IKARIKAR http://www.ikar.sk

Pruhy a Hviezdy vs Kosák a Kladivo (Rafael)28.9.2015
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 271, Komentáre 2

 
Ján
Vezieme sa autom. V nákladiaku sedíme asi štrnásti. Nikto neprehovorí. Cítim, že všetci na korbe majú strach. Vrátane mňa. Pozriem na americký automatický samopal. To on mi bude kryť chrbát, keď pôjde to tuhého. Nie chlapci, ktorí sedia vedľa mňa. Alebo tí z mojej jednotky, do ktorej ma priradia.
Ruky sa mi potia. Mám pocit, akoby mi srdce malo za malý okamih puknúť. Obávam sa, že ak bude naďalej tak rýchlo byť, zomriem. Neviem prečo sa tak bojím. Veď veliteľ, ktorý mal na starosti regrútov nám hovoril, že si k boju ani nepričuchneme. Budeme len záloha. Snažím sa upokojiť.
Pozriem na ostatných. Všetci skoro v mojom veku. Najmladší má podľa všetkého okolo osemnásť. Najstarší asi tak dvadsať šesť alebo osem. Ideme na smrť? To si asi každý myslí. Alebo si snažia spomenúť na reči veliteľa regrútov.
Ticho, ktoré panuje mi reže uši. Neviem to vysvetliť. Je mi nepríjemne. Bol by som radšej, keby niekto začal hovoriť. Je jedno čo. Mohla by to byť hocijaká somarina. Len nech nie je ticho! Nikto sa však neozýva.
Zastavili sme. Nejaký vojak nám otvára zadnú stranu nákladiak...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Rafael8.10.2015
 

Tak po poriadku...Odohráva sa to v roku 2017 a opisujem situáciu, ktorá by mohla nastať, ak by sa rozšíril konflikt na Ukrajine. Ide vlastne o také krátke pohľady vojakov na rôznych stranách.
Netvrdím, že každému to sadne ale priamej reči je tam zámerne málo, išlo mi hlavne o opis (berme to skutočne takú úvahu).
Čo sa týka písmeniek a chýb, beriem na vedomie. Toto som písala skôr ako oddychovku, takže za chyby sa ospravedlňujem.
Ďakujem za postrehy ;)

Severína7.10.2015
 

Priznám sa, že som tomu dosť dobre nerozumela. Prešla som všetky štyri kapitoly, čo tu máš. Chcem sa opýtať to je nejaké vojenské cvičenie? Alebo je to priamo boj, vojna. V ktorom roku sa dej odohráva. Pripadá mi to celé zmätočné. Neviem sa dobre zorientovať. Sú tam vojaci rôznych národností. Tak som nadobudla dojem, že je to nejaké medzinárodné vojenské cvičenie.
Máš tam pár nie literárnych slov - reže uši, to zameň za iný tvar slova.
Chýbajú ti v pár slovách písmena. Je to písané formou - úvahy, rozprávania, čo nemám veľmi rada. Lebo to sa potom nedá zaradiť ani medzi poviedku, ani medzi román. Skôr je to literárna úvaha. Priamu reč tam máš asi tri - štyri vo všetkých štyroch kapitolách. To je strašne málo. A práve to uberá na kvalite. A tak veľmi dobre by sa tam dali dať priame reči.
A keď ju tam už máš, tak je schovaná do textu. Treba ju dať samostatne do riadku, aby vyčnievala.
Neviem,... štýl je celkom dobrý, ale bolo by treba na tom ešte trocha \"pomakať\" Ujasniť niektoré veci, aby sme my - čitatelia v tom netápali. A ako som spomínala dať preč rozprávača a nahradiť to dialógmi.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Rafael

Fotografia0799.jpg
O mne

Človek sa môže stať bohom iba vo svojom príbehu, ktorý sám napíše ;)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: