IKARIKAR http://www.ikar.sk

Škoricová nevera (Zuzana Šedá)24.2.2011
 

4
 počet hodnotení: 15
prečítané 276, Komentáre 32

 
Škoricová nevera
Zjaví sa predo mnou tak náhle, že sa ani nestačím nadýchnuť. A už sa usmieva, akoby sa medzi nami nič nestalo. Nerozišli sme sa z mojej viny? Nehnevá sa na mňa? Nakoniec, sú to už roky. Bolesť sa utlmila, hnev sa rozplynul. A on bol predsa vždy majster v sebaovládaní.
Vyzerá lepšie ako kedysi. Úbohý tenký myší chvostík je preč, nahradil ho krátky zostrih. Maxi tričko s batikou asi daroval charite, hoci neviem, či by mu to vzali. Vraj sú čoraz náročnejší. Košeľa s jemným prúžkom a namiesto korálikov strieborné šperky. Stihla som si ho obzrieť od hlavy po päty a stále mlčíme. On sa sladko usmieva a ja mám v tvári previnilý výraz. Bože, prečo sa vždy musím tváriť, akoby ma prichytili pri nejakom nezákonnom čine? Fajčila som práve marišku alebo miešala Bloody Mary trinásťročnej sestre? Nie! Listujem v ezoterickej literatúre, úplne legálne vydávanej a moja už dávno nie násťročná sestra nervózne prestupuje z nohy na nohu. Nenápadne na ňu pozriem. Áno, aj ona ho už zaregistrovala. Síce naňho nehľadí, ale vidím na nej ten starý známy výraz zmesi opovrhnutia a súcitu, akým...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

KattyNka21.10.2011
 

Ako som ti písala na facebooku, mne sa tvoja tvorba páči. Držím palčeky. :-D

zuzana22.10.2011
 

Ďakujem, KattyNka :)

catie14.3.2011
 

MNE sa ta poviedka paci. a tie chyby tam vidim az po precitani kritiky. :o)) ale ja nie som expert na pisanie pribehov, ci uz poviedok alebo romanov.
MNE sa v tejto poviedke pacia tie iskrive dialogy a ten chaos okolo dietata, cele je to velmi podobne tomu, co sa fakt deje v zivote..
MNE napriklad aj tych pat prstov prislo uplne jasnych. :o))
Takze JA ta budem dalej sledovat. :o)
Pekny den.

zuzana15.3.2011
 

ďakujem, catie :)) to som rada, neviem, prečo to nepochopil, lebo som si to overovala u mojich prvočitateľov (sestra, muž) a obaja to pochopili, ale nevadí, teraz overujem ešte viac :)) mal tam byť chaos, v Gabikinom vnútri a chaos okolo nej, a asi preto som schaosila aj tie časy :)) ale fakt si ma potešila
aj ja prajem pekný deň!

tamara13.3.2011
 

Balhoželám k \"tipu\", zaslúžiš si to. Rada ťa čítam :)

tamara13.3.2011
 

uf... Blahoželám :)

zuzana13.3.2011
 

ďakujem, aj ja teba :)

Broňa12.3.2011
 

Zuana,
okrem štýlu som si naozaj vychutnala tému: funkčné stereotypy v nefunkčných vzťahoch. Tak to by mohlo byť na román, alebo- sériu poviedok s vôňou / či príchuťou? / škorice...
Čítanie tejto poviedky bolo pre mňa ako radostná návšteva lunaparku: zatočila som sa vo víre každodeností, ochutnala vzrušenie húsenkovej jazdy do minulosti a dala si cukrovú vatu vzťahov.A- skvelý záver- škoricová kávička.Vďaka.Teším sa na ďaľšie, určite sa tu opäť poobzerám.

zuzana12.3.2011
 

Broni, fakt originálny komentár :) Ty to so slovami jednoducho vieš, ďakujem, milé, potešilo :))

Sondra - Silvia2.3.2011
 

skvelý tip:)

zuzana3.3.2011
 

ďakujem

ava2.3.2011
 

Zuzka, blahoželám k Náš tip, prajem Ti to. :))

zuzana2.3.2011
 

ďakujem, aj za to, že si ma na to upozornila :))
len akurát túto nepodarenú dali, ale ešte si budem aj vyberať? :))
ja len dúfam, že čitatelia si prečítajú aj niečo iné odo mňa, keď už ku mne zavítajú

Karin11.3.2011
 

Hlavne,že vybrali:))) Blahoželám!!!

zuzana12.3.2011
 

asi tak :)) ďakujem, Karin

Táňa12.3.2011
 

Ahoj Zuzi, nebuď skeptická. Chodím tu pravidelne pozerať, ako ti to pribúda. Tvoje poviedky určite nie sú povrchné. Ja ženské romány nečítam, nebavia ma, no tvoje poviedky ma hneď chytili. Ak by bol román napísaný tvojim štýlom, určite by som si ho kúpila. V živote urobíme oveľa závažnejšie chyby, čo nás zahanbia, dostať po nose od \"kritika\" je to menšie zlo, čo zvládneme zniesť. Napokon, na niečo je to určite dobré. Viem, že ty to zúročíš.

zuzana12.3.2011
 

ďakujem Tánička, neboj, nehovorím, že kritika ma nebolí, ale je určite potrebná a budem sa z nej snažiť čo najviac vyťažiť :) je mi jasné, že vždy lietam v časoch, ale mňa práve tento štýl fakt baví :) len si musím dať nabudúce väčší pozor. Ďakujem, potešila si ma veľmi a najviac asi vieš čím :))

zuzana1.3.2011
 

niečo som opravila, snažila som sa aj tie časy, ale príbeh je postavený na striedaní prítomnosti a minulosti, tú minulosť hrdinka niekedy vníma ako prítomnosť, asi sa mi to nepodarilo vystavať, tak aby to bolo jasné, to beriem :) jediné, čo ma na kritike zamrzelo je tá povrchnosť, naivita nie, lebo hrdinka mala pôsobiť trochu naivne

Elena E. 3.3.2011
 

Myslím, že chápem, čo ťa zamrzelo, ale toto bude zrejme klasický gender rozpor a aj vec vkusu, ako sám kritik priznal. Čo si myslím, že Škoricovke naozaj \"uškodilo\" a vzalo jej úplnú silu je, že si ju plánovala pôvodne ako dlhší žáner a potom zrazu vtesnala do naozaj krátkej poviedky. Bolo tak cítiť mnoho nerozvinutého napätia v akýchsi ohniskových témach, ale musel to pekne zastrieť jednotný náter krátkeho útvaru, ktorý urobil len \"povrch\".

zuzana4.3.2011
 

áno, napr. kríza medzi Gabikou a Andrejom zostala takmer celá v mojej hlave :) máš pravdu Elenka! toto je už tretia verzia a zase nevydarená :( asi si budem musieť počkať, kým dorastiem na ten román a rozbalím to tam celé :))ďakujem Ti

zuzana1.3.2011
 

povrchnosť spomenutá v kritike, nie povrchnosť kritiky, aby som sa vyjadrila presnejšie :)

Critick1.3.2011
 

Názov je dobre zvolený, neviem, čo môžem čakať. Začínať text slovom akoby je trochu nevhodné, ale len z môjho uhla pohľadu, takže toto nemusíš brať vážne, lenže slovo akoby sa opakuje hneď o v tretej vete, minimálne by bolo dobré nahradiť ho slovami ako keby... slovo šmrncovný mi nejde akosi do hlavy. Možno je to nejaký slang. Ak áno, budiš : -)
A prvá vec, ktorá škrípe. Neviem prečo majú autori tendenciu miešať minulý čas s prítomným. Niektorým táto technika zrejme vyhovuje, ale aj používame prezent v préterite, musí to mať nejaký pádny dôvod, inak to vyzerá nesúrodo, neusporiadane, akoby si autor nebol istý, či sa dej už stal, alebo sa práve deje.
Je to problém, ktorým trpí celý text, časy sú chaotické. Prvý prešľap štylistiky, ktorí skutočne ruší, je dva krát za sebou použité slovo „Hlas“ ktoré je kvázi pôvodcom repliky „Hlas preťal ticho“ a hneď za tým „prehovorila ..hlasom“. je to zbytočné opakovanie slova hlas, vieme že neprehovorila ničím iným, len hlasom a pôsobí to zbytočne sugestívne. Prvý krát nachádzam prezent použitý správne, keď sa hovorí o Gregorkovi a rozprávačka ponúka nejakú všeobecne platnú informáciu, ktorá je nezávislá od času, ako keby sme povedali nechcelo sa mi, lebo Gregor je neposlušný : minulý čas označuje momentálny stav v minulosti, ale prítomný čas zasadený do minulého deja označuje všeobecne platnú pravdu, ktorá znamená, že Gregor bol neposlušný včera, je aj dnes a bude aj zajtra. Podľa toho je jasné, že v ostaných prípadoch, kde sa miešajú tieto dva časy je to neadekvátne. Vôbec mi nie je jasné, čo znamená jej pravá ruka s piatimi hrozivo roztiahnutými prstami a prečo evokujeme že ich má na ruke päť???
„Ty si skutočne neskutočná!“ je asi tá najafektovanejšia veta, akú by si človek prial počuť. Potom sa to však upokojí a dialóg sa stáva príjemným. Čo mi však dosť vadí je, že meno hlavnej hrdinky sa dozvedáme až dosť dlho po začatí textu, čo v tak krátkom útvare dosť uberá kredit, lebo meno je jedna z tých podstatných vecí, aby mohol čitateľ postavu identifikovať a zaujať postoj. Človek bez mena, navyše vymyslený, neexistuje.
Čo ma však úplne dorazilo je použitie prítomného času na práve sa odohrávajúci dej, ale aj na ten, ktorý ho predchádzal! Keď plače včera v noci a plače aj teraz. Musí tam byť určitá chronológia naznačená.
neustále pletenie minulosti s prítomnosťou ma od čítania značne odrádza, ale predsa len pokračujem.
Pointa na záver je celkom vtipná. Celkovo dej neprekročil štandard jemu podobných klišéovitých historiek o vzťahoch, ale nič tragicky zlé na texte nevidím, až na spomínané nešikovné narábanie s časmi. Autorka má potenciál písať a zaujať, čo je dôležité, NEODRÁDZA od čítania, ale je NUTNÉ uvedomiť si, že časy nemôžeme používať ako si zmyslíme, lebo čitateľ nemá k dispozícií autorovu hlavu, aby do nej nazrel v prípade nejasností.
Čo by som však mohol ešte vytknúť, je značná povrchnosť a naivita v akej sa príbeh kolíše, čo však môže byť štandarda daného žánru, ktorý mne osobne veľmi nevonia, ale na domácom trhu sa teší veľkej obľube. Príbehy ako tieto si človek prečíta, ale zabudne na ne o niekoľko hodín, v lepšom prípade dní. Neprinášajú nič nové a nenútia k zamysleniu, ak sa len človeka bytostne nedotýkajú., Prajem preto aj viac chuti a odvahy siahnuť hlbšie a využiť naplno autorský potenciál.

zuzana1.3.2011
 

ďakujem, mal to byť začiatok ženského románu, ale zistila som, že na román ešte nemám a tak je z toho poviedka :) asi som ju nechala málo odležať :)) práca chvatná...

Simona K.27.2.2011
 

To bolo perfektné! Úžasným štýlom napísané (mne sa nikdy nedarili poviedky v prítomnom čase :( ). Chytilo ma to od začiatku do konca a nemohla som sa odtrhnúť. Takto sa rozísť s chlapom :D
A vyšlo jej to.
A chcela by som sa spýtať, bude to mať aj pokračovanie? Mne by sa páčilo.

Pekný večer!

zuzana28.2.2011
 

ďakujem Simonka! možno aj bude :))

Simona K.27.2.2011
 

Jaj a ešte som zabudla. Krásny názov!
5 *

Táňa24.2.2011
 

Tie ženy podo mnou to vystihli. Ja len pridám: bravóó!!

zuzana25.2.2011
 

:))) Táni, vďaka

ava24.2.2011
 

Zuzi, napíšem Ti to sem, pretože to patrí sem a nie ku mne. Máš už dosť toho za sebou, svedčí o tom všetko to, čo pomaly v písaní dosahuješ a čo si dosiahla. Máš svoj štýl a dozaista to skúsiť treba, iba je nutné sa odhodlať a prekročiť akúsi hranicu. :) Eco je Eco a Ty si Ty. Možno mu pomaly stúpiš na päty, tak vykroč! :))
Mám rada Tvoje poviedky.

zuzana25.2.2011
 

ďakujem, Avuš, si fakt zlatá, takéto povzbudenia dobre padnú :))

Elena E.24.2.2011
 

Ahoj Zuzi. Chudák Eco:-). Páčia sa mi mená, ktoré dávaš postavám.

zuzana24.2.2011
 

myslíš preto, že bol poliaty, či kvôli tej spoločnosti, v ktorej sa ocitol? :)) ďakujem, Elenka

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Zuzana Šedá

large.jpg
O mne

autorka románu Úteky, vyšiel v edícii Ikaru Príbehy z kabelky
tu, na MT, som ho uverejňovala pod názvom Pod povrchom

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: