IKARIKAR http://www.ikar.sk

Príbehy malého Janka a iné príbehy nielen z líšťanskeho lazu (Mária Lomanová)30.3.2014
 

2
 počet hodnotení: 3
prečítané 38, Komentáre 4

 
Príbehy malého Janka z líšťanskeho lazu
Poznáte krupinské lazy? Tie malebné pahorkatiny okolo starého kráľovského mesta Krupiny. Každý laz má iný názov a každý je svojím spôsobom osobitý. Laz Líška je na slnečnom svahu, hore je lesík, v strede lúky a ovocné stromy a dole polia. Na Líške sú krásne všetky ročné obdobia, jar, keď sa príroda rozvíja do krásy, leto, keď je všetko v plnom kvete, jeseň, keď všetko ovocie dozrieva a stráne hrajú všetkými farbami a zima, ktorá prináša sneh a jeho žiarivý ligot je vidieť všade po stráni. A tu sa narodil Janko, veselý chlapec, o ktorom sú všetky tieto príbehy.

Janko celý život prežil na gazdovstve, tak ako jeho rodičia, prarodičia a všetci jeho predkovia. Žil na gazdovstve na laze Líška, vzdialeného asi 4 km od mesta. Keď už bol starý a malý vnuk Julko žiačikom, často v&...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Eksko18.5.2014
 

Mária,
nevidel by som to tak zle ako Alia. Dej sa síce vlečie trochu monotónne, žiadne zvraty, stupňovanie deja ani prekvapenia. Napriek tomu sa mi to čítalo dobre a príbeh hoci trochu predvídateľný mi ožíval v hlave.
Musím však dať za pravdu Alii S. v tom, že sa pričasto opakujú slová. Ján predsa môže byť gazda, hospodár, starý, muž, chlap. Prípadne môže byť ako podmet zamlčaný, keď je jasné o koho ide - takých momentov tam bolo dosť. Ale ja nie som žiadny literárny kritik, tak to ber s rezervou. Pekný večer.

Alia S.5.5.2014
 

Mária, pri tvojich poviedkach som nevydržala dlho, niektoré som nedočítala a po ôsmej som čítanie vzdala celkom. Tu sú dojmy:
Poviedky sú písané veľmi sucho, nezáživne. Mnohokrát už v nadpise je všetko jasné, nie je dôvod čítať. Ak by som vedela, že sa medzitým stihne niečo iné udiať a že štýl je osobitý, bavilo by ma. Ale keď vidím, že zas len vymenuje postup, stačia mi nadpisy.
Príbehy sa teda žiadajú spracovať inak - zaujímavo, ozvláštniť výberom slov, štýlom a pod., pretože takto zostávajú bez šťavy. Potrebnej šťavy na to, aby čitateľ nestrácal záujem. Aby dychtivo čítal, čo a ako sa udeje. Len vymenuješ postup, situáciu popíšeš dokumentárne, monotónne.
Priama reč patrí do nového riadku.
Opakuješ pojmy, mená - verklíkovanie pôsobí obťažujúco. Janko prišiel, Janko sa postavil, Janko vzal, Janko položil, Janko vysvetlil... ak sa jedná stále oňho, netreba zakaždým menovať, buď meno vynechať alebo nahradiť osobným zámenom. Skús sa inak pohrať s textom, vniesť doň príbeh, živosť, zábavu. Daj mu pútavosť, nezabíjaj ho málokrvnosťou.
Nemáš odozvy, teda si nikoho neoslovila, preto ti radím prepracovať.

bubinostar - Gabriel Németh5.5.2014
 

Ja neviem, ja si vážim každého kto píše, pretože vytvára hodnoty pre ľudí, a myslím si, že v tomto prípade sa to podarilo. Tento opis je krásny, zapôsobil na mňa v tom pozitívnom slová zmysle. Mária, nech si hovorí kto chce, / sú tu ataky, útoky určitých ľudí na všetkých i na mňa......, /, ja vravím, tvoja práca priniesla plody, v podobe krásneho opisu poviedky a preto ti plným právom dávam plný počet - 5 hviezdičiek. Viem, že žena má navrhnúť prvá tykanie, ale Tvoja prozička ma tak oslovila, a k tomu umenie má spájať, nie rozdeľovať, tak navrhujem tykanie. Ja som akýsi Gabriel - bubinostar, pozývam ťa k mojim básniam, poviedkam, k románu Slzy pre bolesť. Budem iba rád, ak sa, Mária, začítaš do mojich básní, či poviedok.

Mária Lomanová18.5.2014
 

Ďakujem veľmi pekne za povzbudenie do ďalšieho písania. Prečítala som si niektoré z básní,veľmi sa mi páčili. Chcela som sa pozrieť na ten román Slzy a bolesť, ale akosi som ho nenašla. Dnes som k predchádzajúcim poviedkam doložila ďalší príbeh.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Mária Lomanová

O mne

Som už na dôchodku, poviedky som písala pre mojich vnukov. Najväčšia časť poviedok sa odohráva na krupinskom laze Líška v čase dávno minulom.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: