IKARIKAR http://www.ikar.sk

Priťažké zadanie (Desmodus)15.12.2015
 

3
 počet hodnotení: 3
prečítané 195, Komentáre 10

 
Priťažké zadanie
Sedím si na stole v školskom laboratóriu na fakulte informatiky a výpočtovej techniky, a zmietaný neukojiteľnými chúťkami zanadávať si na niečo, premýšľam o svete. Ako rád by som nadával. Príde mi to veľmi prirodzené, dokonca mi to príde, ako tá najprirodzenejšia vec vôbec. Kritika pomerov, nesúhlas s konaním, odpor voči ideológii. Občas, aby došlo k náprave, či k budovaniu lepšej spoločnosti, inokedy jednoducho preto, lebo sa človeku uľaví. Je príjemné si ponadávať. Je príjemné mať pocit, že niečomu rozumiem dostatočne na to, aby som mohol súdiť, čo je dobré a čo zlé a potom to zlé znosiť pod čiernu zem.
To je však hlavný problém s nadávaním. Človek si nikdy nemôže byť istý. Tu nadávaš na konzumnú spoločnosť a ejha, zrazu zisťuješ, že celá naša civilizácia by sa bez konzumu rozpadla. Konzum vytvára pracovné miesta, a každý chce prácu. Ak by každý chcel prácu a zároveň nik nechcel konzumovať, načo by komu boli jej výsledky? Mohol by som nadávať na počasie. Planét...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

zuzana valachovičová26.3.2016
 

Ahoj, filozofovanie nad životom je vďačná téma, ktorá nepotrebuje reálne vysvetlenie. Takto to vidím ja a preto sa mi poviedka páči. Je dosť rozporuplná ako samotný život a ako naše pocity pred skúškami. Trochu ako scifi, ale veď život nie je jednoznačný a nemá pevné pravidlá, je hlavne o našich predstavách.

Pedestrem16.12.2015
 

Je nanič, keď autor povie všetko. Zdá sa mi, že ty si myslel veľa a napísal málo, a mne sa to páčilo. Jedna z mála veci na tejto stránke, čo môžem pochváliť skutočne úprimne. Neviem presne, o čo šlo, ale páčilo sa mi to, tak takto. :)

len na okraj:18.12.2015
 

nemyslím si, že je dobrý nápad podporovať autora v tom, aby zatajil podstatu a tým písal o ničom

Oľga15.12.2015
 

Ahoj.
Prečítala som si trocha tvoje práce, ktoré tu máš, prešla som aj hodnotenia. A potom som začala čítať poviedku, ktorú si dal dnes. A musím skonštatovať, že som bola sklamaná. Čakala som viac. Tvoje hodnotenia boli pozitívne. Tak som si sadla a povedala si, prečítam si niečo od majstra a niečo sa aj naučím.
No a prišlo obrovské prekvapenie. Žiaden zázrak sa nekonal. Začiatok bol len čistá úvaha autora. Zamyslenie sa nad svetom. Nad jeho temnými stránkami. Skoro nič pozitívne, len samá tma. Sú tu vykreslené negatívne vlastnosti ľudí. No a koniec mi prišiel ako vtip. Doslova, ako keby si niekde našiel vtip, prepísal ho do tejto podoby. A z vtipu urobil zas len, negatívny pohľad na svet. Ukázal si zákernú povahu profesora. Veď ich úlohou je pomôcť študentom, naviesť ich na správnu cestu a nie ich zosmiešniť.
Neviem, možno je to len môj pohľad. Tebe sa to zdá iné.
Ja by som to celé prepísala, úplne od základu. Dala tam myšlienku. Vykreslila osoby, dala im tvár. A potom zaviedla reč na robota, ktorého si spomenul. Dala tam viac dialógov, vyhodila rozprávača. Povedala nám to formou komunikácie. Skús si prečítať poviedky Kristíny Hušekovej. To je majsterka poviedok. A uvidíš o čom hovorím. Ona na malom úseku povie všetko. Človek má z toho zážitok.
Ale z tvojho diela som zážitok nemala.
Je mi ľúto, že som musela napísať taký komentár. Radšej chválim, ale u teba nemôžem ináč, len takto.

desmodus16.12.2015
 

Mal som podobny problem s filmom Interstellar. Vsetci ho vychvalovali tak, ze som od neho mal velke ocakavavania. Nakoniec som sa chytal za hlavu, co som to vlastne pozeral. Neviem, ci by to bolo ine, keby som o nom predtym nic nepocul - skor nie. Tak to asi s pribehmi funguje - je jedno, ci sa pacili inym, obzvlast, ak ti ini, boli kazdy iny :) Som rad, ze si tomu dala sancu, aj ked to ocividne nebolo z tvojho sudka. Ak to s tym prepisanim myslis vazne, rad si precitam vysledok, mohol by to byt zaujimavy spin-off. Ja to cele prepisat nemozem, rovnako ako pes nemoze mnaukat, nech by sa to macke akokolvek nepozdavalo - pes s krizou identity bude stale len psom. Precital som si aj Emila a Emiliu od Kristiny, nemam nic proti, no mame rozne preferencie. Na tom nie je nic zle, kazdy ma svoj oblubeny zaner. Dakujem za cas straveny citanim, aj snahu o usmernenie :)

Oľga16.12.2015
 

Ahoj.
Zle si ma pochopil. Ja nebudem prepisovať tvoju poviedku. To by som si nikdy nedovolila, prepisovať niekoho myšlienky. To je tvoj nápad, ja ti ho brať nebudem. Nikdy som niečo také nerobila, a ani neurobím. Ja mám svoje nápady a je ich neúrekom. Moja fantázia nemá hraníc.
Asi som sa zle vyjadrila, mala som napísať, že keby som bola tebou tak, by som to prepísala tak , ako som ti to navrhla. A nechtiac som to preniesla na svoju osobu. Aspoň vidíš, ako vznikajú nedorozumenia.
K tvojej odpovedi: Len toľko, je to samozrejme na tebe, či to prepíšeš, alebo nie. Ja som len vyjadrila svoj názor. Aké zaujmeš stanovisko je len tvoja vec.

V15.12.2015
 

Polovica poviedky je o tom, že by si si rád zanadával, polovica o tom, ako profesor oznámil študentovi, že jeho diplomovka nestojí za nič a celý svet je len hniezdo hlupákov.
Chýba v nej odkaz alebo pointa - niečo, čo robí poviedku poviedkou. Bez týchto dvoch podmienok čitateľovi neposkytne nič. A mne táto isto neposkytla.

desmodus15.12.2015
 

Pointa bola v tom, ze robot, hoci fungoval bezchybne, nedokazal splnit svoje zadanie kritizovat - pretoze ked sa nad niecim zamyslel, pochopil suvislosti a uz mu to neprislo spravne. Naproti tomu profesor, vychadzajuc z vlastneho ega a presvedcenia o vseveducnosti, kritizoval aj bez toho, aby sa co i len pokusil pracu pochopit. Snazil som sa tym vystrelit si profesorovho redukcionistickeho pristupu pomocou ostreho kontrastu s robotovym holizmom - a tym aj z ludi, co kritizuju. Dakujem za komentar, pomohol ma nasmerovat k tomu, aby som nabuduce tu pointu vyjadril jasnejsie!

jo15.12.2015
 

I tak je vysvetlenie zamotané a treba ho čítať odznovu, resp. vyznieva ako iný príbeh. V poviedke majú byť jasné alebo aspoň naznačené indície, aby čitateľ mal možnosť pochopiť a nepotreboval dovysvetliť, čo zostalo ukryté v autorovej hlave. Ako keby sme si kupovali detektívky bez rozuzlenia a potom písali autorovi, aby prezradil vraha :))

desmodus15.12.2015
 

Ano, teraz vidim, ze to bude potrebovat upravit. Ked to clovek pise, naivne predpoklada, ze mu bude kazdy citat myslienky, no ziadny plan neprezije prvy kontakt s realitou. Diky za citanie aj komentare :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Desmodus

O mne

Mám rád vtipné príbehy, podivných ľudí a slaninu. Hodnotenie a komentár vždy poteší


Moje naj
Moje naj

Zamarantia - Zimmet
Pohlad na svet II - Amnestia - Ava

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: