IKARIKAR http://www.ikar.sk

Príbeh o človeku, ktorý nemal priateľa (Mária Beňová)11.3.2013
 

5
 počet hodnotení: 1
prečítané 174, Komentáre 4

 
Príbeh o človeku, ktorý nemal priateľa
   Kopec, na ktorom stál, bol suchý a pod ustavičným náporom vetra. Bol porastený vysokou žltou trávou, ktorá sa nakláňala do rôznych smerov, rovnako ako jeho strapaté vlasy. Kvety tam už neboli – bola neskorá jeseň a vietor, čo vial, bol studený a ostrý.
   Koniec koncov, rovnako ako on, ktorý stál na kopci. Volal sa Daniel, či škôr iní ľudia ho tak volali. On sám sa nevolal nijak. Za zavretými dverami svojej pestrofarebnej mysle nepotreboval meno. Poznal sa. Myšlienky a pocity, ktoré napĺňali jeho svet patrili takmer výhradne jemu, a jeho jediným stálym obyvateľom bol on sám. Mať meno teda nemalo význam, a keď bol pridlho sám, strácal zvyk naň reagovať.
   Vietor svišťal okolo neho. Tvár už mal zmeravenú a studenú a kožu okolo očí napätú, z toľkého žmúrenia do diaľky. Z kopca, kde stál, bolo vidieť okolité kopce aj vzdialené hory a dole pod nimi sa ako obrovská mláka rozprestieralo jazero. Daniel sa pohrával s vetrom. Nechával ho, nech sa mu oprie o hruď, rozčesne vlasy, odtrhne od uší všetky ostatné zvuky...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Lara Bansky12.3.2013
 

Veľmi ma zaujal tento príbeh, prečítala som ho jedným dychom. Krásne myšlienky, obrazy za nimi živé. Veď si ma tam vzala, do lesa, k zvieraťu, lietala som! Chyby a preklepy mi tentoraz neprekážali (ale aj tak si text ešte raz prejdi, škoda ho je s takýmto prídavkom:). Nedávno som čítala čarovný príbeh pre deti - Chlapec, ktorý nemal meno - s ešte čarovnejšími ilustráciami. Svojím príbehom si mi ho pripomenula.

P.S.: Neviem po anglicky, čo barbarské na streche sveta máš v profile?

Mária Beňová12.3.2013
 

Ahoj :) Veľmi ma tvoj komentár potešil, ďakujem. Rada by som vedela, ktoré chyby máš na mysli, lebo som myslela, že už som všetky opravila. Ale pozriem sa na to znova. Chlapec bez mena - páči sa mi ten názov :) Ešte raz ďakujem! Zlepšila si mi deň.

PS: \"Chcem aby môj barbarský rev znel ponad strechy sveta.\" Poznáš Spoločenstvo mŕtvych básnikov? Mám to odtiaľ.

Lara Bansky12.3.2013
 

Ten film poznám! Deads Poets Society a Robin Williams. Ver, aj ja mám lepší deň. Celý deň sa mi nechcelo ísť narúbať drevo, a ako rýchlo som to pred chvíľou urobila. Maj sa fajn. Chyby nájdeš, ak nie, môžem Ti s tým pomôcť.

Lara Bansky12.3.2013
 

Opravujem sa, tá kniha sa volá Chlapec bez mena (Slavka Liptáková - text, Fero Lipták - ilustrácie). Najkrajšia veta: Svet k nám prehovára tými najrôznejšími hlasmi. Tebe dávam päť hviezd a najkrajšiu vetu si vyberiem až po druhom prečítaní.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec



Návštevník

 

Profil autora

Mária Beňová

O mne

I WANT TO SOUND MY BARBARIC YAWP OVER THE ROOFTOPS OF THE WORLD.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: