IKARIKAR http://www.ikar.sk

Rozprávky nielen pre škôlkarov (Zuzana Valachovičová)7.7.2013
 

3
 počet hodnotení: 13
prečítané 4051, Komentáre 17

 
Škriatok Bimbo/dokončená
1/ Narodil sa Bimbo
Hlboko v lese, v krajine Bimbambom, pod vysokou jedľou rástol mach. Mach bol mäkký ako najmäkšia perinka pre dieťatko. Jedľa bola zdravá, silná a jej šišky mali liečivú moc. Ľudia zo širokého okolia ich chodili zbierať do košíkov a doma z nich varili odvar, ktorý vyliečil každú chorobu.
 Jedného dňa, keď slnko svietilo silnejšie ako inokedy, jeden z lúčov sa zatúlal až k vysokej jedli. Zohrial svojím teplom šišku na najvyššom konári a práve tam, kde sa teplo slnka spojilo s vôňou ihličia, tichom lesa a láskou, ako zázrak sa zrodil život. Keď šiška dozrela, spadla do machu a z nej sa vykotúľal  maličký škriatok Bimbo.
Bol veselý a rád sa smial, bol múdry a rád pomáhal. Bol malý, ale robil veľké veci a keď bol smutný, rád zaspieval si. Mal dobré srdce a s každým chcel sa hrať a pre tých, čo mal rád, stal sa naozajstný kamarát.
Najprv Bimbo len tak ležal v machu, rozhliadal sa okolo a kopal nôžkami spoznávajúc svet, do ktorého sa narodil. Neskôr začal byť hladný. Poobzeral sa, no nikde naokolo nebolo ani živej duše. Odrazu mu...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.18.12.2017
 

Fiflena kráľovská - nepochopila som. Neviem, kto čo hovorí a prečo je Lucka sestra Fifleny. Či to bola Naty? Ale prečo bola zrazu špinavá a strapatá? Prečo na konci rozprávala, že zbehne dolu rýchlo, keď vlastne šli nahor k pňu, k žltej značke?
Pre mňa nepremyslené, náhodné, neskontrolované aj nelogické.

Zuzana19.12.2017
 

Ahoj, v prvom rade ďakujem za odozvu. Prv než ti odpíšem niečo konkrétne k Fiflene, chcela by som vysvetliť, že pre mňa nie je problém napísať príbeh a konkrétne vety aj v troch-štyroch variantách, problém je rozhodnúť sa, ktorú vetu do príbehu použiť, aby som nezmenila od základu pôvodný koncept. Meniť detaily mi nevadí, to robím stále. Teraz k vysvetlenie k rozprávke:vymyslela ju 8-ročná Nati po ceste na kopec Palc a ja som ju len spracovala a upravila. Vznikla takto: Nati v jednej chvíli pri výstupe na kopec, keď už Lucka /5 rokov/ nevládala sa ,,akože,, zmenila na Fiflenu a sadla si na peň/trón. Do jej fantázie sme sa zapojili aj my ostatní, až kým sme nevyšli na kopec na rázcestie k žltej značke, odkiaľ sme sa vracali naspäť dolu na chatu. Takže rozprávka je založená čiastočne na fantázii a čiastočne na skutočnej udalosti. Je to len krátky príbeh a určite by sa dala viac rozvinúť - popremýšľam nad tým, až bude čas.

Alia S.20.12.2017
 

Ešte k vete \"je to len krátky príbeh\" - niekdy je krátkosť, teda údernosť lepšia ako cez strany naťahaný príbeh, pri ktorom čitateľ zaspáva. Ide o odkaz, prípadne nečakanú pointu. Ak jedno z toho chýba, ani vtedy poviedka nemá význam. Zaujať a udržať pozornosť je tiež dôležité. To som ešte chcela poradiť.

Alia S.20.12.2017
 

Už rozumiem. Náznak v texte by pomohol.
Najhoršie je, keď sa príbeh, pre skupinu, ktorá ho zažila, úsmevný či veselý, prepíše bez nevyhnutných ingrediencií. Ono sa šíri klišé, že najlepšie príbehy píše sám život, ale pokiaľ sa neokorenia, neosolia, neocukrujú a pod., nedajú čitateľovi to, čo majú dať. V tomto príbehu by som, napríklad, uvítala, aby Fiflena bola dôsledok - teda že mladšia sestra odhodila papierik a staršia, rozumnejšia, ju chcela nenásilne poučiť. Vtedy by poviedka niesla odkaz. Síce aj teraz nesie, ale nevýrazný. Aby všetko malo svoj význam. Situácie by sa nemali diať len tak.
Aj dialógy spracovať tak, aby bolo rozumieť, kto čo hovorí. Nie formou najhoršou - napísať za priamou rečou \"povedala babka\". Asi si sa tomu chcela vyhnúť, ale dá sa aj inak a čitateľ by mal mať vždy jasno v tom, kto čo hovorí.
Čo má čaro pre teba, nemusí mať, stroho popísané, rovnaké pre čitateľa.

Alia S.5.10.2016
 

Ak dovolíš, niekoľko pripomienok:

Bimbo veľmi evokuje slona. V cirkusoch, ZOO, vo veľa filmoch má také meno práve slon. Ak by sa škriatok volal napríklad Bimbom, myslím, že by znel vhodnejšie.

Bol veselý, bol múdry, bol malý... mal dobré srdce a pod. sú menej kreatívne popisy. Hľadaj iné slovesá, je ich dosť, ktorými sa takmer každé BOL i MAL dá nahradiť.

Ešte raz zatnem do toho odseku, v ktorom popisuješ škriatkove vlastnosti: najskôr sa dozvieme, že sa práve narodil, potom, aký je priateľský, múdry, veselý, rád pomáha, spieva, robí veľké veci... v ďalšom odseku sa ešte len rozhliada a spoznáva svet.
Neskôr mu je, vraj, zima, hoci z prvých viet je zrejmé, že je teplý deň, slnko svieti silnejšie ako inokedy.
Dozvedáme sa aj to, že je hladný, ale nikde jeho hlad nie je uspokojený. Iba sa napije rosy a ide do sveta.
Autor musí mať jasno v každom slove, popise situácie. Ak si nepamätá, čo pred pár vetami napísal, budí nedôveru a dojem narýchlo písaného textu.
Škriatok je v jednom momente Bambi.

Požiada motýľa, aby ho „odniesol“ – tu sa hodí skôr odviezol.

Na lúke bolo rušno. Poletovali TU včely... viac sa hodí TAM, nie tu. Najlepšie bez ukazovacích zámen.

Ak princezná ležala, je nepredstaviteľné, ako jej slzy, tečúce po tvári, mohli zmáčať sukničku.

Veža zo žaluďov – nielen dieťa bude zmätené. Ak v živote nevidelo žalude, uverí. Ak si ale bude tiež chcieť postaviť vežu, nepostaví na seba ani dva.

Je mätúce raz písať v minulom, raz v prítomnom čase.
Aj krava ako obyvateľ lúky medzi motýľmi, lienkami, vážkami a mravcami, je dosť mätúca, rovnako Indiáni, podobne fľaštička vytiahnutá z „taštičky motýlej princeznej“, ktorá patrila ľuďom, dokonca vedia prečítať Repelent. Proporcie nepustia.

Muffiny – radšej nahradiť pekným slovenským koláčiky, pagáčiky a pod.

Komáre nemajú ostne, ale sosáčiky. Ciciaky, lepšie povedané, vraj aj sosák je zastarané.

Nepochopila som, prečo im schoval šaty. Ako trest za chvastanie sa je to divné. Asi by som ich nenechala chodiť v šatách. Ale to nie je moja rozprávka, len ide o to, že nechať niekoho chodiť nahého, ak predtým šaty nosí, je čudný trest.

Rozprávky nie sú zlé, sú úsmevné, môžu učiť deti súdržnosti a priateľstvu, ale treba ich opraviť a upraviť, aby sa stali zrozumiteľnejšími a nevyvolávali nezodpovedateľné otázky.
Viac treba zapojiť predstavivosť pri písaní.

zuzana6.10.2016
 

P.s. V rozprávkových krajinách je možné všetko, vedia to aj malé deti :)
P.s.2/ konzultovala som to s nimi a nenamietali nič ani proti krave, práve naopak, v rámci ,,chichúňania,, vymýšľali také veci, čo by ma v živote nenapadli. Možno ich použijem nabudúce. A možno nie, nechám si ich pre seba ako poklad :)

zuzana5.10.2016
 

Ahoj, vieš ja som ako dieťa. Pustím uzdu fantázii a predstavujem si. Pred pár rokmi by som sa cítila za to trápne,ale tým, že som bola veľa s deťmi, naučili ma, čo vlastne fantázia je. Keby som veľa vysvetľovala a kombinovala, neboli by moje rozprávky spontánne tak, ako sú spontánne deti. Skús si viac predstavovať a možno zistíš, že aj určitá nedokonalosť má svoje čaro.P.S. muffiny patria k dnešnému životu a pozná ich veľa detí. A tie čo nepoznajú, sa aspoň naučia niečo nové. A to predsa ide, nie?

Alia S.5.10.2016
 

Komentár sa viaže k prvej kapitole, resp. k prvým štyrom rozprávkam v nej. Ostatné som nečítala.

meduza5.9.2016
 

toto je milené, nevšimla som si chyby a technicky neviem radiť, ale dej je milý a pre deti pútavý. Čítala som a predstavovala som si ilustrácie. Páčia sa mi opisy, oblečenia, zámku.... sú milé a fakt by to boli ľúbivé kresby aj pre deti.. Píšte je to naozaj čitateľné, vtipné a milé.

zuzana6.9.2016
 

Som rada, že sa páčilo:)Pri písaní sa vždy snažím ,,brať ohľad,, na detského čitateľa a sledujem, čo sa deťom pri čítaní páči viac a čo menej, možno preto sú niektoré rozprávky krátke a niektoré detsky jednoduché.
Prečítala som zopár tvojich básní, sú prinajmenšom zaujímavé, asi ich budem čítať a inšpirovať sa /technicky/, aj keď mne básne veľmi nejdú.

Marta Bielska15.9.2014
 

Úsmevné, milé, premyslené. Možno to chce ešte trochu \"technicky\" vylepšiť s tou priamou rečou, ale inak sa mi to pozdáva. Páči sa mi Tvoja snaha deti nielen rozosmiať, ale ich aj trochu poučiť. U mňa za 4* :-)

zuzana15.9.2014
 

teším sa a dúfam, že máš komu čítať aj ostatné rozprávky. Všimla som si, že ich je tu na portáli hodne zaujímavých.

Alia S.6.4.2014
 

Každú priamu reč treba dať na nový riadok, inak sa text stáva neprehľadným, čochvíľa som stratila prehľad, kto čo hovorí, a tak som musela prestať čítať.
Ani opakovať: Macko, Mackovi, Macková... nie je vhodné, skús preriediť, aj to dosť vyrušuje.

Zuzana6.4.2014
 

Vďaka, skúsim vylepšiť.

Matt van den Bryll17.2.2014
 

Ahoj Zuzana,
páčilo sa mi to:) Ten trik vyskúšam. Trochu mi vadilo príliš veľa zdrobnenín. Dávam 4*
Pekný večer
Matt

Zuzana17.2.2014
 

Ďakujem za priaznivú reakciu, tá vždy poteší. Ináč, čo sa týka detí, mám vyskúšané, že je dobré aspoň dvekrát za deň cielene vyblázniť, sú potom pokojnejšie.

matasaska8.7.2013
 

Mily pribeh, dala som 3 hviezdy iba preto, ze mohla byt dlhsia.:-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Zuzana Valachovičová

moje múzy, inšpirátorky, moje všetko
O mne

Všetky moje rozprávky sú príbehy, ktroré vznikli na základe konkrétnej udalosti. Sú písané na mieru pre konkrétne deti, niektoré s ich pomocou a preto si myslím, že majú dušu. Nemôžu byť dokonalé, lebo by stratili svoju osobitosť a jedinečnosť. Rada však privítam pripomienky ku chybám, ktoré sú chyby a ktoré robí asi každý, prípadne drobné návrhy na zlepšenie, ktoré ich však neprerobia na niečo úplne iné. Pokiaľ urobia radosť aspoň jednému dieťaťu, splnili svoj účel. Prajem príjemné čítanie.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: