IKARIKAR http://www.ikar.sk

Sarah A (Špajdy Stanica)10.8.2014
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 205, Komentáre 1

 
Sarah A
Strapatá sa posadila do sedačky vozňa podzemnej dráhy. Kabát mala nedbalo zapnutý a kŕčovito držala svoju tašku. Vydýchla si. Napravila si kabát. Dala si tašku na nohy. Vytiahla malú knihu, na jej prebale svietil názov Zvieracia Farma Napísal ju jej obľúbený autor. Nedokázala sa sústrediť na čítanie, prestala.

Bála sa o jej kocúra. Mal ísť s jej tatom na návštevu zverolekára. Vytiahla si poznámkový blok. Všetko, čo mala urobiť, už mala odfajknuté. Začala si kresliť kvety po okrajoch. Oproti nej sedel chalan, asi v jej veku. Všimla si ho až teraz. Usmieval sa na ňu. Opätovala mu úsmev. Upravila si vlasy pod čiapkou, s rumencom na tvári. Každú chvíľu na neho hodila očkom. Z reproduktora sa ozvalo: -Nasleduje zastávka, Univerzita umenia.- Nachystala sa k dverám na výstup. Pozrela sa na neho ešte raz. Mávol na ňu rukou. Vystúpila s veľkým úsmevom.

Ďalšie ráno sa usadila do vlaku. Vytiahla knihu a až keď bola na strane so záložkou zdvihla pohľad. Chalan tam sedel. Usmiali sa na seba. Takto to pokračovalo týždeň. Chalan vždy sedel oproti nej v treťom vozni. Teda ona si v...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.10.8.2014
 

Špajdy,

- neukazovať, opísať situáciu. Jednoduchou pomôckou je: čo najmenej sa vyjadrovať prostredníctvom bol, mal.

- poriadne si skontrolovať dielo, aby zostalo minimum chýb – niekde ti chýba bodka, ku dverám = k dverám, ahoj? = ahoj, veď pozdrav nie je otázka; ramenná = ramená

- vkladať čím menej privlastňovacích zámen, ak je aj bez nich zrejmé, komu čo patrí.

- pozrieť si lepšie „čiarkové“ pravidlá

- ak použiješ na priamu reč pomlčku namiesto úvodzoviek, oddeľ ju od prvého písmena medzerou. Ak za priamou rečou nenasleduje uvádzacia veta, pomlčka na konci sa nedáva. Nazri do hocakej knihy, ako sa priama reč píše.
Pozor celkovo na písanie priamej reči, uvádzacia veta musí patriť tomu, kto sa v nej vyjadril:
- Vďa... – otvoril ho na kresbe jeho tváre – tu je zjavné, že sa jedná o dve osoby, preto treba vetu o otvorení dať na ďalší riadok.

- slovosled tiež miestami pokrivkáva:
Zvrtla sa, čím zakryla svoj širokánsky úsmev pred ním. (tvoja veta) (širokánsky je zbytočne prehnané)
Zvrtla sa, aby pred ním zakryla široký úsmev.
- ktorá lepšie znie?
Pozri na obe vety, uvedomuj si najmä koniec prvej – „úsmev pred ním“ či nedáva aj iný zmysel, resp. nezmysel.

Porovnaj aj tieto dve vety:
Upravila si vlasy pod čiapkou, s rumencom na tvári. (tvoja verzia)
S rumencom na tvári si upravila vlasy pod čiapkou.

- hľadaj najvhodnejšie vyjadrenia:
: splnila si svoj rituál – rituál sa neplní, skôr by som povedala, že dodržuje a pod.
: socializovať sa: podľa mňa je dievčina nie príliš komunikatívna, nie že je asociál, nie? Človek sa socializuje, teda prispôsobuje spoločnosti, od mala, počas vyrastania. Ak sa nevrátil z väznice, neprišiel z divočiny, prípadne z divných rodinných pomerov bez sociálnych zásad, nemusí byť nesocializovaný, nespoločenský, skôr menej komunikatívny. Socializovať sa má širší význam.

- k spoločenským pravidlám: nie je neslušné, ako píšeš, otvoriť dar. Naopak, treba ho pred darcom otvoriť, vyjadriť potešenie z neho, pretože darca si dal námahu, poďakovať zaň.

Prečo si dielu dal názov: Sarah A? To „A“ má aký význam? Žiadny som nenašla, preto sa pýtam, názov má s textom tvoriť jednoliaty celok, nie vyvolávať nezodpovedateľné otázky.

Už anotácia je akosi mimo:
Sarah je hanblivé dievča (no vidíš, že hanblivé, nie nesocializované), ktoré sa zapozerá do chlapca z metra. Nenaberie odvahu, a tak sa raz jeho prítomnosti nedočká – najskôr rozoberiem „a tak“ ktoré má význam „a preto“ – a teraz si prečítaj, čo za vetu si stvoril: keďže nenaberie odvahu, preto sa jeho prítomnosti nedočká – trochu nezmysel. Najdôležitejšie je však to, že v diele nejde o ňu, prečo na ňu upriamuješ pozornosť ako na hlavnú hrdinku? Čitateľ očakáva, že sa bude dielo točiť okolo nej, pritom ide o niečo úplne iné.

Záver je, prepáč, mierne naivný. „Nabúcham ju a všetko otočím tak, aby dieťa zostalo v našej opatere“ – to svedčí o neznalosti viacerých pravidiel spoločnosti. Majú metro, teda sú vo veľmi vyspelej spoločnosti, takže zákony majú rovnako vyspelé. Čo znamená, že žiadnej matke neodoberú dieťa len tak nič po nič. Ak sa o svoje dieťa žena riadne stará, chlapec bude mať problém vysúdiť ho. Navyše, je to chlapec, nie renomovaný právnik, aby mal také zázemie a peniaze na podplatenie súdov, ak už by volil túto cestu. A vôbec, prečo si ju vyhliadol, prečo si rovno neadoptujú, prípadne on nedaruje biologický materiál, čo v dnešnej dobe nie je žiadny problém? Strácajú čas – možno bude dievčina chlapca trvalo odmietať, možno bude neplodná, ak áno, budú čakať celé mesiace, možno i roky, napokon dieťa pravdepodobne nevysúdia. Kombinujem, ale to iba kvôli síce údernej, ale nie veľmi sofistikovanej pointe.
Aj keď ma tvoja poviedka neoslovila, dúfam, že som ti čo-to poradila.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Špajdy Stanica

O mne

Možno som mladý, zasnívaný ale mám záľubú v písaní, hoci môže sa zdať, že odlišným smerom ako väčšina autorov. Alebo ani nie? Ja rád píšem a vymýšľam príbehy - prípadne sprostosti, ale nie je z najbláznivejších nápadaov vždy najviac spomienok?

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: