IKARIKAR http://www.ikar.sk

Rozprávky pre Emmku (Emma V. Bastian)17.10.2017
 

4
 počet hodnotení: 1
prečítané 186, Komentáre 4

 
Rozprávka o Evičke, ktorá nechcela spať
Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno dievčatko, ktoré volali Evička. Evička bola pekná, poslušná, rada chodila do škôlky a nikdy sa ráno nehádala keď jej maminka umývala zúbky alebo zaplietala dlhé hnedé vlásky do vrkôčikov. Vždy po sebe upratala hračky a pekne papala.
Problém ale nastal vždy keď mala ísť Evička spinkať. Jej telíčko bolo každý večer hrozne unavené, očká sa jej zatvárali ale Evička si vždy dookola vymýšľala dôvody, pre ktoré nemohla ísť spať.“ Mamka ja som ešte nepočula svoju obľúbenú rozprávku“  a po chvíli:“ mamka ja som strašne smädná“ a o päť minút zasa:“ mamka mne treba ísť cikať“. A tak každý večer dookola. Mamička to nakoniec nevydržala a na Evičku sa strašne nazlostila. „Evička musíš ísť spinkať, lebo ak nebudeš príde pre teba škriatok a odnesie ťa preč!“. Ale Evička nič. Kopala nožičkami, búchala pästičkami a nie a nie zaspa...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.20.10.2017
 

Rozprávka o Zuzke, ktorá nemala rada vodu, je plochá. Nechcela sa kúpať, v mori sa to prelomilo, lebo zistila, že voda je teplá a hladká jej kolená. Predpokladám, že ju dma chceli kúpať v teplej, nie studenej. Takže nemohla až pri mori zistiť, čo je voda vlastne zač. Je to dosť nelogické, rovnako ako to, že Zuzka prehlásila, že voda v mori je slaná. Informácia od dieťaťa predškolského veku o slanosti je divná, navyše, keď pri nej nikdy nebola.
Úvahu Zuzky o tom, čo má robiť, že psík je jej kamarátka a potrebuje pomoc, si rozdelila do troch samostatných priamych rečí, čo vyznieva, že hovorili tri rôzne postavy. Priamu reč stále nevieš písať, pozri do kníh.
Kde bola matka, keď sa 5-ročné dieťa posúvalo do mora, aby zachránilo hračku?
Toto sa ti naozaj nepodarilo. Rozprávka nemá zápletku, ponaučenie - to, že sa bála vody v kúpeľni a do mora postupne vošla, je vlastne o ničom. Odvtedy sa doma umývala - a čo dovtedy? Chodila špinavá? Vlastne píšeš, že sa umývala, síce s trucovaním, ale musela sa umývať. Sama si vyvraciaš, čo si napísala.
A na svoje šieste narodeniny si vypýtala naozajstné akvárium - aký má význam v tejto vete slovo \"naozajstné\"? Žiadny. A aký súvis s príbehom? Text teda zostáva bez pointy. Vážne, toto nestojí ani za fajku močky. Verím, že vieš napísať krajšie, zmysluplnejšie a poučnejšie rozprávky/ príbehy s pointou.

:)19.10.2017
 

Súhlasím s Aliou. Inak pekná rozprávka.

EVB19.10.2017
 

Ďakujem za reakciu a úpravu textu. Určite si dám pri ďalšom texte viac záležať :)

Alia S.18.10.2017
 

Rozprávka je milá, nápaditá, zábavná i poučná, ale...
Ani s deťmi nie je vhodné rozprávať sa príliš infantilne. Po pár vetách mi všetky tie –čky a –nky začali dosť prekážať. Ani nie je vždy potrebné opakovať meno hlavnej hrdinky, stačí nahrádzať osobnými zámenami, prípadne nenapísať nič, keď je z textu jasné, o koho ide. Na taký krátky text ju netreba pomenovať viac než päťkrát. Aj to je dosť.

Nadmieru opakuješ aj príslovky, zámená, častice.

Aj čiarkové pravidlá treba mať lepšie zvládnuté. Bez nich, prípadne s nimi, ale zväčša nesprávne umiestnenými, vyzerá text ako rýchla sms, a to predsa nechceš, aby si čitateľ myslel, že si mu nevenovala dostatok času, keďže chceš, aby ho on venoval tvojmu dielu.

Keď postava vykrikuje, treba vždy dať výkričník.

Upravila som text do znesiteľnejšej podoby, opravila chyby, aj tie čiarkové, povyhadzovala nefunkčné slovné druhy, znížila počet zdrobnenín a zbytočne opakovaných slov, priamu reč upravila do správnej podoby a dala na nový riadok ako treba. Prehodnoť a pri ďalšej rozprávke/inom diele uvidíme, do akej miery ti záleží na čitateľoch.


Pôvodný text:
Problém ale nastal vždy keď mala ísť Evička spinkať. Jej telíčko bolo každý večer hrozne unavené, očká sa jej zatvárali ale Evička si vždy dookola vymýšľala dôvody, pre ktoré nemohla ísť spať.“ Mamka ja som ešte nepočula svoju obľúbenú rozprávku“ a po chvíli:“ mamka ja som strašne smädná“ a o päť minút zasa:“ mamka mne treba ísť cikať“. A tak každý večer dookola. Mamička to nakoniec nevydržala a na Evičku sa strašne nazlostila. „Evička musíš ísť spinkať, lebo ak nebudeš príde pre teba škriatok a odnesie ťa preč!“. Ale Evička nič. Kopala nožičkami, búchala pästičkami a nie a nie zaspať. „ nebudem spať, nebudem. Nechcem spať a nechcem.“ Vykrikovala z postieľky. A tak to šlo dlhé týždne. Jeden večer, keď už vykrikovala riadne dlho sa zrazu otvorili dvierka na jej ružovej skrinke, rozsvietilo sa modré svetlo a ozval sa hlások:“ Tak Evička, už som si pre teba prišiel. Presne také dievčatko hľadám. U nás sa totižto nespí.“ A kým stihla Evička vykríknuť jej ružová skriňa ju zhltla. Evička sa ocitla v krajine nespánkovo.

Návrh:
Problém nastal vždy, keď mala ísť spať. Jej telo bolo unavené, oči sa jej zatvárali, ale ona si dokola vymýšľala dôvody, pre ktoré nemohla spať.
„Mami, ešte som nepočula obľúbenú rozprávku.“
O chvíľu: „Som strašne smädná.“
O päť minút zas: „Treba mi ísť na záchod.“
Mamička nakoniec nevydržala a na Evičku sa strašne nazlostila. „Musíš ísť spať, lebo ak nepôjdeš, príde si po teba škriatok a odnesie ťa preč!“
Ale ona namiesto poslúchnutia kopala nožičkami, búchala pästičkami. „Nebudem spať a nebudem! Nechcem spať a nechcem!“
A tak to šlo dlhé týždne. Jeden večer, keď opäť dlho vyvádzala, sa zrazu otvorili dvierka na ružovej skrinke, rozsvietilo sa modré svetlo a ozval sa hlas:
„Tak, Evička, už som si po teba prišiel. Presne také dievčatko hľadám. U nás sa totižto nespí.“
A kým stihla vykríknuť, ružová skriňa ju zhltla. Ocitla sa v krajine Nespánkovo.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Emma V. Bastian

O mne

baví ma svet fantázie a preto si po večeroch pred spaním vymýšľam príbehy

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: