IKARIKAR http://www.ikar.sk

Škovránok a dúhová ruža (Ivana Schnürerová)18.2.2017
 

1
 počet hodnotení: 1
prečítané 18, Komentáre 2

 
V ďalekej krajine, kde pramene riek každý deň zavlažovali pestrofarebnú lúku kvetov a vtáčie piesne vždy ráno budili lesnú zver a otvárali púčiky kvetov, bola čistinka lesných víl. Šantenie, smiech a bzukot krídel sa ozýval široko – ďaleko, vždy so spevom vtákov. S trilkami škovránkov sa v domčekoch víl každý deň rozozvučali zvonkohry. Už odpradávna mala totiž každá víla svojho škovránka, ktorý ju ochraňoval a strážil jej krok. V malej chalúpke pri Dúhovom potôčiku bývala v malej chalúpke lesná víla Amélia. Na okienku z vŕbového prútia deň čo deň sedával vtáčik a vždy, keď zaspieval, jediná ruža v Améliinom záhone rozkvitala. A podľa toho, akú náladu v ten ktorý deň mal, sa farby lupienkov ruže menili. Ako dúha. Nebol to totiž obyčajný škovránok a ani ruža nebola vždy kvetinou. Tisíce kvapiek padlo na zem a tisíckrát rozkvitla ruža vtedy, keď ešte býval vo svete ľudí za úpätím hôr mladík, ktorého od sveta víl delil obrovský, dúhový vodopád. „Nikdy, rozumieš Marek? Nikdy nesmieš prejsť cez vodu, čo padá zo skál!“ Nabádal chlapca otec stále, keď šiel do lesa. Tam sa totiž cítil na...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Veronika Valent15.3.2017
 

Súhlasím, členenie do odsekov chýbalo aj mne. Napriek tomu som si tú námahu a prečítala.

Poetika jazyka sa mi páčila, podľa nej súdim, že máš umeleckú dušu. Príbeh je krásny, farebný, cítila som z neho lásku, s akým si ho písala.

Ale po štylistickej stránke by sa ho ešte zišlo poriadne prepracovať, skrátiť, nahradiť opakujúce sa slová, či ich úplne vynechať. Chcelo by to prepracovať aj priamu reč. Tá má právo na vlastný riadok, poprípade odsek.

Tvoju rozprávku som už čítala 7 ročným deťom, čiastočne ich aj zaujala, hlavne dievčatá. Ale mala som pocit, že miestami mu nerozumeli. Ak by jeho cieľovými čitateľmi mali byť deti, potreboval zjednodušiť. Prispôsobiť sa ich jazyku.

Dávam Ti na začiatok jednu hviezdičku.Ak ho prepíšeš, možno si zaslúži aj viac. :-)

Alia S.20.2.2017
 

Text je nalepený na seba, zle sa číta, nechce sa mi namáhať oči. Najskôr ho rozčleň do odsekov.
\"V malej chalúpke bývala v malej chalúpke\" -prišla som potiaľ. Oprav.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ivana Schnürerová

O mne

Som študentkou na vysokej škole a rada čítam realistické príbehy,najmä z prostredia 2. svetovej vojny a z povojnového obdobia. Rada však z každodenného stresu utekám do sveta rozprávok,ktoré píšem. Aj dospelí v sebe majú kúsok večného dieťaťa.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: