IKARIKAR http://www.ikar.sk

Slzy pre bolesť (Gabriel Németh)30.10.2014
 

2
 počet hodnotení: 21
prečítané 7423, Komentáre 73

 
Gabriel Németh román Slzy pre bolesť kapitola prvá / U lekára /
kapitola prvá
/  U lekára /
 
 
   Je sivé, daždivé poludnie ako stvorené na melanchóliu.
Ďážď za oknami nekompromisne bubnuje svoje blues, kvapka po kvapke steká po skle a splýva v symfóniu chladného sychravého októbra. V tú zvláštnu jeseň, ktorá si tyká s oblohou roztrhanou na mraky. Upreto sedím a zovieram päste dlaň, ani nedýcham, pritom sa držím operadla stoličky a hľadím bezradne na lekára. Prikovaná o podlahu nemocničnej  ambulancie sa cítim príšerne, priamo pod psa. Celým telom mi prechádza akási silná vibrácia, elektrický šok, akoby do mňa udrel blesk. Cítim sa zničená, úplne na dne, potom, čo lekár nado mnou vyniesol svoj verdikt.
   V ordinácii vládne zvláštne napätie, dalo by sa ho krájať nožom ako chlieb. Celá sa chvejem nedočkavosťou. Koľkokrát som si vravela, mne sa to stať nemôže, a je to tu : je pondelok, pätnásteho októbra dvetisíctri, čosi po trinástej hodine. Všetko je v pohybe,len môj svet akoby sa navždy zastavil.
  Ostali mi iba ruiny v srdci, prázdne dlane a nič viac. ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.2.6.2016
 

Agafón Kecaj Bezcieľna Džungľa z nudy román Časť prvá Kapitola Prvá/Na klzisku

- Tak ako mladý? -
Stál som dorazený ako kliniec v truhle. Padla koza na kameň.
Muž v obleku s bradou rozkázal dve rezané ..., ako zátačky.
- Nedávaj mi sem tú kávu na stôl, dnes som už vypil. Musím dopísať tú poviedku lebo čitateľa čakajúm.
– Som rád, že ťa máme. - Kamarátka mi odniesla ranú kávu, píšem ďale. V to neskutočné krásne ráno ako vo hviezdach z neba prší.

Za oknom sa rozpršalo z neba . Aj to vás vie rozčúliť, keď idete a podľa meterológov leto skončilo sa ako na dlani ako práve teraz v jesennom novembri bez lúčoch.

- Tak čo, dedko? Ako, ste sa vyspali sa?.-
- Dobre, - odpovieme.

Znamená vo mne, môj vlastný svet. Netreba sa vrtať v tom čomsi.

Otázky sa sýpalí ako pruské granátov. Položila ich, aby som v dlaň päste ako šesťdesiatom ôsmom. Na všetky dve som, jej odpovedal správne.
Bol som v práci.
Nebol som u susedy.
Petra mala jej mliečne bary ako prednosti, na francúsky kľúčik. Vyniesla si nado mnou, svoj vlastný verdik.

Nevybral som si daň ako osud, ponesiem si ťarchu svojho vlastného údelu ako holuby v dispenzári na svojich vlastných krídlach básnika..

Už len vyrážam , aj spolužiaci zostali s prekvapene ústami,. Nikdy na ten deń nezabudnú dal sa, krájať nožom ako saláma s maslom. Nevidela som si od okuliarov, ani na tri metre po koniec nosa. Poznala som všetkých stali sa jej údelom.

A je to tu.
. Bolo už neskoro. Ešte nesvitalo. Vonku bola stále tma. Ako keby nesvitalo.
- Čkáš s ňou? –
- Áno. Chalana. Laco mi bude sa mi podobní a narodí sa.

Prípad vyšetrili na ministerskvom predsedníctve, hodili mi svoju ich pravdu do mojich očí. Zakorenil vo mne istotu.

Adela Smrček-Borovanovská stráca sa pôdu pod nebom, je chorá, lekári jej povedali ako by sa nechumelilo .

Ako predvianočný Silvester ktorý si užívame so žiarivými očami. Rozklepaný ako také struny na klavíri.

Suseda Martina Kriváková dostala záchvat spravila si chlebíčky a kamuflážovala celú situáciu ako v jarnom tempe. Mama si ju susedu Longobardovú vyzdvihla a to je život, je rád že ho má.

Teší sa na Vianoce, prídu o mesiac ako keď , suseda vyzliekla sukňu a ja som zlyhal na svojej celej čiare, stal som sa obeťou svojho vlastného osudu u jeho susedy....,

- Už ma nemá rád - utešujem ju.
Pri stoje jej zazvoní mobil na stole. To hrobové ticho si uvedomuje. Jej horúci plyn mu Gréta už dávno v dectve odpustila ako z rozprávky.

To bolo o rámoch okuliarov, čo mi padli do kanál La mančester a a musel som zavolať inštaláterov, tykám si s nimi ako vystrihnutý z katalógu.

Koniec prvej časti.Ak sa ti román „Bezcieľna džungľa z nudy“ nepozdáva a nepovažuješ ho za vhodý vydať a distribuovať, vidí sa ti len na pobavenie a pousmiatie, lebo hlbší zmysel nemá a nemá zmysel rozoberať, v čom sú nedostatky, veď, narovinu, sú to prázdne a neuvážené táraniny s morom chýb, tak máš obraz, ako píšeš a ako sa pri tvojich absurdných skomoleninách, konaniach hrdinov, ich vyjadreniach a skákania z jedného do druhého bez prepojenia cíti čitateľ.

K. Šimek2.6.2016
 

Alia, nesmierne si ma pobavila. Dovolím si opraviť Ti chybu, v texte Agafóna Kecaja by sa nevyskytlo slovo \"predsedníctvo\" ale \"precedníctvo\" alebo \"predsadníctvo\". Skutočne si trafila klinec po hlavičke, lepšie ako akákoľvek dobre mienená rada a kritika.

Alia S.2.6.2016
 

Presne ako píšeš.

Som člen, píšem z môjho mesta pochádzajú ako sú J.A., a ja. Mne netreba opraviť ani predcednictom je sú to spravné , mám to tu v krvi nerob me tu pokecku ako v zime na saniach ..., nediskutujme, stojí to za milú figu ale literárne si preca len rozumiemeš Je to ako chrah do mora nosiť . Ďakujmem za nazór rešpekjujem ho. To sú literárné hodnoty v Trenčianských Teplicach som sa stretla s Gabinou Vranovou. Srdečne ďakujem za komenrát, potešila si ma. Krásny ráno želám Takže ahoj.
Som viac poetyčka, čítaj moju poéziu je v nej toho viac pod názvom časti: Práve orechove z pripravovanej žbirky: Když už to není pravda, tak ať je to aspoň sranda:


Ani neviem prečo som toto


Zakvitnáš bielym snehom,
ako motýl zakulnený,
ránou jesene,
žijúcim podľa kľúčovej osnovy,
kráčam krokmi dolu ulicou nahor.
Láska má párik krídel. Boj je láska, ja som láska,
ja som Boh..., povedal klásik.

Dal som si môj vlastný golf.
Ako Stones Hange žlté je slnko
ako divne v spomiekach na dlani v jeseni
reštartuje svojej jadro v rúži na kríži
v dlaniach pásnika potýka sa ,
plýži ako anákonda – to je had.

To je potreba
byť so symbipózou slova
domovina sú ruky
na jeseň s kávou ako chlieb
teplý ako sviečka
s vôňou ráana s ružami na stole
v nočnej tme noci

Rana sa zotcelí
vo mojich stopách na stope
dobrý a láskavý a
nazáchode zadriemal som.


Ešte túto kratkú:

Nos rozbíja

Nos rozbíja červené rubíny
rozbité na modré zafíry
mokré sny na drobné z mincí.

Pocit lásky na pečení je to svalstvo
mám ho pri tele,
ako spomienku na Pala D.
lebo sa s ním poznáme,
sie la vie.

Poznám aj Hurt Kobailta
zabliká mi mne semafórovo,
Vstáva k na oblohe,
kúpe ma v aviváži , značky Savoj.

Máš najkrajšie kožené líca ,
na reštavrácii v daždi, pod oknami ...
v búrke jeseného lístia v dlani smútku
ako keď bol dedko na závodoch na valivých ložísk

K. Šimek3.6.2016
 

Opäť si dovolím opraviť, nie \"párik\" ale \"párok krídel\", inak výborné. V našom klube \"Motyka, putyka a poetyka\" si budeme Tvoje básne prädnášať každý rok na valenom zhromáždení.
Týmto sa ospravedlňujem p. Némethovi, že využívam jeho priestor na komentáre na konverzáciu s p. Aliou S.
Gabriel, neposmievam sa vašej tvorbe, každý má právo písať, čo len chce, dokonca aj uverejňovať, vďakabohu za slobodu prejavu. Len ma mrzí, že neprijímate dobré rady s pokorou, aká sa vidí u všetkých velikánov pera, pretože práve kritika a dobré rady z nich urobili to, čím sú. Každý v sebe nosí príbeh, verím, že zaujímavý, ale tak, ako šaty robia človeka, písomný prejav robí autora a dielo.

Alia S.3.6.2016
 

Nedá sa nesúhlasiť.

Jediná chýbička - teším si, to je súper!

Udielam tým to súhlas na priednes mojich slobodnoprejavovacích básni na vašom Válnom zhromážďaní aj ak ma imaginatívne primete do vašeho klubububu \"MPP\".

K. Šimek4.6.2016
 

Na najbližšom Vyvalenom zhromažďeňí podám návrh na prijatie. Chceš byť čestný člen alebo nečestný, prípadne počestný?

Alia S.4.6.2016
 

Scestný a zároveň tajomních. Základné vybavenie voprd pakujem.

Kristína Hušeková1.6.2016
 

K časti \"Dovolenka v Alpách\": nebudem sa vyjadrovať k tvojim štylistickým (ne)schopnostiam, ale k obsahovej stránke. Naštiepila sa mu holenná kosť a dostal meniskus - Gabriel, dostať môžeš chrípku, ale nie meniskus! Nevieš, o čom píšeš. Meniskus je totiž kĺbna podložka, ktorá ma stabilizačnú funkciu pri vyrovnávaní zakrivenia kĺbových plôch v kolennom kĺbe. Takže nemôžeš \"dostať\" meniskus, lebo je tvojou súčasťou... Nepíš o veciach, o ktorých nič nevieš a ktorým nerozumieš.

NO A29.5.2016
 

ČO?

Čo to za pubescentné výlevy? Kde je niečo hodné člena SSS? Alebo aspon hodné dospelého pisateľa?

Rosnička - Sonička29.5.2016
 

a ty si čo chlapä?, si,chufák i, chúďa..., chudák si, všetci ťa máme porkrzmoholsiakurátnatototy ono....chudák,chudák, chudák, chúdak, ej veselbaneňo je na tej lúke zelenej, ale veso.....lo, chudák...chudák a krásny deň zazobaňec..., chudák....príjemný pokec vám... veselo,ešte tak nikdy nebolo...,

xy27.5.2016
 

Čo s tým spravíš, spisovateľ, že pri toľkých čítaniach máš vo výsledku sotva 2 hviezdy od 17 čitateľov a samé negatívne hodnotenia?

Kristína Hušeková27.5.2016
 

Rada by som oslovila anonyma, ktorý sa podpisuje ako Stará garda (podľa štylistiky mám síce podozrenie, že je to samotný GN). Vážený pane, ak tu niekto uráža ostatných, ste to vy. Nenadávajte účastníkom diskusie do sopľavých deciek, ja napríklad mám od detského veku ďaleko, tak si to vyprosím. Navyše vek Vás neoprávňuje správať sa voči ostatným hulvátsky, keď vyžadujete slušnosť od ostatných, mali by ste im byť príkladom. A ak ste taký férový, ako sa tvárite, tak sa neskrývajte za anonymný nick, ale podpíšte sa vlastným menom, tak ako ja. Alebo to by už nebolo ono, Gabriel?

Gabriel Németh27.5.2016
 

čakal som na tento okamih, keď ma všetci obvinia, pod cudzím nickom som ja Gabriel Németh. Aby bolo jasné, ja sa nemám za nič hanbiť, vážená Kristína, to len vy....,
Ak nie ste presvedčená, že pod cudzím nickom pozorné oko Starej gardy som ja Gabriel Németh, iba tušíte, tápate, ako ma v tom okamihu môžte obviniť, že sa správam ako hulvát. Ale na takéto obviňovania z vašej strany a strany všetkých som zvyknutý. Budeme sa baviť o hocičom, s hocikým, na konci vždy ostane vám v ústach téma Gabriel Németh, aký je zlý, aký je taký a onaký. Mali by ste sa vážená hanbiť, nie ste si v niečom istá a tvrdíte, obviňuje ma, že sa skrývam pod cudzím nickom. Ja som už dávno všetkým jasne napísal, že sa podpisujem Gabriel Németh a zopakujem to ešte raz. Ale to to je príliš silná káva, nemyslíte , Kristína Hušeková.

Kristína Hušeková26.5.2016
 

Je to čím ďalej, tým horšie. Dnes ma v texte šokoval absolvent pedagogickej fakulty s AKROBACIOU chémia - fyzika. Gabriel, dávaj svoje texty pred uverejnením prečítať niekomu, kto ovláda slovenčinu, aby si sa vyhol takýmto smiešnosmutným neznalostiam. Ak by si nevedel, o čo ide, pedagóg má APROBÁCIU, akrobacia je niečo úplne, ale úplne iné...

pozorné oko Starej gardy27.5.2016
 

mnohým tu majú inteligenciu v riti a podľa toho sa aj správajú, osočovanie, pranierovanie je tu pre mnohých zábava ako každodenný chlieb. Smutné, veľmi smutné. Mám 6O rokov, rád na dôchodku čítam a chcem povedať, každý má právo tvoriť, tu si však mnohí myslia, že sú literární Bohovia. Rada pre sopliakov, literárny portál nie je o zábave, radšej si utrite sopľavé nosy a učte sa v škole.

rada27.5.2016
 

Mám menej ako 60 a odporúčam Vám, pán moralizátor a neotesanec, utrieť si slzy \"ukápnuté\" z čítania večného a nepoučiteľného perlátora a začať sa učiť slušne sa vyjadrovať. Nik z komentujúcich tu nikdy pripomienkujúcim ani spisovateľovi drístov nenadával okrem Vás a pred nedávnom samotného pána \"spisovateľa\".

pozorné oko Starej gardy27.5.2016
 

kto má byť slušní, to máte byť vy, decká na tomto portáli.Ako sa vy vyjadrujete vy? Ako? To je slušnosť z vašej strany, ak ste arogantní a svojou aroganciou ubližujete? To je vaša slušnosť. Len si prečítajte profily po niektorých , s akou ľahkosťou ukazuje svou inteligenciu, nevie te sa správať. Ešte vy hovoríte o slušnosti? Za na ším čias v škole musela byť úcta, úcta k ľuďom, k svetu.Vy nekomunikuje, to vy drístate, so zámerom ubližovať. A kto moraizuje ste vy. VEDIA rodičia, čo robíte? To vás tak vychovali?

Pravda je takáto:27.5.2016
 

Všetci sa okrem Vás, Starý gardista, vyjadrujú a vyjadrovali k odpadu, čo nemilosrdne a roky vo veľkom množstve valí na tieto a nielen tieto stránky samozvaný spisovateľ. Vy jediný tu nadávate na ľudí - ako vychovali Vás? Ste grobian a menej viete o slušnosti ako všetci s minimálnym prehľadom, čo popravde píšu, že spisba autora GN spadala, spadá a bude pod dve slová: \"infantilné výlevy\". Ak sa Vám jeho nezrelá spisba páči, je to Váš výber, povzbuďte ho, natrepe a narecykluje ešte viac, to jediné mu ide, aby ste mali čo čítať, keď vás nebavia dobre fungujúce a funkčné poetické či prozaické diela tých čo vedia nielen o gramatike, pravopise a štylistike, ale aj o technike písania.

Juraj27.5.2016
 

Decká? Ste na omyle... Na portáli je mnoho autorov, ktorí prekročili 30, 40, 50 rokov. Hádzať ich do vreca so sopľavými deckami je od Vás nemiestne.
K tvorbe p.G.Németha - stačí si prečítať úryvok, pár viet, a je jasné, aký je autor. Slabý.

pozorné oko Starej gardy27.5.2016
 

dospelí sa tak nesmiestne nesprávajú ako tieto decká - tí nemajú ani pojem ako sa správať.

!!!!!!!!27.5.2016
 

Slušný človek ani deťom či dospievajúcim nenadáva. Čo Vás, Starý gardista, oprávňuje brechať na mladších či starších? Chodia sem takí i takí a jediné, čo dokážete, ste už dokázali. Takto uznávať Németha ako spisovateľa nikoho neprinútite, neprinúti ich ani on sám, okrem zaostalých nesčítaných. Hanbite sa za to, aký ste \"skvelý\" a \"sociálne zručný\"!!

pozorné oko Starej gardy27.5.2016
 

dospelí sú inteligentejší, tak sa nesprávajú
ako tieto decká, tí o slušnosti nemajú ani pojem.

GRAMATIKA27.5.2016
 

Gabriel, ty sa neschováš za nijakú \"Starú gardu\". Skutočná Stará garda (čo sa týka spisovateľov) ťa medzi seba nikdy neprijala. Tieto reči o chovaní deciek a ich rodičoch si tu už neraz hádzal o stenu. Moji rodičia sú roky na dôchodku a ja sa k nemu blížim. Viem dobre čo je úcta a komu patrí, čo sa týka literárnej tvorby, pretože inak chovám v úcte každé stvorenie, i netalentovaných knihovníkov, lebo viem, že každý si v živote preskáče to svoje. Nie však ich spisbu! Mať úctu k tvojmu písaniu ma neprinútiš, ani mojich žiakov, čo ako tu budeš vyskakovať!

ľudia spamätajte sa27.5.2016
 

Nikoho neobhajujem, ani nechválim, tento portál je obyčajné svinstvo, že to vydavateľstvo dovolilo, aby www.mamtalent.sk tak dopadol. Hanba..., Hanba...

Máš pravdu, je to hanba!27.5.2016
 

Ale čo je väčšia hanba? To, že si niekto dovolí poukázať na žalostnú úroveň písania a zviditeľňovania sa? Alebo to, že niekto vôbec takéto texty vydáva za literatúru?

Súhlasím aj s tvojím bedákaním, že vydavateľstvo dovolilo, aby sa tento portál stal akýmsi odkladišťom textov autorov, ktorí talent nemajú. Bolo tu veľa autorov s rôznym stupňom talentu. Veľa z nich sa po čase ujalo a dokonca im vydali aj knihy (škoda, že nie vlastník portálu). Tí menej talentovaní, či s absolútnou absenciou talentu a s prevažujúcou potrebou \"vyspovedať sa\", či vykriknuť do sveta \"pomoc, tu som!\", tiež postuom času sa zmierili s tým, že z nich spisovateľ nebude. No sú tu ROKY rokúce niektorí autori, ktorých takmer nik nečíta, (len debaty pod ich textami), ROKY rokúce im to mnohí píšu a všelijako odkazujú a radia a nič sa nezlepšuje. Toto nemalo vydavateľstvo dopustiť! Každý autor mal mať istý čas na vystrčenie sa do popredia a potom by mal ísť. Buď do vydavateľstva, alebo v tomto prípade do zabudnutia. Ušetril by sa tak sám od pravdovravných poznámok.

S tvojim vyjadrením, že \"tento portál je obyčajné svinstvo\" NESÚHLASÍM!
Aj teraz sa tu dajú nájť dobré texty a talentovaní autori. Je smutné, že všetkých vás viac zaujíma toto némethovské bľabotanie pod jeho písačkami, ako texty naozaj talentovaných, ktorí na mamtalente sú. Dobrý deň!

nie je to bohviečo27.5.2016
 

Selekcia by pomohla, portál sa zvrhol na odkladisko netalentovaných a nenaučiteľných. Už sa tu dávno nič poriadne nedá nájsť, občasné výkriky slušnejších vnuknutí, no nedotiahnutých, zvyčajne pochovávaných vlastnou neznalosťou techniky ba aj elementárnymi neznalosťami jazyka akosi nepovažujem ani za talent ani za prácu na sebe aj diele ani za hodné vydania. slabota zavládla, funguje akurát vzájomné vychvaľovanie inak dosť nevýrazných a málo originálnych textov. Niektoré nestoja za fajku tabaku a podaktoré vydavateľtvá tiež za to isté, že ich natlačili a vpustili medzi ľud. Németh je čerešnička, ale mnohí sa mu blížia, odlišujú sa akurát tým, že si nenamýšľajú, že sú z nich esá hodné nasledovania.
AK by dielo, o ktoré neprejavia čitatelia záujem alebo prejavia nízky (systém sa dá nájsť a zaviesť(, bolo mazané, aspoň by bola stránka prehľadná a nezahlcovaná.

Stará garda nemá meno?27.5.2016
 

Ak si chcel, aby ťa niekto aspon trochu vážne vnímal, mal si sa podpísať a prečítať si po sebe napísané. Skomolená veta v úvode prezrádza némethovskú štylizáciu.(Žeby sám Gabriel?!) Nemám síce toľko rokov ako ty, necítim sa na Boha, no tiež ti poradím:
1. Ke´d na tom dôchodku rád čítaš, tak čítaj texty, nie komentáre!

2. Ak sa už chceš vyjadriť, vyhni sa mravoučným osočovaniam typu \"sopľavé nosy\", prezrádza to tvoju citovú rozhádzanosť a zlosť.

3. Uvedom si, že k verejne vyveseným textom, navyše na takejto stránke, kde sa očakáva u píšucích talent, má každý právo nielen tvoriť ale sa aj k vytvorenému vyjadriť.
(Pod excelentne slabými textami ako tento, vznikajú žiaľ často až preexponované slovné prestrelky, ktoré podľa mňa majú zámer upozorniť tohoto autora, že jeho písanie je na veľmi slabej úrovni. On namiesto toho, aby na svojich textoch popracoval, ale naozaj popracoval!, už niekoľko rokov vyskakuje a vychvaľuje sám seba aký je on Spisovateľ a koľko a kde si vydal či vydá knižiek. Neviem ako tebe, no mne to pride ako maximálne dehonestujúce pre slovenskú literatúru a čo horšie, pre píšucu mládež. Ak vidia tie jeho texty a tie jeho samochvály, radšej sa na všetko písanie vykašlú, povediac si: ak toto némethovanie je slovenská literatúra, tak sa hanbím k literátom pridať!)

Neber sopliakom možnosť čítať a písať tým, že ich odtiaľ vyženieš! Apeluj na súdnosť pisateľov ako je autor textu, pod ktorým ťa srdečne pozdravujem!

!!! + ???27.5.2016
 

1. stará garda je gn, málokto sa nedokáže poriadne vyjadrovať, čím sa prezradil, a nikto nebude vydupávať pozornosť k autorovi neschopnému vytvoriť jediné slušnejšie čo len krátke dielo
2. otázka pre GN - ak je niekto naozajstný spisovateľ, nie násilne, ale za zásluhy prijatý do spolku spisovateľov, prečo sa roky presmŕda na stránkach pre amatérov?????

Manuel25.5.2016
 

Za dva dni vyše dvetisíc hlasov. Fakt klobúk dolu. Kliká celá dedina? :-)

ta ňe?26.5.2016
 

to ňe za dva dni, to za dva roky

zo zvedavosti čo ešte dokáže vypotiť sem chodia nik pre skusenosti či poučenie ako si mysli pan spisovateľ

ak by splietanice boli dobré boli by ohlasy pozivívne a hviezdy vo veľkom počte a zuájem vydavatelstiev tiež
ale nie sú..........................

Manuel26.5.2016
 

V rebríčku čítanosti som pozrel, lebo mi nešlo do hlavy, že ma dačo také toľko fanúšikov a tak málo hodnotení. Pred dvoma dňami mal cez 22 tis. a teraz pod 25. Počul som, že niektorý wifi router po každom odhlásení mení adresu, ale na čo by komu bolo toľko hlasov, keď nepíše dobre.

Gabriel Németh26.5.2016
 

klikajú známi a priatelia, všetci vedia, že píšem, a potom nie celá dedina, ale celá čierna nad tisou kliká - je to malé mestečko, kde každý každého pozná. Veď z tohto malého mestečka pochádza takí umelci ako herec Vladimír Kobielsky, herečka - speváčka Szidi Tobiasz a moja ctená maličkosť, ja Gabriel Németh

takto píšu skutočné spisova telia25.5.2016
 

kristove roky 33 pre ženu najkrajší vek,
vek hodný závidieť,
byť direktorom je už sama funkcia o sebe, vchádza na prvé poschdie rozhliadne sa a kráča po schodoch,
šťastie sa stalo minulosťou bez akýchkoľvek slov a debát,
má husté blond vlasy, brilantné oči zelenej farby, nádherné vlasy....... čo veta to perla alebo:
tolko sprostostí na malom kúsku sa dá nájsť len tu

kto klame, do pekla sa hrabe24.5.2016
 

Už je to tady! Už sme jednou nohou v...
Aké prekvapko.
Zbierka sa pripravuje 6 slovom šesť rokov, prvá zmienka je z 2010 r., tu na mámtalent a ďalšie sa furt omieľajú po všetkých možných net stránkach.
Končne ste sa dočkali nedočkavci.

Môjbože zhlubin ťavolám24.5.2016
 

kto už lenn uverí v to, že SSS mrhá finančnými prostriedkami...
je tu ešte
b) má ich toľko že pošle do sveta, vrámci náučnej a osvetu šíriacej činnosti aušus
c) asi preto si musí sám autor zoháňať všetko okolo....
d) tá \"výtvarníčka\" z jednej z komplexu sorbonských uni ak existuje určite pojedla lisohlávky......

Muojbože24.5.2016
 

e) zajtra príde e-e-mail: starčok, zožeň si aj kupujúcich!

Čas ukázal, že Gabriel nám klamal!24.5.2016
 

Gabriel Németh, nerob tu zase zo seba somára. Je to na poľutovanie. Ktokoľvek si prečíta čo i len úryvok z toho tvojho spisu, čo si tu zas vycapil, okamžite vie, že sa nejedná o literatúru a tobôž nie o tvorbu. Tak sa nezhadzuj zase tým pajácovaním, je to úbohé!

Gabriel Németh24.5.2016
 

A práve dnes som dostal z vydavateľstva Spolku slovenský spisovateľ, Bratislava email, kde zbierka vyjde, že 5 čiernobielych ilustrácie a obálka na básnickú zbierku Gabriel Németh Srdce na kľúč dostali emailom. O dva týždne sa s ilustráciami sa zalomia strany a a celá zbierka Srdce na kľúč sa vydá. Tak pravda sa ukázala, ale tá moja, nie tvoja. Zbierka je zaradená v edícii na rok 2016 a určite vyjde. Tak prosím nezavádzaj zámerne a neklam ľudí. Robíš tu zbytočný prievan.

Gabriel Németh Srdce na kľúč24.5.2016
 

A prečo zbierka Gabriela Németha Srdce na kľúč nevyšla v roku 2015? Malo to jednoduchý dôvod. Myslel som si, že stačí odovzdať rukopis a o ilustrácie sa postará vydavateľstvo. Žiaľ situácia je taká, že ilustrátora si autor musí zabezpečiť sám autor a to nejaký čas trvalo. Nájsť kvalitné ilustrátora. I ilustrácie sú kvalitné. Potvrdzuje to fakt, že výtvarníčka, žije vo Francúzsku, výtvarníctvo študovala na Sorbone v Paríži. Konexie Gabriel Németha siahajú ďaleko až do Francúzska. A oplatilo sa čakať, verte....,

Noname27.5.2016
 

Pripravovaná zbierka sa naozaj pripravuje 6 rokov. Už len ty veríš, že vyjde. Opäť si ju musíš vydať sám. Nám je úplne jedno, kam čo tvoje siaha, písať nevieš, prosto nemáš talent ani mnoho iných daností, ani záležitostí zvládnutých, a môžeš tu vymenovať koľko chceš známych osobností, aj tak o tieto tvoje liapaniny bez hlavy, päty a hlbšieho rozmeru a bez súvislosti nikto nezakopne. Tebe ani keď prstom ukáže: tuto máš chybu, nie si ju schopný opraviť a nabudúce ju spravíš znovu, kde sú ešte ostatné záležitosti ohľadom písania?! Už sa s tým zmier, že na to nemáš a a radšej vo voľnom čase zbieraj servítky, to sa môžeš naučiť a literatúre tým neuškodíš.

A čas ukázal, priatelia!24.5.2016
 

Niekto sa poriadne odklonil od pravdy. A prečo? Nenechám si to pre seba. Srdce na kľúč - básne, ktoré sa nikomu nepáčili, nakoniec predsa len NEVYŠLI v roku 2015 V ŽIADNOM, ani tom najbezvýznamnejšom vydavateľstve. A nemienim to rozoberať. Tak je to i s románom Slzy pre bolesť - NIKDY HO NIK N E V Y D Á - áno, zdravý názor nakoniec zvíťazil.
Toľko...zatiaľ, ku komentáru, ktorý tu zverejnil najžiadanejší básnik s nekriticky sebaobdivným postojom Gabriel Németh dňa 31.10.2014 (čítaj nižšie v komentoch).

Kristína Hušeková13.1.2015
 

Citát z tvojej Katastrofy: Počíta svoje dni. Každú chvíľu by to mala dostať. Otázka znie:kedy?
Gabriel, ak by si bol dával pozor na hodinách biológie, tak by si vedel, že ak \"to\" má ešte len dostať, tak nemôže vedieť, či je tehotná. Ak by jej to meškalo, to by bolo iné. Ale zatiaľ nie je žiaden dôvod predpokladať tento výsledok. Opäť píšeš o niečom, o čom nemáš šajnu. Ach jaj...
A ujasni si konečne mená, pretože raz je to Zuza, potom Lucia a potom zase Zuza. Ďalej som to nedokázala čítať, takže k zvyšku textu sa nevyjadrím.

gabriel németh13.1.2015
 

ani nemusíš

Kristína Hušeková14.1.2015
 

Ale aspoň si ten text opravil. Vidíš, takéto upozornenia na chyby majú zmysel, aj keď sa na ne hneváš.

takto:13.1.2015
 

nadpis 10-tej kapitoly najvýstižnejšie vytihuje celé dielo

KATASTROFA

gabriel németh17.11.2014
 

vygoogliť oči na niekoho, vypúliť oči na niekoho. nerob, kristína, že si sa s takým výrazom nestretla. to mi nehovor ...., z tvojej strany je to už trápne, také výrazy nepochopiť a vysloviť ich len preto, aby som len niečo povedala je ozaj trápne

Mirena29.11.2014
 

Nuž Gabriel medzi vygoogliť oči a vygúliť oči je dosť veľký rozdiel asi ako medzi bojlerom a brojlerom. Prečo píšeš slovensky keď ti tento jazyk vôbec nejde??

Kristína Hušeková17.11.2014
 

Trápny si ty so svojou neznalosťou výrazov, ktoré používaš. Namiesto toho, aby si sa plesol po čele a povedal: no, tuším som to poplietol, sa ešte urážaš. Dovoľ, aby som ti zacitovala slovník: vygoogliť - vyhľadať niečo na internete,resp. v rámci vyhľadávača Google. Nič, ani ťuk o nejakom vypúlení očí. Už som ti to napísala tuším dvakrát, ale nestačilo, tak do tretice: nepoužívaj slová, ktoré nepoznáš. Ak si si nie istý ich významom, tak si to VYGOOGLI.

Kristína Hušeková16.11.2014
 

Chalani s vygooglenými očami - to sú akí? Pretože vygoogliť znamená vyhľadať, nájsť pomocou vyhľadávača. Žeby ďalšie z množstva cudzích slov, ktoré používaš bez toho, aby si poznal ich význam?
K ostatnému sa nevyjadrujem, už som to komentovala nižšie.

Wolf31.10.2014
 

Zdravím, začal som čítať, no príbeh mi uchádza priamo pred nosom, text je príliš chaotický, z problematiky sa dostávame do úvah cez myšlienky a kadečo ďalšie až mi vypadne čo to za problematiku vlastne riešime.
Toľko môj názor, nemám v úmysle kritizovať, ale postrehy sa zídu ;-)
Nech sa darí!

Gabriel 1.11.2014
 

dakujem za názor a želám krásny deň.
Gabriel

nemeth, nerob to!31.10.2014
 

nezosmiešňuj a nestrápňuj sa už! zakazujem ti to! maj aspon trošku úcty k sebe a k tým, čo ťa majú radi ako ja, prosím!

Gabriel 31.10.2014
 

všetko ukáže čas, priatelia.
Ale priznám sa ste odklonený od pravdy. A prečo ? To si nechám pre seba. Srdce na kľúč - básne sa nikomu nepáčili , nakoniec vychádza v roku 2015 v prestížnom vydavateľstve. Viac nepoviem. A nemienim to rozoberať. Tak je to i s románom Slzy pre bolesť- áno koľko ľudí toľko názor. toľko...., zatiaľ.

Kristína Hušeková31.10.2014
 

Gabriel, nechcem ti brať ilúzie, ale skutočnosť, že si sám vydávaš svoje texty, ešte neznamená, že sú dobré. Skôr naopak... Ak by boli dobré, vydavateľstvá by sa predbiehali v ponukách. Pravda je však iná, vieme, ako to bolo s tvojimi predošlými knižkami, ktoré si vydával vlastným nákladom. Ešte taká drobnosť: v akomže prestížnom vydavateľstve vychádza tvoj najnovší literárny počin? Lebo pred časom si avizoval, že to bude túto jeseň v malom východoslovenskom vydavateľstve. Zmenilo sa niečo?

Gabriel 31.10.2014
 

dostal som inú, lepšiu ponuku. musí ti to stačiť. a prijal som ju.
toľko, kristína.

NM2.11.2014
 

K tvorbe sa nie je čo spýtať všetko je jasné.

Aj k roky sa samovydávajúcej zbierke básní.

AJ na túto otázku existuje jediná správna odpoveď: čo robí na stránkach pre amatérov veľmi žiadaný autor po ktoom siahlo prestížne vydavateľstvo a prečo ich dokola zasypáva svojimi naivnými kompozíciami?

Gabriela31.10.2014
 

A ja som dostala ponuku, hrať v divadle netalentovaného spisovateľa, ktorý silou mocou píše a píše a svet sa pomaly ale isto zapratáva jeho plytkými prepisovačkami. Je to vynikajúca ponuka! To vám musí stačiť. A prijala som ju. Prečo nie?!? Keď ten, čo pozná písmená môže byť spisovateľom, tak ja mám papuľu a peknú riť, môžem byť herečkou. Hurá! Herečky na hrad!

len tu tak drístam,31.10.2014
 

neverte mi! som účenlivá a németh je v tomto ohľade skvelý učiteľ. :-D


dríst, dríst dríst a dríst.
to vám musí stačiť!

Mirena31.10.2014
 

Súhlasím s Kristínou.A len dodávam brrr. Jediný pocit s textu je, že ho napísal človek, čo buď vôbec nečíta a nemá slovnú zásobu ani základné vyjadrovacie schopnosti, alebo si maďarskej národnosti Gabriel a musíš si všetko prekladať, pretože myslíš v inom jazyku. Tvoj slovosled, gramatika spôsob vyjadrovania mi pripomínajú spôsob komunikácie ľudí, čo používajú primárne maďarčinu. A nie je mi jasné, prečo píšeš o niečom čo ti neprešlo dušou. Je to cítiť, že si mimo dianie a nemáš kontakt s bežnou realitou. Píšeš, ale bezducho. Pre písanie.

man2.11.2014
 

Nečíta, nemá slovnú zásobu, ani základné vyjadrovacie schopnosti, bezducho píše pre písanie, roky sa dopúšťa rovnakých chýb, do omrzenia opakuje to isté. Nezaujíma sa ani o teóriu, ani o vzdelávanie, ani o čítanie všeobecne. Mal by sa.
Mal by pohnúť \"s kostrou\", ak sa chce naozaj začať prihovárať \"k čitateľovi\".

Kristína Hušeková31.10.2014
 

Gabriel, keď som videla, že si sa rozhodol prepracovať tento svoj text, čakala som, či sa zlepší. Nechcela som sa unáhliť s hodnotením, preto ho píšem až po pridaní niekoľkých častí. Žiaľ, musím skonštatovať, že nič nové si sa nenaučil a nič staré si nezabudol.
Ako námet si si zvolil zložité medziľudské vzťahy, rozpad rodiny, dopad ťažkej choroby na človeka. Témy sú aktuálne, ale ich spracovanie... To, čo si napísal, je ako červená knižnica zo začiatku minulého storočia krížená so slohovým cvičením žiaka základnej školy. Amatérske, plné začiatočníckych chýb. Zlá štylistika, logické nedostatky (Kamila odišla do práce, ale v nasledujúcom odstavci ešte upratuje kuchyňu po raňajkách), nesprávne použité cudzie slová (doména, inkognito), chýbajúce pádové koncovky, zlý výber predložiek, čiarky dávané len náhodne, rozprávač je raz v prvej osobe a raz v tretej, pritom je to v tej istej vete/odstavci, trápna neznalosť prevzatých slov z angličtiny (menegerka) a tak by som mohla pokračovať donekonečna.
To, že máš rád literatúru, ešte neznamená, že máš talent ju písať. Aj ja mám rada hudbu, ale nemám hudobný sluch a tak zostávam len poslucháčom, nebudem sa pokúšať o jej aktívne stvárnenie. Chápeš, čo ti chcem povedať? Spisovateľom sa človek nestane tak, že sa rozhodne, že ním bude. Na to treba TALENT a ten ti jednoznačne chýba.

Gabriel 31.10.2014
 

dakujem, všetkým za reakcie a želám krásny deň.

Gabriel 31.10.2014
 

no a najmä dakujem Lucinke, za podporu. Som rád, Lucka, že moja tvorba ťa oslovuje.

Lucinka31.10.2014
 

Ahoj, Gabi, oslovuje, nachádzam tam aj skvelé myšlienky /aj pešiak može dať mat kráľovi/. Čitala som ešte raz začiatok, odporúčam myš nahradiť mačkou v ustálenom slovnom spojení - ako mačka okolo horúcej kaše. Ale ja osobne si viem predstaviť aj myš. Možno to tiež považovať za príjemné osvieženie textu - je to na Tebe. Základná je ale myšlienka, dejová niť. Ostatné sa dá škrtaním upraviť, opraviť a nemusí to nikoho otráviť.

Kristína Hušeková31.10.2014
 

Lucinka, tá skvelá myšlienka, že aj pešiak môže dať mat kráľovi, je síce skvelá, ale nie originálna. Miroslav Válek má báseň, ktorá končí veršom: ...v partii často vyhrávajú kone, jedine kráľ však môže dostať mat.
Nie je to prvý raz, čo autor preberá myšlienky našich klasikov.

Lucinka31.10.2014
 

Kristína, ja viem, ale originál by sa našiel možno v pravidlách hry. Význam má poloha v texte, jej správne použitie, lebo situácie sa u autorov menia. U najčítanejšej poézie ma prekvapilo, že sú diela, čo majú viac ako 3000 prečítaní, a ani jeden komentár. V tomto smere má Gabrielova tvorba prevahu, nenecháva ľudí ľahostajnými - v snahe pomocť autorovi, literatúre. Aj ja som zvedavá, či sa niečo realizuje z mojich pripomienok netýkajúcich sa pravopisu a gramatiky. Ak sa tak nestane, nič sa nestane.

NM30.10.2014
 

ticho sa premení na ponde

emblém Love story.

má ho rada /tričko/, kúpil jej ho Michal /tričko/, miluje ho od prvej chvíle , má fluidum - keďže sa nezmenil predmet, tak tričko.

robí sa inkognito...

Br, je mi ošemetne čítať ďalej. Autorovi a samaritánov v úlohe posmievačikov lebo pochvala za toto je posmechom - vôbec.

A malo by byť im.

Lucinka30.10.2014
 

NM, urobil si chybu, že si nečítal ďalej. Z 3. osoby minuléhon času /našťastie jednotného čísla/ by si sa dozvedel, že ho nie je tričko, ale Michal. Text je jednoznačne určený. Myslím, že aj Kubo sa poteší.

Kubo31.10.2014
 

Ja čítam podobné veci z recesie, nenapísal som, že tvorbu obdivujem len , že ju čítam.

Lucinka31.10.2014
 

Kubo, ja to ani netvrdím, len som sa nepodpísal ako Agatha.

NM31.10.2014
 

Pardon ale toto sa nedá čítať. Naozaj mi bolo trápne. Detsky prostý štýl od dospelého človeka pôsobí odpudzujúco na každého kto inak číta nenadchne ho hociaká táranina a nezastaví sa len pri experimentoch na čitaetelov koľko vydržia.

Kubo30.10.2014
 

Čau, s úsmevom čítavam tvoju tvorbu a s rehotom komentáre pod. Možno máš v hlave dobrý nástrel na poviedku, ale to čo sem dáš je akési prázdne, chýba tomu náboj, ktorý posunie text o úroveň vyššie. Držím palce... PEACE! :)

Lucinka30.10.2014
 

Ahoj, Gabi, miesto Archimedovho zákona (otázka z fyziky) tam daj niečo iné, napr. - Ako znie Pytagorova veta? Si dušou mladý, tak im zrejme rozumieš. Zaujalo ma to.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Gabriel Németh

O mne

Píšuci autor . Viac o mne netreba vedieť.

Moje naj
Slzy pre bolesť prepracovaná verzia

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: