IKARIKAR http://www.ikar.sk

Quattro Stagioni - lyrizovaná próza (Zuzana Široká)8.12.2012
 

5
 počet hodnotení: 15
prečítané 225, Komentáre 20

 
Quattro Stagioni - lyrizovaná próza
Jar
Krútňava pod kôrou a crescendo bielych hviezd spôsobia dumping na trhu nevinnosti.
Na jar pod tým stromom kvitnú veternice. Ešte sú celkom biele a nevinné; mladé lístie, bledé, vlhké a na okrajoch trochu zvlnené, im dopraje slnečný kúpeľ. Opatrne si hľadám cestu, mokrý mach bozkáva moje chodidlá, a ja na ňom zanechávam šupinky perleťového laku na nechty. Machu to nevadí. Celý je akýsi opojený, vlhký a rozbláznený. Radšej si doň nesadnem. Len sa tak opriem o kmeň duba a započúvam sa do šumu jeho miazgy pod kôrou. Valí sa svojimi cestičkami, kreslí v nich roztopašné špirály, vraj psychologické symboly libida, a roznáša do halúzok život. Zopár kvapiek sa zachytí v mojich vlasoch a ja mám zrazu strašne naponáhlo. Preletím ponad veternice, až sa im rozkývajú hviezdičkové hlávky, a utekám položiť si hlavu na brucho niekoho, kto mi dovolí počúvať šum svojej miazgy. Veternice zružovejú a odrazu už nie sú celkom nevinné.
 
Leto
A realita leta zrazu zvirtuálnie, keď sa červené maky a deti chystajú na odlet.
Ten strom rastie uprostre...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Maya9.4.2013
 

...lyrizovaná próza je moja obľúbená.... z Tvojej sa mi páčila najviac Jar - trochu niečoho, čo znehybnie v očakávaní...

catie21.12.2012
 

Myslim, ze presne takto nejako si predstavujem lyricky opis prirody. Takze zadanie splnene do bodky, Zuzana. :o)
Je prijemne si takto v zime pripomenut pekne obrazy z teplejsich rocnych obdobi. Nie som zasadne proti zime, ale teplo je teplo... :o)
Pre mna pekne. :o)

Zuzana26.12.2012
 

a pre mňa teplo - okolo srdiečka z tvojho komentáru, catie.

jana tichá15.12.2012
 

Ahoj Zuzana. Dobrý pokus o lyriku, ale rozmýšľam, prečo ma to neoslovilo. Možno - hoci je to celkovo krátke, ešte stále sa to dalo skrátiť na polovicu. Alebo - niektoré slovné spojenia boli prehnané, napr. \"realita leta zvirtuálnie.\" Alebo nelogické:Rozbláznený mach - to je aký?
Niektoré (cudzie)slová mi vytŕčali: crescendo, realita, blues, sietnica..(buď podstatne viac takých slov, nech je to jasný zámer, alebo radšej nič)
A tak.
Aj keď neviem, čo sa ozývam, keď som sa toto kolo sama na nič nezmohla :DD, a ešte navyše, keď sa to toľkým ľuďom páčilo. Proste tentokrát, konkrétne mne, si neulahodila. .DD (nezbláznime sa)

Zuzana16.12.2012
 

Ahoj Jana, si mi teda naložila. Nabudúce ti to vrátim. Mne sa tá zvirtuálnená realita strašne páči.
Ale beriem. Ja mám úprimné hodnotenia rada. Takže dúfam, že ani nabudúce si nedáš servítku pred ústa. A neboj, ja ti to tiež rada vytmavím.

Lýdia J.19.12.2012
 

A mne sa aj ten -rozbláznený mach- páčil. Hneď som mala pred očami obraz mäkučkého krásne zelenojedovatého a kvitnúceho machu. A keď neviem, či mach vôbec kvitne.:)

oly ole13.12.2012
 

Ahoj Zuzi,
na mňa najviac zapôsobila tvoja jeseň, ale i ostatné ročné obdobia si opísala pekne :)

Zuzana13.12.2012
 

vďaka za pekný komentár a krásne Vianoce, oly

Osman11.12.2012
 

Táto pizza mi chutila lepšie, než v pizzerii San Marino. Dostal som chuť na ďalšie zákusky z tvojej kuchyne.:)

Zuzana11.12.2012
 

Aha ho - muž! Teším sa. Dnes sa piekli perníky, len trochu oškvŕkli, lebo ma napadla jedna geniálna veta do niektorej z budúcich poviedok a musela som ju rýchlo zapísať.

Lýdia J.11.12.2012
 

Ad: Štyri ročné obdobia

Dívam sa za oblohu a je mi dobre. Krásne si opísala prírodu, Zuzana. Ďakujem za príjemno.

Zuzana11.12.2012
 

Rado sa stalo, Lýdia.

Lara9.12.2012
 

V Jari čítam opakovane veverice, aj hlavou krútim, čo to za bielo sfarbeného tvora, kvitnúceho k tomu... normálna krútňava (celý deň, celučičký som za pc presedela). Krása, ten jesenný kocúr, kocúrov, mačky a ostatné mačkovité huňatosti sú pre mňa pohladením, hocikde, hocikedy. Páči sa mi Tvoje kvarteto:)

Zuzana9.12.2012
 

My tuším budeme kamošky,Lara. Ja som tiež na mačky, jedna taká huňatá guľa mi práve zohrieva kríže. To sa potom píše ...

Lara10.12.2012
 

Tvoja guľa vie, čo sa patrí:) Tie moje dve sa nasťahovali k peci (kachľovku volám Koháry, dostala som ju priamo z kaštieľa), takže chlpatí sa ohrievajú a mňa nechajú so skrehnutými prstami písať svoje veľdiela. Stôl mám kvôli výhľadu na vtáčiu búdku pri okne, trochu od neho ťahá. Ale aké rôznofarebné vtáčky som na čiernu slnečnicu nalákala, koľko druhov, krása! Niekedy, keď ohriatie kožuchov prekročí hranicu príjemna, šelmy sa presunú na stôl, posadajú si a cvakajúc zubami sledujú to divadlo. Myši majú dovolené loviť, vtáčiky nie, ako-tak to rešpektujú. Len som si všimla, že drozdy sú hlúpe až strach... bože, veď píšem komentár, nie novú poviedku:) Pekný deň!

Peter Elena Michael8.12.2012
 

Je to život zeme a matky (na nej).

Zuzana9.12.2012
 

áno. Pochopili sme sa.

Enri8.12.2012
 

Jój, Zuzík, toto bolo tákééé pekné, že som klikla na plný počet hviezdičiek, skôr, než som dočítala, tlieskam ti, tlieskam, tak si mi pohladila dušu, aj všetky zmysly, že až! :-)

Zuzana9.12.2012
 

Dobre. Tak som to aj chcela, že malé adventné pohladenie.
Ale ty tiež takto vieš, opisy prírody máš krásne. Dúfam, že si nájdeš chvíľku a kým ti vychladne vianočné pečivo, niečo nám napíšeš.

Enri10.12.2012
 

Zuzík, veru sa nezúčastním súťaže, nielenže mám iné starosti v tomto období (a nemám na mysli vianočné upratovanie, ani pečivo), ale po tom, čo si predviedla vo svojom LP len ticho závidím a moja snaha o čokoľvek, čo by bola len blamážou. Majstrovsky si to dala, tlieskam a naozaj nemo závidím :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Zuzana Široká

Zuzana.gif
O mne

Zo všežravca tlačeného slova mutujem na literárneho fajnšmekra. Keď nečítam, deti spia a múzy šantia, píšem. Písať ako Irving, Eco, Allendeová, či pán Rúfus - to by bolo! Ale nebude, a tak sa snažím cibriť vlastný štýl. A rozširovať si slovnú zásobu. Ktovie, či sa mi raz zmysluplne podarí použiť aj také čarokrásne írečité slová ako šalabachter či rachetľa.
Skvelé, že na MT pobehuje, publikuje a číta toľko pokusných králikov!

http://sirokafaisst.blog.sme.sk/

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: