IKARIKAR http://www.ikar.sk

Splním ti tri želania (Ján Pintér)1.8.2015
 

3
 počet hodnotení: 6
prečítané 352, Komentáre 16

 
Prológ

- Som romantická i zvrhlá, anjel i mrcha, viem šialene milovať, ale i neskutočne opovrhovať, som komplikovaná i náladová, milá a priatel...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Ján Pintér16.8.2015
 

Drahá Mária, ďakujem za komentár!
V súvislosti s ním by som rád odpovedať na niektoré súrne otázky čitateľov.
Čitateľka Nina H. z Nemecka naliehavo prosí vysvetliť význam novotvaru spisovnej slovenčiny používaného v podobe ty kokso.
Správna odpoveď znie:
Jedná sa tu o spopularizovaný výraz mladšej generácie, tzv. žargón, bežne používaný na vyjadrenie údivu a často práve nevýslovného obdivu a nadšenia nad čímsi veľkolepým, úžasným, jedinečným, proste keď sa čitateľovi takrečeno na okamih pozastavi rozum, reč i dych, ale predsa chce ostať v spoločnosti slušným občanom.
Toľko k súrnym dotazom čitateľov.

A čo Peter?
Áno, hlavný hrdina tragicky zahynul. Ako jedného z tisícov i jeho skosila jadrová karastrofa v Černobyle až mnoho rokov po. Známe fakty, avšak štatistiké údaje o obetiach černobylskej a jej podobných atómkach bývajú často nepresné, zmanipulizované, bagatelizované, na týchto ľudí akoby sa zabudlo. Cítiť za tým... azda politiku a či bežný trend povrchnej publicistiky, neviem.

greenpeace.org/slovakia/sk/kampane/Energia/Jadrova-energia/Jadrove-havarie/Cernobyl/cernobyska-loz/


Peter je pamätníkom, spomienkou na môjho priateľa; pracoval vo výskumnom ústave pre atómovú energiu. A Helena so všetkým ostatným v Splním ti tri želania?
Patrí to jednoducho k veci, však život beží ďalej.

Mária Blšáková16.8.2015
 

Ty kokso. Začítala som sa a vravela si, ako fajne. Nebola som na dovolenke, tak si ju užijem aspoň takto, sprostredkovane. A ty zabiješ hlavného hrdinu. V podstate je dobre, že mal Peter a Helena takú bujnú fantáziu. Aspoň si užili farebnejší svet. Jeden fakt nevie, kedy všetko skončí.

Ján Pintér12.8.2015
 

Drahý don chichot konečne,
román s troma bodkami, cha cha, tých kolegov máme neúrekom...
Nechcem nikoho v žiadnom prípade okrádať o vzácny, \"zmáknutý\", vymakaný obsah jeho ešte vzácnejšieho a vymakanejšieho trezoru s tromi výkričníkmi, božechráň, ale prezradil by vážený komentátor predsa len čosi zo svojich pokladov a predností?
Čosi ako už spomínanú plytkú mobilitu alebo \"nastrkané re-rexikové šeplety\"?
Nože nebuďme tak skúpy na slovo, však načítaného hádam budeme mať viac než dosť, predsa dobrá rada nad zlato.
Slovenská literárna kritika bude na takéto hrdinské činy svojich uvedomelých zrelých čitateľov určite právom hrdá. A ak azda ctený komentátor kandiduje na nejaké to hejterské vyznamenanie, zaiste zaraz podporíme, \"no problem\". Pri dobrej vôli sa čosi určite vždy nájde.

Ján Pintér12.8.2015
 

Drahý Don chichot,
ďakujem za milý komentár a lichôtky, nemusíme to hádam až tak preháňať, aby ostalo čosi aj pre iných.
A len tak mimochodom, ak by si niekedy mal minútku a trpezlivosť s úbohým začiatočníkom a mi aspoň slovíčkom naznačil čosi o tej literárnej gramotnosti, nemám ozaj ani šajnu, ani potuchy o čom je reč.

(Cit a talent ponechám rád iným, načo sú tu lektori a korektúra.)

don chichot12.8.2015
 

knečne krátky komentár z ktorého sa dá čo málo rozumieť

veď práve !!!...\"naozaj nemám šajnu o literárnej gramotnosti a ostatné nevedomosti ktoré mám ja mať zmáknuté ponechám ostatným\"...!!!

sebareflexia a úcta k čitateľom chýba predovšetkým
aby im neboli strkané pred zrak plytké šeplety
plytké ako názory a infantilné postoje

to je všetko

Ján Pintér12.8.2015
 

Hviezdička v žltom

Á,
ktosi nám tu práve teraz pridal prvú nevšednú zlatú hviezdičku ako doteraz nevídané, ušľachtilé a vzácne hodnotenie. Srdečná vďaka!
( Začiatky sú už také, musíme byť exkvizitne povďační za všetko, za každý pozitívny úprimný prejav uznania.)

don chichot12.8.2015
 

dám 5, keď len o to ide

písačky sú na nič

lepšie to nebude, chýba talent, cit, literárna gramotnosť

obráť konečne pozornosť inam vo vlastnom záujme
nie na jalové odpovede /pod jalovými dielami/

Ján Pintér8.8.2015
 

Drahý zamysli sa,
ďakujem za komentár, veľmi som sa mu zaradoval, prosím, ver mi, stačí totiž iba zopár krátkych slov a človek sa pýta:
\"S kým máme vlastne tú česť?\"
Napadá ma práve istá známa historka, jedna česká rozprávka:
Loudal z Radědic sa dnes nehádal so svojou ženou, ale robil výtržnosti v športkovej kancelárii v Prahe a zadĺžil sa u Zlatej husi. Komisár na \"direkci\" ho prehliadol:
\"Jen sem vás omrk´ a už jsem věděl, že nejste to, zač vás mají. Vy předce nejste žádnej anarchista... Osmahlý tváře, osmahlej týl a bílý čelo, to vypadá skoro ´dycky na sedláka. Podvodníci mají ve vlasech pomádu a anarchisti jsou neholení a rozcuchaní. Co se provokatérů týče, nó... to bejvají nedostudovaní právníci. Ale váš ksicht... nezlobte se...\" autor tu použil radšej istý latinský výraz.

Bežného komentátora tejto sorty si mimoriadne a hlboko vážne vážim a jeho komentárom sa vždy mimoriadne a hlboko vážne raradujem, pretože jeho... normálna normalita, iným slovom... bežná tuctovosť, balí svoju vulgárnosť do pozlátka ostentatívnej legitímnosti označenej ako hrdé státie za svojim presvedčením so zreteľným nápisom veľkými písmenami: NEPRETVARUJEM SA.
A ako im to vďačne berieme a za ich statočnosť obdivujeme... akoby samotnú čistú vodu pramenistú, zatiaľčo je v pohári podávaná iba riedka, niekedy s prepáčením, brečka kalnatá...ale ešte vždy lepšie ako tamto oproti: tiež výdatne pozlátené zákerné, ukryté. Výsledok je jasný, tak isto ako pri voľbách: z dvoch podfukov volíme radšej ten menší, ono pravda zvíťazí, len keby sme vedeli \"koho pravda\".

Ján Pintér7.8.2015
 

Drahý --- román?
ďakujem za komentár, už som sa pýtal, kde väzíme s našim celkovým dojmom tak dlho.
Že august a dovolenka? Azda sme neboli nebodaj kdesi na pláži medzi tými nehanebnými nahotinami! Čože, mali sme predsa plavky? I tak! Slušný človek sa takýmto miestam vyhýba. Nemáme azda dosť práce a niet čo robiť? Prosím, to je hanba! Tak to teda nie!
Buď sa budeme správať ako civilizovaní ľudia, alebo sme iba nemé zvery, čo jednajú podľa svojich naprogramovaných pudov! A vôbec, nemáme žiadnu výchovu? Prišli sme medzi ľudí zo zverinca, z pralesa? Zamyslime sa, prosím, život je predsa... ale to by sme už dávno mali vedieť, nebudem tu predsa nikoho bez jeho výslovnej žiadosti len tak bez honorára poučovať. A či si to predsa ktosi praje?

zamysli sa7.8.2015
 

kvákaš tak bezobsažne ako píšeš -
od veci

---román?7.8.2015
 

Celkový dojem:

skôr príspevky na blog alebo do časopisov so sexistickým podtónom, lebo viac v nich nie je.
Cui bono?

Ján Pintér2.8.2015
 

Milý prečo?,
ďakujem za komentár.
Niekedy si kladiem otázku, ktoré slovo je to najdôležitejšie v živote. Najčastejšie mi je podozrivé slovíčko prečo. Prečo? Stačí totiž k nemu pridať zopár ďalších slov a už nám to dáva zmysel života. Uvediem príklad:
Prečo tri a tri je päť?
V takýchto chvíľach sa stačí nad týmto úchvatným prírodným javom trocha pozastaviť a už má môj deň svoju pozdvihnutú, jedinečnú duchovnú náplň, vôbec nehovoriac o jeho kultivovanom spríjemnení a podstatnom skvatitnení. Je to jednoducho číra nádhera!
Možn-o budeš udivene protestovať: \"A nie je!\"
Nuž teda, rád si seriózne zadiskutujem s rozumným človekom na vážnu tému, máš zaiste nezaujaté objektívne a hodnoverné argumenty a oplývaš dostatočnou diskusnou kultúrou.
Srdečne ďakujem vopred a tiež vďaka za inšpiráciu!

Ján Pintér2.8.2015
 

Drahá Severínka,
ďakujem za komentár. Obivujem železnú disciplínu a vytrvalosť niektorých mojich čitateľov, o tom Ťa z cej duše úprimne uisťujem, veru, mám sa čo učiť.
Ja blázon som si myslel, že ak to dám do krasopisu, tak sa to azda komusi bude viac páčiť, a zatiaľ každý čaká na posledné želanie, či sa mu splní. Už aj idem vkladať ďalšie pokračovanie, milá Severínka, iba kraťučká minútka.

Severína2.8.2015
 

Milý Ján. Stále to len upravuješ. A tým stráca dielo na hodnote, keď si tam chceš niečo zmeniť, urob to pre seba. A kto to bude čítať od začiatku, postrehne to. Nemusí byť o tom v jednom kuse informovaný. Len túto kapitolu si prerábal možno 4x.Čo viem len ja. Dávaj niečo nové, ktoré si opravíš sám, aby sme to mohli posúdiť, či sa zlepšuješ, či si berieš k srdcu pripomienky, čo sme ti písali. Hoci sa záhadne vymazali. Priznám sa, že ja ťa už ani nečítam, lebo v podstate nemám ani, čo. Neviem, či je to tvoj zámer stále len upravovať a nevenovať sa ďalším častiam.

prečo?2.8.2015
 

a možn o len mení dátumy na čerstvejšie
ako kedysi
aby bol stále v popredí

....a nie je

Ján Pintér1.8.2015
 


Pri úprave môjho textu som 1.8.2015 nechtiac zmazal i doterajšie reakcie, hodnotenia a komentáre ctených čitateľov. Neviem, či bude možné okamžite to vrátiť späť. Vopred ďakujem za porozumenie.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Ján Pintér

O mne

Ročník 1951, mladosť v Bratislave, od 1979 zahraničie, vonku podnes, hrozila mi basa za protireálnu, protisóci a proti... čo ja viem akú činnosť. Zamestnania: farár, sociálny pracovník, pomocný robotník na stavbách, viniciach, v reštauráciách a fabrikách, po ukončení výučného kurzu strojný zámočník.
Vraj niekedy dokážem šetrne poodhaliť človeku jeho slabšiu stránku. Dostávam potom blahoženania až dvomi slovami ( tie jedno- a slaboduché nebudem radšej ani uvádzať): hodný gilotíny a podobne. Nájdu sa však i pisáci zdatnejší a talentovanejší, tí si dajú na tom viac záležať a vykúzlia až tri slová: obesiť, zastreliť, upáliť.
Neviem, ako to tí dobráci a mámtalenťáci robia, ale potom mi vždy ešte včas ktorýsi z nich zavelí:
- Lazar, poď von!
Moje vďačné následky sú zrejmé, som tu opäť.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: