IKARIKAR http://www.ikar.sk

Rasťo Piško: Sledujte v prvom rade život... Celkový počet komentárov: 0
 

     Ja sám som talent:-) A blízko 50-tky som začal písať knižku, takže nikdy nie je neskoro...

     Ale vážne. Podľa mňa je množstvo talentov, ktoré sa naozaj boja, hanbia ísť na svetlo sveta so svojou knihou. Obávajú sa odmietnutia, zosmiešnenia alebo jednoducho, že si zrania vlastné ego. V tomto smere nie je nič horšie ako keď ste presvedčený, že práve to vaše dielko je super, že zaujme ľudí, má perspektívu...a vydavateľ vám povie, že to nie je ono a nejde do toho. Že tomu chýba pútavejší príbeh, lepšie vykreslené postavy, originálnejšia zápletka. No pravdou je, že vydavateľstvám prešlo cez ruky množstvo kníh a najlepšie vedia, čo je dobré, čo má šancu preraziť. Prirodzene, že občas sa aj oni zmýlia – tak ako v každej oblasti, ani v knižnom biznise nie je nič absolútne isté a stopercentné – ale majú najväčší prehľad a odhad.

 

Výborné sito

     Server Mám talent je výborným medzistupňom, ktorý môže preosiať tých talentovaných a menej talentovaných. Ak by som mal tú možnosť, nepochybne by som sa do toho zapojil – prečo nie? Písať sa dá začať kedykoľvek. Vezmite si napríklad pani Květu Legátovú, ktorá napísala Želary a dostala za ne Českého leva. Túto knihu pritom napísala vo veku 80 rokov, čo je neuveriteľné a navyše ide o prvotinu, takže naozaj literárny objav. A takým sa môže stať ktokoľvek, len treba skúšať, byť trpezlivý a najmä trénovať. Myslím si, že čím skôr začnete písať, tým lepšie. Viac sa naučíte, budete múdrejší, budete mať takpovediac „napísané“ a zlepší sa vám štýl, rozšíria sa možnosti pre opis postáv, vylepšenie pointy ap.


Neodfláknite pointu!

     Moja rada pre nádejných autorov? V prvom rade sledujte život. Sledujte ľudí okolo seba, príbehy, osudy a potom tú farbu, plastičnosť a autentickosť preneste do svojej knihy. Snažte sa zabudnúť na seba a sústreďte sa na dobu, v ktorej ľudia žijú. Dajte si záležať na pointe. Neodfláknite to s pomyslením, že kniha je parádna, tak keď bude pointa trošku slabšia, nebude to prekážať. Verte, že bude. Koľkokrát ste čítali recenzie a ohlasy čitateľov, že skvelá kniha, ale ten záver bol trápny, nedomyslený, slabý, pritiahnutý za vlasy. Ja veľakrát a spackaný záver môže pokaziť dojem z celej knihy, ktorá je inak skvelá. Takže pozor.

 

Rasťo Piško

     * 7. apríl 1962 v Martine. Humorista, herec a imitátor. Do roku 1990 pôsobil v rôznych robotníckych povolaniach, zároveň sa ako herec a autor venoval amatérskej divadelnej činnosti. Po zmene politických pomerov začal spolupracovať so Slovenským rozhlasom, STV, a neskôr so súkromnými médiami ako autor humoristicko - satirických relácií a kabaretov. Herecky a scenáristicky sa podieľal na výrobe zábavných programov Apropo, Apropo TV, Halušky, Telecvoking, O 3 štart!, Pošta Horný Výplach, Bravissimo, a mnohých ďalších.

     Fejtóny a postrehy písal pre Mosty, Domino, Moment a Pravdu. Jeho humoristická obľúbenosť bola založená na štylizovaní sa do robotníckej priamočiarosti, jednoduchosti. Spolupracoval so Štefanom Skrúcaným, Mirom Nogom, Stanom Radičom, Jarom Filipom a Zuzanou Tlučkovou.

     Za predaj MG a CD nosičov s autorským hovoreným slovom, získal šesť Zlatých a sedem Platinových platní. V roku 1998 vydal knihu humoresiek „...z druhej ruky“. V roku 2004 divadlo Nová scéna uviedlo jeho komédiu „Hände hoch! alebo Bude ako nebolo.“ Publikuje aj na webe.

     V súčasnosti dokončuje svoju knihu Hačava, ktorá vyjde začiatkom budúceho roka. Je to jeho románový debut s autobiografickými prvkami. Smutno-úsmevný román sa odohráva v období „začiatku konca“ totalitných režimov vo východnej Európe. Sledujeme v ňom osudy skupiny vojakov, ktorí dva roky strážili tzv. Železnú oponu a celistvosť hraníc dvoch nezmieriteľných táborov – komunizmu a kapitalizmu. Hačava je príbeh o absurdnej dobe, ktorá nezmyselným spôsobom zasahovala do osudov ľudí, žijúcich vo vtedajšom Československu. Príbeh je pretkávaný drsným vojenským humorom, ale aj veľkými ľudskými citmi a túžbami, ako aj nezmyselným fanatizmom, zradou a podlosťou.

 

     Rasťo Piško žije v Bratislave.

 

Foto: Wikipédia. Pravda, 24hod.sk
 Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: