IKARIKAR http://www.ikar.sk

Prológ (Matej Zatko)30.10.2016
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 44, Komentáre 4

 
Blackwall - Prológ
Blackwall. Centrum. Mesto Pary. Ľudia z rôznych koncov kontinentu volali hlavné mesto rôzne. Záležalo na tom, odkiaľ boli - obchodníci ho vnímali ako centrum predajov, cestovatelia sa zasa prišli kochať jeho vežami. Jedno však bolo jasné. Blackwall bolo mesto mnohých tvárí, z ktorých niektoré zostali nepozornému oku skryté až do poslednej chvíle. Keď ho však chytili, nebolo cesty späť. Ja som mal tiež nepozorné oči. Ale to bolo dávno.
„Ako vždy, pani Redfieldová?“ ozval sa slizkým hlasom predavač spoza pultu. Moja mama prikývla, vybrala si čaj, zaplatila, vzala si porcelánovú šálku a prisadla si k pani Rothwoodovej. Ja som si sadol tiež, no oči mi behali po okolí - Veľký Trh bol pestrofarebný, hýril vôňami a zvukmi, a hlavne - bol veľký. Nachádzal sa v Strede - stredná vrstva Blackwallu, kde prebývali tí, ktorí si mohli dovoliť ubytovanie, nie však niečo luxusné. Voda tu nikdy nebola horúca, no ani ľadová. Jedla bol vždy dostatok, no nikdy prebytok. Nájom za stánky na trhu bol nízky a predavači mohli ponúkať, čo chceli. Oproti čajovni bol obchod, v ktorom star...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Agnes Chrissie8.11.2016
 

Miestami sa ti dobre podarilo vykresliť atmosféru toho mesta. Inde ma ale obťažovali nezvládnuté opisy. Predpokladám, že je to tvoja prvotina a máš len 19 rokov, takže ťa určite nechcem odradiť, ale poukázať na jednotlivé (vybrané) chyby. Na základe ich počtu asi tušíš, že v texte je veľa rušivých momentov. Mnohé z nich zapríčinilo (podľa môjho názoru) nevypísané pero.
Budú ešte v texte figurovať matky chlapcov? Sú pre mňa umelé, nepodstatné. Ako je to s vekom chlapcov? Po tom, ako matka Edwina na začiatku oslovila, by som tipovala, že má tak do päť rokov, ďalej v texte ale používa výrazy, ktoré tomu odporujú.
Keď vošli do podzemia – myslím, že tu je priestor na budovanie atmosféry, o ktorej predpokladám, že ju ešte v príbehu využiješ. Nejde len o to, čo mala Violet v izbe a že tam svietili chrobáky v pohároch. Chýba mi vnútorné vnímanie postáv. Podzemie malo byť pre chlapcov asi tajomné a nepríjemné. Prečo? Nejaká spomienka? Nejaká tragédia? Aká je ich história? Skrátka sú pre mňa postavy neprepracované. Chápem, že všetko sa nedá narvať do prvej kapitoly a ani to netreba robiť vo veľkom, ale pripadá mi, akoby sa chlapci len prizerali čo sa im deje. Bežné veci, ako že mali strach, alebo boli zvedaví – rovnaké pocity by malo tisíc iných chlapcov na ich mieste. Čím sú odlišní? Prečo si chcel, aby tvoj príbeh prerozprávali práve Edwin s Loganom?
Tipujem, že príbeh ešte nemáš dopísaný a rozvíjaš ho počas písania?
Nesedela by ti lepšie er-forma?
Skús sa zbaviť prílišného vysvetľovania. Pokiaľ sú slová a konanie postáv dobre napísané, nebude potrebné ho tak často využívať.
Používa sa „slizký“ pre opis zvuk? Vo mne to slovo evokuje skôr zrakový vnem. Tu by som v dovetku zmenila aj štylistiku.
...trh bol ako cez hnedý filter...
Mal na sebe plátené... v tejto vete máš 3x predložku „na“; plátenný – s dvoma n
...vykročili sme do hromady hluku, ktorou bol trh. Môže byť hluku hromada? Veta je postavená nelogicky.
A ďalej: ... ozval sa po chvíli ticha Edwin. Pred tým píšeš, že tam bol hluk. Je jasné, že si chcel uviesť, že mlčal Edwin, ale napísané je to zle.
pridlhé opisné vety
Veľa názvov, však? Takéto oslovenie čitateľa je v celom texte ojedinelé a tým bije do očí.
Odstavec, kt. začína „Veď práve,“ uškrnul som sa... máš v ňom prítomný aj minulý čas.
...všetky jeo zákutia
Foto-káble sa píšu s pomlčkou? Pýtam sa, neviem.
...kabáte, ktorý mal roztvorený do celej šírky. Kostrbaté pre mňa.
...umelé končatiny a nástavce na ne. (a ich súčasti?), slovo nástavec máš hneď aj v ďalšej vete
Obaja sme sa smiali, užívali sme si voľnosť... tu máš v dvoch vetách po sebe 4x slovo sme
...dvere sa zvalili do obchodu, nesúc moje telo ako na nosidlách. Ech...
Mali by sme ísť asi späť, čo ak sa ti niečo stalo. Tak oznamovacia, alebo opytovacia veta?
Strop tu bol nízky, bolo... 5x „bol“ v 3 vetách
V strachu, ktorý ma objal ako hrubá perina... metaforu treba buď prepracovať, alebo ju radšej nepoužiť.
Nadýchol som sa, zavrel som oči, a pomaly som...
Dievča ruku nespustilo, no druhou rukou... tú druhú ruku vymazať
„Ja som Violet,“ uškrnulo sa... už keď sa takto predstaví, tak si hádam zaslúži ženský rod, nie? :)
...hlesol na mňa Erwin...
Zvrchu? Spýtal som sa opatrne... zase 3x som vo vete
...zazobané decká z vrchu,“ odpľula si, no hneď sa na nás vľúdne usmiala... nelogické. Vyznieva tým buď hlúpo alebo nevyrovnane. Alebo ako by chcela, aby sa cítili príjemne, ale nemyslí to úprimne. Prvá reakcia (v tomto prípade rovno odpľutie) obvykle vypovedá o skutočnom rozpoložení človeka.
Dievča sa nahlas povzdychlo...
...boli, už keď prišla.
Najprv píšeš: ... masívne dvere, ktoré boli zamknuté. Potom o tých istých dverách: zamračila sa na čiernu prázdnotu, ktorá za dverami zívala... A ešte ďalej: ...som sa ešte niekoľko sekúnd pozeral do tunelu.
...pokrúti, hlavou Erwin – zlá čiarka a zrazu zase prítomný čas

Maťo8.11.2016
 

Zdravím, ďakujem za odozvu, veľmi si ju vážim :)
Áno, je to moja takpovediac prvotina - teda, písal som veľa aj predtým, ale nikdy som to nikam nezavesil. Ten prológ som možno robil len na uvedenie postáv a mesta, keďže už prvá kapitola sa bude odohrávať 10 rokov po ňom. Veľmi si však cením postrehy a určite sa na to pozriem :) A vždy mi viac sedelo písanie v prvej osobe, lepšie som sa tak stotožnil s dejom a postavami.

Severína2.11.2016
 

Neviem, čo sa stalo, ale žiaden text nie je vidieť. A bola som na to dosť zvedavá, lebo anotácia znela celkom zaujímavo. Budem čakať, či sa niečo časom objaví. Súste to pozrieť.

Maťo2.11.2016
 

Zdravím,neviem, prečo sa text vyparil, malo by to byť opravené :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Matej Zatko

O mne

Ahojte, som 19-ročný študent kriminológie vo Walese, pôvodom som zo Slovenska, a baví ma písať rôzne druhy románov :)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: