IKARIKAR http://www.ikar.sk

Skrátka mi preplo (Mária Blšáková)4.3.2013
 

4
 počet hodnotení: 100
prečítané 12466, Komentáre 1004

 
Skrátka mi preplo
1.2.2013 piatok
Pri mojom šťastí mi mohlo dôjsť, že tento rok začne totálne na hovno. A k tomu si nedávam žiadné šance, zmeniť chod udalostí na... čo i len trošku únosnejšiu mieru. Akosi som to cítila i keď zjavne niesom Sibyla. (A ešte sa mi to aj rýmuje.) Takže, ako začať tento absurdný monológ? Možno je najvhodnejšia holá pravda, bez jediného cingrlátka, bez riasenky, či obočenky. Len taká ... s holou riťou, bez príkras, neschovávajúca sa za nič. Skrátka mi preplo. Odpuste drahí virtuálni čitatelia, ale toto nebol môj nápad. Som len pokusným zajačikom niekoho, kto si myslí, že ma spasí svojími žvástami a z nosa vytiahnutými teóriami o schopnosti samouzdravenia človeka. Veľmi pohodlná metóda. Prečo sa mám uzdraviť sama, keď ma do stavu "mentálneho žebráka" dostali iní? Ja s tým predsa problém nemám, že som šibnutá. Máte ho vy? Prosím, riešte ho!

Pred chvíľou som zastala v strede izby a rozmýšľala, ktorým smerom urobiť nasledujúci krok. Nie v živote. Nič melodramatické a prevratné nečakajte. Len... zrazu som necítila potrebu pohnúť sa z miesta. Keď ma r...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Felis Catus6.10.2015
 

Ahoj, Mária,

gratulujem a teším sa. Tuším si budem musieť zhlobiť novú policu :)

Mária Blšáková6.10.2015
 

Radšej popros ramenoša domáceho, alebo si na to odchyť nejakého švárneho imigranta, nech si neublížiš :)
Predstav si, ja nemám ani jednu poličku aj keď kníh mám neúrekom.
Ďakujem Anička.

Emko6.10.2015
 

Milá Majka,
srdečne blahoželám a prajem tebe i knižke(kám) veľa zdaru. Nech máš čoraz širší okruh čitateľov, nech ťa prekladajú aj v zahraničí, aby nám mohli ticho (možno aj nahlas) závidieť, akú šikovnú spisovateľku to na Svk máme. :)
Btw - som tísíci komentár. Pekné čiselko sa mi ušlo :)

Mária Blšáková6.10.2015
 

Fakt pekné číslo:)
Milá Emko, všetko čo si mi priala prajem i ja tebe a tvojej knižke. Faktom je, že vyjsť v češtine by sa mi veľmi páčilo.
Ďakujem.

Valeria Weibl6.10.2015
 

Milá Majka,
srdečne Ti gratulujem! To už bude tretia Blšáková v mojej zbierke, veľmi sa teším :)

Mária Blšáková6.10.2015
 

Ďakujem Ti, Val. Dúfam, že čoskoro pribudne do mojej zbierky i Tvoja Ria. :)

Zana6.10.2015
 

Mária srdečne gratulujem! Dúfam, že sa mi obe knihy čoskoro dostanú do rúk a prečítam si ich. A vďaka, že aj napriek svojim spisovateľským úspechom si na nás na MT stále nájdeš čas ;)

Mária Blšáková6.10.2015
 

Zana, môcť vás čítať je akoby mi niekto dovolil chodiť si časovo neobmedzene čítať do knihkupectva.
V profile mám mail tak ak budeš chcieť, nechaj mi svoju adresu a ja Ti rada oba diely pošlem i s venovaním:)

Kristína Hušeková6.10.2015
 

Majka, gratulujem a teším sa. Ďalšie príjemné čítanie je na svete :)

Mária Blšáková6.10.2015
 

Srdečná vďaka, Kristínka.

Jurgen S5.10.2015
 

Emu 1. zhltli okrem mňa i moje ženy, vrátane babky. Potešia sa keď im poviem novinku. Gratulujem.

Mária Blšáková5.10.2015
 

Pri prvej časti som sa obávala práve starších čitateľov, hlavne babičiek. Dúfam, že druhý diel nesklame.
Ďakujem.

Gabriel Ambler5.10.2015
 

Čau Majka, gratulujem a teším sa s tebou!

Mária Blšáková5.10.2015
 

Srdečná vďaka, Gabriel.
Raz by sme mali spáchať nejakú (ne)valnú hromadu talenťákov. To by bolooo...

Gabriel Ambler8.10.2015
 

No, tiež mi to už napadlo - stretnutie talenťákov. Ale prachy na to vyberať nebudem - som síce vraj už vyliečený a posledný tiket som podal pred desiatimi rokmi, ale netreba ťahať tigra za fúzy...

Stella Maris5.10.2015
 

Milá Majka,
gratulujem k pokračovaniu Emy. Pri Tvojej fantázií budem potrebovať poriadne dlhú policu, aby sa mi tam zmestili všetky knižky od Teba. Som si istá, že onedlho pribudne ďalší kúsok. Anna so Šarlotou už stoja v rade :)

Mária Blšáková5.10.2015
 

Ďakujem. :) Rovnako sa teším i ja na tvoju, milá Stella. Zakladám si zbierku kníh autorov z MT. Budete mať u mňa špeciálnu starostlivosť :)

Alica5.10.2015
 

Gratulujem, Majka. Na poličke mi budú sedieť tri tvoje knihy. Zatiaľ.

Mária Blšáková5.10.2015
 

Dúfam, že ešte nejaké pridám :)
Ďakujem, Alicka.

Mima Čierna18.8.2015
 

Milá Majka,
nebudem sa tu preklikávať množstvom stránok a ničiť si oči pohľadom na monitor, pretože Tvoja Ema je už na ceste ku mne. :) Teším sa na ňu a chystám si čuchové bunky, pretože vôňu novej knihy milujem. Videla som, že v istom kníhkupectve má skvelú odozvu. Dúfam a prajem Ti, aby sa jej darilo všade tak dobre. Ja už mám miesto na poličke nachystané a neviem sa dočkať, kedy do nej pichnem môj veľký nos! ;)

Mária Blšáková18.8.2015
 

Jej, to je príjemné prekvapenie. Veľmi dúfam, že jej dáš šancu v podobe pochopenia a neodsúdiš ju za jej podrezaný jazyk. :) Budem veľmi rada, ak mi dáš vedieť svoje dojmy. Už je vo vydavateľstve druhá časť, tak dúfam, že záver Emy, menovkyne tvojej hlavnej hrdinky, na seba nedá dlho čakať. Ďakujem za komentár :)

Ján Pintér3.7.2015
 


Milá Majka,
blahoželám Ti ako stovky iných predo mnou, ale asi Ti to už poriadne lezie na nervy.
Niekedy som akosi bezvládny, keď nedokážem jeden súvislý text čítať bez prestávky dlhšie ako zopár málo minút, pokračovať dokážem až neslôr alebo zajtra. Príliž mnoho mi tam toho teda, Marika prosím, neškrtaj. Pri Tvojom texte si ani tak nekladiem otázku, a čo prinesieš nabudúce a ako to skončí. Dokážeš v tom pokračovať, to mi stačí.
Oslovila si ma svojou Emou:
Dcérka sa mi ozaj nachádza v takom \"Eminom\" stave, otváraš mi oči, akoby si ma viedla bludiskom, až mi začne svitať, kde to vlastne žijem.
Mám naštudovaných psychológov a psychiatrov, aktuálne teórie dnešných autorov sú mi tiež známe, musel som tými \"žvástami \" svojho času ako sociálny pracovník s krémovým úsmevom kŕmiť svojich klientov, ale toho času niet inej možnosti. Tvoj prínos je v tejto oblasti jedinečný, možno sa raz stane súčasťou výuky psychológov a sociálnych pracovníkov.
Poznám reakcie a správanie sa Emy bezprostredne za onoho času z mojej každodennej praxe, dnes aj v súkromí doma, ale prístup k svetu Emky ostáva bežnému psychiatrovi pomerne ukrytý. Pacient nedokáže artikulovať svoje pocity, nie je schopný artikulovať svoje trápenie, prichádza to až po funuse a sú to väčšinou už iba odpovede na otázky jeho záchranárov.
Literárny odborník by sa mal vžiť i do pozíci čitateľa ako ja:
som textom oslovený akoby to bolo určené vlastne iba pre mňa. Bežný svet i literárna kritika nie je pripravená na takéto mimoriadne zjavy, tak tomu bolo už v minulosti, napr. Honoré de Balzac atď., vo svete výtvarného umenia van Gogh a iní, v oblasti vedy je takých prípadov tiež dosť: od Galileiho až po... Pokúsim sa o objektívne stanivisko:
Ak autor presa príjme z odborného poučenia aspoň isté minimum, tak to niekedy dopomôže zozšíreniu jeho diela o mnohonásobok už za jeho života. Publikovanie textu v masových rozmeroch, preklady do cudzích jazykov a ocenenie verejnosti sa potom textu a jeho autorovi dostane už i skôr ako in memoriam.
Ale pozor, zdanlivo banálny kompromis môže dielu aj veľmi uškodiť.
Majla, teda si tam už len čmáraj a škrtaj, ale tiež nezabúdaj na čitateľov môjho rodu.

Mária Blšáková3.7.2015
 

Milý Janko!
Niečo Ti prezradím. Po Tvojom komentári ma obsypali zimomriavky a držali sa ma statočne. Nebudem hrať formu, že je to bežné, lebo som vážne dojatá i potešená. Ľudia si akosi osvojili vlastnosť súdiť. Je také ľahké vynášať verdikt, moralizovať, vidieť svet len čierno-bielo a pritom je často zdanlivá škodná tou najväčšou obeťou. Nie, nie som zvyknutá na chvály. Zatiaľ len s obavami čakám na prvé reakcie na tento odvážny literárny počin. Tvoj komentár ma veľmi... (to je asi málo) superveľmi potešil. Ďakujem za Tvoje slová. Dúfam, že Tebe i Tvojej dcérke sa bude páčiť i druhá-záverečná časť Emy, ktorá by mala uzrieť svetlo sveta na jeseň. Prajem krásne leto. M.B

Lenka19.5.2015
 

Ahoj Majka, srdečne blahoželám, veľmi sa teším na knihu :)

Nedá mi, aj keď ma do toho nič nieje, úprimne poradiť, aby sa niekto pred vydaním pozrel poriadne aj na gramatiku. Mám Kaleidoskop v elektronickej podobe a \"keď to výjde, chyby tam nebudú\" tam nieje. Niečo je vychytané, ale bola som sklamaná, pretože stále ich tam dosť zostalo. Dať to skontrolovať niekomu, kto si dá záležať a je v tom dobrý je lacnejšie ako nalomenie reputácie.

Mária Blšáková20.5.2015
 

Súhlasím, Lenka. Každé vydavateľstvo má svoju korektorku, ktorá text prechádza dvakrát. Faktom je, že nechcem všetko hádzať na ňu, lebo po prvých úpravách autor dostáva text naspäť na kontrolu a odobrenie. Práve v tom čase som prežívala dosť hektické obdobie a spoľahla som sa na to, že všetko bude ok a preletela len farebne vyznačené opravy, takže som už podrobne neskúmala. Veľa vecí som spripomienkovala, ale veľa vecí ušlo a šlo ma poraziť, keď som tam našla napr. namiesto: životom prefláknutý - životom pretiahnutý a pod. Nejednalo sa len o gramatické chyby, ale i iné.
Ďakujem za blahoželanie. Si milá

mykaellle12.5.2015
 

Majka, dnes som kvôli tebe vypila studenú kávu. nechcelo sa mi zo stoličky odlepiť zadnicu, naliať si mlieko do korúcej kávy, len som klikala na ďalšie kapitoly :-) Je to vynikajúco písané. páči sa mi, ako Eva ukrýva svoju citlivosť za nadávky, víno, ale i keď nechce, odokrýva sa. Ďalšie kapitoly nebudeš pridávať? Pozerala som, že je 14 kapitol, či sú iba chuťovkou a koniec sa dozvieme z knihy? juj, nedočkavo budem šmírovať knihkupectvá :-)

Mária Blšáková12.5.2015
 

Miška, s Emou ste sa minuli. Spomínam si, že na MT si s Dvoma ženami prišla, keď som Emu končila. Pridávala som raz za týždeň a aj keď som bola viackrát upozornená, že to nie je taktické, na dva týždne tu bolo kompletne celé dielo. Vravela som si, že ak Ema nevyjde všetci ľudia ktorí ju rozčítali sa nedozvedia, ako dopadla. Keď som už vedela, že pôjdedo papierovej podoby, stiahla som ju a nechala tu len ochutnávku. Neboj sa, ak si ju budeš chcieť prečítať, budeš môcť i pri horúcej káve, či pri pohári vínka :)

mykaellle4.5.2015
 

Majka, jupí. blahoželám zo srdca k dielku, ktoré sa pretaví do knižnej podoby. Mňa to čaká cez leto, vyjde mi prvotina a neskutočne sa teším :-) nech sa dobre píše :-)

Mária Blšáková4.5.2015
 

Tak to je super správa, Miška. Budem sa prechádzať po kníhkupectve, ukazovať prstom a machrovať... Aj túto poznám, aj tohoto som čítala keď začínal, aj pri tejto som tušila, že je len otázkou času, kedy vyjde :)
Aj ja tebe gratulujem.

mykaellle12.5.2015
 

ďakujem :-) vidíš, a to som si myslela, že mne sa to nemôže \"stať\" :-)

Alia S.30.4.2015
 

Mária, blahoželám. Teším sa, že toto dielo je na svete v knižnej podobe.
Ema si zaslúži byť \"obchytkávaná\" tisíckami rúk.
Nech teda poteší a pobaví kvantum čitateľov.
Nech sa jej darí, nech sa dobre predáva
:-)))

Mária Blšáková30.4.2015
 

Milá Alia S. Spomínam si, ako si mi pred časom napísala, že táto dievka je súca na vydaj a ja som si ju hneď predstavila v svadobných šatách.
Ďakujem za blahoželanie :)

Marta Bielska30.4.2015
 

Milá Majka, srdečne Ti blahoželám k \"narodeniu\" ďalšej knihy. To vydanie nedalo na seba dlho čakať, čo je veľmi pozitívna správa.

Pekný deň. :-)

Mária Blšáková30.4.2015
 

Ďakujem, Marta. Tiež si to uvedomujem. Čakala som, že vyjde Hybaj a vychádza druhá knižka napísaná po Agáte.
Dúfam, že nám čoskoro vrátiš Sandru. Pekný dník i Tebe.

Ella Lenart29.4.2015
 

Milá Majka, môže byť v živote autora niečo krajšie než splnenie myšlienky, ktorá sa stala nápadom, prehupla do príbehu a skončila ako kniha? Nemyslím. Úprimne blahoželám a prajem veľmi spokojného vydavateľa :-)

Mária Blšáková29.4.2015
 

Máš pravdu, Ella. Písanie je super, ale ak si Tvoj výtvor nájde cestu i k iným ľuďom, ak svoje nápady posunieš ďalej, je to mnohonásobne lepšie. Ďakujem za podporu.

Miriam Mikulková29.4.2015
 

Ja som vedela prečo som sa nevrátila ku kapitolám,ktoré som nestihla, pretože keď som prišla na MT Ema bola už rozbehnutý vlak. Čím dlhšie som ju čítala, tým viac som sa utvrdzovala v tom, že netreba. Načo sa vracať a vedieť všetko?
A opäť ma môj šiesty zmysel nesklamal, veď som Ti to aj písala v ktoromsi komentári, že verím tomu, že ju čoskoro budem držať v hrsti. Oplatí sa veriť, dúfať a priať.
Veľmi sa s Tebou teším. Splníš mi vlastne môj sen. Nečakať na kapitoly, neklikať, iba otvoriť, nadýchnuť sa čerstvosti a ponoriť do deja. Veľmi sa teším. A nie len na Emu, čoskoro príde na rad aj Hybaj, uvidíš. :)

Mária Blšáková29.4.2015
 

Písanie je skvelá vec. Môžem si vymyslieť akýkoľvek svet. Môžem byť kýmkoľvek. Môžem zažiť život, aký nechcem žiť a povedať si, ako dobre, že mám ten svoj. To isté funguje i naopak. Môžem sa vžiť do rôznych osudov. Ak chcem, prevtelím sa do starého muža, malého dievčaťa, či opustenej ženy. Môžem meniť účesy, povahu, vek, miesto pobytu a pritom môžem pokojne sedieť v starých teplákoch doma za počítačom a naťukať to všetko do klávesnice. O tomto čarovnom svete vieš milá Miriam svoje. Veľmi dúfam, že sa raz, spolu s ďalšími Tvojimi čitateľmi dočkáme i Tvojej básnickej zbierky.
Ďakujem za krásny komentár.

mykaellle12.5.2015
 

Perfektne si to vystihla. to prevteľovanie sa do postáv. je to veľmi obohacujúce :-)

Kristína Ježovičová29.4.2015
 

Majka moja,už sa teším, ako si spolu poležíme.Si skvelá.

Mária Blšáková29.4.2015
 

A je jedno, u koho. Hlavne v dobrej spoločnosti :) Aj ja sa veľmo tešujéém a ďakujem.

Stella Maris29.4.2015
 

Milá Majka,
pripájam sa k ostatným gratulantom a Tvojej Eme želám, aby bola v knižnej podobe rovnako obľúbená ako tu na MT. A nech jej príbeh patrí k tým najpredávanejším. Veľa šťastia vám obom :)

Mária Blšáková29.4.2015
 

Hmm... Toľko krásnych gratulácií. Cítim sa, akoby som mala narodeniny. Vlastne, svojim spôsobom aj ide o narodky, ale Emine.
Ďakujem Stela za veľa povzbudivých komentárov i pripomienok. Vzájomná pomoc je naozaj na nezaplatenie.

Emko29.4.2015
 

Ahoj,
prostredníctvom kompu vystieram pomyselnú pravicu a srdečne gratulujem :)
Miest na polici mám ešte dosť a je super, že práve kniha z tvojho pera zaplní pomyselnú medzeru.

Mária Blšáková29.4.2015
 

Jéj, ďakujem. Len sa mi tak rameno natriasa z pevného úprimného stisku. Moje poličky na knižky sú zatiaľ prázdne, dokonca ešte ani nevisia na stene, tak pekne dopíšte, doopravujte, vyberte obálky a šup na cestu ku mne :)

Kristína Hušeková29.4.2015
 

Super! Dobrá vec sa podarila! Blahoželám z celého srdiečka a prajem, nech ti to aj naďalej dobre píše. Miesto v knihovničke ešte mám...

Mária Blšáková29.4.2015
 

Kristínka, neviem, či nebudeš musieť prikúpiť ešte aspoň jednu poličku. V poslednom čase sa totiž z tejto stránky zadarilo viacerým autorom a viem minimálne o piatich ďalších adeptoch:)
Ďakujem veľmi pekne za to, že si bola vernou čitateľkou. Pekný dník.

Felis Catus29.4.2015
 

Majka, to je skvelá správa. Teším sa, ako si ju v kníhkupectve vyberiem :)

Mária Blšáková29.4.2015
 

Milá Anna! Ja sa rovnako teším na Tvoje mačatá. Dokonca si ich predstavujem v animovanej podobe.
Ďakujem.

Mima Čierna29.4.2015
 

Gratulujem, Majka! a teším sa s Tebou. :) ja po Tvojich dielach poškuľujem už od začiatku. A chystám sa na ne, až keď splním resty voči ostatným. Tak som rada, že z toľkých príbehov si nemusím vyberať a kaziť pri tom oči za notebookom. Rovno si ju kúpim a budem \"fetovať\" vôňu tlačeného písma na papieri. Hodnotenia a množstvo priaznivých komentárov napovedajú, že určite nebudem ľutovať. Držím knižke palce (aj tie na nohách) a musím Ti poďakovať aj tu, že okrem písania svojich diel pomáhaš aj nám ešte len začiatočníkom. Namiesto kávy by to teraz chcelo buchnúť nejaké šampanské. ;)

Mária Blšáková29.4.2015
 

Ďakujem Mima.
Ku pomoci - Keď som prišla na MT, bola som upozornená, nech si zamknem útlocit niekam aspoň na tri zámky, lebo tu sa mi dostane ako s... tej onej, do koryta :) Som tu dva roky a stále prepínam na MT s veľkým rešpektom, keď mi mail oznámi nový koment. Napriek obavám mi prišlo veľa pekných reakcií a hlavne sa mi dostalo pomoci a práve tu pomoc by som rada niekomu vrátila. Tiež som len začiatočník a často robím školácke chyby, ale ak Vám moje pripomienky na margo štylistiky čo i len trošku pomôžu, budem rada. To šampanské si isto raz dáme. Verím tomu.

Hogo29.4.2015
 

Cipana :) Ema ide uzrieť svetlo sveta - tak to ti blahoželám, vraví sa, že do roka a do dňa a u teba je to do polroka a do dňa ďalší kúsok na svete. Zrejme sme tu všetci dobre držali palce. Tak nech sa tej novej knižke darí aj komerčne.

Mária Blšáková29.4.2015
 

Normálne som sa zamyslela nad počtami. Kaleidoskop vyšiel 10.11. Z vydavateľstva mi povedali, že okolo desiateho júna, ale radšej nech rátam s dvadsiatym. Ak by to bol ten prvý termín, bolo by to presne pol roka po Kaleidoskope :)
Hugo, ešte si živo pamätám, že Tvoj komentár Eme bol úplne prvý. Predpovedal si môjmu bláznivému dievčaťu úspech, takže ak Tvoja predpoveď nevyjde, budem si uplatňovať reklamáciu :) Ďakujem za čítanie i podporu.
(To - cipana máš tuším odo mňa :)

Valeria Weibl29.4.2015
 

Gratulujem, Majka! Hneď, ako ju zbadám, objednávam :)
2.2.2015 som v komentári písala, aby si mi splnila jedno želanie a splnila si ;) veľmi sa teším.

Mária Blšáková29.4.2015
 

Ďakujem Valéria.
Túto si už nebudeš musieť objednávať. Bude v obchodoch. Už sa vidím, ako po nejakom kráčam, mrknem na obálku a poviem si... fíha a toto čo je? :) Aj ja sa na ňu teším. A o to viac, že na začiatku bola Ema naozaj len taká kratochvíľa. Ako keď si školák píše skúšobné diktáty.

Alica29.4.2015
 

Gratulujem, Majka. Tesim sa s tebou.

Mária Blšáková29.4.2015
 

Ďakujem, Alica. Musím začať chudnúť, aby som sa vošla do kanálov, keď ma budú naháňať moralisti :)

Amadeo29.4.2015
 

Blahoželám Mária a teším sa že ťa budem mať čoskoro v knihovničke. :)

Mária Blšáková29.4.2015
 

Ďakujem, Amadeo. Trochu som sa bála, že \"vďaka\" ostrosti textu budem mať problém, našťastie sa tak nestalo. Teším sa na Tvoju poličku :)

Pavel Uličný10.2.2015
 

Spomínam na deň, keď som si prečítal prvé dve kapitoly \"Prepnutej\". Bol som príjemne prekvapený, Ema ma zaujala svojim prístupom k životu, priamosťou a úprimnosťou. Vedela ma svojimi myšlienkami pobaviť až nahlas rozosmiať, ale aj poučiť či zamyslieť sa nad tým všetkým čo sa deje okolo nás. Nie je to rozprávková bytosť, je to postava zo súčasnosti vykreslená v tých najrozmanitejších situáciách. Som presvedčený Majka, že si dokončila veľmi dobré dielo. Prajem tebe a hlavne Eme, nech sa čo najskôr dostane medzi ľudí v knižnej podobe, zaslúžite si to obe.

Mária Blšáková10.2.2015
 

Veru tak. Nie je rozprávková a veľakrát som jej musela robiť obhajcu. Nie preto, že by som chcela odobriť svoje dielo bez ohľadu na to, aké je, či nie je, ale preto, že mám Emu rada a rozumiem jej. Chcela som ju mať presne takúto. Ľudskú, bláznivú, milú i smutnú, s kladmi i zápormi. Neviem, ako sú na tom iní autori, no ja svoje postavy zbožňujem. Nie len tie kladné, ale i záporné. Dokonca i starého Blažeja z Hybaja ktorý je asi najprotivnejšia postava, akú som kedy stvorila.
Ďakujem za komentár.

Peter3.2.2015
 

Tak... a Ema je v cieli...
Mňamka, sestrička moja duchovná, aj keď som nečítal Emu celú... som plný emócií... lebo čo sa tých týka, musím povedať, že málokedy (ak vôbec) som čítal a mal možnosť prežívať na tak relatívne malom časovom a rozsahovom priestore jedinej kapitoly takú rôznicu emócií... od napätia z neurčitosti očakávaného, stupňujúceho sa po každej vete..., cez prekvapenie a rastúci údiv..., ktoré strieda poznanie a pochopenie súvislostí, vytvárajúce obraz celku jasnejšie videný a vnímaný každým okamihom... proste „vhľad“, ako by povedali gestaltisti... nechávajúci človeka doslova v nemom úžase, ktorý nevie ovládnuť... a rovnako nevie ako by mal zareagovať a tak len tak stojí... alebo ako Ema sa pustí do absurdného smiechu... lebo však... to nie je možné, lebo realita práve knokautuje každú umelo vytvorenú a najmenej pravdepodobnú konštrukciu... táto situácia ešte chvíľu rezonuje vo vedomí, ale... nemožno zastať a nechať sa unášať situáciou z práve prežitého poznania, lebo... sa už valia nové udalosti, nové situácie a emócie... a Ema nepatrí medzi tých, ktoré by vedeli odolať ich sile... a opäť narastá napätie... čo teraz, ako sa to rozuzlí...? ako sa kto zachová? ...a opäť prekvapenie nad tým ako, kto, čo a kedy... a prečo? (však to ani nie je možné...) a napriek tomu všetkému... negatívne emócie zlosti, urazenosti... sa kamsi vytratili a rozplynuli... lebo rozuzlenie a vysvetlenie všetkého so sebou prináša slastné uvoľnenie napätia a splynutie (vo všetkých významoch... xixi...) do celku. Ak by malo platiť pravidlo, že to najlepšie si nechávame nakoniec, tak v tejto finálnej kapitole sa ti to podarilo zachytiť naozaj bravúrne!

Mária Blšáková3.2.2015
 

Peter, tento komentár má pre mňa veľkú hodnotu a hneď aj vysvetlím, prečo je to tak. Hybaj a jeho hlavnú hrdinku Agátu si miloval. Preposielala som Ti nové kapitoly mailom a Ty si doslova žil s jej hrdinami. Bol si aktívnym čitateľom i pri tvorbe Kaleidoskopu, dokonca si bol veľmi nedočkavý, kedy bude ďalšia poviedka, no potom som začala písať Emu a ty si neschovával rozpaky. Raz si mi dokonca napísal: \"Mňamka, ja sa jej bojím,\" čo ma poriadne rozosmialo.
Verím, že na začiatku vie Ema vydesiť. Je zlúčeninou mnohých nálad a emócií, ale chcela som ukázať, že ľudia nie sú len dobrí, či zlí. Naše správanie a konanie podlieha mnohým životným okolnostiam a podľa toho aj vyzerá. Veľmi sa teším, že si sa s ňou nakoniec predsa len skamarátil. Ja som vždy tvrdila, že to dievča má zdravé jadro, aj keď sa občas chová ako blázon :)

Srdečná vďaka za komentár nepokrvný braček.

Lenka3.2.2015
 

Ahoj Majka, som rada, že sa nenechala odradiť od svojej myšlienky. Tvoja dejová línia je oveľa oveľa lepšia ako boli moje predstavy o tom, ako sa to má vyvíjať :) A som rada, že som zostala vernou čitateľkou. Pevne verím, že záver knihy je jej vydanie a úspech :)

Mária Blšáková3.2.2015
 

Ahoj Lenka. Pri čítaní týchto komentárov sa cítim, akoby som dostala oskara. Ja svoju odmenu už mám. Túto knižku som písala v ťažkom období života a kým Ema mala Bibu, mojou Bibou zas bola Ema. Bola mi vernou priateľkou a vedela som, že je tu vždy pre mňa.
Ďakujem verná čitateľka.

janča3.2.2015
 

Majka, gratulujem. Podarilo sa Ti stvoriť krásnu knižku. Z každej kapitoly som si niečo odniesla. Pri ničom som sa toľko nenasmiala, nenaplakala a nenarozmýšľala, ako práve pri Eme. To nie je málo keď zvážiš, že z niektorých kníh si neodnesieš nič. Držím Ti palce, nech toto živé dielo uzrie svetlo sveta v knižnej podobe a Ďakujem za zážitok.

Mária Blšáková3.2.2015
 

Ahoj Janka.
Tak, ako mnohí autori, aj ja som v tej knihe zúročila niečo zo seba. Napríklad písanie druhou rukou. Pred pár rokmi som sa rozhodla, že sa naučím písať pravačkou a hneď som sa do toho pustila. Napísala som sestre list. Bála sa ho otvoriť. Vraj vyzeralo písmo dementne a ona mala strach, či jej niekto neposiela antrax :)
Ďakujem, že si ma čítala a zanechávala spätnú väzbu.

Marta Bielska 2.2.2015
 

Milá Majka, som rada, že už si v cieli. Záver sa Ti vydaril, tak ako celé dielo. Ema je šťastná a nielen ona. Šťastný je aj Vratko a jeho dcéra Alžbetka. Dopriala si aj Bibe. Najvyšší čas dopriať radosť aj sebe a ďalším čitateľom. :-)

Mária Blšáková3.2.2015
 

Mám rada, keď knižky končia dobre. Vždy si poviem, že som nečítala nadarmo, preto tak končia i tie moje :)
Aj keď som Emu dokončila, rozhodne sem neprestanem chodiť po dávku z mojich obľúbených diel.
Ďakujem za komentár a držím palce Sandre (Tebe)

Miriam Mikulková2.2.2015
 

Majka, nádherný záver.
Mám zmiešané pocity, smútok z toho, že to bola posledná kapitola a radosť zo šťastného konca.
Druhé poznanie dňa ma rozplakalo...láska je láska, nech uż je v akejkoľvek podobe, bez nej život nemá zmysel.
Prajem si, aby toto dielko uzrelo svetlo sveta čo najskôr.:)
A ešte niečo, pozdravuje Ťa moja mamka, číta Kaleidoskop a veľmi sa jej páči. Dala jej ju prečítať moja dcéra, pretože aj ona si na nej pochutila.:)))
Teším sa na ďalší Tvoj pisateľský skvost. Dúfam, že čoskoro.:)

Mária Blšáková2.2.2015
 

Milá Miriam!

Mňa zas dojal tvoj komentár. Prezradím Ti, prečo som napísala túto knižku a ber to ako akési autorkino poznanie ktorým sa sama neriadí.:)
V živote sa často ocitáme v zlomových situáciách. Vravíme si, že nič už nebude ako predtým, že dokonca nemáme kvôli komu, či kvôli čomu žiť. Nevidíme zmysel v ničom a rady z múdrych knih a časopisov nás akurát tak vytočia. No o pár mesiacov môže byť všetko inak. Zmena môže prísť po malých krôčikoch, trebárs v podobe novej priateľky, alebo s novou záľubou ktorá nás opäť vtiahne do života, alebo nám pomôže písanie uleteného denníka, v ktorom sa vyzúrime, vyrozprávame z našich trápení.

Ema bola čitateľmi prijatá dosť rozpačito. Možno sa zdalo, že je výplodom mojej snahy mudrovať, no chcela som len opísať vnútorné boje, ktoré v sebe čas od času všetci zvádzame.

Ďakujem, že si s nami oboma vydržala až do konca :)

Valeria Weibl2.2.2015
 

Majka,
krásne :) Výborné finále, na ktoré určite mnohí (vrátane mňa) napäto čakali. Dočkala som sa, moje predtuchy o veštici Alžbetke a doktorovi Schwartzovi sa naplnili :) po dočítaní mi zostal na tvári spokojný úsmev.
Buď dobrou vílou a splň mi jedno želanie…pošli Emu do vydavateľstiev, nech sa tento skvost dostane do rúk čo najviac ľuďom.
Gratulujem k dokončeniu príbehu, výborná práca :)

Mária Blšáková2.2.2015
 

Som rada, že Ťa záver nesklamal a tiež i Tvoja intuícia :)
Myslela som si, že keď dopíšem tento román, bude mi Ema chýbať, no ku podivu cítim radosť z toho, že sa mi podarilo robiť jej spoločnosť na ceste z mizérie do krajšieho života.
Keď Emu opravím, vyskúšam, či náhodou šťastie nie je dostatočne unavené a neprisadne si.
Mimochodom, Vaše komentáre boli poriadne motivačným motorom :)
Srdečná vďaka Val.

Stella Maris2.2.2015
 

Milá Majka,
táto kapitola má jeden závažný nedostatok. A to, že je posledná :) Na druhej strane sa utešujem, že vždy, keď niečo skončí, niečo nové začne, a preto budem apelovať na Tvoje city, aby si nás za Emou nenechala dlho smútiť a pripravila nám ešte mnoho príjemných chvíľ pri čítaní Tvojich ďalších diel.

Mária Blšáková2.2.2015
 

Milá Stella!
Ďakujem za krásny komentár. Prešla si s mojou Emou pol roka jej bláznivého života a ja sa teším, že si to vydržala. Teraz ma čakajú opravy, no verím, že dlho zaháľať nebudem.
Vďaka za pozornosť a veľa dobrých rád.

Ján29.1.2015
 

Milá Mária, Eme k meninám /30. januára/ prajem, aby si jej priniesla ešte veľa pekných chvíľ.
Všetko najlepšie!
Ján

Mária Blšáková30.1.2015
 

Tak toto je krásny komentár. Veľmi ma potešil a Emu určite tiež.
Ďakujem Janko. Pekný deň.

Stella Maris29.1.2015
 

Ahoj Majka,
vidím, že pre Emu chystáš ďalšie prekvapenie, ale tentoraz som si istá, že bude len príjemné :) A som rada, že si \"poriešila\" aj jej najlepšiu kamošku. Veď nebyť Biby, ktovie, ako by to s Emou a Vratkom dopadlo :)

Mária Blšáková30.1.2015
 

Chcela som tie dve zomknúť ešte viac. Keď sa Ema s Bibou stretli na úrade práce, tým pochábľom sa javila skôr Biba. Ďalší dôkaz, že niekedy sa môže zdať, no v jadre sa ukrýva celkom niečo iné.
Ďakujem za komentár.

Valeria Weibl29.1.2015
 

Majka,
Ty by si sa kľudne mohla uživiť aj v reklamnej agentúre vymýšľaním sloganov, vo Vojtechovom antikvariáte Ti tie pútače idú parádne, aj ja by som sa pristavila :)
Na ten spoločný obed som sakramentsky zvedavá ;)

Mária Blšáková29.1.2015
 

Kedysi som čítavala na kilá sladkých románov, no s pribúdajúcimi rokmi a poznaním, že v živote to vôbec tak nechodí, som nadobudla nutkavý pocit, že z tohto druhu literatúry si akurát tak uženiem cukrovku:)
Aj ja sa teším na obed. Už len vymyslieť, čo uvarím:)

Jurgen Smatanský29.1.2015
 

Šikovná si ty baba. Povieš nám veľa nového, bez toho, aby si použila siahodlhé opisy. Zakomponuješ to do rozhovoru medzi dievkami a my vieme.:x)

Mária Blšáková29.1.2015
 

A moja taktika je odhalená:)
Teším sa, že si ostal verný mojim \"dievkam.\"

Alica25.1.2015
 

Ahoj, Majka. Ako sa mas? Chcem sa ta spytat, kolko slov ma tvoj Kaleidoskop. Priblizne kolko slov by mala mat taka solidna kniha? Vopred dakujem za odpoved.

Mária Blšáková25.1.2015
 

Kaleidoskop má 234 strán. Z vlastnej skúseností i zo sprostredkovaných informácií viem, že okolo tých 250 st. je ideálny rozsah na mäkkú väzbu, ale videla som i 500 stravové knižky bez pevnej obálky, tak veru neviem, prečo jedno vydavateľstvo bez problémov vydá i väčší rozsah a iné s tým majú problém.
Podľa mojich odhadov bude mať Ema cez tristo :)
Mám sa pobiednejšie. Som akási prechorená:)

Alica26.1.2015
 

To mi je luto. Je take chripkove obdobie. Prajem ti, aby to rychlo preslo.
Dakujem za informaciu.
Pa

Valeria Weibl24.1.2015
 

Teším sa, že to veľké nedorozumenie medzi Emou a Vratkom vyriešila moja obľúbená postava Biba :) taká kamoška by sa zišla hádam každej babe.
Mám už aj novú teóriu, kto je Vratko, ale nechám si ju pre seba a vyklopím až pri rozuzlení. Ktovie, možno sa trafím ;)

Mária Blšáková24.1.2015
 

Trafíš :) Som v závere a ty si pozorná čitateľka :) Minule mi do mailu prišiel postreh, že Biba držala v ruke Emin mobil. Stelle neuniklo, že trenie koreňa nosa nebola len tak nejaká zatúlaná veta a som si istá, že tvoj typ je správny. Naozaj ste veľmi pozorné.
Peknú sobotku,Val.

Stella Maris23.1.2015
 

Už musíme len zistiť, kto má zvyk trieť si prstami koreň nosa a Vratkove tajomstvo bude odhalené :)

Mária Blšáková23.1.2015
 

Občas aj ja, keď ma doomínajú okuliare:)
Pomohlo? :)
Ešte tak zistiť, čo je za tými dverami. Najradšej by som nakukla do \"kľúčového diera.\"

Miriam Mikulková22.1.2015
 

Ahoj Majka,
takto sa mi to páči oveľa viac. Koľko nedorozumení vzniká na základe vlastných uzáverov. Bez šance na vysvetlenie by sme nikoho odpísať nemali, ale to nám ženám nedovolia naše horúce hlavy. Eme sa nečudujem, hormóny robia svoje a mať priateľov je na nezaplatenie. Mám zmiešané pocity, lebo sa schyľuje ku záveru a táák rada by som si prečítala toto dielko v pevnej väzbe,aby som nemusela čakať na ďalšie štyri kapitoly, lebo jedna mi nestačí. Dúfam, že to bude čo najskôr. :)

Miriam Mikulková22.1.2015
 

Som sa ponáhľala, aby ma nevyhodilo zo stránky ako zvykne pri dlhšom komentári, takže: záverov, nie uzáverov:) , ďalej, schyľuje k záveru a ešte malo byť priateľov ako Biba.
Pekný piatok Ti prajem, Majka.:)

Mária Blšáková23.1.2015
 

Ahoj Miriam. S preklepmi v komentároch si nerob starosti. Tiež sa niekedy chytám za hlavu, keď napíšem niekomu v dobrej viere pomôcť a potom tam po sebe nájdem kopu gramatických \"zločinov.\":)
Biba je naozaj dobrá priateľka. Taký anjel bez krídel. Riskovala hnev kamarátky, len aby ju dostala z motanice nedorozumení. Nečakala odmenu, no tá aj tak prišla, v podobe Olivera. Túto myšlienku mi vnukla práve Valéria. Prepojiť tie dve ešte viac.
Ďakujem za komentár :)

Marta Bielska20.1.2015
 

Majka, predpokladám, že zdarný koniec je už za dverami a že sa budeš držať svojej línie. Koľko ľudí, toľko názorov, ale ja som zvedavá na ten Tvoj. Pekný deň :-)

Mária Blšáková20.1.2015
 

Veru. Už čo nevidieť. Len som teraz zavalená prácou a nechcem záver ušiť horúcou ihlou.:)
Aj tebe pekný dník Marti.

Valeria Weibl18.1.2015
 

Biba mi už začínala chýbať, tak som rada, že sa ešte stihla objaviť pred veľkým finále. A čo sa týka toho očakávaného finále, ešte stále verím tomu, že sa z Alžbetky vykľuje malý Nostradamus :) Ale nečudovala by som sa, keby si nám pripravila úplne iný koniec :)

Mária Blšáková18.1.2015
 

Valeria, práve si mi vnukla jednu myšlienku. Samozrejme ti neprezradím akú, ale na týchto komentároch je skvelé to, že komentujúci majú tú moc ovplyvniť svojími názormi dej.
Ďakujem.

Stella Maris17.1.2015
 

Majka, mne sa páči, ako nechávaš čitateľa na pochybách. Na jednej strane ponúkaš možnosť, že Alžbetka si to všetko iba vymyslela. No rovnako presvedčivo vyznievajú aj Emmine argumenty, keďže zatiaľ nevieme, čo sa skrýva za Vratkovým podozrivým správaním :)

Mária Blšáková18.1.2015
 

Po tom, čo zažila s Viktorom, nečudujem sa, že je nedôverčivá. A Vratko sa naozaj chová čudne.
Dúfam, že sa mi nasledujúcu kapitolu podarí napísať aspoň z polovice tak dobre, ako tebe Alicu. Bola ohromná.

Michaela Dzúriková17.1.2015
 

Najlepšie, čo tu je.
Nech je už kapitola akokoľvek vážna, vždy sa nájde dôvod na úsmev, či smiech. Majstrovsky vyvažuješ, aby čitateľ nebol v depresii :D

Mária Blšáková18.1.2015
 

Miška, tušim som sa i začervenala. Ďakujem za pochvalu. Dúfam, že sa mi po dokončení podari vychytať všetky muchy.
Peknú nedeľu.

Felis Catus17.1.2015
 

Ahoj, dnešné poznanie dňa sa mi páči. Zachytila som dva preklepy:
krstnej mami
odomňa (má byť oddelene)

Zdá sa, že sa blíži veľké finále,alebo nie? Niekde píšeš, že Ema nakoniec nevyhrá v lotérii, ale s Vratkom to asi dopadne dobre? Prezraď, mám si doplniť zásobu vreckoviek?

Mária Blšáková17.1.2015
 

Milá Felis!
Tie vreckovky si rozhodne priprav. Blížia sa totož M.S. v hokeji :)
Mám rada Emu. Pre jej ľudskosť, zranireľnosť i nedokonalosť. Nedopustím, aby jej život skončil v slepej uličke.
Ďakujem za opravy.
Vidím, že pribudli mačičky. Vychutnám si ich zajtra. :)

Alica15.1.2015
 

Zda sa mi to, alebo v jej tvari naozaj vidim vycitky!
Ema, my tusim ostaneme na ocot...
...pustim sladak od Penka O blaznoch, mozno by si tuto vetu mohla prefrazovat, mne trochu skripe. (Mimochodom, Penka milujem. Fesak! Este spieva?)
... ku stolu nad oknom...??? pod oknom asi
...dievca, s ktorym sme boli raz posediet (chyba mi vyznam toho, co chces pripomenut)
...zacina mi sklbat kutikmi.

Dufam, ze som aspon trosicku pomohla. Mam co vracat.


Mária Blšáková15.1.2015
 

Och Ježiši, asi som levitovala, keď som videla stôl nad oknom :)
Opravila som všetko, až na Alžbetku. Srdečná vďaka, Alica.:)

Stella Maris11.1.2015
 

Ahoj Majka,
som rada, že Ema vďaka tehotenstvu dozrela. Stala sa vyrovnanejšou, pokojnejšou, a to i napriek všetkému, čím musela prejsť. Páči sa mi, keď sa literárna postava vyvíja. A Tebe sa tento proces podaril s Emou na výbornú.

Mária Blšáková11.1.2015
 

Ďakujem Stella. Celý čas som sa snažila vytvoriť niekoho ľudskúho, s chybami, pochybnosťami, náladmi a bežnými starosťami. Ema naozaj prešla kus cesty a aj keď v závere knižky nevyhrá v lotérii, ani nezdedí majetok po ujčekovi z Ameriky, jej život sa významne zmení.

Mária Blšáková11.1.2015
 

Marti, prekopala som 101-Elmatíncov a vypustila zmienku o posolstve :) Uznávam, nechýba tam a keď podráždila dva páry očí, bolo by ich viac. Zároveň som využila niekoľko tvojich návrhov. Ešte raz ďakujem. Veľmi si mi pomohla.

Marta Bielska10.1.2015
 

Majka, potlesk. Záver je parádny, na nikoho si nezabudla...
Ale predsa len mám pár poznámok:

Od momentu, keď som zistila svoj krámový sklz, nezapálila som si ani jedinkú cigaretku a neprivoňala k ničomu, čo obsahuje alkohol, takže asi nie som až taká šibnutá :)

Ak tento záznam má byť posolstvom pre potomka, tak ho, prosím Ťa, nenazvi
„krámový sklz“ :-) (Tú pásomničku som akože prehliadla.)
Návrh: Od momentu, keď som zistila, že som tehotná, nezapálila som si ani jedinkú cigaretku...

Sedela som tam ako puk a netušila, ako mi je.
Návrh: ... netušila, ako mám reagovať. (Mala by vedieť ako jej je.)

Viem len, že som sa bála, že budem tehotná, a zároveň som sa obávala, že mi povie opak.
Návrh: Viem len, že som sa bála, že moje tehotenstvo potvrdí...

Mimochodom, hneď ako sa potvrdilo, že sa vyvíjam do ďalšieho štádia ako Pokémon, začali ranné napínačky.
(Ranné napínačky začali, až keď sa potvrdilo tehotenstvo? Trošku to znie ako na povel.)

Dvakrát máš: Ešte, aby som nezabudla.
Pri prvom navrhujem: Aby som nezabudla. Pred pár dňami...
Odpichnutého Rittbergera máš správne!
Pri druhom: A ešte, aby som nezabudla, (aby som netrepala len o sebe,) mame sa darí.
Návrh: Aby som nehovorila iba o sebe – mame sa darí.

Takže, toto by sme mali. Zabudla som ešte na Alžbetku. V jedno poobedie sa zjavila tak prekvapivo, ako mucha na Vianoce.
Návrh: Pokiaľ ide o Alžbetku – v jedno...

Takmer som zabudla na Bibu. Volávame si často
Návrh: Takmer by som zabudla na Bibu.

Záver: Želám Tvojmu dielku úspešnú cestu k čitateľovi!

Mária Blšáková10.1.2015
 

Ahoj Marti,
Podobná výhrada mi prišla už i do mailu :) Spomeň si, čo všetko už Ema do tohto denníka popísala. O masturbácii, o hnačke, o tom, ako mala sex s mužom, ktorého stretla v bare a nevedela ani jeho meno. Čo je proti tomu \"krámový sklz?\"
Nie, nie je to posolstvo, len bláznivé myšlienkové pochody hlavnej hrdinky. Jej dieťa sa ku týmto zápisom veľmi pravdepodobne nikdy nedostane, takže to netreba brať tak vážne:)
K tomu ďalšiemu. Ona písala, že sa pozoruje, čaká, ako zareaguje, či sa zrúti, alebo bude peniť. Preto nevie, ako sa cíti. Bojí sa tehotenstva, bojí sa, že nebude tehotná. Hormóny s človekom robia divy.
Ku napínačkám. Preto jej to prišlo zvláštne, lebo, akoby telo čakalo na odobrenie a hneď začalo s nevoľnosťami.
Ešte aby som nezabudla, toto som prehliadla. Niečo zajtra vymyslím.
Záver, tie dve zabudnutia :) tiež budem musieť prebehnúť. Do ďalšej kapitoly mám ešte pár dní. Veľmi pekne ti ďakujem za návrhy i prianie.

janča10.1.2015
 

Ahoj Majka,
Všetko si sada na zadok, presne tak, ako píšeš v kapitole. Bála som sa, ako to budeš ťahať v závere. Ešte tam nie sme, ale som nad mieru spokojná. Držím ti palce i naďalej.

Mária Blšáková10.1.2015
 

Ahoj Janka.
Aj ja som zvedavá, lebo stále nemám úplne jasno v niektorých veciach. Takto za pochodu som zatiaľ nepísala, no akoby si Ema sama diktovala tento postup. Hádam to dám tak, aby som pred čitateľmi nemusela chodiť po kanáloch. :)
Srdečná vďaka

Alica9.1.2015
 

Poznanie dna som samozrejme poznala, ale z nejakeho dovodu prave po precitani tejto kapitoly som si uvedomila dolezitost a hlboku pravdu tohoto vyroku.
Zaujimavo napisana kapitola, vtiahnes citatela do deja. Nie som si ista, ale v slovencine sklonujeme, tak by som radsej dala \'Odpichnuteho Ritbergra\'. Ci tak nejako. Pa.

Mária Blšáková9.1.2015
 

Máš pravdu Alica. Opravím. Srdečná vďaka.
To poznanie som tam dala lebo,
na ceste životom nás naozaj kadečo stretne, preliezame mnohé prekážky, riešime problémy, psi štekajú, no kráčať treba ďalej. :)

Alica9.1.2015
 

Rittbergra, som chcela povedat.

Mária Blšáková9.1.2015
 

Už je tam a sedí jak Ritt na šerbli:)

Valeria Weibl9.1.2015
 

Majka,
páčilo sa mi, že si túto kapitolu poňala denníkovou formou, akoby sa Ema spovedala (verným čitateľom). Pár kapitol dozadu som v jednom komentári napísala, že keď bude Ema tehotná, tak odpadnem. A tu ma máš, rozplácnutú na zemi, ale natešenú z toho, ako sa v Eminom svete postupne všetko obracia na dobré. Ešte nech Alžbetka uvedie všetko na správnu mieru a moja duša bude na mieste :)
Odteraz sa vyhýbam ZOO, neriskujem blízke stretnutie s násilníckym paviánom :)))

Mária Blšáková9.1.2015
 

Ema začala písať denník na odporúčanie dr. Schwartza, ktorý jej radil, nech ho píše virtuálnym ľuďom. Dlho bola upnutá k jednúmu človeku, stratila tak potrebu väzieb a toto jej pomôže naštartovať nejaké procesy :)
Alžbetku chytím pod krk a sľubujem, že ju prinútim vyklopiť pravdu no a ZOO,... hlavne nech má so sebou ten malý balíček, lebo hu hu hu...:)

Hogo9.1.2015
 

Nebudeš veriť Majka, ale v prvom momente ma Ema dožrala, horor, stále unáhlene reaguje - ale potom som si uvedomil, že to je len ďalší z tvojich majster štichov ako zaujať čitateľa. Bravúrne si zvládla túto kapitolu, znova si zblížila Emu s Vratkom aj ukázala Alžbetku a aby to nebolo príliš sladké, tak si nechala Emu vyhodiť Vratka na chodbu. PS - kde to je ten antikvariát kde predávajú toľko kníh?

Mária Blšáková9.1.2015
 

Možno sa naozaj zdá, že Ema koná zbrklo, ale napriek všetkému koná úprimne, odvážne, priamo, aj keď pritom riskuje, že o veľa príde. Vždy lepšie, akoby sa pretvarovala s úsmevom na tvári a dušou rozožratou od sklamania. Zavádzania si užila dosť.
PS- Kde je ten antikvariát? No predsa tu, v tomto románe. Ďakujem za komentár Hugo.

Miriam Mikulková8.1.2015
 

Ahoj Majka,
tak som to stihla o deň skôr a som rada, že som opäť chvíľku pobudla v Eminom svete. No, má to dievča ťažké, ale pevne verím, že už nie nadlho. Aj v to, že malá Alžbetka má len bujnú fantáziu. Teším sa na ďalšiu kapitolu, tak píš a nezaháľaj. :)

Mária Blšáková8.1.2015
 

Ahoj Miriam.
Výnimočne som nezaháľala a nečakala som na písamnie ďalšej kapitoly 9-7 dní po predchádzajúcej. Napísala som ju včera v noci a celkom som sa zabavila. Dúfam, že pobaví aj vás.
Teší ma, že si sa zastavila.

Mária Blšáková8.1.2015
 

Oprava: 6-7 :)

Alica6.1.2015
 

Ahoj, Majka, tak rada by som nasla nieco, na co by som poukazala, ze by to bolo dobre vylepsit, ale nic nemozem najst! Hadam len, ze kapitolky su kratke, chcela by som, aby boli dlhsie. Uchvacuje ma, ako vsetkym pomahas. Citam vsetky tvoje komentare a ucim sa z nich, aj ked nepatria mne. Si anjel na MT a myslim to vazne. Ikar by ti mal ponuknut job!!! Iste by si bola uzitocnejsia a uspesnejsia ako mnohi ich redaktori.

Mária Blšáková6.1.2015
 

Toľko pekných komentov a pritom mám narodky až o pol roka :)
Alica, na MT nie som až tak dlho, takže si živo pamätám, ako ma potešila a stále teší každá rada, či postreh. Napriek tomu mám pri písaní komentárov vždy obavy, či nebudem zle pochopená, či nemudrujem, či nevnucujem svoj názor.
Dnes ste mi normálne urobili sviatok.
Ďakujem <3

Marta Bielska6.1.2015
 

Majka, Tvoja \"stovka\" je za 100 bodov. Opisy výborné, záver prekvapujúci. Mňa by však neprekvapilo, keby Vratko nebol ženatý, ale rozvedený a to iba Alžbetka si vo svojej fantázii poskladala, že sú naďalej všetci spolu. :-)

Mária Blšáková6.1.2015
 

Toto je úžasný komentár, no obávam sa, že nezaslúžený. Včera som túto kapitolu čítala nahlas sestre na skype, lebo nechodí na mt a pri čítaní mi veľa vecí zaškrípalo. Napríklad opakované chvenie a vratké nohy, čo vyzerá ako že pri Vratkovi ovratkovitela:) Som v cieľovej rovinke a pri opravách bude roboty ako na kostole, ale som nesmierne rada, že sa mi vás - čitateľov podarilo zaujať i s takýmto uleteným dielkom a sľubujem, že poriadne zamakám.
Ďakujem za komentár i priazeň.

Valeria Weibl5.1.2015
 

Á...ja niečo šípim...žeby bola Alžbetka nejaká veštica Teodora? ;) Alebo som úplne vedľa jak tá jedľa :)
Každopádne vydarená kapitola a intímna chvíľka opísaná tak akurát, až by som povedala pôvabne :)

Mária Blšáková5.1.2015
 

Si veľmi pozorná čitateľka :) Určite si spomínaš na kapitolu, v ktorej dievča mnohých mien (Alžbetka) veštila Eme z ruky.
A ku intímnej chvíli: Nemám rada opisy, kde sa čitateľ dostáva postavám až do žalúdka, preto je \"moja\" erotika vždy očalúnená:)
Ďakujem za komentár.

Valeria Weibl6.1.2015
 

V tom prípade to bol príjemný gauč :)

Stella Maris5.1.2015
 

Majka, možno poznáš latinské Finis coronat opus.
A nakoniec nás poriadne prekvapíš :)

Mária Blšáková5.1.2015
 

Teba nie, Stella :) Môj zámer poznáš. Už môžeš len pozorovať, ako to spracujem :)
Teším sa na posledné kapitoly:)

Emko5.1.2015
 

Majka,
toto nech už vyjde knižne, lebo z čítania na počítači mám už ako gumu na teplákoch vyťahané oči :)
Držím palce

Mária Blšáková5.1.2015
 

Žiaľ, Emko, toto už nebude v mojich rukách, ale sľubujem, že sa pokúsim posunúť ďalej. Vydŕŕž, už len zo tri kapitoly :)
Ďakujem.

janča4.1.2015
 

Som smutná. Naozaj je Vratko ženatý?

Mária Blšáková4.1.2015
 

Nebuď, lebo do ďalšej dopíšem zopár vtipov :)
Krásny Nový rok prajem.
(Všetko sa zanedlho dozvieš)

Valeria Weibl2.1.2015
 

Ahoj Majka,
pred pár dňami som postrehla, že si pokorila 5000 v čítanosti a dnes pozerám, že sa číslo vyšplhalo na 5119 za tak kratulinký čas. Tú hromadu čitateľov máš zaslúžene a je to jasné znamenie, že toto úžasné dielko treba posunúť do nejakého vydavateľstva. Boli by hlúpi, keby Emu nevydali knižne, bola by to pecka :)
Čo sa týka novej kapitoly, opäť si skvelo opísala Emin svet, stretnutie s mamou a strach prameniaci z možného tehotenstva.
Nech ti to takto úspešne píše aj v Novom roku :)

Mária Blšáková2.1.2015
 

Ahoj Valika :)
Musela si pozerať ešte pred uverejnením poslednej časti. Vždy si pozriem \"stav\" pred pridaním. Ktorý autor nie :) Skôr, ako dosadla na mt 99kap. bolo tam 5024. Písala som si o tom s ďalšou autorkou a skutočne som potešená \"poznaním,\" že každú novú kapitolu prečíta v priemere 100 čitateľov. Niekedy menej a niekedy viac. Stáva sa, že keď čitateľské číslo narastie prirýchlo, poviem si: Tí stáli už prečítali. Ber sa Maňko písať novú :)
Aj Tebe krásny Nový rok, plný tvorivej fantázie:)

Jurgen Smatanský1.1.2015
 

Do Nového roku Vám obom, Eme i jej autorke, prajem veľa úspechov a aspoň toľko radosti, koľko sa dostáva nám od Vás.

Mária Blšáková2.1.2015
 

My obe srdečne ďakujeme a tancujeme tanečky radosti - fiktívne, lebo... Ema je tehotná, tak nech jej prílišné kekešenie nezaškodí (prezradila som, a ja som lenivá.
Aj tebe krásny Nový rok Jurgen a vďaka za čitateľskú vernosť:)

März Helliel31.12.2014
 

Zbožňujem toto dielo, od prvého písmenka. Ešte som ho nedočítala celé, ale je to skvelé. Zaujímavé, pútavé, originálne, páči sa mi denníková forma.

Prajem veľa šťastia do nového roku, nech sa pri písaní darí aspoň tak, ako doteraz a nech si od Teba môžme v ďalšom roku kúpiť čo najviac kníh :)

Mária Blšáková1.1.2015
 

Milá März!
Tento komentár ma mimoriadne potešil. V čase, keď všetci otvárali šampanské, chystali vinšovačky a delobuchy, Ty si sadla za počítač a napísala si mi komentár :)
Napriek tomu, že Ti odpisujem po pár minútach, píšem už v novom roku a tak Ti zo srdca prajem krásny Nový rok a veľa fantázie pri tvorbe Tvojho diela.
Ďakujem za komentár... veľmi.

Stella Maris29.12.2014
 

Takže v Emminom živote sa schyľuje k ďalšiemu zásadnému obratu, a kým šťastne dopláva do pokojného prístavu bude musieť ešte pretrpieť pár poriadnych búrok a hrmavíc. Ale keďže viem, že jej vesmír je v starostlivých rukách, tak nepochybujem, že to zvládne, alebo...?

Mária Blšáková30.12.2014
 

Búrky ku životu patria a keby ich nebolo, možno by sme sa nevedeli tešiť zo slnka :) V podstate sa z jej neistoty teším. Nevie, či byť zdesená, alebo...
Ešte si musím pár vecí pred ďalšou kapitolou naštudovať. Napríklad, na koľko je spoľahlivý tehotenský test a po koľkých dňoch :)
Ďakujem za komentár.

Marta Bielska28.12.2014
 

Prečítala som si najnovšiu kapitolu. Nie je čo dodať. Snívala si, poučila si nás, Vratko na scéne... O.K.
Iba predupkávajúca\" Vilma by mohla radšej podupkávať. :-)

Mária Blšáková28.12.2014
 

A snívala doslova i do písmena. Sen o dvoch šimpanzoch sa totiž keď som bola pred mnohými rokmi tehotná sníval mne :)
Výraz predupkávať používame keď vravíme o niekom, kto nervózne, alebo nedočkavo prešľapuje na mieste. Porozmýšľam pri opravách, či niečim nenahradím. Ďakujem :)

Felis Catus26.12.2014
 

Ahoj, Mária, už dávnejšie som chcela napísať, že tá tvoja Ema je šťastný človek. (Alebo teda má skvelú autorku, ktorá sa o ňu stará.) Stretáva toľkých zaujímavých ľudí, akých normálny smrteľník stretne asi tak raz za sto rokov, má skvelú priateľku, úžasného šéfa, priateľa s tajomstvom... V podstate všetko sa jej darí, kreslenie, práca... Už len aby si to sama uvedomila. Vidím, že len tak zadarmo jej to nedáš, ale vôbec sa o ňu nebojím :)

Pekný zvyšok sviatkov a šťastný nový rok!

Mária Blšáková27.12.2014
 

Súhlasím. Naozaj je šťastný človek. Aj keď stratila mnoho rokov v nevyváženom vzťahu a posledného pol roka okúsila veľa samoty a vnútorných bojov, stále má veľa. Má talent, zdravé jadro a veľa krásneho pred sebou. Sľubujem, že na ňu dohliadnem a nedopustím, aby sa jej vyhlo šťastie, ktoré si zaslúži :)
Ďakujem za komentár.

annav24.12.2014
 

Mila Majka, normalne mi je tej Emy luto. Bud k nej dobra, vymysli jej niekoho, kto ju ma naozaj rad.

inak Ti zelam sviatky pozehnane vsetkym dobrom.

Anna

Mária Blšáková24.12.2014
 

Ahoj Anička.
Neboj sa o Emu. Je v dobrých rukách (mojich) :)
Na začiatku bola síce na dne a úplne sama, ale postupne som jej posielala do cesty veľa dobrých ľudí. Napríklad Bibu, či bezdomovca Ďuriho, doktora Schwartza, malé dievčatko, ktoré sa každý deň volá inak. A k tomu láskavého a múdreho šáfa Vojtecha. Ema si v tejto chvíli ešte neuvedomuje, ako sa jej život pomaly dáva dokopy, ako ten obraz z puzzlí.
Krásne Vianoce i Tebe a Šťastný Nový rok.
Ďakujem za komentár.

Valeria Weibl24.12.2014
 

Majka,
tak tomu hovorím zvrat :) odpadnem, keď sa v ďalšej kapitole dozviem, že Ema otehotnela.
Prajem Ti krásne Vianoce v kruhu blízkych, oddýchni si...ale vôbec by mi nevadilo, keby si si medzi tým oddychovaním našla čas na uverejnenie ďalšej kapitoly, keďže si ma teraz nechala v napätí ;)

Mária Blšáková24.12.2014
 

Aj Tebe krásne Vianoce, milá Valéria.:)
Poslednú kapitolu som dala včera a ďalšiu mám v hlave len okrajovo, ale sľubujem, že novú uverejním do týždňa, tak, ako vždy :)
Teším sa, že stále čítaš:)

Marta Bielska23.12.2014
 

Milá Majka, želám Ti šťastné a pohodové Vianoce. :-)
Kapitola sa Ti vydarila :-)
Mám iba jedinú otázku, prečo musela Ema tak letieť k PC? Takéto záznamy máme väčšinou poruke v diári. Ale môžbyť, Ema nemala.

Mária Blšáková23.12.2014
 

Veru, mala byť v obraze, ale trochu už Emu poznáš. Teraz má trochu pomiešané dôležité s nepodstatným. Možno si myslela, že jej antikoncepšné tabletky pomôžu aj z nočného stolíka :)
Krásne a pokojné Vianočné sviatky a šťastný Nový rok i Tebe a Tvojej Sandre prajem.

Alica20.12.2014
 

Ahoj, Majka,

prajem ti vesele vianoce a velmi, velmi stastny novy rok, vela vtipnych \'poznani dna\'a vsetucko, co si len zelas.
PS Utekam na letisko

Mária Blšáková20.12.2014
 

Aj tebe milá Alica krásne a pokojné sviatky a v Novom roku aspoň toľko múz, ako v tom Starom. Opatruj sa v tom ďalekom svete:)

Ella Lenart20.12.2014
 

Ahoj Majka. Prvý komentár k tvojmu dielu som zavesila 24.8.Potom nič.Ničovaté nič. Povieš si,nevadí.Ja som to urobila účelovo. Totiž to, nebavilo ma to čítať ďalej!Prekvapená?Nebuď.Vieš prečo? Lebo som netrpezlivý človek a mne vadilo, že si musím na novú kapitolu počkať.Ja som to chcela celé prečítať za tri hodiny, aby som mohla plná dojmov a spomienok ráno o tretej si zaliať teplý zázvorový čaj a vravieť si v duchu: Toto je teror! Predsa už nech niekto toto dielko vydá, ja si ho kúpim a budem ho normálne čítať!Nestalo sa.A tak som sa zahrala na vydavateľa a tvoj príbeh si vytlačila.Odišiel toner, minuli sa všetky papiere a vytlačili všetky komnetáre:-)Takže si vydaná v domácom vydavateľstve ale to nie je ono.Lebo necítim vôňu knihy. Preto verím, že tvoje dielko čokoro bude svietiť vo výkladoch knihkupectiev a ja si ho s radosťou kúpim. Posledne kapitoly znova trpím ale na dobré sa dlho čaká.Držím k tomu úprimne palce. Si skvelá.

Lýdia J.28.12.2014
 

Ella? Občas aj ja - obyčajná čitateľka, mám chuť hrať sa na vydavateľa. A ak ma raz nas... Možno potom zas oľutujú, čo som schopná dovyvádzať:) Jednoducho, chcem cítiť vôňu knihy.

Mária Blšáková28.12.2014
 

Je to pre Ellu, ale nedá mi nereagovať. Lýdia, ty nie si obyčajná čitateľka. Máš cit pre vyváženosť, logičnosť i gramatiku, preto si tvoj názor veľmi vážime.:)
Krásneho Slivíka a šťastný Nový rok.

Mária Blšáková20.12.2014
 

Milá Ella!
Tvoj komentár pôsobí ako rastový hormón. Priznávam bez mučenia, že mi ani nenapadlo, že bude mať Ema u čitateľov taký úspech. V tom čase som dopísala a doopravovala Hybaj a vravela si, že si dám pauzu aspoň tri mesiace. Moja pauza sa skrátila na niekoľko hodín. Hneď v noci ma začala omínať predstava úplne odlišnej hrdinky, akou bola Agáta. Ema je zdanlivá drzaňa a hulvátka, ktorá si neberie obrúsok, no keď si dá čitateľ námahu skúsiť ju pochopiť, dôjde mu, že jej ostnatý obal je len pláštik, pod ktorým sa schováva sklamaná a uzavretá žena. Niekoľko kapitol neprišiel žiadny komentár a ja som si vravela, teraz si čitatelia myslia, že preskočilo mne a nie Eme:)
A potom napísal prvý odvážlivec, ktorý dospel k názoru, že toto nie je len autorkin ventil, ako zo seba dostať čo najviac vulgarizmov.:) Napísal, že Agáta bola dobrá, no toto sa mu javí ako lepšie dielo a mne padol kameň zo srdca :) Chápem, že boli niektorí čitatelia na rozpakoch. Predsa len, písať o menštruácii, masturbácii či hnačke je trochu silná káva pre jemnocit, no je to súčasťou bežného života, tak ako smiech cez slzy, irónia a iné.
Ema sa blíži ku koncu, tak ak chceš poznať celý príbeh, ešte chvíľu vydrž, lebo nemyslím, žeby mi pri tomto dielku vydavatelia ruky odtŕhali:)
Ďakujem za komentár.:)

Miriam Mikulková18.12.2014
 

Ahoj Majka,
poznáš ma už troška. Už mi nestačia dve, potrebujem aspoň štyri naraz. A ako sa mi páči to vrabčiatko. Aj objatie by som brala. Stačilo by Tvoje, stále mi chýba venovanie. :)
Mám pocit, že to ideš v závere ešte pekne pozapletať, trošku ich potrápiť, aby to záverečné rozuzlenie bolo plné šťastných dojmov. Verím tomu.:)

Mária Blšáková18.12.2014
 

Presne tak, Miriam. Cesta za šťastím nie je priamočiará. Ešte sa trošku pomotajú v bludiskách, ale už to dlho nepotrvá.
Aj ja sa teším na stískanicu :)
Ďakujem za komentár.

Valeria Weibl18.12.2014
 

Majka,
úplne si viem predstaviť, ako sa Ema cítila, keď obdržala od Vratka tú nočnú smsku. Pamätám si časy, keď aj mňa taká smska od priateľa v noci prebudila a aj moje bunky tancovali radostný kankán. Teraz sa v noci budím už iba na jeho občasné chrápanie :))
Až mi je ľúto, že sa príbeh čoskoro skončí…ale ten koniec bude určite parádny :)

Mária Blšáková18.12.2014
 

Milá Valéria!
Aj mne bude chýbať a možno viac, ako si pripúšťam, preto som si ju šetrila a písala vždy len jednu kapitolu za týždeň, tesne pred uverejnením. Včera som urobila výnimku, a napísala jednu navyše, lebo ma čaká hektický týždeň.
PS: Teraz nám chodia už len sms od operátorov :)

Stella Maris17.12.2014
 

Ahoj Majka,
asi sa nemýlim, keď si myslím, že jednoduchý predvídateľný záver by som od Teba očakávať nemala :)

Mária Blšáková17.12.2014
 

Normálne som sa zamyslela. Prebehla som si v duchu to čo viem a vy nie a... asi to fakt nebude až také predvídateľné :)

Marta Bielska17.12.2014
 

Majka, aj ja mám v tom jasno: veľmi pekné poznania dňa a samozrejme, to všetko okolo toho :-)

Mária Blšáková17.12.2014
 

Ďakujem, Marti. Teším sa, že sa Ti páčili. :)

Alica16.12.2014
 

Ahoj, Majka. Napinas nas. Normalne sa bojim, ze sa to zle skonci.
PS Nozaj mas tenky detsky hlas? Na vasej konverzacii som sa dobre zasmiala. Nespiclujem, len som chcela vediet, co ti pisu ini.
Dobru noc

Mária Blšáková16.12.2014
 

Naozaj Alica:) Párkrát sa mi stalo, že si niekto pri zvončeku zdola pýtal mamku.:)
PS: Pomôže, keď ti poviem, že sa nemusíš báť? :)

Lýdia J.15.12.2014
 

Blška, toto snáď nie! Šak Tvoj profil teraz vyzerá byť... Domysli si, aj Enri. Hlúpe ste?

Mária Blšáková15.12.2014
 

Ta to co to... ci pana. Ich verstehe nicht, bo som dzivočka z valala :)
Ta daj komentar po ľudsko-človečensky :)
PS: Glupoce še nebranim, bo by som nevyhrala :)

Lýdia J.15.12.2014
 

Nerozumiem - táto vychrtlička je moja obľúbemá autorka, ktorá vie písať? Nie, toto asi nie.

Mária Blšáková15.12.2014
 

Ahá, už rozumiem. Pred dvoma týždňami som si prvýkrát volala s mojou obľúbenou nemenovanou autorkou tu na mt (ahoj Miriam) a tá mi povedala, že by si v živote nepriradila ku mojej fotke hlas, ktorý počuje.Veru, disponujem detským hlasom. Pánbožko má zmysel pre humor. A ku tejto fotke... viem, že primerane ku zadku by som ju mala mať dvakrát tak veľkú, ale čo narobíš Lydka. Na písaní mi to neuberie a ani nepridá :)

Lýdia J.23.12.2014
 

Nie, mojka. Tutok si sa asi zmýlila, ja nie som autorka na MT, aj keď Vás rada čítam. Aj keď to občas pokašlete.:)))

Miriam Mikulková18.12.2014
 

Veru Majka,
ten jemný anjelsky hlas si doteraz nedokážem stotožniť s autorkou románu Skrátka mi preplo.
Musíš mať obrovskú fantáziu a veľmi veľa inšpirácií.
Vieš prečo máš takú čítanosť? Lebo Tvoje diela sú obyčajné, jednoduché, skutočné ústrižky zo života. Plné životných právd a múdrostí. Ináč, tá múdrosť je v Tebe a rovnako aj pokora. :)

Mária Blšáková18.12.2014
 

Tak toto je krásny komentár. Srdečná vďaka, Miriam, ale kiež by som popri tej múdrosti nerobila toľko hlúpostí :)

M.M.19.12.2014
 

Keď sme už pri tom, koľko kto robí hlúpostí, nechceš námet na ďalší román? :)

Mária Blšáková19.12.2014
 

Samozrejme, že chcem :) Ponúkneš niečo?
:)

Michaela Dzúriková13.12.2014
 

Ten začiatok sa Ti teda vydaril. Darí sa Ti držať nás v napätí. Teším sa na každú novú kapitolu.

Mária Blšáková13.12.2014
 

Vedela som, o čom píšem, no i tak som prižmurovala oči a krčila sa pri písaní :)
Ja sa zas teším z každého čitateľa Miška.
Pekný víkend.

Marta Bielska12.12.2014
 

Ahoj Majka, túto kapitolu som si čítala už včera. Páčila sa mi, len som nemala kedy reagovať. A páčilo by sa mi aj veľké finále, lebo už som nedočkavá. Keďže som tak trochu zaťažená na zaokrúhlené čísla, tak čakám na stovku. Ďalej nebudem čítať... tu na MT :-)

Mária Blšáková13.12.2014
 

Marti, je na tebe, či budeš alebo nebudeš čítať :) V tejto chvíli naozaj neviem odhadnúť, na koľko kapitol to ešte bude. Viem len, že ju uverejním s úcty k čitateľom celú. Veľa lepších diel knižne nevyšlo, napríklad taká Uľa, tak si moji čitatelia zaslúžia vedieť záver :) ak by som s Emou nemala šťastie.
Peknú sobotku prajem.

Marta Bielska13.12.2014
 

Ďalej nebudem čítať tu na MT, lebo si ju dočítam až vyjde knižne. A je mi jedno kde, ak by to aj nevydal Ikar :-) Majka, tak som to myslela. Ale Ty to určite vieš.

Mária Blšáková13.12.2014
 

Jasné, že viem, ako si to myslela :) ale napriek tomu takmer dám jazyk na klát, že neodoláš :)))

Marta Bielska13.12.2014
 

Si ma rozosmiala. Lenže potom mám problém... nemôžem len čítať, musím aj písať. :-) Opäť som mala veľmi málo času. Prídem na MT a čo nevidím - Tvoju novú kapitolu a som v háji. M.

Kristína Ježovičová13.12.2014
 

Marti, ja si tiež počkám na knihu. Majka, prepnutá musí vyjsť, je skvelá a jednako i Hybaj. Ale na Ikar by som sa priveľmi nespoliehala... resp. vôbec.
PS: Marti a ty dopíš už Sandru, prosím :)

Mária Blšáková13.12.2014
 

Ema je dosť... ako to len napísať, trebárs taká feferónka. Vôbec by som sa nečudovala, keby ju vydavateľstvá pre jej ostrosť odmietli, ale či už výjde, alebo nie, veľmi dobre mi padlo jej písanie:)

Stella Maris12.12.2014
 

Majka, nepochybujem, že Ty nám pripravíš na záver poriadne prekvapenie. A veľmi sa naň teším. A ešte si myslím, že Ema si zaslúži pokračovanie. Skús nad tým porozmýšľať.

Mária Blšáková12.12.2014
 

Ešte som nedokončila túto, a už chceš pokračovanie? :)
Stella, z môjho pohľadu sú dvojky horšie ako jednotky. (Páni ktorí sa usmievate a nesúhlasne krútite hlavami, píšem o knižkách a filmoch) :) Vôbec o pokračovaní neuvažujem, i keď jeden nikdy nevie.
A to si piš, že ešte nejaké to prekvapenie príde. :)
Ďakujem za komentár.

Valeria Weibl11.12.2014
 

Majka,
toto bolo najkrajšie \"poznanie dňa\" od začiatku Tvojho príbehu :) teraz už len zistiť, ako sa ten Vratko dopátral k Eme.

Mária Blšáková11.12.2014
 

Už čo nevidieť Valéria :)
Teší ma, že sa ti páčilo :)

Jurgen Smatanský10.12.2014
 

Občas prejavím snahu, začítať sa do ďalšieho diela, no nedarí sa mi nechať sa namotať. Pri tejto prepnutej duši som ako narkoman. Chcem vedieť, ako skončí, ale nechcem, aby skončila. :x) Ak táto kniha výjde, bude to pecka.

Mária Blšáková11.12.2014
 

Jurgen, veľmi ma teší, že si sa chytil do pavučinky. Poznám ten pocit, keď niečo končí a ty hlceš, no dúfaš, že posledná strana je ešte ďaleko. Zažívam to pri každej dobrej knižke.
Ďakujem za pristavenie.

Hogo10.12.2014
 

Karol - slizkosť a šarm - ozaj podivná kombinácia - ale podľa toho opisu som si ho presne takto vymaľoval pred očami a usmieval sa nad touto postavičkou. Dal som si naraz 95 a 96 - Ema sa zjavne mení, tuším jej štafetový kolík preberá Vilma, takže ideme do finále, zrejme je nás viac, čo čakáme ako to dohráš do konca - držím palce

Mária Blšáková11.12.2014
 

Ja som takýchto sliziakov už zopár videla, tak opis nebol ťažký. Hej, Vilme uchádza jazyk a zdá sa, že i trpezlivosť. Bola tým lepším dieťaťom a bolo jej to na h...ouby.
Ďakujem za komentár Hugo.

Alica6.12.2014
 

Vyborna fotka, Majka.
Snazim sa predstavit si, ake to musi byt tazke ukoncit knihu, ktora je vlastne ako tvoje \'dieta\'.Pisala si ju niekolko mesiacov (rokov) a potom je zrazu koniec pribehu.
Marta ma asi pravdu. Mala by si to nejako zaujimavo ukoncit a vydat knizne. Viem, viem, nie je to take jednoduche. Ale myslim, ze uz aj Ema by to chcela. Rozhodne si ju kupim.

Mária Blšáková6.12.2014
 

Viem, ako knižka skončí. V tomto mám jasno. Dokonca ju nebudem umelo predlžovať, z obavy prázdnoty, ktorá po Eme nastane. Viem, že mi bude chýbať, ale ukončiť knižku nie je také ťažké, skôr naopak. Stačí len uzavrieť všetko otvorené, nevysvetlené objasniť, aby keď čitateľ dočíta, mohol si s privretými očami zamrmlať: hmmm :)

Valeria Weibl6.12.2014
 

Ahoj Majka,
opäť výborná kapitola. Občas je smutné, že rodinu dokáže znovu zblížiť práve takáto vážna udalosť, či už je to skutočnosť alebo fikcia. Ema sa v tej nemocnici držala dobre :)
Normálne lekcia medicíny táto kapitola ;) teším sa na ďalšiu.

Mária Blšáková6.12.2014
 

Mám veľký rešpekt pred písaním o veciach, ktorým nerozumiem, no treba o tom kvôli deju písať, preto sa prelúskavam na internete a poctivo zháňam info :)
Valéria, od detstva ma udivovalo, ako vedia ľudia na pohreboch nariekať a spomínať v dobrom na toho, ktorý odišiel, no za života sa žerú, či obchádzajú. Nechcela som dokončiť tento román s tým, že Ema a jej rodina ostanú odcudzený. Našťastie, toto mám ako autorka v rukách ja. Teším sa, že stále čítaš :)

Marta Bielska6.12.2014
 

Majka, fajn, ako vždy. Mám iba dve poznámky:
. nie \"mravčanie\" v prstoch, ale mravčenie
. lekár by mal akékoľvek informácie poskytnúť pacientovi, resp. rodinným príslušníkom zrozumiteľne, teda populárnou formou, aby tomu rozumel aj laik.
Takže informáciu \"s použitím rekombinantného tkanivového aktivátora plazminogénu rt-PA\" by som navrhla zjednodušiť, minimálne vypustiť \"rt-PA\", ako bližšie určenie.
Už sa aj bojím opýtať: A koľko ešte? :-)
Pekný zvyšok dňa.

Mária Blšáková6.12.2014
 

Až teraz, keď si napísala, predstavujem si, ako Emine prsty mravčia, ako zbor mačiek :)
Lekár by veru mal používať človečinu, súhlasím, ale sama som bola často svedkom, ako vedia zahŕnúť človeka termínmi z ich fachu a očakávajú, že budeme rozumieť. To rt-PA zvážim. Asi som zdeformovaná. Tri dni pred touto kapitolou som študovala mozgové príhody:) A koľko? Sama neviem. Možno 5-6.
Ďakujem za komentár. Pekný večer i tebe.

Alica5.12.2014
 

Aj ked smutne, zaujimavo napisane. Vsetko som si zivo predstavovala. Pribeh je to pekny, absolutne realisticky, cakam na dalsie pokracovanie.

Mária Blšáková5.12.2014
 

Táto smutná kapitola byť musela, aby som Eme vrátila rodinu, hoc za dramatických okolností. Pekný večer.

Valeria Weibl3.12.2014
 

Majka,
ten strýko Karol s mastnou prehadzovačkou je parádny, fakt sa na ňom bavím :)
Aj ja čakám na veľké rozuzlenie s Vratkom...dúfam, že už čoskoro ;)

Mária Blšáková3.12.2014
 

Vídavala som takého pred časom jazdiť na bicykli. Prehadzovačka za nim plápolala ako mávatko na prvého mája.
Sľubujem, že ťa nenechám na rozuzlenie dlho čakať:)

Stella Maris2.12.2014
 

Majka, chcela by som mať Tvoj talent a vedieť opísať situácie a postavy tak presvedčivo. A som veľmi zvedavá, čo sa skrýva za Vratkovým „telefonickým“ tajomstvom :)

Mária Blšáková2.12.2014
 

Stela, za všetkým hľadaj ženu :) povedal by ti každý muž a tentoraz by mal pravdu :)
(Už čoskoro sa dozvieš)
Ďakujem za komentár.

Marta Bielska29.11.2014
 

Ahoj Majka, dobrá kapitola. Iba si pozmeň jedno \"informujem\" na iné slovo, lebo ich máš dvakrát za sebou: \"Informuje ma kde mama leží. Hádžem pár vecí do tašky a vo výťahu krátko informujem Vojtecha.\"

Mária Blšáková29.11.2014
 

Vďaka za postreh. Túto kapitolu som dopisovala pred polnocou, tak bola moja pozornosť už opantaná driemotami :) Pekný večer.

Valeria Weibl25.11.2014
 

Ahoj Majka,
tá Biba je skvelá postava, aj by si zaslúžila svoj vlastný príbeh...nerozmýšľala si nad tým? :)
Rozuzlenie so Soňou bolo dobré, už som myslela, že sa rozlúsknutia tej záhady menom Soňa nedočkám :)
V komentároch nižšie som postrehla, že Ti vydali knižku. Tak som hneď googlila, či je to ozaj pravda a fakt je :) blahoželám Ti, prvá vydaná kniha je veľká vec. Tak už si oficiálne spisovateľka :) aj keď pre mňa si ňou bola už od momentu, ako som objavila a začala čítať tvoj príbeh o Eme. Na margo toho dúfam a pevne verím, že sa raz aj Ema dočká svojej knižnej podoby :)

Mária Blšáková27.11.2014
 

Milá Valéria!
Každá z nás potrebuje svoju Bibu a tak som ju dopriala i Eme, aby do jej života vstúpila v ten pravý čas, keď potrebovala spriaznenú dušu.
Nenapadlo ma veru, napísať príbeh o Bibe, i keď občas vyrobím dáku literárnu habaďúru :) Napríklad prepojenie Emy so Soňou, hrdinkou z románu inej autorky, alebo zakomponovanie Hybaja do jednej z poviedok :)
Veru, Kaleidoskop už vyšiel. Teším sa z neho, i keď sa knižná podoba zrodila v pre mňa dosť pohnutých časoch. A ešte k tej spisovateľke :) Možno sa tak budem cítiť po tretej knižke, kto vie. Zatiaľ som len tvorivý nadšenec, alebo nadšený tvorivec :)
Ďakujem za komentár. Pekný dník.

Marta Bielska23.11.2014
 

Najnovšia kapitola je z môjho pohľadu O.K., len neviem, prečo si sa v poslednom čase upla na telefonovanie.

Mária Blšáková23.11.2014
 

S Bibou majú obe prácu a chcú byť v kontakte. Vratko má zasa dcéru a povinnosti. Tie ranne a večerné telefonáty majú zbližovaciu funkciu. Po jej nervovom zrútení by bolo čudné, keby uverila človeku, s ktorým sa stretne trebárs raz do týždňa. :)

Alica23.11.2014
 

Ahoj, Majka, nemohli by byt tie kapitoly trochu dlhsie?
Oprav si: Vraj ma poslicek z kvetinarstva ...
odomna (odo mna)
Tesim sa na dalsiu kapitolu

Mária Blšáková23.11.2014
 

Výnimočne dávam zápisky z dvoch dní do jednej kapitoly. K tomu teraz ku koncu bývajú dlhšie, ako na začiatku, preto sa niekedy i teším, keď sa mi podarí kratšia. Inak, teší ma, že sú pre teba krátke. Horšie by bolo, keby si napísala: Ježiši, skráť to. Kto tu má toľko čítať :)
Ďakujem za opravy i komentár.

Miriam Mikulková23.11.2014
 

Ahoj Majka,
teraz to mám na striedačku...včera Kaleidoskop, dnes Ema.
Pristane im to, tak ich moc netráp. :) Ach my ženy, všetko vidíme černejšie ako je...alebo cítime? Aj ja som zvedavá kam vtáčik uletel. :)
Nedá mi Majka, čítam Kaleidoskop a obdivujem Ťa žena. Skvelé poviedky. Myslela som, že až prídu dlhé zimné večery začnem lúštiť Tvoj Hybaj. Ale nie, ani sa ho tu na Mt nedotknem. Viem, že čoskoro ho budem držať v rukách. To bude iný zážitok, ako rozklikávať kapitoly. :) Už teraz sa teším a rovnako aj na Emu.

Mária Blšáková23.11.2014
 

Milá Miriam!
Tu na mt mám z Hybaja len 15 kapitol, tak by si sa ďaleko nedostala, ale za jednu mentolku ti pošlem celý, keď sa budeš nudiť.:) Ak by si totiž čakala na vydanie, mohlo by sa stať, že si ho neprečítaš vôbec :)
Pre Emu a Vratka mám ešte niečo pripravené, ale nebude to až také zlé, ak ma medzitým niekto nevytočí :) (žartujem)
Veľmi sa teším, že sa ti Kaleidoskop páči. Na posty hlavných hrdinov som si vybrala obyčajných ľudí a dúfala, že si z nich každý nájde toho svojho v ktorom sa nájde.
Ďakujem za komentár.

M.M.23.11.2014
 

A po tú mentolku si prídeš kedy? :)

Stella Maris23.11.2014
 

Vraj ženská podozrievavosť! Ktovie, ako by sa tváril Vratko, keby takýto telefonát „v najlepšom“ mala Ema, a potom by sa schytila a zmizla a on by tam „zostal stáť ako sám vojak v poli“.

Mária Blšáková23.11.2014
 

Veru. Kto vie, čo má za lubom, hajzlík jeden :)
Dík za pristavenie Stella.

Jurgen Smatanovský23.11.2014
 

Ach tá ženská podozrievavosť. Ale tiež som zvedavý, kto mu to volal. Aj ty španuješ.
A oprav si v profile tú šuflíkovú. Už som tri dni majiteľom Kaleidoskopu.

Mária Blšáková23.11.2014
 

Opravené :)
Teší ma, že som sa dostala i do tvojej domácnosti. Ďakujem za komentár.

Alica19.11.2014
 

Ahoj, Majka.

Cudujem sa, kde chodis na tie zrnka mudrosti. Uz ich muselo byt aspon sto. Ja neviem vypotit jednu mudru vec. Zacala som citat tvoju Emu, ale potom som sa rozhodla, ze pockam na knihu. Chcem to vidiet pekne pokope. Takto sa mi to necita dobre, je to vela kapitol. Tesim sa na to.

Mária Blšáková19.11.2014
 

Milá Alica!
Keby si vedela, koľko \"múdrostí\" mi napadne, no nie sú publikovateľné :)
Ak by náhodou niekedy Ema vyšla, dúfam, že sa nedostane do rúk mojej mamke, lebo mám po chlebe :)
Ďakujem za komentár.

Kristína Ježovičová19.11.2014
 

Maji, ja len môžem dodať... Konečne!...už Ježovičová nebude otravovať:) Som rada, že sa Tvoja Ema stretla s mojou Soňou. Ako i písanie prvej spoločnej kapitoly u doktorka, aj tejto druhej bola pre mňa skvelým zážitkom. Ďakujem ti zaň.

Mária Blšáková19.11.2014
 

Ešte mám živo v pamäti, keď sme písali kapitolu/y Stretnutie v čakárni. Dve ženy, obe poriadne dobité a pokrkvané životom a napriek tomu také rozdielne.
Tiež mi bolo potešením Kika. Dúfam, že si raz spolu niekam sadneme, ako naše hlavné hrdinky. :)

Stella Maris19.11.2014
 

Myslím, že zápletka so Soňou si zaslúžila rozuzlenie, v opačnom prípade by jej postava v románe vyznela bezúčelne. Možno si jej tých tragédií naložila priveľa, ale život, žiaľ, býva aj takýto. Nepochybujem, že sa ešte máme na čo tešiť a Ema nám pripraví pár poriadnych prekvapení. Veď, ako si to pekne naznačila: „Cesta bez prekážok nikam nevedie.“

Mária Blšáková19.11.2014
 

Na svoju obhajobu :) Soni som nenaložila ja, ale jej autorka :) Soňa totiž žije svoj život v inom románe. S Kristínkou nám to prišlo ako celkom zábavný a podnetný nápad, zoznámiť naše dve hrdinky a opísať jednu situáciu z dvoch rozdielnych pohľadov. Táto kapitola bola druhá spoločná. :)

janča19.11.2014
 

Čítam Ťa od prvej kapitoly. Nevynechala som ani jednu a verila som, že zápletku so Soňou dotiahneš. Nesklamala si. Neznášam, keď sa z diel strácajú dôležité postavy. Mňa si potešila :x)

Mária Blšáková19.11.2014
 

A ty si zasa potešila mňa Janka. Hej, registrujem ťa medzi mojimi čitateľmi od začiatku. Tiež nemám rada nedokončené veci.
Ďakujem za komentár.

Marta Bielska19.11.2014
 

A tu je najvyšší čas ukončiť knihu. Takýto záver si viem v pohode predstaviť.
Už sa mi tam zdá príliš veľa nánosov... holohlavý, sny, znásilnenie, strata dieťaťa (sorry) a ešte brat homosexuál, otec despota, pripadá mi to zbytočné otvárať tam príbeh niekoho ďalšieho. To je môj názor, nevnucujem :-)

Mária Blšáková19.11.2014
 

Marti, ale to nie je niečo, čo Ema otvára. Nie je to jej životný príbeh, i keď chcela vedieť... Soňu stretla už dávno a potom ju v meste videla ešte dvakrát. Vedela z ich krátkeho stretnutia, že jej pri autonehode zahynul priateľ a dcérka, takže toto je svojím spôsobom uzavretie niečoho, čo bolo treba dopovedať.

Marta Bielska16.11.2014
 

Ahoj Majka, opäť nemám čo dodať. Len to o anjeloch v závere, si neviem celkom presne zaradiť.

Mária Blšáková17.11.2014
 

Poznanie je na margo priateľov a blízkych ľudí, ktorý pri nás stoja v dobrom i zlom, sú nám oporou, sú našimi anjelmi i keď nemajú krídla. Ja mám takých niekoľko :)

Marta Bielska17.11.2014
 

To je v poriadku, len som nevedela koho tým myslíš, či Bibu alebo Vratka. Takže oboch...

Mária Blšáková17.11.2014
 

Ema je taký emočný špekulant. Neustále s niečím bojuje, či pochybuje. Jej posledný rozhovor pred tým, ako napísala do denníka poznanie bol s Bibou. Zasa ju upokojila, podržala, nastavila zrkadlo. Preto to Emino vyznanie, uznanie či uvedomenie si, čo pre ňu priateľka znamená.
(Pozerám, že si tiež nemohla spať :))

Kristína Ježovičová13.11.2014
 

Majuš, pekne napreduješ, onedlho príde veľké odhalenie. Biba je naozaj anjel a ani o tom nevie. Veľmi dobre sa čítaš.
Tú knihu od Laury Pindaminitch, Bože, odpusť, nejdem kontrolovať to meno, ale takto mi prisámvačku utkvelo v pamäti, by som si rada prečítala. :)

Mária Blšáková13.11.2014
 

Kristínka, veľmi by som sa čudovala, keby takáto spisovateľka chodila po svete, ale jeden nikdy nevie :) Celkom som sa zapotila, kým som našla Švédske mená a priezviská. Potešilo ma, keď som medzi nimi našla Lauru, lebo to meno sa mi páči a priezvisko som potiahla akémusi politikovi :) (Viem, prečo ti utkvelo, ty beťárka) :)

Hogo9.11.2014
 

Konečne sa Ema zbavila ostňov kaktusu a štipľavosti feferónky, je to paráda. Tak už len čakať na rozuzlenie všetkých tých zápletiek, som zvedavý ako to dáš a už dopredu sa teším.

Mária Blšáková9.11.2014
 

A vieš, že aj ja? Už teraz myslím na to, ako mi bude chýbať, keď ju dopíšem :)
Ďakujem za komentár.

Jurgen Smatanovský8.11.2014
 

Nechcem byť za babu, ale tiež som si vychutnal 90-tku. Píšeš živo, skutočne, obyčajno-neobyčajne a uveriteľne.

Mária Blšáková9.11.2014
 

Poznanie dňa: Teším sa Jurgen :)

Miriam Mikulková8.11.2014
 

Aho Majka,
aj moja duša dnes skáče cez švihadlo. Naozaj asi začínam Emu chápať. Sú veci, ktoré potrebujú čas a niekedy si zo strachu zo zodpovednosti, nedokážeme vychutnať veľa vecí. Táto kapitola bola krásna a Vratko božský. :)))

Mária Blšáková8.11.2014
 

Miriam, nevieš si predstaviť, ako ma tešia tieto komentáre. Ema je veľmi svojská, ale vo vnútri je to milý človiečik túžiaci po láske.
Ďakujem za komentár.

Marta Bielska8.11.2014
 

Milá Majka, celé je to také... uveriteľné. A pri mojej výrečnosti Ti musím napísať: Bez komentára. :-) 5*

Mária Blšáková8.11.2014
 

Ďakujem. Veľmi si ma potešila :)

Valeria Weibl7.11.2014
 

Z tejto kapitoly ide veľmi dobrý pocit. Páči sa mi, že Ema konečne začína otvárať srdce Vratkovi a že si jej dopriala také milé domáce rande. Asi si idem spraviť pukance, urobila si mi chuť :)

Maria Blšáková7.11.2014
 

Aj ja by som si dala, ale zabudla som kúpiť.

Zaslúžila si takýto večer, bez toho, aby mala na druhý deň výčitky, či zlý pocit. Keď som ju o pol jednej v noci dopísala, tiež som zaspala ako dudok :)

Kristína Hušeková7.11.2014
 

Majka, ty dokážeš človeku zlepšiť náladu, aj keď je mu celkom na... nanič. Tvoje príbehy by mali pridávať v lekárni k liekom proti depresii.

Mária Blšáková7.11.2014
 

Kristínka, predstavila som si Emu, ako chlasce a fajčí, a hneď mi napadlo, že takýto liek predávajú v takmer každých potravinách :)
Veľmi ma teší, že sa vraciaš a že som ťa ešte neomrzela. Ďakujem za komentár.:)

Stella Maris7.11.2014
 

Ahoj Majka,
ak som Ti predtým vytýkala, že mi chýba romantika, tak teraz to beriem späť. A začínam chápať, že niektoré veci majú svoju postupnosť, ktorá môže byť úplne odlišná od našich zaužívaných predstáv. Vidím, že to máš pevne v rukách a všetko je na dobrej ceste :)

Mária Blšáková7.11.2014
 

Mám jasnú predstavu v tom, čo mienim Eme dopriať. Jej povahu poznám lepšie ako tú svoju, preto ju neznásilnujem niečím, čo necíti. Ostatné vzniká za pochodu a často sa sama teším z očakávania, čo zasa zažije :)
Inak, ten film ktorý pozerali je perfektný. Volá sa: Kto si vezme Barryho?

Monika Jalakšová4.11.2014
 

Majka, už som sem tuším nakúkala každý deň. Vieš, presne tak som sa cítila, ako keď čítaš doma knihu a nejdeš spať, kým ju nedočítaš.. A tak som sa odhlasovala sklamaná, keď tu nebola ďalšia strana :-D :-D. Som hroznááá
:-D. Ale, keďže som sem pár dní nemohla nakuknúť(to sa mi nestáva..), tak som si dnes vychutnala ďalšie tri strany. Toto tvoje dielo si zaslúži vydanie. Ja sa tu k normo stranám ani nebudem vyjadrovať, lebo si myslím, že kvalita by mala vyhrať nad všetkým ostatným. Držím palce.

Mária Blšáková4.11.2014
 

Monička. Je super, keď viem, že si vyzerala novú kapitolu, narozdiel od bedákania typu: Zasa hen-táto prepnutá :)
Ďakujem za veľmi pekný komentár. Teším :)

Mária Blšáková4.11.2014
 

S tými chybami som zabila :)

Marta Bielska3.11.2014
 

Majka, posúvaš dej v pohode, len pozor na rozsah. Určite si už dvestovku pokorila :-)

Mária Blšáková3.11.2014
 

Ja viem, Marti. Bude ďalšia šuflíková vec :) Zatiaľ mám 142str, takže v normostranách okolo 210:)

Monna Blackhead2.11.2014
 

Už dávno sa mi nestalo, že som sa po prvých pár vetách prichytila, ako s otvorenými ústami čumím na monitor. :) Som nesmierne rada, že som Vás objavila na tomto portáli a máte určite novú fanúšičku.. Odteraz sa od Vašich diel nepohnem, až kým sa nimi neprelúskam :)

Mária Blšáková2.11.2014
 

Milá Monna!
Rovnako s otvorenými ústami som čítala tvoj komentár a niekoľkokrát. Je to super pocit vedieť, že sa niekto nadchne pre moje písačky.
Veľmi pekne ďakujem.

siynml3.11.2014
 

Nadchne? To je slabé slovíčko. Drahá Mária, presne pre toto milujem Mamtalent. Vidím fotku, mám možnosť utvoriť si prvý dojem a zrazu buuuum. Vidím obyčajnú ženičku.. Poviem si, že je iste dobrá mamina a je s ňou asi príjemný pokec a zrazu prečítam prvých 5 riadkov a moje myšlienky sú fuč, viac sa nedomnievam, len viem, že okrem dobrej maminy, je táto žena aj skvelá spisovateľka.. Skutočne, presne tento štýl písania ma berie. Hlavná postava je presne tak krásne drzá a uletená, ako od nej očakávam.. Neurážam fanúšikov sladkých románov, len vravím, že toto je život. Toto je jeden zo spôsobov, ako sa človek vy/ne-vyrovná so stratou, s bolesťou, s utrpením... Posielam veľké ďakujem pánbičkovi, za Váš talent. Lebo Vy ho teda rozhodne máte.

Monna Blackhead3.11.2014
 

Ospravedlňujem sa za dokomolený podpis, je to bezpečnostný kód :D :D :D

Mária Blšáková3.11.2014
 

Neuveríš, ale mojou najväčšou obavou pri snívaní o vydaní knižky bolo, že by vydavateľ chcel, aby som napísala niečo o sebe, pretože niet čo. Presne tak, ako si napísala. Som úplne obyčajná žena, ktorá si čarboší popri varení, upratovaní, či leňošení :)
Už som to kdesi písala, že... keďže som za celý život nevidela ani jedno alabastrové čelo, nebesky modré oči a iné capiny,a som obklopená ľudmi, krorí nemajú ideálne miery či milióny na účte, píšem len o normálnom živote, ako beži, či leží :)

monna4.11.2014
 

A tak vznikajú najlepšie dielka. Treba zahodiť ružové okuliare a opísať život. Lebo koniec koncov, nikto nebude večne spokojný so sladkou ilúziou, lebo potreba hľadať pravdu, je silnejšia ako vidina dokonalého, no neskutočného sveta..

janča1.11.2014
 

Niektoré veci sú na popukanie.
Ema ma veľmi baví a nech urobí čokoľvek, verím jej, ale \"vtipné\" vedia byť aj niektoré komentáre. Drž sa.

Mária Blšáková1.11.2014
 

Ahoj Janka.
Ešte tak vedieť, čoho sa držať :) Teraz mám hektické obdobie, tak na písanie a čítanie mi nezostáva veľa času, ale dnes píšem 89-tku, tak dúfam, že pri nej zrelaxuješ asopň z polovice tak, ako ja :)
Ďakujem za pristavenie.

Marta Bielska31.10.2014
 

Majka, niekoľko dní som zvažovala čo k 88. kapitole napísať tak, aby som Eme nekrivdila a jej autorku nenaštvala. Touto kapitolou totiž popieraš to, čo si písala o Eme doteraz. Veď už mala frajera, dokonca takého kvôli ktorému jej preplo, tak prečo by sa milovanie s mužom mala pozerať ako na anatómiu, o ktorej jej hovorila spolužiačka? Také niečo predsa nezažila po prvý raz. Trochu ma prekvapil aj ten kontrast chladného popisu a medzitým \"krásne unavená\" čo mi \"niečo\" pripomenulo... Škoda, že si toľko túto scénu odkladala, avizovala ju a napínala nás. Mohla si prejsť svojsky ako všetky kapitoly predtým a zbytočne sa do toho nezamotať. A to, že budeš niečo \"dovysvetľovať\" je zbytočne prekombinované. Toť môj pohľad a mrzí ma, že som to \"musela\" napísať takto na rovinu. Nepokaz si, prosím, záverečnými časťami celkový dojem. Nikto ťa predsa nemôže nútiť do takýchto scén, s ktorými sa - ako sa zdá - sama vnútorne nestotožňuješ.

Mária Blšáková31.10.2014
 

Neboj. Mňa ako autorku nenaštveš :)
Je mnoho vecí, v ktorých tápem, no nemyslím si, že 88-čkou niečo popieram.
Milovanie je nádherné dianie, prežívanie, spolucítenie, ak vzťah nie je zaťažený poznaniami... takmer tragickými z predchádzajúceho života.
Ja viem, mohla by som napísať scénu, pri ktorej sa Ema rozlieva od blaha, ale nemôžem. Jednoducho, jej čas vnímania a ponímania krásy ešte nedozrel.
PS:Ak si neprešel cestou, ktorou ja. Ak si nezažil veci, ktoré som zažila ja, tak ma nesúď :) Ema
To nie je na margo autorky. Mňa môžeš, koľko len chceš :))))

Valeria Weibl30.10.2014
 

Tak som sa konečne prelúskala všetkými 89 kapitolami. Keďže som nováčikom na tejto stránke, do oka mi ako prvé padlo práve Vaše dielko. Veľmi dobre sa to čítalo. Poháňala ma vpred zvedavosť, čo tá Ema zase vymyslí, akú hlášku vypustí (x-krát som sa skvele pobavila), kedy sa dá pomaly dokop. Mária, kľudne si ma pripíšte na zoznam Vašich fanúšikov. Teším sa na ďalšie kapitoly, som zvedavá, ako sa vyvinie vzťah s Vratkom.
PS: Ten cigánsky tehotenský test nemal chybu :-)

Mária Blšáková30.10.2014
 

Ahoj Valéria.
Píšeš, že si nováčikom na stránke, tak ťa teda srdečne vítam na mt i medzi mojimi čitateľmi. Veľmi ma teší, že ťa Ema pobavila. :)
Pekný deň prajem.

Felis Catus27.10.2014
 

Nedá mi nezastať sa Emy, jasné že sa bráni pred novým sklamaním. Práveže tá jej odťažitosť a cynizmus mi pripadá psychologicky veľmi presvedčivá. Potrebuje zrejme viac času, aby si trúfala uveriť, aj keď by veľmi chcela... Držím jej palce, snáď jej to vyjde!

Mária Blšáková28.10.2014
 

Felis,
som Ti nesmierne vďačná za tento komentár. Viem, že Tvoja reakcia nie je prejavom (ne)sympatií ku mne či ku Eme.
Túto kapitolu som naozaj nepísala s úmyslom vybúriť svoje vulgárne ja, len som sa vžila do jej pocitov. V ďalších kapitolách kadečo objasním a uvediem na správnu mieru. Nebude to žehlenie predchádzajúcej kapitoly, skôr zámer a smerovanie mojej hrdinky.
Ďakujem.

Miriam Mikulková27.10.2014
 

Ahoj Majka.
Môj včerajší komentár mi nezobralo, pretože pridlho píšem, tak dnes sa pokúsim kratšie.
Úplne súhlasím s Lenkou a Emu by som najradšej vycápala po holej. Márne sa snažím pochopiť jej myšlienkové pochody.
Neprešla som si tým, čím ona, tak mi ostáva už len veriť, že vieš čo robíš.
A ak som sa tešila na nežnú romantiku...:)))

Mária Blšáková27.10.2014
 

Mirka moja
To, že niekoho nechápeme, ešte neznamená, že...
Pred rokmi som pozerávala Dallas. Larry Hagman tam hral toho horšieho brata a zakaždým sa mi vo vrecku otváral nožík, no aj tak som pozerala a snažila sa pochopiť, prečo je taký haj.... :)
Ani vo sne by ma nenapadlo robiť advokáta sebe, ako autorke, ale Eme musím.
Neboj, viem, čo robím a postarám sa o to, aby aj moja hlavná hrdinka vedela :)

Lenka27.10.2014
 

Ahoj Majka, 89 sa mi veľmi nepozdáva. Keď si prečítaš posledných pár kapitoliek a vnímaš čo Ema cíti, čo cíti Vratko, tak nejaké sušenie, pomalé prechádzanie z kúpeľne do spálne a tak určite nieje namieste. A rozvláčne opisy penisu, aj keď formou myšlienok na iné rozhovory niesú sexi. Príde mi to vulgárne. Čakala som vášeň, oheň, plamene, nie v prvom rade uspokojenie pudov. A Vratko, ako správny chlap sa pravdepodobne bude cítiť veľmi zle. Toť len môj názor, určite budú aj rôzne iné. Dúfam, že sa nenahneváš, že to píšem takto polopate.

Mária Blšáková27.10.2014
 

To vieš, že sa Vratko bude zle cítiť a Ema tiež.
Lenka, táto kapitola sa mi nepísala ľahko, ale nejde o to, že čitateľ chce nehu a vášeň. Musím sa pridržiavať Eminej povahy a situácie. Veď ešte pred necelými piatimi mesiacmi ležala na psychiatrii,totálne vyhorená a zničená. Je jasné, že milovanie, či zbližovanie cez telefon prežíva intenzívnejšie, ako to reálne, lebo tam jej nič nehrozí, no v reáli sa v nej ozýva cynická stránka. Je nedôverčivá. Drží si svoje bariéry a bojí sa uveriť, otvoriť sa, priľnúť. Preto to chladné rozlúčenie. Potrebuje to stráviť, ako tá krava, ktorá obsah žalúdka v maštali nanovo prežúva a vychutnáva viac, ako na paši :)
Ono sa jej to rozleží a ked skutočne odovzdane začne ľúbiť a túžiť, príde další šok.

Vulgárnosť jej myšlienok je akási obrana pred duševnou intimitou. Maj s ňou prosím ešte chvíľu strpenia. Jej všeličo podochádza :)
Ďakujem za komentár :)

Lenka28.10.2014
 

Jasné, tomu rozumiem, že sa bojí sklamania. Ale po takom dlhom čase a toľkých podnetoch by si telo malo robiť čo chce. Neposlúchať ju. A určite by to nebolo cynické. Jednoducho by malo reagovať a rozmýšľať a cynizovať by mala Ema až potom :) Nemuselo to tam byť napísané, malo by to tam byť cítiť bez slov, iba v náznakoch, aby si čiťateľ predstavil čo chce. Ty si v tom talent :) Takto nezostal priestor na manévrovanie.

Mária Blšáková28.10.2014
 

Lenka, sme ako kvety na lúke. Vyzeráme inak, voniame inak, dokonca i rôzne reagujeme a práve v tom je naša jedinečnosť. Neexistuje na nás žiadna rovnica. Niekto koná pudovo a potom rozmýšľa. Iný zas prehnane špekuluje dopredu a niekoho napadajú kraviny za pochodu :) Ja som asi ten posledný typ. Ema tiež. :)

Jurgen Smatanovský27.10.2014
 

No, poviem Ti, že by ma poriadne naštvalo, keby sa ku mne správala takto baba, z ktorej mi br. :-)
Ale, Emu čítam od samého začiatku a musím skonštatovať, že by bolo naozaj divné, keby sa zmenila na cukrovú hrdličku. Spurnosť ku nej patrí. :-)

Mária Blšáková27.10.2014
 

Tak Jurgen. Znova uveriť je dlhodobejší proces a len tak bezhlavo skočiť do ďalšej zaslepenosti, to by som ju musela vycápať ja, jej stvoriteľka :)
Ďakujem za zhovievavosť :)

Hogo22.10.2014
 

Pekne rozohraté záplatky, čitateľ sa nenudí, dokonca sa to medzi Emou a Slnovratom nezadržateľne schyľuje k tomu, čo už dlhší čas pozorný čitateľ tuší. Len akurát neviem čo je to tá tarantulka - to bol vtip :)

Hogo22.10.2014
 

Musím reagovať sám na seba - som nepozorný - preklep - prepáč, nie záplatka ale ZÁPLETKA - skoro som spravil s Emy zlátaninu :)

Mária Blšáková22.10.2014
 

Keď som si prečítala, v prvom rade som sa rozosmiala ako šialenec. To má Ema po mne. A potom mi napadlo, dočerta a čo ak to nie je preklep? :)
Veľmi pekne ďakujem, že si mi to objasnil. Ušetril si ma od obhrýzania nechtov :)

Mária Blšáková22.10.2014
 

Jój a ešte som zabudla:
TARANTULA je veľký pavúk. Veľa ľudí si myslí, že tieto pavúky hryzú, akonáhle sa k nim niekto priblíži. Nie je to tak!!! Pavúky používajú jed hlavne na ulovenie potravy, málokedy na obranu.
Uhryznutie od tarantuly je bolestivé, hnisá a zapaľuje sa. Tarantula ale nedokáže zabiť zdravého človeka!
Pred uhryznutím sa chráňte koženými rukavicami. Pavúka nechytajte za pusu alebo za končatiny. Pri prenášaní tarantulu uchopte za boky, alebo ju jednoducho preneste na dlani (bezpečnejší spôsob ktorý tarantulu nedráždi).

Stella Maris21.10.2014
 

Majka, viem, že všetko má svoj čas, aj to, že niekedy v najlepšom treba prestať (a doposiaľ som bola presvedčená, že je iba jedna oblasť, v rámci ktorej sa s tým druhým tvrdením nestotožňujem), a tak si už len dovolím parafrázovať Miriam, a vyjadriť vieru, že naša trpezlivosť ( a Emin nedobrovoľný celibát) budú odmenené poriadnou ružou :)

Mária Blšáková21.10.2014
 

Stella, lámem sa tu v páse od smiechu. Keď tu erotiku zvŕzam, utlčiete ma papučami.
Už v ďalšej a k tomu moja úplne prvá takáto kapitola :)

Lenka21.10.2014
 

:) veľmi pekné :) Jack London, Tulák po hviezdach, tam bolo jedinečné cestovanie časopriestorom...
V tejto situácii sa mi toto čakanie páči :) má to potom tú správnu silu :)
P.S. ak môžem poradiť, skús používať radšej slovo hovoriť ako vravieť, nie vždy to ide do uška v takej štylizácii. A inak, začala som čítať aj znova od začiatku ;)

Mária Blšáková21.10.2014
 

Lenka, niektorých detských chorôb sa mi nedarí zbaviť, i keď som na ne opakovane upozorňovaná. Asi mi fakt treba naklásť po prstoch.
Ak ideš čítať odznova... o nezrovnalosti časov viem. Chystám sa pustiť do úprav hneď, ako dokončím. Ďakujem :)

Lenka21.10.2014
 

:D:D:D nejdem hľadať chyby, idem zistiť, kto je Vratko, keď mi to na prvýkrát nedošlo :) btw, ak to vadí, nebudem upozorňovať na chyby :)

Mária Blšáková21.10.2014
 

Ani pri najmenšom, len, zodrala by si si ruky po lakte. Prvé kapitoly boli plné chýb. Emu som začala písať ako taký úlet. Ani vo sne mi nenapadlo, že by ste si ju takto obľúbili. Samozrejme, veľmi ma to teší.:)

H.Q21.10.2014
 

Ja takto chodím v posledných rokoch na dovolenky. :-)
Pekná kapitola. Predpokladám, že ten šok v závere nám vykompenzuješ.

Mária Blšáková21.10.2014
 

Jasné, že vykompenzujem. Teší ma, že si sa k Eme vrátila :)

H.Q21.10.2014
 

Nevrátila. Nikam som neodišla. Stále ťa čítam. :-)

Miriam Mikulková20.10.2014
 

Tak ale toto mi nerob, Majka. Teraz mám dokedy akože čakať?
Pekne mailom mi prepošli pokračovanie hneď. Takto ich stopneš v tom najlepšom. Trpezlivosť nie je moja silná stránka...aj keď...ruže prináša.:)))

Mária Blšáková20.10.2014
 

Miriam
Je mi ľúto :) (pozri ako:)) ale ja do zásoby Emu nepíšem. Vždy, keď napíšem kapitolu, pridám ju sem. Zväčša po šiestich dňoch, len teraz som akosi podľahla pokušeniu a napísala štyri dni po predchádzajúcej. Sľubujem, že v ďalšej nenapíšem, že sa im snívalo, alebo niečo podobné :)

Miriam Mikulková21.10.2014
 

Keď si už takto naložila do kotla, tak teraz šesť (vlastne už len päť) dní prikladaj. Tak dlho si nás romantičky nechala čakať, že už by sme si rady prišli na svoje :) A neurob to ako Martuška.
Nič tam neškrtaj. :)))

Mária Blšáková21.10.2014
 

Dúfam, že potom nebudem musieť chodiť po kanáloch (nevojdem sa) :)

Lenka17.10.2014
 

Ahoj Majka, pekne to posúvaš ďalej :) Som zvedavá odkiaľ sa poznajú. Mám kopec svojich teórií, už sa teším na vysvetlenie :) Ďakujem za vylepšenie dňa :)

P.S. Neviem, či to bol zámer alebo si tam dala Čičavu namiesto čivavy náhodou. A malo by byť: \"z nepochopiteľného dôvodu\".

Mária Blšáková17.10.2014
 

Lenka, chceš povedať, že vážne netušíš, kto je Vratko? Ak nie, tak sa veľmi teším, ale myslela som si, že to vieme všetci, okrem Emy :)
Len čo si urvem chvíľku času, opravím. Ďakujem veľmi pekne.

Lenka17.10.2014
 

To fakt? Potom všetci okrem mňa a Emy :( to sa mi nepáči :( Asi začnem čítať zase od začiatku, určite mi niečo uniklo, skrátim si tým aspoň čakanie na ďalšiu stránku :)

Mária Blšáková17.10.2014
 

Často cielene niečo zahmlievam. Pri Agáte sa mi myslím darilo držať čitateľa v napätí, no pri Eme skutočnosti tajím len jej a čitateľovi podsúvam myšlienku: Ako to, že to tej trúbke nedochádza\" :)
Už chýba len zopár kapitol, tak vydrž Lenka :)

Marta Bielska19.10.2014
 

Majka, práve som čítala u Daisy, že niektoré vydavateľstvá nemajú radi, ak je celé dielo publikované na internete. Aký máš na to názor alebo skúsenosť? Ty chceš publikovať celé? Netreba to už náhodou radšej stopnúť, aby si potom nemala nejaký problém s vydaním? Ja len tak na okraj. :-)

Alica Rynke20.10.2014
 

Dobry den.
Vyzera to, ze viete, o com hovorite. Prave to na tejto stranke (MT) hladam. Samozrejme, musim si z clankov a aj ich hodnoteni vyberat.
Maria, Stella, Marta, Daisy... z Vasich pripomienok pre inych autorov som si nasla nieco aj pre seba.VELA! Nikdy som nenapisala ziadnu knihu, dokonca ani obycajny clanok do novin, ale chcem to zmenit. Potrebujem poradit, upozornit co robim nespravne. Inak sa nepohnem dopredu.
Viem, ze mate dost svojich starosti, nie este starat sa o niekoho ineho. Ale mozno... mozno. Dakujem
Precitajte si, prosim, \'Na hrane\'.
Je to \'takmer\' skutocny pribeh. Dakujem

Marta Bielska20.10.2014
 

Milá Alica, a kde je ten Tvoj takmer skutočný príbeh? Jediné \"Na hrane\", ktoré som našla na MT, je od Mana Segera. Dúfam, že ten názov si nechceš \"požičať\", bolo by to neférové. A ešte taká drobnosť, máme si niečo od Teba prečítať a pritom uvádzaš, že si \"nikdy nenapisala ziadnu knihu, dokonca ani obycajny clanok do novin\"... Treba to viac objasniť - toť moja prvá rada :-)

Alica Rynke21.10.2014
 

Ahoj. Dakujem, ze si sa ozvala. Co sa tyka nazvu \'Na hrane\', vymyslela som ho pred mnohymi mesiacmi, ked som este netusila, ze nieco ako Mam talent.sk stranka existuje. Mojim planom bolo napisat trilogiu s nazvom Priatelky. Prva kniha sa mala volat Na hrane, druha Sofia a o tretej mam este len matnu predstavu. Zistila som, ze sa musim niektore /MNOHE/ veci ohladom pisania knihy naucit ak chcem, aby to bolo dobre. Chyba mi rutina. Takze mozno to zmenim a budem sa snazit vsetko napisat v jednej knihe. Na hrane preto, ze mnohe udalosti a situacie opisovane v knihe nie su v sulade so zakonom dotycnej krajiny a tiez zivot hlavnych postav je komplikovany. \'Takmer pravdivy\'. Hoci som nemala sancu zaregistrovat Na hrane od Mana Segera, dakujem za upozornenie. Rozhodne porozmyslam o zmene nazvu. Premyslim.
Pravdu povediac, napisala som zopar clankov do ucitelskych novin, ale od beletrie to malo daleko.
\'Na hrane\' ma zatial iba 14 kapitol (uverejnenych na MT 13). Chcem ich trochu prerobit, tak sa s dalsimi kapitolami nebudem ponahlat. Uz som dostala dobru radu od Stelly. Dakujem aj tebe za upozornenie a dufam, ze si najdes cas a precitas.
Dakujem

Mária Blšáková20.10.2014
 

Ahoj Alica.
Rada si tvoju tvorbu prečítam. Vitaj na tejto stránke a veľa šťastia.
Máš pekné meno, ako Stellina hlavná hrdinka :)

Alica20.10.2014
 

Ja som trochu ako Stellina hlavna hrdinka. Nestretla som ju uz niekedy?
Vazne. Dakujem. Co potrebujem, ste \"VY\".
Citam vase diela. Ucim sa. Som rada.

Mária Blšáková19.10.2014
 

Marti, máš úplnú pravdu, môže to tak byť, ale, ja som zlý obchodník. Som nadšenec písania a myslím na to, že Ema môže a pravdepodobne i dopadne ako Hybaj. Ako mám zradiť toľko verných čitateľov, ktorí sa ku Eme týždeň čo týždeň vracajú?
Kaleidoskop je na svete a paradoxne si ho v predpredaji kúpili práve čitatelia, ktorí ho čítali tu na mt. Nepovedali si: Načo, veď vieme, čo tam je.
Keď čítam komentáre od Lenky a Miriam, ktoré sa tešia na kapitolu, keď vidím, že Jurgen pozýva Emu na obed, keď Hugo píše, že má Emu rád ako človeka atď, nemám to srdce nedopriať im záver.:)
Poslednú kapitolu nechám krátko. Len toľko, aby si stihli prečítať tí, čo sa opakovane vracajú a potom stiahnem. Či mi to už ublíži, alebo nie, ukáže čas :)

Marta Bielska16.10.2014
 

Majka, potešilo ma, že Ema vie \"prinútiť ústa do bežnej pomlčky\" a \"somársky\" sa usmievať. Sú to nie bežné slovné spojenia a asi aj preto sa mi páčia, že nie sú otrepané.

Mária Blšáková17.10.2014
 

Hej veru, mám problém zosynchroniť sa so spisovslovenčinou :) Kedysi bežala rozprávka o malom somárikovi a ten sa tak krásne prihlúplo-zasnene usmieval. :)

Marta Bielska19.10.2014
 

Komentár s číslom 700.
Máš dobré námety, rýchle a výstižné spracovanie, záujem vydavateľstva o vydanie, tak už sa hádam niekto nájde, kto Ti tú \"spisovslovenčinu\" zosynchronizuje. Ale ja som to myslela úplne v pohode, ako vtipné.

Mária Blšáková19.10.2014
 

xixixi nepochybujem Marti. Na písaní fičím ako na legálnej droge. Ak sa \"niekomu zapáčim, tak budem rád, tak budem rád.\" To je z akejsi rozprávky :)
Keď som chcela Emu rozdeliť na dve časti, bola malá vzbura, takže zasa pohorím na rozsahu. Som s tým zmierená a budem potešená, keď sa ukáže, že som sa mýlila.

Marta Bielska13.10.2014
 

Majka, pokračovanie je opäť sľubné. S tým \"prízemím\" si ma dostala. V rámci nedostatku času mi toto sústo zatiaľ stačilo, ale už teraz uvažujem nad tým či v ďalšej kapitole potiahneš do \"prízemia\" alebo rovno do \"suterénu\" :-)

Mária Blšáková13.10.2014
 

Snažím sa utrafiť správnu mieru. Neprehnať to so španovaním ale tiež neuponáhľať to. Ak by hneď vhupli do postele, mohlo by to byť sklamanie pre oboch. Tie telefonáty ich zbližujú. Zvykajú si na seba a evidentne na seba myslia :)
PS: Potiahnéém, pravdaže :)
Ďakujem za komentár.

Viktória Roóbová9.10.2014
 

Rozkošné, pravdivé, nenásilné. Super :). Humor zo zúfalstva milujem, neberie si servítky. Smiala som sa z chuti, ďakujem.

Mária Blšáková9.10.2014
 

Ahoj Viky.
Tvoj komentár mi urobil veľkú radosť :)
Ďakujem. Pekný dník

Marta Bielska6.10.2014
 

Majka, 84. aj 85. kapitolu som čítala \"za čerstva\", len som Ti nestihla napísať. Avšak ani teraz nemám veľmi čo dodať. Možno ma iba prekvapil do veľký rozsah prvej z týchto dvoch kapitol a pritom prišlo iba k bozku a že ju \"dal\" na lopatky. No teda, to som zvedavá, aký rozsah bude mať potom kapitola, keď sa zblížia \"totálne\". Ale dúfam, že to zoberieš odo mňa s humorom... veď aj ja som sa bavila :-) Všetko dobré!

Mária Blšáková6.10.2014
 

Jasné, že s humorom. Ako inak :)
Marti, dĺžka 84-ky je relatívna. Pre toho, kto ide po deji, bola primeraná, veď sme sa dozvedeli, že má Biba priateľa a k tomu tiež, prečo bola Emina sestra Vilma pred pár dňami taká skormútená. Ema sa v 84-ke dozvedela, že jej otec-mravokárca, ktorý ju odvrhol, má milenku. Opila sa, lebo jej bolo nanič z toľkého pokrytectva a potom šla na rande, na ktoré ísť už ani nechcela a napriek všetkému to nedopadlo tak zle.
Uznávam, že na druhej strane, ak čitateľ čakal šteklivú kapitolu a našiel tam len bozk, musí sa všetok ostatný dej javiť ako desať perín zakrývajúcich hrášok. :)
Ďakujem za komentár :)

Marta Bielska7.10.2014
 

Majka, naozaj som to myslela iba vo vzťahu k ich zbližovaniu, nie k obsahu kapitoly, to by som si nedovolila. Práve naopak, obdivujem Tvoju fantáziu a pracovitosť - ale to si už odo mňa počula veľakrát.

Mária Blšáková7.10.2014
 

Ja viem Marti a veľmi si vážim, že ich čítaš. Práve s nimi oboma telefonujem v novej kapitole :)

Marta Bielska6.10.2014
 

\"do veľký\" má byť \"dosť veľký\", to robí ten môj rýchlopis :-)

Miriam Mikulková5.10.2014
 

Ahoj Majka,
no, Ema to trošku pokašľala, ale našťastie je Vratko gentleman.
Teším sa, že si im dopriala zopár hlbokých nádychov a aspoň chvíľkové prekrvenie. Všetkého veľa škodí a zdržanlivosť má svoje čaro. Všetko si potom vychutnávame oveľa precítenejšie.:)

Miriam Mikulková5.10.2014
 

A ešte k tomu strachu Majka. Dovoľ Eme vymaniť sa z jeho pazúrov. Dobrý sluha, ale pekelne zlý pán. Koľko príležitostí mi kvôli nemu ušlo. Je to môj životný (ne)priateľ.

Pekné kapitoly Majka, čakám na ďalšie romantické rande.
Dúfam, že ešte horúcejšie a neober nás o milostné scény, lebo na tom odtláčaní na stehne som sa dobre zabávala.
Milujem Tvoj svojský humor. Peknú nedeľu Ti prajem Majka. :)))

Mária Blšáková5.10.2014
 

Smejem sa na tom prekŕvení. Hej, trochu som im dopriala a ešte doprajem, no musia si zaslúžiť :)
A ku druhému komentáru - Miriam, strach a pud sebazáchovy sú rodní bratia a veľmi často si ich mýlime. Niekedy i zámerne. Obhajujeme sa tým, že sa nebojíme, len sa chránime. Vôbec sa Eme nedivím, že je vystrašená, aj keď hrá často tvrďáčku. Napriek tomu sa jej život, rovnako ako obrázok z puzzlí dáva pomaly dokopy.
A ešte... :) nie veru, o nič Vás neoberiem. Už rozkladám oheň pod kotlom. :)
Ďakujem za komentáre.

Stella Maris3.10.2014
 

Majka, myslím, že ten strach zo sklamania, o ktorom píšeš, súvisí s neistotou, ktorú každé naše rozhodnutie prináša. Mať tak krištáľovú guľu! Koľko sklamaní a zbytočne vynaloženej energie by sme si ušetrili :) Našťastie, Vratko a Ema sú v dobrých rukách (tvojich), takže sa o nich nebojím. A slivovica je najlepšia domáca a vraj to s ňou netreba preháňať :)

Mária Blšáková3.10.2014
 

Normálne mám zimomriavky, Stella. Vieš, koľkokrát som už premýšľala nad krištáľovou guľou? Alebo aspoň nad snom, ktorý by nám dal nahliadnuť do jedného dňa o desať rokov neskôr, aby sme videli, aké následky majú naše rozhodnutia.
A ku tej s-livovici :) Povedala si, že až po treťom rande :)
Ďakujem za krásny komentár. Veľmi ma potešil.

Lucinka3.10.2014
 

Mária, pravdivé poznanie.

kam miznú moje slzy
kam sa tratia slzy sveta
kde sa moje šťastie
s tvojím smútkom stretá

možno sa niekde hore
spoja v drobnom mrholení
čo sa tisne k tvári
k očiam opusteným

Prajem Ti krásnu jeseň
Lucinka

Mária Blšáková3.10.2014
 

Milá Lucinka!
Ďakujem za pristavenie i básničku.
Prajem pekný dník.

Jurgen Smatanovský3.10.2014
 

Keď Lenke Vratka, mne Emu. Idem po nej už dlho. Síce je trochu chudá, ale vykŕmim si ju.
Majka, prečítal som 83, 84, 85. Dobieham. Páčili sa mi všetky. Bude aj s? :-)

Mária Blšáková3.10.2014
 

Jasné, že bude i s. Čo sa v dnešných časoch obíde bez fajnovej slivovice?! :)
Eme odkážem, že si do nej :)

Lenka3.10.2014
 

Ahoj Majka :) Aj ja som sa asi do Vratka zamilovala, čakám na zavonenie telefónu...Ema sa mi vrýva pod kožu :)

P.S. croissante :)

Mária Blšáková3.10.2014
 

Vieš čo urobíme, Lenka? Keď sa bude Ema naďalej štorcovať, pošleme Vratkovi Tvoje tel.č. súhlasíš? :)
Ďakujem za opravu maškrty. Už som to uviedla na správnu mieru. Pekný deň.

Lenka3.10.2014
 

Platonicky iba :D Ale môžem sa spýtať manžela, čo na to povie :) Zajtra, dnes máme 19ročné výročie, to mu nemôžem urobiť :D:D:D

Mária Blšáková3.10.2014
 

Prajem všetko najlepšie.
Poriadne oslávte.:)

Lenka29.9.2014
 

Ahoj Majka, čítam s radosťou ďalej a čakám netrpezlivo na každú ďalšiu stránku :)

P.S. - vravela po hebrejsky nieje správne spojenie, je to ako krájať nechty - malo by tam byť rozprávala, hovorila...
- a pritlačiť k zemi, nie ku zemi.

Mária Blšáková29.9.2014
 

To \"vravela\" mi začalo znieť divne, až keď som si prečítala Tvoj komentár. Ďakujem Lenka a nie len za postreh. Opravím hneď, ako budem doma.

Hogo23.9.2014
 

Toto bola rýdzo babská kapitola. Pojmy ako gynekológia, menštruácia, antikoncepčné tabletky či koza poznám len teoreticky - našťastie. Rovnako zaujímavé bolo čítať komentáre k tejto kapitole. No i tak sa mi najviac páčilo slovné spojenie mútny pohľad - až som ho v tvári tej sestričky videl. Je to dobré Majka.

Mária Blšáková24.9.2014
 

O babských veciach, to je pravda, ale pre celkový dej bola nevyhnutná. Nejde len o obyčajnú prehliadku, ale veľký posun Emy, veď pred pár mesiacmi na seba doslova kašľala a teraz konečne začína myslieť i na svoje zdravie. :)
Ďakujem za komentár.

Marta Bielska21.9.2014
 

Ahoj Majka, keď som si prečítala Tvoju novú kapitolu (83.), tak v prvom momente sa mi vynorili rozdiely oproti mojim zážitkom u gynekologičky. Tej našej hovoria ženy \"sekera\", lebo je prísna a pôsobí trochu ako muž. :-) Lekárky sú rôzne, ale predsa len si myslím, že žiadna by nemala ponúknuť žene stoličku, keď nemá nohavičky (z hygienických dôvodov). \"U nás\" je taký postup, že najskôr sa vyteperím na kozu, lekárka ma vyšetrí, nezaujíma ju ako zídem dolu (ale to nie je až také zložité) a až keď sa oblečiem, usadí ma na stoličku a hovorí čo treba... Prepáč, že to tak podrobne opisujem. Aj tak som dlho váhala, či Ti to mám vôbec písať, veď všade to môže byť inak. Ja len tak na okraj. Inak sa zrejme opäť k niečomu schyľuje - tento raz k sexu, takže držím palce, aby si tú kapitolu napísala - ako vždy - bravúrne. Pekný večer.

Mária Blšáková22.9.2014
 

Okamžite zmeň sekeru! Teda vlastne doktorku :)
Marti, gynekologická rozprava už prebehla s inými čitateľkami i na mojom maily. Jednu by nezobrali bez objednania, nezagratulovali ku priateľovi, tebe nepomôžu dolu. A v ďalšom maily rovnaká sestrička.
Predtým som mala doktorku a tá mi porozprávala i o svojom psovi (predpokladám, že každej pacientke) :) Teraz mám doktora, no obaja mi podajú ruku, keď zliezam :)
Terajší doktor ma zoberie bez objednania, len pozrie, či už ubehol rok od predchádzajúcej preventívky a obaja začínajú vyšetrenie slovami: \"Posaďte sa prosím.\"
A ešte ku usádzaniu. Takmer všetky ženy chodia na vyšetrenia v sukni, alebo...ako Ema, v dlhom tričku, ktoré stačí vyhrnúť. Neviem si predstaviť, žeby bola niektorá taká odvážna a šla do ambulancie v krátkom tričku, takže si nesadá na stoličku s h.z. :)
Pekný dník prajem.

Marta Bielska22.9.2014
 

Majka, to vieš, niektorí muži sú džentlmeni. Beriem to, že každý má inú skúsenosť. Pekný deň aj Tebe. :-)

Mária Blšáková22.9.2014
 

Veľmi sa teším, že sa Sandra vrátila.
Už som ju zhltla. :)

Jurgen Smatanovský20.9.2014
 

Nechcel by som byť ženou, aj keď máte pár výhod. Dobrá kapitola. Pekne to miešaš, aby text nebol nudný a o tom istom. Inak, vedel som si ju predstaviť úplne živo. :-)

Mária Blšáková21.9.2014
 

Ani ja nechcem :)
Inak, jednou s údajných výhod sú i menšie chodidlá, lebo vďaka nim sa dostaneme bližšie ku kuchynskej linke :)
Vďaka, že si sa zastavil Jurgen.

Maja19.9.2014
 

Ahojte som tu nová. Sama sa hľadám, rozhliadam sa aké sú možnosti a sledujem nové príspevky. Prepáčte pani Mária,ale úplne od veci sem hodím otázku. Ked vložím svoje dielo, (sama ani neviem ako som to vložila), kedy sa mi to tu zjaví a kde uvidím svoj profil? Niesom antitalent do registrácii ale tu som zrejme stále neviditeľná aj pre seba :D
Dakujem za odpoved

Mária Blšáková19.9.2014
 

Milá Majka!
Ak si sa čerstvo zaregistrovala, chvíľku to trvá, kým sa objavíš. Niekedy i niekoľko dní. Svoj profil uvidíš po prihlásení a kliknutí na svoje dielo. Tiež to pre mňa bola španielska dedina, keď som sa sem zaregistrovala.
Veľa šťastia prajem.

Majka alias Miyya19.9.2014
 

Ďakujem za info Majka :). Tak časť kapitoly mojej prvotiny som tam už uložila. Len náhľad mi chýba trošku to všetko bude vyzerať na webke. Potom sa nesmejte ak to tu bude visieť niečo podivné. bohviečo som porobila. všetky možnosti som vyplnila a doplnila fotkami :D :D
Hneď ako budem mať viac času pustím sa do čítania tvojej knihy. Teším sa a beriem tento server ako nutnú kritiku a vítanú inšpiráciu :) Pekný víkend prajem

Amadeo15.9.2014
 

Sú to dobré vitamíny Mária

Mária Blšáková15.9.2014
 

Pokojne sa ponúkni. V tomto usmoklenom počasí sa nám vitamínky zídu. :)
Teším sa, že si nakukol.

Miriam Mikulková14.9.2014
 

Ahoj Majka.
Snáď mi prepáčiš to moje \"viackapitolové\" čítanie ale nepomôžem si. Keď čítam jednu niečím ju vždy cítiť - málom.
Tak som sa opäť raz dobre cítila po Eminom boku. Vtiahnutá úplne do jej sveta. Užila som si malú copaňu vykúkajúcu spoza dverí a teším sa na ďalšie rande s Vratkom.
A tie jej poznania? Sú famózne. Tak pozdravuj ako vždy.
Krásny predĺžený víkend Ti prajem Majka. :)

Mária Blšáková14.9.2014
 

Ahoj Miriam.
Teším sa, že stále čítaš a že ťa Ema baví. Tiež sa teším na rande, júj, len čo si oblečieme a ako sa budeme tváriť. Budeme hrať formu, alebo priznáme, že je to pre nás niečo výnimočné? :)
Víkendujem pracovne, tak sviatok ako piatok :)
Ďakujem za komentár.

Marta Bielska14.9.2014
 

Majka, všetko je opäť v poriadku, ale predsa len mám poznámku k tomu telefonátu. Zdá sa mi príliš „vlažný“, keďže Ema spomína, že ju rodina, vrátane sestry, úplne odvrhla. Možno by to chcelo trochu viac emócií alebo aspoň slovkom spomenúť tú tému. Držím palce do ďalších (neviem koľkých :-)) kapitol a pridávam po čase opäť 5* - ak ich systém zoberie.

Mária Blšáková14.9.2014
 

Máš pravdu Marti. Niekoľkokrát som to prečítala a niečo tomu naozaj chýbalo. Upravila som. Ďakujem za postreh.
Peknú nedeľu prajem.

Stella Maris12.9.2014
 

Majka, ako to ty len robíš, že zložité veci dokážeš vyjadriť tak zrozumiteľne a s humorom? Ak máš na to nejaký špeciálny know-how, sem s ním :)

Mária Blšáková13.9.2014
 

Po Tvojom komentári som si prečítala 2x v snahe nájsť niečo zložité :) Nenašla som. Od začiatku môjho písania mám skôr opačný pocit, že píšem tak en ten tiky. O to viac ma teší Tvoja reakcia.
Peknú sobotku.

Lýdia J.8.9.2014
 

Ad: 81

A ja som si myslela, že Ema skončila božským pokojom v duši v kapitolke 78. Chvalabohu, neskončila, ešteže som nakukla na MT.:)

Mária Blšáková8.9.2014
 

Lydka, na jej božský pokoj v duši by som nevsadila ani deravý groš. Stále je totiž poriadne turbulentná.
74-kapitola mala dve verzie. V prvej skončila Ema pod kolesami auta. Chcela som ukončiť prvú časť a začať druhú, aby nebola dlhá ako Agáta. Napriek tomu, že som Emu len trochu pokrkvala, čitatelia sa ozvali. Jeden mi dokonca kričal do telefónu, čo som to Eme spravila :) A tak prišla na rad nová 74-ka, kde som ju pekne oprášila, pofúkala a nechala kráčať ďalej... Tentokrát budem písať, kým nedokončím všetky otvorené veci a nedovediem Emu do lepšieho života :)

Lýdia J. 8.9.2014
 

Viem, keď som čítala prvú verziu, aj ja som mala chuť autorku prizabiť, preto sa ani nečudujem, že niekto nakričal na ňu. Len pekne oprašuj, fúkaj - a nechaj Emu kráčať ďalej. Je úžasná.

P.S. Koľkokrát Vám mám vtĺkať do hlavy, že u nás tentokrát neexistuje? Iba tentoraz! Mimochodom - ani gaťky nie sú, iba gatky. O tom by Ti vedel PH-faktor vyprávať.:))

Mária Blšáková8.9.2014
 

Ci pana, koľká skrytá agresivita sa v tých čitateľoch schováva. Len by prizabíjali. Som rada, že nepíšem drámu, lebo by som už bola pravdepodobne po smrti.
PS: To akože chceš povedať, že tentokrát mám na sebe namiesto gatiek gatky? Oni sa totiž náramne podobajú... júj, dobre, už som ticho.:)

Lýdia J. 8.9.2014
 

Blška, a vieš, že kedysi akýsi hodnotiteľ povedal - a ja s ním tentoraz! vrele súhlasím - na takomto opise sa dá usúdiť, či autor má spisovateľský talent. Tak skús Emu nechať plávať.

Uvidíme.:)

Marta B.6.9.2014
 

Majka, prečítala som si 79. a 80. kapitolu. Nuž, Ema to má o kúštik ťažšie, ako by sa patrilo. Ale nech si nedomýšľa nič zlé, veď to iba mužská ješitnosť chlapom velí: Neprišla si, tak ani ja neprídem. O dva dni príde s prosíkom, lebo sa mu zunuje trucovať... :-)

Mária Blšáková7.9.2014
 

Milá Marta!
Tento komentár som čítala niekoľkokrát a zakaždým som sa vycierala ako Goro b.t.
Som veľmi rada, že Emu povzbudzujete, ľutujete, tešíte sa z nej. Dokonca svojho času dostala gratulácie i pozvanie na obed.:) Teší ma, že ju beriete ako existujúceho človeka.:)
Ďakujem za komentár. Peknú nedeľu.

Marta B.7.9.2014
 

Majka, jasné, že sme si Emu obľúbili. Želám jej, aby už nezažila žiadne sklamanie, ale práve naopak, zaslúži si veľkú lásku...
A k tomu Ti - ako autorke - želám šťastnú ruku pri výbere slov :-)

Mária Blšáková7.9.2014
 

Tak to ťa potom možno poteší nová kapitola, ktorá mi práve zliezla z klávesnice :)
Ďakujem Marti za podporu.

Marta B.7.9.2014
 

Najnovšia kapitola (81) je opäť super. Čítam ju ešte za horúca. Všetko kvitujem, ale tú poslednú vetu najviac:-)

Mária Blšáková8.9.2014
 

A bude ešte lepšie :)

Hogo4.9.2014
 

80-ka: tak toto je stará dobrá Ema s jej duchaplnými monológmi - pošmákol som si. Ale tých mužov až tak opľuť nemusela :)

Mária Blšáková4.9.2014
 

A tentokrát si Emu zastanem. (Vždy si ju zastávam) :). To ja, JA, som im naložila. Napriek tomu to nebolo opľutie, ale súhrn, podľa hesla:Keď vtáčka lapajú, pekne mu... že la la la :)

Stella Maris4.9.2014
 

Ahoj Majka,
tvoje poznanie dňa mi pripomenulo slová jedného kamaráta, ktorý sa mi raz posťažoval, že ho na ženách najviac vytáča to, že niečo povedia, niečo iné si myslia a niečo iné urobia :)

Mária Blšáková4.9.2014
 

No vidíš Stella, aké sme všestranné a oni myslia len na jedno... :)))

Mima5.9.2014
 

Hneď mi je veselšie, dievčatá :x)
Nebojím sa o Emu. Je dobrá. Vratko mal určite dôvod byť taký strohý, ale ide po nej :x)

Mária Blšáková6.9.2014
 

Veruže ide, ako pes po údenom :) Vitaj Mima.

Lenka4.9.2014
 

Na Eminom mieste už dávno rozmontujem počítač, nech to má spád. O šťastie sa treba predsa trošku aj usilovať :)
Inak, teším sa, že píšeš ďalej :)

Mária Blšáková4.9.2014
 

Ona sa usilovala dlhé roky a už sa jej akosi nechce. Rada by, keby sa pre zmenu usiloval niekto iný :)
Inak, teším sa, že čítaš ďalej :) Veľmi.
Pekný dník Lenka

Hogo31.8.2014
 

Som príjemne prekvapený, ako sa ironická a štipľavá Ema postupne mení na citlivú a vnímavú osôbku - máš Emino smerovanie zjavne dobre premyslené. Držím ti palce.
PS - Eme zas nevyšlo rande a nepomohli ani iné gaťky :)

Mária Blšáková31.8.2014
 

Už jej neostáva nič iné, len ísť na rande bez nich :)
Ema sa stretla s... aké meno jej dať, keď má každý deň iné? malou kamarátkou už tretíkrát a ich začínajúce priateľstvo je celkom iné ako všetky doterajšie,ktoré Ema mala, či má. Dospelá žena a dievča s obrovskou fantáziou. Celkom ju chápem, že je pri nej iná, ale máš pravdu, celkovo je miernejšia. Asi ju kopnem do päty, nech ukáže niečo zo starej Emy :)

Amadeo31.8.2014
 

Ahoj, zaujalo

Mária Blšáková31.8.2014
 

Ahoj Amadeo. Teší ma, že si nakukol :)
Pekný večer.

Miriam Mikulková30.8.2014
 

Ahoj Majka.
Máš pravdu, tá malá dlaň vložená do veľkej prináša rovnaké množstvo lásky.
Je iná, ináč sa rozlieva, ale napĺňa rovnako po okraj.:)
Myslela som, že ich pošleš na tú zmrzku v trojici, ale to asi až v ďalších kapitolách, či? :)

Mária Blšáková30.8.2014
 

Určite by to bolo zaujímavé, no nemohla som to urobiť, lebo by som si zahatala cestičku pre ďalšie plány.
A Ema o veľa neprišla. Chystám pre ňu romantické rande, len ešte musím nájsť vhodnú lokalitu :)
Pekný dník Miriam.

Ella24.8.2014
 

Som tu nová a páči sa mi Váš štyl písania.Chcela som iba pridať uznanie.Optimizmus a iróniu mám rada :-)

Mária Blšáková25.8.2014
 

Vitaj Ella :)
Teším sa z novej čitateľky. Ak ešte len začínaš, upozorňujem, že ťa Ema občas nadvihne zo stoličky :)
Pekný deň. M.B

Marta B.24.8.2014
 

Kapitoly 76. - 78. prečítané,sú dobre nasmerované. Súhrn od Biby dáva tušiť schyľovanie sa k záverečným titulkom. Alebo sa mýlim?

Mária Blšáková24.8.2014
 

Si veľmi vnímavá čitateľka. :) Nechcem všetko uťať dvoma či troma kapitolami, ale už neotváram nové zápletky. Po troche uzatváram staré. Ešte je čo dotiahnuť. Včerajšiu kapitolu som písala včera ráno o piatej a niečo mi v nej ešte chýba. Doplním, kým sa pustím do ďalšej.
Peknú nedeľu Marti.

Stella Maris23.8.2014
 

Ahoj Majka,
ale musíš uznať, že takýto antivirák nainštalovaný na uvedených miestach, môže byť celkom užitočná vecička :)

Mária Blšáková23.8.2014
 

Máš pravdu, Stella :) Určite by nás to ušetrilo od mnohých boľačiek. :)

Jurgen Smatanovský23.8.2014
 

Páčilo sa mi to zohrievanie :-) Veľmi pekne napísané. Prajem pekný víkend Majka.

Mária Blšáková23.8.2014
 

Tak si si, milý Jurgen konečne prišiel i po inšpiráciu, nie len po nakladačku :)

Janička17.8.2014
 

Tak dávno som nebola na rande. Pripomenula si mi prípravy na takúto udalosť. Páčilo sa mi, že si sa tam nepokúšala natlačiť \"iskrenie, búšenie srdca a iné medíky.\" Nemá Vratko brata?

Mária Blšáková18.8.2014
 

Vratko nie, Janka, ale ja mám :)

Miriam Mikulková10.8.2014
 

Ahoj Majka.
Vidím, že mojim preskočením 74 mi asi veľa ušlo. Neviem, čo si Eme postvárala, ktoré kostičky si jej chcela polámať a teší ma, že som bola vtedy \"neprítomná\"...75 s úsmevom a evanjelium podľa Emy...rada pre všetky ženy. :)) Pekný večer Majka. :)

Mária Blšáková11.8.2014
 

Rada ti pôvodnú, toľko diskutovanú 74-ku prepošlem, ako dôkaz, že som ju len trochu pošteklila :)
Mentorovala, že? No, čo už s ňou.

Stella Maris9.8.2014
 

Milá Majka,
k tvojmu textu som sa síce dostala prvýkrát iba teraz, keď už máš za sebou uctyhodný počet kapitol,ale tak dobre som sa už dávno nebavila. Jednotlivé poznania si asi vytlačím a zavesím nad pracovný stôl, pretože každé z nich v sebe nesie myšlienku, ktorú ty dokážeš podať veľmi vtipným a príťažlivým spôsobom. Asi som ti mojím komentárom po lingvistickej a štylistickej stránke veľmi nepomohla,možno, keď toho prečítam viac a budem sa vedieť vyjadriť aj k zápletkám, tak pridám i kritické komentáre, ale pochvalu si zaslúžiš, minimálne za nápad a spôsob, akým si svoje myšlienky dala na papier. Tak nech ťa múza kope ďalej :)

Mária Blšáková9.8.2014
 

Milá Stella!
Tvoj komentár ma potešil tak, až mi srdce podskočilo. (Dúfam, že Pánbožko za toto moje klišé ušetrí mačiatko, keďže som ho dala do svojho komentára, nie do Emy) :)
Pokojne mi vytkni všetko, čo Ti nebude sedieť. Viem, že má Ema nie len obyčajné muchy, ale i mäsiarky, no chcem najprv dopísať a potom budem opravovať.
Veľmi pekne ďakujem za komentár. Teší ma, že som ťa pobavila :)

Stella Maris11.8.2014
 

Majka, o mačiatko sa neobávaj. Pozri, ja píšem zatiaľ iba do šuplíka, ale hneď v anotácií mám toľko klišé, že keby to bola pravda, mačací rod by už bol tak zdecimovaný, že by skončil na listine ohrozených druhov :)

Mária Blšáková11.8.2014
 

Stela
Predstav si srdcervúci plač so zlomeným srdcom a potom tuhnute krvy a svet, ktorý sa prestal točiť. Už chýba možno len srdce na dlani, a všetky mačiatka majú po vtákoch :)

Marta B.7.8.2014
 

Majka, tak teraz \"zírám\", že ideš naplno ďalej. Zaujímavú tému si otvorila. Myšlienky sú pekné, miestami poučné... iba trošíčku by som ten Emin monológ prestriedala Bibinou reakciou. Jasné, že si to zasa predstavujem \"naživo\" a ja by som veru nevydržala tak dlho počúvať výčitky od kohokoľvek.
Verím, že Ty to teraz nezoberieš ako výčitku, ale iba ako praktickú radu diskutujúcej.
Budem rada, ak si to Biba rozmyslí. Ja od istého času tiež tvrdím, že ženatým sa treba radšej oblúkom vyhýbať.

Mária Blšáková7.8.2014
 

Marti, ona to vie, že šla ako kosačka.:) Nepustila ju k slovu. Aj ja to viem :) Bol to môj zámer, nechať ju urvať sa z reťaze. Byť Bibou, tak ňou zatrasiem, alebo ako kvoku oblejem studenou vodou :) Uzná to i Ema, ale... samozrejme až v ďalšej kapitole. Ale aj tak sa na to ešte pozriem.
Ďakujem :)

Mária Blšáková8.8.2014
 

Mala si pravdu :) Bolo to tam neprirodzene prehustené. Upravila som. Vďaka za upozornenie :)

Jurgen Smatanovský7.8.2014
 

Stavím sa, že si Biba nedá povedať :-)
Majka, ja som asi masochista, keď sem vždy prídem po nakládačku :-)a ešte sa mi to i páči. Dúfam, že som sa trafil do správneho názvu úchylky.

Mária Blšáková7.8.2014
 

Jurgen, Ema nie je dokonalá a uvedomí si, že to s tou kázňou prehnala. Je pod vplyvom vlastných zlých skúseností :)
Pekný večer.

Marta B.5.8.2014
 

Majka, zasa som si uchytila okrúhle číslo: 600. komentár - a to nepotrebuje viac slov.
Držím Ti palce s Emou, aby bola čím skôr na pultoch kníhkupectiev. Zaslúži si to!! Teda, Ty si to zaslúžiš :-)

Mária Blšáková6.8.2014
 

Obe Ti veľmi ďakujeme <3

janča4.8.2014
 

Čítala som obe 74-ky a obe sa mi páčili.

Mária Blšáková4.8.2014
 

Srdečná vďaka Janka. V niektorom z článkov tu na mt som sa dočítala, že by sa autor nemal snažiť ulahodiť väčšine a písať, ako cíti. Tvoj komentár ma veľmi potešil :)

Kristína Ježovičová4.8.2014
 

Majka, nedá mi nenapísať... ako som ti v maily spomínala, mne sa prvá verzia 74.kapitoly páčila viac.
Ale niet pohýb, že aj druhá je veľmi dobrá. Škoda, že si nenapísala viac o tých LP pokladoch. Zrejme nabudúce :)
Ulahodiť každému sa nedá, hoci... veľmi by sme chceli.

Mária Blšáková4.8.2014
 

Kikuš, sú to krátke epizódky, tak musím niekedy dávkovať. Nemôžem opísať celý obchod, lebo by mi nabudúce nič nezvýšilo, ale určite sa vyhrám so sortimentom :)
Ďakujem za komentár.

Gabriel Németh3.8.2014
 

Mária, ospravedlňujem sa, že som ťa prekrsti na Martu, no na Marty som v súkromnom živote akosi zaťažený.
Dúfam, že sa nehneváš, ale som rozospatý, oči ako kanagon pozliepané a šálka kávy ešte neúčinkuje, takže ahoj, Mária, si skvelá autorka! Ahoj krásny deň želá Gabriel

Mária Blšáková3.8.2014
 

Aj ja sliepňam. Bola som vyhnať syna do práce. Ďakujem za pristavenie Gabriel i za komentár. :)
Pekné meno...Marta, takže pokojne ma premenuj :)

Gabriel Németh3.8.2014
 

Marta, rád ťa čítam zrána - skvelé - dávam plný počet hviezdičiek. Gabriel Németh

Marta B.3.8.2014
 

Majka, čítanie 74. kapitoly som si odkladala na dnes. Avšak dobre, že som tú pôvodnú nečítala. Však, podľa toho čo spomínaš v komentároch, Ema by sa musela liečiť aj do Vianoc... a toľko strán by Ti veru nevydalo žiadne vydavateľstvo.:-)

Neverím však vlastným očiam, že Hybaj na pokec! nemôžu vydať kvôli rozsahu. Po prvé, v kritériách súťaže nebola uvedená horná hranica počtu strán - čo mohlo byť a bolo by po probléme. Po druhé, tvrdá väzba je naozaj príliš drahá. Po tretie, kde je napísané, že autorka nevie rozstrihnúť knihu na dve polovice a vydať ju v dvoch častiach. Alebo po štvrté, a to viem, že Teba takú \"zhovorčivú\" by asi zabolelo najviac, mohla by si knihu prinajhoršom skrátiť. Držím Ti palce, aby sa to vyriešilo k obojstrannej spokojnosti. V opačnom prípade je tu ešte možnosť po piate, vydať knihu inde. (Ale k tej sa osobne neprikláňam. Neviem, či je vhodné také odskakovanie si inam a potom sa vrátiť, akoby sa nič nestalo...)

A ešte otázka: To už máš prísľub aj na vydanie Skrátka mi preplo? Trochu sa v tých komentároch strácam.

Mária Blšáková3.8.2014
 

A vieš, že sa v tom strácam už aj ja? Vysvetlím ti mailom :)
Skrátiť Hybaj? To si dám radšej odrezať z jazyka :)
Peknú nedeľu prajem.

Mária Blšáková3.8.2014
 

:) Ešte niečo Marti. Kde si zobrala, že by maródovala do Vianoc, keď si nečítala pôvodnú kapitolku? :)
Zlomená ľavá noha, tri prsty na pravej ruke, jedno zlomené rebro a otras mozgu.
Sádru by mala maximálne šesť týždňov. Keďže je u nej 5.máj, už koncom júna by mohla vylihovať pri Dráždiaku :)

Marta B.3.8.2014
 

Majka, to zasa neber vážne. Veď som to ukončila smajlíkom. Bola to iba trochu ironická poznámka na konto vydavateľstiev. Ja som ponúkla iba raz jednému vydavateľstvu ukážku práce - to som tu ešte nebola prihlásená. Odozva kladná, ale financie nie sú a že sa mám radšej obrátiť na väčšie vydavateľstvo. Inam však väčšinou treba predložiť celé dielo atď. Keby som prispela alebo zohnala sponzora, tak by mi to vydali. Ale veď to by som si to potom mohla vydať aj sama, keby že mám financie.
Mnohí ponúkajú svoju tvorbu do viacerých vydavateľstiev naraz a podľa situácie sa rozhodujú.
Verím, že sa Ti Hybaj na pokec! podarí vydať. Treba skúšať, kde sa dá a potom sa správne rozhodnúť.
Peknú nedeľu :-)

Kristína Hušeková2.8.2014
 

Tak som si prečítala diskusiu a zamyslela sa... A tu sú moje závery: čítanosť máš vysokú, ohlasy čitateľov pozitívne. To by mohol byť dobrý argument pre vydavateľstvo, aby vydali tvoje dielo knižne a riskli aj tú tvrdú väzbu. Pokiaľ ide o počet strán, nevidím problém rozdeliť román do dvoch dielov. Čo si ty horšia ako nejaká taká Rowlingová, čo svoju prvotinu napísala hneď sedemdielnu? Prvý vydavateľ ju odmietol a potom si mohol akurát tak hlavu tĺcť o stenu, že aký bol tĺk, keď zistil, o aký skvost prišiel...
Takže držím palčeky pri pokračovaní.

Mária Blšáková2.8.2014
 

Rozosmiala si ma Kristínka. Dúfam, že si postrehla, že som pôvodnú kapitolu zmazala a napísala novú v ktorej Ema nemá ani škrabanček. Možno ostanem navždy inventárom tejto stránky, ale nebudem riskovať petíciu na záchranu Emy :)

Kristína Hušeková1.8.2014
 

Majka, ale veď nemôžeš Eme (a čitateľom) robiť takto zle! Ema si nezaslúži toľko smoly v živote. Už jej konečne niečo dopraj! Tak šup-šup, sadaj za počítač a daj to do poriadku :)
Mimochodom, kedy sa môžeme tešiť na knižnú podobu Hybaj na pokec? Miesto v knihovničke už mám pripravené...

Mária Blšáková1.8.2014
 

Kristínka, Hybaj je údajne dlhý, tak má s veľkou pravdepodobnosťou smolu. A Ema...
nič by som si viac nepriala, ako pokračovať.
Spýtam sa teda aj teba. Urobiť to?
Prečítaj si nižšie dôvody, prečo som napísala 74-ku.
Pekný dník.

Michaela Dzúriková2.8.2014
 

Urob, urob, urob!!! Nelám ju, nezrážaj. Prosím.:o)

Mária Blšáková2.8.2014
 

:) Už je tam, Miška.:)
Pekný deň prajem.

Hogo1.8.2014
 

Neviem či ťa odradili škarohlídi - podľa Stana Štepku škaredopozerači, ale tento záver je....no....prinajmenšom unáhlený a to som musel dlho hľadať vhodné slovo, lebo, ako prvé, ma napadalo celkom iné slovo. Ja by som ti navrhol \"druhé podanie\" - ako v tenise :) ak nevyjde to prvé, stále to môže zaratovať ešte druhé podanie. A ináč súhlasím s Lenkou, príliš veľa pootvárané a nič neuzavreté - namaškrtíš a potom necháš tak? zo dňa na deň? Popremýšľaj Majka o svojom rozhodnutí, myslím, že nebudem sám, kto uvíta ak prehodnotíš svoje zámer.
PS - čo ešte vyvedieš tej Eme? čo tak lobotómia?

Mária Blšáková1.8.2014
 

Napadá mi množstvo ekvivalentov na to dlho hľadané slovo.
V poslednej kapitole som Emu nezabila, len jej \"zlámala\" pár kostičiek.
Rozmýšľam tak, až sa mi z hlavy parí.
(Lobotómiu si Ema priala v jednej z prvých kapitol.)

Lenka1.8.2014
 

Ahoj Majka, prečítala som 74. Pekný zvrat :) Ale...
Podľa môjho skromného názoru, posledné modré písmenka tam nepatria. Ak by to bol životopis Giovanni Bocaccia, beriem, nemusí sa predsa nič extra prihodiť, vyriešiť a tak. Ale v Eminom príbehu predsa musí byť nejaká veľká zápletka, vyvrcholenie a rozuzlenie...Otvorila si veľa zápletiek a skoro všetky zostali otvorené. A tie, ktoré sa uzatvorili, vysvetlili boli \"tiché\". Žiadny extra zvrat ako láska na celý život, úžasná kariéra ilustrátorky, zistenie, že Klára (tak sa tuším volala) je nejaké tajomstvo z minulosti. A čo bývalý, čo puzzle s Eminou tvárou, prečo nemaľuje, čo nová práca a kto je Slnovrat... Moja predstavivosť išla na plné obrátky, ale v Tvojej knihe musí byť príbeh Tvojej tvorivosti. Na ten som zvedavá. Bola by škoda nevyužiť Tvoj talent narábať s jazykom. Nemusí sa Ti to páčiť, je to len môj názor pozorovateľa, ale skús nad tým porozmýšľať. Viem, že si sa neurazila, niesi taká :) Držím palce a teším sa na to, čo bude ďalej :)

Mária Blšáková1.8.2014
 

Milá Lenka!
Máš úplnú pravdu vo všetkom. Dokonca i v tom, že sa neurazím.:) Niet totiž za čo. Vysvetlím, prečo som sa rozhodla ukončiť Emu. Môj Hybaj, veľmi som sa tešila, že má našliapnuté na vydanie, no paradoxne som pohorela na rozsahu diela (360st). Došlo mi, že keď budem v písaní tohto románu pokračovať, nemá šancu uzrieť svetlo sveta v knižnej podobe. Všetko sa dozvieš. O práci, jej rodine, puzzliach, láske i Slnovratovi. Dokonca oveľa viac. Ver mi, že by som si veľmi priala pokračovať v písaní a dať všetko do jedného celku, ale bolo by to len ďalšie dielo do šuplíka, ktoré nemá šancu na vydanie.
Ďakujem za komentár. Pekný dník.:)

Felis Catus2.8.2014
 

360 strán je priveľa? Čo je to za blbosť? To nemajú dosť papiera, či čo? Teda napr. taká Pieseň ľadu a ohňa by u nás nemala šancu na vydanie?

Mária Blšáková2.8.2014
 

Veru tak. Pevná väzba je pre začínajúceho autora drahý risk. Ak by to bolo niekoľko desiatok odtieňov nejakej :) bolo by to iné :)

Felis Catus2.8.2014
 

No, ja neviem. Vybrala som náhodne z knižnice tri hrubšie paperbacky, jeden má 600, druhý skoro 700, tretí vyše 900 strán. Teda asi len v pevnej väzbe to nebude.

Lenka1.8.2014
 

Takže existuje šanca, že si to prečítame v knihe? Dobre som to pochopila? Navnadila si nás a prečítame si to v knihe? Musím uznať, že mňa si teda navnadila :) Kedy to bude??? :) Dúfam, že hneď v septembri, držím palce :)

Mária Blšáková1.8.2014
 

Lenka. Neznášam filmy či knižky s otvoreným koncom. Preto som pri Hybaji dotiahla osudy všetkých hlavných i vedľajších postáv. Presne rovnaký zámer mám i s Emou, ale ocitla som sa pred veľkou dilemou. Buď budem neprerušene pokračovať v písaní a pripravím sa o šancu na vydanie, alebo s úcty k verným čitateľom, ktorí Emu čítajú tu na mt budem pokračovať a znova prešvihnem komerčné kritériá vydavateľstiev v súvislosti s rozsahom. Brožúrovaná väzba knižky by sa mala údajne vojsť do 150-190 strán. Poraď mi. Pokračovať a nechať poslednú kapitolu len ako možnosť z inej dimenzie? Ak áno, naviažem na 73 kapitolu a uchránim Emu od zrážky s autom a dlhou práceneschopnosťou. :)

Mária Blšáková4.8.2014
 

Ty kokso...Lenka, ja ťa zbožňujem :)
Ver tomu, že s každou postavou, čo sa v Eme mihla mám svoj zámer a dúfam, že ma môj zmysel pre načasovanie nesklame :)
Som pred jedným betónovým Berlinským múrom s názvom erotika. Drž mi palce :)
...a ďakujem.

Lenka4.8.2014
 

Ťažko radiť, ale bola by škoda, keby si bola \"len\" šuflíkovou autorkou, nemyslíš? Ja by som asi zobrala svoje doterajšie dielo, čítala slovo po slove, opravila chyby (na začiatku si ich mala celkom dosť). Našla by som niekoho, kto rediguje, resp. vedel by mi profesionálne poradiť a dopracovala to do celku. Myšlienku určite máš, vieš ako by si chcela ako by sa to malo \"skončiť\". Napriek tomu, že ako Tvojej vernej čitateľke by mi bolo ľúto, že budem musieť čakať :) A orientovala by som sa radšej na vydanie knihy. Myslím si, že si dobrá, vychytáš muchy a výjde to :) Bude to ťažké, ale asi niektoré línie budeš musieť vyhodiť (môžu sa však zísť v pokračovaní). Sprehľadníš dej, doplníš zmysel postavám, ktoré sa mihli a stratili. A výjde to :)

Lenka29.7.2014
 

:) čakám netrpezlivo na ďalšiu stránku :)
P.S. Mala si na mysli asi \"pocuchané nervy\" - čechizmus. A dalamánku jem \"s\" takou chuťou - nie z takou chuťou :)

Mária Blšáková29.7.2014
 

Ďakujem Lenka. Celý víkend sa nedalo upravovať, lebo prílohy neboli. Dnes všetko nabehlo v poriadku a teraz, keď som chcela upraviť, zas sú tam akési haky-baky. Hneď, ako to pôjde, uvediem na pravú mieru :)
Pekný deň.

Lýdia J.27.8.2014
 

Blška, a lečové šniceľky boli?:) Pošli, prosím, od kapitolky 68.

Mária Blšáková27.8.2014
 

Veru neboli. :) Ďalšie kapitolky pošlem :)

Hogo27.7.2014
 

Pobavila si ma a aj som sa začervenal za toho chrapúňa poondiateho a že všetci chlapi sú rovnakí...nejdem robiť advokáta mužom, nepomohlo by to, dostali sme to od Emy rovno medzi oči. Ale súčasne verím, že príde deň, keď Ema prehodnotí tento postoj. Dobrá kapitola, držím palce Majka.

Mária Blšáková27.7.2014
 

Napriek evidentným zmenám je Ema stále zbrklá a veľmi impulzívna, aj keď sa snaží.
Ďakujem, že si mi nevytkol neprehľadnosť. Hneď, ako mi admin vráti príspevky, upravím. A ešte... sľubujem, že keď sa raz
dá úplne dokopy, ja prvá sa za vás mužov prihovorím, nech trochu uzná, že nie ste všetci na h...figu :)

Miriam Mikulková26.7.2014
 

Som sa pristihla, že už sú mi aj dve kapitoly málo. Mám rada to krehké stvorenie, teším sa, že sa Eme začína dariť. Je na správnej ceste. Ešte prestať si pripaľovať toľko cigariet a bude to fajn. Ozaj Majka, odkáž jej nech pozdraví deda mráza. :)))

Mária Blšáková26.7.2014
 

Ahoj Mirka.
Rada by som ti poslala niečo dopredu, žiaľ posledná kapitolka je produkt z rána a nová musí dozrieť :)
A... podsuniem Eme Tvoj pozdrav pre maróza. :)
Ďakujem za komentár, moja verná čitateľka.

Marta B.26.7.2014
 

Ahoj Majka, práve som si prečítala 72. a 73. kapitolu. Čítali sa mi výborne. Ema sa vracia do bežného života a to je dobré.
Želám Ti pekný víkend :-)

Mária Blšáková26.7.2014
 

Vždy tŕpnem, či pri jej návrate do života nezačne byť nudná. :)
Ďakujem Marti za priazeň i komentár.:)

Mária Blšáková26.7.2014
 

Neviem, čo za škriatok dnes úraduje na tejto stránke, ale po vložení príspevku a následnej snahe o úpravy som nenašla ani jeden vložený text. Napriek tomu, že sa nová kapitola objavila. Takže sa dopredu ospravedlňujem za neprehľadnosť, neexistujúce odstavce a iné nešváry. Odstránim hneď, ako si škriatok zdriemne. :)

Lenka22.7.2014
 

Veľmi pekná kapitolka :)
P.S. Prezerám si ho evidentne okato a on \"sa\" usmieva - chýba tam \"sa\".

Mária Blšáková22.7.2014
 

Ďakujem Lenka. Vždy si to prečítam niekoľkokrát a vidíš, vždy niečo ujde :)
Teším sa, že Ti sa páčila :)

Lenka22.7.2014
 

:D:D:D pekne si to napísala :D:D:D mňa baví čítať dokonca aj Tvoje odpovede ku komentárom :D:D:D

Amadeo21.7.2014
 

Ahoj Mária, ako vždy duchaplné písanie. Oprav si \"nech si to v pokojne dvihnem\" asi je tam navyše \"v\", alebo môže byť \"v pokoji\".
Pekný deň.

Mária Blšáková21.7.2014
 

Ďakujem Amadeo. Naozaj tam bolo véčko navyše :)
Duchaplné sa v v komentároch objavilo tuším prvý raz a veľmi potešilo. :)
Pekný deň i tebe.

Kristína Ježovičová14.7.2014
 

Ohrievané halušky ešte väčšmi milujem. Odporúčam jesť ich trikrát denne. ako decko som to tak robila :)Ten papier som skrkvala i ja, na základe Tvojho odporúčania, pamätáš? Bolo to pred pár mesiacmi.
PS: Onedlho bude u \"teba\" leto. Asi by som mala vzkriesiť moju zabíjajúcu sa Soničku.

Mária Blšáková15.7.2014
 

Jasné, že pamätám :) A vidíš, ako dobre si spravila, že si ma počúvla :)
Veru, už sa oteplieva. Treba trochu oprášiť Soňu, lebo z nej už isto visia pavučinky :)

Lenka14.7.2014
 

:D:D:D skvelé, doktorko mi bude chýbať...ale na druhej strane som strašne zvedavá na Slnovrata.

P.S. \"ja jej vravím o maili\" je správne, genitív jednotné číslo, dnes je to asi najbežnejšia chyba preberaná z médií.

Lenka14.7.2014
 

prepáč, lokál :D:D:D

Mária Blšáková14.7.2014
 

Kde je aký lokál? Patrilo by sa mi niekam zájsť. Ani narodky som neoslávila :)
Ďakujem Lenka, opravím. S doktorkom sa ešte nelúč. Vráti sa :)

Hogo14.7.2014
 

Uf....k 71-ke...nech je kapitola o vetu dlhšia, tak sa zadusím, až som prestal dýchať, tak som hltal tvoje písmenká. Úžasné, Biba bola úžasná. Tento krát Biba perlila. Koľko pravdy je v jej myšlienkach. Pravdy, pred ktorou mnohý radšej zatvárame oči a pcháme hlavu do piesku ako pštros. Je to výborné.

Mária Blšáková14.7.2014
 

Pri čítaní tvojej prvej vety i mne priškrtilo kyslík. Povedala som si: Á sakra, idem do basy, za dusenie čitateľov :)
Veľmi sa teším, že sa tento román páči a zároveň ma to prekvapuje, lebo od začiatku mám pocit, že sa píše sám a ja prepožičiavam len ďubkajúce prsty.

Amadeo14.7.2014
 

Zanechávam svoje otlačky.

Mária Blšáková14.7.2014
 

A kedy si prídeš po korunky? :) S babkou sme pred pár dňami boli u zubárky tiež zanechať otlačky a zúbky budú o týždeň :)
Ďakujem, že si sa zastavil Amadeo.

Marta B.13.7.2014
 

Majka, prečítala som si ďalšie kapitoly (70. a 71.) a musím Ti napísať, že sa teším z toho posunu deja. Podľa mňa si sa \"rozbehla\" dobrým smerom.

Mária Blšáková13.7.2014
 

Už si to Ema i jej čitatelia zaslúžili :)
Ja som sa dnes potešila Tvojou tvorbou :)

Jurgen Smatanovský13.7.2014
 

Ahojte dievčatá - Majka, Ema, Mirka.
Zasa sme pokope.:-) Bolo to zvláštne, prečítať si tento súhrn, konštatovanie, či názor, ale musím k tomu povedať, že je to mrazivo - pravdivé. Ten masový vrah ma poriadne rozosmial.:-)

Mária Blšáková13.7.2014
 

Vitaj Jurgen :)
Ema akoby naozaj žila svoj vlastný život, lebo som bola skalopevne presvedčená, že takáto kapitola nevznikne. A zrazu sa mi začala natískať, podsúvať. V noci sa mi to v hlave \"hemžilo\" dialógmi, až som jej nakoniec musela ustúpiť a nechať si ňou ovládnuť klávesnicu :)

Miriam Mikulková13.7.2014
 

Ahoj Majka,
Robím to takto. Vždy si naschváľ neprečítam jednu kapitolu, aby som mohla čítať dve naraz. A poviem Ti je to zážitok.
Neviem kedy bola Biba u mňa rabovať, ale ukradla mi toľko myšlienok až mi pri čítaní naskočili zimomriavky. Myslím, že vo veľa veciach má pravdu. Snažíme sa prispôsobiť, byť dokonalí, až zabúdame byť šťastní.
Teším sa na ďalšie dve kapitoly a Emine i Bibine hefty.:)))
Peknú nedeľu Majka :-)

Mária Blšáková13.7.2014
 

Miriam.
Naozaj si nespomínam, kedy som za PC sedela s takými obavami a očakávala, kedy mi niekto naloží za hanobenie najzákladnejšej inštitúcie :) Až mi nabehli zimomriavky, keď mi v mailoch naskočil oznam o novom komente.
Som rada, že tie moje baby za ich názory nikdy nezatracuješ.
Ďakujem Miriam za komentár i zhovievavosť :)

Miriam Mikulková13.7.2014
 

Akoby som mohla? Už som raz napísala, že ja ľudí nesúdim.
O tom, že som sa v tých dvoch babách a Tvojej úprimnosti takto ich podať našla, písať snáď ani nemusím. Určite si nič nezhanobila, len si sa pozrela triezvym pohľadom zrelej ženy, ktorá sa neskrýva za spoločenské konvencie.
Vážim si Ťa Majka, preto, že riskuješ to naloženie. Myslím, že žiadne nebude. Ozaj a s tou bodkou si pripomenula Grega s jeho záverečnou čerešničkou na torte.:))))

Mária Blšáková13.7.2014
 

Ani ja nesúdim, veď každý žije ako vie, ako smie a ako mu okolnosti dovolia.
Veru Miriam, často čakám, že ma niekto pošle do... niekam :) Koledujem si za tieto neštandartnosti. :)

Mima12.7.2014
 

A už mám papierovú hrču v krabici so silonkami :-)
Cvočica, trdelník, neveriaca Tomášica, Francek, to je len zlomok toho, nad čím sa musím usmievať.

Mária Blšáková12.7.2014
 

Mima
Možno neuveríš, ale tiež som skúsila :)
Čakali ma skúšky z nemčiny a veľmi som sa bála. Tento úlet mi povedala sestra a ja som to poriadne ofrflala. Napriek tomu som na zdrap papiera napísala, že chcem prejsť skúškami a dostať prácu. Obe veci sa podarili. Mala som tam ja trúba pripísať, že chcem, aby mi vyšla knižka :)

Hogo10.7.2014
 

Ahoj Ema, pri čítaní tvojich zápiskov sa podvedome dostávam niekde blízko k tebe a s obdivom sledujem vernosť a presnosť opisu, je to stále lepšie a lepšie, znova palec hore. PS - ale tie poznania dňa mi chýbajú.

Mária Blšáková10.7.2014
 

Poznania chýbajú aj mne. Možno ich pri opravách vrátim.
Ďakujem za komentár Hugo.

Monika Jalakšová9.7.2014
 

Ahoj Majka, práve som dočítala poslednú kapitolu. Som plná pocitov. Píšem ti teda hneď takto za horúca. Skvele napísané. Nevedela som sa od toho odtrhnúť. Príbeh ma dostal. Smiala som pri ňom aj zamýšľala a k niektorým pasážam som sa veru aj vrátila. Teším sa na ďalšie kapitoly.

Mária Blšáková9.7.2014
 

Čo viac si môže autor priať.
Milá Monika!
Veľmi sa teším, že sa Ti moja Ema so všetkými jej kladmi a zápormi páči. Keď ju dopíšem, čaká ma veľa úprav, lebo je kopa toho, s čím nie som spokojná, no píšem ju z veľkou chuťou a nadšením.
Ďakujem za komentár :)

Lenka8.7.2014
 

Ďalší pekný zvrat, s Emou sa človek nenudí :) Teším sa na ďalšie :)
P.s. duet smiechu znie je správne.

Mária Blšáková8.7.2014
 

Ahoj Lenka.
Chyba opravená :) Ďakujem.
Dúfam, že toto je posledná takáto kapitola.:) Bola dôležitá pre tie ďalšie. Skúsim viesť jej ďalšie kroky životom tak, aby naďalej nenudila :)

Alia S.1.7.2014
 

Táto tragikomická postavička má vždy čím prilákať pozornosť. Rozosmeje, rozľútostí, núti zastaviť seba i čas.
Má čosi do seba, ako sa hovorí, je viac ako len životom skúšaná žena s pádmi a vzostupmi, s neresťami a resťami :)).

Keď si založím vydavateľstvo, nájdem si ťa. Toto je škoda nepustiť medzi ľud.

Mária, je fajn, že si našla mt, že nás obohacuješ svojimi nápadmi. Odkukanými zo života, ale podanými tak, že sa nemusíš hanbiť. Si ako bomba.
Vitamínová bomba.
Na mt je takýchto vitamínov málo, si osviežením.
Píš, dievča, kým sa celkom nevyčerpáš. :)))

Mária Blšáková1.7.2014
 

Je to super pocit čítať, že svojimi zosmoleninami dokážem niekoho potešiť.:)
Keď som sa prihlásila na mt, upozorňovali ma, nech sa pripravím na všetko. A tak som sa pripravila na spŕšku kritiky a ani vo sne mi nenapadlo, obzvlášť pri Eme, že dostanem toľko krásnych komentárov.
Srdečná vďaka Alia S.
A nezabudni dať vedieť, keď budeš mať to vydavateľstvo :)

Lucia Javůrek1.7.2014
 

Ďakujem za Emu. Teraz už viem kopec užitočných vecí. Aj to, že som nerobila chyby len kopec zlých rozhodnutí :-) Ema je na prvý pohľad a prečítanie vtipálek. Ale, keď tak čítam cítim pod tým jej humorom smútok. Pre mňa je Ema smutná postavička a nie moc veselý príbeh. Ale nie je tu to otravné vyplakávanie nad sebou, ale skôr snaha zahrať dobrú hru so zlými kartami a žiť ďalej aj keď nie je pre čo a pre koho. Lebo vždy som to a tu stále ja. Veď ja vám ukážem :-) to sa mi páči. A nielen druhým, aj sebe. A ten Emin doktor tak to je zjav, doslova vymierajúci druh lekára :-)depresia je vážna choroba a to si málo ľudí uvedomuje. Ale aj pri nej je základ to ako sa k nej človek a jeho okolie postaví. Či čelom, alebo riťou. A aj to rozhodnutie ako sa otočiť je robota na mesiace niekedy :-) Eme to ide super. Aj vďaka skvelej kamoške a čitateľovi denníkov. Každej Eme a človeku, čo vie o čom to naozaj je, by som priala takú blízku dušu, doktora a takú veľkú silu to dokázať. Aj preto je Ema taká úžasná. Drž sa ty potvora. Nech Viktora a neprajníkov urve :-)A ozaj, ten tehotenský test bol úúžasný.Stále sa na tom smejem :-)

Mária Blšáková1.7.2014
 

To ja ďakujem Lucka za tento super komentár a znova zopakujem to, čo Salamandrovi nesadlo :) že život nie je čierno-biely.:) Tak často sa ocitáme v... pre nás ťažkej, priam bezvýchodiskovej situácii, no žiť treba ďalej. Či už učupení niekde v kúte, alebo s hnedým kolesom okolo úst od čokolády. Vo väčšine ide o to, prežiť čo najviac dní od \"veľkého tresku\" s čo najmenšími stratami na zdravom rozume. :)
Ešte raz ďakujem. Hlavne za to, že si vpustila Emu pod kožu :)

S.1.7.2014
 

Začítala som sa aj ja. Ema je naozaj skvelá, iba v ktorejsi časti mohla Bibu viac sfúknuť za to nepodarené klišé, že len mužom sa dá dosnívať.:-))

Mária Blšáková1.7.2014
 

Holý fakt, milá S :) Skús urobiť prieskum medzi priateľkami a spýtaj sa, koľko z nich prežilo vo sne orgazmus :)
Ďakujem, že čítaš. Veľmi sa z toho teším :)

Hogo30.6.2014
 

Nachytal som sa, ako po prečítaní kapitoly upaľujem čítať komentáre. Tie sú vlastne tiež súčasťou Emy, tiež pobavia ale aj potešia. Som rád, že som členom tohto fanklubu. Ide ti to dobre, otvárajú sa ďalšie možnosti pre Emu.

Mária Blšáková30.6.2014
 

Ema je vlastne šťastná žena. Teda, bola by, ak by čítala všetky tie krásne komentáre. Určite by jej pribudlo viac sebavedomia i hrdosti, keby vedela, koľko má priaznivcov.
Ďakujem Hugo za komentár.

Miriam Mikulková30.6.2014
 

My sa tu s Jurgenom schádzame akosi naraz. A dokonca sa nám páči vždy to isté. Nemôžem na ten obed alebo kávu aj ja?:)))

Tak Majuška,
toto je ten pohreb. Stále tvrdím že psychológ je proti Tvojim kapitolám nič. Úsmevný to pohreb, aj pán orgán nemal chybu.
Obdivujem Ťa žienka. Tvoj humor je liek a mali by ho konečne predávať. Už sa teším, až si ho kúpim skompletizovaný. Ďakujem za úsmev a pozdravuj Emu. A vlastne aj Jurgena.:)))

Mária Blšáková30.6.2014
 

A čo keby sme šli na obed my dve a Jurgena nechali Eme? :)
Milo ma prekvapilo, že si ešte pamätáš náš rozhovor o pohrebe. Ty si mi napísala, že aj keby na dáky Ema šla, určite by si sa zasmiala i na tom. Neuveríš, ale myslela som na teba, keď som túto kapitolu písala. A... Emu rada pozdravím. Jurgen sa isto poteší, keď prečíta :)
Ďakujem za komentár verná čitateľka.:)

Miriam Mikulková1.7.2014
 

Áno, Jurgena necháme Eme a my dve dáme nejaké stretko, však sme od seba na krok. :)))
Pamätám na myšlienku, že aj pohrebom ma rozosmeješ a stalo sa. Som poctená, že pani autorke pri písaní behám po rozume.
A ešte ako.:) A až Ťa budú predávať, tak doporučujem aj do lekární. Maj sa Majka.:)

Mária Blšáková1.7.2014
 

Ak do lekárne, tak dúfam, že nie ako gutalax :)
A ešte... myslím na teba i vtedy, keď sa mi zadarí dlhšia kapitola, lebo často píšeš, že krátka, krátka, krátka... :)

Jurgen.Smatanovský30.6.2014
 

Orgán ma dostal. Ema, vieš poriadne rozosmiať. Môžem Ťa pozvať na obed? :-)))))))

Mária Blšáková30.6.2014
 

Jurgen, pretlmočím Eme tvoje pozvanie. Stále je chudá ako trlica, tak jej kus žvanca isto prospeje :)

Lenka30.6.2014
 

Nemohla som sa dočkať :) Myslím, že Ema je už zdravá a mohla by začať nový život v novej knihe. Ale to je len môj názor :)
Btw, slovo skomolinec neexistuje, páči sa mi Tvoja slovotvorba :)

Mária Blšáková30.6.2014
 

Rozosmiala si ma Lenka. Ja viem, že mám veľmi rozmanitý slovník. Buď rada, že ma nepočuješ rozprávať v bežnom živote :)
S tým zdravým... ešte by mala prestať chlastať a húliť, ako komín z krematória.
Teším sa, že je očakávaná a nie tŕpená a sľubujem, že o týždeň bude pribúdať častejšie.
Ďakujem za priazeň. Veľmi sa z nej teším.

Marta B.30.6.2014
 

Odhadujem to ešte na dve kapitoly alebo že by ich bolo ešte dvadsať? Táto kapitola (68.) mala dobrú pointu. Držím Ti palce k úspešnému smerovaniu k záveru. A len tak na okraj k textu, o.i.: uzurpovali...

Mária Blšáková30.6.2014
 

Milá Marta!
Neviem, či je to pre teba dobrá správa, alebo naopak, ale Ema si akurát teraz ešte len začína utriasať život a ešte chvíľu na tejto stránke požije :)
To: uzurpovali... Ježiši, ako som tam mohla dať taký skomolinec?! :)
Opravené. Srdečná vďaka.

Marta B.30.6.2014
 

Majka, musím sa usmievať aj nad tým, ako sa vieš vynájsť. Možno by som reagovala podobne, lebo moja otázka mohla znieť dvojzmyselne. Ver mi, že to nebol úmysel. Iba som zvedavá čo bude ďalej a že koľko
kapitol Eme dopraješ aj po \"vyliečení\". A navyše, ak smeruješ ku knihe, nemusíš tu všetko publikovať. Veď aké prekvapko by nás potom čakalo? A tam smerovala aj moja otázka. Pekný večer.

Mária Blšáková30.6.2014
 

Marti, pravdou je, že vôbec netuším, koľko tých kapitoliek ešte bude.:) Emu som začala písať bez ambície vydať ju. Len tak, pre radosť svoju, i pre radosť čitateľov.
Teraz sa zdá, že by raz mohla byť kompletným dielkom a tak, ako som uverejnila celý Hybaj, určite rovnako naložím i s Emou. :)

Lucia Javůrek23.6.2014
 

Výborná kapitola, tá Ema je teda riadne číslo :-)

Mária Blšáková23.6.2014
 

Ďakujem Lucka :) Občas sa obávam, či neprešvihnem hranicu únosnosti čitateľa. Aj teraz to tak bolo :)O to viac ma teší, že sa páčilo. :)

Lenka23.6.2014
 

Ďalšia skvelá kapitolka :)
P.S. prsty sa rozpínajú ako chobotnica, správne je level, nie lewel a je to plnenie kvót :)

Mária Blšáková23.6.2014
 

Srdečná vďaka Lenka. Už je opravené. :)
Prajem pekný deň.

Hogo23.6.2014
 

Výborná kapitola a ten záver s pošprtaním my roztiahol ústa od ucha k uchu. Len Ema stále nasucho :) ani najesť ani sex a ani sen dokončiť, dávaš jej poriadne zabrať.

Mária Blšáková23.6.2014
 

A miska šalátu, čo dievka pažravá schasnúvala? To je ništ? Sa nerachuje? :)
Neboj sa Hugo, bude i... všeličo, keď príde čas :)
Ďakujem za komentár. Pobavil i potešil :)

Amadeo23.6.2014
 

Pekne prepnuté.

Mária Blšáková23.6.2014
 

Teraz neviem, či je to pochvala, alebo naopak.:) Zas, keď tvoj komentár otočím, znel by: škaredo nedopnuté :)

Amadeo23.6.2014
 

Milá Mária, slovo prepnuté je odvodené od preplo a nie od pnutia. Mám ťa prečítanú a páči sa mi tvoj prejav. Pekný deň.

M.B23.6.2014
 

Ja viem Amadeo :) To len ten môj prepnutý zmysel pre humor :)
Teší ma, že Emu čítaš :)

Marta B.22.6.2014
 

Podarilo sa mi odchytiť si komentár s číslom 500. Nuž, len tak ďalej - do tisícky je ešte ďaleko :-) Ozaj, Majka, a koľko kapitol ešte bude? Už by sa pomaly mohlo aj niečo niečom posunúť... Asi som nedočkavá, že?

Mária Blšáková22.6.2014
 

Marti, doktor jej odporučil písať denník rok. Píše ho tri mesiace. Neľakaj sa. Myslím, že až toľko potrebovať nebude.:) A čo sa týka posunu, stále sa po troške posúva, ale príde i niečo zásadnejšie a zanedlho :) Ďakujem za výročný komentár :)

Guliver22.6.2014
 

Ísť do duše cez vagínu. Kde by som našiel niečo podobné, ak nie v tomto denníku? :-)

Mária Blšáková22.6.2014
 

Len to neber ako navigačný manuál :)
Ďakujem za pristavenie i komentár.

Marta B.18.6.2014
 

Majka, prečítala som ďalšie kapitoly. V 66. sa prihováram, aby si zdvihla ramená :-) Poznanie dňa sa mi tu zdá navyše, keďže situácia, ktorú opisuješ, nie je zápisom do denníka. Inak fajn - ako vždy.

Mária Blšáková18.6.2014
 

Ahoj Marti.
Keby si vedela, koľkokrát som to čítala a potom to tam prásknem na tvrdo :) Ďakujem Ti za postreh i návštevu. Pekný večer prajem.

Kristína Hušeková18.6.2014
 

Mária, spríjemnila si mi deň, vďaka!

Mária Blšáková18.6.2014
 

Aj ty mne Kristínka :)

Gabriel Németh - bubinostar18.6.2014
 

super čítanie, mária, klikám, želám pekný deň. gabriel németh - bubinostar.

Mária Blšáková18.6.2014
 

Ďakujem Gabriel. Aj tebe pekný dník.

sal18.6.2014
 

Tvoje poznania začínajú nudiť.
Že Gregor
;-)

Hogo18.6.2014
 

Aj mňa nudia niektoré veci, napríklad pohľad na moju výplatnú pásku, či reči politikov v telke. Ale Ema nie, tá ma naopak zakaždým pobaví - niečo mi tu posmrdkáva závisťou.

Mária Blšáková18.6.2014
 

Tiež ma zvyknú nudiť veci, ktoré sú mi na míle vzdialené. (Rozumej... na kilometre) :)

Mária Blšáková18.6.2014
 

Čo by mi už tak mohol niekto závidieť Hugo. Iba ak kypré tvary :)
Ďakujem za komentár.
(Daj nahliadnúť do výplatnej pásky, či je fakt taká nudná) :)

Eny16.6.2014
 

Táák, dvadsiata piata kapitolka za mnou :D, niekedy sa pri čítaní pristihnem, nad tým, že čítam o sebe, teda pár rokov dozadu som aj ja bola v takom stave sranda. Majuška, geniálne :D

Mária Blšáková16.6.2014
 

Emine prvé stretnutie s Bibou a debata o tom, aké ženy sa mužom páčia :) Spomínam si, že táto kapitola u mužov bodovala :)

Lýdia J.15.6.2014
 

Ad: Naočkované humorom

Presne trafené - na tomto písaníčku ma Blška chytila.:)

Mária Blšáková15.6.2014
 

Verím, že každého autora poteší, keď chytí zlatú rybku-Lydku :)

Miriam Mikulková15.6.2014
 

Ahoj Majka.
No ako som sa tešila, že sa ide Ema konečne poriadne najesť,
a ty s ňou takto vybabreš.:)
Ty dokážeš tak reálne písať a všetko je takpovediac vystrihnuté zo života. Toho skutočného ktorí žijeme.
Neprikrášluješ, nedávaš si pred ústa servítku, iba naočkuješ humorom. To je to, čo dokáže málokto.:)
Peknú nedeľu Ti prajem Majka.:)

Mária Blšáková15.6.2014
 

Milá Miriam.
Reálny život žijem už takmer 47 rokov a blankytné nebo, alabastrové čelo, či nebesky modré oči som nevidela ani raz, na rozdiel od bežných radostí a starostí každodenného života. :)Preto je také ľahké čerpať a opísať :)
Peknú nedeľku i Tebe.

Eny12.6.2014
 

Majuš, tento raz čítam pomaly, ale dúfam, že sa to zlepší som na sedemnástej kapitolke a že sa rehocem :D tá karikatúra Viktora KONÉÉÉC, normálne, že do kolien :D

Mária Blšáková12.6.2014
 

Predstav si, že som ten obrázok v predstavách videla tak jasne, akoby bol na papieri.:) Minule som premýšľala, ako prísť ku ilustráciám do Kaleidoskopu a napadla mi ako prvá Ema. Dobrá som schíza, že? :)

Lenka12.6.2014
 

Ahoj, straaašne ma toto dielko baví. Veľmi by som chcela, aby to bola knižka, ktorú by som určite prečítala za jeden večer, lebo som zvedavá, čo bude ďalej a nechcem čakať na ďalšie kapitoly. Držím palce :)

Mária Blšáková12.6.2014
 

Usmievam sa :) Lenka, práve toto Prepnutie bolo výsledkom nudy, také hrajkanie bez ambície byť niečim serióznym. Doopravovala som Hybaj a dokončila Kaleidoskop takmer súčasne a povedala som si, že aspoň na dva mesiace dám písaniu pokoj. Odhodlanie mi vydržalo len do večera. Som veľmi milo prekvapená, že ste si Emu tak obľúbili.
Ďakujem za komentár. Potešil.

Felis Catus11.6.2014
 

Ahoj Mária, často sa tu pristavím a prečítam pár kapitol. Páči sa mi, aká je Ema silná, a pritom zraniteľná. Na nešťastie nemám čas čítať od začiatku do konca, takže mi asi veľa vecí uniká. Trošku nechápem Lenino správanie, ak si bránila len svoj status, prečo bola až taká zákerná? Predsa len Eme dosť ublížila, čo asi nebolo z jej hladiska nutné? Ale ako hovorím, možno mi niečo uniká.

Stretnutie s filozofujúcim bezdomovcom ma dnes pobavilo, Ema má hodne podrezaný jazyk! AJ keď mi to pripadá trošku, no, ako klišé, ale asi má svoj význam.
Všimla som si zopár chybičiek:
...popritom si bránila... asi by malo byť
...pritom si bránila...
Óda pre radosť... asi myslíš na radosť?

Mária Blšáková11.6.2014
 

Ku Lene - nešlo o to, žeby Viktora tak milovala, napriek tomu si pomstu poriadne vychutnala, ako poľovník, ktorý neloví pre mäso, ale pre trofej. Mala svoj výhodný vzťah a Ema to narušila práve tým, že sa o tom dozvedelo okolie. Takže jej pomsta bola skôr výsledkom jej urazenej hrdosti.
Podrezaný jazyk - veru, niekedy sa zdá, že by sa ním mohla opásať. V podstate nie je zlým človekom, len jej bolo ublížené a tak sa k okoliu chová ľahostajne, snažiac sa nepúšťať si k telu nikoho.
Bezdomovec - bála som sa, či nebude pôsobiť premúdrelo, ale je to bývalý profesor a ja dúfam, že ho Ema ešte stretne :)
klišé - keď som to včera písala, vravela som si... Ježiši, už netrep tieto poučky Ďuri, ale niektorí ľudia sú už takí :)
popritom - Ema to myslela tak, že chápala Lenu, hoc bola hnusná, lebo si myslela, že chráni muža, ktorého miluje, no Lena POPRITOM chránila len svoj status (bidielko)
S Ódou máš pravdu :) Opravím.:)
Ďakujem za komentár i postrehy Felis.
Prajem pekný večer.

Natália11.6.2014
 

Ľahko sa to číta Mária, máš moje sympatie aj hviezdičky.

Mária Blšáková11.6.2014
 

Ďakujem Natálka. Tvoj komentár potešil.

Eny7.6.2014
 

Majuš, som vo vani a čítam. Rehocem sa za každým druhým slovom. Už mi aj frajer búchal na dvere, že či mi preskakuje. Zasmiala som sa, že dovi dopo. Uz mam za sebou 15 kapitol a pokračujem ďalej, ale až zajtra.

Mária Blšáková7.6.2014
 

Super Eny, že si sa prehrýzla cez 15-tku. Teraz to už bude zábavnejšie :)

Eny6.6.2014
 

Ahoj Blška, čítala som to zo začiatku, keď si pridávala prvé kapitolky, takže začínam znova :P. Ty a Tvoje rozprávacie schopnosti :P zas budem pukať od smiechu a pretekať sa v rýchlosti čítanie, možno prekonám svoj osobný rekord ako pri Hybajovi :D

Mária Blšáková6.6.2014
 

Milá Eny
Veľmi sa teším, že si znova zavítala k mojej tvorbe a dúfam, že si ťa Ema získa aspoň z polovice tak, ako Agáta.
Ale s tým rekordom veru neviem, neviem. Ešte mám živo v pamäti tvoju mega čítaciu rýchlosť. Hlavne pri cestách autobusom :)

Eny6.6.2014
 

Neboj Majuš to zvládnem :D síce teraz necestujem, ale čítať ešte viem :P zbožňujem Tvoju tvorbu

Mária Blšáková7.6.2014
 

Podrástla som minimálne o dva centimetre :)
Dík Gabika

Amadeo6.6.2014
 

\"Ja som ja, ty si ty...\" Poznám z detstva a nepočul som to tisíc rokov. Kde si to vykutrala? Pekný deň prajem.

Mária Blšáková6.6.2014
 

Ahoj Amadeo.
Na to, že máš viac ako tisíc rokov, píšeš krásnu poéziu :)
Táto riekanka, ktorá už v detstve dávala najavo, že nech odpovieš akokoľvek, tak nevyhráš, mi hlboko uviazla v pamäti, lebo bola niečo ako predzvesť do budúcna, :)

Amadeo6.6.2014
 

Poznám aj správnu odpoveď \"ten kto sa volá ja\".

Hogo5.6.2014
 

Kde na to chodíš? Tak ako už mnohokrát sa usmievam a súčasne premýšľam nad Eminou vetou, že v niekom sa dokáže pohnúť už len obsah jeho hrubého čreva. Zásah do čierneho - škerím sa tu na monitor ale súčasne sa zamýšľam nad jej pravdivosťou.

Mária Blšáková5.6.2014
 

Kombinácia otvorených očí a bujnej fantázie :)
V 63. to Ema nemala jednoduché. Matt by povedal, že som jej naložila. Napriek tomu sa teším, že sa mi popri všetkom darí ponechať jej hrdosť a zmysel pre humor i v ťažkých chvíľach.
Ďakujem za komentár a priazeň :)

salamanderV4.6.2014
 

Poznanie č.2 no neviem neviem keby to malo byť aj obrátené.
No ale ak sú dvaja zaľúbení, netreba tvoje poznanie.

Mária Blšáková4.6.2014
 

To nie moje, to toho môjho Eminena v sukni :)

Hogo2.6.2014
 

62-ka je výborná, dokonca veľmi dobrá, doporučujem každému, kto chce začať deň s úsmevom, máš ozaj talen, vieš zaujať aj pobaviť.

Mária Blšáková2.6.2014
 

Takže je na jedničku, dokonca na dvojku? :)
Hugo, veľmi ma teší, že sa vraciaš a nez... :) Zvažujem, či mám Eme vôbec dopriať viac rozumu a vyrovnanosti, keď sa vám páči viac takáto prepnutá :)

Miriam Mikulková31.5.2014
 

Ahoj Majka,
už vieš, prečo sú na mňa Tvoje kapitoly prikrátke? Srší z nich toľko optimizmu, že chcem ešte a ešte...
Tie moje \"smutnenky\" píšem s kamennou tvárou a potom príde Ema (občas som rovnako prepnutá ako ona)a začnem sa usmievať o dušu.
Aj poznanie dňa je opäť skvelé.
Ďakujem za usmievavé víkendové ráno. :)))

Mária Blšáková31.5.2014
 

Milá verná čitateľka Miriam!
Usmievam sa ako puk nad tým optimizmom. To vážne? Veď Ema je ako čert, čo chrlí síru.
Poznanie - Dosť som sa bála napísať práve takéto, ale vydýchla som si, keď som si prečítala, že ste sa s Guliverovou ženou pobavili.
Tvoje smutnenky sú krásne.

Guliver31.5.2014
 

Tak štvorlístok vravíš? :-)
Čítal som to žene. Za ten smiech čo spustila má u mňa na rováši.

Mária Blšáková31.5.2014
 

Ale nó, Guliver, nemaj jej to za zlé. Nepoznám tvoju ženu, ale ak by to bola úžasná, šikovná, veselá, múdra blondína, zabránilo by ti to smiať sa na vtipoch o blondínkach?

Gabriel Németh31.5.2014
 

dobré, dobré, dobré a super.....,
klik - plný počet 5 hviezdičiek. pekný deň , mária,.....,

Mária Blšáková31.5.2014
 

Táto kapitola bola trošku... z môjho pohľadu nudnejšia, ale bola nutná. Musela som Emu trochu napáliť pred \"zajtrajším\" stretnutím. :)

Gabriel Németh28.5.2014
 

Ako to to robíš, Mária? Opäť si zaujala. Si dobrá, dobrá autorka, dávam plný počet . ahoj Gabriel

Mária Blšáková28.5.2014
 

:) Ďakujem Gabriel

janička24.5.2014
 

Dúfam, že na to stretnutie pôjde. Veľmi ma zaujíma, čo si povedia :x)

Mária Blšáková25.5.2014
 

Janka, že si to ty, tak ti prezradím.
V maily :) Ak máš niečo, čo by si Eme dopriala, sem s tým. :)

Marta B.24.5.2014
 

Majka, prečítala som 59. - 61. kapitolu. Je to fajn, len sa mi tam zdalo niekoľko prirovnaní nepatričných alebo zbytočných, napr. aj s tým vajcom. To len tak na okraj. Pekný deň :-)

Mária Blšáková24.5.2014
 

Cisársky rez? :) Aj ja som mala dva, ako tie dve vajcia :) možno preto ma to napadlo. No vidíš a kamarátka mi na mail písala, že práve to sa jej páčilo :)
Prejde mi to, keď zložím na Emu? :)
Ďakujem za komentár i čas.

Marta B.24.5.2014
 

Majka, ja len, že keď si to predstavím, tak cisársky rez sa robí skalpelom jemne a pozdĺžne, avšak do vajca seknem nožom ako mačetou. Dúfam, že mi to nemáš za zlé. Ale opäť, koľko ľudí, toľko názorov... :-)

Mária Blšáková24.5.2014
 

To nech ťa ani nenapadne, že by som mohla nejakú dobre mienenú pripomienku mať niekomu za zlé, práve naopak. Veľmi si vážim, že mi chceš svojim postrehom pomôcť.
Pekný večer Marti.

cathleen24.5.2014
 

Mária, zasa skvelé. Tých poznaní je tam viac - ak si neupraceš v duši...

Mária Blšáková24.5.2014
 

Ďakujem cathleen. Zas nočná práca. Niekedy sa bojím ráno po sebe prečítať :)

Hogo21.5.2014
 

Perfektný opis Eminych pocitov a myšlienkových pochodov, znova palec hore:) je mi jasné, že keď sú tie dve spolu, tak bude zábava, ale aj duchaplnosť a poučenie

Mária Blšáková21.5.2014
 

Biba je zlatíčko. Pre Emu je priam požehnaním to, že ju stretla i keď na začiatku to vyzeralo všelijako. Spomínam si, že si komentoval i kapitolu v ktorej sa stretli prvýkrát. :)
Páči sa mi, ako o nich rozprávame ako o skutočných existujúcich ľuďoch :)

Miriam Mikulková21.5.2014
 

Majka,
opät som čítala s úsmevom, hlavne pasáž s tehotenským testom. Aký relax čítať Tvoje diela. A ináč obdivujem ako dokážeš každú situáciu podať humorne. Normálne mám obavy, že ak by si Emu poslala niekomu na pohreb a ona by sa v denníku o tom zmieňovala, čítala by som to rovnako s úsmevom ako teraz:)))

Mária Blšáková21.5.2014
 

Miriam. Nevieš si predstaviť, ako som sa vyškierala, keď som čítala Tvoj komentár, lebo, aj keď je jasné, že nechcem prezrádzať, Ema na jeden pohreb čo nevidieť naozaj pôjde :)

Jurgen.Smatanovský21.5.2014
 

Tehotenský test nemá chybu.
Majka, ty už musíš svietiť ako Las Vegas. Vieš, z čoho :-))))))

Mária Blšáková21.5.2014
 

Viem z čoho :) Mňa raz niekto zažaluje, alebo mi sem zamedzia prístup :)

GABRIEL21.5.2014
 

Maria, si strašne hovädsky dobrá super autorka, rád ťa čítam, zbožňujem tvoju tvorbu, tak ti klikám - ber to, prosím ako kompliment. Si najlepšia, autorka čo sa prozy týka na tohto portálu. Doslova ťa žere a čítam, čítam, ham , mňam super čítanie. Kavička je predo mnou - čítam ťa, a zlepšuje sa mi nálada. Dávam 5 hviezdičiek, plný počet. Dal by som ti 1000 hviezd a jedno nebo. Ahojky, Mária, píš, už nemám čo čítať kvalitné. Ahoj . GABRIEL

Mária Blšáková21.5.2014
 

Možno by zo mňa bola dobrá i hovädzia polievka :)
Vedela by som vymenovať veľa lepších Gabriel, ale vďaka. Pekný večer :)

Gabriel Németh22.5.2014
 

ahoj, mária, super super, super, lepšia než Alojz Cuper a jeho dristy. Si super, super, rozdiel medzi dvoma ? Mária,Teba práca , kvalitná proza istí. Ja ťa čítam, žasnem a vybuchujem - hotové druhé Nagasaki. A opäť zločin - z neba kradnem 5 hviezdičiek a dávam ti ich plným právom, nech ti svietia pri Tvojej práci - s pozdravom Gabi
a česť práci - Svetu mier! A proze Márii Blšákovej zvlášť! čauko. Gabriel.

Cecília18.5.2014
 

Už dlhšie obsmŕdam okolo Tvojej práce, no nazrela som až teraz. Možno to veľké číslo čítanosti vzbudilo vo mne rešpekt a zapôsobilo opačne.
Mária, tú čítanosť už chápem. Mám za sebou 7k. a ani raz sa mi nežiadalo preskočiť o odstavec ďalej.

Mária Blšáková18.5.2014
 

Úplne viem, o čom píšeš s tým obsmrdaním kvôli \"rešpektu.\" :) Na tejto stránke čítam veľa. Mám obľúbencov, mám tu autorov, pred ktorými sa hlboko skláňam. Ale sú tu i takí, ktorých sa doslova bojím čítať a pritom viem, že z ich textov by som sa mohla veľa naučiť.
Možno je to prednastavenie, strach, že nepochopím, alebo, že potom písanie zavesím na klinec :)
A tak si čítam ich komentáre pod inými dielami a vyžieram poučenia pre seba, či súhlasne prikyvujem.
Jeden z tých \"horných\" raz pod jedno dielo napísal: Nie všetko sa do knihy dostane, ale musí to byť vymyslené :)
Ďakujem, že si prišla a strávila s Emou chvíľu :)

GABRIEL17.5.2014
 

mária, opäť, super, super a originálne, tak ti pekne krásne kliká Gabi a čo najsrdečnejšie zdraví.
Plný počet 5 hviezdičiek.

Mária Blšáková17.5.2014
 

Nočná práca :) Nemala som v pláne smoliť ďalšiu kapitolu, no Ema vie tak naliehavo vystrkovať rožky :)

GABRIEL18.5.2014
 

Mária,
aj ja neskutočne rád píšem v noci, najmä za splnu mesiaca, vtedy myšlienky sa tak len hrnú na papier - si skvelá autorka, Mária, tak píš, rád ťa čítam- klikám na plný počet 5 hviezdičiek.

Mária Blšáková18.5.2014
 

Noc má svoju moc - vravievala moja \"nebožka\" babka. Možno i múzy pracujú na smeny a ja dúfam, že tie z nočných sú menej unavené :)

Marta B.16.5.2014
 

Neodolala som :-) Prečítala som si ďalšie dve kapitoly - výnimočne od konca - 57. a 58. Páči sa mi Tvoj štýl. Len tie poučenia (už som si na ne zvykla)by nemuseli, či skôr nemali byť zvýraznené, keďže má ísť o denníkový román. Ten bold sa hodí skôr do brožúrok alebo poučnej literatúry. Dúfam, že budem správne pochopená. A ešte by som rada vyzdvihla Tvoje opisy - živo som si predstavila napr. tú návštevu lekára. Už som dobre naštartovaná, prídem častejšie :-)

Mária Blšáková16.5.2014
 

Teším sa, že si zavítala :)
Len zopakujem, že nie poučenia, ale poznania a pochádzajú z vyšinutej hlavy :)
Určite máš pravdu s tým zvýraznením. Túto formu som zvolila... teda Ema zvolila, lebo ten denník číta jej doktor a chcela (som) aby bolo jasné, odkiaľ pokiaľ je :) Možno zvolím neskôr nejakú inú formu.
Zastav sa zasa, budem rada :)

sal14.5.2014
 

Všetko je čiernobiele

Mária Blšáková14.5.2014
 

Jeden môj blízky človek je farboslepý. Farby vníma ako odtiene a napriek tumu okrem bielej a čiernej vidí i mnoho odtieňov šedej. Neviem, či presne päťdesiat... :)

Gabriel - bubinostar14.5.2014
 

Mária, som tu ako som vravel, prečítal som ťa na plný dúšok kávy, ktorú mám pred seba, a nesmierne mi chutí spolu s tvojou poviedkou - preto klikám na päť hviezdičiek a dávam ti plný počet

a teraz ak dovolíš k tvojej poviedke, s tebou sa príjemne, Mária, komunikuje, obaja sme rovnakej krvnej skupiny, sme literáti, autori a umenie máme v krvi.

Vždy si s tebou po literárnej stránke rozumiem a vždy dám na tvoje rady. Ja som básnik, proze sa iba priúčam a ver, učím sa i od Teba. Mám však doma dosť kníh na to, aby som pomohol vykročiť na papier rukou prozaika.

Zdá sa mi, že to, čo píšeš je krásne a nádherné, zo života a preto ma tvoje diela dokážu natoľko zaujať, že som ťa vypil celú, / tú kávu, ktorej spodok si tyká s krásnou šálkou živých farieb,

napriek všetkým tvojim plusom však chcem poradiť, ak môžem, ak príjmeš moje rady, ja tie tvoje prijímam so cťou a vážim si ich a učím sa z nich.....,

myslím si však,že každú poviedku zakončuješ rovnakou s akýmsi poučením pre čitateľov, ak dovolíš radu.....,

poviedka nie je Ezopova bájka, alebo bájka ako literárny prozaický útvar, ten sa vždy končí poučením....,

poviedka je dielo, kde vystupujú dve tri osoby, a pointa , čiže hlavná myšlienka, inými slovami poučenie samotnej poviedky,by mal autor spracovať sám zaujímavou formou tak, aby do nej zatiahol hrdinov samotných,jednak svojimi nečakanými dialogmi a nečakaným vyvrcholením prozaikého diela, to znamená, poviedku by autor mal ukončiť prekvapivo,nečakane pre daného čitatela, tak aby poviedka sama zaujala.

toľko mojej rady

a potom by to poučenia tvojej poviedky nemuseli byť......,

a ešte čosi, ako každá báseň by mala byť iná, i poviedka by mala byť každá iná, každá písaná inak, z iného súdka, písaná zaujímavo a vždy pútavo

Držím palce - a vždy ťa čítam a vždy budem.

Gabriel - pravý bubinostar -

želám pekný deň.
Nech sa ti darí. S pozdravom Gabi.

Mária Blšáková14.5.2014
 

Milý Gabriel
Veľmi rada prímem dobre mienenú radu od kohokoľvek. Netvrdím, že sa z každej vždy poučím, či prehodnotím môj zámer s konkrétnym dielkom, ale určite sa neofučím :)
Pri tomto mojom dielku Ti niečo veľmi podstatné ušlo. Všimla som si už skôr, že o kapitolách píšeš ako o poviedkach, no toto je román.
Ďalšia vec. Pozor! Poznania dňa nie sú ponaučeniami. Už som na to párkrát v komentároch upozornila.
Tak čo je to teda?

Ema je žena, ktorej preskočilo z nešťastnej lásky, zrady a dlhodobého tlaku okolia. Niekoľko rokov žila v presvedčení, že miluje toho správneho, úžasného, výnimočného a zrazu... veď sa dočítaš ak budeš chcieť. Je to niekde na začiatku.
Keďže roky tým vsťahom žila a všetok svoj čas venovala jemu, alebo čakaniu na neho, úplne prišla o priateľov, záujmy, neskôr i o rodinu.
Vo chvíli, keď zistila že...(tiež sa dočítaš) nezrútil sa jej len svet, ale zložila sa psychicky natoľko, že skončila na psychiatrii.
Lekár jej neskôr odporučil, nech sa pokúsi o návrat do reálneho života. Má jej v tom pomôcť denník, v ktorom sa vyrospráva zo svojich pocitov virtuálnym čitateľom. Odporučil jej tiež, aby každý deň vymyslela niečo, nejaké poznanie, ku ktorému sa dopracovala sama.
A tak Ema píše. Je plná zlosti, smútku i sklamania a podľa toho vyzerajú i jej \"múdrosti\" :)
V žiadnom prípade ich nesmieš brať ako ponaučenia, lebo často si oponuje.
Každé poznanie má iba jediný účel. Je jej osobnou myšlienkou, ktorá sa zakaždým zrodí z nálady či zážitku konkrétneho dňa, tak buď zhovievavý a dopraj jej, nech sa vyventiluje.
Keby si prešiel všetky kapitoly po poradí, určite by si postrehol, že jej to pomáha.:)

Ďakujem za komentár i priazeň Gabriel.

Michaela Dzúriková15.5.2014
 

Mária
Musíš byť veľmi trpezlivý človek :-)

Ku 58-čke. Už tradične som sa zasmiala nad viacerými výrokmi. Pochovať šeky, upaľovanie Moreny, vnútorný dialóg. Je pol tretej ráno a ja sa tu chechlím nad produktom Tvojho zmyslu pre humor.
V jednom s pánom nadomnou súhlasím. Tiež by som Ti dala fúfik hviezdičiek.:-)

Mária Blšáková15.5.2014
 

A vieš, že ani nie? :) Často som nervózna a náladová :)
Som rada, že ťa Ema stále baví.

Amadeo14.5.2014
 

Mária,\"Poznanie dňa\" by bola z druhej časti pekná báseň

Mária Blšáková14.5.2014
 

Nech sa páči Amadeo. Spracuj ten námet. Rada si prečítam :)
Vďaka za pristavenie i komentár.

Amadeo14.5.2014
 

Asi tak som to myslel:

Poznanie

Zo zvedavosti svet
nadobúda prevratné
Iskra štartuje
motor túžby
po poznaní
a prebúdza ho
z letargie

Mária Blšáková14.5.2014
 

Dávam Ti hviezdičky :)

Alexa14.5.2014
 

Zdravím,
čítam.

Mária Blšáková14.5.2014
 

Pekné ránko Alex. Dúfam, že po nebol premárnený čas :)

Miriam Mikulková10.5.2014
 

Majka, na mňa krátke, no ale v najlepšom treba prestať, tak si rada počkám na ďalšiu kapitolu. Súhlasím s Jurgenom, trojka je najlepšia. Ja by som triasla z oboch, nie jednej. :)))
Oprav si napoly a krvi. A píš, teším sa.:)

Mária Blšáková10.5.2014
 

Opravené. Ďakujem Miriam za postreh a ďakujem tiež ďalšiemu vernému čitateľovi, ktorý ma na chyby upozornil v maili. Cením si vašu pomoc.
Pekný večer.

Miriam Mikulková11.5.2014
 

Nemáš za čo ďakovať, mne sa to tiež stáva a som rada ak ma niekto upozorní. Majka a kedy sa Ema dozvie kto je pán tajomný?
Dúfam, že už v budúcej časti. :)

Mária Blšáková11.5.2014
 

Ešte ju toho veľa čaká a až tak veľmi jej na tom nezáleží, len si začne spájať niektoré veci a dedukovať. Čaká ju oveľa dôležitejšie stretnutie. Viac neprezradím :)

Kristína Ježovičová12.5.2014
 

Áno? Hm. Po Piloxingu padla kapitolka od teba celkom vhod :D Psychosprcha:)

Mária Blšáková12.5.2014
 

Čo je Piloxing? :)
Dúfam, že sa má tvoja Soňa dobre. Blíži sa leto a tým i ich stretnutie. Odovzdaj jej pozdrav od Emy :)

Kristína Ježovičová13.5.2014
 

Piloxing je cvičebná metóda, ktorá spája pilates a box.
Soňa oddychuje spolu so mnou:)Onedlho ju prebudím...

Mária Blšáková13.5.2014
 

A zas som o niečo múdrejšia :)
Nenechaj ju zaháľať pridlho :)

Jurgen Smatanovský10.5.2014
 

Poznanie 3. Super.

Mária Blšáková10.5.2014
 

Dík Jurgen :)

Hogo9.5.2014
 

Musím sa najskôr ospravedlniť za svoj predchádzajúci komentár :( Tvoje písmenká vedia potešiť aj pobaviť, aj donútia k zamysleniu, dobre sa čítaš, napísať o niečom NEM, len preto že som niečo nepochopil nebola najšťastnejšia voľba - takže sorry, ako hovoríme my Slováci a teraz k Eme - Je pre mňa už ako magnet, priťahuje ma. S očakávaním sa púšťam do každej novej kapitoly a zakaždým som zvedavý, čím novým Ema zaujme:) Prajem ti veľa tvorivých nápadov a zopakujem to, čo ti tu v komentároch už viacerí napísali - píš...píš...píš.

Mária Blšáková9.5.2014
 

Trošku som sa zľakla, keď som nad novým komentárom našla tvoje meno. Reku, čo to bude dnes? NICHT,alebo NET? :)
A potom čítam a vravím si... ci pana, ten komentár je, akoby som si ho zaplatila :) Takže milý Hugo, ako my Slováci vravíme, danke dir. :)
Ema sa mi už dosť naliehavo strká do pozornosti, tak 57-čka na seba určite nenechá dlho čakať :)

janička9.5.2014
 

Rada si u Teba čítam. Nie len Tvoje diela, ale i komentáre stoja za to :x)

Mária Blšáková10.5.2014
 

Tiež rada čítam komentáre pod inými dielami. Často mi pomôžu, i keď nie sú adresované mne :)

Miriam Mikulková6.5.2014
 

Majka,
Ema je úplne normálna baba, ktorá sa na nič nehrá a práve tým, že jej občas prepína ako nám všetkým, je sympatická.
A s tou prácou? Dnes už pomaly aj ku peci musíš byť šikovná, krásna, múdra, štíhla, bezdetná a sexi. Pre mňa sú Tvoje kapitoly
krátke, teším sa až raz budem \"Emu\" držať v ruke.

Mária Blšáková6.5.2014
 

Veru Miriam. Človek akoby bol naprogramovaný inklinovať viac k peknému a čo tam po super obsahu v menej atraktívnom balení :)
Krátke kapitoly? :)Eme psychiater odporučil písať denník jeden rok. Tohto času zmapovala dva a pol mesiaca (74 strán vo W.)Ak teda dodrží sľub, bude knižka ako Biblia. (Rozsahom, nie obsahom) :) Dáko som to neodhadla :)

Kristína Ja6.5.2014
 

Mária, Tvoje príbehy sa čítajú na jedno nadýchnutie. Vidno, že pri písaní sa cítiš ako ryba vo vode.

Mária Blšáková6.5.2014
 

Zbožňujem písanie. Vždy, keď mám dostatok času a pokoja, teším sa ako malé dieťa, že si zas môžem s Emou zablbnúť.
Ďakujem Kristínka za komentár a priazeň :)

Hogo29.4.2014
 

Už ako tvoj pravidelný čitateľ a sem tam aj komentátor si dovolím na adresu 55-ky napísať toto: NEM - nejako mi nešla dole krkom, ten dej súčasnosti a sna sa mi tam na začiatku hodne zamotával - možno som nebol dostatočne sústredený :) ale stále som veľký fanda Emy - samozrejme aj teba :) Držím palce a teším sa na ďalšiu časť.

Mária Blšáková29.4.2014
 

Nič si z toho nerob Hugo. Všetci občas niečo nechápeme. Možno by bolo stačilo prečítať očami, trebárs i dvakrát, namiesto snahy dostať text dolu hrdlom, (alebo nečítať na lačno):)
(To je vtip.) Nie všetky kapitoly sa všetkým páčia rovnako. Ďakujem za komentár a teším sa, že napriek občasným výhradám stále čítaš.

Gabriel Németh6.5.2014
 

Nesúhlasim s Hugom, Mária! Ty si ma pobavila, opäť, dobre sa čítaš. Príbeh ženy, prežívajúci zhon náš každdenný, bežný zhon, stres jednej ženy zo života. Mária, opäť ti dávam hviezdičky - super , veľmi si mi pomohla, dnes ma bolí hlava ani káva nepomohla, no Tvoja poviedka ma dostala do starých koľají. Cítim sa lepšie, vďaka Tvojej novej poviedke sa cítim lepšie, aspoň sa mi zlepšila nálada. Vďaka Mária, píš...., píš...., chcem ťa čítať zajtra ráno s kávou na podnose. Pomáhaš mi preklenúť ťažké chvíle v živote.ďakujem, Mária! Gabriel.

Mária Blšáková6.5.2014
 

Ahoj Gabriel.
Písanie o tejto nedokonalej osôbke- Eme, pomáha aj mne. V knihách i filmoch vidíme kopu dokonalých bytostí a ešte tých druhých. Ema by ich nazvala darebáci, sviniari, či hajzli. Skrátka pravý opak tých prvých, ale väčšina ľudí je niečo medzi tým. Nekonáme vždy správne, často sme smutní, frustrovaní, jednoducho nedokonalí a... podľa mňa, práve v tom tkvie naša jedinečnosť.
Teší ma, že som ti urobila krajšie ráno :)

cathleen29.4.2014
 

Mária, čítala som komentáre, správne je kašľať aj kašlať /16.4.2014/. Opäť krásne poznanie - pohnúť sa z miesta k pozitívnym činom /neotráviť susedovi kozu/. :-)

Mária Blšáková29.4.2014
 

Milá catheen!
Život nie je čiernobiely, aj keď máme vštepované, že toto je dobré a iné zasa hriech. Niekedy nám trochu sebectva, závisti či lenivosti prospeje viac,ako... :)
Teším sa, že si sa zastavila.
(Mimochodom, krásny pseudonym)

bubinostar29.4.2014
 

Mária, píšeš lahodne pôsobivo a originálne, opäť som si pochrumkal na tvojej poviedke - veľmi, veľmi, sa mi páčila. Hviezdičkujem ťa - dávam ti plný počet 5 hviezdičiek, odteraz sa tu k Tebe budem vraciať častejšie. Si super autorka!

Mária Blšáková29.4.2014
 

Ďakujem Gabriel. Inšpiruje ma bežný život. Stačí napríklad, ak odo mňa na vecku pýtajú päťdesiat centov a už je na svete nová kapitola :)

salamanderv29.4.2014
 

08:53 ponaučenie som si prečítal

Mária Blšáková29.4.2014
 

9:O4 :)

salamanderv29.4.2014
 

Vieš tancovať pri tyči¿

Mária Blšáková29.4.2014
 

A aj čardáš :)

Amadeo29.4.2014
 

Ideš ako píla na super

Mária Blšáková29.4.2014
 

Ja som len taký zúbkovaný nožíček na koláčiky :)
Ďakujem za komentár Amadeo. Potešil :)

mooNy L. 28.4.2014
 

a ja sa k tebe chodím usmievať od ucha po ucho :) vý-bor-né! :)

dobrú noc :)

Mária Blšáková29.4.2014
 

Jéj, teším sa molly L.:)
Pekné ránko prajem.

janička23.4.2014
 

Ako sa k tomu nepridať? Dobrá kapitola. Presne taká, na akú som u Teba zvyknutá. A súhlasím s Miriam :x)

Jurgen.Sm.24.4.2014
 

Aj ja súhlasím s Miriam :-) Dajme petíciu o vine a nevine :-)

Mária Blšáková24.4.2014
 

Radšej o víne...Polosladké. Keď v malom, tak červené. Ak vo veľkom, tak radšej biele a suché :)

Miriam Mikulková22.4.2014
 

Super baby tieto dve, mám ich rada. Aj ich názory. Úsmev od ucha k uchu.....milujem Tvoje korenie-čerešnička v závere.
Skvelé Majka :))) Len medzi nami....žiadny hriech to nie je :)

Mária Blšáková22.4.2014
 

Poznanie dňa tento raz nemám z vlastnej hlavy, ale od Kristínky Ježovičovej. Nejako podobne reagovala, keď som jej povedala, čo sme obedovali na Veľký piatok :) Myšlienka, že hrešíme slovami a nie tým, čo zjeme sa mi usídlila v hlave natoľko, že som ju poprosila, či to smiem použiť. (Dík Kikuš).
Tá čertovina na konci je moja :)
Ďakujem za komentár Miriam.

Michaela Dzúriková22.4.2014
 

Určite si domyslíš, nad čím som sa rozosmiala najviac.:-) Keďže ma najnovšia kapitola zaujala, začala som čítať od prvej. Dnes som prečítala dvanásť. Máš bombový slovník :-)

Mária Blšáková22.4.2014
 

Ahoj Michaela
Žeby na hriechu, ktorý nie je hriechom? :)
Teším sa z novej čitateľky. Dúfam, že sa Ti budú páčiť aj ostatné kapitoly :)

Monika.L17.4.2014
 

Predtotalitné, načisto zošťankavené konvalinky :-) Toto ma dostalo a toho sa mi v pondelok aj dostane :-)

Mária Blšáková17.4.2014
 

A ja som práve rozmýšľala, že slovo - predtotalitné je blbosť, pretože by tá voňavka musela byť z čias ešte pred totalitou :) Pôjdem to opraviť.
Všetky budeme smrdieť Monči. Akosi podozrievam chlapov, že na nás míňajú práve tie stariny, ktoré sa už nedajú použiť :)

matasaska16.4.2014
 

Majka, 52 prečítaná... Ach, máš pravdu. Zbabelosť dokáže raniť a nemám ju rada. Bránim sa jej zubami - nechtami. Ale aj ja som ju párkrát pocítila na vlastnej koži...
Skvelé dielko tvoríš. :)

Zopár rád:
spoza, nie zpoza
kašlú, nie kašľú
nich, nie ne ženský krik
tma, ktorá vládne okolo...
dopekla ako nadávka spolu
spred, nie zpred
naposledy, tiež to bolo...
neďela, keď naozaj je...
neschádza, nie nezchádza
mohol rozprávať, ma napĺňa...
dočerta ako nadávka spolu
tentoraz, nie tento raz
Ak za priamou rečou pokračuje uvádzacia veta, dáva sa čiarka, nie bodka.
Dúfam, že som ti pomohla. Pánabeka! Robím to v práci, pssst! :)
Pekný deň, Majuška.

Mária Blšáková16.4.2014
 

Veľmi, veľmi si mi pomohla. Všetko je opravené a neboj, ani keby ma mučili, neprezradím ťa, že si písala z roboty :)
Keď som prečítala Tvoj komentár, povedala som si... no do psej matere Maňko, keď už chceš nadávavať, tak sa aspoň nauč, ako sa to píše :)
Ešte raz vďaka Maťka

L.18.4.2014
 

A, jejdy. Kedysi sa tu nejaká Evička vyhrážala šéfom. Chvalabohu, už neotravuje talenty.:)

Mária Blšáková18.4.2014
 

Vždy sa nájde nejaká biela ovečka medzi čiernými :)

Hogo15.4.2014
 

Opäť skvelá 52-ka, pobavila aj donútila zamyslieť sa, dnes som sa dokonca zahanbil nad poznaním dňa, pristihol som sa že je aj o mne, každému z nás z času na čas chýba tá správna odvaha. PS - ale zastal by som sa Eminho otca, moc prudko na neho reagovala, ale keďže je to Ema, tej je dovolené všetko :) Teším sa na je ďalší zápis do denníka.

Mária Blšáková15.4.2014
 

Úcta a láska kohokoľvek ku komukoľvek nie je samozrejmosťou. Treba si ju zaslúžiť.
Ema už po niekoľký raz kontaktovala svoju rodinu, napriek tomu sa ku nej správajú, akoby niekoho zabila. Veľmi ju sklamalo otcove alibistické správanie, tak vypenila.
Ja ju chápem. Kto iný by mal, ak nie jej ombucmanka :)

Hogo16.4.2014
 

Nechcem sa pravotiť, lebo v zásade aj ja súhlasím s Emou, len život nie je čierno-biely a jej prílišná zásadovosť nič nerieši. Každé rozhodnutie by malo byť konštruktívne a pomôcť veci riešiť. Emina priamosť nepomohla jej otcovi prekonať to, čo ho od nej delilo. Ale ako som už napísal v prvom príspevku - je to naša Ema a tej je dovolené všetko :) Aj jej ombudsmanke :)

Mária Blšáková16.4.2014
 

Nemyslím, že je zásadová, skôr naopak.
A ku konštruktívnosti asi toľko. Źivot nie je matematický príklad,kde 2+2=4.
Prečo by Ema mala pomáhať otcovi? Je v nejakej núdzi? Nie. Je to naopak a k heslu - v núdzi poznáš priateľa ja dodám, že nie len priateľa, ale trebárs i rodinu.

H.Q15.4.2014
 

Svätá pravda Majka. Tvoje komentáre sú tiež poznania, a veľmi trefné. H.Q

Mária Blšáková15.4.2014
 

Teší ma, že čítaš a že v tom nachádzaš niečo pre seba :)

cathleen14.4.2014
 

Mária, som rád, že Ema končí vždy s poznaním dňa, kde je pravda.
Príbeh
... Príbeh možno ľuďom vyrapotať ľahko,
pravdu ťažšie.

Príbeh je sluhom, svedkom pravdy,
no v próze sa naň spoliehajú iba,
iba naivkovia a hlupáci.

/Vincent Šikula , Z domu na kopci/

Prajem pekný deň
cathleen

Mária Blšáková14.4.2014
 

Ahoj cathleen.

Tie Emine poznania treba brať trošku s rezervou, pretože zakaždým vzídu z jej momentálneho psychického rozpoloženia, a môže sa stať, že občas protirečí sama sebe. Napriek tomu dúfam, že si vždy nájdu toho pravého adresáta.
Ďakujem za komentár. Pekný dník i Tebe.

alamander13.4.2014
 

Solli utop sa v mori. Ja si čítavam iba ponaučenie.:-) ostatn3 je na mna moc krátke.

Mária Blšáková13.4.2014
 

Pokojne i v potoku, lebo neviem plávať :)
Peknú nedeľku alamander, a že si to ty, pridám i s :)

Andrej Viňanský11.4.2014
 

Nemáme vo svete a všade dosť vulgarizmov, necháme vykapať krásne slová? Inak dobré.

Mária Blšáková11.4.2014
 

Máme Andrej a veľmi dúfam, že vďaka vyjadrovaniu hlavnej hrdinky tohto románu krásne slová nevykapú.
Nie som autor, ktorý sa rozhodol tvoriť vulgárnym \"perom,\" o čom sa môžeš ľahko presvedčiť prečítaním iných mojich príspevkov. Ema je žena, ktorej sa zrútil svet, napriek tomu, že sa celý život snažila konať správne. Je sklamaná a nezáleží jej ani na nej samej, nie to ešte na slovníku, ktorý používa v denníku. Píšem to na vysvetlenie, nie na obhajobu. Ver mi, že keby bol tento román o rehoľnej sestre, nič s ostrých rečí by si tam nenašiel. Som si vedomá toho, že zopár ľuďom pohnem estetickým cítením. Práve preto som dala upozornenie nad osemnásť.
Keď som začala písať Skrátka mi preplo, nebolo mojim zámerom kopu vulgarizmov zaodieť do tenučkého pláštika chabého textu. Chcela som a stále chcem čitateľa nechať nahliadnúť do mysle sklamaného a odvrhnutého človeka.
Teším sa, že si nakukol a zanechal stopu.
Prajem pekný deň. :)

Lucia Javůrek11.4.2014
 

Ahoj :-) mám veľmi rada Emu. Je taká normálna a ľudská. Pri čítaní ma napadlo, že takou myšlienkou diela by mohlo byť - nekrič hop kým ti nepreskočí :-) Mám rada aj tie \"poučenia z krízového vývoja\" na záver. A minule ako som tak čítala o tej odmietnutej robote a príležitostiach to bolo super. A niekedy to môže byť tak, že úžasná príležitosť po ktorej bez rozmýšľania skočíme je iba hovno zabalené v pozlátku. Tešíme sa par chvíľ a smrdíme ešte pol roka :-)prajem ti príjemné písacie chvíľky

Mária Blšáková11.4.2014
 

Aj ja mám rada Emu, aj keď i s Agátou\" sme žili družne a v súlade celý čas, čo som ju písala a opravovala, i keď bola povahou, zmýšľaním, konaním a vyjadrovaním celkom iná, ako Ema.
Ďakujem za komentár Lucka :)

Miriam Mikulková10.4.2014
 

Ahoj Majka,
no musel to byť iný švihák, že sa Ema takto váľa po zemi. Vždy Ťa čítam s úsmevom a tentokrát to malo aj originálny smrad. :-)

Mária Blšáková11.4.2014
 

Napísala že obstojný, tak asi celkom ušiel, ale po týždňoch izolácie by sa jej páčil možno i pes v nohaviciach :) Žartujem. (Prepáč Ema)
Myslím, že všetci máme na konte zopár trapasov, keď sme sa snažili zaujať a prišlo ups :)

Miriam Mikulková13.4.2014
 

Veru, aj ja mám v pamäti jeden, keď som chcela pred bratovým kamarátom ktorý sa mi páčil zamachrovať. A ups. Mala som vtedy nejakých 13 a hanbu na tri zimy.
Dnes na to spomínam s úsmevom. :)

Mária Blšáková13.4.2014
 

Svojho času som zvažovala napísať knižku o trapasoch. Mám ich na konte požehnane a každá z kamarátok by prihodila niečo zo svojých :) Doteraz si myslím, že to nie je zlý nápad :)

Jurgen Smatanovský11.4.2014
 

Ja som to bol. Šiel som si trochu prejesť (fašírka od starej matere,)sadnem na lavičku a čo nevidím? Vykračuje ako pávica, obzerá sa a potom po mne kuká. Ľofne ku vode a robí sa, že číta, ale ja viem svoje :x)
Naozaj sa mi zazdalo, že tam sedím. Dobre sa čítaš :x)
(Mimochodom, Miriam, som celkom obstojný.)

Miriam Mikulková13.4.2014
 

:)))

Mária Blšáková11.4.2014
 

Teším sa, že si sa znova zastavil. Pošli fotku a ja ju ku Miriam dostanem, nech sama posúdi :)))

Monika.L10.4.2014
 

Až som ju ľutovala, ale kto to kedy videl vyvaľovať sa po zemi :o)
51-stále ma vieš rozosmiať.
Škoda tej bundy.

Mária Blšáková11.4.2014
 

Veru škoda. Muselo jej byť fajne teplo, keď upaľovala domov len v blúzke.:)
Keď som sa blízkej duši zverila, že mám v úmysle v novej kapitole Emu trochu strápniť, prekvapila ma takmer prosba, nech jej neubližujem :)
Ďakujem za komentár Monči.

Hogo7.4.2014
 

Dobrý nápad spojiť Emu s Bibou, dostalo to nový rozmer, cez Bibine oči sa dá lepšie nazrieť na Emu. PS: pobavilo ma hrubé črevo čo bolo tenké :) - dobre sa to číta - stále.

Mária Blšáková7.4.2014
 

Si pozorný čitateľ Hugo. Ema má v hlave chaos. Veľa rozmýšľa a často na jej škodu. Biba je presný opak. Má dobrú vyrovnanú náturu, takže su dobrá zlúčenina. Je to trochu zvláštne, pretože ten pohľad cez Bibine oči nám vlastne sprostredkováva v denníku Ema.
To črevo :) Rozmýšľala som nad ženami, ktoré sa v kuse pozorujú a hľadajú na sebe prebytočný vankúšik a vtedy mi napadlo, že im možno vadí i to, že majú hrubé črevo :)

Janička6.4.2014
 

Prečítala som a povedala si, že komentárov máš dosť, tak sa tento raz zdržím, no keď som sa dostala ku igelitke, nedalo mi. Minule som Ti písala, že Eme naletím na všetko. Postieľam jednou rukou, skúšam písať ľavou,tancujem po kuchyni. Igelitová taška ma zasa dostala. Ema opísala aj mňa, nie len seba.

Mária Blšáková6.4.2014
 

Všetci sme čas od času igelitkami poletujúcimi vo vetre.:)
Janka, budem musieť Eme vymyslieť nejaký poriadný adrenalín, nech si popri jej inšpirovaní užiješ trochu viac vzruša :)

Mima6.4.2014
 

Dlho som tu nebola a tak som si vychutnala šesť kapitol na jeden šup. Ku ostatným sa vrátim poobede. V gramatike sa veľa nezmenilo :o) Našťastie ani v kvalite obsahu.

Mária Blšáková6.4.2014
 

Keby si ma videla, ako sa vycieram :)Som rada, že si späť a dúfam, že ti Ema spríjemní čas, ktorý jej venuješ.
Ďakujem za komentár :)

Eksko1.4.2014
 

Z tekvičkovej teóri a pošukajky som išiel do kolien ja. Tak sme si kvit.

Mária Blšáková1.4.2014
 

Teší ma, že som ťa pobavila. :)Písala som ju dnes doobeda a tiež som sa vycierala. :)

Miriam Mikulková1.4.2014
 

Majka,
som rada, že sa Ema celkom má, no ja by som tú ponuku veru neodmietla. Mimochodom, zajtra ma čakajú dva pohovory tak mi
prosím drž aj s Emou palce. Teším sa na pokračovanie, dúfam, že čoskoro. :)

Mária Blšáková1.4.2014
 

Ahoj Miriam.
Ema spravila to najlepšie čo mohla, keďže ešte z ďaleka nie je v poriadku. Ponuka bola super, len prišla predčasne.
Zajtra Ti obe budeme držať palce. Dúfam, že to dopadne najlepšie ako sa dá.
Ďakujem za komentár. :)

Kristína Ježovičová1.4.2014
 

1400! Idem čítať.

Mária Blšáková1.4.2014
 

A k tomu komentár s troma trojkami.:)
(Pripomínam. To nie ja, to E.)

gabriel németh26.3.2014
 

Pekné a ako vždy, Mária, príjemne sa čítaš ráno s kávou v ruke, naozaj.Klikám a čítať ťa budem vždy, si, Mária dobrá autorka. Pekné ránko!

Mária Blšáková26.3.2014
 

Ďakujem Gabriel. Prajem Ti pekný deň. M.B

Hogo25.3.2014
 

Tuším ťa odradili - len pridávaj - psi brešú, ale karavan ide ďalej:)PS - dostaň ma do obrazu, 47-ka má dátum 9.4.2014, neviem aký máš kalendár, ale na mojom to ukazuje, že to ešte len bude :)

Mária Blšáková25.3.2014
 

:) Priznávam bez mučenia :)že som sa trochu nechala odradiť.
Určite to bol karaván, nie karavána? :)
A veľmi pekne ďakujem za postreh s dátumom. Švihla som tam akutuálny rok. Ema svoju poslednú kapitolu prežíva 9.4.2013. (Napísaná a uverejnená je pred týždňom, tak hádam už môžem ďalšiu :))

Lýdia J. 22.3.2014
 

Blška, obávam sa - niečoho. Iba Ti pripomeniem, nezahlcuj denno-denne tento portál. Skús po troške. Mimochodom - daj recept na prekladané šnicle.


Mária Blšáková25.3.2014
 

A mám ešte i recept na skvelé Lečové rezne :)

H.Q24.3.2014
 

Každý deň nazerám, či nepribudla nová kapitola z Skrátka mi preplo a vždy som sklamaná z naozajstnych zahlcovačov.
Kedy bude ďalšia časť há?

Mária Blšáková25.3.2014
 

Sľubujem, že čoskoro :)
Tvoj komentár ma veľmi, veľmi potešil.

Alexa19.3.2014
 

Páči sa mi to:)

Mária Blšáková20.3.2014
 

Teším sa Alex :)

Janička18.3.2014
 

Tak a mám popostieľané. Hádaj, ako som to robila :o) Ja ti skočím na všetko.

Mária Blšáková19.3.2014
 

Najlepšie to natrénuješ pri telefonovaní, ak nemáš slúchadlá :)

Miriam Mikulková17.3.2014
 

Ahoj Majka, chúďa Ema, už aby sa z toho dostala a bola opäť plná síl a humoru. Teším sa, ako bude zase splašene behať po byte a tuningovať svoje vyziabnuté telo. A daj jej prosím Ťa poriadne raňajky, nech sa čím skôr pozviecha. :)))

Mária Blšáková17.3.2014
 

Žeby som jej už vážne dala najesť? :) Dobre Miriam. Zvážim :)
Ema je z chrípky takmer vonku a už mi do ucha šepká kopu nápadov, tak dúfam, že ťa v nasledujúcich kapitolách zas niečim pobaví. Ďakujem za komentár.

Hogo17.3.2014
 

44-ka je perla, tvoj opis je tak dokonalý, pripadal som si ako účastník toho všetkého diania, ako keby som bol s Bibou a Emou v tom byte a niekde z kúta pozoroval to všetko čo sa tam dialo - znova palec hore. Idem na 45-ku. :)

Mária Blšáková17.3.2014
 

Ahoj Hugo.
Myslela som si, že sa po 43-ke už nevrátiš :)Som rada, že si na Emu nezanevrel :)
Ďakujem za komentár.

gabriel németh17.3.2014
 

príjemné čítanie,mária,

píšeš príbehy - poviedky zo života, taký aký je.Páči sa mi tvoj štýl písania - tak klikám na plný počet hviezdičiek

Mária Blšáková17.3.2014
 

Ďakujem Gabriel. Prajem pekný nový týždeň. M.B

Eksko15.3.2014
 

Prvá tretina sa mi ťažko čítala, musel som často taktne odvracať hlavu na stranu. Je to super a reálne, ako to čo som od teba čítal predtým. Len jedna vec mi nesedela, a síce, že zaťukala prstom na kus uteráka - musel byť dobre naškrobený, ak sa naň dalo zaťukať. Snáď som ťa tým nenaštval.

Mária Blšáková15.3.2014
 

Bože, veľmi ma mrzí, ak som Ti prezradila niečo, čo si ešte nevedel, ale mám tam upozornenie, že od osemnástich :) (Žartujem) :)
Eksko. O menštruácii som už písala. Skrátka mi preplo nie je dielko, kde šramotia v bruchu motýle, či padajú vyznania typu - z celého srdca. Snažím sa písať o živote takom, ako beží, či leží. Niekedy prekvapím aj samu seba, no chcem, aby to bolo z reálneho života.

Rozmýšľala som nad tým zaťukala. Zaťukať sa dá i na čelo a tiež to nevydá zvuk. Možno by prichádzalo do úvahy ešte - zaklopkala, či poklopkala, ale to sa mi zdá ešte horšie. Niečo vymyslím.
A... snáď som ťa tým nenaštval ma rozosmialo. Jasné, že nie. Skôr naopak. Si všímavý čitateľ a každá pripomienka skôr poteší ako naštve.
(Naštval by si ma, keby si mi povedal trebárs, že som tučná) :)
Ďakujem za komentár.

Eksko15.3.2014
 

Určite sú aj čelá, na ktoré sa dá ťukať. Tiež som nad tým premýšľal a tiež som na iné, výstižnejšie slovo neprišiel.
Ešte sa mi páčilo to s tou španielčinou.

Mária Blšáková15.3.2014
 

Rozmýšľala som, že dám zabúchala, pobúchala, ale hneď sa mi v predstavách objavil tĺčik na mäso:) Možno preformulujem celú vetu :)

DARK14.3.2014
 

Majka, buchnát je len úder do chrbta, do dvier nie. Tentokrát je nespisovné. Ku vchodovým = k vchodovým, ku spálni = k spálni.
Prepáč, dnešnú časť som neprečítala, prepieranie a dávanie do pozornosti intímnosti, vŕtanie sa v telesných tekutinách, sekrétoch a pod., sa mi jednoducho protiví. Na toto som háklivá, toto naozaj nepotrebujem čítať. Takže som po pár riadkoch skočila rovno na poznanie dňa: je trefné, zaň dávam šesť bodov z piatich. :))

Mária Blšáková14.3.2014
 

Tentokráty sú moja slabosť. Naskakujú mi do textu akosi automaticky. Budem sa musieť zamyslieť nad náhradným termínom. Ďakujem za ostatné postrehy. Ci pana, buchnát... čo tam štúrim? Idem nad tým porozdumovať. Ešte raz vďaka :)

Alia S.14.3.2014
 

Decko nešťastné! Salva je nič iné len hromadný výstrel zo zbrane! Viem, ťažko sa hľadá primeraný výraz, ale musíš, dievča, musíš.

Mária Blšáková14.3.2014
 

Určite len zo zbrane? Lebo, keď som mala prvého pacienta, zbraň síce nemal, ale... :)
Predchádzajúce som opravila. Salvu si nechám na zajtra.

Alia S.14.3.2014
 

Rozumiem, čo mal... :)
Pozrela som sa na salvu, v prenesenom význame v podstate znamená aj salvu smiechu, reči. Snáď nepôsobí rušivo salva úderov, hoci vo mne evokuje len tú zo zbraní na počesť niekoho/niečoho.

Kristína Ježovičová14.3.2014
 

Mokré vreckovky na zápästie... vraj by sa na končatiny zábaly dávať nemali :D Ale dobre, keď jej to pomôže vyzdravieť a rýchlejšie prejsť do leta, beriem. Inak veľmi autentická časť... a nielen táto.Budem sa možno opakovať, ale obdivujem tvoj štýl písania. Koniec hlásenia:D

Mária Blšáková14.3.2014
 

Ema je vetchá... :) šak sa spýtaj Soni, tá ju videla. Biba sa bála, že ak ju sprchou vyterorizuje viac, mohla by chytiť zápal pľúc :) A tie zápästia... Hej, vravela detská doktorka, keď boli blšáčatá malé, ale Ema je veľká kof... ola. Jej, keď to nepomôže, tak isto neublíži :)
Ďakujem Kristínka za komentár i pristavenie. Včera som \"sundala\" Soňu:) Super si to zmákla s tým pubertiakom.

Kristína Ježovičová14.3.2014
 

Hej, aj ja som sa dozvedela pred pár rokmi od detského, pri horúčke mojich malých ježiatok, tak mudrujem :)
Aj ja ďakujem :)

Mária Blšáková14.3.2014
 

Niekedy je to veľmi ťažké s tým zverincom :))))

Felis Catus13.3.2014
 

Ahoj Mária,
takto ráno otvorím tvoju knihu, že si trochu zdvihnem náladu. Čítam jednu časť, druhú, tretiu… Len teraz som pozrela na hodinky. No pána, takto ma zdržovať od práce!

Najprv to vyzeralo, že chceš napísať niečo depresívnejšie, ale u teba sa mi vždy \"plecia natriasajú\".

Mária Blšáková13.3.2014
 

Milá Felis.
Z vlastnej skúsenosti viem, že život nie je čiernobiely. Nie je len tragédia, či komédia, alebo romantika. Je to všetko do kopy, tak prečo to nezmiešať? :)
Zvolila som si veľmi schodný žáner, lebo všetko môžem zložiť na Emu. Nadáva? Trepe somariny? Podivne koná? No a čo, šak jej preplo:) Robí gramatické chyby? To nie ja, to ona, veď je to denník :)
Budem musieť tento komentár poriadne skontrolovať, lebo keď zahaluzím tu, už to pôjde na moje triko:)
Tvoj komentár ma vééľmi potešil. I hviezdičky, čo mi pribudli:) Ďakujem.

Lýdia J. 14.3.2014
 

:))

Blška, nehaluz.

Mária Blšáková14.3.2014
 

Čo už so mnou Lydka. Som chronická haluzníčka :)
Dík za 3-stý komentár :)

Miriam Mikulková10.3.2014
 

Opäť skvelé Majka :)

Mária Blšáková10.3.2014
 

Ďakujem Miriam. Tuším som sa trošku pred uverejnením tejto kapitoly i bála :) Vždy, keď zbadám nový komentár, nahliadam opatrne jedným okom :)

Amadeo10.3.2014
 

Krásna Mária a literatúra.

Mária Blšáková10.3.2014
 

:)

Amadeo10.3.2014
 

Krásna literatúra a Mária.

Mária Blšáková10.3.2014
 

Aj ja som si dnes pochutnala na Rozmaríne u teba. Krásne.

Hogo10.3.2014
 

Už som si myslel, že Ema vie byť iba zábavná a vtipná :) no div sa svete, v 43-ke je dokonale protivná - asi jej preplo :)

Mária Blšáková10.3.2014
 

Ježiši. Veľmi dúfam, že v tej SS si nebol ty :)
Zachovaj nadhľad a prepáč jej to, veď je chúďatko chorá :)Inak, teraz som si bola viac ako istá, že mi to nejaký chlap \"vytmaví.\" :)

DARK10.3.2014
 

... a milión iných vecí.
Zaklincovala si dokonale :))))))))
Do nového týždňa sa naštartovávam s dobrou náladou. Teda ja ju mám snáď stále, ale aj tak je fajn z pondelka začať so šálkou kávy na hube a očami na \"Skrátka mi preplo\".

Mária Blšáková10.3.2014
 

Júj, teší ma, že prispievam k dobrej nálade. Prajem ti krásny nový týždeň :)

H.Q10.3.2014
 

Ako sa len rozčertila :-)
Páčili sa mi tie štipce na bradavkách. Myslím, že primerané na to, aby silnejšie pohlavie pochopilo kojenie. Špagát v zadku tiež nemal chybu.

Mária Blšáková10.3.2014
 

Hej veru, srdoška jedna :)
Tú Súdnu sieň som videla a tiež ma to poriadne napálilo :)

Kristina Jezovicova6.3.2014
 

Ujo Jano nema chybu :-) jednu chybu vsak maju tvoje pismena... ze ich netukali moje prsty... si fenomenalna!

Mária Blšáková6.3.2014
 

Práve som ti písala komentár :) Akoby sme sa boli dohodli na čase uverejnenia. Mimochodom, z tej cibule ma štípali oči. Teším sa z tvojej novej kapitoly :)

Janička5.3.2014
 

jednou nohou a prstom z druhej v hrobe.

Ty tvoríš humor s takou ľahkosťou a prirodzenosťou, že Ema musí byť kus teba. Okrem ľahkosti a ľudskosti je v tvojích poznaniach kopa pravdy.

Mária Blšáková5.3.2014
 

Janka
V každej z mojích postáv je kúsok zo mňa, dokonca i v dôchodcovi Filipovi :)
A k poznaniam, som naozaj veľmi rada, že si v nich niečo nájdeš. Patria k Eme, k jej terapii. Nie sú výsledkom mojej snahy, robiť sa múdrou:)

Randy 4.3.2014
 

Ahoj Majka :-) tiež som sa do toho začítala ako očarená, nemám slov, keď to čítam tak cítim úľavu, že už konečne to čítam :-) nedá mi aby som si trošku každý večer neprečítala. Pokračujem ďalej v čítaní, musím dobehnúť čo som doteraz nestihla ;-)veľa šťastia...

Mária Blšáková4.3.2014
 

Ahoj Randy.
Teším sa z novej čitateľky a dúfam, že ťa Emin denník neoberie o pokojný spánok :)
Aj tebe veľa šťastia. Ďakujem za komentár. Veľmi ma potešil :)

Miriam Mikulková4.3.2014
 

Majka, to Tvoje tuningovanie úžasne čaruje úsmev na tvár.
Už pár mesiacov som nezamestnaná a moje tuningovanie je spolu s prácou v háji. Takže už by bol najvyšší čas niečo si nájsť.
A to poznanie dňa je stobodové. Krása človeka spočíva v jeho vnútri. Pozdravuj Emu je skvelá baba :)

Mária Blšáková4.3.2014
 

Milá Miriam.
Veľmi ma teší, že je Ema vnímaná, ako reálny existujúci človek.
Dúfam, že si čoskoro vyriešiš prácu. (Možno je tvojou budúcnosťou práve písanie a vydávanie krásnej poézie.)
Držím palce.

Eva Hrašková26.2.2014
 

Maji.. Ja mám len dve otázky.. jednu trápnu a jednu nemiestnu.... Trapna: To je skutočná obálka knihy? (mám už byť tešivá?) a teraz nemiestna: Ešte sa vydavateľstvo neprebralo zo zimného spánku??

gabriel németh4.3.2014
 

Skvelé píšeš, tvoju prózu mám rád. Hltám ju na dúšok, s kávou v ruke každé ráno.

Mária Blšáková4.3.2014
 

Milý Gabriel. Popri mojej tvorbe a káve nezabúdaj na raňajky :) Teší ma, že čítaš. Ďakujem za komentár.

Mária Blšáková27.2.2014
 

Evka, obe otázky sú na mieste. Ten obrázok sa mi veľmi páči a tak som sa s ním trochu pohrala. Veľmi by sa mi páčila takáto obálka, ale keďže je to naozaj fotografia z pazzl, neviem, či by som vôbec mohla použiť.
Druhá vec. Nie, neozvali sa a Hybaj (predpokladám, že sa pýtaš na ten) tu bude o dva týždne rok, takže jedna nádej končí :)

Eva Hrašková 28.2.2014
 

Maji,
najprv k nášmu poslednému rozhovoru: Hybaj... tento koniec ti ale môže otvoriť dvere niekam ďalej.. kde reagujú promptnejšie... :) (aj keď, z vlastných skúseností ti musím povedať, že aj najpromptnejšie stretnutia sa ku konečnému efektu vlečú nekonečne dlho...)

K dielu: A kua :) nie je to len tak s tou neverou.. že?? niekto podvádza.. iný je podvádzaný a vzápätí sa to otočí... Ach.. keby si každý hrabeme na vlastnom piesočku, spisovatelia nemajú o čom písať, speváci o čom spievať... keby si každý hrabeme na vlastnom... možno by bol svet krajší.. lebo aj spisovatelia by začali písať len o bezhraničnej nekonečnej láske.. a speváci tak isto... Rozuzlí to niekto niekedy? Teraz čítam motivačnú literatúru.. a chcela by som podľa nej žiť... ale tí speváci stále spievajú o neverách, smrti, nešťastí... tí spisovatelia stále o tom píšu... nedá sa nasať pozitivizmus.. ešteže ty to zachrániš tými tvojimi povestnými poučeniami :)

E.

Mária Blšáková28.2.2014
 

Evi, úplne najhoršie je to, že sa ľudia pasujú do role kompetentných určovať, čo je dobré a čo zlé. Láska je vo všeobecnosti pozitívny cit, pocit, schopnosť niečo odovzdať. Vo svojich dielkach sa snažím nevynášať súdy, nemoralizovať. Zober si napríklad... je veľa zdanlivo funkčných párov, ktorým ľudia z vonku závidia, dávajú ich za príklad, no nik nevie, čo sa odohráva za zavretými dverami a veľakrát to býva doslova boj o vlastnú identitu.
Nie som voľnomyšlienkár, no napriek tomu opakujem, láska je dar, preto inšpiruje básnikov, textárov, romantikov.
Raz mi jeden kamarát povedal, že láska nie je medaila, ktorú ti na hruď pripnú za zásluhy. Dovolil mi to \"poznanie\" použiť v Hybaji (dík Peter). Mal pravdu. Nie je to niečo samozrejmé.

Lenka26.2.2014
 

Dobrý deň, zaujalo ma Vaše dielo \"Hybaj na pokec!\" a tak som si prečítala aj toto. Obe sa mi veľmi páčili, viem si živo predstaviť, že sa na Vašu knihu večer teším po náročnom dni. Myslím si, že máte naozaj talent. Páči sa mi Vaše vyjadrovanie, svieži slovník, prirovnania, nenútené vtipné hlášky. Čítalo sa mi veľmi dobre, ľahko, zhltla som to za jedno dopoludnie :) Bolo mi ľúto, že to nemá pokračovanie, aj keď skĺznutie do klišé večnej lásky by asi nebolo to pravé orechové.
Neberte to ako kritiku, len slová človeka, ktorému bola slovenčina daná do vienka :) V tomto diele sa Vám v jednej kapitole zmiešali časy - prítomný s minulým, čo na mňa zapôsobilo trošku chaoticky. Máte tam aj niekoľko gramatických chýb, ale menej ako v \"Hybaj na pokec!\" :) A občas sa Vám tam vyskytne niečo, čo nemá správny tvar, napr. mi utkvelo maceup, display, Dočolomanský bol Miško :)
Veľmi Vám držím palce a teším sa na ďalšie diela :)

DARK26.2.2014
 

Keby som mohla, vzala by som ukazovátko a vycápala Máriu po prstoch za každý prešľap - chybu, omyl, nepresnosť, gramatiku aj pravopis! Už by mala hánky opuchnuté a nemohla by napísať nič, preto tak nečiním :).
Odpustila som jej, nad chybami sa nepozastavujem, lebo sa nimi jej text len tak hemží, nie je ich len \"niekoľko\". Dokonca sa mi zdá, že by dielo (myslím konkrétne toto) malo byť s chybami, keďže je to denník človeka, ktorému \"preplo\", a keďže mu občas nezáleží ani na sebe samom, nemá mu čo záležať na tom, ako zaznamenáva svoje zápisky, pocity a náhľady. Teda s chybami, omylmi, nepresnosťami. A malo by byť tak vydané - tým viac by podporovalo autenticitu.
To je asi tak k Márii a jej chybovosti - vlastne sa jej zastávam, čo mi je proti vôli, ale jej svieže, úsmevné i zároveň tragické dielo s hĺbkou obsahu je naozaj vysoko čítavé. A tak jej treba odpustiť.

Mária Blšáková26.2.2014
 

Poviem Ti, že ma nik nevie tak šarmantne a povzbudivo sprdnúť, ako Ty. Srdečná vďaka za text medzi riadkami i ten očividný. Odkážem Eme, nech sa učí pravopis :)

DARK28.2.2014
 

Hlavne jej povec, aby sa neliečila, aby zo sebou nič nerobila. Lebo keť sa vylieči, máme po ptákách ;))

Mária Blšáková28.2.2014
 

:))))) Rozosmiala som sa na celú obývačku.

DARK26.2.2014
 

Uberiem - nehemží, ale sú. Tie čiarkové ma dosť rušia, niekedy nerozumiem, kde sa na tak nevhodnom mieste čiarka zjavila, kto ju tam vpasoval, keď absolútne nepasuje a naopak, prečo práve \"tu\" chýba, keď je nad slnko jasné, že tam musí byť.
A mám pocit, že v posledných kapitolách je chýb trochu menej ako v prvých.

Lýdia J. 8.3.2014
 

Darková, pravdu máš, hemží sa to tu, asi nepočúvajú. Čo už?:))

Mária Blšáková26.2.2014
 

Milá Lenka.
V prvom rade Ti chcem poďakovať za tvoj komentár a súhlasím úplne so všetkým z Tvojich výhrad. O tamtej kapitole viem. Emin denník prechádzal zmenami. Najprv to bolo niečo, ako vzbúra a opis niečoho, čo sa udialo v minulom čase. Neskôr popisuje svoj deň, akoby ho nahrávala na diktafón :) Keď budem robiť úpravy, budem to musieť prepracovať. Nad Dočkom som si povedala - á do čerta, fakt to bol Michal :) K Hybaju - Fakt tam bolo viac chýb, no i o chybách v Eme viem, len mám viac pomocníkov tu na stránke a viac si dávam pozor. A k tomu, že to nemám brať ako kritiku :) milá Lenka, práve naopak. Pre mňa je veľkým potešením, že si si našla čas a chuť na moje dielka.
Ešte raz ďakujem za komentár i hviezdičky, ktoré mi pribudli :)

Matt van den Bryll24.2.2014
 

Ahoj Majka,
asi je to blbé, ale neviem čo je vifonka:) Inak stále OK:) Poznanie silné!
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková25.2.2014
 

Ahoj Matt.
Vôbec to nie je blbé :) Buď rád, že máš kvalitnejšiu poživeň :)
Vifonka je instantná polievka, ktorú zaleješ vriacou vodou a chvíľu počkáš, kým rezančeky naboptnajú. Keď čakáš dlho, už vieš, na čo sa rezance zmenia :)
Ďakujem za komentár :)

Hogo24.2.2014
 

Tá Ema má ozaj úžasný a priamočiary pohľad na svet, tie jej postrehy sú skvelé. PS - aj mne robia potešenie cigarety, víno aj banány - myslím tým ozajstné banány :)

Mária Blšáková24.2.2014
 

Dúfam, že si so svojími \"potešeniami\" začal skôr, ako si si začal s Emou :)
Teší ma, že si znova nakukol Hugo.
Ďakujem za komentár.

Hogo24.2.2014
 

Ja nakúkam, len sa zdržiavam komentárov, zakaždým sa nedá, ale dnes som si pošmákol a veta: \"Z rezancov sú už tučné húsenice, ktoré mi vychlípali všetku polievku\" ma dostala takmer do kolien - úžasné a znova palec hore a klobúk dole pred tvojim TALENTOM.

Mária Blšáková25.2.2014
 

Keď som začala písať Emu, myslela som si, že je to \"produkt\" prevažne pre ženy. O to viac ma teší a prekvapuje, že si moje dievča našlo toľko priaznivcov i medzi mužmi :)

Eva Hrašková 22.2.2014
 

Nedeľu čítam v sobotu.. Nevadí?? :)

Mária Blšáková23.2.2014
 

Kedy len chceš Evička. Vitaj :)

Jeremy21.2.2014
 

Mária, vystihla si to. Ak sa to stane, o to je to bolestnejšie, lebo sme to od nich neočakávali. Treba také pravdy občas pripomenúť.

Mária Blšáková21.2.2014
 

Jeremy.
Veľmi ma teší, že si Eme a jej poznaniam naďalej priaznivo naklonený.
Ďakujem.

Jeremy18.2.2014
 

Mária, vystihla si to, ja som o smútku písal v /17/ Pohlaď zvnútra, Ty si to potvrdila pekným príkladom, dokonca i s tou zmenou nálady. Mária, tentokrát treba nahradiť slovom tentoraz, aj v tom minulom. Mohla by to prehliadnuť aj jazyková redaktorka, keď Ti to vydajú.
Pekný večer.

Mária Blšáková18.2.2014
 

Jeremy, usmievam sa ako puk (kvôli redaktorke.)Bola by som šťastná, keby mi niekedy vyšiel Hybaj, pretože som k jeho tvorbe pristupovala veľmi zodpovedne a niekoľkokrát som ho upravovala, aby splňal kritériá.
Emu si len tak čarboším z dlhej chvíle. Nikdy neviem, čo bude o ďalšie dve kapitoly, dokonca keď si sadám k počítaču, nemám úplne jasno, kam to ukočírujem a aké bude poznanie. Len to prosím ťa neprezraď DARK :)
Moje ambície s Emou sú také, že... chcem pobaviť vás i seba :) Ďakujem za koment.

Miriam Mikulková18.2.2014
 

Opäť skvelé Majka. Takže už viem, že keď budem smutná musím s tým niečo robiť, ale v žiadnom prípade nezohýnať ruku v zápästí. :) A určite s ňou nebudem krutiť. Čo potom budem robiť?
Predsa čítať Tvoje skvosty.

Mária Blšáková18.2.2014
 

Miriam, ruku môžeš zohýnať, ale keď budeš otáčať zápästím, musíš vravieť juchuchú :) Ozaj a nezabudni na pohár vínka :)

Amadeo18.2.2014
 

Neuveriteľná produkcia Mária. Si hotová spisovateľka. *****

Mária Blšáková18.2.2014
 

Ďakujem Amadeo za uznanie i hviezdičky a zopakujem, že sa pokúsim zaslúžiť si ich. :)

Matt van den Bryll17.2.2014
 

Ahoj Majka,
niet čo vytknúť. Má to šmrnc:)
Schwechat
Želám pekný večer
*****
Matt

Mária Blšáková17.2.2014
 

Beťárska nožička z dvojitého wéčka transplantovaná. Srdečná vďaka Matt :)

Janička16.2.2014
 

Vždy som delila knižky na tie, ktoré ma bavia a tie z ktorých sa učí. Tvoja Ema je dva, tri, či štyri v jednom. Je poučná, vtipná, smutná, inšpitujúca. Jej poznania nesú v sebe kus pravdy. Sú podané ľudsky a zrozumitelne.

Mária Blšáková16.2.2014
 

Janka.
Emine poznania nie sú smerodajné, či majú nedajbože spĺňať nejaký výchovný zámer. Čítaj ich s rezervou, pretože sú výplodom zraneného človeka, ktorý sa formátuje. Samozrejme, keď si v nich nájdeš niečo pre seba, budem len rada :)
Ďakujem za pekné slová. Potešili.

DARK14.2.2014
 

Mária, už neviem, čo napísať, lebo som sa vyjadrila tak, že nie je čo dodať, ale po prečítaní ďalších kapitol mám nutkanie zanechať odkaz. Asi len toľko:
zanechávaš vo mne stopu.
A k tomu aj toto:
Vnútorný svet a vnímanie okolia Emou dokážeš jedinečne spracovávať a podať, a s takým nadhľadom, že ti až neverím. (To je pochvala, milá Blšuľa:)).
A napíšem ešte jednu vec, aby si vedela - vieš o nej, ale i tak ju sem vtrepem -, je velikánske autorovo plus, keď čitateľ otvorí dielo na akejkoľvek strane a ono ho lapí ako pavúk muchu do siete. A to je to, čo ti chcem napísať: je velikánske autorovo plus, keď čitateľ otvorí dielo na akejkoľvek strane a ono ho lapí ako pavúk muchu do siete.

Mária Blšáková14.2.2014
 

Mám to chápať tak, že som taká uveriteľná, až som neuveriteľná? :)
Ďakujem DARK za ďalší pekný komentár. Veľmi ma potešil.
Dnes som čítala jeden tvoj kom., kde opisuješ svoj deň. Bolo to veľmi poučné a tiež som skonštatovala, že ma ten opis zaujal. Ema v podstate tiež opisuje len všedné dni, je prevažne doma. Nepíše o cudzých krajinách či dobrodružstvách, lebo nezažíva pestré dni. Tiež opisuje len ten svoj malý labyrint, v ktorom zablúdila a z ktorého hľadá cestu, no musí vyskúšať mnoho cestičiek.:)

DARK15.2.2014
 

Môžeš to tak chápať.
Nie je za čo.
Môj deň bol strohým vymenovaním faktov, naozaj som ním chcela len poučiť, so sofistikovaným popisom dní a vnímania okolitého sveta Emy sa naozaj nedá porovnať.
Som strohá. Zas sa ozvem, keď si prídem pre novú dávku Eminho labyrintu, ako si ho výstižne nazvala.
:-)))

Mária Blšáková15.2.2014
 

Len príď. Dúfam, že ťa Ema zas pobaví. Si srdečne vítaná :)

Jeremy14.2.2014
 

Mária, práve pri tomto poznaní dňa sa mi chce pripomenúť to, čo sa v minulosti obchádzalo - druhú stranu výroku V zdravom tele zdravý duch, a to So zdravým duchom k zdravému telu. Tak teda myslime pozitívne, nech sme zdraví! Pekný deň:-)

Mária Blšáková14.2.2014
 

Aj moja babka to vždy vravela. Dožila sa 93 a jej ducha by jej mnohí mohli závidieť. :)

DARK13.2.2014
 

Jehovisti... akrylový zajac... smiešna gaštanová lopta... vycikané víno... mašinka dokáže možno spraviť zemiakovú kašu... načo by mi bol celý chlap, keď si z neho môžem kúpiť to najlepšie...
Mária, čo to máš v mozgu, aký výrobník? Nestačím vstrebávať, čo všetko ti v akých súvislostiach naskakuje a ty na mňa vyvalíš ďalšiu a ďalšiu prihlúplu hlbokomyselnosť. Takto som nazvala tvoje *prepnutie* a už si robím miestečko v knižnici lebo toto nemať (a nevydať) bude fakt hriech.

Mária Blšáková13.2.2014
 

Práve včera som nad tým premýšľala. Možno nejaká chemická nerovnováha v mozgu, alebo sa mi zle štiepia enzýmy. Niekedy dúfam, že už konečne všetko vypíšem a uľavím hlave, ale ono to zasa naboptná, a ja si musím pooberať úrodu z koruny, aby mi to nezlomilo väz :)
Mám rada Emu, asi preto sa mi dobre píše.:)

DARK13.2.2014
 

Len píš, uľav si, dievča so zle sa štiepajúcimi enzýmami, nech je čo čítať. Pokojne sprav neverending story, toto sa dá čítať furtom furt.
Bez toho, aby si ju nemala rada, by si takto nepísala. Ja ju nemôžem mať rada;-)), lebo mi vyskakuje z monitora, tlačí sa ku mne z neho von, taká je živá, potvora.

Miriam Mikulková13.2.2014
 

Majka usmievam sa ešte teraz. Myslím, že Tvoj humor má úplne rovnaké účinky ako antidepresíva. To lúpanie z kožucha a kozacie kiahne, by si zaslúžili oveľa viac hviezdičiek. No ale viac ako 5 som nenašla..tak zase nabudúce :)

Mária Blšáková13.2.2014
 

Veľmi pekne ďakujem Miriam. Túto kapitolku som písala na rýchlo, lebo dnes sa s \"narušiteľmi\" vrece roztrhlo. O to viac sa teším, že sa ti páčila :)

Jeremy11.2.2014
 

Mária, múdrosť je vedieť včas /rád to hovorím lekárom, tam je to doležité/.Po bitke je každý generálom. Ešte sa hovorí, že na starosť nie sme múdrejší, ale len skúsenejší, teda Ema bola v tomto múdra.
Jej báseň vynikne, aj čo sa týka formy, ak ju po šiestich veršoch rozdelíš na 4 strofy - má peknú rýmovú schému - združený a obkročný rým.


Mária Blšáková11.2.2014
 

Jeremy, tu báseň som napísala v hlbokej puberte ako pätnástka a celé poobedie tŕpnem, keby mi to nejaký poét vytmaví, takže sa teším, že si prijal. Aspoň je jej nezrelosť autentická a ja som sa tak na chvíľu zahrala na jednu z vás :)
Ďakujem za komentár a za to, že stále ešte čítaš :)

!všajk ja, no!11.2.2014
 

Mária Blšáková-Štepková (o pár riadkov nižšie pochopíš, prečo som ti pridala na objeme),
začnem tým najhorším - učíš ma nadávať, hrešiť, biť sa, chľastať. Aj horšie veci. Nútiš ma nevšímať si chyby. Aj v tragických situáciách sa musím prihlúplo usmievať. Na môj hriešnu dušu, keby kniha vyšla neskorektorovaná, s tými dierkami a ostrapkanými krajmi, aj tak si ju kúpim. Vlastne, musí byť s nimi vydaná.

Bola som pred pár dňami na RND. Myslela som si, že sa dlho tak dobre nepobavím i nezamyslím... a mýlila som sa.
P.S. nemôžem sa podpísať, lebo ten pseudopseudonym mám na vyhubovanie.

Mária Blšáková11.2.2014
 

Zabudla si na fajčenie :) Podľa tvojho komentára ma čo chvíľa zakážu :) (Joj, len nech toto nečíta moja máti, lebo mám po dedičstve.) :) Som rada, že sa usmievaš. Niet pre mňa lepšieho hodnotenia :)
Milá nepodpísaná :) Toto nie je knižka na vydanie, to viem dokonca aj ja, no pri jej písaní sa fakt dobre zabávam.
Ďakujem za komentár i priazeň :)

:D11.2.2014
 

Milá Mária, toto JE na vydanie. Eviovky a Kelovky sa môžu strčiť do r... počkaj, zapálim si cigu a dopoviem, ... i ti poviem, že z tvojho zmyslu pre humor a vykreslenia a vytvorenia atmosféry by sa mohli učiť súčasní scenáristi (tuším je len jeden) a nepchali by nám pod čumák to, čo pri prepínaní programov musím tolerovať. Výnimka je v súčasnosti len Malachovský so Štúrom, ktorý sa v ser... veď vieš v čom, objavujú len preto, aby zostala sledovanosť.

Zabávam sa viac ako len dobre, Blšula, takto dokonale používať jazykové a vyjadrovacie prostriedky... tomu hovorím inteligenčný humár ;-))

Mária Blšáková11.2.2014
 

A ja som si vravela, ako čitatelia zoberú, že som sa pustila po vtipkovaní v Hybaji do serióznej témy. :)

:D11.2.2014
 

Len sa ty o čitateľov nestrachuj, cítia za písmenkami to, čo majú, žiadna prvoplánovosť a povrchnosť sa nekoná. Máločo chválim, lebo máločo sa mi páči, ale keď raz poviem, že táto dieuka je na vydaj, tak ma poslúchni. Mohlo by aj vydavateľstvo. :)

no zas tá istá11.2.2014
 

Ešte raz P.S.: nemôžem sa podpísať, lebo ZNÁMY pseudopseudonym mám na vyhubovanie.

Kristína Ježovičová11.2.2014
 

Majka, mám teraz za sebou mizerné dni... stále viem, že žiť sa oplatí, len škoda, že život je niekedy taký bolestný :( a zdá sa byť beznádejný. Tvoja báseň rezala do živého.

Mária Blšáková11.2.2014
 

Keď mi je smutno a niekto mi povie, že zajtra bude lepšie, najradšej by som ho kopla do zadku. Ale ono to fakt funguje, i keď sa niekedy zajtrajšok dostaví až o rok, či dva. Nebuď smutná Kikuška.

Jeremy10.2.2014
 

Mária, poznanie Emy podporuje aj výrok jednej talianskej herečky - Čo je láska proti bifteku! Ema potešila, ako vždy.

Mária Blšáková10.2.2014
 

Jeremy.
Vždy tvrdím, že inšpirácie je všade na blato a my sme včera mali na obed kurča. No nepíš :)

Michaela Dzúriková9.2.2014
 

Až teraz som sa začítala do tohto diela a musím povedať, že Ema mi učarovala. To dievča má svoju hrdosť. Vieš veľmi dobre vystihnúť postavu. Akoby som ju poznala zo skutočného života. Rozumiem jej, chápem ju.

Mária Blšáková9.2.2014
 

Ďakujem Michaela. Presne takúto som ju chcela vytvoriť. Človeka, ktorý napriek veľkému obratu k horšiemu v svojom živote,nefňuká každému na pleci, ale hľadá cestu z bludiska i keď prechádza mnohými slepými uličkami :)

Mária Blšáková9.2.2014
 

Možno by ich stretnutie dopadlo inak, keby nevyslovil jej meno. Znamená to, že ju pozná a Ema má vsugerované, že ľudia z minulosti ju buď to ľutujú, alebo odsudzujú, preto reagovala ako pes, čo sa bráni útokom :)
Peknú neďeľku prajem.

Matt van den Bryll9.2.2014
 

Ahoj Majka,
latku držíš stále dosť vysoko:)Pobavilo ma : o desať minút budeme zo seba strhávať šaty.:) Ten chalan bol v pohode. Mala by mu dať šancu:)
Pekný večer
Matt

Miriam Mikulková8.2.2014
 

Ahoj Majka, neskutočne zábavne a pútavo píšeš.
Obdivujem ako dokážeš všetko odľahčiť a podať s humorom. Už teraz sa teším na pokračovanie :)

Mária Blšáková8.2.2014
 

Moja mama vždy tvrdila, že si nesmiem zo všetkého robiť srandu, lebo si ľudia pomyslia, že som šibnutá :)
Miriam, veľmi sa teším z novej čitateľky.
Ďakujem za komentár.

Jeremy8.2.2014
 

Milá Mária,vyzerá to, akoby som báseň Očakávanie písal o Eme a tretia strofa je jej poznaním dňa :-0 Kolegyňa by povedala - deň blbec, keď sa nedarí. Pekný večer.
Jeremy

Mária Blšáková - prekvapená:)8.2.2014
 

Toto je neskutočné :) Práve som ti písala komentár k básni Očakávanie :)
Aj tebe pekný večer.

Marta B.6.2.2014
 

Zatiaľ sa mi nepodarilo \"uchmatnúť si\" viac času na čítanie, ale komentáre naznačujú, že mám sa na čo tešiť. A konečne sa už schyľuje aj k písaniu :-)

Mária Blšáková6.2.2014
 

Jéj, ak to znamená, že sa môžeme tešiť na tvoju poéziu, tak je to super správa :) Teším sa :)

Alexandra Hentz6.2.2014
 

Ahoj Majka :)

Po dlhej dobe som znova zablúdila k tvojim textom...
Zažiadalo sa mi niečoho humorno-smutno-poučného. Svoju dávku som už teda dostala a ako správny závislák sa onedlho vrátim. (5*)
Pekný deň, Majka!

Alex H.

Mária Blšáková6.2.2014
 

Milá Alex. Veľmi ma teší, že si moja bláznivá Ema našla svojích priaznivcov. Dokonca tu má už i gratuláciu k meninám. Vráť sa, budem sa tešiť :)

Matt van den Bryll4.2.2014
 

Ahoj Majka,
krásne je to:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková5.2.2014
 

Aj ja som si u teba super počítala :)
Ďakujem. Aj tebe pekný dník.

Kristína Ježovičová3.2.2014
 

Majuška? Ako sa volá ten film? :D A ja že som už všetky \"napínáky\" videla. Genialita tvojich výtvorov spočíva v tom, že i do smútku dokážeš vložiť humor... O mindrákoch už hovoriť nebudem :)))

Mária Blšáková3.2.2014
 

Tak práve tento film sa milá Kika ešte len natočí, ak niekto napíše dobrý scénar. :) A humor v smútku, či naopak... Určite si už zažila pohreb, kde si sa nerozosmiala len silou vôle. Často zažívame i opačné chvíle, kedy sa od nás čaká veselosť, no nám je do plaču. Ema je podivne namiešaný kokteil. Ćierný humor a irónia jej pomáhajú. (Mne tiež) :)

DARK3.2.2014
 

Dávno som nekomentovala, ale keď sa mi zažiada dávky humoru, prichádzam si k tebe po ňu (nesklamávaš:)). A však aj hĺbky, lebo ideš do nej. Ďakujem.

Mária Blšáková3.2.2014
 

A to mala byť jedna z tých smutnejších kapitol :) Neviem, ako iní autori, ale ja sa cítim priam božsky, keď sa dozviem, že viem niekomu vyčariť úsmev :)
Ďakujem za komentár.

DARK3.2.2014
 

Som pozadu, takže som čítala nie poslednú. Máš tu diel viac, nedostanem sa presne vtedy prečítať, keď pridáš, a v oddelení \"Skrátka mi preplo\" som dávnejšie nebola, preto som sa konečne zastavila a čítala ešte len 7mu.
Mám blšákovský decifit, musím k tebe chodiť častejšie, no :))

Mária Blšáková3.2.2014
 

Si srdečne vítaná, kedykoľvek sa Ti zažiadajú hopkajúce písmenká :)

DARK3.2.2014
 

Ďakujeeeeem :)). Veď som neodolala, prišla zas a dostala sa po 14tu.
Vieš v čom je tvoj asi najväčší potenciál? Že presne vieš, ako zasiahnuť. Keď očakávam za prídavným menom obvyklé slovo, keď predvídam, čo sa má stať, kam ma vedieš, zrazu bác! Prídu diabolky (nemyslím malých diablikov ale náboje do vzduchovky:)) a zaštípu. Neunavuješ, nenudíš, pritom nezabúdaš na príbeh. Je mi jedno, ako to dopadne, pre mňa za mňa vystrieľaj celý svet:))), aj tak od poslednej bodky odídem spokojná. (Všimni si, že už ti nevyčítam chybovosť:)).
Už sa necítim dobre, že len chválim, ale napísať napríklad také: \"vrecko hrachu rozmrazila na svojej boľavej krivde\" nie je náhoda, to je talent a zmysel. Nielen pre nezmysel.

Mária Blšáková3.2.2014
 

Všimlááá :) Celý čas som sa vyškierala, hoc trochu obozretne, striehnúc, kedy príde, že dostanem nie len po prstoch, ale i po pätách. :)

Guliver3.2.2014
 

Niekedy sa skoro hnevám, keď prídem na to, že máš v poznaniach zasa pravdu. :-)

Mária Blšáková3.2.2014
 

:) A niekedy si tak veľmi prajem nemať ju :) Teším sa, že si sa pristavil.

Matt van den Bryll2.2.2014
 

Ahoj Majka,
si jedna z najlepších autorov na tomto portáli. Máš veľký talent! Tvoje dielo má všetko, čo má mať. Usmieval som sa počas čítania, zamyslel som sa po prečítaní a niečo vo mne zostalo:)
Peknú nedeľu
Matt

Mária Blšáková2.2.2014
 

Matt.
Pokrútila som sa po prečítaní ako červík. Mám sa ešte veľa čo učiť. Bola som teraz mimo a tak som nemohla ani písať a žiaľ ani čítať, no zajtra máme prázdniny, tak dobehnem jedno i druhé.
Ďakujem za priazeň a podporu.

Mima31.1.2014
 

Milá Ema! K narodeninám Ti nik nepoprial, tak Ti poprajem aspoň k včerajším meninám. Veľa takých spokojných čitateľov ako som ja. :o)

Mária Blšáková2.2.2014
 

Toto bolo zlaté. Ďakujem Mima :)

Eva Hrašková1.2.2014
 

Hej! aj ja sa pripájam :) aj k tej gratulácii :)

Mária Blšáková2.2.2014
 

Mám super čitateľov. Skoro svojej Eme závidím. Asi sem pridám aj dátum svojích narodenín :))) Dík Evička

Jeremy30.1.2014
 

Krásna myšlienka, Mária, dopracovala si sa k podstate, tak by to malo byť. Ak bol blízky jeden, je to dobré, ak dvaja blízki, napíš podobne ako rodní. Zasa budeme tancovať v poradí, tiež som písal o spomienkach :-). Pekný deň.
Jeremy

Mária Blšáková30.1.2014
 

Skôr ako som sa dostala k tvojmu komentáru, opravila som :) Veľa chýb robím z nepozornosti a zbrklosti. Ku nášmu tančeku... rada tancujem :) Sme aktívni autori, tak dúfam, že spolu ešte zakrepčíme :) Idem si ťa prečítať.

Janička30.1.2014
 

Veru tak. Je jedno, či je to pohľadnica, alebo esemeska, či zavolanie. Aj ja som už zažila takéto narodeniny. :(

Mária Blšáková30.1.2014
 

Oslavovať pri nakreslenej torte nieje bohviečo, ale veľa z nás zažilo i opačné oslavy, s množstvom ľudí a túžbou v hlave, nech už je po všetkom :)

Jeremy28.1.2014
 

Milá Mária, paradoxne vtedy, keď nevynaložíme veľké úsilie, máme z úspechu väčšiu radosť. Týka sa to aj nás. Moja predpoveď sa splnila, už sa mi vzďaľuješ, Ema nie:-), dúfam, že má ešte plnú hlavu poznaní. Najviac kričí - oprav - bohviečo, my blázni sme predsa nevyspytateľní. Pekný deň.
Jeremy

Mária Blšáková28.1.2014
 

Minulý týždeň sme si pekne pohopsali.:)
Jeremy, píšeš nádhernú poéziu a je len otázkou času, kedy ti z rebríčka uvidím len podrážky. Ďakujem za postreh. Idem opraviť :)

Jeremy28.1.2014
 

Mária, sledoval som to, vďaka Tebe som ešte napísal Bezvetrie, ale vedel som, že nemám šancu. Budem čítať aj Tvoje ostatné veci, lebo píšeš bezprostredne, úprimne a zmysluplne.

Mária Blšáková28.1.2014
 

Jeden z najkrajších komentárov.
Ďakujem. Pokúsim sa zaslúžiť si ho. :)

Kristína Ježovičová27.1.2014
 

Dnes sa mi štikútalo. Tak už viem prečo:D V lete sa snáď Ema a Soňa stretnú. Musím si máknuť a písať.

Mária Blšáková28.1.2014
 

Ja tak isto. Soňa už má leto. Ema ešte len koniec marca :)

Kristína Ježovičová28.1.2014
 

To má, len chcela by spomínať na detsvo, pubertu, atď. Takže :D

Eksko24.1.2014
 

Ahoj,

tak neviem, či sem ešte treba nejaký komentár, ale je to dobré. Fakt dobré.

Mária Blšáková24.1.2014
 

Ďakujem Eksko. Teším sa z nového čitateľa. Nakukla som do tvojho románu a o to viac ma teší pochvala od teba. Píšeš skvelo.
Len čo budem mať trochu viac času, zahryznem sa ešte viac.
Pekný víkend.

Kristína Ježovičová24.1.2014
 

Každú jednu scénku som si vedela dokonale predstaviť. Majka, ak ťa raz sfilmujú, pôjdem do komparzu. Vymysli mi nejakú maličkú úlohu:D Alebo trúfnem si na Milicu? :)))

Mária Blšáková24.1.2014
 

Ježiši Kika :) mám čo robiť, aby som nekikiríkala od smiechu. Myslím, že na Bibu by si sa hodila viac :)

Eva Hrašková 24.1.2014
 

Maji... super... nemám slov, neviem sa dočkať, kedy ťa už konečne vydajú =)
...aké peklo by sa spustilo, keby sa jeho zákonitá krátko vlasá blondýna... Fascinuje ma, ako krásne to vieš napísať... a hlavne u mňa to vždy kĺže, že sa ťažšie píše o tom, čo si neviem na vlastnej koži predstaviť... potom si niektoré veci radšej vôbec predstaviť nechcem.... vydať knihu je ako odkryť kus svojej duše celému svetu na dlaň... tvoju dušu by som rada spoznala.. :)

Mária Blšáková24.1.2014
 

Milá Evka.
Vo svete okolo nás sa už hádam každá situácia stala. Okrem toho mám veľa priateliek a vypočula som si množstvo príbehov. Ak neviem opísať nejaké gesto, idem pred zrkadlo a vyskúšam ho na sebe. Ak potrebujem vytvoriť novú postavu, predstavím si niekoho žijúceho. Susedku, predavačku z neďalekého obchodu. Alebo si zoberiem časopis a poviem si... ty dievka moja budeš Agáta, alebo Eva, či Zuzana. Okrem toho sa až nadštandardne vžívam do mojich hrdinov. Niekedy sa za PC rehocem ako trúbka a niekedy sa rozplačem. Len to nikomu nepovedz! :) S Emou som sa včera pred polnocou skrývala za výťahom a snažila sa dýchať nehlučne. Potom som s ňou mastila dolu schodmi... len to víno som si nedala.(Nemám):)
A moja duša? Tak ako každá. Raz je príliš mäkká a vtedy sa posúvam do predu pomaly. Inokedy je prehustená na toľko, že môže každú chvíľu prasknúť. A niekedy mám i defekt a niet čím zaplátať. :)
Ďakujem za komentár. M.B

Jeremy21.1.2014
 

Mária, krásne poznanie. Veď sa i hovorí, že šťastie je, keď ťa ľudia chápu, teda sú v ňom ľudia. Prirovnanie k ostrovu pripomína predslov k románu Komu zvonia do hrobu - keď človek zomrie, akoby ubudlo z pevniny...

Mária Blšáková21.1.2014
 

Ďakujem Jeremy.
Ema zjavne ešte netuší, že je už trochu inde, ako na začiatku denníka. Jej poznania sa krátia, no sú pre ňu rozhodne prínosnejšie :)

Matt van den Bryll19.1.2014
 

Ahoj Majka,
opäť vtipné:) Pobavil som sa. Toto bude asi najlepšia kombinácia, zamyslenie, vtip, dej, vtip, zamyslenie, vtip, vtip, dej...:)
A ešte tuná:
do slova vs. doslova
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková20.1.2014
 

Ďakujem Martin.
Všimla som si, že tu máš predposlednú kapitolu románu. Neskočím do nej po hlave. Prelúskam všetko rad radom, hoc som vo veľkom pokušení. Len ti chcem pripomenúť, že je na čase zvažovať niečo nové. Teším sa na rozuzlenie.
Pekný nový týždeň.

Jeremy17.1.2014
 

Milá Mária, hlásim priblíženie na poli čítanosti, si mojou susedou. Asi dlho nebudeš, lebo Ema poletí ako kométa dopredu - doslova. /Doslova, Edovo číslo v texte./ Podobné postrehy, sľúbil som to i Mattovi, Vám pošlem na Vaše adresy.
Čítať pozorne Tvoj text ešte raz mi bude potešením.
Pekný deň, Jeremy

Mária Blšáková17.1.2014
 

Milý Jeremy.
Sme susedia, no dosť vzdialení :) aj vďaka mne a ostatným, čo sú na tvojej tvorbe závislí :)
Teší ma, že ma čítaš a že ťa Ema neomrzela. :)

Matt van den Bryll16.1.2014
 

Ahoj Majka,
perfektné! Každou kapitolkou sa zlepšuješ. Bolo to takmer bez chýb. Nápad s puzzlami sa mi páčil najviac! Doslovne ma chytil za srdce:) Vtipná bola aj tá pani s Túžim umrieť sro:)
Pár drobností:
Puzzle vs. pazzle
Odbúdajú vs. ... ubudli
Niesú vs. nie sú
Viem, o čom vravím vs. hovorím
Kôli vs. kvôli
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková17.1.2014
 

Pustila som sa do opráv a keď som vymenila odbúdajú za ubudli, tá veta dostala celkom iný šmrnc. Naozaj môžme text prebehnúť 10x a nepostrehneme to, čo zbadá niekto iný.
Vďaka Matt.
Pekný víkend.:)

Jeremy15.1.2014
 

Poznanie dňa/23/: Niektoré veci nerobíme len preto,lebo sme presvedčení, že sa to nepatrí- čítal som mail, ktorý sa dotýka tejto témy i lásky - Slovo láska vymysleli, aby si i slušné dievčatá mohli
zatrtkať, prepáčte, ale to sloveso nemožem vynechať, určuje krajinu povodu a bez tohoto vulgarizmu by to nebolo ono.
Tým sa vyjadrujem i k obsahu, že sa mi to páči písané tak, ako to Ema píše. A to pri písaní básní hľadám tie najvhodnejšie slová - človek je už raz taký - smiech cez slzy. Treba ho mať rád takého, aký je.
Jeremy

Mária Blšáková15.1.2014
 

Jeremy
Naozaj sa často vyjadrujeme a chováme podľa toho, čo sa od nás očakáva a zabúdame na spontánne reakcie z obavy, že to možno preženieme, či sa dotkneme niekoho útlocitnejšieho.
Párkrát tu bolo v komentároch \"nadvihnuté obočie,\" no chcela som Emu takú, aká je. Keď smúti, tak poriadne. Rovnako intenzívne jej vie švitoriť a vie sa zabaviť i na svoj účet, no má aj akési zdravé múdre jadro.
Ďakujem za komentár. Veľmi ma potešil.:)

Hogo15.1.2014
 

Súhlasím s Emou - baby nebláznite s chudnutím :) Janko Melkovič v jednej zo scénok Radošincov povedal na adresu štíhlej ženy: \" A čo s ňou v posteli?\"....ani Rubens nemaľoval anorexičky:) a naši predkovia hovorili o chudých ženách - ani cici ani rici :)Takže sa netrápte pre pár kiliek naviac :)

Jurgen Smatanský15.1.2014
 

Celkom múdra ženská, tá Ema. Na začiatku sa nezdala.

Mária Blšáková15.1.2014
 

Zdá sa, že nepíšem román, ale robím osvetu :)
(Aha, ako sa podsúvam do pozornosti, aby som popri Eme zožala nejakú pochvalu i ja) :)
Ďakujem za koment.

Milan Hajaš14.1.2014
 

Veľmi pekný príbeh :) veľmi dobre napísané a bez gramatických chýb. Dávam 5*

Mária Blšáková15.1.2014
 

Mám nového čitateľa :)
Milan. Ešte som tu tvoje meno nevidela. Nakukla som medzi autorov, ale nenašla som ťa. Rada by som si prečítala niečo od teba.
Ďakujem za komentár i pochvalu.:) Potešili.

Janička14.1.2014
 

Aj ja sa trápim pre pár kg na vyše. Ak máš naozaj pravdu, vykašlem sa na to. Chcelo by to nejakú anketu. Jurgen, ako jediný zástupca silného pohlavia nestačí :x)

Mária Blšáková15.1.2014
 

Som taká istá. Takmer všetky občas hladujeme, či smútime z kíl navyše, nad tanierom niečoho dobrého. Problémom je obezita. Pár kíl hore - dole nieje katastrofa.:)

Jurgen Smatanský14.1.2014
 

Odhalil som ťa. Ty si muž :-)
Vystihla si to úplne. Muž potrebuje poriadnú ženskú. Kosti sú pre psa.

Mária Blšáková15.1.2014
 

No. A mám po inkognite :)
Ďakujem za komentár :)

Hogo13.1.2014
 

Paráda Majka, 24-ka je perfekt, dopriala si písmenkám voľnosť a tiež si na ne nebola skúpa. Výborná zápletka, pestrý slovník a aj prehľadné to bolo :) Dnes som nemusel niektoré časti čítať viac krát aby som zabral, dnes som zabral na prvý šup. A samozrejme s úsmevom na tvári. Hneď začiatok ma úsmevne naladil - že, očalúnila telo handrami - paráda, teším sa na pokračovanie :)

Mária Blšáková13.1.2014
 

Očakávala som sťažnosti, že Ema nekúpila to, po čo sa vybrala a ty ma takto pochváliš. No, čo ti budem vravieť, som celá vytešená. Ďakujem za komentár verný čitateľ :)

Marta B.12.1.2014
 

Milá Majka, v prvom rade Ti chcem zaželať ako aj ostatným)úspešný nový rok a hlavne veľa zdravia. Konečne sa mi podarilo prečítať si Tvoje nové dielko, aj keď ma pôvodne mýlil dátum a niektoré reakcie, keďže si ho zrejme umiestnila namiesto Tvojho Vajcoškraba.
K textu sa neviem vyjadriť. Pripadá mi hodne prostoreký (čo, ako uvádzaš v komentároch, je Tvoj zámer). Je však potom v kontraste s niektorými poučeniami a vysvetlivkami za nimi. Moje \"hodnotenie\" však nemožno brať za bernú mincu, keďže taký \"slovník\" nepoužívam. Hovorí sa však, že účel svätí prostriedky... Všetko dobré! M.

Mária Blšáková12.1.2014
 

Ahoj Marti.
Aj tebe krásny Nový Rok a veľa tvorivosti, lebo mi tvoja poézia chýba.
Ku Eme. Presne tak. Dala som jej flek Vajcoškraba a keďže som nie práve najlepšie zvládla upratovanie, ostalo mi z neho pár komentárov.
Toto dielko je naozaj prostoreké a keď som v koment. napísala, že to bol zámer... (tuším v odpovedi pre Christiána, kde šlo o nespisovnosť) nemyslela som to tak, že som si zaumienila... teraz budem vulgárna a nespisovná. Ema si píše denník a po tom, čo zažila, nevidí dôvod vyjadrovať sa slušne. Ani ja takto bežne nerozprávam. :) (Kým si netresnem hlavu o digestor) V podstate si myslím, že jej slovník je akousi rebéliou jej samej voči sebe. Vždy bola milá, slušná, spravodlivá, snažila sa konať správne a napriek tomu je tam, kde je. Nelámala by som nad ňou palicu. A k poznaniam. Nepíše ich z dlhej chvíle, nebol to jej nápad a nemoralizuje v nich, len chrlí oheň a ventiluje :)
Ďakujem za komentár Marti. Teším sa, že si sa zastavila.

Jurgen Smatanský11.1.2014
 

Čo sa z tohto vykľuje?
Kedy bude ďalšia kapitola?

Mária Blšáková12.1.2014
 

Ako zvyčajne, vykľuje sa z toho niečo celkom iné :)
V priebehu dvoch dní.ˇ
Ďakujem za komentár. Teším sa, že čítaš :)

Kristína Ježovičová11.1.2014
 

Moje srdce zaplesalo, keď som zbadala kapitolku od teba. Som zvedavá, čo šecko nájde v tom hanbatom obchode.
PS: My sme mali jeden pri gympli :D Ale nejak sme sa nehanbili vkročiť tam.

Mária Blšáková11.1.2014
 

Pred pár rokmi sme šli s kamarátkou na autobus inou cestou a ona zbadala výklad takéhoto obchodu. Začala vrieskať na celú ulicu \"Majáá, aha čo tu jéé!!!\" Poviem ti, v tej chvíli som sa hanbila ako pes :)
\"Hanbatý obchod\" do mesiaca zmizol. Možno skrachoval, alebo sa presťahoval niekam viac do ústrania. :)

Matt van den Bryll11.1.2014
 

Ahoj Mária, zaujímavá úvaha:)
Pekný deň
Matt

Mária Blšáková11.1.2014
 

Dúfam, že som neprekročila hranicu :) Pre istotu som tam šťukla \"nad 18\" :)
V žiadnom prípade nechcem zdegradovať mužov. Ema je čertíča :)

Matt van den Bryll10.1.2014
 

Haloooo!
Je tady nekdo?:)
Potrebujem dávku optimizmu:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková11.1.2014
 

Už sme dojedli :)
V noci som pricestovala do práce a v hlave mám kopu nápadov. Ešte ma budeš prosiť, nech už nezamorujem :)
M.B

Laura =)8.1.2014
 

Ja mám rada obe, aj červené aj biele :) ale inak vôbec nepijem, aby som nemusela cikať biele... dnes skontrolujem, či to funguje :)

Mária Blšáková8.1.2014
 

Daj vedieť, ako tvoj prieskum dopadol :)

salamanderV7.1.2014
 

sex = cvičenie = relax = uvoľnenie = narodenie

Mária Blšáková7.1.2014
 

Rada pre Emu, či pre autorku? :)

salamanderV7.1.2014
 

pre obe. Kto je Ema? Je pekná? možno by mohla byť pre mňa. Relatívne som pekný aj ja. Bohatý, vyzretý. Ale. Vždy je tam to ale. Som zadaný. Nie žene, tej som naveky.

Mária Blšáková8.1.2014
 

Ema - hlavná hrdinka :)
Bola krásna a verím, že po čase znova bude.
Gratulujem pani Salamanderovej :)

Matt van den Bryll7.1.2014
 

Ahoj spolužiačka Majka, už sa to začína.:) Od začiatku som tušil, že to bude kriminálka:) Som napätý! Teším sa na pokračovanie:)
Nemám čo vytknúť.
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková7.1.2014
 

Ahoj Martinko.
Povedal si, nech jej už nenakladám, tak som sa zľutovala :)
Teším sa, že sa tešíš. Hneď sa mi bude radostnejšie písať.
A ešte... z tvojej odpovede (pod tvojím dielom) som nevylúštila nič.:) Nepošleš preklad, nech viem, že mi nenadávaš? :)

Matt van den Bryll7.1.2014
 

Už to prekladám. Ešte som to nestihol:)

matasaska7.1.2014
 

:))) Edova poznámka pobavila. Pravdu má to chlapčisko.
Prerobila som vetu o tom, že Majka nepije iné, než červené. Je tam dvakrát ktorý, ktorá, nejako mi to neznie dobre. Urob z toho dve vety, moja rada. Môžeš ignorovať, možno to nesedí iba mne. :)
Pekný večer želám a som tu, aj keď ma v komentároch nevidieť... :)

Mária Blšáková7.1.2014
 

Maťka, neuveríš, ale tiež som nad tou vetou dumala a máš pravdu, udrie po oku. Zajtra ju prerobím. :)
Ďakujem za komentár i radu. Teším sa, že čítaš :)

Janička7.1.2014
 

No sláva. Konečne som sa dočkala. Kto jej to poslal ruže? Žeby doktor? :-)

Mária Blšáková7.1.2014
 

Teraz som doma a tak menej píšem, ako keď som v Rak.
A ku kvetom. Chvíľu som zvažovala, či aspoň trošku neprezradiť :)
Prezradím, ale až v ďalších kapitolách :)

Eny3.1.2014
 

Majuška, ty a Kika ste neuveriteľné ! ! !

Všetko čo napíšete je skvost, človek aj keby chcel napísať zlú kritiku, tak to nejde. :D

Mária Blšáková4.1.2014
 

Ďakujem Eny. Teší ma, že si sa zastavila i pri tomto dielku. Budem sa aj naďalej snažiť (a dúfam, že sa nebudem za niektoré výroky smažiť) :)

Lýdia J.4.1.2014
 

Máš pravdu, Eny. Veľakrát som tu chcela drístať - nezobralo to. Ale vždy dúfam, že Blška aj Kristína majú zdravý rozum - dokážu písať.

Mária Blšáková4.1.2014
 

Za Kiku nemôžem, ale za seba... áno, trošku toho ZR vo mne ešte hrkoce :)

Christian Heffner2.1.2014
 

Zdar Mária.
Konečne som si našiel čas aj na teba. K štvorke nemám čo vytknúť. Možno je tam až veľa nespisovných slov, ale je to denník, takže k jeho uveritelnosti je potrebné aj to...

S pozdravom Ch.Heffner

Mária Blšáková2.1.2014
 

Christián.
Nespisovnosť bola mojím zámerom :) Ďakujem za pristavenie.
Pekný večer.

Lýdia J.4.1.2014
 

Blška, nekecaj - a, nebudeš trapna. Radšej sa uč spisovnosti.:)

Mária Blšáková4.1.2014
 

:) Pripadám ti trápna? :)
Gratulujem. Práve si vyhrala súťaž o prvé miesto v komentároch, čo najviac zaboleli :)
Lydka. Trochu ide i o žáner, nie je to o nojej negramotnosti v spisovnosti.

Lýdia J. 18.1.2014
 

Áno, Blška. Mrzí ma, že som vyhrala v spisovnosti, prečo si nedáš povedať? Ide o žáner, nie o Tvoju gramatickú negramotnosť! Veď by si našla pomoc, keby si chcela.:) Tá je nepodstatná.

Matt van den Bryll2.1.2014
 

Ahoj Mária, už sa opäť dostávame do nálady:) Teším sa.
Pár drobností:
17/miery vs. mieri na mňa
21/ vyrúša vs. vyruší
sekundu typujem vs. tipujem
medlím vs. mädlím
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková2.1.2014
 

Veru. Aj ja sa teším, že mám konečne čas na písanie a čítanie. Som ako narkoman.:)
Ďakujem Maťko za opravy :)

Kristína Ježovičová2.1.2014
 

Majka, pekne s nimi vy... babrala. Tak toto použijem niekedy, keď ich stretnem. Inak, ŠNR moja milá a nech Ti to píše celý rok a vlastne každý rok:)

Mária Blšáková2.1.2014
 

Aj tebe Kristínka krásny Nový Rok a nech sa s ponukami od vydavateľstiev vrece roztrhne. (Alebo aspoň vrecko) :)

Matt van den Bryll30.12.2013
 

Ahoj Mária,
unavená?:) Prosím neuberaj z vtipu a nadhľadu a nepridávaj už sebaľútosť a moralizovanie:) Podľa mňa si zrodená k písaniu tých prvých dvoch.
Pár drobností:
12/na vždy vs. navždy
13/ s vs. z kávy, nieje vs. nie je
14/level vs lewel, opäť niesom, kupodivu?
Pekného Silvestra
Matt

Mária Blšáková2.1.2014
 

Ahoj Matt.
Po cestách bývam vždy \"skapatá.\":)
Tentokrát som sa vrátila do rozbehnutých sviatkov, tak bolo kopu iných povinností, ale už som tu a teším sa zo všednosti normálnych dní :)
Opravené.
Ešte ku Eme. Prechádza nejakým procesom a ja sa snažím odhadnúť tu správnu mieru jej znovunavrátenia do bežného života.
Ona sa v podstate ani nesnaží moralizovať. Jej poznania vychádzajú z osobných sklamaní a zo srdu, len zatiaľ nevie svoju energiu využiť lepšie. Ale musíš uznať, že sa snaží :)
Krásny Nový Rok prajem.

Matt van den Bryll1.1.2014
 

Ešte stále unavená z cesty? :) Ja len, že nepíšeš:)
15/ z odstupom vs. s odstupom
Billboardová spoločnosť
16/ tŕpkou vs. trpkou
pozvaný vs. pozvaní
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková2.1.2014
 

Teším sa :) Lebo to vyzerá, že moje písmenká niekomu chýbajú.:) Vďaka
M.B

Hogo30.12.2013
 

Teda...19-ka je sila,až som s Emou súcitil, aj poznanie dňa je perla...ale trochu štípnem: vedel by som si to predstaviť aj trochu viac rozpísané, ale inakšie palec hore.

Mária Blšáková30.12.2013
 

Myslím, že Ema povedala presne toľko, koľko k danej téme povedať chcela. Tá udalosť (vieš, ktorá) bola pre ňu nepodstatná :)
Ďakujem za komentár a prajem veseléno Silvestra a krásny Nový Rok.

Matt van den Bryll28.12.2013
 

Ahoj Mária, stále OK:)
11/nedala odbyt vs. odbyť
zavláda vs. zavládne
Peknú Sobotu
Matt

Mária Blšáková28.12.2013
 

Opravené. Veľmi pekne ďakujem Matt. M.B

matasaska28.12.2013
 

Majuška moja, oprav si to odbyť na odbiť. :)
Dôveruj, ale preveruj.

Matt van den Bryll28.12.2013
 

Aha:)
Ďakujem aj ja:)
Matt

matasaska28.12.2013
 

Stane sa :) nemáš začo

Mária Blšáková29.12.2013
 

Dík obom :)

Matt van den Bryll27.12.2013
 

Ahoj Mária, lepšíš sa:) Už jej toľko nenakladaj:)
Pár vecí, okrem drobností typu somnou vs. so mnou
7/ do krvy vs. krvi
8/ Tanatrami?
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková27.12.2013
 

Ahoj Maťko :)
Polepším sa. :) Opravila som, Ďakujem.
A ku osmičke:
Tatra je duchovný systém a v tantrických učeniach je sexuálna láska posvätná. No ciele tantry sú vznešenejšie a širšie, než len dosahovanie skúsenosti a znalosti v sexe.
(Jeden z najfrekventovanejších mailov):)

Matt van den Bryll27.12.2013
 

Ahoj Mária, si ma trochu zaskočila:) Poznáme sa?
Tantru poznám. Pýtal som sa na tanatry a ty si mi odpovedala tatrou:) Tak neviem:)
Matt

Mária Blšáková27.12.2013
 

:) Nedokopčené :) a ja nedôsledná. Neskontrolovala som poriadne. Ja si v chránke vždy nájdem nejakú Tanatru, tak som ich vložila i do Eminej schránky a tvoja otázka... To kôli Maťkovi? Nie, nepoznám ťa, len mi Matt Maťka pripomína. Vari som sa len netrafila :)

Kristína Ježovičová27.12.2013
 

Ani to nie je veľmi ťažké odhaliť, lebo ja viem i Martinove priezvisko :D :D Som dobrá špiónka?

Mária Blšáková27.12.2013
 

Si detektív Oriešok Kika :)

Mária Blšáková27.12.2013
 

Lýdia mala prisam vačku pravdu. Som ťapa. Už viem. Písmenko a navyše. Nie Tanatrami, ale Tantrami a samozrejme v schránke, nie chránke.

Matt van den Bryll27.12.2013
 

Mária,
Lýdia, Ema, Kika ... máš toho veľa:) Už tuším:) Prezradil ma mail... a tak som sa tešil novej identite:)
Matt

Matt van den Bryll26.12.2013
 

Ahoj Mária,
päťka OK:)
Pár drobností:
niesom vs. nie som,niekoľko raz vs. niekoľko krát,somnou vs. so mnou, o veľa vs. oveľa,
Možno jednu vec, ktorá mi napadla pri čítaní. Nechcem sa Ti do toho rýpať. Neviem, čo bude ďalej... len by to možno chcelo niečo pridať, kedže zápisky môžu časom zovšednieť a upadnúť do stereotypu. Bola by škoda sľubného začiatku:) Verím, že mi rozumieš:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková26.12.2013
 

Presne viem o čom vravíš. Ani ja nie som na depresívne žalospevy. Sľubujem, že sa to zmení :) Pridávam po krátkych častiach, takže táto najnovšia je len 20 papierikov. Ja som u teba už na sedemnástke. Si vysoko návykový :)

Kristína Ježovičová26.12.2013
 

Možno nám napokon budú tie depresívne žalospevy chýbať :))) Fajnééé to je.

Mária Blšáková26.12.2013
 

Mne veru nie. :) Rada píšem veselo a dúfam, že som aj Prepnutej namiešala trochu humoru, kým ju neodčarujem zo zakliatia :)

H.Q26.12.2013
 

Budeš sa asi smiať, ale vypisujem si tvoje poznania do zošitka. Máš v nich toľko pravdy.
Pekné sviatočné dni prajem.

Mária Blšáková26.12.2013
 

Nesmejem sa. Teším sa, že si v mojej knižke nájdeš niečo pre seba.:)

Matt van den Bryll25.12.2013
 

Ahoj Mária,
štvorka je i o životnej múdrosti:)
Pár drobností:
obímem vs. objímem, ku nim vs. k nim,vsadí na slepo vs. na slepo vsadí
Čítam ďalej:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková25.12.2013
 

Opravené. Ďakujem Matt.
Veľmi mi pomáhaš.

Matt van den Bryll25.12.2013
 

Ľudia si majú pomáhať:) Nakoniec i ty mi pomáhaš. Názorom, povzbudením...
Pekný večer
Matt

Kristína Ježovičová24.12.2013
 

Nestačí, že v Eminej hlave býva ona sama,ty jej tam nasáčkuješ ešte aj Soňu?:D
Už som jak ty... čítam ťa dvakrát :)
PS: Šťastné a veselé

Mária Blšáková24.12.2013
 

:) Poznám dôverne. Ale nečítam všetkých 2x. Básne áno, tie aj viac. Dnes som hodinu čítala jednu kapitolu od Matta, tak som sa vyžívala a u teba mám tiež prechodný pobyt.:)
Krásne Vianoce.

Christian Heffner24.12.2013
 

Zdar Mária.
Začína to byť čím viac pesimistické, ale dobré sa to číta. Máš dobrý štýl, trochu sú tam vulgarizmy, ale nevadí. Detailík: kalendri(Nie náhodou kalendári?)

S pozdravom Ch.Heffner, I wish you Merry Christmas :).

Mária Blšáková24.12.2013
 

Christián.
Vyškieram sa. Že trochu. Ema nadáva ako pohonič, ale je jej to jedno, keďže je na dne a vie, že slušnosť jej bola na nič.
A k tomu druhému... \"vďaka mojím popolníčkom mi často utečie nejaké písmenko.
Vďaka :)
PS: Už ju dlho nebudem trápiť :)

Guliver Benko24.12.2013
 

Mám rád tvoju tvorbu. Si ako taký vzácny kameň, ktorý by obrusovaním utrpel.
Keď som si prečítal prvú poviedku, skúšal som, či nebola vydarená len náhodou. Potom som prečítal všetky. Orginálne témou, no nesúce tvoj rukopis. Začítal som sa aj do tohto.
Vieš ma poriadne rozosmiať, baba jedna :o)

Mária Blšáková24.12.2013
 

Ták... a teraz som už totálne rozmaznaná :)
Guliver. Veľmi ma potešili tvoje slová. Poviem ti, bola som si takmer istá, že toto dielko veľa mužov čítať nebude, no posledné komentáre vravia o niečom inom.

Krásne Vianoce aj tebe. Moje sú pekné aj vďaka vám.
Ďakujem za priazeň. M.B

Matt van den Bryll23.12.2013
 

Ahoj Mária,
pokračuješ v nasadenej latke. Popri úsmevoch som sa aj zamyslel pri tých latrínach:)
Pár drobností na okraj
skončila na gynde s vrecúškom ľadu - myslím, že tam nie je čiarka ale neviem to iste. Čiarky sú moja veľká slabosť:)
tak nieje vs. nie je
krištáľový pohár vs. kryštály soli
poslúžili o veľa vs. oveľa
nieje - máš to tam častejšie:)
sediacých vs. sediacich
skutvený je zámer?:)
Čítam ďalej
Matt

tiež nieste vs. nie ste

Mária Blšáková24.12.2013
 

Skutvený :) to nemusí byť zlá nahrážka :)
Zajtra opravím. Ja som sa dnes nadchýnala tvojími písmenkami až po jedenástu kapitolu. Sú \"gustióznejšie.\"
Emu ešte trošičku nechám vyblázniť, no potom sa jej už bude musieť naliať z r... (no vidíš, ako sa dá napísať slušná verzia, že sa jej naleje z riti do hlavy?)

Krásne Vianoce Matt. Ďakujem za postrehy i tvoj čas.

Matt van den Bryll23.12.2013
 

Ahoj Mária,
Ty si talentované veselé dievča:) Ďakujem. Dvojku musím ohviezdičkovať 5kou:) Usmieval som sa celý čas, smial som sa pri:
Znela drbnutejšie ako ja a pri kokotovi:)
Vybuchol som pri:
Idem špehovať ako kysne mlieko:)))
Nemám, čo vytknúť. Perfektné:)
Čítam ďalej.
Matt

Mária Blšáková24.12.2013
 

Určite si domyslíš, ako sa autor \"ja\" po takomto komentári tvári :)
Juchú... :)

Matt van den Bryll22.12.2013
 

Ahoj Mária, jednotka zaujala:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková22.12.2013
 

Teším sa. Ja som dnes u teba dala päť kapitol.
Pekný večer aj tebe. M.B

Christian Heffner22.12.2013
 

Nazdar Mária. Vyjadrím sa k dvojke. Text plynie rýchlo a plynulo. Vytknem to, že stále používaš slovíčka: už a len. Pritom tam nemusia byť, bez nich ten text bude pôsobiť lepšie.

S pozdravom Ch.Heffner, prajem príjemné sviatky.

Mária Blšáková22.12.2013
 

Aj tebe Christian krásne a veselé.
Ďakujem za rady. Prebehnem to všetko pozornejšie.
Súhlasím s Mattom, že tieto iné pohľady sú neoceniteľné :)

Mária Blšáková24.12.2013
 

Christián. Som v šoku. UŹ-ovkami a LEN-tilkami sa to tam len tak hemžilo. Máš bystré oko.
Srdečná vďaka.

Jeremy22.12.2013
 

Mária, upútal ma hneď začiatok, voľakedy som mal verše - mám rád pravdy holé,/bez príkras,/keď sú ako chlieb a soľ/ na čistom stole./ Teda k poézii máš blízko. Idem čítať ďalej, malá šifra pre Teba - nie je to dobré, je to vynikajúce. Otec hovorieval- rozum pán a svet škola. Tvoje príbehy sú školou života. Nech sa Ti darí - po celý rok:0

Mária Blšáková22.12.2013
 

Milý Jeremy!
Veľmi ma tvoj komentár potešil. Bála som sa, že v tomto dielku čitatelia uvidia niečo iné, ako ním chcem povedať. Ďakujem veľmi pekne za tvoje slová uznania. Beriem ich ako vianočný darček.
Prajem ti krásne sviatky.

Janička21.12.2013
 

Ten obrázok by som chcela vidieť, či sa zhoduje s mojími predstavami :-)
Teším sa, že nedáš na svoje kapitoly čakať. Táto bola skvelá. Aj včerajšia, len som to moc prežívala a trochu som aj smoklila.

Mária Blšáková21.12.2013
 

Aj ja viem smokliť pri čítaní. A niekedy aj pri písamí :)

Hogo19.12.2013
 

Prvé časti ma pobavili, bolo to veľmi vtipné čítanie, tieto ďalšie časti ma okrem pobavenia prinútili zamyslieť sa nad hĺbkou ich pravdy. Pri nejednej vete sa pristavím a zamyslím sa nad jej obsahom....pokračuje to dobre:)

Mária Blšáková19.12.2013
 

Hugo.
Som rada, že si dal šancu i ďalším kapitolám a dúfam, že sa sem zasa vrátiš :)

Kristína Ježovičová18.12.2013
 

Mike Tyson by tú ranu aspoň vrátil :) Super. Dobre, že som ešte nešla spať :)) Poznanie dňa platí aj v opačnom poradí? Snáď sa ujco Emke páčil.

Mária Blšáková18.12.2013
 

Nepáčil, len ju potešilo to, čo povedal, lebo to dávno nepočula. :)
(Hoc vie, že má ujco alkoholické okuliare.)

Mária Blšáková19.12.2013
 

Kika, ďakujem za pomoc tebe i tvojmu mužovi... vieš za čo a ešte odpoveď na tvoju otázku.
Nie, nefunguje to opačne. Nás sa dá opiť aj rožkom, preto ľahko uveríme obsahu a obal pre nás nieje až taký dôležitý :)

Janička16.12.2013
 

Dúfam, že Ema prezradí ZAJTRA viac. Všimla si si to \"nenápadné\" upozornenie, že zajtra budem čakať?

Mária Blšáková - potešená17.12.2013
 

Som v práci, tak naozaj neviem, ako ma okrem povinností dokope múza. Ak bude čas, tak pridám.
Ale... ci pana, poviem ti, že je to príjemný pocit:)
Ďakujem Janička za koment.

Laura =)16.12.2013
 

Ach Majuška.. to poznanie dňa je dosť kruté :(

Mária Blšáková17.12.2013
 

... a takýchto poznaní mne prejde za deň cez hlavu kvantum :)
Napríklad teraz...
Poznanie dňa: Nech robím, čo robím, sekeru do kľúčovej dierky nezahlobím :)

Christian Heffner16.12.2013
 

Nazdar Mária.
Estetický detail v hneď prvej vete: Pri mojom šťastí..., že tento rok začne totálne na hovno.—tento rok sa začne.
Prečítal som jednu kapitolu, na viac nemám dnes čas, komentár píšem narýchlo. Nemám čo vytknúť, možno to, že to je trochu pesimistické, ale aký môže byť denník blázna :D.
Zajtra si prečítam viac, zatiaľ dojem pozitívny, aj keď takéto veci nečítam.

S pozdravom Ch.Heffner, nech sa darí.

Mária Blšáková16.12.2013
 

Ale nóó... Christián! Vari by si len nechcel vytknúť slovosled niekomu, kto bol mesiac na psychiatrii a totálne sa stratil v živote :)
Máš pravdu. Asi by to tak malo byť. Ďakujem :)

H.Q15.12.2013
 

Tomu sa vraví, zabiť dve muchy jednou ranou :-)

Mária Blšáková16.12.2013
 

Ušetrí na Biolite :)

Kristína Ježovičová14.12.2013
 

Dobrodružstvá káčera Gintera? Ako ti toto mohlo napadnúť? :D Smejem sa...

Mária Blšáková14.12.2013
 

Mám veľa nápadov a malú hlavu, no a potom to samo takto vyskakuje :)

L.13.12.2013
 

Mária!

Preboha, skús počúvať, veľa ľudí sa Ti tu snaží naznačiť, že Ťa môžu s chuťou čítať, a, pomôžu zadarmo. Obsahovo píšeš vynikajúco, ale tá blbá gramatika... Tak ma to vytáča.:) Ak máš chuť na dobré dielo, pošli. Autorský zákon poznám.:)))

Mária Blšáková13.12.2013
 

Za tvoju pochvalu \"obsahovo píšeš vynikajúco\" ti odpúšťam ťapu :) či čo to tam bolo. (Snažím sa tváriť na oko dotknuto, ale pobavilo)
Počuj srdoš, ja niečo urobím s gramatikou a ty si kúp Belaspon. Hlavne občas nakukni a pokojne ma zdžub, lebo by mi to chýbalo :)

L.14.12.2013
 

Mne sa už po tých rokoch na MT nechce otvárať okníčka. Ak chceš, pošli.:) A, čo je Belaspon? Nejaký nový talent?

Mária Blšáková14.12.2013
 

Belaspon sú tabletky na upokojenie. Moja mamka ich hltala ako lentilky, keď ju z nás - detí priporážalo :)
Pošlem, čo len chceš :)Môj kontakt na fb máš :) Pekný víkend a ešte krajšie sviadky prajem Lydka.

Lýdia J.14.12.2013
 

Pošli. Moju adresu nájdeš za komentom. Ja na Teba dosah nemám. Šak načo - čitatelia sú nezaujímaví.:)

Mária Blšáková14.12.2013
 

Dovolím si oponovať, pretože niektoré komentáre sú lepšie, ako diela nad nimi :)
M.B

Mima12.12.2013
 

A už som tu aj ja. Majka, v prvých 4 - 5 kap. máš dosť gramatických pupáčikov. (Našla som aj pár vredov) :-)
Pred týždňom som ťa objavila na facebooku, tak ak dovolíš, pošlem ti žiadosť o priateľstvo a mohla by som ti niečo opraviť.
Inak, páči sa mi Ema. Škoda, že sa jej sestra nevolá Mima :-)

Mária Blšáková12.12.2013
 

:)Moje dielko je v puberte, tak hádam preto tá dermatitída :)
Mima,začala som písať v čase, keď som bola mimo domova a mala som problém s ujčekom Wordom. Orginál som neskôr opravila, no tu som nestihla.
(A... pravdaže pošli. Budem sa tešiť)