IKARIKAR http://www.ikar.sk

Príbeh jednej kaviarne (Irina Brezinska)16.9.2013
 

4
 počet hodnotení: 2
prečítané 412, Komentáre 2

 

I.
„Jéé, dobrý deň, pán Roman. Ako sa dnes máte?“
„Dobrý Ruby, ďakujem, tak ako obyčajne. A vy?“
„Hneď lepšie, keď vás vidím. Kávičku, ako vždy?“
„Poprosím.“
Ruby sa zvrtla na päte a šla za bar, zapla kávomat a čierna káva pomaly kvapkala do šálky. V pravidelných intervaloch, kva, kvap, kvap, tenký prúd kávy a zas kvap, kvap, kvap. Všetko sa každý deň opakovalo v rovnakých intervaloch. Ráno vstať, vyvenčiť psa, osprchovať sa, umyť zuby, obliecť sa a ísť do práce. Do malej kaviarničky v starom centre mesta. Otvoriť, vyložiť na bar dnešné noviny, čerstvé koláče, ktoré pred spaním upiekla, pustiť pohodovú hudbu a čakať prvých zákazníkov.
A aj tí chodili v pravidelných intervaloch. Za tie tri roky, odkedy si Ruby otvorila kaviarničku, spoznala už všetkých ľudí z okolia. Ich životy, radosti i starosti. Každému vie, čo ponúknuť aj bez opýtania, vie, ako každému vyčariť úsmev na tvári, povedať milé slovo. A ľudia to ocenia a vrátia sa znova. A znova a znova. Každý v iných intervaloch, ale každý sa vždy vráti.
Šálka je plná, Ru...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

olyole18.9.2013
 

Ahoj Irina,
páčil sa mi štýl, akým si poviedku podala, avšak príbeh na mňa pôsobí naivne. Roman bol rozprávačom (ktorý by mal byť nestranným pozorovateľom) natlačený do role obete. Jeho smrť na konci by mala prebudiť ľútosť čitateľa, ale ja tam cítim vypočítavosť rozprávača. Možno by to bolo uveriteľnejšie, keby príbeh rozprával Roman. V tom prípade by mohla byť skutočnosť skreslená jeho prežívaním udalostí.

Oprav
o druhej hodne sa má postaviť na súd

Pekný večer :)

Irina..19.9.2013
 

Ahoj olyole :) Ale ved Roman na konci neumrel ..... Ja viem že poviedka môže pôsobiť naivne, ale ver mi, že je inšpirovaná z väčšej miery skutočnosťou :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Irina Brezinska

O mne

Neexistuje taká bezcenná kniha, v ktorej by nebolo napísané aspoň niečo dobré.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: