IKARIKAR http://www.ikar.sk

Rozprávky dedka Vševedka spod Polonín (Vasil Demko)29.9.2010
 

5
 počet hodnotení: 42
prečítané 316, Komentáre 41

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Ester2.2.2012
 

Rozprávky som čítala ako dieťa, potom, keď som mala dieťa, a zas ich budem čítať, keď budem mať vnúča. Teraz som v medziobdobí, keď ma za srdce nechytajú, ale obdivujem každého, kto ich vie napísať tak zručne, ako ty Vasil.

Vasil2.2.2012
 

Ester, veď rozprávky sú liek na dušu. Pre deti i pre dospelých. Takže by som vlastne mohol patriť aj do lekárskeho spolku, že? A požiadať o platby zo zdravotných poisťovní. Juchá! Dobre som to vymyslel. Ešte by to niekto mal zobrať vážne. Najmä v tej poisťovni. Ďakujem za priazeň.

Jara2.2.2012
 

Pohladkanie po duši, Vasil :) Ďakujem.

Vasil2.2.2012
 

Ďakujem, Jara. Myslím, že tak majú pôsobiť rozprávky :-) Nech sa darí aj Tebe nachádzať a sprostredkovať to, čo si si zaumienila pri písaní.

Jara2.2.2012
 

Ďakujem, takže niekedy na rodnej pôde...?

reňa2.2.2012
 

Ahoj, Vasil. Vždy som s otvorenými ústami počúvala, keď mi mama rozprávala príbehy zo svojej mladosti... A tvoje rozprávky sú krásne spomienky do niečoho, čo som ja, a možno ani naše deti nikdy nezažijú. ďakujem, nech ti to píše :-)))))

Vasil2.2.2012
 

Niekedy mám pocit, Reňa, že reálny život a rozprávky sú vlastne to isté, len inak videné, opísané, inak vnímané. Že medzi reálnu životom a rozprávkou je len veľmi tenká hranica, ktorú často prekračujeme nevšímajúc si, že vstupujeme do celkom iného sveta. A mne sa chce to pripomínať. Malým aj veľkým deťom. Ďakujem za priazeň. Nech sa darí aj Tebe pekne žonglovať s písmenkami, myšlienkami a obrazmi.

viera Š.13.9.2011
 

Raz, keď budem na dôchodku, aj ja chcem začať písať. Ale neviem, či to takto pekne dokážem.

Vasil13.9.2011
 

Držím palce. Chce to veľa tréningu. Tfuj! Prepáčte. Už si pripadá ako nejaký mentor. Ďakujem a fakt držím palce, nech sa Vám sen splní.

Broňa27.6.2011
 

Milý Vasil, srdečne ďakujem za tvojhe rozprávky. Použila som ich, ako som sľúbila, v práci s prvákmi a neskôr aj pre väčšie deti v škole v prírode, či pri mojej práci pri zastupvaní: niektoré skúsenosti som poslala mailom, ale chcem to napísať aj sem. Začala som ich čítať s prvákmi. Nikdy nedokázali vydržať celú rpozrpávku, ale keď sa rozdelili na drobné sekvencie, obajovali sme v nicjh to, čo je blízke každému z nás, ten kus rozprávkova, ktorý máme v svojom živote / domček snov, ako sa deti hrajú slovne s dospelými , ako spolu žartujú, chodia na \"čerešne\" , stavajú snehuliaka- proste rozprávkovo žijú. A to je presne to, čo je na tvojich rozprávkach nádherné- nie je celkom jasné, čo je rozprávka a čo život, vlastne, v tvbojich textoch môžme čítať, že denne žijeme v rozprávke- alebo by sme mohli, keby sme chceli, alebo- tí väčší si na ňu spomíname... Väčšie deti ocenili jemný humor a obrazy, ktoré vnímali po svojom najmä vzťahové no a dospelí / čítala som aj im/ vyzdvihovali vôňu detsva a stotožnovali sa so zážitkami hrdinov, bavili sa o tom, čo oni dali svojim deťom a vnúčatám... taká milá sentimentalita, naviac naplnená láskou k rpírode a ľuďom... Z tťoho všetkého mi vyplynulo, že tvoje rozprávky nie sú rozprávkami v pravom slova zmysle, ale sú rozprávjkou realitou, ktorá je skrytá v každom z nás a toho, kto ju doteraz vie cítiť a priznať si ju, zaručene osloví. A pohladí.

Vasil28.6.2011
 

Nečakal som tak podrobný rozbor. Ale je pravdivý. Žijeme vo svete, ktorý ponúka množstvo zázrakov, len ich treba chcieť vidieť. A ja som sa pokúsil otvoriť dvere do toho nevšedno všedného sveta. Pre deti aj dospelých. Lebo aj tieto svety sú poprepájané neviditeľnými vláknami, nuž prečo by nemali občas spoločne zablúdiť aj do ríše snov, tajomstiev hoci aj cestou do školy, v lese, alebo v záhrade? Ďakujem.

Alica Náhliková19.5.2011
 

Milý Vasil,vďaka za nádherné vybočenie z dnešnej uponáhľanej doby, na krorú som aspoň na chvíľu mohla zabudnúť pri čítaní tvojho diela. Škoda len, že sa táto krása zo života ľudí akosi vytráca. Práve preto ma teší, že si dokázal tak úžasne sprostredkovať oázu pokoja, lásky a múdrosti.Jednoducho krása...

Vasil30.5.2011
 

Ďakujem za láskavé slová. Vždy potešia.

Petro13.1.2011
 

Chválim hravý štýl aj originálne umiestnenie roprávok do oblasti čarovných polonín Východných Karpát, čo dodáva rozprávkam na príťažlivosti. Ako dospelého čitateľa ma najviac zaujala rozprávka O čornomazovi. Prajem veľa úspechov v súťaži a tiež v ďalšej tvorbe.

Vasil13.1.2011
 

Ďakujem za príjemné slová. Od dospeláka potešia dvojnásobne. Ja prajem Vám veľa úspechov vo Vašich zámeroch.

Broňa9.1.2011
 

Tak som sa dostala k čítaniu Vašich rozprávok- vďaka tipom. hoci rada čítam práve literatúru pre deti a mládež, nejako mi unikli pri ich pridávaní.
Ale som rada, že som ich čítala. Páči sa mi, ako bezhranične je prepojený skutočný a rozprávkový svet vo Vašom podaní- je to ptresne ako u detí. Hoci hranioce poznajú, žijú vo svete, kde je fantázia realitou. To ma vždy nanovo prekvapí a poteší zároveň. Tiež hĺbka láskavosti postáv dáva rozprávkam chuť pohladenia- a presne tak som sa cítila pri ich prečítaní. Pohladili ma.
Čo mi trošku vadilo a sťažovalo mi čítanie, je nízka štruktúrovanosť textu. Tiež charakter podania textu je detsky jednoduchý- ale v tomto prípade je to skôr plus ako výčitka. Deťom napísané s detskou jednoduchosťou a láskavosťou. Gratulujem.

Vasil9.1.2011
 

Ďakujem za prajné prijatie napísaných rozprávok. Boli napísané ako celok a aj pridané na tento portál ako celok. Neboli písané pre tento portál, ale - pre deti :-). Boli písané tak, aby im deti rozumeli a deti im rozumejú. Aspoň tie, ktorým som ich nechal v škole čítať. Takže reakciu detí som už mal otestovanú a teraz som si testoval postoj dospelákov, ktorý v prípade kúpy predsa len sú držiteľmi bubákov a ja rozhodovacieho práva. Ja som spokojný. A teší ma aj Vaša prevažujúca spokojnosť. Veľa krásnych myšlienok a nápadov pri vlastnom písaní.

Vasil9.1.2011
 

Pardón - ktorí v prípade...

Broňa9.1.2011
 

:)
Ďakujem za želanie.
Tiež pracujem s deťmi a v prípade vydania im ich rada prečítam./Neznášam čítanie z PC a na rozdiel od iných , zručných, ich nedokážem vytlačiť na papier- inak by sme si ich s radosťou vychutnali s prváčikmi/. Obsahujú veľa z toho, čo sa spolu učíme- sociálne zručnosti, radosť zo života, jednoduchosť, krásu, hravosť , jemnosť, láskavý humor atď. Inak v knihe naozaj doporučujem väčšie písmo, štruktúrovanosť textu / deti jednoliate stránky odrádzajú / a rovnako hravého a láskavého ilustrátora ako autora. Veľa šťastia.

Andy Bugatka4.1.2011
 

Ahoj Vasil,
už dávnejšie si mi komentoval pri mojom diele. Už som zaregistrovala Tvoje /ruské?/ meno aj na FB MT, keď ho ponúkali, že tvoje dielka sú v niečom zaujímavé, výnimočné...
A k veci, k textu:
Aj ja by som ešte chcela mať nejakého dedka Vševedka s bielou dlhou bradou /Miša, kráľa (ako dedko Večerníček)/, ktorý by býval na dedine. Aby som tam mohla vystrájať huncútstva, ako zamladi - kúpať sa v plechovej vani, stavať snehuliakov s mrkvou, hrať sa so psom, čakať pani poštárku, ktorá ma pozná, bicyklovať sa,...
Škoda, že ten vek detstva je už dávno preč...
Ale pri Tvojom diele som mala celý čas úsmev na tvári. Veľmi podarene napísaný text, taký spontánny, citlivý, detský, skrátka jednoducho úžasný dej. Píšeš veľmi výnimočne, a ak Ti vydajú knihu, kúpim mojej malej k dákemu sviatku :)
Nech Ti to píše aj naďalej takto krásne. P.S.: Ani sa nečudujem, že si Ťa všimol MT a dal Ťa do TIP-u. Skvelé!!! Držím prsty :) Ahoj.

Vasil4.1.2011
 

Ďakujem, Andy. Svet snov a fantázie sa dá preniesť do reálneho sveta. Pravda, treba chcieť a aj mať podmienky. No ak sa nedá, tak treba aspoň zatvoriť oči a ponoriť sa do láskavého pokoja. Snažil som sa. Zrejme nie zbytočne.

Andy Bugatka4.1.2011
 

Jasné, že nie zbytočne. Ja našťastie mám ešte rodičov bývajúcich na dedine. Postupom rokov možno aj môj oco bude mať biele vlasy a bude kúpať moju dcérku v takej istej vani, budú sa hrať spolu so psom a stavať snehuliakov... Podmienky sú a postupne sa to aj plní. Len je iné o tom čítať, ako to prežívať. Také milé, nostalgické...
Len to už ja nezažijem, to som myslela. Už len budem snívať, čo som povyvádzala ja, dávno, keď som bola malá... :)

Lýdia J.3.1.2011
 

Ad: Náš tip

Vasil,
blahoželám a vytešujem sa. A možno budem Vševedka odporúčať i ostatným nočným motýľom, aj napriek mojej redchádzajúcej výhrade.

Lýdia J.3.1.2011
 

P.S. doparoma, nedoklep, buzerujem druhých a takto to dopadne = predchádzajúcej

Vasil3.1.2011
 

Budem si musieť zvykať, že niečo sa možno aj páči. Vďaka. Aj za redchádzajúce, kurňajs, predchádzajúce láskavé, priaznivé a povzbudzujúce slová.

Lenka a deti z 2. triedy23.11.2010
 

Milý Vasiľ, jedna zo žiačok, Lenka sa tu zaregristrovala, a veselo si číta vaše rozprávočky. Pod jej menom Vám napíše odkaz celá trieda:
Lenka: Táto rozprávka sa mi veľmi páči, najmä to, ako sa všetky zvieratká dostali do Polonín.
Slavo: Najviac sa mi páčili mená zvierat.
Marianna: Bolo to veľmi krásna a zaujímavé, táto rozprávka je plná života.
Mikuláš: Najviac sa mi páčilo, ako nezamordoval vlka.
Braňo: celá rozprávka bola veľmi pekná.
Miška: Keby aj mne niekto takto čítal rozprávky, to by bolo super.
Diana : Teším sa ako budem Dida Beskyda robiť z kartónu v skutočnej veľkosti aj so zvieratkami.
Nikola: Napíšeme o tom aj do novín.

Vasil23.11.2010
 

Uch! Tak toto je asi najlepšie, čo sa mojim rozprávkam mohlo prihodiť. Že si našli svoje deti a tým sa príbehy páčia. Držím Vám všetkým palce v škole i pri kreslení, aj vyrábaní postavičiek. A tiež na dvore a v záhrade. Dávajte pozor, či náhodou nejdete cez zázračnú krajinu. A keď ma raz osud zaveje k Vám, tak sa porozprávame. O všetkých čudesách, ktoré sa v našich životoch odohrávajú. Ďakujem!

cami22.11.2010
 

Jeminé, to je lepšie ako slivkový lekvár mojej starej babky, ktorý som ešte ako decko tajne chmatala zo špajze. Ste skvelý. Nechcem povedať, že narábate s jazykom ako Boh, pretože je to dosť dvojzmyselné. Ale Vaša myseľ je pestrá, ako letná lúka. Nech Vám to píše ďalej. Ešte sa zastavím na pár písmenok. :))

Vasil23.11.2010
 

Tak s tým slivkovým lekvárom si ma dostala! Možno by som mal dať aj príbalový leták - užívať iba po kvapkách pred spaním. Nepredávkovať! Inak hrozí toxikácia :-). Vďaka.

Lýdia20.11.2010
 

Poloninské rozprávky dedka Vševedka som si postupne dávkovala pred spaním. Bolo to až neuveriteľné, aká dobrota, láskavosť a všeľudská múdrosť sálala na mňa z obyčajných papierov. Obzvlášť som to vnímala v rozprávke O dedovi Beskydovi a jeho horách.

Týždeň som zaspávala ako v bavlnke, preto som chcela Vasilove rozprávky odporúčať pre všetkých nočných motýľov z rodu Katky Tholtovej.

Mimoriadne som sa vytešovala na poslednú rozprávočku - Vianočnú. Už len názov evokoval vo mne príjemné pocity, tak som znova očakávala navodenie pohodového spánkového stavu. A čo sa stalo? Nočným motýľom Vianočnú už neodporúčam. Prečo? Neodpoviem, lebo by som prezradila skvelú pointu. Autora poviedky som mala chuť prizabiť. Ako by ste sa cítili, keby ste sa o pol tretej nadránom začali rehotať?

P.S. Striktných obhajcov autorských práv na fackovacom boxe MT upozorňujem – nemusíte vyrážať do boja na ochranu proti zneužitiu vašich diel - vás si netlačím,
čitateľka MT

Vasil20.11.2010
 

A ja som si myslel, že sa po duši rozleje príjemná pohoda. A ono je to na smiech :-)) Aj tak vďaka. Myslím, že som dosiahol, čo som chcel. Lepší komentárik by som si ani nedokázal predstaviť.

Marcela18.11.2010
 

Ešte raz sme si deťmi prečítali dida Beskyda, teraz ho budeme kresliť (toho dida Bekyda), dúfam že mi deti nezačnú kresliť dida Vasiľa :-))
Krásne rozprávky, pekné čítanie.

Vasil18.11.2010
 

Veľmi ste ma potešili Vaším názorom a aj tým, že deti budú kresliť rozprávkové postavičky. Prajem pekné dni naplnené radosťami.

D.Luca14.10.2010
 

Deti (aj my dospeláci, však?) potrebujú občas \"vypnúť\" a tajne zablúdiť do Krajiny rozprávok k zakliatemu kráľovi, čarodejníkovi (možno Čornomazovi), do hôr k dedovi (žeby Beskydovi?),... a tak podobne. A keby ... som mala napr. Tri želania, jedným z nich by bolo otvoriť takú nejakú čarovno-nečarovnú knihu práve, keď potrebujem, aby som sa tam vedela rýchlo dostať.

Vasil15.10.2010
 

Vďaka za povzbudenie a názor. Bez rozprávok sa nedá žiť! Kto prestane snívať, prestáva žiť. Tak snívaj a teš sa z rozprávok, ktoré sa možno práve teraz odohrávajú všade okolo Teba. Len ich treba vidieť. Stačí sa pozrieť na oblohu posiatu hviezdami alebo sa prejsť kvitnúcou lúkou, ľahnúť si a nadýchnuť sa a ak máš schopnosť snívať - rozprávka si Ťa nájde. Prajem Ti, aby Ťa sny nikdy neopustili.

gabriela11.10.2010
 

Krásne píšeš. Ani som si to neuvedomovala aký maš talent. Keby to tak mohlo čítať čo najviac mám, otcov, dedkov a babiek malým špuntom.

Vasil15.10.2010
 

Mám radosť, keď niekto objaví krásu a potešenie spolu so mnou. Prajem Ti, Gabika, veľa radostí z vecí všedných i nevšedných. Lebo aj veci všedné dokážu byť krásne nevšedné.

Oľga Kohútiková8.10.2010
 

Milý Vasil,

nielen deti, ale aj ja som mala chvíľami ústa otvorené, ako krásne vieš opísať vidiek a krásny život v náručí prírody a dobrého deduška. A Ty budeš určite tiež spokojný, aj iste už si. Veď máš byť aj prečo. Krásne dielko. Pekná kniha do knižnice.

Želám Ti, aby Ti to vyšlo. Nech sa Ti darí. OKVasil8.10.2010
 

Ďakujem, ďakujem, Oľga. Také ocenenie poteší. Myslím, že to, čo potrebujú deti, je porozumenie a starostlivosť. Ak už rodičia nie vždy majú čas, tak dedkovia a babky ho musia mať. Všetko dobré aj Tebe, Oľga.

Ivana Ondriová1.10.2010
 

Milý Vasil,

toto je ozaj hravo detské, detsky hravé... Veľmi milé a krásne štylisticky zvládnuté...

Držím prsty na MT.

Vasil1.10.2010
 

Uff! Začiatok dobrý, koniec...? Hoci úprimne - najdôležitejšie sú dve veci. Otvorené ústa detských poslucháčov a moja spokojnosť. To druhé mi v tomto prípade nechýba. Vďaka za dávku nádeje a optimizmu. Aj ja Ti držím palčoke. Nech Ti myšlienky a hra s nimi prinášajú radosť.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: