IKARIKAR http://www.ikar.sk

 Rada ôsmich (Shadowe)26.11.2009
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Klasická dobrodružná fantasy (výjimečný mladý hrdina, záchrana království před proradným mágem, záchrana celého světa před větším zlem ze severu), na které v podstatě není nic extra výjimečného, objevného ani originálního, ale jedná se o překvapivě čtivé a vyvážené dílo.
(Celé hodnotenie fantasy románu hľadajte v sekcii Hodnotenia)

JANA JŮZLOVÁ, spisovateľka a redaktorka

5
 počet hodnotení: 403
prečítané 6893, Komentáre 67

 

 ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

gugo11.3.2013
 

Prepáč, ale si iba plagiátor, až na malé obmeny celkom presne kopíruješ dielo svetoznámeho spisovateľa Francesca Paoliniho, autora bestsselerov Eragon, Eldest, Brisingr a Interheritance, prečítal som všetky diela, takže viem o čom hovorím.

Damián6.5.2013
 

Iba som sem náhodne zablúdil, ale tvoj komentár ma veľmi pobavil. Paoliniho knižky mám doma, a som si celkom istý, že jeho prvé meno nie je Francesco, ale Christopher. Keď už idem niečo kritizovať, najskôr si overím fakty, aby som namiesto autora nezhodil akurát tak seba samého... Toť vsio.

Shadowe14.4.2013
 

ďakujem za komentár. Nedá mi nespýtať sa - čítal si okrem Eragona aj niečo iné? Draci nie sú len v Paoliniho dielach, okrem toho, povšimni si dátum uverejnenia... polka jeho kníh ešte nebola na svete ;)

Michal Mráz28.2.2013
 

Ja súhlasím s p.Martinom Tomčíkom. Okrem toho, že je text nezáživný, chcelo by to trochu preriediť ho. Minimálne 40 - 50 % textu by som úplne vyhodil. Človek si normálne všimne, že po pár riadkoch číta už automaticky bez štipky emócie. Toto má byť román a nie encyklopedická výprava. Takže toto nie.

Martin Tomčík21.9.2011
 

Tak už viem, prečo slovenské vydavateľstvá nevydávajú dobrých slovenských autorov fantasy. Nemajú vkus. Ak sa niekomu páči x-té počúvanie tej istej pesníčky, je to hrozné... mňa ten text nudil. Žiadna invencia, nič, čo by ma chytilo za srdce.

Shadowe23.9.2011
 

Martin v prvom rade ďakujem, že si si našiel čas. Nuž, ide o moju prvotinu, teda som ani len nedúfal, že prídem s niečim novým, objavným. Prečítal som tony fantasy kníh, hlavne ságy a každý, koho prehľad nezačína u Pána Prsteňov a končí u Harryho Pottera mi dá iste za pravdu, že nosné časti majú tieto diela rovnaké alebo aspoň podobné. Tématika putovania je takmer všade(ja som to obmedzil na minimum), rasy a národy to isté(ja sám som sa snažil o svet podobnejší Warcraftu s vlastnými tvormi ako PP). K tomu, že ťa text nudil, nuž 100 ľúdí, 100 chutí, ale si prvý, koho táto kniha vyslovene nudila. Možno si sa len nezačítal poriadne ;)

Martin Tomčík16.10.2011
 

Som rád, že som prvý, ktorý má triezvy pohľad na Tvoje dielo a nejdem z väčšinou. Teraz zaradom na Tvoje odpovede: 1) Nedúfal si, že prídeš s niečim novým - hm, to mi znie ako výroba auta, dajme tomu 4 kolesá, motor, dvere, brzdu a bude to fajn ale v podstate si sa vysral na tvar auta, aerodynamické vlastnosti kapoty, pohon atď. 2) Koľko to je tony fantasy kníh? Zaujíma ma to, pretože fantasy žáner sa delí na milión podžánrov a nie len na autorov, ktorí píšu podobné príbehy. 3) Tématika putovania - chlape, ale teraz ma začínaš važne štvať, vidno, že máš málo načítaného ak mi chceš povedať, že v podstate ide vždy o putovanie. 4) Rasy a národy - to je jasné, ale na druhej strane chceš tvrdiť, že každý fantasy román je o elfoch, goblinoch, škretoch? Tí sú dávno v pase. A ktoré vlastné tvory mal Pán prsteňov? A po 5) pridávam vlastný sumár, ktorí zdieľajú viacerí ľudia s triezvejším pohľadom, tvoj príbeh je iba stokrát obohraná pesnička, ktorá tu už (okrem mámtalentujúcich onanistov) nezaujíma. Prečo dopekla neskúsiš niečo sám vytvoriť? Ja viem, premýšľanie bolí, ale keď si dáš záležať, väčšinou to stojí zato. A rada na záver, pokiaľ budeš písať takto nezáživne a nepozrieš sa na svoj štýl písania z nadhľadom (rozumej: nebudeš dávať rady tipu, možno si sa nezačítal poriadne), nikdy sa nepresadíš. Ak si to chceš písať sám pre seba, tak prosím, ale dávať vonku niečo, čo je fakt klišé nad klišé, je zdrvujúce a obdivujem ľudí, ktorí majú vkus a prebojujú sa celým týmto dielom.

Veronika Remišová21.9.2010
 

Ja som ešte len začala a mne sa to moc páči:-)

Wiwa26.8.2010
 

Takže neprečítala som si ešte celé tvoje dielo ale zaujalo ma čo som zatiaľ prečítala a fakt klobúk dole páči sa mi to moc.. Síce niektoré udalosti mi pripomínajú svet Warcraftu :D ale je to skvelé dielo :)

matka7.6.2010
 

držím palce a fandím

Marcel Páleš10.4.2010
 

zdravím Ťa, Shadowe :)
zatiaľ som načrel len do úvodných častí Tvojho diela, no zdá sa, že budeš ašpirovať na vytlačenie Rowlingovej zaprášeného Harryho z pultov slovenských kníhkupectiev. :)
daj to gramaticky ošetriť a nieto čo dodať. :)
držím Ti palce

Shadowe10.4.2010
 

Wau, ďakujem veľmi pekne...áno, chýb som si vedomý, avšak vo finálnej verzii sú už odstránené, kniha prešla korektúrou...len som lenivý to sem nanovo kopírovať :)
Shadowe

Shadowe1.4.2010
 

Takže, prvá kniha je u konca...pracujem na korektúre, no nič závažné meniť nebudem, pridám pár opisov, opravím more chýb....a popri tom začínam písať druhý diel, ktorý bude pokračovaním jedničky a jeho dej začína rok po udalostiach prvého dielu. Objasní mnohé veci z prvého, dej bude akčnejší a trochu temnejší ;)...takže ďakujem všetkým, ktorí čítali aspoň pár riadkov z mojej \"knihy\" a dúfam, že nesklamem tých, ktorí čakajú na pokračovanie.

ANDREA BUGÁTOVÁ2.4.2010
 

Tak sa len snaž, ty temný čertík. 3-)
Len som ti chcela oznámiť, aby si vedel, že som ťa uviedla v ďakovačke - v mojom nesúťažnom príspevku - rozprávky pre MT.
Nechcela som to dávať na FB MT, aby to nevyznelo, ako samoprezentácia, tak som sa vyjadrila k samotným autorom. Díky.

Paula Pillárová16.3.2010
 

no vlastne prva cast?

Roman Laco16.3.2010
 

Áno, ešte nejaké dve kapitoly, ale je to skoro kompletný prvý diel...predpokladám, že to bude trilógia...približný dej dvojky už je premyslený ;)

Paula Pillárová16.3.2010
 

je toto prava cast?

Dajanka7.3.2010
 

Tak Ronan :) ako som si ťa pomenovala. Kniha je veľmi pútavá,ľahká a dej sa posúva dostačujúco rýchlo aby som nepreskakovala strany. Čítala som už mnoho kníh, ale len máloktorá ma vedela thak upútať, že pri nej sedím celé hodiny(ako pri tej tvojej). Spoznala som (pre mňa) nové stvorenia ako gnóm a dryáda a ako si písal nižšie k jednému komentáru ľahko rozpoznať, ktoré diela ťa v mnohom ovplyvnili alebo možno skôr inšpirovali. Thak či onak, máš môj veľký obdiv a nesmierne sa teším na knihu s podpisom. No jedna(vlastne dve veci) ma na tvojej knihe maximálne iritujú. 1.spojenie: o pár úderov srdca 2.sa vyskytuje pri bitkách: oblúk meča(alebo hocčoho). Vyskytuje sa to tam na môj vkus až enormne veľa. a gramatika.. :D no coment to dáš ešte dohromady... držím palce..pretože na to máš :ˇ)

Roman Laco7.3.2010
 

Ďakujem...konštruktívna kritika poteší a 1. úder srdca som čítal vo viacerých knihách, ale prebehnem tú svoju, či tam nie je príliš často 2. oblúk, ktorý opíše meč, no opíše ho skoro pri každom údere, ale tiež, skúsim redukovať :) ...inak som rád, že je kniha pútavá, to bolo jej cieľom, aj keď som nečakal, že ma preto budete hnať, aby som písal rýchlejšie :P...z čoho vyplýva more chýb...ktoré, samozrejme, po dopísaní knihy, padnú za obeť veľkej korektúre.

Ján J. Nynamo3.3.2010
 

Ahoj Roman,
mám kontrolnú otázku k 28. kapitole:
Vojsko pod vedením Ernstoka nemá lukostrelcov? Prečo najprv neútočili na diaľku? :)

Shadowe3.3.2010
 

Ahoj...nuž, v mojom svete ľudia moc lukostrelcov nemajú, pár mágov a drvivá väčšina meče a kopije....lukostrelba je výsadou elfov, najmä nočných. A tých pár lukostrelcov stráži Alcidu, ale najmä boli poslaný brániť priesmyky ako podpora trpaslíkov...a tento \"lov\" na nepriateľa je robený pomocou útočných skupín, ktoré nabehnú, vyčistia a odídu :)

Ján J. Nynamo3.3.2010
 

Vidím, že som ťa nezaskočil otázkou a máš to premyslené. :)
(Dúfam, že to uvedieš v nejakej poznámke, aby aj čitateľ ten Tvoj svet dôkladnejšie spoznal).

ANDREA BUGÁTOVÁ28.2.2010
 

Ahoj Roman,
tak som si ťa znovu otvorila. Tak ty si to podal trošku ako rozprávku pre dospelých. Už aj škriatkovia Elfovia? Normálne som sa začítala, ale asi to nebudem môcť do konca súťaže prečítať celé, tak si snáď počkám, kedy ti to vydajú. Už sa normálne teším, kedy budem mať tvoju knihu doma v poličke. A ešte ju dám prečítať aj mojej polovičke, že čo na to povie on. Pekne podaný príbeh, tak zľahka, ale pripútal ma k čítaniu. Si skrátka macher v písaní a opisovaní knižných postáv.

Shadowe28.2.2010
 

Ahoj Andrejka...ďakujem za pochvalné slová, cením si a moc :) Ono fantasy je taká rozprávka pre dospelých a je založené na širokej palete vymyslených rás (btw škriatkov tam nemám :P) Nuž aj ja dúfam v knižné vydanie, každopádne, uvidí sa ;)

ANDREA BUGÁTOVÁ28.2.2010
 

júúúj prepáč, nie škriatkov, ale trpaslíkov, ale aj tak sú malí, nie je to podobné? Teda názvom iné :)

Dajanka Domanická28.2.2010
 

no som ohurena romanko :) potom cem knihu s podpisom...!! :)

Clair9.2.2010
 

Ahoj Roman,
musím uznať-si majster pera, ako sa hovorí.Až do detailov vykreslené línie- v úvode ale asi príliš detailné, dej sa tým pádom posúva pomalšie, čo niekomu môže prekážať, núti preskočiť tieto úseky, ale je to majstrovsky, až akoby farebne opísané.Ďalšia strana , keď sme sa ocitli v Ronanovom dome, dej sa posúva plynulo, zaujímavo.Asi ten pohreb by som ale tiež volila iným štýlom.Takže na záver- pútavý dej,zvedavosť na pokračovania núti čítať ďalej.Niektoré knihy sú písané veľmi obšírne,dej sa posúva pomaly, vtedy dielo odložím. Ale Tvoje riadky nútia čítať ďalej. Preto sa teším na ďalšie stránky, ktoré ma čakajú.Držím palce :)

Roman Laco9.2.2010
 

Ahoj Clair...Ďakujem veľmi pekne. Uf, to som nečakal s tým opisom, pretože ja mám pocit, že opisu dávam málo. Nemusel som to u Tolkiena, kde som preskakoval celé strany a preto sa snažím urobiť dej dynamickým, v každej kapitolke sa hádam udeje niečo dôležité pre celý príbeh. Každopádne som rád, že sa ti moja vec páči, a poprosím komentár aj keď ju dočítaš...tzn, keď ju najprv ja dokončím :D:D

NOX2.2.2010
 

Konečne som to dočítala do konca :-)
velmi sa mi to páčilo a fakt sa teším, kedy sa mi to dostane do rúk v pevnej vezbe. je to napinave a žive. super

Roman Laco2.2.2010
 

Ďakujem Noxík ;)...nuž či sa dožijeme knižného vydania je vo hviezdach, každopádne v to dúfam, pretože ohlasy sú prekvapivo úžasné :)

MentalBunny2.2.2010
 

mno tak som sa rozhodol ze si to teda precitam ked o tom stale hovoris ako silno pises =P

Jakub Semko2.2.2010
 

ola, tak knihu citam od zaciatku, od prologu, lebo roman ma poprosil, ci by som si to precital, no a vlastne teraz cakam, kedy bude zasa dalsia kapitola ... pomaly pises :D cital som zaklinaca a etc. nieco som nedocital, mozno zly preklad ... ale s tymto som velmi spokojny, pisane to je pre mna jednoducho, putavo a mne to uplne vyhovuje ... A snad sa ti podari to vydat aj knizne, a ked nie, tak mozno sa nieco podari ;) dalsia kapitola je kedy? :) btw: z gramatickych chyb by som si starosti nerobil, urcite bude bude nejaka korektura na konci a drzim palec

Roman Laco2.2.2010
 

ďakujem :)..no, za gramatické chyby si môžete v podstate sami, pretože ma súrite, aby som písal rýchlo :p...ale samozrejme, keď dopíšem prvú knihu, prebehne veľká korektúra ;) A snažil som sa, aby sa to nepodobalo žiadnemu dielu, ale samozrejme, na niektorých miestach skúsený fantasta pozná, ktoré diela ma ovyvnili :p

Petho31.1.2010
 

supeeer, len tak dalej... :)) Kedy to vydaju ??

Roman Laco1.2.2010
 

nuž či sa to vôbec dočká vydania je otázne, zatial si to nikto z vydavateľstva zrejme nevšimol :/ ...ale ďakujem za podporu..a poznáme sa?:)

Petho2.2.2010
 

nie, nepozname, aspon myslim

nasiel som tvoje dielko cez komentare k (Ne)Krajine a doslova som to hltal
pekne napisane, dobre sa mi to cita, uz sa neviem dockat dalsej casti, co sa tyka gramatickych chyb, na tie teraz kasli, opravis na zaver, hlavne pridavaj dalsie casti .... dik a len tak dalej

Roman Laco2.2.2010
 

Wau...tak toľká chvála od neznámeho teší ešte viac...ono, snažím sa písať rýchlo, keďže pár kamarátov to tiež číta zarovno s uverejňovaním, ale zase nechcem, aby to bolo na úkor kvality...teraz, ak sa nezaseknem na niečom, to vychádza kapitola za 2-3 dni ;)

Petho3.2.2010
 

niet zac ... presne tak, radsej pomaly a kvalitne

preco by som nepochvalil, ked je na to dovod ? vacsinou sa len kritizuje ... ale pochvaly sa lepsie pocuvaju .. :))

ANDREA BUGÁTOVÁ28.1.2010
 

Ahoj Roman, tak som si prečítala ďaľšiu stranu - 1.kapitolu, vtedy som len prológ.
Klobúk dole pred tebou, dojal si ma a to meno Ronan-dúfam, že to nie je z tvojho života, inak by som ťa začala, aj ľutovať. Snáď je to fakt vymyslené, aj keď bolestivé. Uvidíme, keď budem mať zase čas, tak si prečítam pokračovanie. Alebo už knihu. Ale toto som nečakala, príval nešťastia a citu v Tvojom diele. Tak sa maj, a prajem Ti omnoho lepší osud s tvojou knihou, ako Ronanov osud. Ale uvidíme, budem čítať ďalej, a snáď aj Ronanovi bude šťastie priať.

Fakt to nie je tuctové, ale originálne.Pa.

Roman Laco28.1.2010
 

Nuž divil som sa, prečo považuješ dielo za násilné a to bolo tým, že si prečítala len prológ:D...áno smrť Ronanovych rodičov /skutočných/ bola dôležitá, potreboval som, aby ho niečo hnalo vpred. Smrť pestúnov zas, aby ho nič nepútalo, aby nemohol byť ohrozený tým, že mu niekto siahne na rodinu. A samozrejme, vyburcovalo ho to, aby šiel do sveta. Ono meno Ronan mi viac ľudí vytýkalo. Avšak nie je to žiadna narážka a podobnosť s tým mojim je skutočne náhodná. Je to kombinácia mien Roran a Ronon...obe su postavy z filmu/knihy. Určite ak si nájdeš Čas, počítaj aj ďalšie kapitolky, som zvedavý, ako by sa ti páčili tie :)

Ján J. Nynamo28.1.2010
 

Ahoj Roman,
našiel som si čas, aby som sa opäť ponoril do tvojho príbehu. Prečítal som všetko, čo si zatiaľ uverejnil, a nie je toho málo. Odhadom už 250 knižných strán. Vau. Ide ti to výborne. Cítim tam zaujímavý zvrat. Pochybnosti, intrigy. Teším sa na pokračovanie. Ak aj zvyšok bude rovnako skvelý, bude to naozaj niečo, čo by som rád videl v knižnej podobe.

Shadowe28.1.2010
 

wau, ďakujem. Skutočne je toho zatiaľ cca 250 A5 stránok a nie je ľahké sa tým prelúskať. Musel som pár zvratov pridať, trošku zamiešať s osudmy hrdinov, pretože prvá kniha sa chýli ku koncu a mojim cieľom je, aby sa čitateľ nevedel dočkať druhého dielu. :) /ktorý bude trochu temnejší/ ;)

ANDREA BUGÁTOVÁ19.1.2010
 

No Roman, môj komentár:
Niečím si mi pripomenul Harryho Pottera, niečím Pána prsteňov a musel si asi veľa hrať pc-bojovné hry, lebo toľko striel a zloby je asi aj tam, ale prepáč, ak sa mýlim, nie v zlom. A tie zaujímavé mená. No? To asi nie sú slovenské. :))
No zaujímavé, aj čarodejnícke, ale si tam vložený aj ty, a tak to má byť. Určite si nájdeš skupinku ľudí podobných ako Marek Kolcun, ktorých to zaujme, aj Tina VdH. Ale asi väčšinou mužskú časť, my ženy sme skôr na ľahšie žánre, ale sto ľudí, sto názorov. Inak zaujímavé. Môj muž by si to isto pozrel v telke ako filmový bestseller. Tak len tak ďalej, aby som mu mohla povedať, no aha! To je ten Roman, čo som mu dávala koment a kvákala s ním na FB. :)) Pa.

Roman Laco19.1.2010
 

heh, ďakujem za koment. No fantasy je skutočne žáner, ktorý musí človek milovať. Kým po priemernom románe siahne skoro každý, na to, aby sa človek pustil do 300+ stranovej fantasy už musí mať dôvod. No, mená skutočne nie sú slovenské, ale všetky fiktívne. Z môjho pohľadu vôbec nie je dej plný súbojou...práveže zatiaľ mám pociť, že sa tam len cestuje ;)...

Alexander Loziak3.1.2010
 

Ahoj Roman, prepáč, že ti zaplňujem komentáre takýmito správami, no neviem vymyslieť inú cestu, ako sa s tebou spojiť. Prosím, ak budeš mať čas, ozvi sa mi na e-maile loziak.alexander@centrum.sk
Mám pre teba ponuku, no nechcel by som ju rozoberať tu na stránke, takže ozvi sa :)

Marek J. Kolcun2.1.2010
 

Ahoj, Roman,
nebudem ti tu vypisovať dlhokánske úvody ako mám vo zvyku ale požiadam sa ťa o dokončenie tohto úryvku:
\"Mladá bosá žena v dotrhaných šatách a zviazanými rukami sa horko-ťažko dotrmácala až na vrchol stúpajúcej cesty. Zem tu už bola načisto mokrá a v tme, ktorá tu panovala bolo ťažké rozpoznať či sa jej na nohy lepí prach kvôli podzemnej vode alebo krvi predchádzajúcich obetí. Skôr než sa stihla trikrát nadýchnuť sa v diaľke za ňou ozvali tlmené hlasy:
\"KDE JE?!?\"
\"URČITE ŠLA HORE!\"
\"ZA ŇOU!\"
Mladá žena sa strhla a chcela pokračovať v úteku ale po dvoch krokoch zasa prudko zastavila. Nechýbalo veľa a bola by sa vrhla priamo do nevedno ako hlbokej trhliny v zemi tiahnucej sa od jednej steny tunela po druhý. Posledné zbytky svetla zrazu pohltila temnota tieňov prenasledovateľov. Sama a v absolútnej tme sa tak iba otočila a s nemou hrôzou v tvári sledovala približujúce sa mihotavé svetlo pochodní nesúce tmu do jej života...\"

dokonči ho ako chceš, nekladiem ti absolútne žiadne podmienky ani ti nedám rady, chcem iba vedieť ako veľmi sme si podobní. Po prečítaní úvodu a troch kapitol som totiž zistil, že tvoj a môj štýl písania je neskutočne podobný. Číta sa mi ľahko a nenachádzam takmer žiadne logické chyby. Dej je písaný presne mojím štýlom, je výpravný, no nie megalomanský a je podrobný ale nie nudný. Človek sa dozvie to, čo treba a som si istý, že postupom času sa v diele dočítam aj nejakých odkazov na skoršie informácie, ktoré spočiatku boli spomenuté len akoby náhodou alebo sa im v tej dobe neprikladal veľký význam.
Ani ma preto neudivuje, že máš čítanosť takú akú máš a môžem aj potichu povedať, že ti trocha závidím počet hviezdičkových hodnotení, ktorých máš takmer 5× toľko čo ja :P Nič to ale, súťaž predsa nekončí a do marca sem zavíta ešte mnoho čitateľov, ktorých obľúbeným autorom sa staneš práve ty alebo ja.

Ako to už u mňa tradične býva, našiel som v diele aj zopár chybičiek, ktorým by som sa na tvojom mieste pokúšal vyvarovať. Nejde o žiadne veľké chyby a ako som vravel, nie sú logického charakteru, skôr sú to drobnosti. Napríklad ako tuším v diele Matúša Novanského, ktorý takisto používal nové aj staré miery a pôsobilo to (nie len na mňa) celkom rušivo. Ďalej spomeniem napríklad niektoré opisy. V drvivej väčšine sú napísané skvelo a bez pardonu plnia svoju funkciu, a preto tie \"trocha inšie\" vyznievajú zvláštne až až. Napríklad taká sedempalcová dýka, ktorá je z troch a pol palca tvorená rukoväťou. Keby čepeľ mala samotných 7 palcov, bolo by to ešte akceptovateľné (hoci už tých 18 cm je dosť málo na dýku) ale keď polovicu uberieme na rukoväť, vyjde nám zo zbrane akurát dobrý lovecký nožík. \"Krátky hoc\' ostrý\", že ;) (toto bola ďalšia nelogickosť, ktorá vo mne evokuje, že ostrosť je len slabá nevýhoda toho, že je tá dýka výhodne krátka...). Ďalej keby som sa chcel vŕtať v deji tak by som spomenul neskloňované mená a podobne ale to by sa som už babral v mäkkej hline. A z časti aj z možnej rivality, pretože moja tvorba je s tou tvojou podľa mňa veľmi podobná a ja si ako každý iný autor myslím o svojej tvorbe, že je jednoducho dobrá, z čoho môžeš vydedukovať čo si myslím o svete spod tvojho pera ja...

PS: dielo pravdepodobne dočítam až do konca, pretože už teraz viem, že ma jeho dej nesklame - máme tu hlavného sympaťáka (meno je s tým tvojím len čistá náhoda, však? ;), vtipného Erica aj (ne)tajomného miešaného elfa a Radu ôsmich, o ktorých takmer nebola reč čo jej dodáva na mystickosti a to všetko je zabalené do príjemného prostredia klasickej fantasy, ktorá podľa mňa nemôže sklamať.

Shadowe2.1.2010
 

Ahoj Marek...áno všimol som si už minule nespokojnosť s metrickým systémom, ale to, že my sme na metre a centimetre prišli až tak neskoro, neznamená, že inde nemôžu byť skôr...a hlavne som ju chcel pre dlhé vzdialenosti, aby si čitateľ vedel predstaviť, ako ďaleko cestujú a podobne...ale napríklad, logicky sa vyhýbam časovému systému, lebo niečo ako hodinky tam budú používať zatiaľ len gnómovia ;)...áno dýku som v mierach menil a asi som niektoré dĺžky pokazil...na to sa pozriem, aj na tú nesklonnosť mien, aj keď som si nikde nevšimol...no meno výnimočne je náhoda...páčil sa mi ROran z Eragona a ROnon zo stargate Atlantis :D...a k tým skrytým odkazom...skutočne, pre mňa je to najlepšie v knihe, čo môže byť, keď veci akoby spomenuté len mimochodom, odrazu sú kľučové,/ ako horrory Saw :D:D/...inak ďakujem za koment a idem skúsiť napísať pokračovanie toho, čo si mi postol. ;)

Shadowe2.1.2010
 

„Musí byť priamo pred nami, tunel už nikde neodbočuje!“ ozval sa jeden z mužov. Ostatní sa chrapľavo zasmiali a podľa hlasného dupotu pridali do kroku. Žena sa zúfalo rozhliadla, aj keď vedela, že nemá kam uniknúť. Pevné steny tunela ju obkľučovali a cesta dopredu bola nemožná. Horúčkovite sa snažila vyslobodiť ruky zo zajatia, no pevné konopné lano nie a nie povoliť.
Odrazu ich uvidela. Najprv to boli len poskakujúce pochodne, no vzápätí sa spod kopca vynorila prvá mohutná postava. Žena mala pocit, že jej srdce vyskočí z hrudi. Splašene tĺklo a ak ju muž ešte nezbadal, určite ju podľa toho zbesilého tlkotu musí čochvíľa začuť.
Odrazu tmavý tunel osvietilo prudké svetlo a ozvala sa taká rana, že vystrašená žena takmer spadla do trhliny. Počula, ako muži za ňou niečo pokrikujú, no nič nevidela, pretože ju celú pohltil hustý sivý dym. Vzápätí ju nečakane zdrapili dve silné ruky a prudko ju potiahli doprava. Bola si istá, že s ňou chce ten človek tresnúť o stenu tunelu, no vo chvíli, keď očakávala náraz, sa nič nestalo a ona bez jediného zranenia preletela cez tvrdo vyzerajúcu stenu. Z tmy sa vynorila ďalšia ruka a prikryla žene ústa.
„Tagros dies,“ zašepkal tichý hlas a kus steny, cez ktorý žena vydesene videla chodbu, sa zase zmenil na pevnú žulu.
„Manil, si v poriadku?“ opýtal sa známy starostlivý hlas a ruky, ktoré ju zvierali povolili, pričom zmizla aj ruky, ktorá žene zakrývala ústa.
„Rastan!“ vykríkla žena radostne a skočila mužovi do náručia, kde vyčerpaním omdlela.
„Má toho dosť,“ poznamenal tvrdým hlasom malý, zato rozložitý tvor z tmy.
„Vezmeme ju do mesta, musí sa len vyspať,“ odvetil druhý, chrapľavejší hlas.
Muž prikývol a pokúsil sa so ženou vstať. V momente sa mu však podlomili kolená.
„Daj sem, aj ty ledva stojíš na nohách.“ Z tmy sa vynoril trpaslík s dlhou sivou bradou a s nečakanou jemnosťou vzal mužovi ženu s náručia. Vedľa neho sa objavil trpaslík navlas rovnaký tomu prvému a vzal veľkú sekeru, ktorú jeho dvojča pustilo z rúk.
„Asi tu sekery necháme, ak ja ponesiem Rastana,“ poznamenal trpaslík posmešne a hodil očkom po mužovi. Ten však razantne pokrútil hlavou a vstal. Trpaslík prikývol a kývol hlavou smerom do temného tunelu. Muž pevne zovrel drevenú palicu so vsadeným kryštálom na konci a tlmene niečo zašepkal. Tunel osvietilo jemné modrasté svetlo.
„Viac svetla nezvládnem.“
„To bude stačiť,“ odvetil trpaslík nesúci ženu.
„Hlavne už poďme, žena robí na večeru diviaka a ak mi ho detiská zjedia skôr než prídeme, obom vám vytrhám všetky chlpy na brade!“

Tina Van der Holland21.12.2009
 

Ahoj, Roman! Tak po Tolkienovi je toto prvá fantasy, ktorú čítam, a to v neposlednom rade kvôli inteligentným postojom autora napr. na Facebooku:::))) Ale dielo ma zaujalo, prečítala som ľahko všetko vrátane 18.kapitoly, ktorú máš teraz poslednú. Myslím, že ti to ide veľmi dobre - dej, zápletky, boj, ciele, postavy. Mne osobne sa mimoriadne páčia mená a názvy, ktoré si vytvoril - pôsobia veľmi prirodzene, človek si na nich neláme oči, ani jazyk, a to v tomto žánri, kde sa toho píše momentálne veľa, nemusí byť vôbec jednoduché.Štylizuješ ľahko a stručne, tvoje vety sú takpovediac \"hutné\". Z celého prečítaného cítim jasný ťah na bránu - na finálny stret dobra a zla. Budem tvojim postavám aj tebe držať palce do úspešného konca.

Roman Laco21.12.2009
 

ooo, ďakujem veľmi pekne...áno stret dobra a zla bude, je to odveký boj, ale snažím sa aby všetko skončilo v rovnováhe, žiadna výhra dobra a žili spolu šťastne, to nie.

pecola20.12.2009
 

Mnooo tak ja som sa podakade docitala ae teraz uz ked to tak vidim pockam si kym to vydaju...z knihy sa lepsie cita ako z compu...Good luck

Harry15.12.2009
 

Ahoj Romanko, no pekne si to teda napisal :) Gratulujem, dobra praca a vidno, ze ta predstavivost neopusta :)

Roman Laco15.12.2009
 

jj, predstavivosti mám dosť, už aj pár nápadov do ddruhej a tretej Časti ;)

Kubo14.12.2009
 

zaujímavé som na druhej kapitole ale vypadá to dobre určite to dočítam ;)

Finwe12.12.2009
 

Roman ,drzim palce , nemam prave teraz cas to citat ,ale ak to vydas ,tak si to rozhodne precitam (ano aj kupim :D).

mathiasko_xD6.12.2009
 

:):) nemá to chybu...:) Roman,máš na to :):):) držím ti palce :)

Roman Laco15.12.2009
 

Som rád, že sa ti to páČi, dúfam, že to prelúskaš celé, keď to bude hotové ;)

zuzka3.12.2009
 

super, len tak dalej:)

Alexander Loziak3.12.2009
 

Ahoj Roman alias Shadowe, po prečítaní 15.kapitoly musím uznať, že to rozhodne nie je zlé. Ba čo viac, páči sa mi to. Dokážeš písať obdivuhodne plynulým štýlom, máš prepracovanú štylistiku a rozprávanie by som taktiež označil za výborné. Len málo ľudí v tejto súťaži sa ti týmito vecami vyrovná (pravdaže z toho čo som stihol prečítať). Dej sa posudzovať neodvážim, kedže som prešiel len úryvok a čo sa malých nedostatkov týka - trochu priveľa elfov na môj vkus, meno Ronan mi pripadá neslušivé(to je pomsta za Diabla :D) a potom... Skús si to ešte raz prejsť a odstrániť prípadne štylistické nedostatky v rámci odstavcov, nie viet. Pravdaže, jedná sa len o drobné nesúlady, nič čo by ťa na dlhú dobu zamestnalo. Inak je tvoje dielo veľmi dobre napísané, radím ho medzi tri najlepšie fantasy na tejto stránke. Dúfam, že sa dočkáš vydania.

Roman Laco3.12.2009
 

wau, dufam, ze sa nikto neurazi, ale tento komentar si cenim asi najviac:)...no, meno Ronan je kombinacia Rorana z Eragona a Ronona zo serialu stargate atlantis...az ked ma kamaratka upozornila, ze sa podoba na moje vlastne meno, co vsak umyslom nebolo :D...ano, chyb v stylistike a gramatike som si vedomi, avsak nejde o finalnu upravu, pretoze uverejnujem kapitoly hned po dopisani, verim, ze prva kniha bude hotova na novy rok...ale to ma neospravedlnuje, venujem radsej den dva a pohram sa s gramatikou a delenim odstavcov :)k elfom: mozem prezradit, ze elfov tam uz moc nebude, ako v mnohych inych fantasy, chcem z nich urobit zdrzanlivy narod, ktory sa od vsetkeho distancuje, az kym im nehori pred domom :)... este raz dakujem za komentar a taktiez ti prajem uspech s tvojim dielom

Ján J. Nynamo2.12.2009
 

Ahoj Roman,
dočítal som celú ukážku. Je to pútavé čítanie. Teším sa na pokračovanie.
Pravopis nie je vždy dokonalý. A na môj vkus je tam príliš často slovo moc, vo význame veľmi :)

Shadowe2.12.2009
 

Téda, ďakujem. No pravopisom som si vedomí, pretože mi odišla kontrola chýb a častokrát píšem dlho do noci, a keďže sem dávam, čo práve dopíšem, nestíham opraviť všetky chyby. No výskyt slova moc som nejak nepostrehol, skôr sa mi nejak nedá redukovať slovo ihneď ;D

Roman2.12.2009
 

sry, to je môj nick, pozabudol som sa...:)

SmolkoSK30.11.2009
 

Vyborne Roman. Sme stebou. Cele Slug coffee... .(Majka, Dano, Milos... :))))))

Roman Laco2.12.2009
 

Ďakujem za podporu...a btw som zvedavý, kedy si to Dano prečítaš:p

Ján J. Nynamo27.11.2009
 

Ahoj Roman,
neprečítal som to ešte celé, ale to, čo som prečítal nebolo zlé. Je to dosť akčné. Je fajn, že tam strieka viac zelenej krvi, ako tej červenej.
Nepozdávala sa mi časť o pohrebe Ronanových pestúnov. Je zvláštne, že neprebehol žiadny obrad, že Ronan neumožnil priateľom či vzdialenej rodine mŕtvych účasť. Kam sa ponáhľal? Čo je to za svet, či civilizáciu, ktorá si neuctí mŕtvych? Ani hroby neoznačil.

Roman27.11.2009
 

Ahoj, ďakujem za komentár. No práve tým som sa snažil navodiť atmosféru osamotenia. Šlo o starší manželský pár v dedine na kraji sveta, a teda rodina už zrejme nebude. A nie každá kultúra robí pri pohrebe obrady, mne samému napadá viac lepśích spôsobov, ako mŕtvehouctiť. Chcel som, aby to bol iná svet, ako ten na ktorý sme zvyknutí okolo seba. Každopádne dobrý postreh ;)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Shadowe

DSC00007.JPG
O mne

It was my heart, it was my life,
it was my start, it was your knife.
This strife it dies, this life and these lies.


...a tak ;)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: