaní dlhšie. Nech sa darí!

Oľga6.2.2016
 

Ahoj.
... na jej tvary - má byť na jej tvári.

Alia S.3.2.2016
 

Prológ zatiaľ o mnohom nevypovedá, nedá sa teda hodnotiť.
Kým neotvorím dielo, vidím: Prekliati – Prológ (River) (River)
Keď otvorím dielo, vidím:
Prekliati
Prekliati – prológ
Prológ
Netreba opakovať všetko dokola, ani pseudonym, stačí, ak viem, že sa dielo nazýva Prekliati a začneš prológom. Asi takto:
Prekliati /názov diela
Prológ /1. okno
Zostanem ešte pri nadpise: zdá sa mi, že dielo bude o jednom, no nadpis je v množnom čísle. Je to v poriadku?

Zvolila si osobu rozprávača vševediaceho, teda nerozpráva 1. osoba. Ak si vševediaci, nemôžeš napísať: „ktorý mohol mať asi tak deväť rokov“. A kto to má vedieť, keď nie rozprávač? Ak by sa bavili dvaja ľudia, jeden by podával druhému príhodu, tak môže povedať: „ten chalanisko, mohol mať okolo deväť rokov, fajčil“. Tu je to v poriadku. Sprostredkovateľ chlapca nepozná. Ale tu si jasným rozprávačom diela, nie pozorovateľom, teda nemôžeš vyjadrovať neurčité záležitosti.
Snaž sa vyvarovať častého používania privlastňovacích a ukazovacích zámen. Je to choroba všetkých začínajúcich, neustále to vypisujem skoro pod každé dielo, nazriem do ďalšieho a znovu.
Pred tromi bodkami medzera nie je, za nimi áno.
––
„Si viac než nikto.“ Ozval sa znova.
„Si prekliaty.“
Ak si dala priamu reč na nový riadok, znamená to, že ju mal vysloviť niekto iný. Z vety je zrejmé, že hovorí ten istý. Musíš ju dať do predošlého riadku, na nový sa píše reč ďalšieho človeka.

Začiatok na mňa pôsobí skôr rozpačito, lebo neviem si predstaviť, kto a prečo by niekoľko mesiacov vtĺkal malému chlapcovi do hlavy, že je prekliaty. Možno by pomohla anotácia, či je dielo fantasy, prípadne o čom.

Ak niečo vo mne vyvoláva hneď od prvých viet viac zmätku ako tajomstva, ak sa pridružia chyby a základné nevedomosti o teórii literárneho diela, spravidla nečítam, nerada sa vraciam k chybovým dielam. Ak, tak len aby som sa snažila upozorniť na omyly. Zväčša autori vôbec nepochopia a hoci opravujú, dielo zostáva rovnako nevyzreté, nepresné, zavádzajúce, bez potrebných znalostí, so začiatočníckymi chybami a morom iných nedostatkov.
Uvidím, čo pridáš, kam nasmeruješ, nazriem.

Alia S.2.2.2016
 

Kurzíva, italika čiže doprava naklonené písmo je najnevhodnejšia voľba použitia na celý text. Ak chceš byť čítaná, musíš spraviť pre to maximum a jedna z veľkých maličkostí je nesťažovať čitateľovi čítanie.
Ani prvý riadok som nedočítala z vyššie uvedeného dôvodu.

River2.2.2016
 

Ahoj Alia S.

ďakujem za upozornenie,už som to upravila :). Posledné, čo by som si želala, je niekomu sťažovať čítanie. :D

Oľga2.2.2016
 

Ja mám len malú pripomienku - po prvý krát sa píše spolu. Prvý raz sa píše osobitne.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

River

O mne

Čítanie je mojou drogou, únikom z reality a jedna z najobľúbenejších činností. Som čistokrvná knihomolka :D Rovnako rada vymýšľam príbehy, najmä fantasy, tie sú moje najobľúbenejšie.
Mojím obľúbeným citátom je: Čítanie je pre dušu tým, čím je cvičenie pre telo. (Sir Richard Steele)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: