IKARIKAR http://www.ikar.sk

Spoveď Slobodnej (Petra Danová)20.1.2014
 

5
 počet hodnotení: 3
prečítané 104, Komentáre 2

 
Spoveď Slobodnej
Všetko bolo tiché a pokojné. Za francúzskymi oknami sa rozprestierali rozľahlé záhrady sanatória, v tomto čase takmer prázdne. Boli to pekné záhrady, plné stromov a chodníčkov s lavičkami. Bola jeseň, takže listy boli krásne zafarbené. Kdesi na vzdialenom konci záhrad sa nejasne črtal vysoký betónový múr, ale ten pacientka nevidela. Nevidela by ani mreže na oknách, keby tam nejaké boli. Pre ňu také veci nič neznamenali, zapadala do tichého a pokoj-ného obrazu sanatória ako biela mramorová socha.
Naozaj bola oblečená celá v bielom a vôbec sa nehýbala. Sedela rovno, s rukami voľne položenými na opierkach kresla, nohy v mäkkých papučkách nemala preložené jednu cez druhú, kolená mala spolu, sedela akoby na tróne. Hlavu mala odvrátenú, dívala sa von, snáď na padajúce zlatisté listy, možno však niekam ďalej, na miesto, ktoré bolo len v jej myšlien-kach. Bolo mu ľúto vyrušiť ju v jej dôstojnom tichu.
,,Adria?´´ oslovil ju. Jeho hlas po dlhom mlčaní zaznel na muža privysoko, hanbil sa za to. Adria sa usmiala, iba letmo, aby dala najavo, že si to všimla a po...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Peťka D7.2.2014
 

Ďakujem ze veľmi milý komentár. Dlho som tu nebola, mala som veľa učenia, tak sa ospravedlňujem, že píšem tak neskoro.
Táto poviedka bola slohová práca v škole, preto nie je veľmi dlhá. Ja som si pri jej písaní predstavovala, že spáchala akúsi brutálnu viacnásobnú vraždu a čo sa týka slobody ako motívu, tak to je hlavná myšlienka poviedky. Ani tak nejde o ten zločin, čo urobila, možno to ani neurobila, ale ide o metaforu straty slobody. Dnes sa ľudia svojej slobody, nie tej fyzickej, ale emocionálnej a intelektuálnej slobody vzdávajú príliš ľahko, prijímajú názory, ktoré nevyšli z ich hláv a menia sa na stádo oviec. Poviedkou som chcela vyjadriť, že sloboda myslenia, a teda toho, čím som, je pre mňa dôležitá :)

Mária Blšáková21.1.2014
 

Milá Petra.
Tvoja poviedka ma zaujala a keď skončila, bolo mi ľúto, že neviem viac. Chcela by som vedieť, koho, prečo a ako. Nevyžívam sa v mordoch, ale muselo to byť niečo fakt vážne a sloboda je slabým dôvodom, na... vieš.
Neskúsiš napísať pokračovanie? Alebo rovno román? Znie to záhadne, píšeš dobre. Vo mne by si mala čitateľku :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Petra Danová

O mne

Ahoj, moje meno je Petra Danová, a som mladé dievča, ktoré sa zaujíma o literatúru nie len ako čitateľka, ale tiež ako autorka. V minulosti som písala poviedky a zúčastňovala sa s nimi literárnych súťaží, teraz sa pokúšam o dokončenie prvého románu. Prostredníctvom tejto stránky, pekného projektu, by som svoje diela chcela zviditeľniť medzi čitateľmi a budem dúfať, že sa im bude páčiť. Mojou doménou je fantasy, som jeho veľkou fanúšičkou, preto nie je prekvapením, že moje dielo je taktiež fantasy žánru. Verím, že by si mohlo nájsť fanúšikov medzi čitateľmi a budem vďačná za každé prečítanie a komentár, ktorých sa mi to na tomto portáli dostane. Všetkým čitateľom prajem príjemný umelecký zážitok pri čítaní Temných vekov sveta Idarnia.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: