IKARIKAR http://www.ikar.sk

Správna cesta (Sandy)3.8.2017
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 167, Komentáre 7

 
Správna cesta 1. kapitola
1. KAPITOLA
Keď sa môže niečo pokaziť, môžete si byť istí, že sa to aj pokazí – túto hlúpu vetu si Troy prečítal ráno cestou z práce na titulku novín, ktoré si nakoniec nekúpil. Zasmial sa nad tým, pokrútil hlavou, a rezko vykročil smerom k domovu. Už sa nevedel dočkať, kedy zo seba strasie uniformu poručíka kriminálnej polície, a v sprche zo seba spláchne všetky neprávosti ktorých bol v uplynulej noci svedkom. 
Napriek práci, kde sa denne stretával s ľudskou zlobou, bol takmer vždy optimisticky naladený. Niekto by si možno myslel, že je naivný, keď prehliada všetko to zlo okolo seba, ale opak bol pravdou. Veľmi dobre vedel akí dokážu byť ľudia zlí, ale bol svedkom aj dobrej stránky ľudskej povahy a možno  videl veci v jasnejších farbách ako ostatní.
Vo svojich dvadsiatich siedmych rokoch bol stále slobodný, a práve teraz aj nezadaný, pretože pre svoju lásku k práci nemal na nič iné čas.
Tmavohnedé vlasy nosil nakrátko zostrihané a začesané dozadu, ale pár neposlušných prameňov mu zvyčajne padalo na čelo. Farba očí sa mu menila podľa nálady...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.14.8.2017
 

Moje postrehy a rady:
- práve teraz: v príbehu, ktorý sa odohral v minulosti, nemôže nič byť práve teraz, tentoraz (ani dnes),
- farba očí je menená za žiadnych okolností, teda ani pri striedaní nálad,
- nielen čiarky (interpunkciu) si treba pozrieť, ale aj písanie priamej reči. Ak je v nej bodka, uvádzacia veta nemôže začínať malým písmenom a pod.
- „teraz ťa odveziem dnu“ – odviezť znamená premiestniť dopravným prostriedkom. Správne pre tvoj prípad je odviesť.
- niekde nevhodné striedanie minulého času s prítomným,
- pár chýb.

Situácia s nevlastným bratom je zle vystavaná:
Mužovi, ktorý od svojich štyroch rokov nevidel otca, zavolá sociálna pracovníčka, že má nevlastného brata a v „záznamoch“ stojí, že on je jeho brat a aj to, kde robí. Otca nenašli. V akých „záznamoch“ je zapísaný on ako nevlastný brat, pre matku dieťaťa úplne cudzí človek? Iný ako matka malého chlapca ich nemohla poskytnúť, lenže ona predsa nemohla vedieť, kde pracuje prvý syn jej muža/druha, keď on sám od neho odišiel ako od štvorročného a potom zdrhol aj od nej ešte pred narodením ďalšieho chlapca. Napriek tomu ona zapíše do rodného listu (či kde vlastne) meno, priezvisko, povolanie, dokonca aj funkciu pre ňu neznámeho človeka. Nemá to logiku. Ani to, ako sa mužovi/policajtovi dieťa snažia natisnúť.
Zvolila si inú krajinu ako Slovensko, predpokladám, že máš naštudované reálie, ale akosi sa mi nechce veriť, že takto riešia siroty. Keď som pri tom, mohli by sme vedieť, kde sa príbeh odohráva, je to pre dielo dosť dôležité.
Pravdepodobne sa záležitosti adopcie ani v tej neznámej krajine nevybavujú po telefóne, uveriteľnejšie je predvolanie. Veď sociálna pracovníčka sa mohla dovolať kamkoľvek, pokojne vysýpa osobné údaje a kadečo cudziemu bez toho, aby si ho overila. Ďalej mu oznámi, že „chlapec má sedem rokov a vie sa o seba postarať celkom dobre aj sám“ – navarí si, nakúpi, operie, ožehlí, vystrojí sa do školy, napíše si úlohy... Asi ťažko.
Podobne: „Má sedem rokov, plne si uvedomuje, čo sa okolo neho deje.“ Zle. Sedemročné dieťa je dieťa, nie dospelý, aby si plne a s vážnosťou uvedomovalo smrť, adopciu a podobne.

Keď potom muž premýšľa o otcovi, označí ho za „márnotratného“ – t.j. ľahkovážne míňajúceho peniaze, majetok, teda je nešetrný, rozhadzovačný. Zvolila si zlý pojem – to, že sa nestará o potomkov, nespadá pod márnotratnosť, ale pod ľahostajnosť, nezodpovednosť.

Volíš osobu rozprávača vševediacu. V tom prípade nemôžeš napísať: asi dvadsaťpäť kilometrov. Ak to nevie rozprávač, kto to teda vie?

Mohol mimo službu používať na súkromné účely služobné vozidlo – aj pre tento prípad by som rada vedieť, v ktorej krajine je koľko policajtov, toľko vozidiel, keďže si auto môže vziať a nebude chýbať tomu, čo nastúpi do služby po ňom. Mimochodom, všade musia chodiť aspoň dvaja, takže ho súkromne ani nemôžu dvaja naraz používať.

Policajt môže zapínať sirénu vtedy, keď potrebuje mať právo prednostnej jazdy. Nesmie ju spustiť len tak, navyše, keď sa jedná o deti, ktoré zbytočne vyplaší. Ešte k tomu mimo službu. Opäť zle.
Po zvuku sa deti rozpŕchli a prestali biť chlapca, ktorý dovtedy márne kričal o pomoc – vychovávateľky sú teda veľmi ďaleko, keď v areáli DD nepočuli kričať dieťa, no on ho v aute, v zvuku motora a so stiahnutými oknami počul, ešte len prichádzal.


Rozbehol sa k chlapcovi na zemi – teda objekt je neohradený, deti sa v DD môžu pohybovať ľubovoľne, môžu vybehnúť na cestu, kým vychovávateľky kdesi flámujú.

Upozorňujem ťa na logiku a súvislosti, na podstatné záležitosti, ktoré nesmieš ponechávať náhode, preto, aby si do budúcna nad každou informáciou premýšľala.
Vďaka takýmto prešľapom môžeš stratiť čitateľa hneď na začiatku. Mal by ti veriť a o prípadoch, ktoré vnášaš, musíš vedieť, nie si len myslieť (záznamy v rodných listoch, postup pri umiestňovaní detí a pod.)

Ďalšia nepochopiteľná situácia je, že si muž nevlastného brata buď zoberie, alebo ponúkne na adopciu. Ešte je snáď niečo medzi tým – nechať ho v domove, kým nedovŕši plnoletosť. Takto to je, nemôžeš chcieť, aby som verila na „buď si ho zoberieš, alebo pôjde adoptovať“. Opäť zle.

V jednej vete si napísala, ako si sedemročné dieťa pomyslelo, že to je ten brat, ktorý ho nechce. Horšie ako zle. Vychovávateľky sa o takom niečom predsa nesmú rozprávať, nesmú chlapcovi povedať: tvoj jediný príbuzný ťa nechce. Dieťa bolo psychicky na tom dosť zle, ako sa dozvedáme, a dotyčná zrejme bola prijatá rovno od sústruhu z fabriky alebo od miešačky asfaltu, ale najpravdepodobnejšie celkom vymletá hlúpa hus, keď o detskej duši v zlom psychickom rozpoložení nemá ani šajnu. Aj laik by vedel, že stresovať dieťa v strese je neprípustné. Viem, nič nie je ideálne, ale...

Týmto končím aj s čítaním aj s písaním, podľa mňa dielo treba z gruntu prerobiť. Aby bolo uveriteľné a nepadalo na tom, čo ho má podržať.

Sandy14.8.2017
 

Ďakujem za vyjadrenie názoru. Vážim si, že ste si dali tú prácu a vypísali, čo všetko by sa dalo na mojej práci vylepšiť. Keďže v podstate len začínam, uvedomujem si, že je toho dosť, čo bude treba opravovať.
V niektorých prípadoch mám pocit, že máte rada veci podané úplne realisticky a \"polopate\", rozpísané do najmenších podrobností. Mne osobne by čítanie knihy, kde je všetko rozpitvané, asi dosť liezlo na nervy. Snažím sa nechať čitateľovi priestor na zapojenie vlastnej fantázie.
Váš postreh na meniacu sa farbu očí je správny, ale napriek tomu som podobné niečo čítala vo viacerých knihách, kde to kritik nechal bez povšimnutia. Zapáčilo sa mi to, preto som to použila.
Odviezť/odviesť - tu ide o preklep. Ďakujem, za upozornenie, opravím to.
Čo sa týka zverenia Saymona do starostlivosti Troyovi: Matka mohla o ňom predsa vedieť, a pokiaľ je u oboch v rodnom liste uvedený otec, úrady veľmi ľahko vedia príbuzného nájsť.
Uznávam, že to nebolo napísané celkom podľa reálnych zákonov. Jedná sa o oddychové čítanie, nie o informačný, či náučný článok. Podobné záležitosti sú v takomto prípade bežné. Stačí si prečítať prvý diel Harryho Pottera - príbuzní ho našli ako jednoročného ráno vonku pred dverami, kde bol po celú noc sám.
Takisto, keď som písala, že sa Saymon vie celkom dobre sám o seba postarať som nemyslela konkrétne žehlenie, pranie, nakupovanie a podobné záležitosti. Tu mal Troy obavy z malého dieťaťa. Mám sedemročného synovca, takže viem, čoho všetkého je sedemročný chlapec schopný. Netreba zabúdať, v akom prostredí Saymon vyrastal. Pri chorej matke bol nútený predčasne dospieť, to treba brať do úvahy.
Kde sa dej príbehu odohráva, nie je taká nevyhnutná informácia. Nie je to predsa reportáž z konkrétneho miesta.
Každopádne si k tomu sadnem, celé si to prejdem a pokúsim sa príbeh upraviť aby bol reálnejší.
Ešte raz ďakujem a verím, že sa mi podarí príbeh upraviť a napísať tak, aby bol pre čitateľov zaujímavý a dobre sa čítal.

Alia S.14.8.2017
 

Ešte dva dodatky:
- nepotrebujem rozpitvávať, nikde som o tom nepísala, potrebujem vedieť, že autor má prehľad a nevymýšľa si čokoľvek, lebo sa mu to do textu \"hodí\", pričom porušuje zaužívané.

- skôr uverím (autorovi i dielu) vtedy, ak je daná lokalita, nie vytvorené akési vákuum, v ktorej si osoby žijú svoj vlastný život podľa vlastných pravidiel, a pritom nejde o rozprávku ani fantasy. Ak sa bude jednať o Brisbane a ulicu nazvete vlastným pomenovaním, nebude ma rušiť tak ako to, že netuším, či som v Los Angeles, Liverpoole, Helsinkách či Trenčianskych Tepliciach. Môžete sa pousmiať, že mená sú príliš anglicky znejúce na to, aby sa dej odohrával v TT, ale v každom meste na SK žijú ľudia s cudzokrajnými menami.

Takže je na Vás, či bublina a vlastné zákony, teda fantasy svet, alebo...

Alia S.14.8.2017
 

Sandy, keď už si teda máme vykať, hoci tu je zvykom tykanie, ostatne, ako všeobecne v internetovej komunikácii, budeme si vykať.

Je na Vás, koľko uznáte za vhodné opraviť. Pokiaľ si chcete ponechať záležitosti, vymykajúce sa nemenným, daným skutočnostiam a reáliám, bolo by vhodné napísať, že sa jedná o fantasy. Vtedy sa, ak majú logiku a vysvetlenie, nie náhodné javy, pobehujúce po diele a nikdy nedotiahnuté do konca, aj rozdielnosti oproti reálnemu životu tolerujú. Ak nie, tak nemožno čakať od čitateľa, ktorý má vedomosti v danej oblasti hlbšie ako sám autor, že bude tlieskať neznalostiam.
Dúfam, že ste mi porozumeli. Tiež Vám nik neuverí, že je na Slovensku v súčasnosti uzákonený dolár a voda je prirodzene fialová, keď to nie je pravda.
Pre mňa a verím, že aj pre drvivú väčšinu čitateľov, má aj oddychové čítanie stáť na vedomostných základoch, ak sa v diele objaví niečo, čo má text podopierať, nie potápať, teda spĺňať požiadavky na znalosti v oblasti, ktorú autor ponúka.

Sandy14.8.2017
 

Alia S., pokojne si môžeme tykať. V prvom príspevku mi v komentári autorka vykala, tak som na ten systém nabehla. Nemám vo zvyku vykanie na internete.
Zajtra odchádzam na 3 týždne na liečenie, neviem, ako tam budem s internetom, ale budem mať po večeroch dosť času na to, aby som príbeh vylepšila. Myslela som, že nebudem čitateľovi vnucovať realitu, ale pravdepodobne to bol omyl. Nejakú lokalitu vyberiem, nechcem, aby moje postavy žili v bubline.Čo sa týka nereálnych vecí, myslím, že by nemal byť problém upraviť to aby to neodporovalo realite. Budem veľmi rada, ak mi napíšeš kde robím chyby. Som rada, za každú pripomienku, pretože len takto sa v písaní dá posunúť dopredu, a dnes nie je problém si potrebné veci naštudovať. Takže ešte raz ďakujem, veľa to pre mňa znamená.

Sandy13.8.2017
 

Ďakujem za upozornenie. Určite sa na to pozriem a chýbajúce čiarky doplním. Zvyčajne čiarky dopisujem ako text čítam, ale nakoľko teraz prerábame byt je na to menej času. Budem sa snažiť pred pridaním text upraviť.

Silvia13.8.2017
 

Milá Sandy, zo zvedavosti som začala čítať prvú kapitolu Vášho románu a zaujalo ma hneď na začiatku, ako spájate slová do viet, že sa neopakujú slovné spojenia a dej sa neťahá zbytočnými opismi alebo balastami. Evidentne máte pomerne slušnú slovnú zásobu - to sa nedá napísať o všetkých autoroch. Sklamalo ma však, že neviete kedy a kde napísať čiarku. Ak vám vypadne jedna či dve v celej kapitole, je to určite okey, chyby robíme všetci. Ale vy asi o čiarkach neviete nič. V jednej vete vám chýbali rovno tri a ako som čítala a čítala ďalej, zistila som, že ste sa s nimi asi nadobro rozlúčili - neviem, možno vám otravujú život. :) Každopádne, v tomto štádiu čitateľ stráca chuť pokračovať v čítaní a preto vám odporúčam, naštudovať si na internete, pred ktorými predložkami sa čiarka píše. Ak je veta zložená, verte mi, mali by v nej tie čiarky byť. A ešte jedna vec. Prečo pred výkričníkmi a otáznikmi dávate medzeru? Správne je dať ich rovno za slovom, tak, ako to teraz píšem ja. Prajem Vám veľa úspechov a tie základné pravopisné chyby si určite opravte.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Sandy

DSCN1867.JPG
O mne

Píšem oddychové čítanie. Moje diela čítali len príslušníci rodiny a blízki priatelia a niektorí blogeri. Zatiaľ som nemala negatívne ohlasy a preto budem rada keď mi napíšete svoje postrehy.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: