IKARIKAR http://www.ikar.sk

Spektrálna tma - Všetko už bolo (Ando Slávik)17.11.2015
 

2
 počet hodnotení: 7
prečítané 445, Komentáre 27

 


Spektrálna tma

Žrec norí lúč
    do mora vesmíru
Obradný štetec
    do...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Ján14.4.2016
 

Archimedes, kopija,
kto to vínko popíja?

AS14.4.2016
 

Milý Ján,som vďačný za reakciu, za prečítanie, si viac než vítaný vyjadriť svoj pocit z toho, čo tu natvorím. Ak by sa ťa moja horlivá reakcia mala dotknúť, tak sa ospravedlňujem. Okrem toho, že čosi napíšem, som tiež aj čitateľ, ktorému sa to občas trocha páči, a občas ani nie. No aj ako náhodný čitateľ si chcem ponechať právo reagovať na poznámky iných čitateľov, prípadne kritikov. Takže len do toho.

Ján14.4.2016
 

Ahoj, správne kopija, nie kopyja.

wuhrsd16.4.2016
 

Ďakujem, opravujem.

VS14.4.2016
 

Popíja ho Janko z mlyna, v tom je jeho celá vina. Aj dnes máme Archimedov, aj dnes máme kopyje. Máme aj Rím, čo sa bojí, že pravda ho zabije. Preto radšej zavri oči, Janko, ak sa bojíš do Váhu skočiť.

Ján14.4.2016
 

...ak sa bojíš do vôd Váhu skočiť.

AS16.4.2016
 

To nie je slohová práca, aspoň dúfam. Vo vodách sa kúpe, skočiť do Váhu môže byť hocičo, no možno aj čosi ako \"mať odvahu\". Je to na Jankovi. Aj tak ďakujem.

Ján16.4.2016
 

Obsah sa nezmenil, len sa nenarušil rytmus.

Sal27.3.2016
 

Napíš nie čo o sebe, v modernom štýle.

AS27.3.2016
 

To mi znie ako domáca úloha. Možno nepíšem o sebe, momentálne mám väčší problém zo svetom. Moderne? Čo to je? Možno som outsajder z iného sveta, nech si ma kto chce škatuľkuje, nemám výhrady. Pravdaže, byť moderný, to by som prijal, pokiaľ by ma tak niekto hodnotil. No netúžim po tom, píšem, ako dokážem. Ďakujem však za podnet, znie mi ako povzbudenie, aj sko výčitka, že do pomyselného básnickeho cieľa mám asi ešte ďaleko. A na to asi toto fórum tiež je.

Yume19.2.2016
 

Hmm zaujímavé slovné spojenia, len ich je priveľa na jednej kope, občas to chce trochu odľahčiť jednoduchosťou myšlienky. =)

AS20.2.2016
 

A hovorí sa tomu umenie. Trocha sa pokúšam. Nejde vždy akoby sa chcelo, ďakujem za zastavenie, aj postreh.

Ján8.2.2016
 

Oslovilo ma - láka ma láska.

AS8.2.2016
 

Ď za \"oslovilo\".

sal12.1.2016
 

Trocha mi to pripomína Gaba Németa, neviem či poznáš...

AS12.1.2016
 

Ale pravdaže. A neviem, či poznáš, že v šoubiznise je každá popularita dobrá. Mne ide o to, aby ma čítali, nie chválili.

strata času12.1.2016
 

je to zlé, nech už skúšaš čokoľvek a akokoľvek
---
talent je dar z neba
ale
stále nie viac ako 5 %, ostatné je drina, práca na sebe, na sebe, na sebe, na...

a ty ani talent ani cit pre poéziu nemáš

detské veršovčky tváriace sa na myšlienku koho už len oslovia....

AS12.1.2016
 

Ďakujem, je to dôležité poznať cudzí názor. Prirovnanie k detským veršovačkám ma vôbec neuráža, viem, že to tak ani nebolo myslené. Koho oslovia, nie je mojím zámerom, ani v mojej moci.

Felis Catus12.1.2016
 

No ja neviem, Ando. Ak som doteraz nevedela, čo je to genitívna metafora a prečo je zlá, ty si mi to teraz ukázal. Takže vďaka :)

AS12.1.2016
 

Niet za čo. Inak, dúfam, že po slovensky aj po tomto objave, ktorý je akousi odbornou melodrámou ako sa dištancovať, neprestaneš rozumieť, pretože v slovenskom jazyku je ten genitív vcelku bežný. Teší ma aj tak, ak aspoň to je pre teba prínosom. A vďaka za prečítanie.

Sal12.1.2016
 

Teatrálna pohoda

AS12.1.2016
 

👌

mk30.11.2015
 

To je shit.

F. E. 24.11.2015
 

Zaujímalo by ma, čo je to, resp. ako sa dá vysvetliť \"serail leta\". Nie je to jediné nezmyselné spojenie, asi s cieľom upútať, lenže brzdí v plynulosti.
Inak ma tvoje básne neoslovujú, je v nich príliš genitívnej metafory, podobné obrazy, do každej sa snažíš vložiť cudzie pojmy i mená, pre mňa bez efektu, rušivé, násilné. Pripadajú mi jedna ako druhá, neteším sa na každú ďalšiu. Pripadajú mi, ako keď v kazateľnici reční kňaz v širokých gestách, nemá čo povedať, lebo sa nepripravil náležite, omšu však musí odslúžiť, tak hádže slová nedbajúc, či veriacich zaujal.

AS25.11.2015
 

Dakujem. Vazim Si hodnotenie ako velmi presne a adresne, vystizne. Dakujem za citanie. Rozumiem aj podtextu, pokusim sa viac oslovit, hoci len dufam, ze aj podtext tychto, mozno nezazivnych basni, tiez niekto odhali.

F. E. 25.11.2015
 

Pri čítaní básní sa nesnažím odhaľovať podtext a čo tým vlastne chcel autor naznačiť, povedať, keďže u každého pracuje fantázia inak, a preto je/býva výklad rôzny. Tým lepšie.
Báseň má skôr osloviť pocitovo, odkazom i konečným zamyslením adresáta, aby mal dôvod vrátiť sa so zvedavosťou, čo autor dokáže, ako nezvyčajne sa vyjadrí, nie priveľmi hľadaním presných indícií/odhalení. Čitatelia sa teda nemusia siliť a predbiehať, či ktorý presne odhalil zámer, o tom tvorba priveľmi nie je. Skôr má zaujať nezvyčajnosťou, neobdratými slovnými spojeniami, pointou, autorsky zvládnutou technikou, širokou slovnou zásobou, básnickou skratkou, invenciou figúrami, bez lacných pojmov, vyskytujúcich sa v každej básni insitných zelenáčov. Hlavne nepísať za každú cenu, násilne, len aby niečo vzniklo. Čo zrie, to je vždy lepšie ako narýchlo vykvasené. Nemyslím si, že ti nie je nič jasné, myslím, že čo-to máš načítané, niečo chceš povedať, myšlienky sú, zachádzaš pod povrch, iba sa musíš brúsiť, hľadať.

AS25.11.2015
 

Ako obvykle, budem potrebovat cas, aby som stravil kritiku. No paci sa mi, a som rad, ze ma nuti sa zamysliet. Ale ano - poezia je o tvorbe, a ta je aj akousi magiou, ktora sa neda jednoducho ovladat. No ak nekopne muza, aj kritik musi niekedy zasiahnut, a preto si to velmi cenim. 😊

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ando Slávik

O mne

Snažím sa uchopiť život
v myšlienkach a predstavách,
ktoré transformujem do slov.
A neviem, či je to vždy poézia.

Osobne ma, viac než iba forma,
v poézii taká dôležitá,
láka a trápi aj "nebásnická" realita,
ktorú slová v sebe skrývajú.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: