IKARIKAR http://www.ikar.sk

Šabat (Ján Mičko)23.4.2011
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 154, Komentáre 3

 
Šabat
ŠABAT
(poviedka)
I.
Rosemary je unavená. Dvanásť hodinová zmena v práčovni ju uťahala. Obsluha mangľa je oveľa náročnejšia činnosť ako sa jej pri nástupe zdalo. Chaotické mechanické pohyby prezrádzajú jej nesústredenosť. Automaticky, takmer bez ochutnávania dochucuje omeletu, pričom zmes neprestáva prudkými pohybmi prehadzovať po celom objeme rozhorúčenej kovovej panvice. Praskanie pripravovaného jedla sa mieša s príjemnými tónmi z nahlas pusteného rádia. Ulica je vyľudnená, iba malý čierny vtáčik poskakuje po okraji obrovského suda s dažďovou vodou.
„Ma – mííí,“ ozýva sa z protiľahlého priestoru. Aj keď karavan neoplýval rozľahlosťou, predsa len bol upravený tak, aby sa v ňom mohli nachádzať dve útulne zariadené miniatúrne miestnosti oddelené španielskou priečkou.
V prehriatom objekte sa Rosemary začína potiť.
„Už bežím miláčik, nenariekaj! Už bežím!“ - pootočením kolieska zníži intenzitu plameňa tryskového horáka a cupkavým pohybom sa približuje k dcérke.
Ročná Naomi k nej naťahuje drobučké rúčky (na svoj vek je neprimerane malá) a jej prenikav...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

J.6.5.2011
 

Srdečne Vás pozdravujem. Vďaka za príjemnú reakciu i postreh. Rozprávač chcel visieť nad mestom. V podstate tu bola zachytená situácia, ktorej fragmenty som zažil v Tel - Avive. (Rosemary je ruská emigrantka). Keďže je najdôležitejšou osobou matka (a jej konanie) dieťa len podfarbuje situáciu. Prílišne sa nezameriavam na jeho konanie. Správne ste však postrehli dieťa je nevyvynuté. Lekár si už ruky umyl, ale to pre poviedku nie je kľúčové. Ťažiskom bolo vytvorenie atmosféru.Ešte raz Vám ďakujem za Vaše postrehy i kultivovaný prejav a prajem všetko dobré.

Elena 6.5.2011
 

Vytvoriť atmosféru sa jednoznačne podarilo. Rozprávač by mal týmto štýlom pokračovať a pridať niečo ďalšie:-)

Elena E.4.5.2011
 

Zaujímavé - len sa mi zdalo čudné, že ročné dieťa nechá matka /hoci nezodpovedná a potúžená alkoholom/ doma, že nevylezie samo z postieľky /aj keď je malé na svoj vek/ a že má prejavy, aj keď sú sporo popísané, ale predsa len skôr 3-mesačného dojčaťa. Tiež ma zarazilo, že si lekár navliekal rukavicu na neumyté ruky priamo kdesi vo vyšetrovni a rútil sa operovať - to sa ani v MASHI nestávalo... Ale možno som celú situáciu nepochopila. Páčili sa mi štylistické prostriedky, rytmus textu a kaleidoskopický pohľad, akoby rozprávač visel nad mestom v deň šabatu:-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ján Mičko

O mne

narodený pred 33-ma rokmi v Ke. doktorand na FF i TF. baví ma reflektovať zákutia života aj humanitné vedy. obľubujem tajomno, religionistiku, existencialistov i magický realizmus.Láka ma všetko zaujímavé...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: