IKARIKAR http://www.ikar.sk

Prvá manželka - 2. časť (ada1987)7.3.2015
 

5
 počet hodnotení: 1
prečítané 85, Komentáre 4

 

2.kapitola
Keď gróf zazrel svoju ženu ako vstupuje do katedrály, prekvapene podvihol obočie.
Šaty farby slonovinovej kosti mali zlý strih a boli ušité z nekvalitného materiálu. Ba čo viac, ešte zvýrazňovali jej mdlú a nečistú pleť.
Pokľakli pred oltárom a Pablo potichu prehovoril: "Zajtra dám zavolať najlepších krajčírov z Barcelony. Takto nemôžete chodiť oblečená!"
"Prečo nie?"
"Tie šaty by vyzerali hrozne aj na tej najkrajšej žene Španielska."
"Čo ja nie som."
"To som nepovedal."
"Ale mysleli ste si to," odvetila a ďalej sa venovala obradu.
"Čo som povedal, to platí!" pokúša...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

recesia s.r.o.9.3.2015
 

v minulom diele boli zobratí
v tomto majú svadbu

niečo sa nepremyslelo

či?

ada19879.3.2015
 

v Prešporku bol sobáš v zastupení, toto bol cirkevný obrad. čo som si nastudovala z knih, takto sa postupovalo, ak bola nevesta z inej krajiny alebo bývala velmi daleko.

Alia S.10.3.2015
 

I tak volíš divný postup. Ak sa niekto sobášil v zastúpení, načo by sa sobášil znovu? Veď ak sa mienili vziať ešte raz, za prítomnosti oboch, snáď je nelogické, aby sa vzali na diaĺku. I tak sa stretli, až keď ona pricestovala za ním. Aký má potom význam ten prvý sobáš?
Pochopím, ak sa brali kvôli vierovyznaniu raz v tom raz v inom kostole, pochopím, ak sa brali raz pred oltárom potom pred úradom, viď neďalekú minulosť, ale prečo uzatvárať plnohodnotné manželstvo (hoci v zastúpení z dôvodov, o ktorých som písala) a následne uzavrieť ďalšie plnohodnotné manželstvo za prítomnosti oboch? Tak sa to zrejme nedialo.

Nepáči sa mi ani spurnosť dievčiny - v cudzom prostredí má predsa každý obavy a snaží sa správať pokojne a ona, v úplnej cudzine, bez príbuzných, má guráže na rozdávanie. Navyše, kedysi boli ženy skôr vychovávané v pokore a poslušnosti vo vzťahu. Veľmi tvojmu podaniu neverím. Ani tomu, že sa nepostavila proti sobášu, kým bol čas. Teraz bude krákať zbytočne, nepomôže jej hrať sa na dôležitú a hubatú, mala predtým nesúhlasiť, ujsť, čo ja viem čo. Skrátka je pre mňa zatiaľ dej málo uveriteľný.
Snáď keby bola unesená, predaná do otroctva, nemá na výber, je jej jedno, ako dopadne. V tvojom diele sa nejedná o takýto extrém, dokonca si myslím, že ju otec nemusel \"darovať\" cudzincovi len tak a ešte k nej pridať zlatú baňu. Uvidíme, čo prinesieš, zastavím sa.

Romana T.23.5.2015
 

Alia....Katarína Aragónska a Artur Tudor boli zosobášení dokonca dvakrát v zastúpení a po tretíkrát mali ešte svadbný obrad za prítomnosti oboch manželov....nechcem dávať pochvalné vyjadrenia k tomuto dielu, nezaujalo ma, ale nebudem dávať ani kritiku ako vy, keďže aj vy máte v histórii rezervy....tak do budúcnosti radšej kritizujte len do tej miery, do ktorej máte overené skutočnosti....

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

ada1987

O mne

Malá baba s veľkou fantáziou. Pracujem ako opatrovateľka v Nemecku, mám rada šport, sci-fi, historické filmy a knihy

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: