IKARIKAR http://www.ikar.sk

Skaza Zeme (Foxy Rathbone)28.10.2013
 

3
 počet hodnotení: 6
prečítané 1281, Komentáre 11

 
Prológ
Prológ

Rok 2012
 
Žena kráča ulicami kedysi nádhernej Prahy. Dnes zdobia historické námestia črepiny z výkladov obchodov. Len ojedinele prejde okolo človek či skupinka ľudí s vystrašenými bledými tvárami a špinavým oblečením. Oblohu často pretínajú lietadlá, vládne špeciály. Výnimkou nie sú ani helikoptéry.
Ešte pred hodinou tu vládol chaos, akoby sa tade prehrnulo tornádo. Pravdou však je, že to boli stovky ľudí. Stovky nariekajúcich ľudí rabujúcich každý kúsok tejto umlčanej krásy.
Bosé nohy ženu poháňajú ďalej rovnako ako aj hlad. Krivká a krváca, no ani to jej nezabráni zrýchliť krok, keď sa z vedľajšej uličky vynoria dve mladé dievčatá. Obe majú rovnako výrazné lícne kosti, veľké oči, no rozdielnu farbu vlasov. Nesmejú sa. Strach im krivý tváre pri každom vzdialenom či blízkom zvuku. Boja sa.
Prudko zastavia pri pohľade na ženu blížiacu sa k ním. V očiach sa im zračí neistota, majú utekať späť, alebo vykročiť vpred? Prekonať hrôzu a strach, ktoré zažívajú, aspoň na pár sekúnd možno minút. Obe dievčatá ustúpia a vymenia si pohľady.
Žena odetá v otrhaných kvetovaný...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Daisy17.6.2014
 

Foxy,
tvoje dielo som, ak mám byť úprimná, hodnú chvíľu obchádzala. Aj som sa začítala, ale dĺžka pridávaných kapitol spravila svoje a napokon som komentár nenapísala, pretože väčšinou ho píšem až vtedy, keď mám čo povedať. Bolo by lepšie, keby si kapitoly rozdelila aspoň na polovicu. Vidím, že máš banner, a aj tak málo komentárov - chyba môže byť vo viacerých veciach, ale tipujem to dĺžku kapitol a asi aj to, že tvoje meno sa veľmi pri komentároch iných diel nevyskytuje, čím sa pripravuješ o možnosť, že niekoho svojím názorom zaujmeš a príde sa pozrieť k tebe.
No teraz tu zanechávam komentár. Nerozumiem, prečo máš len dve hviezdičky, keď mne sa zdá, že po štylistickej stránke si na tom dosť dobre. A vlastne aj po gramatickej. Keď som čítala prvú kapitolu (nie prológ), mala som pocit, že som priamo v deji. Nezaťažovala si ma nepotrebnými detailami, poskytla si mi práve dostatok informácií, aby som si všetko vedela predstaviť a predsa som našla niečo, čo mi pri čítaní prekážalo. Opakovanie slov, ktoré sa tiahne celým textom a začína pri opise učiteľky. Len v tom krátkom úseku som našla: je štíhla, je zrejme, kostým je, vnútro je vyfarbené; jej z tváre, jej mačacie oči, jej tenké peri, jej to pomôže, jej zvráskavených... Čo je škoda. Príbeh podáš zaujímavo, že sa človek začne tešiť, že možno číta medzi prvými niečo, čo bude neskôr na pultoch kníhkupectiev, ale zabiješ to opakovaním. A občas (čo sa stáva často aj mne) používaš vo vetách zbytočné slová. Ide predovšetkým o zámená, ktoré v texte nemusia byť, pretože je čitateľovi jasné, ku komu sa text viaže.
No, snáď som aspoň trochu pomohla.

Foxy17.6.2014
 

Ďakujem za rady :)
Možno tie kapitoly aj nejako skrátim, ešte uvidím, no to s tým opakovaním určite opravím. Konečne škola skončila, tak mám kopu času. Pustím sa do toho.
Veľmi ďakujem za tvoj názor :) A to o tých zámenách viem. Neviem si pomôcť, vždy a všade mám ten problém, že ich stále používam.

Daisy18.6.2014
 

Tu v podstate ani nejde o dĺžku kapitol, tie môžeš mať dlhé, ale o dĺžku pridávaného textu. Tú je potrebné skrátiť.

Foxy18.6.2014
 

Ahaaaa :)) ok :)

Matt van den Bryll10.1.2014
 

Ahoj Foxy,
prečítal som dvojku.:)Nemáš tam veľa chýb, ale už som zistil, prečo som sa v jedničke strácal. Strácal som sa aj v dvojke:) Ty pred niekým utekáš keď to píšeš?:) Evokuje to vo mne jeden film, na názov si nespomínam, ale bolo to o tom, že hlavná hrdinka celý film bežala:)Podľa môjho názoru sa veľmi ponáhľaš. Nepristavíš sa, nespomalíš. To je potom na úkor čitateľa. Aj vtipu bolo pomenej ako v jedničke a pritom na ten som sa tešil najviac, pretože aj vzhľadom na Tvoju vtipnú reakciu zo 7.1. si myslím, že si vtipná osôbka a v tom vidím Tvoj potenciál. Čítam ďalej:)
Hrocha som pochopil, aj keď to prirovnanie nie:) Chlapom nie je nikdy zima, no ty budeš niekde z juhu:) Hrošia koža sa používa v inom prirovnaní, aspoň tu u nás:)
Pekný večer
Matt

Kenji11.1.2014
 

Ahoj Matt
film - Lola beží o život :D

Foxy11.1.2014
 

niekde z juhu ? :D u vás sa ako používa hrošia koža? :D
inak som opravila jednotku (stavím sa, že AJ TAK je tam milión chýb -_-)
Inak mi ten vtip ide v každej kapitole inak. Ja som skôr ironická než vtipná väčšinou. Ale ... asi mám poďakovať?:D
A inak tiež som si všimla, že strašne rýchlo preberám situácie, ja neviem prečo. Proste všetko tak rýchlo rýchlo. Skúsim sa polepšiť pri ďalšej kapitole :D

Matt van den Bryll6.1.2014
 

Ahoj Foxy,
prečítal som jedničku. Zatiaľ nehodnotím. Píšeš celkom dobre. Miestami to bolo vtipne:) Niekde som sa v texte strácal. Máš tam časté opakovanie slov, napr.:
Rozbitia, rozbila
Hlavou, hlavu
Niekde, niekto
Ďalej tam máš drobné chybičky ako:
Potrasiem hlavu vs. Hlavou,
Prekvapením vs. od prekvapenia
Bez zámky vs. Zrejme bez známky
Mojej mami vs.mamy
Do jeho rozospatých
Piatim vs.piatym
No a toto som nepochopil:)
On je ako hroch, nikdy mu nie je zima-?
Pokračuj. Vrátim sa:)
Pekný večer
Matt

Foxy7.1.2014
 

Ahoj :)
Strácal ako... ako ? :D
Snažím sa vyvarovať opakovaniu slov :( môžem to stále dookola a dookola čítať, ale stále niečo prehliadnem, toto som potrebovala nech mi niekto povie, kde som zase zrobila chybu, lebo ja už som slepá :D
no hovorí sa (aspoň u nás), že chlapom nikdy nie je zima, lebo majú kožu ako hroch, hrubú :D

Melody7.11.2013
 

Nenormálne krásne napísané! Som unesená a teším sa, kedy bude ďalšia časť! Úžasné, úžasne a ešte raz úžasne!
Myšlienka je krásna a originálne je všetko napísané. Nie je to prepchaté nechutnosťami ako ostatné diela o skaze Zeme, je to napísané tak láskavo a vidno, že máš rada svoje postavy :) :)

Veľa inšpirácie do ďalšieho písania! :)

Foxy8.11.2013
 

Ďakujem :)) Len ako to tak čítam badám dosť chýb -_- musím opravovať :D ale ďakujem :))

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Foxy Rathbone

received_10205263974266795.jpeg
O mne

20 | blogerka

http://danybooks.blogspot.sk/

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: