IKARIKAR http://www.ikar.sk

Sám (Tomáš Hegli)10.6.2014
 

4
 počet hodnotení: 3
prečítané 325, Komentáre 16

 
Prvý týždeň (Sám - apokalyptický denník)
Deň 1.
Je tu tak krásne. Už som cítil, že po tomto náročnom období potrebujem vypnúť. A príroda je pre mňa skvelé miesto na útek pred všetkým. Dáva mi pocit úžasnej slobody. Od malička som bol vychovávaný v súľade so všetkým živým. Nikdy by som neublížil zvieraťu, rastline, tobôž človeku. Som rád, že sa dokážem nabiť čerstvým vzduchom, krásou kvetín či majestátnosťou zvierat.
Od našej farmy je tento zrub vzdialený necelé dve hodiny na bicykli. Rodičia ma pochopili a dovolili mi vypadnúť od toho chaosu. Celý deň trávim túrami, či už pešo alebo na bicykli, fotením okolia, rozjímaním a samozrejme čítaním.
Všade naokolo sú iba vysoké stromy, zelené, kvetmi posiate lúky, skalnaté kopce,horské pramene, ktoré pomaly prechádzajú do potokov a riek, a keď sa mi pošťastí, niekedy zazriem aj zajaca, orla či jeleňa. Nechápem, ako dokázal človek za všetky tie stáročia oslabiť a zraniť podobné miesta ako je toto. Som smutný z toho, že posledné generácie zabúdali na dôležitosť krásy, čistoty. Miesto toho si určili za cieľ bezdušne pitvať tento obrovský...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Praturak 30.5.2017
 

Ahoj, plánuješ ještě vydat nové díly?

Kenji10.8.2014
 

Ahoj,
vravím si denníkové post-apo. Síce som trochu pozadu máš tu toho dosť, ale meno som si poznačil, hádam to dočítam :D

Zatiaľ prvých 7 dní.
Zatiaľ som viac potešený ako sklamaný a rozhodne ešte budem čítať ďalej.
Čo sa mi páči tak je téma :D

Čo ma rušilo:
Prvý deň je taký nemastný neslaný. Súdy o ničení prírody blabla - priskoro, priveľa. Skôr by si mohol prihodiť pár viet o hlavnom hrdinovi.
Aj v ostatných dňoch boli niektoré pasáže ktoré som skôr preletel očami, ako ich reálne čítal.
Akoby si priveľa opisoval nezaujímavé veci, ale to podstatné odbil pár vetami.
S tým súvisí atmosféra. Miestami je super a potom to opadne.

Deň 5 - po štyroch nociach trmácania sa a mizerného spánku, skrývania sa - dočíta Farmu zvierat? Kto by v takej situácii čítal knihu?

Deň 7 - mŕtvola vojaka po pár dňoch by bola nafúknutá a smrdela. Liezli po nej červíky a ostatná chamraď. Rozhodne by s ňou nechcel byť v jednej miestnosti.

Tak to zatiaľ.
Máš to našliapnuté na slušný príbeh. Uvidím čo sa bude diať ďalej.

Veľa zdaru prajem

P.S. Videl si Falling skies? :D

Tomáš Hegli10.8.2014
 

Ahoj. Som rád, že si sa dostal k môjmu dielu.
Je pravda, že začiatok je v podstate písaný inak, ako neskoršie dni. Tieto dni som neopísal až tak rozsiahlo, ako nasledujúce dni.
Teším sa, že si prečítaš ďalšie dni a napíšeš mi svoj názor :)
Falling skies som nevidel, prečo? Čo to je ? :)

Mária Blšáková8.8.2014
 

Ďalšia veta mi však svoje otázky - moje otázky
Chlapec do mňa hodil hlinu a spoločne odišli - táto veta je divná. Skús nejako prerobiť.
Páči sa mi odstavec o mrmlajúcej žene v bielom, len mi tam nepasuje veta - Potom iba odišla. A ešte... Asi o pár hodín prišla žena - asi vynechaj.
Úvaha: Ak človek nedokáže sám premýšľať a zhltne všetko, sa mi veľmi páčila.
...udrel ma palicou do hlavy - dala by som, že po hlave.
...dýchať som však v pohode mohol - skús niečo iné, trebárs: našťastie ma to neobmedzovalo v dýchaní
...teraz som pochopil, čo majú handry za úlohu - akú úlohu majú spĺňať handry
...musel som dýchať s malým nádychom - dýchal som plytko

Tomáš
Moje pripomienky ber s rezervou, sú to len návrhy. Píšeš pútavo. Škoda len, že nie v prítomnom čase. Vyhol by si sa somom a bolom a bolo by to trošinku živšie, ale páči sa mi to. Prajem veľa tvorivých múz :)

Tomáš Hegli8.8.2014
 

Ahoj:)
Ďakujem ti za tvoje návrhy, určite ich v budúcnosti zohľadním. Som veľmi rád, že sa ti moja úvaha páčila. Do tohto diela veľmi často vkladám svoje názory a zamýšľania sa.
Tvoja poznámka ohľadom času je zaujímavá, ale je to denník, ktorý väčšinou píšeme v minulom čase. A ohľadom handier, je to jedna z techník mučenia. V následujúcej vete je aj popísana:)

Ďakujem ti za tvoje opravy a vážim si ich :) Určite sleduj ďalšie časti.
Prajem pekný deň.

M.B8.8.2014
 

Tie handry som pochopila, to len na margo slovosledu. Tiež píšem denníkovou formou a zvažovala som, že prítomný čas nemá logiku. To by musel hlavný hrdina chodiť s blokom v ruke a v kuse zapisovať, ale zatiaľ mi to nik nevytkol :)

Lenka Ž.14.6.2014
 

Ahoj.
Príbeh je zaujímavý a páči sa mi. Mala som pri čítaní pocit, že sledujem film. Miestami ma až zamrazilo.
A páči sa mi ten prvý deň,ako sa zamýšľaš nad krásou prírody.

Tomáš Hegli14.6.2014
 

Ahoj Lenka :)
Som rád, že ťa môj príbeh zaujal a dokázal vtiahnúť do deja. Osobne milujem prírodu a uvedomujem si jej cenu, takže úvahy Tea sú aj úvahy moje. Aj v ostatných dňoch si môžeš všimnúť môj vzťah k prírode. Ďakujem a držím ti palce:)

Kikuš14.6.2014
 

Ahoj, Tomáš,
tvoj príbeh ma skutočne zaujal. Páči sa mi ako príbeh postupuje a vôbec mi nevadi tých zopár chýb a skokov v príbehu. Tešim sa na pokračovanie.
P.S. Nevedel by si mi poradiť ako tu pridať vlastný príbeh. Ďakujem a držim palce pri písani. :-)

Tomáš Hegli14.6.2014
 

Ahoj:)
Som rád, že si si našla niečo, čo ťa zaujalo. Je to moja prvotina a myslím, že každý začiatočník robí chyby, ktorými sa však učí:)
Príbeh som pridal po registrácii. Príde ti mail a tam máš vstupné meno a heslo do administrácie. Potom sa tu prihlásiš (vpravo kolónka \"Autor\" a \"Prihlásenie autora\"). Tam sa ti otvorí administrátorský panel a už len pridáš to, čo chceš. Snáď som pomohol:) Ak sa podarí, daj vedieť, rád si prečítam tvoje dielo:)

Kikuš14.6.2014
 

No, spravila som všetko podľa tvojích pokynov, ale prečo si to tu neviem nájsť? Prečo to ostáva len na mojom ,,profili\"?

Tomáš Hegli14.6.2014
 

Neboj sa, chvíľu trvá, kým to zverejnia :)

Daisy11.6.2014
 

Ahoj, Tomáš,
zverejniť v priebehu dvoch dní tri \"strany\" dlhého textu značí nováčikovstvo. Takže malá rada na začiatok: pridávaj po tretine až polovici súčasných dávok textu. Prečo? Pretože zrejme zverejňuješ kvôli spätnej väzbe a väčšina autorov, ktorí sem chodia, nemajú toľko času a asi ani chuť prebárať sa príliš dlhým textom. Skrátením textu teda zvýšiš šancu, že niekto dielo prečíta. Tiež by sa patrilo čítať a komentovať diela ostatných autorov. Možno niektorí mamtalenťáci so mnou nebudú súhlasiť, ale zastávam názor, že pokiaľ človek očakáva komentáre, sám by ich mal dávať. Je to fér. (Okrem iného komentovanie prináša i výhody - učíš sa, pretože si všímaš chyby ostatných, a tak sa im jednoduchšie vyhneš; tvoj názor pri inom diele môže niekoho zaujať a príde sa pozrieť, ako píšeš.)
A teraz konečne k románu: námet sa mi zdá dobrý a zaujímavý, ale pri čítaní nenadobúdam pocit, že som súčasťou deja. Chce to viac popracovať na navodení atmosféry a tiež ide o denník a tomu treba prispôsobiť písanie. Aby som lepšie vysvetlila, čo sa mi nezdá: V 6. deň hrdina si píše do denníka, keď sedí asi dvesto metrov pred domom. Neprichádza však žiadne oddelenie a zrazu nachádza opustenú hospodársku budovu. Je tam zmienka o tom, že musí utiecť, ale možno by to mohlo byť nejako výraznejšie oddelené. Môže sa stať, že iným čitateľom sa to bude zdať v pohode, ale aspoň máš dôvod k zamysleniu.
To je z mojej strany asi všetko. Snáď ti čoskoro pribudnú aj iné komentáre a nech ti to píše :)

Tomáš Hegli14.6.2014
 

Ahoj.
Naozaj máš pravdu, som tu prvýkrát, mohol som to rozdeliť na menšie časti, no bál som sa, že to nebudem môcť všetko zverejniť:)
Tie skoky som robil v prvých dňoch, boli oddelené medzerou (tzn. písal viac krát denne). Hrdina neskôr píše už iba večer (väčšinou). Ďakujem však za námety a rady :)

Daisy14.6.2014
 

Toho sa báť nemusíš, kapitol môžeš pridať, koľko len chceš. To počet diel je limitovaný.
Skoky si zrejme oddelil voľným riadkom, ale ten pri vkladaní do textového editora mamtalentu nie je príliš poznať. Treba tam tú medzeru spraviť znova.

Mária Blšáková8.8.2014
 

Keď som sa sem zaregistrovala, desať príspevkov som pochopila ako desať možností pridať a capla som sem hádam 30 strán naraz :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Tomáš Hegli

O mne

Som neobyčajný chalan :)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: