IKARIKAR http://www.ikar.sk

Škriatok Bimbom (Zuzana Valachovičová)9.10.2016
 

5
 počet hodnotení: 1
prečítané 147, Komentáre 10

 
Škriatok Bimbom
Narodil sa Bimbom
Hlboko v lese, v krajine Bimbambom, pod vysokou jedľou rástol mach. Mach bol mäkký ako najmäkšia perinka pre dieťatko. Jedľa bola zdravá, silná a jej šišky mali liečivú moc. Ľudia zo širokého okolia ich chodili zbierať do košíkov a doma z nich varili odvar, ktorý vyliečil každú chorobu.
Jedného dňa, keď slnko svietilo silnejšie ako inokedy, jeden z lúčov sa zatúlal až k vysokej jedli. Zohrial svojím teplom šišku na najvyššom konári a práve tam, kde sa teplo slnka spojilo s vôňou ihličia, tichom lesa a láskou, ako zázrak sa zrodil život. Keď šiška dozrela, spadla do machu a z nej sa vykotúľal  škriatok Bimbom.
Ako každý malý škriatok dostal do vienka päť dobrých vlastností – šľachetné srdce, preto rád pomáhal, - kamarátsku povahu, ktorá ho robila veselým, - obetavosť pre tých, ktorí sa ocitli v núdzi, - silnú vôľu, čo mu pomáhala prekonať všetky prekážky a vytrvalosť dokončiť začaté veci.
Najprv Bimbom len tak ležal v machu, kopkal nôžkami a rozhliadal sa okolo spoznávajúc svet, do ktorého sa narodil. Obdivoval vysoké stromy, spev vtá...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Katka24.3.2020
 

príbeh o veselom škriatkovi sa mi veľmi páči :) určite ho niekedy prečítam aj mojim deťom. Som si istá, že sa stane ich obľúbencom :)

Porubský17.7.2019
 

Až ma zaráža, ako slečna dokonalá Alia S. kritizuje všetko, čo sa na tomto portáli objaví, no sama tu nepublikovala ani svoj vlastný prd. Vy musíte mať asi šťastný život a viete čo? Nič iné, ako ťažký a trpký život si svojimi stupídnimi radami a ponižovaním ostatných ani nezaslúžite Vy nula.

zuzana19.10.2016
 

Bola raz jedna krajina, v ktorej šišky neliečili všetko, zvieratá nerozprávali ľudskou rečou, kravy nežili na lúke spolu s hmyzom a ľudia písali podľa šablóny tak, aby sa neodklonili a boli in ... Škoda, myslela som, že urobím zopár ľuďom radosť ... nevadí, nájdem si inú zábavu, aj keď ma to bavilo ... možno budem vypekať koláče a klebetiť na ulici so susedami ako správna babka. Prajem všetkým šťastejšiu ruku pri písaní.

Eva H10.10.2016
 

Alia kde si sa stratila? Neviem ťa nájsť v zozname. Potrebujem radu.

Alia S.10.10.2016
 

Občas nazriem tam, inokedy inde. Napíš mi pod tvoje dielo, odpíšem.

Alia S.10.10.2016
 

Dieťa sa čítaním učí, preto by som si dávala pozor na informácie a zistila si, čo lieči jedľová šiška. Aj napriek tomu, že rozprávky sú výplodom fantázie, mali by mať reálny základ, čo sa týka overiteľných informácií. Dieťa je zároveň experimentálne a môže si nesprávnymi informáciami uškodiť. Vysvetľovať mu, že rozprávka klame a všetko sa šiškami nelieči, je zníženie hodnoty prečítaného a autorových vedomostí.

Znovu ťa upozorním na sústredenosť a predstavivosť pri písaní: Bol hladný, smädný. Obzeral sa, no nikde nevidel živej duše – tieto vety vyznievajú, akoby jedol \"živé duše\". Ak bol smädný, hladný, skôr mal uvidieť niečo na jedenie.

Potom sa najedol púpavových listov – púpava nerastie v lese. Dokonca v hlbokom. Hneď prvé slovo o tom, že sa nachádza v hlbokom lese, vypovedá.

Belások ho odnášal – asi sme sa predtým, keď som upozornila na rozdiel, nepochopili. Odniesť znamená nesením dopraviť na iné miesto. Odviezť = vezením dopraviť inam. On ho asi neniesol na rukách, ale viezol na chrbte či inak, čiže ho odvážal, nie odnášal.

Nektár je sladká šťava rastlín. Druhú rozprávku by som asi skrátila na: „Ako B. vyliečil m. princeznú, ktorá sa prejedla nektárového koláča“, keďže sladkosť je už v slove nektár ukrytá. V texte sa o tom nenápadne zmieň, ak by deti nevedeli, čo je nektár.

„Že ma to nenapadlo“ – správne je „že MI to nenapadlo“. Napadnúť nás môže divé zviera, napadá nám myšlienka.

„Vytiahol odniekiaľ z rukáva“ – tak odniekiaľ alebo z rukáva? Snaž sa nepoužívať neurčité zámená a príslovky, ak nie sú potrebné.
Podobne: nejakú dobrú taktiku, nejakého veľkého zvieraťa.
Tiež sa snaž riediť ukazovacie zámená.

Vežu zo žaluďov si nechala. No, čo už. Ty budeš vysvetľovať deťom, ako sa to dá, ak sa spýtajú. Alebo mamky budú hromžiť, čo čo tá spisovateľka tára za nezmysly :)

Ani to si neopravila, ako motýlia princezná nosí v „malej taštičke“ predmet, stratený ľuďmi. Ak by to bola špendlíková hlavička, je uveriteľné, že ju motýľ môže mať v taštičke. Lenže ide o niečo, čo mal človek, tisícnásobne väčší tvor. Aj logika v príbehoch pre deti je dôležitá. Myslí sa logika uveriteľnosti. Pod pojmom prípravok proti komárom si každý predstaví niečo stonásobne väčšie ako motýľ, čo on nemôže uniesť. Vytvor príbeh napríklad tak, že prípravok v kríkoch neďaleko zbadala po tom, ako ho zabudli/odhodili ľudia a predtým ich videla, ako sa ním natierali, aby odpudili komáre. A nie že ho nosí v taštičke. Celý rok. Uveriteľnosť sa má niesť s fantáziou každým príbehom – či pre dospelých, či pre deti.
Okrem toho ak sa napíše „taštička“, nik si nepredstaví veľkú tašku, keďže je to zdrobnenina a znamená malú vec. Preto „malú“ vyhoď.


Veľký tmavý bzučiaci mrak – uváž, čo je najdôležitejšie, aby sa vyskytovali pri sebe maximálne dve prídavné mená. Tmavý bzučiaci stačí.

Krava ich ponúkla svojim mliekom – ani toto veľmi neobstojí, keďže hmyz mlieko nepije. Ani s tým by som, kvôli nevyhnutnej uveriteľnosti, nepracovala. Asi by sme „zízali“ na Včielku Maju, ak by sa nadájala kravským mliekom. Znovu upozorním na dôležité: dieťa sa má rozprávkami učiť. Nezabúdaj!

Piekli cviklové koláčiky zvané muffiny (robila som ich, chutia výborne) – k tomuto mám viac výhrad. 1. to v zátvorke hovorí kto? Autorka, podľa všetkého, lenže rozprávačom je 3. osoba, tak neviem, prečo sa v texte vyskytla jej osobná skúsenosť.
2. Cviklové koláčiky sa nenazývajú muffiny. Muffiny sú v podstate malé tortičky, čo vieme všetci. Môžu sa piecť na mnoho spôsobov, lenže z tvojho textu vyznievajú, akoby muffiny = cviklový koláč.
3. Muffiny – je to americký názov, prevzatý z francúzštiny. Určite by som ho do slovenskej rozprávky nepoužila. Aj na to som upozornila, ale ak trváš na svojom, nemôžem ťa presviedčať. Pre ilustráciu: ak by Ondřej Sekora do Ferda Mravca napchal anglické výrazy, isto by stratil na čare.

Aj to si ponechala, ako Bimbom schoval mravcom šaty, aby ich potrestal, keďže sa chvastali. Ani toto nemá opodstatnený rozumový základ. Čo vyriešil? Fantázia ti nechýba, popremýšľaj, ako ich potrestá, nie, že im schová odev.

Rozprávky sú opravené k lepšiemu, slonie meno Bimbo sa zmenilo na Bimbom, čo znie lepšie, ale... (viď vyššie a maj na pamäti pôsobenie na výchovu detí, zmysel a súvislosti).

Nech ti to píše presvedčivejšie :)

zuzana10.10.2016
 

Ahoj, Alia S. Začnem trošku úsmevne: Medzi základné vlastnosti dobrého autora patrí si svoje dielo obhájiť. Takže ďalšie riadky patria mojej obhajobe :) A teraz vážnejšie: nesúhlasím s tebou, že dobrú rozprávku tvoria len hmatateľné fakty bez akejkoľvek fantázie. To by bolo len opisovanie už niečoho vymysleného. Rozprávka je určená inteligentným deťom do cca 8 rokov a nie je v nej nič škodlivé pre detskú dušičku. Keby som im podala všetko na zlatom podnose /vysvetlila/ nudili by sa. Skús si postaviť vežu zo žaluďov a zistíš, že ti to nepôjde. To asi preto, že nie si motýlia princezna, ani škriatok. No keď máš 3 roky, možno zistíš, že je to dosť dobrá zábava. Milá Alia S., k životu patria aj muffiny, deti ich poznajú a tie čo nie, naučia sa niečo nové a informácia v zátvorke je pre rodičov ako nápad na zdravú pochúťku pre ich ratolesti. Myslím, že deti treba nechať rozmýšľať a skúmať a určite ich poteší a poučí keď sami zistia, že objavili nejakú nezrovnalosť. Ja ti ďakujem za rady ohľadne literatúry, ale to ostatné neber až tak vážne. Ani deti to tak neberú. To len dospelí chcú mať všetko pod kontrolou a je to trochu na škodu. Ale na to je potom dobrá knižka, pri ktorej sa môžeš neškodne utiekať k fantázii a snívať a vymýšľať ... Prajem pekný deň a veľa trpezlivosti pri formovaní nás, amaterskych pisateľov :)P.s. teším sa na ďalšiu diskusiu s tebou.

Alia S.10.10.2016
 

zuzana, neviem, či je to základná vlastnosť, ale čítala som tvoju obhajobu už predtým, po prvom mojom komentári. Nechcelo sa mi odpisovať. Nechala som tvoje dielo na teba, keď si ho obhajovala, že všetko v ňom je v najlepšom poriadku a v súlade s logickými a inými zákonmi (napr. fyzikálnymi), aj s fantáziou, ktorej sa, vraj, medze nemajú klásť.
Celé dielo si stiahla, upravila nanovo, v anotácii uviedla, že chceš počúvať rady.
Ani sa nechcem dohadovať, no budem si stáť za názorom, že z \"ho..a bič neupletieš\", pardon za výraz. Netvrdím, že rozprávku tvoria LEN hmatateľné fakty, tvrdím, že overiteľné má ísť povedľa fantázie, t.j. schopnosti predstaviť si deje a predmety, ale aj súvislosti, v myšlienkach.
Nerozumieme si v tom, o čo som sa snažila.
Dovolím si ešte pripomenúť, že pri pôvodnej verzii si pri množstve čítaní mala zopár hviezd, myslím, že 11 a že dokopy tvorili priemer. Takže asi je treba niečo s rozprávkami spraviť. Ak trváš na tom, že nie, ani to ti neberiem. Len som chcela poradiť, keď som videla, že si opravovala a vložila nanovo. Keby som vedela, že zbytočne, až na opravu mena a pár drobností, bola by som venovala čas radšej niekomu inému.
Prepáč, nebudem viac reagovať ani sa snažiť o nič. Tvoja fantázia sa opiera o iné vedomosti ako moja. Nič v zlom, pokračuj, budem rada, keď sa ozvú aj iní, nech v tom nie som sama.
Keď som mala tri roky, zaiste som bola zvedavá a chcela vyskúšať všetko, čo sa mi dostalo do uší či pred zrak. Verila som všetkému, čo povedali rodičia, učiteľky v škôlke. Ale mnoho záležitostí som zistila ako mylných. Nemyslím si, že deti majú chodiť roky s omylmi v hlavičkách, lebo sa k nim dostala nedôveryhodná literarúra, kým neprídu na to samé a nezapoja vlastný úsudok, ako všetko v skutočnosti funguje. Vymyká sa to tvojmu poňatiu edukatívnosti rozprávok, môjmu nie.
Želám ti iných čitateľov a hlavne odozvy, ktoré sú ptrebné pri formovaní. Nielen detí.

Smrť25.10.2016
 

Vy musíte poriadne zakomplexovaná, keď všetko hodnotíte len v zlom. By som bol zvedavý, ako píšete vy, ale zjavne na vaše komentáre úplne dokonale a bezchybne.

Lev medzi spisovateľmi25.4.2019
 

Ja musim povedať zase len tolko ze jej komentare absolutne vobec bezchybne nie su ....a v ziadnom pripade by som si od nej nedal porucat....napisem priklad -ona mi napisala ze som jeden zo zacinajucich basnikov a ze robim tie iste chyby co ostatní -nazvala to zaciatocnicke slovne rekvizity ze vraj pouzivam v basnach slova ako su-duša, srdce, laska, noc, mesiac, slnko no a prave tieto slova dost casto pouzivaju vo svojich piesnach tí najlepsí textari piesni na svete -piesne ako su bailando, subeme la radio ....dalsia vec strasne som sa nasmial na tom ked mi napisala ze volny vers ma viac pravidiel ako jedno ....no okrem toho kupil som si knihu, paradnu knihu su tam perfektne rady ako pisat basne a je to nova kniha prepisem co sa tam pise o volnom versi-Basne su vystavane zvacsa podla urcitych pravidiel, no niektore basne ignoruju vsetky pravidla. Verse sa nerymuju a maju rozlicnu dlzku. Tieto sa nazyvaju volne verse....pre to by som kazdemu odporucal aby si radsej pisal podla seba alebo si zaplatil za korekciu co nie je az take drahe.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Zuzana Valachovičová

moje múzy, inšpirátorky, moje všetko
O mne

Všetky moje rozprávky sú príbehy, ktroré vznikli na základe konkrétnej udalosti. Sú písané na mieru pre konkrétne deti, niektoré s ich pomocou a preto si myslím, že majú dušu. Nemôžu byť dokonalé, lebo by stratili svoju osobitosť a jedinečnosť. Rada však privítam pripomienky ku chybám, ktoré sú chyby a ktoré robí asi každý, prípadne drobné návrhy na zlepšenie, ktoré ich však neprerobia na niečo úplne iné. Pokiaľ urobia radosť aspoň jednému dieťaťu, splnili svoj účel. Prajem príjemné čítanie.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: