IKARIKAR http://www.ikar.sk

Sierra Awena (Luke Fayde)30.7.2013
 

4
 počet hodnotení: 3
prečítané 117, Komentáre 9

 
I. Zlé časy

Kapitola I.

Zlé časy

(oprava)
 
 
 
Volám sa Henry Taub. Som členom Špeciálnych Podzemných Jednotiek. Naša civilizácia sa od toho nešťastia na povrchu stiahla sem - do sietí kanálov. Kanálové mestečko Sierra Awena je našim domovom, kde žijú naši priatelia, rodina, známi. Je to naša pevnosť, naša skrýša pred vonkajším svetom. Byť tu, je vlastne to isté ako keby sme žili na povrchu. Radnica, banky, obchody, farmy, obydlia proste všetko. Tie hlinené budovy sú nádherným umením celého nášho sveta. Stavby stáli len na častiach betónu a k nim viedol chodník. Okolo nich bola voda, ktorú sme využívali ako základnú potrebu k životu. Jedna betónová časť bola obzvlášť veľká a na nej stálo hlavné námestie, ktoré prázdnotou rozhodne netrpelo. Ulice vládnu pokojom a všade cítiť súdržnosť. Trhy hýria životom a počuť hlasy vášnivo diskutujúcich občanov. Keď sa človek prechádza po vybudovaných chodníkoch, prechádza okolo lampášov ktoré žiaria na každom...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Barborka :) 6.9.2013
 

ahoj :) keďže som skoro nikdy nečítala knihu takéhoto štýlu, a nie som v tom taká odborníčka, aby som kritizovala a tak. Myslím si, že keďže je to tvoja úplne prvá napísaná kniha, je to pomerne slušný výkon! Vniektorých pasážach som sa strácala - nebavilo ma to tak, ako keď sa tam niečo dialo - možno by som tam niektoré pasáže vynechala - a nejaké zasa doplnila. Ale samozrejme, každý píše podľa svojho gusta. Veľmi sa mi to páčilo! :)

Kenji6.8.2013
 

Ahoj,
to Mesto Ember si prebehni kvôli podzemnému mestu - je to síce taká skôr pre 10-13 ročných, ale má to slušnú atmosféru, môžeš sa čo to podučiť :D
Dačo si pridal, ale popravde by som sa tomu povenoval trochu viac, totiž keď to čítam, tak sa necítim, že kráčam po tom chodníkoch podzemného mesta. Nedokázalo ma to vtiahnuť do deja. Akoby si sa príliš ponáhľal, alebo čo.
Opravil si síce, že zmizol kyslík, ale aj tak si im nechal plynové masky / v jednej vete :D /
To že sú v budúcnosti a majú zmenšené zariadenia beriem, je to v poriadku, ale možno si mal nechať vzduch znečistený a mohli mať mini filtračné zariadenia, to je prijateľnejšie.
Tak sa mi natíska otázka keď zmizol ten kyslík, tak čo dýchajú ľudia v podzemí? Odkiaľ ten kyslík berú?

Tieto kapitoly čo sú asi akože denníková forma, tak ich urob viac ako denník, nie tak podrobné. Menej slov ale správnych môže byť viac. Dodá to tajomnosti, čo to prezradíš, čo to si necháš v rukáve, vygraduješ napätie. Takto mi to príde skôr nudné.

Ale stále čítam ďalej kvôli téme a beriem to ako čisto začiatočnícky pokus. Gramatiku ani štylistiku neriešim, bolo by tam čo vytknúť, ale ja mávam toľko chýb, že nie som ten správny :D

jo a P.S. tie akčné pasáže skús to po sebe ešte prečítať, vôbec pri ich čítaní nie som v napätí...

Luke Fayde7.8.2013
 

Ahoj,
znova ďakujem za reakciu a za to, že sa tomu tak venuješ, pretože mi to dosť pomáha. Ako aj prvý komentár, tak aj tento.

Plynové masky prepísané.
Nemohol som nechať ovzdušie znečistené, pretože nebol na to dôvod, keďže nič nukleárne neplánujem vyhodiť do vzduchu ani nič podobné :D

K tomu kyslíku v podzemí - na začiatku to vysvetlené nie je, odkiaľ ho ľudia berú. Čitateľ sa to dozvie neskôr, avšak tú časť sem zrejme nebudem dávať. Ja tú knihu mám napísanú už, chýbajú mi tak 2-3 kapitoly. A niekde tam pri konci je to spomenuté, nechcem prezrádzať v akej súvislosti :D

Nebral som to ako denník, skôr ako životný príbeh, čo Mike napísal predtým ako zomrel. Plánujem tam ešte niekde dať takú zaujímavosť, že by bola pasáž, ktorú akoby písal a po tej pasáži by následovalo niečo ako - \"Á, takto to nebolo.\" alebo niečo podobné. Vlastne akoby na niečo zabudol, alebo si zle na to spomínal a keď to napísal, si skutočne spomenul ako to bolo.. To si musím ešte premyslieť. Ide vlastne o to, že on ako to písal, to nepísal na počítači ani na nejakom stroji, ale ručne na papier, priamo do tej knihy čo našli. Možno by to bolo zaujímavé :)

Kenji7.8.2013
 

Môže byť, postupnosť kedy dávkovať informácie máš v rukách ty, len daj pozor, že útržky sú užitočné, udržujú ľudí v napätí :D
Mike to píše postupne ako ho napadne, to je tiež oukej, každopádne by si tam mohol šupnúť nejaké povedzme dátumy, alebo niečo - proste chýba mi tam atmosféra, nedokážem sa do toho vcítiť - ale možno ti niekto iný napíše niečo iné. Koľko ľudí toľko chutí, nemusíš sa zariadiť len podľa môjho názoru, len premýšľaj. Čítaj po sebe to je všetko čo by som poradil :D

Mathias De Abzi1.8.2013
 

pár postrehov a poznámok:
hneď v prvom odstavci mi do očí udreli dve chyby
- Okolo BOLA nich BOLA voda,... jedno slovíčko BOLA musí isť preč
- trhy CHÝRIA životom,... akosi sa tam dostalo navyše písmenko C
ďalej pokračovať nebudem, podobných štylistických chýb je tam viacero, ale to sa dá kedykoľvek opraviť

podobne ako Kenji, tiež po prečítaní prvých riadkov som mal pocit, že je to silno inšpirované Mestom Ember (zhodou okolností, som pred pár dňami dočítal prvé tri knihy Ember)

vek hlavného hrdinu. sprvoti som myslel, že ide o mladého chlapca tak vo veku do 20 rokov, ale keď som si spojil, že bránu otvárali keď mal tri roky a potom v 3tej kapitole zistili, že kostry patria tomu istému oddielu, čo pred 39 rokmi odišiel, tak mi vychádza že hrdina má 42 rokov.
ak sa vo výpočtoch mýlim, tak potom bude niekde logická chyba. na to si treba dávať strašne veľký pozor, aby sa ustriehol čas a osoby a dej sa netúlal niekde v paralelnom časopriestore.
kyslíkove flaše. síce sa snažíš podať stručný opis a vysvetlenie, ale aj tak to trošku nepasuje. ja nie som nejak extra zbehlý vo fyzike a chémii, ale aby vydržala kyslíkova flaša 24hodín, tak by musela byť buď dosatočne veľká, alebo byť natlakovaná na veľmi vysoký tlak, čo v jednom a aj druhom prípade prináša hmotnosť niekoľko desiatok kilogramov. silno pochybujem, že by flaša veľkosti cca 1liter poskytovala kapacitu na viac ako 1hodinu vzduchu/kyslíku. alebo potom je to naozaj iný časopriestor, kde platia iné zákony fyziky.

ak toto má poslúžiť ako učebná pomôcka na vypísanie sa, tak je to dobrý základ. ako to má slúžiť ako dielo, s ktorým sa bude ďalej pracovať a niekde publikovať, tak si bude treba dávať pozor na vyššie spomenuté veci ako čas, prírodné zákonitosti a charaktery postáv.
ja sa teraz po niekoľkych mesiacoch vraciam k pokračovaniu a písaniu, no najskôr opravujem a upravujem logické a štylistické chyby v už hotových a zverejnených kapitolách, aby som mohol s kľudným svedomím pokračovať na 4 a 7 kapitole, kde som sa spočiatku strácal v čase, lebo by nesúhlasili dejové súvislosti

Luke Fayde1.8.2013
 

Ahoj, predom ďakujem za reakciu.
Tie chyby čo si mi napísal hneď prvé, tak som odstránil a napravil.
Možno sklamem, ale absolútne neviem čo je Ember, v živote som o tom nepočul. To ma vlastne aj prekvapilo, že ste mi tu spomenuli práve toto.

Vek - včera som opravil jednu vec a druhú som nedoladil a tak mi to teraz nevychádza, čiže idem sa do toho pustiť.

S tými fľašami je to tak, že keďže je to celé v budúcnosti, tak nejaké vymoženosti tam sú, ako tam bolo aj napísané, že sú špeciálne upravené.

Kenji31.7.2013
 

Ahoj,
začiatok mi príde ako Metro33 / ale hra nie kniha/ Fallout a Mesto Ember dokopy.
Už len ten úvod ako kapitán príde na ich hliadku akoby si prišiel týpek po Arťom na začiatku zatiaľ poslednej hry.
Mám rád tieto príbehy, ale prvá kapitola je úplne premrhaná. Vôbec som sa nezoznámil s prostredím. Žijú v kanalizácii, ale podľa opisu si to neviem predstaviť lebo Taub má dom. Dom?
Ešte pár takých poznámok:
A dvere krytu sú z dreva? Dostanú plynové masky, lebo kyslík vonku úplne zmizol / lenže plynové masky iba filtrujú nečistoty, ak by tam nebol kyslík tak sú im plynové na nič a mali by mať kyslíkové prístroje, lenže to by mali len pár hodín času /
Hore nikto nechce ísť, len tí týpci pred rokmi, ale Miller sa správa akoby tam chodil každý týždeň na predĺžený víkend.
Dvaja hrdinovia cvičili celý život, ale správajú sa ako banda amatérov. M4 videli len na obrázku, tak s čím strážili doteraz?
Myslím, že svet tam dolu by si zaslúžil väčší priestor, ktorý by sa dal získať tým, že by si zrušil pol strany o tom ako sa otvárajú a zatvárajú tie dvere. Mimochodom slovo dvere tam máš aspoň 10x
Rozpíš, upresni tak, aby som zavrel oči a vedel ako tvoj podzemný svet vyzerá.
Budem čítať ďalej kvôli téme, uvidím čo z toho bude.
Držím ti palce.

Luke Fayde31.7.2013
 

Opravené :) Všetky nejasnosti vysvetlené, popísané.
Ešte raz ďakujem, aj za podporu :)

Len by som chcel doplniť, je to moje prvé veľké dielo :)

Luke Fayde31.7.2013
 

Ahoj, predom ďakujem za reakciu.
Teraz k veciam - až teraz som si uvedomil že niektoré veci tam nie sú poriadne vysvetlené, čiže to určite prepíšem. Ďakujem za reakcie a hlavne že si si to všimol :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Luke Fayde

l.png
O mne

"Dostaneš toľko šancí, koľko chceš a koľko potrebuješ. Môžeš sem prísť naspäť znova a znova a znova. Ak sa dostaneš k ďalšiemu kroku, ak sa vyvinieš na ďalšiu úroveň, je to preto, že chceš, nie preto, že musíš."

Mladý, 17 ročný chalan konečne objavil niečo, čo ho baví a napĺňa - písanie. Fantázia bez zábran, motivácia písať a k tomu štipka talentu :P
Fantasy knihy, scifi, to je moje.
Je to niečo, v čom sa viem "vyblázniť" a vypustiť v tom svoje myšlienky, dať im voľný priebeh :)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: