IKARIKAR http://www.ikar.sk

Sen (Mária Blšáková)20.1.2013
 

5
 počet hodnotení: 48
prečítané 509, Komentáre 40

 
Sen
S námahou sa dvíham z postele do sedu a pokúšam sa udržať rovnováhu. Raz, dva, tri, štyri, päť... Odrátavam v duchu každodenných pár ranných sekúnd, po ktorých mám odskúšané, že ma zemská príťažlivosť nezvalí naspäť na lôžko. Pozorujem svoje chudé nohy pod pruhovaným starým pyžamom, z ktorého vykúkajú čierne – popraskanými cievkami pokryté chodidlá. Sú ako kôra stromu. Nechty na prstoch majú žltú farbu a nepravidelné ryhovanie len podtrhuje ich vlkodlačí vzhľad. Pohľadom prejdem na svoje ruky. Vystuple žily mám potiahnuté fľakatou papierovou kožou. S námahou sa nadýchnem. Z hrude sa mi ozýva symfónia pre píšťalky.
Mal by som skončiť s touto hrôzostrašnou inventúrou svojho tela, na ktoré som si ani za tie dlhé roky, čo to ide somnou poriadne z kopca, nezvykol. Mechúr mi s naliehavosťou dáva na vedomie, že jeho kapacita je oveľa menšia, ako kedysi. Mal by som sa načiahnuť za mojimi dvoma pomocnými nohami. Sú opreté pri posteli a čakajú...  ako jediné, verne a oddane na chvíľu, keď ich budem potrebovať. Je strašné, byť starým.  V duchu ma znova napadne, prečo mi ten...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Lýdia J.6.2.2014
 

Ad: Sen

Paráda, teda, až na tú nešťastnú gramatiku.:)
A povedz mi, kde si sa flákala v čase, keď čitatelia mali možnosť navrhovať poviedky do zbierky Všetko, čo chcem?

Mária Blšáková6.2.2014
 

Lydka, tá zbierka mi nič nehovorí. Možno tá akcia prebehla skôr, ako som sa zaregistrovala na MT. Som tu rok.
Ďakujem za komentár :)

Lýdia J.6.2.2014
 

Choď do kúta, a hanbi sa! Prvá zbierka mámtalentových poviedok Ti nič nehovorí? Zajtra nabehni do kníhkupectva, sú tam veľmi dobré veci. Napr.: Neverný; Nehovorte priateľom, že moja duša zomrela; Viac nepotrebujem; To mám tak rada; Na opačnej strane; Skokan; Kamenné svedomie; Nocľah v stane; Už iba Adela.

Mária Blšáková6.2.2014
 

Môžem ten kút až zajtra prosím? :) Zoznam si poznačím.
Fakt mi to nič nehovorí. Keď si vydavateľstvo overovalo moju adresu kvôli vitalizmu, napísala som im, že knižnú odmenu by som radšej z produkcie MT, ale zrejme si fakt budem musieť zabezpečiť sama :)

Lýdia J.6.2.2014
 

Dobre, môžeš až zajtra.:) Keď budeš hľadať v kníhkupectve, pýtaj zbierku poviedok s logom MT - Všetko, čo chcem, Ikar, 2012. A keď už tam budeš, odporúčam Ti aj Nylonový svet od Zandeleeho, vlastne od Mateja Rudinského. Predpokladám, že si moja krvná skupina, a bude sa Ti to veľmi páčiť.

gabriel németh24.12.2013
 

mária,
si skvelá autora, tvoja próza, texty sa mi páčia, preto klikám 5 hviezdičiek. z tvojho pera texty, akoby šli zľahka ako vánok v povetrí. Šťastné a veselé Vianoce, Mária.

Mária Blšáková24.12.2013
 

Gabriel.
Veľmi ma teší tvoje uznanie, pretože... dosť som sa bála niečo zo svojej tvorby uverejniť. To, že niečo robíš rád a prináša ti to radosť, ešte neznamená, že to robíš dobre.
Spätná väzba je veľmi dôležitá pre nás všetkých, nech je už akákoľvek.
Ďakujem za tvoje slová. Veľmi ma potešili.
Krásne sviatky aj tebe a veľa inšpirácie.

Matt van den Bryll2.12.2013
 

Ahoj Mária,
dávam 5. Páčilo sa. Trochu ma to rozosmutnelo:) Na druhej strane ma pobavilo slovo vytetuvávam, takže sa to spriemerovalo:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková3.12.2013
 

Ďakujem Matt, za čas i hviezdičky. Na túto poviedku som mala veľa inšpirácie a materiálu z prvej ruky :)

Jana 5.11.2013
 

Na tieto stránky chodím už dlho, ale Vaše poviedky som prečítala asi jediné všetky.Sú velmi pekné.Škoda že ich tu nie je viac.Nech sa Vám darí a pokračujte v písaní.

Mária Blšáková5.11.2013
 

Posledné tri mesiace opravujem román, ale sľubujem, že potom určite niečo pridám. Ďakujem za komentár Janka. Veľmi ma potešil.

Dvorský.E24.6.2013
 

Tá básnička nemá chybu. Fakt dobrý oddych po srdce drásajúcich veršoch v kolónke poézia. :x)

Mária Blšáková24.6.2013
 

Mám rada dobrú poéziu. Porovnávať ju s mojím recesistickým úletom je, akoby si porovnával balet s čardášom, zatancovaným v kanadách :)Ale teší ma, že si sa pobavil :)

DARK10.6.2013
 

Ta pobavil dzedov paľec, pobavil naramno. :D

Mária Blšáková10.6.2013
 

Som še kuščičko urvala :)

...miau...9.6.2013
 

Túto poviedku som dočítala ako poslednú...a samozrejme neľutujem...Majka má u mňa už nezabudnuteľný svojský štýl, ktorý mi je blízky zmýšľaním a cítenim sveta a okolia...prajem veľa písmenok, ktoré vytvoria Tvoje dielka a diela...prajem sponzorov, čo pustia \"žilou\", aby si svoj štýl mohla dať iným do políc, či na nočný stolik, do rúk k chrumkavým čipsom...lebo ja som si ich chrumkala, ale žiaľ nemala som v rukách knižnú predlohu...čo je veľká škoda...

Mária Blšáková10.6.2013
 

Keby si ma videla, ako sa slastne vyškieram.:) Už som tu písala o prepojení poviedok s Kaleidoskopu, len dodám, že uverejnené poviedky sú rozhádzané. V zoradenej podobe dávajú viac zmysel i keď každá z nich má svoj vlastný život, vlastný prídeh. Či sa už podarí Kaleidoskopu niekedy v budúcnosti narodiť v inej podobe, ako elektronickej, alebo nie, keď dám toto dielko do kopy (už veľa nechýba), pošlem ti ho mailom. :)

Lídia6.6.2013
 

Pri tej tvojej balade som šla do kolien :) Sen som čítala už dávnejšie. Veľmi ma zaujal, pretože som sama pred časom zvažovala prácu opatrovateľky. Bola to veľmi pekná, dojímavá poviedka a zrazu tu vidím tento úlet.:) Rovnaká téma, len iný spôsob podania. Ty musíš byť veľmi veselá kopa :)

Mária Blšáková7.6.2013
 

:) Básne som písala asi tak do dvadsiatky. Potom to už akosi nešlo. Možno zmizla inšpirácia, či sa moja poetická múza odsťahovala do Humpolca :)Nesilila som to. Občas som napísala niečo deckám z rodiny, keď potrebovali do školy, alebo zveršovala pre priateľky nejaký gratulačný telegram. Rýmovanie vo vychodňarčine ma však stále baví. Ďakujem za komentár.

Kristína Ježovičová6.6.2013
 

Ci pana Mariška, rehlím sa \"od ucha k oku\"...krok jak Terminator ma dostal...:0)

Mária Blšáková6.6.2013
 

Vždy s veľkým rešpektom a obdivom čítam poéziu tu na stránke a občas si povzdychnem... kiež by som mala poetické črevo a potom ma napadlo, že sem dám túto malú recesiu, ku ktorej ma inšpiroval skutočný zážitok :o) Som rada, že som ťa pobavila :o)

Chameleon26.5.2013
 

Aké je to písanie en, ten, tiky... Fakt ma to zaujíma. To, čo som si prečítal sa mi totiž veľmi páčilo a nenašiel som tam ani Tik-Tak... nie to en, ten, tiky :D

Mária Blšáková27.5.2013
 

Také... školácke, bez hlbky.:) Ďakujem za komentár Chameleon.

Chameleon30.5.2013
 

Si na seba príliš tvrdá. Pre mňa majú tvoje poviedky hĺbku a čitateľ je oslobodený od krkolomných zbytočných omáčok.

Mária Blšáková3.6.2013
 

Ale dobrá omáčka nemusí byť zlá. Napríklad taká kôprová, či paradajková :)Teší ma Guliver, že ťa moje poviedky bavia. Škoda, že je tu ten limit, kôli ktorému už nemôžem pridať ďalšie.

Mima3.5.2013
 

Ani sa nedivím Dalile, že fňukala. Veľmi citlivá sonda do časti života, ktorú máme pri troche šťastia pred sebou. Veľmi dúfam, že keď sa jej dožijem, nebudem sa cítiť ako starček z tvojej poviedky. Ešte, nedá mi nenapísať. Tvoje poviedky ma nútia zamyslieť sa nad mnohými vecami. Celkom by ma zaujímalo, koľko máš rokov, keď píšeš tak zrelo.

Mária Blšáková4.5.2013
 

:-) Som dva a pol krát plnoletá. Mám 45r. Som rada, že pri mojích poviedkach cítiš a vžívaš sa. Dík za komentár.

Mima25.5.2013
 

Až teraz som našla túto odpoveď. Bola som si istá, že neprezradíš a ja som nevedela odhadnúť ani omylom. Pri tvojej knihe mám miestami dojem, že máš dobre našľapnutú prvú \"ciatku,\" ale pri poviedkách, ako je trebárs táto, z teba vraví múdrosť a skúsenosť.

Mária Blšáková26.5.2013
 

Usmievam sa. Teší ma, že si neodhadla. Nie, preto, že by som niekedy chcela tajiť vek. Chcem písať pre čo najširší okruh čitateľov. Napriek tomu mi moje písanie často príde také... en, ten, tiky... dva špendlíky :)

Mima4.6.2013
 

Tvoj román sa tvári, že je pre tenagerky, napriek Agátinej 35-ťke. Je to však len prvotné zdanie, pretože s rovnakou intenzitou, s akou sa vžívaš do mentality mladých ľudí, veľmi presvedčivo popisuješ aj iné vekové kategórie. Tvoje poviedky sú toho najlepším dôkazom. Skrátka, som tvoj veľký fanúšik a prepáčila by som ti aj všetky vybrané slová, napísané s mäkkým i :D

Dalila K4.3.2013
 

Plakala som. Skvelé. Fňuk

Mária Blšáková6.3.2013
 

To mi je ľúto. Ale zas, na druhej strane, je dobré keď poviedka vyvolá emócie akéhokoľvek druhu. Horšie by bolo, keby si celý čas myslela na to, že to či hento nesedí, alebo je len ťažko uveriteľné. Ďakujem Dalila

Hugo4.2.2013
 

Poviedka ma vtiahla do deja, veľmi živo som si premietal jednotlivé obrazy, ako keby som tam bol. Píšeš pútavo, vieš zaujať.

Maria Blsakova8.2.2013
 

Veľmi pekne ďakujem Hugo.

Robo24.1.2013
 

Veľmi zaujímavý a pravdivý príbeh, vynikajúce. Ďakujem...

Maria Blsakova26.1.2013
 

Potešilo. Vrelá vďaka

sonka valovič sazama23.1.2013
 

veľmi zaujímavý príbeh,páči sa mi na ňom citlivo podaná irónia pravdy

Maria Blsakova26.1.2013
 

Ďakujem Sonka. Nie všetko v tejto poviedke je fantázia. Ten sen sa sníval mne a po rokoch som stretla aj toho človeka :o)

Martin23.1.2013
 

občas tu chýba nejaká tá čiarka, často sa ti opakuje slovo /že/, ale inak v pohode :)

Maria Blsakova26.1.2013
 

No, priznávam, že som tu čakala nakládačku, po tom čo čítavam pod príspevkami. Ďakujem za postreh.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Mária Blšáková

Snímka0908.jpg
O mne

Písanie ma neskutočne teší. Je zaručeným liekom proti samote.

albertkaLM@gmail.com

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: