IKARIKAR http://www.ikar.sk

SPÚTANÍ ČASOM (Matt van den Bryll)10.11.2013
 

5
 počet hodnotení: 63
prečítané 2714, Komentáre 198

 
SPÚTANÍ ČASOM

Milí autori, čitatelia, pamätníci,
s potešením vám oznamujem, že...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S. - D. 25.2.2018
 

Matt, pamätám si obsah, hoci je dávno, čo si uverejňoval a veľa kníh mi odvtedy prešlo očami a mysľou. Aj si pamätám, že chýbal záver. Alebo nechýbal a mne ušiel? Neviem. Nič to však nemení na situácii, že to bolo pútavé čítanie, preto si vydanie zaslúži.
Želám úspešnú predajnosť, veď čo viac môže byť.

Ak si si mal čo z mojich pripomienok vziať, mám dvojnásobnú radosť. Všetko dobré. :)

Matt van den Bryll25.2.2018
 

Ahoj Alia S.,
áno pamätáš si dobre:),ale už som to celé prerobil:) Ďakujem za podporu i želanie:)

Želám Ti krásny zvyšok víkendu

Mária Blšáková25.2.2018
 

Nevieš si predstaviť, aká som rada, že
táto knižka vychádza. Teší ma, že si myslíš, že mám na tom zásluhu, ale faktom je, že nebyť tvojho talentu, čitatelia by prišli o krásnu knihu. Gratulujem a knižke prajem veľa čitateľov.

Matt van den Bryll25.2.2018
 

Ahoj Majka,

Ďakujem za pekné slová i za prianie:)

Želám Ti krásny zvyšok víkendu.

Amadeo16.2.2018
 

Úžasné Matt, blahoželám a robím si miesto na políčke :-)

Matt van den Bryll16.2.2018
 

Ďakujem veľmi pekne za podporu, Amadeo.

Želám Ti krásny víkend

barbarella15.7.2014
 

Za zrkadlom som citala so zatajenym dychom. Pacilo sa mi aj prelinanie casu, prave to prelinanie v spojeni s pribehom - tak to ma dostalo! Hlavna postava je zufalec, ale nie je tragicka, skor mierne tragikomicka :) Je to napinave, ale zaroven aj jemne nadlahcovane inymi postavami - napr kamarati z krcmy. :)

Matt van den Bryll22.7.2014
 

Ahoj Barbarella,

Ďakujem za zastavenie a zanechanie povzbudivých slov:) Na toho tragikomického zúfalca sa pozriem a kamarátov v krčme pozdravím:)
Pekný večer
Matt

Dorian Gray12.4.2014
 

Matt, Ty si prvá liga. Nepreháňam. Aj bez hrviezdičkiek to vieš veľmi dobre. Prajem Ti, aby som mohol držať v rukách knihu od Teba.

meduza27.8.2016
 

aj ja by som rada, z ukážky ktorá tu ostala vidím, že by som si kúpila knihu

Matt van den Bryll15.6.2014
 

Ahoj Dorian,

ďakujem za pristavenie, podporu i prianie:)
Želám pekný večer
Matt

Christian heffner31.3.2014
 

Matt, kde sa podeli kapitoly? ja som si konečne našiel čas, že ťa dočítam a nemám čo čítať.

S pozdravom Ch.Heffner.

Matt van den Bryll5.4.2014
 

Ahoj Chris,

momentálne sa na románe pracuje:) Za krátky čas sa na portál vrátim:)
Pekný deň
Matt

DARK28.2.2014
 

I ja som sa zamýšľala, ako to všetko skončí, vykresala som si viac verzií. Podľa poslednej vety teda zomrel ešte pred ženou a synom. Alebo oni zahynuli pri tom pokuse, nemali hrob, preto ich Jozef pripísal. Alebo mohlo sa to všetko snívať Jozefovi?
Možno je to ukážka toho,ako sa jeden dokáže usúžiť k smrti z nečakaného odchodu blízkych, ktorých bezhranične miloval, preto má predstavy, vidiny, halucinácie.

Najradšej odchádzam od diela, keď mi je všetko jasné. V tomto prípade nie. Možno je to zámer. Preto ho radšej nehodnotím, i keď vyznieva naozaj nezvyčajne.

Páčila sa mi myšlienka rodinnej súdržnosti, lásky, blízkosti, ideálneho vzťahu muž - žena, otec - syn. Tie sa asi tiahli celým dielom. Ale na margo tohoto musím napísať, že veľmi dlho. Obrazy, hoci boli maľované pekne a s citom, hovorili stále o tom istom. Dlho-predlho. Preto sa začala vytrácať záhada, ktorou som žila a na ktorej rozuzlenie som čakala, opadlo vzrušenie z toho, čo príde, predpokladajúc, že zas asi ďalší sen v rajskej záhrade, kde sú všetci spolu, prípadne pripomínanie si prežitého, kým všetci žili spolu. Vzrušenie z toho, čo príde, teda zo mńa dosť rýchlo vyprchalo, keďže sa držalo na rovnakej hladine, bez vybočenia, bez rozvlnenia, rozčerenia hladiny, bez novej otázky. Iba ona jediná - kde teda sú, prípadne kde je on a oni dvaja žijú,nezomreli - sa ťahala dielom od počiatku, desiatky kapitol sa dej nikam neposunul, posledná konečne vyriešila záhadu.
Toto sú moje pocity, nechcem klamať, že je to super, keďže ma niečo bavilo, zvyšok nie. Vedela by som si predstaviť oveľa kratšie a o niečo jednoznačnejšie dielo namiesto tohoto.

Matt van den Bryll3.3.2014
 

Ahoj DARK,
veľmi pekne ĎAKUJEM za zhodnotenie.Nevysvetlím, ako to celé bolo myslené. Radšej to prepíšem do jednoznačnejšej formy:) Súhlasím so všetkým, čo si napísala. Práve škrtám:) Ide mi to veľmi dobre. Román som uverejňoval kvôli spätnej väzbe, ktorej sa mi dostalo. Ostatné som písal skôr ako doplnok, aby sa nestratili myšlienky a aby som ich nepichal už do i tak dlhého románu, ktorý som vnímal ako nosný prvok. Nakoniec som dospel k záveru, že tie okrajové veci majú zmysel a už som si nie istý mojimi prioritami:) Ďakujem za trpezlivosť i za zhovievavosť:)
Pekný večer
Matt

Kristína Ježovičová26.2.2014
 

Ja ťapa, mám z Teba prečítaných len pár kapitol, ale nedalo mi to a klikla som na túto poslednú časť. Už som si myslela, že ma prešiel ten hlúpy zvyk prečítať si poslednú stranu románu pred prečítaním celku:D Nevadí. Držím Ti palce a miesto na poličke. Vedľa Majky, matasasky, Janka, Alexandry, Gabiky a iných.

Matt van den Bryll3.3.2014
 

Ahoj Kristína,
nuž čo na to povedať?:) Pripomenulo mi to jedného priateľa, ktorý si prečítal záver a tvrdil mi, že tuší, ako to celé skončí:) V každom prípade Ďakujem za pár kapitol i za palce:)
Pekný večer
Matt

matasaska25.2.2014
 

Predpokladala som takýto koniec, teda minimálne spolovice... Napriek tomu ma dokázal prekvapiť, hoci je veľmi smutný, no realistický.
Som rada, že som na tvoju tvorbu natrafila, Matt.
A verím, že raz bude na papieri a ja si ťa kúpim.:-)
P.S. aj keď je na tomto portáli akési zlovestné ticho, neprestávaj, prosím, s uverejňovaním. Ja ťa chcem čítať aj ďalej.
Ďakujem za kvalitné písmená a prajem veľa zdaru v ďalšej práci. :-)

Matt van den Bryll25.2.2014
 

Ahoj matasaska,
ĎAKUJEM:) Tušil som, že tušíš:) Bola si blízko:)
p.s. na portáli som 3 a pol mesiaca, takže mi je ťažko porovnávať, čo bolo na portáli predtým, ale registrujem viacero reakcii, z ktorých cítiť sklamanie. Momentálne mi portál pripadá v štýle - tu máte pieskovisko a hrajte sa:) Ak by tu nebolo niekoľko kvalitných autorov, ktorí sa snažia poradiť neviem neviem...
Plánujem uverejňovať ďalej, aby som sa zlepšil:)
Želám Ti krásny večer a teším sa na Tvoj záver:)
Matt

Mária Blšáková25.2.2014
 

Hrom do palice. Normálne si ma rozplakal. Najradšej by som ťa prinútila prepísať záver, ale to neznamená, že nie je dobrý, len som nič také nepredpokladala.
Matt, teraz mi už len ostáva popriať tvojmu dielu veľa šťastia na ceste k širšiemu okruhu čitateľov.
Tvoja verná čitateľka M.B

Matt van den Bryll25.2.2014
 

Ahoj Majka,
ĎAKUJEM vernej čitateľke:) Zvládla si to so mnou až do konca:) Je to zvláštne, ale v podstate mi odľahlo:) Teraz môžem pokojne opravovať, riešiť a možno aj záver upravím:)Vieš , ako to chodí:) Napadne ti množstvo vecí a dolaďuješ a dolaďuješ, až zistíš, že píšeš niečo iné:) Na druhej strane som si uvoľnil ruky na ďalšiu \"vec\", ktorú začínam písať:)
Želám Ti krásny večer
Matt

Mária Blšáková25.2.2014
 

Jéj, teším sa. A... ak smiem, nech je to s dobrým koncom :)

Christian Heffner25.2.2014
 

Nazdar Matt.
31-tka,32-ka,33-ka, 34-ka, všetky dobré, nepovšimol som si žiadnu chybu. Možno by sa tam hodil už aj pridať nejaký ten návrat do reality.

S pozdravom Ch.Heffner, pokračujem v čítaní.

Matt van den Bryll25.2.2014
 

Ahoj Christian,
Ďakujem, že stále čítaš:)
Prepojenie s realitou práve riešim:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková17.2.2014
 

Bože, ty nás poriadne španuješ? :)
Pekný deň Matt.

Matt van den Bryll17.2.2014
 

Ahoj Majka,
to vieš, ostatné kroky sú najpomalšie:) Neboj, už to bude:)
Pekný večer
Matt

Amadeo17.2.2014
 

Asi začnem čítať, je to naozaj dobré písanie.

Matt van den Bryll17.2.2014
 

Ahoj Amadeo,
myslím, že je to dobré predsavzatie:) Teším sa!:) Dúfam, že nesklamem a ďakujem za priazeň:)
Pekný večer
Matt

Christian heffner15.2.2014
 

Nazdar Matt.
Tridsiatka bola dobrá, bez estetických chybičiek. Chcel by som Za zrkadlom konečne dočítať, ale nemám čas :(, som rád ak stihnem napísať jednu stranu denne, ktorú som si stanovil ako limit. Inak, koľko má celé dielo normostrán?

S pozdravom Ch.Heffner, pokúsim si na teba konečne nájsť čas :).

Matt van den Bryll17.2.2014
 

Ahoj Christian,

Ďakujem vernému čitateľovi:) S tým časom to poznám:) Normostrany spočítam ihneď potom ako naštudujem čo to o normostranách:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková11.2.2014
 

Milý Martin.
Srdečne gratulujem ku prvej tisícke čitateľov Za zrkadlom. Stavím sa o čokoľvek, že pri tvojej skromnosti ti ani nenapadlo, že nad svojím dielom uvidíš takéto číslo :)

Matt van den Bryll11.2.2014
 

Ahoj Majka,
Ďakujem:)Nenapadlo a nečakal, tajne som dúfal, že získam spätnú väzbu, aby som vedel akou chorobou trpí môj román a našiel liek. Cítil som, že to nie je ono. Vďaka čitateľom som možno tú medicínu našiel a vyliečim ho:)
Veľmi Ti Ďakujem za podporu a sprevádzanie až do konca.:)
Pekný večer
Matt

matasaska10.2.2014
 

Som tu a čakám :-) Tiež som mierne zmätená, no to nie je nič zvláštne, či zlé. Podstatný je záver a ja som na neho neskutočne zvedavá.

Matt van den Bryll11.2.2014
 

Ahoj matasaska,
už som tu aj ja:) Tiež som zmätený a zvedavý:) Ďakujem Ti za podporu:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková8.2.2014
 

Odkusnúť by som nahradila slovom odhryznúť. Inak, dobré, ako vždy, len som trošku domotaná. Verím, že čoskoro sa dozviem všetko :)

Matt van den Bryll8.2.2014
 

Ahoj Majka,
ďakujem. Opravené:)
Áno, už čoskoro:)
Pekný večer
Matt

natka8.2.2014
 

konecne som sa dostala k citaniu. konecne mam torcha casu ! slzy sa mi tisknu do oci.....tak dojimave. ja tam kusok z teba. velky kusok plny citov....... citam teda dalej.

Matt van den Bryll8.2.2014
 

Ahoj natka,
Ďakujem:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková3.2.2014
 

Krásne, krásne, krásne. Chcem ešte jednu kapitolu. Vychutnávačskú. Hľadali sme ich dlho a teraz sa mi zdá, že to rýchlo skončilo. :)

Matt van den Bryll3.2.2014
 

Ahoj Majka,
ale to ešte nie je koniec:) Ospravedlňujem sa, ak to tak vyznelo:) Je to len prvá časť záverečnej kapitoly. Verím, že sa Ti bude páčiť aj zvyšok:)
Pekný deň
Matt

DARK3.2.2014
 

Matt, napíšeš \"záverečná kapitola\" a nie je to záver. Buď vkladaj celé kapitoly do jedného okienka, alebo ich špecifikuj: záver, 1. časť. Prípadne nedávaj: 74. časť Záverečná kapitola. Kapitola má byť uzavretý celok, takže jeho poslednú bodku čitateľ automaticky berie za bodku. A potom ho to pomýli. Keby Maja nenapísala komentár, tiež by som sa vyjadrila podobne.
Negatívne si ma prekvapil nenápaditým: bol to len sen. Vážne. Po tom, ako si predkladal miestami pekné pasáže, zaujímavé vety, sa predsa nemôže všetko končiť snom. Myslím, že ešte niečo nové nám povieš, preto sa sem rada vrátim.
Inak, naozaj sme ich dlho hľadali. Aj keď je dôležité držať čitateľa v napätí, čo sa ti naozaj darilo, mňa unavovalo hlavne to, že sa niekam stratil príbeh. Čiže zaujal si, dostavila sa zápletka, ale mnohými scénkami sme stáli na mieste. Mohli sme sa v nich pokochať, prinášali pekný pocit, vyvolávali záujem i zamyslenia, ale...
No a počkám si na koniec. Verím, že bude skvelou bodkou.

Matt van den Bryll3.2.2014
 

Ahoj DARK,
ďakujem, že si sa zastavila:) Nadpis som opravil, aby som ďalej nezavádzal čitateľov. Na tom príbehu práve pracujem, resp. pretkávam ho s ostatným. Ide to dosť ťažko:( Zo záverečnej bodky mám stále väčší strach:) Myslím, že som si zobral trochu veľké sústo:) No uvidím:) Snáď ma neukameňujú, veď nikto múdry z neba nespadol:)
Ešte raz ďakujem za priazeň.
Pekný večer
Matt

Christian Heffner31.1.2014
 

Nazdar Mattes.
27-čka výborná. Jeden logický detail. Prečo tam Vivien len tak stála, je predsa prirodzené, že keď si v nebezpečenstve, tak proste utekáš.
28-čka taktiež za jedna, neobjavil som žiadnu chybičku.
29-na taktiež dobrá. Jeden malý detail: tvoje typické Hmmm.
Pokračujem čítaní, aj keď teraz budem týždeň mimo, tak sa asi neozvem.

S pozdravom Ch.Heffner.

Matt van den Bryll1.2.2014
 

Ahoj Christian,

Ďakujem:) Pozriem na to.
Pekný víkend
Matt

matasaska30.1.2014
 

Krátka!:)
A to ukončenie... :-D šup šup, chcem ďalšiu.

Matt van den Bryll1.2.2014
 

Ahoj matasaska,

pracujem na tom:) Už to bude:)
Pekný víkend
Matt

Eva Hrašková28.1.2014
 

Ahoj Matt,

v prvom rade ti chcem pogratulovať za používanie prítomného času. je oveľa zložitejšie písať v ňom, ako využívať minulý čas. chcem ťa len upozorniť na chybičky z nepozornosti, ktoré sa bežne stávajú.... a síce:
vlak sa pohol, naberá rýchlosť,
otvorím ústa, nechytil som ju

Matt van den Bryll29.1.2014
 

Ahoj Eva,
Ďakujem za pochvalu i za prečítanie:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková28.1.2014
 

Normálne som bola hľadať v kuchyni nejakú maškrtu, tak si mi narobil chute :) Na túto kapitolu sme čakali dlho, tak rýchlo šupni ďalšiu :)

Matt van den Bryll29.1.2014
 

Ahoj Majka, moja verná čitateľka:)
Ďakujem:) Potešila si ma. Veľmi:) Teraz mám trochu frmol v práci, ale cez víkend všetko doženiem. Vidím, že Prepnutá trhá rekordy:)
Veľa zdaru a pekný večer želám
Matt

Christian Heffner28.1.2014
 

Nazdar Matt.
Detail v dvadsať šestke: dá sudca pokyn – sudca dá pokyn.
Vyšliapaný koberec – tam by som dal skôr vydratý, ako vyšliapaný.
Kapitola dobrá, moc nemám čas na čítanie, takže dúfam, že sa mi tvoje dielko podarí prečítať čo najskôr.

S pozdravom Ch.Heffner.

Matt van den Bryll28.1.2014
 

Ahoj Christian,
Ďakujem:) Som rád, že si sa pristavil i napriek nedostatku času:) Ja tiež momentálne nestíham absolútne nič:) Ale verím, že cez víkend všetko dobehnem.
Pekný večer
Matt

salamanderV26.1.2014
 

Matt, tak znova fajn.

Matt van den Bryll28.1.2014
 

Ďakujem salamanderV.
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková25.1.2014
 

Matt.
Za úsmev môžeš mať celý svet. To bolo krásne.
Akoby sa moji obľúbenci rozhodli uverejňovať v ďeň, keď som po ceste total kaput.
Chápem, že sú čitatelia trochu dezorientovaní a rozumiem aj tvojmu vysvetleniu. Rozmaznal si nás niečim veľmi kvalitným a tak sme trochu zneisteli, keď sa začala strácať vyváženosť, ale nemyslím, že je to niečo, čo sa nedá napraviť. Máš kopu skvelého materiálu. Trošku poprestríhaj. Vsuň pár realistických viet, aby sme sa v tom nestratili a aj keď nie je ešte záver, občas nám niečo podhoď, nech máme pocit, že sme na to prišli.
Chápem, že Vivien odporučila Mattovi vrátiť sa, či priblížiť do detstva, no to detstvo je príliš dlhé na úkor iného.

A teraz sa vrátim znova k tvojej vete: Za úsmev môžeš mať celý svet. Drž sa toho. Usmej sa, uvolni sa a napíš záver tak, ako ho cítiš a nie tak, ako si myslíš že ho očakávame. Vždy môžeš opraviť.
Držím palce. Peknú sobotku ti prajem. M.B

Matt van den Bryll26.1.2014
 

Ahoj Majka,
Ďakujem:)

Peknú nedeľu:)
Matt

matasaska24.1.2014
 

Toto nemôže byť celé dielo, však Matt?
Určite chýba to hlavné-rozuzlenie, záver.
Ja viem, že niektorí autori nechcú zverejniť kompletné dielo. Rozumiem(dajme tomu)takému rozhodnutiu.
Som sklamaná, že príbeh zastal kdesi v dvoch tretinách. Ale pevne verím, že nám odpíšeš, ako si to plánoval. Ďakujem
P.S. Ja chcem vedieť, čo sa im stalo!:-)

Matt van den Bryll25.1.2014
 

Ahoj matasaska,
ďakujem, že stále čítaš:) Nie, nie je to koniec. Zatiaľ som rozhodnutý ísť až do konca. Trochu mi skomplikovali situáciu pozitívne ohlasy:) Viem, znie to zvláštne, ale vysvetlím:) Predtým som nemal problém napísať čokoľvek a pustiť to von. Zrazu mám dojem, že sa odo mňa očakáva niečo zmysluplné:) No a tak je to aj s tým záverom. Myslel som si, že je perfektný, ale teraz sa mi zdá, že by som na ňom mal popracovať, aby som nesklamal:) Zároveň sa začínam báť:)
p.s. minule som sa pýtal či tá podobnosť s Alicou je zlá:)
Pekný víkend
Matt

matasaska25.1.2014
 

Ahoj,Matt.
Som rada, že zverejníš dielo do konca(možno).
Nie, prirovnanie k Alici som nemyslela v negatívnom zmysle. Chápem jeho prechádzanie rôznymi \"svetmi\".
Možno by som zvážila ich rozsah, možno by som ich častejšie striedala s realitou(teda,ak sa to dá).
Pretože na mňa je už tých hojdajúcich koníkov, drakov atď.,trochu veľa.
Asi viem, ako to bude pokračovať a čo Matt napokon zistí. Predpokladám, že happyend to nebude-ak aj, tak maximálne formou zmierenia.
Teším sa na pokračovanie,Matt. Veľmi.

DARK24.1.2014
 

Asi to nie je koniec, hoci som myslela, že áno. Ale to som si len zle prečítala, k jednej z kapitol pridal \"predposledná\", ja som si to prečítala ako posledná, preto som sa vyjadrila nižšie ako by som prečítala záverečné okienka. I ja som zvedavá na rozpletenie.

Matt van den Bryll25.1.2014
 

Ahoj DARK,
teším sa, že si stále tu:) Možno zvedavosť udrží Tvoju pozornosť aj napriek nepochopeniu:)
Želám pekný víkend
Matt

DARK24.1.2014
 

Vôbec sa nedokážem vyjadriť, Matt. Všetko začalo zaujímavo a končí... alebo ešte nie? Prestala som celkom rozumieť niekoľko desiatok kapitol pred záverom. Neviem, či je chyba vo mne. Kdesi medzi dvadsiatou a tridsiatou kapitolou som prestala vnímať, čo mi chcelo a malo byť zvestované či odhalené či zamlčané, aby som s tým vstupovala do sledu ďalších kapitol. Zmätok z dialógov sa na mňa nabaloval a už som nedokázala rozumieť ničomu. Ako keď prvák prestane chodiť do školy od decembra a príde ku koncu školského roka. Nerozumie, čo znamenajú tie háky-báky v učebniciach, ktoré sa nemal kedy naučiť, lebo ležal v kóme. Mne sa ale na koniec novembra nechce vrátiť. Má obavy, že by som nepochopila i tak.
Počkám si na reakcie ostatných, snáď niekto porozumel a vie. Alebo sa dozviem z hodnotenia v LC alebo mi vysvetlíš. Škoda, že som mimo. Tešila som sa na zaujímavé, poučné, poznatkové (občas sa kdesi mihla pre mňa nová informácia) i emotívne nabité dielo. Odchádzam od neho so zmätkom a bez vyriešenia záhady.

Matt van den Bryll25.1.2014
 

Ahoj DARK,
to ma mrzí:( Chápem, že som si nevybral jednoduchú tému a rozumiem tomu, že jej spracovanie musí byť na vyššej úrovni aby nieslo odkaz a bolo pochopiteľné:) Každý je iný:) Uvediem príklad. Mám priateľa, ktorý má diametrálne iné myslenie a chápanie, ako ja. Práve preto som mu dal prečítať môj román. A jeho reakcia bola, že nepochopil:) Čo sú to za svety? Chýbali mu tam napr. také triviálne veci, ako napríklad, kedy ide hlavný hrdina na toaletu:) Samozrejme to je extrém:) Naopak, časti ktoré boli viac opisné a kde si to vedel ako tak predstaviť, pochopil:) Navrhol, aby som každú kapitolu pomenoval, aby čitateľ mal nejakú nápovedu, ale zatiaľ som proti. Chcel som, aby čitateľ sám dospel k tomu,že Matt práve prechádza strachom, zlom, svedomím atď. Predstav si to tak. Ak prídeš o niekoho, možno sa najprv bojíš, potom sa hneváš, následne sa začneš obviňovať, spomínať, sniť atď. Musím to celé zladiť a vyvážiť. Ďakujem za názor i za exaktný popis, kde si sa stratila:)
Pekný víkend
Matt

Christian Heffner24.1.2014
 

Nazdar Mattes.
Takže sa vyjadrím k dvadsať päťke.
Hneď na začiatku opäť trojbodky, tie nech idú preč a nahraď ich čiarkami. Inak tie trojbodky poriadne zredukuj, za to by ťa na LC mohli poriadne “zdrbať“.
Mhhhm – Mhm
Basta fidli? – Nestačilo by iba basta? Basta fidli som ešte nepočul, ani nevidel, ale možno sa to používa, neviem.
Ktorá sa u mladých príliš nenosí – to nenosí mi tam nejako významovo nesedí, daj tam napr: ktorú u mladých moc často nenájdete.
odručujem pojednávanie na... – ponekud divný slovo, nemyslíš?
Inak, keď to budeš dávať dokopy, tak si daj pozor na čiarky. Najčastejšie ti chýbajú pred aby a ešte v dlhších vetách pred akoby.
Kapitola ma bavila, cez víkend pokračujem v čítaní.

S pozdravom Ch.Heffner.

Matt van den Bryll25.1.2014
 

Ahoj Christian,

Ďakujem za Tvoje reakcie i za podporu. Momentálne to celé dávam dokopy:) Pribudli myšlienky, nebojím sa škrtať, zdokonaľujem záver atď:)
Pekný víkend
Matt

DARK22.1.2014
 

Matt, tých scénok minulých či budúcich (lebo miestami mám pocit, že sa niečo ešte len má stať) je akosi priveľa. Nie že by boli nezaujímavé, ale neviem, k čomu slúžia. Posun deja je to, čo mi začalo chýbať. Akosi dlho sa tuším točím okolo ničoho, čakám, že niečo príde a stále nič. Alebo prestávam rozumieť. Som na 37. kapitole a už sa neviem dočkať záveru, dosť ma jednotlivé kapitoly mätú, mám dojem, že som sa z nich vlastne nič podstatné nedozvedela. Naozaj neviem, čo z nich je podstatné pre vývin či pre záver. Asi žije dva svety, hovorím si, lavíruje medzi reálnym a tým, v ktorom \"existuje\" so ženou a synom. Alebo nie? Môžem mať len ja taký pocit, ale musela som ti sprostredkovať, že sa začínam dejovo nudiť a prestávam rozumieť.
Spáleň = spálňa.
Skús povyhadzovať ukazovacie zámená tam, kde byť nemusia.
Čiarkové prešľapy sú tiež vidno, ale tie sa dajú opraviť vždy.
Najhoršie sa mi zdá zdržovanie deja.

Matt van den Bryll22.1.2014
 

Ahoj DARK,
jasné, viem o čom píšeš. Už na tom pracujem. Čakajú ma perné dva mesiace:) Je toho viac, čo sa tam dá vylepšiť:)
Pekný večer
Matt

DARK21.1.2014
 

Kurňa, kde teda sú, uviazli v jeho vnútornom svete? No nič, budem čítať, dozviem sa.
Zhruba od 9. kapitoly sa mi už nezdajú dialógy miestami bezobsažné, sú lepšie zvládnuté. Ak na niečo, čo ma viac ruší, natrafím, ozvem sa.

Matt van den Bryll22.1.2014
 

Ahoj DARK,
Ďakujem, že stále čítaš:)
Matt

Christian Heffner21.1.2014
 

Nazdar Matt.
22-ka v pohode bez chýb.
23-ka detailík, tam na začiatku máš tie trojbodky, nahraď ich čiarkami.
24-ka najlepšia z týchto troch kapitol.
Pokračuješ dobre, baví ma čítať ťa, radšej urob úpravy poriadne a pošli to do LC až o rok. Dark tu má u niektorých ľudí zlú povesť, ale pritom ona im pomáha, len to nechcú vidieť, mne ukázala cestu, za čo som jej vďačný a teraz je na mne, ako s jej kritikou naložím.

S pozdravom Ch.Heffner.

Matt van den Bryll22.1.2014
 

Ahoj Christian,

Ďakujem:) Mal som tú česť získať od DARK reakcie:) A viem, ako s nimi naložiť:) Tú LC ešte premyslím, kedže času je málo a opravy sa kopia:(
Pekný večer
Matt

DARK21.1.2014
 

Christian, ďakujem, vystihol si to, čo mnohí nevidia, lebo nechcú. Potláčam v sebe filantropa a uprednostňujem mizantropa, len aby som donútila autorov zamyslieť sa, pracovať. Pochvalné komentáre venujem málokedy - to prenechávam ostatným. A teším sa, keď sa za pár rokov, či za pár desiatok rokov, ozvú mnohí s úspešnou knihou (nie vo vlastnom náklade vydaným brakom či v pofidérnom vydavateľstve) v ruke, že ich posunuli aj moje \"tvrďácke\" priamočiarosti. :)

Mária Blšáková21.1.2014
 

Dobré ráno Matt.
Som pred 54. Nedalo sa spať, tak som sa do tvojho románu úplne \"zajedla.\" Nemôžem sa dočkať záveru, no nechcem preskakovať. Matt, už nieje veľa času, tak si s úpravami pohni, aby si stihol LC.

Matt van den Bryll22.1.2014
 

Ahoj Majka,
Ďakujem:) Budem sa snažiť si to zariadiť.
Pekný večer
Matt

DARK20.1.2014
 

Matt, dnes síce len štyri kapitoly, ale aspoň v krátkosti chcem napísať, čo ma vyrušovalo. Niektoré dlhšie pasáže sú miestami nudné. Dialógy občas nič neriešia, v podstate mám z nich dojem, že sú iba na predĺženie diela. Čítam, čítam, prídem na koniec dlhého odseku (občas aj úplne bezdialógového) a mám pocit, že neviem, o čom som vlastne čítala. Čo v tom úseku má byť dôležité a pre ďalší dej podstatné.
A ešte je tu jedna vec: neporozumela som význam kurzívy. Najskôr som mala dojem, že je to reminiscencia, no ďalej už nie. Okrem toho sa mi kurzíva veľmi zle číta, celé riadky až odseky nie sú vhodné písať kurzívou, nie je dobrá pre oči.
Ak sú to teda spomienky, skús vymyslieť niečo iné, oddeľ celky nejakým znakom, aj tak bude zrejmé, že sú to spomienky - ak to teda majú byť spomienky - kurzíva sa spravidla používa skôr na krátke myšlienkové pochody, napríklad, v mimo literárnych textoch na nadpisy a pod. Mňa v takomto rozsahu naozaj veľmi ruší, nápor na oči je veľký a odpútava. MT neposkytuje širšie možnosti, preto by som napríklad (ak nie znaky) volila menšie písmo namiesto nej, aby sa celky patrične odlíšili.
Ale som zvedavá, ako sa dej vyvinie a kde sú jeho najbližší, čiže prídem zas.

Matt van den Bryll20.1.2014
 

Ahoj DARK,
za ten čas, čo som na MT, som sa veľa naučil. Získal som spätnú väzbu. Na niektoré veci sa pozerám iným pohľadom. Aj keď sa stále pokladám za totálneho amatéra. Napríklad, niečo okomentujem pocitovo, ako sa mi to páčilo a o deň na to tam nájdem reakciu od Teba, ktoré je diametrálne odlišná od môjho pocitu:) Tak neviem:) Momentálne plánujem urobiť zásadné zmeny v románe. Plánujem škrtať, rezať, píliť:) Aby sa čítal, ako keď sa bičom plieska:) Ďakujem za Tvoje slová. Čakal som niečo oveľa horšie, dokonca som si už pripravil nový pseudonym:) Aby som mohol ďalej písať, ale už nie ako ten, čo ho tá DARK tak spucovala:) Chcel som použiť sprdla, ale nechcem dráždiť bosou nohou.:) Nútiš ma už aj pri písaní reakcie priebežne kontrolovať slovník:) Tie kurzíva upravím podľa Tvojho návrhu. Pred tým, než som začal uverejňovať na MT, som mal premyslený záver a zdal sa mi perfektný. Teraz, po skvelej skúsenosti a s novým videním, mám dojem, že sú tam rezervy:) Idem na tom všetkom popracovať, aby to všetko bolo tip top:)
Želám pekný večer
Matt

DARK21.1.2014
 

Matt, môžeš sa pokladať za hoci aj totálneho amatéra, ale nie si na tom zle, písanie ti ide, myslím, že si dosť zorientovaný, slovenčinu máš naozaj slušne zvládnutú - nachádzam zopár chybičiek, ale tie robíme všetci a nemá u teba cenu vo veľkom ich opravovať. Štylistika, gramatika, voľba pojmov, logika, sledovanie témy a pod. sú na dobrej úrovni. Nechávaš čitateľa v napätí, čo je tiež plus. Hodnotitelia ti ešte budú mať čo vytknúť, to viem, ale i tak si jedným z mála čitateľných autorov na MT.
Pseudonymy si nechystaj, u mňa to máš zbytočné, natriem ťa, len čo nájdem viac prešľapov tak či tak! :-DD
Tú kurzívu - nie tie kurzíva, Matt. Rezervy sa dajú nájsť vždy, no nie je nad to, ak si je autor vedomý, že je čo opravovať. Dúfam, že sa ti podarí bičom plieskať ráznejšie a trefnejšie, že zapracuješ, že pošleš do LC. Veď aj to je skúsenosť, nech už dopadne, ako chce.
No, už som ťa dosť \"spucovala\", ale i tak budem držať palce, aby si zaujal hlavne hodnotiteľov LC. Máš jedno z lepších diel, vidno, že slová nehádžeš \"od boku\", že si si premyslel tému, dej, vieš, o čom píšeš, na ostatnom sa dá pracovať. A hlavne si najskôr dopísal, potom začal uverejňovať, nie naopak. Pekný večer, Matt.

DARK21.1.2014
 

Matt, ešte k tým diametrálne odlišným pocitom - každému sa páči niečo iné ty hľadáš skôr pozitíva, mňa rušia negatíva a mnohokrát nezvládnuté základy.
Čo sa týka hlavne poézie - všímam si, že sa ti páči hocičo. Ja zas mám pocit, že na mne 95 % autorov MT pácha zločin. Poézia je síce pocitová a nemožno ju považovať za niečo striktne predpisové, ale stále zostáva faktom, že má PRAVIDLÁ. Začiatočníci o nich nemajú šajn a, čo je horšie, nechcú o nej ani počuť, a tak podávajú okoliu lacné rýmy, nezvládnutú rytmiku atď., atď, mysliac, že tvoria. Už toho bolo na stránkach popísaného toľko, že sa mi nechce zmieňovať sa o ďalších nedostatkoch. Na napísanie poézie nestačí sadnúť za klávesnicu a rovno do administrátora ktorejkoľvek stránky vložiť momentálne myšlienkové pochody. To chce vzdelávať sa, čítať, a s vedomím zodpovednosti nie za každú cenu sa zviditeľniť. Vieš, ak niekto prečíta tisícky básní, tak ho nudia tie exhibicionistické výkriky plné gramatických rýmov, genitívnej metafory a podobných prehreškov, pozná, kto tomu rozumie a kto nie.
Možno by i tebe pomohlo stokrát odporúčané \"Utrpenie mladého poeta\" od Joža Urbana. To je odrazový mostík a kto ho preskočí, tak nemôže vytvori nič dobré. Vytvorí táraniny. Tak sa nečuduj, že zvlášť k nim pristupujem ostro - oni spravili prvý chybný krok, oni nemajú úctu ku mne (myslím tým všeobecne čitateľa), ja im len vraciam úder. Ak pochopia, sú na dobrej ceste. Nemusia sa z nich stať po prečítaní odporúčaných kníh poeti, z mnohých ani nie je šanca sa nimi stať, ale aspoň sa niečo naučia a prestanú przniť poetiku.

Matt van den Bryll22.1.2014
 

Ahoj DARK,hľadám pozitíva a necítim sa byť dostatočne fundovaný niekoho spucovať. Čítam pocitovo aj reagujem pocitovo. Zakúpim Utrpenie mladého poeta a možno získam nový pohľad:)
Ďakujem:)
Pekný večer
Matt

DARK21.1.2014
 

opravy: 1. ... nechcú o nich (o tých pravidlách) ani počuť...
2. To chce vzdelávať sa, čítať a s vedomím zodpovednosti nie za každú cenu sa zviditeľniť, pristúpiť k takému umeniu, akým poézia je, aj tým, že podstúpim takú tortúru, akým vzdelanie sa je. To naozaj nie je bohapusté tliachanie o krivdách sveta či o prvej láske, to chce okrem talentu aj cit.

Christian Heffner19.1.2014
 

Nazdar Matt.
Konečne som si našiel chvíľočku na čítanie tu na MT, bavíš ma viac ako Verne, ktorého musím čítať povinne.
19,20,21-tka boli dobré. Nevšimol som si žiadnu chybu. Iba taký malý logický detail v 21-tke s tými stopami. Nie je možné, aby sneh zahladil stopy za pár sekúnd, to by musela byť taká fujavica, že by si Matt nevidel ani na nohy. Tým pádom by neuvidel Vivien, ako kráča do lesa. Toľko môj osobný názor.

S pozdravom Ch.Heffner, zajtra sa ozvem.

Matt van den Bryll19.1.2014
 

Ahoj Christian,
Ďakujem:) Premyslím tú fujavicu:)
Pekný večer
Matt

matasaska19.1.2014
 

Ja som si \"mákla\"a som na 60-tej kapitole. Sny, či halucinácie(alebo čo to Matt prežíva) popisuješ veľmi pútavo a uveriteľne. Ja som veľmi zvedavá, ako nám to objasníš. Chcem vedieť, čo presne sa Vivien, Maxovi a Mattovi stalo.
Zastavila som sa iba pri jednej veci... Matt pracoval na nejakom super vedeckom pokuse, predpokladám. Načrtol si, že jeho manželka a syn boli v blízkosti reaktora. Ako by sa tam v realite mohli ocitnúť? Takéto pracoviská predsa majú super bezpečnostné opatrenia, nemá do nich vstup len tak hocikto, že?
No čítam ďalej, aby som sa všetko dozvedela.
Pekný deň. :-)

Matt van den Bryll19.1.2014
 

Ahoj matasaska,
fuuu, trochu si ma prekvapila:) Tou rýchlosťou:) Ďakujem, že stále čítaš. Verím, že všetko objasním:)
Peknú nedeľu
Matt

matasaska19.1.2014
 

Posledné tri kapitoly sú ako z knihy Alica v krajine zázrakov :-)
Takže na novú už musím čakať. Nevadí, to zvládnem. :-)

Matt van den Bryll19.1.2014
 

Ahoj matasaska,
a to je dobre alebo zlé?:) Myslím tú Alicu?:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková19.1.2014
 

(39) Nespoznávam Ťa... malé ť

(40)...žalúdok lieta v brušnej dutine :) To je pekné :) Hneď som si vybavila ten pocit.

(42) Táto kapitola ma tak vtiahla do deja, až som zadržiavala dych. Perfektne zmáknuté a maximálne uveriteľné.

(43) Za vetou - Nemôžem tomu uveriť... chýbajú úvodzovky. Je to až smiešne, že to píšem ja, rekordmanka v chybách :) Vždy budeme pri Tebe... t. Krásny nápad s tou bezhraničnosťou.

(44) Bože, nedalo sa nezamyslieť. Tie pohyblivé časy. Raz je v minulosti a Vivien ho nepozná, potom ma rozosmeje zmienka o nasadení zubov a Matt zažíva ďalekú budúcnosť. Vždy si poviem, že už nemáš viac čo vymyslieť a zakaždým ma prekvapíš.

Peknú nedeľu Matt.

Matt van den Bryll19.1.2014
 

Ahoj Majka,
veľmi pekne ďakujem za Tvoju pozornosť. Teším sa, že Ťa to stále baví:) Za chvíľu si na konci:)
Peknú nedeľu aj Tebe
Matt

Christian Heffner15.1.2014
 

Nazdar Mattes.
Konečne som si našiel čas na MT, keď som skončil s úpravami. Tak som tu k tebe hneď skočil.
Detail v osemnástke:
Sophie zareagovala na jeho reči ináč – to ináč je nespisovné, daj tam inak.
Kapitola celkom zaujímavá, rád by som prečítal viac, ale nemám čas, zajtra si hádam prečítam aspoň tri.

S pozdravom Ch.Heffner, nech ťa neopúšťa múza.

Matt van den Bryll15.1.2014
 

Ahoj Christian,
Ďakujem za zastavenie. Opravím:)
Pekný večer
Matt

DARK18.1.2014
 

\"Ináč\" je spisovné rovnako ako \"inak\". Začala som ťa dnes čítať, teda myslím tento román, hoci v poslednej dobe sa radšej do veľkých celkov nepúšťam. Zaujal si ma, vrátim sa, chcem sa dozvedieť viac.

Matt van den Bryll18.1.2014
 

Ahoj DARK,
ďakujem za radu. Každým komentom sa niečo naučím:) Ďakujem i za to, že si sa zastavila pri niečom dlhšom. Teším sa, že som zaujal a dúfam, že Ťa nesklamem:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková14.1.2014
 

(34) Zídem dolu a navrhnem Allanovi... znie mi to, ako plán do budúcna. Akosi sa mi tam žiada...schádzam dolu a navrhujem Allanovi... ale je to pravdaže len môj pocit. 2x hrdo dvíha hlavu.

Vivien sa mi páči :) Pekne si popísal prvé stretnutie. Viem si to predstaviť.

(35) Majstrovsky napísané. Tá zápletka s telefónom a... ešte aj veľmi dojímavé.

(36) Ďakujem ti za také krásne dieťa... tá časť ma dostala. Inak... tam, kde v spomienkach šantí s otcom je 3x lietadlo. Aspoň jedno by si mohol zameniť za letúň, či niečo podobné.

(38) Zabudol na výročie :) A to sa robí?

Matt, stále skvelé. V každej kapitole hľadám Vivien spolu s jej mužom. Dúfam, že ju nájdeme.

Matt van den Bryll14.1.2014
 

Ahoj Majka,
Ďakujem:) Som rád, že stále čítaš:) Aj ja dúfam, že sa nájdu:)
Pekný večer
Matt

Amadeo12.1.2014
 

Moja podpora

Matt van den Bryll12.1.2014
 

Ahoj Amadeo,
ďakujem:)

Pekný večer
Matt

matasaska12.1.2014
 

Ahoj,
23. kapitola za mnou, ani neviem ako.
Píšeš neuveriteľne pútavo, nedá sa nenačať ďalšiu kapitolu.
S Mattom a jeho pocitmi som sa 100%ne stotožnila, vdýchol si mu dušu... Hoci neviem, ako vyzerá.
Úžasné, úžasné, užasné... Neviem viac napísať. Ak by to bola kniha, neľutovala by som jej kúpu.
P.S.Čo sa gramatiky týka, v podstate sa opakujú chyby, na ktoré ťa v komentári upozorňujeme, ale verím, že to skoriguješ.
Idem variť obed, a po ňom pokračujem v čítaní tvojej, v blízkej budúcnosti, určite papierovej tvorby.:-)

Matt van den Bryll12.1.2014
 

Ahoj matasaska,
veľmi pekne ďakujem za zastavenie i povzbudenie:) Tie chyby si uvedomujem a pri novších častiach sa im už snažím vyhýbať, zároveň opravujem i tie staršie.
Pekný deň
Matt

Mária Blšáková11.1.2014
 

(29) ...akoby vôbec nešiel do štyri hodiny kopca. - do sa ti tam zatúlalo. Inak, páčila sa mi tá detská provokácia :)

(30) Zobudím sa na to, že ma niekto ťahá za vlasy. Je to zvláštne, lebo ja vlastne skoro žiadné vlasy nemám. - tie druhé vlasy by si mohol vynechať. Vieme, že je reč o nich a v nasledujúcom texte sa vlasy spomínajú ešte trikrát. Aspoň tie druhé obetuj :)
A, veľmi zaujímavý nápad s tou zámenou.

(31) Ja už žiadné hríby nevidím. Táto hláška ma poriadne rozosmiala. Pristane k predieraniu lesom s opicou na pleci a štikútkou :)

(32) Je to drobnosť, ale - potom Ti poviem - ti sa píše s malým... v tomto prípade.
Tá scéna z oslavy... mala som pocit, akoby som pozerala film. Super napísané.

(33) Tak za to, ako si popísal, aké vlastnosti by mala mať ideálna žena, budeš mať určite od všetkých čitateliek veľké plus. Odomňa tiež. Aha +

Matt van den Bryll11.1.2014
 

Ahoj Mária,
Ďakujem:)Za pozornosť i podporu. Opravím:)
Pekný víkend
Matt

Mária Blšáková11.1.2014
 

Matt.
Ozvi sa mi na mail, ktorý je v mojom profile. Potrebujem s niečím pomôcť. Neboj, nechcem kostnú dreň :)

matasaska11.1.2014
 

Ešte k 10tke: pri vykaní majú slovesá na konci i- spali ste,jedli ste, atď.
To mi nenapadlo-nie ma nenapadlo.
V priamej reči ak píšeš aj oslovenie patrí pred neho čiarka:Tak ako, Matt? Nemyslím, profesor...
Nejaké čiarky, zo dve-tri chýbajú.
Sú to maličkosti, sústredím sa na dej a netrpezlivo čítam ďalej. Chcem vedieť, ako Matt dopadne.
Ahoj

Matt van den Bryll11.1.2014
 

Ahoj matasaska,
Ďakujem za rady. Opravím. A hlavne sa to naučím, aby sa to už neopakovalo:) Aj ja Ťa čítam a tiež sa skôr sústredím na dej:)
Pekný deň
Matt

salamanderV10.1.2014
 

palec hore

Matt van den Bryll10.1.2014
 

Ďakujem salamanderV
Matt

Christian Heffner9.1.2014
 

Matt, nepridávam nové časti, kedže opravujem :D a snažím sa zistiť niečo viac o druidoch, ale tí sú obklopení poriadným rúškom tajnosti. Inak to druhé dielko, je tam iba jedna kapitola, vlastne to bola prvá vec, ktorú som začal písať a mám toho síce dosť, ale trebalo by to celé prepísať... Idem ja opravovať :(, strašne sa mi nechce :D.

S pozdravom Ch.Heffner

Christian Heffner8.1.2014
 

Nazdar Matt.
16-tka dobrá, prekážali mi opäť tie trojbodky. Inak zaujímavá.
17-tka ešte lepšia, inak to je stále sen, že?
Pekne si to vystupňoval, je to čím ďalej napínavejšie, škoda, že to je v elektronickej forme, pretože keď čítam na PC, tak ma zakaždým rozbolia oči.

S pozdravom Ch.Heffner, pokračujem v čítaní.

Matt van den Bryll9.1.2014
 

Ahoj Christian,
Ďakujem! Tie trojbodky budem musieť zredukovať:) Kedže nič nepridávaš asi pozriem na Tvoje druhé dielko:)
Pekný deň
Matt

Mária Blšáková7.1.2014
 

(24) Matt vraví: Sme sa celkom dobre porozprávali... O niečo neskôr : Výborne porozprávali... To výborne, by som zamenila za priateľsky, alebo otvotebe.

(25) Žalobca sa hrabe v hŕbe papierov... (a o chvíľočku) číta s pokrkvaného papiera. Ten druhý papier by som zmenila na lajstro, alebo niečo podobné.
Kam tým mierite? pozrie na neho sudca... Ak to vraví sudca, tak Mattovi zavykal. V predchádzajúcom i nasledujúcom texte mu tyká. Ale možno som niečo prehliadla.

(26) Posledné vety sú ako dlhé ihly.... Páči sa mi celá táto veta :)

(27) ...priplíži... čechizmus. Skús niečo ako prikradne sa.

(28) Krásna kapitolka. Spomínam si, že práve jej uverejnenie ma nalákalo na čítanie tvojho dielka.

Matt. Pred časom som ti napísala, že si jedným z najlepších autorov na tejto stránke. Prijal si to dosť okúňavo :) Teraz to opakujem znova a tentokrát mi isto veľa nových čitateľov dá za pravdu. Je radosť, čítať ťa.

Mária Blšáková7.1.2014
 

Oprava: v druhom riadku - otvorene. Píšem ako Tatár :)

Matt van den Bryll7.1.2014
 

Merhaba Meryem. Reaksiyon ve okuma için teşekkür ederim. Dikkatli Šikulka) senin tavsiye için teşekkür ederiz. Tamir. MT iki aydan daha az duyuyorum. Değerlendirmek için çok erken. Bir sürü kaliteli yazarlar vardır. Uzun zamandır alçakgönüllülük öğretti. Sahte alçakgönüllülük değil. İnan bana, biliyorum, ne yazmak ve söz ediyorum. Belki bazı düşünce benim çünkü. Neşe ve iyimserlik olduğunu. O yüzden şöyle yazmış herkes farklı şekilde yazıyor söyledi. Yani herkes farklı şekilde okur. Bu nedenle karşılaştırmak zordur. Beni anladığını düşünüyorum. Benim adım Mat \'s

Matt van den Bryll7.1.2014
 

Preklad z jednej z rečí Tatárov:

Ahoj Mária. Ďakujem, že čítaš i za reakciu. Si pozorná Šikulka:) Ďakujem za rady. Opravím. Som na MT necelé dva mesiace. Je priskoro hodnotiť. Je tu množstvo kvalitných autorov. Dlho som sa učil pokore. Nie je to falošná skromnosť. Ver mi, viem o čom píšem a hovorím. Možno preto je v niektorých mojich myšlienkach smútok. V tých Tvojich je veselosť a optimizmus. Preto som Ti raz napísal, že každý píše inak. Tak ako každý číta inak. Preto je ťažké porovnávať. Verím, že mi rozumieš. Volám sa Matt:)

matasaska7.1.2014
 

Myslíš toho nášho nádejného mladého hokejistu, čo dal prednedávnom v NHL taký famózny gól?On sa volá Tatár :DDD
Inak, Matt, som na 12-tke. Si viac než dobrý... :)

Matt van den Bryll7.1.2014
 

Ahoj matasaska,
Ďakujem:) Aj ja chodím k Tebe na návštevu:) Cez predĺžený víkend som trochu ubral z tempa, ale už sa rozbieham.
Pekný večer
Matt

Christian Heffner6.1.2014
 

Nazdar Matt.
13-tka detaily: hádam východ zo stále väčšej temnoty... – Tam by som dal skôr hľadám.
Kvietkované šaty ešte viac zvýrazňujú jej ženskosť. – ženskosť by som nahradil napr. pôvabom, ale to je môj osobný názor.
14-tka. pripustiť k telu, inač – inak
„Koho sa pýtaš tie otázky?... – To tie otázky by som dal preč, príde mi to tam najviac.
K 15-tke nemám čo vytknúť.
Inak som si všimol, že pred aby dosť často zabúdaš dať čiarku. Na tvojom mieste by som pouvažoval o zaslaní diela do na budúcej LC, keď odstrániš niektoré prebytočné už, ešte, len a detaily, tak si myslím, že to bude maž dosť veľkú šancu. Všetky tri kapitoly sa páčili, aj keď som už riadne zmätený, ale to bol najskôr zámer :D.

S pozdravom Ch.Heffner čítam ďalej.

Matt van den Bryll6.1.2014
 

Ahoj Christian,
Ďakujem, že čítaš, potešil si ma:) Pozriem na to. Čiarky, to je moja nočná mora:) Stále viac zvažujem to odlíšenie snov, aby som eliminoval tú zmätenosť. Teda aspoň čiastočne:) Tak, ako si navrhol minule. Zvážim aj tú LC, aj keď neviem či to stihnem:)
Pekný zvyšok predĺženého víkendu
Matt

Dorian Gray5.1.2014
 

Matt, kde ksakru si bol, kým si nepísal? Alebo si písal ešte predtým, než si prišiel na tento svet? Lebo som začal čítať \"Za zrkadlom\" a žasnem, akým štýlom píšeš. Ach, požičaj mi Tvoju múzu :D Máš môj hlboký obdiv. Podobné pocity som mal, keď som počúval na rádiu Gettinga a jeho pútavé miniromány. Máš už vydanú knihy? Kde si ich môžem kúpiť?
(prosím Ťa, nevymaž odtiaľto ani jedno z Tvojich diel, lebo sa k nim chcem ešte vrátiť, díky).

Matt van den Bryll6.1.2014
 

Ahoj Dorian,
Ďakujem ta zastavenie, prečítanie i uznanie. Teším sa, že sa páčilo:)
Želám pekný zvyšok predĺženého víkendu
Matt

Christian Heffner3.1.2014
 

Ahoj Matt.
Dvanástka dobrá, rozhovor s Gregorom bol dobrý. Inak taký naozaj maličký detail. Na rozhovor s Gregorom mal Matt desať minút a ten rozhovor by určite toľko netrval, tak tam daj menej, aj ked je to v podstate jedno.

S pozdravom Ch.Heffner, prajem príjemný večer.

Matt van den Bryll3.1.2014
 

Ahoj Christian,
vidíš to ma nenapadlo:) Ďakujem za prečítanie i za pozornosť:)
Pekný večer
Matt

matasaska2.1.2014
 

Ahoj, pridávam zopár rád:
Ľudia, čo b tom majú peniaze-ľudia, ktorí...
Za trojbodkou ide medzera, pred nie.
A v poslednej vete by som sa zbavila jednej spojky a. Napríklad: kde je Vivien s Maxom.
Inak si super vykreslil jeho hnev, vedela som si predstaviť jeho odhodlanie nájsť ich tiež aj jeho beznádej. Som veľmi zvedavá na pokračovanie, ako pozerám na počet kapitol, ktoré mám pred sebou, mám čo robiť.
:-)

Matt van den Bryll2.1.2014
 

Ahoj matasaska,
Ďakujem za prečítanie i za rady. Opravím:) Neboj sa, neskôr sú to veľmi kratučké časti, takže by to malo ísť rýchlo:) Aj Tvoj román ide rýchlo, už som na dvanástke.
Pekný večer
Matt

Christian Heffner2.1.2014
 

Zdravím Matt.
Jedenástka dobrá a svižná, ale desiatka bola lepšia :). Matt sa správa ako neriadená strela, ale je to dobré. Očakával som, že ihned prijme Andreasovu ponuku, no mýlil som sa :), tak to má byť.

S pozdravom Ch.Heffner, prajem prijemný večer.

Matt van den Bryll2.1.2014
 

Ahoj Christian,
Ďakujem:) Želám Ti všetko dobré v novom šťastnom roku 2014.
Matt

Mária Blšáková2.1.2014
 

Matt.
V prvom rade Ti chcem popriať do Nového Roka veľa šťastia, zdravia a tvorivosti.
To posledné Ti prajem trošku aj zo sebeckých pohnútok, pretože aj v tomto roku sa chcem tešiť z tvojej tvorby, z tvojho talentu. M.B

Matt van den Bryll2.1.2014
 

Ahoj Mária,
aj ja Ti želám všetko dobré v Novom šťastnom roku 2014. Som rád, že si späť:)
Pekný deň
Matt

Christian Heffner1.1.2014
 

Ešte som zabudol, oddeľ sen od reality, pretože som sa v tom nachvíľu stratil alebo to je zámer?

Christian Heffner1.1.2014
 

Ahoj Matt. Desina lepšia ako deviatka, dej sa pomaly stupňuje, čo je super :). Prekážajú mi tam akurát trojbodky, sú tam aj kde nemusia byť, ale je to môj osobný názor, iní s tým nemusia mať problém. Ked budeš robiť úpravu, tak daj preč z Hmm jedno m.

S pozdravom Ch.Heffner čítam dalej a prajem príjemný večer.

Matt van den Bryll1.1.2014
 

Ahoj Christian,
Ďakujem. Potešil si ma:) Trojbodky ... máš pravdu ... zredukujem:) Hmm máš pravdu m zredukujem:) Čo sa týka snov vs. realita, zatiaľ to nechávam v tejto forme, pretože je to zámer, v ich prelínaní, nech aj čitateľ má podobnú schizu.:) Ale možno to prehodnotím a kvôli lepšiemu čítaniu oddelím sny od reality.
Pekný večer
Matt

Milan Hajaš30.12.2013
 

Dobrý deň, prosím Vás poraďte my, ako mám pridať svoju kapitolu z románu, keď ho píšem vo Wordpade, upravím ho, aj s odsekmi a priamou rečou ale potom sa mi ten text akosi rozhádže. Potrebujem radu od skúseného autora.
S pozdravom
Milan

Matt van den Bryll30.12.2013
 

Ahoj Milan,
aj mne to robí:) Musíš to upraviť ešte raz, t.j. po skopírovaní upravíš text v okne pomocou štandardných wordovských, resp. worpadovských ikon, ktoré máš hore v lište. Verím, že som to vysvetlil dostatočne pochopiteľne.:) Ak nie, odpíš a pošlem ti printscreeny do mailu. Skúsený autor ešte len budem:)
Pekný večer
Matt

Milan Hajaš30.12.2013
 

Prepáč, že ťa vyrušujem, ale vážne si s tým neviem rady. Môj e-mail je hakino23@post.sk. Buď taký dobrý prosím ťa a pomôž mi.
Vopred ďakujem.
S pozdravom.
Milan Hajaš.

Waldo30.12.2013
 

Matt, nerád opakovane chválim niečo už x-krát pochválené, ale nebolo by fér ťa nepovzbudiť. je to výborné. Ďakujem za príjemné chvíle a ... pokračuj :-)

Matt van den Bryll30.12.2013
 

Ahoj Waldo,
Ďakujem za dôveru i povzbudenie:)
Pekný večer
Matt

matasaska30.12.2013
 

Ahoj,
pôvodne som nakukla iba tak zo zvedavosti a už som na päťke.:-)
Si čítavý od prvej vety a ja som tvoj nový čitateľ.
Chválim čistotu textu a pútavý dej.
Martina

Matt van den Bryll30.12.2013
 

Ahoj matasaska,
Ďakujem veľmi pekne. Teším sa z toho, že si bola zvedavá:) Aj ja sa chystám na Tvoju prózu, kedže poéziu som dal jedným dúškom:) Najprv chcem dočítať mojich rozčítaných, ktorí sa mi množia a pridávajú a pridávajú:)
Pekný večer
Matt

Felis Catus28.12.2013
 

Ahoj , Matt, prečítala som po 22 časť (som pomalý čitateľ, ja viem). V 21 ma trošku ruší slovo \"okamžik\", je to v priamej reči, ale Matt inak hovorí spisovne, tak sa mi to tam nehodí.

V 22 máš dvakrát po sebe \"ponurú\", \"ponurejší\" nie je to veľa, ale nie je to zas také bežné slovo, tak mi to udrelo do oka.

Na konci máš dvakrát \"presne ako som to videl\" (ale možno je to zámer?)

Inak fajn, veľa predstavivosti, ale drží si to svoju logiku. Pekný víkend.

Matt van den Bryll28.12.2013
 

Ahoj Felis,
veľmi pekne Ďakujem. Za zastavenie, prečítanie i reakciu. Pomalý čitateľ? Ešte si nevidela čítať mňa:) Idem to hneď pozrieť.
Aj Tebe pekný víkend.
Matt

Mária Blšáková28.12.2013
 

Závidím Mattovi jeho živé sny a predstavy. Mám prečítané po 22, ale zas som neodolala a prečítala aj najnovšiu. V osemnástke som sa trochu zamotala, ale mám za sebou precestovanú noc, tak možno aj pre to.
V tejto novej ma trochu udrelo po oku v tretej a štvrtej vete slovo - hlava, no fakt neviem, ako by sa to dalo preformulovaž. Možno niečo ako: Krv mi búši v spánkoch, akoby som bol dolu hlavou... Skús niečo vymyslieť.
Pekný večer :)

Matt van den Bryll28.12.2013
 

Ahoj Mária,
ďakujem:)
Osemnástku pozriem. Skúsim niečo vymyslieť:)
Pekný večer
Matt

Christian Heffner 28.12.2013
 

Nazdar. Komentujem z mobilu, tak strucne. 9-tka bola napisana vyborne, mozno by som dal prec niektore trojbodky

S pozdravom Ch.Heffner

Matt van den Bryll28.12.2013
 

Ahoj Christian,
Vďaka:) Pozriem na to.
Pekný zvyšok soboty.
Matt

Christian Heffner27.12.2013
 

Matt, som si istý, nepodceňuj mladých, nie všetci sú vymletý :D.

S pozdravom Ch.Heffner.

Matt van den Bryll27.12.2013
 

Ahoj Christian,
moja otázka bola skôr kompliment, ako podceňovanie:) Nemyslím si, že mladí sú vymletí:)
Pekný večer
Matt

Matt van den Bryll29.12.2013
 

To by som si to potom musel myslieť i o vlastných deťoch:)

Christian Heffner27.12.2013
 

Ahoj Matt. Po prečítaní trojky Lavej ruky boha som si sadol za počítač a prečítal som si osmičku. Dobrá, ale sedmička mi prišla lepšia ;). Taký detail, u Vivien vyvolali pôrod umelo alebo začala rodiť? Nie je to jasné, pretože ak som to dobre pochopil, tak sama začala rodiť, ale v tom prípade by ju odniesli ihned na sálu a nie najprv za gynekologom.

S pozdravom Ch.Heffner

Matt van den Bryll27.12.2013
 

Ahoj Christian,
no toto by ma nenapadlo:) Si si istý, že máš 15 rokov?:) Ďakujem. Je to spomienka a tie sú väčšinou útržkové, takže som zatiaľ neuvažoval o podrobnejšom opise:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková26.12.2013
 

Čítam postupne, ale vieš... som ženská jedna zvedavá a keď sa tu objavi niečo nové, tak sa nedá odolať.
(48) ukáže nejaké boty... Prečítala som to s odstupom niekoľko krát a dáko sa cez tie boty neviem preniesť. Je to čechizmus, čo ... čert to ber, ale skôr by som dala druh topánok, lodičky, sandále a pod...
A ešte - ohliadne sa. Neskúsiš obzrie sa?
Som závislák na Zrkadle :)

Matt van den Bryll26.12.2013
 

Ahoj Mária,
v prvom momente som zostal zaskočený, že už si na 48:) To by si čítala ako dva draky:) V každom prípade ďakujem! Opravené:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková26.12.2013
 

Super. A chválim skrátenie kapitol. Dobrého veľa nebýva. A som dva draky, len ma limituje internet ces USB.
V tej najnovšej sa krásne hráš s farbami. Zamorím ti to tu komentami. Skúsim na budúce komentovať viac kapitol na raz :)
Dobrú noc :)

Christian Heffner26.12.2013
 

Nazdar Matt. Prečítal som si šestku a sedmičku. K šestke nemám čo vytknúť, pri sedmičke mi prišlo neprirodzené iba to, že Sophie sa usmiala popod fúziky a povedala podivíni. Prekážalo mi tam to popod fúziky, k žene sa to podľa mňa nehodí. Sedmička asi zatiaľ jedna z najlepších kapitol.

S pozdravom Ch.Heffner

Matt van den Bryll26.12.2013
 

Ahoj Christian,
Ďakujem. Fúziky prehodnotím:)Som rád, že čítaš.
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková24.12.2013
 

Matt.
(11) Čo je(a) viem? (júj, ako sa teším, že som našla po tebe aspoň jedno písmenko) :)
Mal som jedného študenta, veľmi schopného. Pracovali sme spolu na jednom projekte... jedného z jednych by som vynechala. Keď si vetu prečítaš rýchlejšie, udrie to do oka.
(12) Mattov a Gregorov rozhovor o snoch je úžasný. M.B

Matt van den Bryll25.12.2013
 

Ahoj Mária,
Ďakujem! Čítaš ako drak:) Ja tak rýchlo čítať neviem:) Za chvíľu ma budeš mať celého prečítaného:) Teším sa.:)))
Pekný večer
Matt

Christian Heffner24.12.2013
 

Matt, prečítal som si päťku. Budem komentovať po nejakých troch, štyroch kapitolách, aby som ti to tu nezaspamoval. Som zvedavý, ako sa ten príbeh vyvinie. Praktická poznámka k Lucasovi. Veľký investori si najímajú manažérov na to, aby pracovali za nich. Investor pracuje chytro a nie tvrdo, ako to robí zamestnanec. Títo manažéry sú väčšinou profesionáli a vyhýbajú sa emociam, sú takpovediac arogantný, keby je taký Lucas, možno by bol ten dialog zaujímavejší :). Na Slovensku takú tradíciu nemáme, ale v zahraničí majú na tých, ktorý vedú firmu iné požiadavky, sú za to aj lepšie odmenený. Samozrejme aj manažér je človek... teda keby je viac arogantný, nebolo by to na škodu.

S pozdravom Ch.Heffner I wish you merry Christmas :).

Matt van den Bryll25.12.2013
 

Ahoj Christian,
ďakujem za ďalší podnetný koment. Premyslím tú aroganciu:)
Pekný večer
Matt

Mária Blšáková23.12.2013
 

Matt.
(3) Vidím len blikajúce farebné svetlo. Akoby som si pred chvíľou dlho mädlil oči.
Tú vetu som si prečítala niekoľkokrát a vybavila si z detstva, keď sme si na deke šúchali oči a svet za viečkami zahral dúhou. Tá veta mi učarovala svojou jednoduchosťou a predstaviteľnosťou.
(5) Skoro som z kože vyskočila, keď som si prečítala: starý 50-tník. Reku, ja ti dám. Pritom to bol statný :)
(7) Začiatok - balzam pre oko i dušu.
Sľubujem, že keď nájdem niečo, čo mi nesadne, napíšem, no musela som ti napísať o tomto. Idem čítať ďalej. M.B

Matt van den Bryll23.12.2013
 

Ahoj Mária,
Ďakujem! Teším sa, že čítaš:) Teším sa, že sa ti to páči:) Budem sa tešiť, aj keď sa ti niečo páčiť nebude:) Cením si to. Aj ja ťa idem čítať:)
Pekný večer
Matt

Christian Heffner23.12.2013
 

Ahoj Matt.
Tak, vyjadrím sa k štyrke. Dialógy svižné, všetko je tak ako má byť. Teda poďme k nejakým drobným chybičkám. Raz tam máš ako Matt hovorí: Hmmm. Nezvýrazňoval by som tam tie m, pár ľudí na MT, čo poslali dielo do LC, tak ich za to dosť zvozili. (Prsník pobavil :D)
Tam kde odchádzajú z vlaku máš: dvihne sa zo sedadla. Malo by tam byť: zdvihne. Dvíhať môžeš nejaké teleso...
Tu máš zlý slovosled, aspoň si to myslím, nie som si tým istý: Tí dvaja sa nikam neponáhľali a nakoniec sa im podarilo presvedčiť na zopár posledných prípitkov aj mňa.
Podľa mňa by to malo byť, ale možno sa mýlim: nakoniec sa im podarilo presvedčiť aj mňa na zopár...
V tej časti, kde dôjde ustráchaná Vivien a začne rozprávať, máš až moc trojbodiek. Radšej tam vsuň nejakú uvádzaciu vetu, pretože z trojbodiek nie je nič jasné a proste to ruší.
To je všetko, čo sa mi nepozdávalo. Pokračujem v čítaní.

S pozdravom Ch.Heffner, prajem prijemné sviatky.

Matt van den Bryll23.12.2013
 

Ahoj Christian,
Ďakujem za podnetné rady. Pozriem na to:)
Pekný deň
Matt

Mária Blšáková22.12.2013
 

Matt.
Rovnako ako Damián, aj ja mám za sebou prvú kapitolu. Nebudem písať o mindrákoch, ktoré cítim, po dočítaní :)Nie z tvojho. Z môjho písania:)

Takže k zrkadlu... (či za neho)
Na začiatku som mala veľké chcenie vypísať všetky slovné spojenia, ktoré sa mi páčili, no veľmi rýchlo mi došlo, že by som takmer prepísala tvoju kapitolu.
Za všetko trebárs:
...ma sprevádzajú hlad, smäd, smútok a únava
...pahreba, ktorá bola hrdým ohňom
...smutok, ktorý chce škrtiť
Pri čerstvej tráve som sa pousmiala. (Vysušiť!)
... namiešaný presný odtieň mahagónu
a mnoho iného. Je to čisté. Dá sa v tom dobre zorientovať, napriek tomu, že začiatky bývajú ťažké. Poznáme to. Ak nezaujme začiatok, tak je to takmer v háji.
Ale aby som sa pohla ďalej.
Mala som s tebou zlý sen, mala som ružové papuče a pánečku, bola som zrazu hladná ako vlk. Zaujal si ma. Nemám ti čo vytknúť. Akurát pri vete: Pred dverami postáva vysoký a chudý chlap... som mala pocit, že sú tam dvaja. Áčko by som zrušila.
Kde je Mattova rodina? Pre odpoveď sa vrátim.
Hviezdičkujem.
*****

Mária Blšáková22.12.2013
 

V (2) máš trikrát ľudí. Možno by si mohol jedných nahradiť trebárs:
...že všetka múdrosť je v človeku. M.B

Matt van den Bryll22.12.2013
 

Ahoj Mária,
veľmi si ma potešila:) Ďakujem za zastavenie i za hodnotenie. Som rád, že som sa zavesil na MT:) Mohol by som to po sebe čítať neviem koľko, i tak by som na veci, ktoré získam v reakciách, neprišiel.
Želám Ti príjemné prežitie sviatkov.
Matt

Matt van den Bryll22.12.2013
 

A mindráky mať nemusíš:) Každý píše inakšie. Ja by som tiež radšej písal v pozitívno - rozprávačskom štýle ako ty:)
Matt

Damián21.12.2013
 

Ahoj, Matt.
Mám za sebou iba prvú kapitolu, takže zatiaľ nehodnotím a vyjadrím sa iba predbežne. Tvoj text plynie veľmi pomaly. Máš tam priveľa zbytočných viet a mal by si sa naučiť škrtať. Treba si uvedomiť, že zbytočné je v texte to, čoho absencia nijako neovplyvní celkové dielo a jeho koncept. V skratke, nezahŕňať čitateľa priveľkým množstvom nepotrebných a hlavne nezaujímavých informácií (napríklad, ananásová pyramída bola niečím zaujímavá, takže pri nej a podobných postrehoch čitateľovu pozornosť nestratíš). Ďalšia vec, máš tam dlhú opisnú pasáž a po nej dialóg bez akýchkoľvek popisov, ktorý vyzerá skôr ako výňatok z internetového chatu. Žiadne opisy situácie, napríklad nervózne prešľapovanie z nohy na nohy, ošívanie sa, odmlky, nahnevané pohľady... Skrátka, hádžu po sebe bezpríznakovými replikami ako na nejakom slovnom tenisovom zápase. Čitateľ sa môže začať strácať v tom, čo kto povedal. Okrem toho, odporúčam ti zvoliť si nejakú kľúčovú myšlienku, predmet, pointu ku každej kapitole.
Inak máš dobrú slovnú zásobu a ide ti štylistika, a to je základ, ktorý chýba mnohým autorom na tejto stránke. Svojím komentárom som ťa nechcel nijako odradiť, ale naopak, povzbudiť a posunúť. Pretože potenciál určite máš.

Matt van den Bryll21.12.2013
 

AhojDamián,
Ďakujem. Cítil som, že tomu niečo chýba. Možno to bude práve to plynutie, resp.škrtanie:) Premyslím to.
Pekný deň
Matt

Christian Heffner20.12.2013
 

Ahoj Matt, prečítal som si trojku. Píšeš dobre, to ma vlastne drží pri príbehu. Trochu akcie by, ale nezaškodilo :D. Svižné dialogy to síce nahrádzajú, ale... Opäť nemám čo vytknuť. Jediná maličkosť, čo tam bola, to že ked sa Vivien pýtala Matta, ked došiel domov opitý. Tá otázka sa mi tam nehodí: čo to je? Podľa mňa to by sa žena opitého muža nespýtala...

S pozdravom Ch.Heffner.

Matt van den Bryll22.12.2013
 

Ahoj Christian,
ďakujem za zastavenie i za komenty. Vyzerá, že sa mi toho nakopí viac, takže ešte chvíľu počkám a potom to naraz celé prekopem:) To s tou otázkou vychádza z reálne zažitej situácie:)
Želám pekné sviatky
Matt

Christian Heffner19.12.2013
 

Zdar Matt.
Druhá kapitola prečítaná, stále je to pútavé, tentoraz nemám čo vytknúť, až na opakovanie slovíčka otec v tej časti, ako si spomína na rodičov. Skús sa s tým nejako pohrať. Od zajtra budem mať čas, tak si prečítam daľšie kapitoly.

S pozdravom Ch.Heffner.

Matt van den Bryll19.12.2013
 

Ahoj Christian,
Ďakujem, pozriem to:)
Pekný večer
Matt

Marianne19.12.2013
 

Ahoj Matt,
kyvadlové hodiny mi vôbec neprekážali :), páči sa mi, že v texte cítim tvoje pocity. Je to oduševnené a také texty ja naozaj rada čítam. Cítim v tom autora. :) Podľa mňa píšeš veľmi pútavo a síce som doteraz nič podobné nečítala, toto ma zaujalo natoľko, že sa toho nepustím. Navyše sa mi páči tvoje meno, Matt. :)

Matt van den Bryll19.12.2013
 

Ahoj Marianne,
Ďakujem za zastavenie, prečítanie, napísanie a potešenie:)
Pekný večer
Matt

Christian Heffner16.12.2013
 

Nazdar Matt.
Začnem kritikou, dúfam, že ti nebude vadiť, že ti do toho pchám nos, keďže najskôr toho nemám zďaleka toľko napísaného ako ty.
Lepšie bude, ak nebudeš používať už, ešte, len. Príklady kde tieto potvorky nemusia byť: Znechutene si sadnem do asymetrickej pohovky, ktorá už má najlepšie roky za sebou. Iba v krbe sa plazí pahreba, ktorá ešte pred pár hodinami... Viem určite, že sa mi zaspať už nepodarí.-(V tejto vete nie je náhodou opačne slovosled, ja na toto zrovna nie som expert, ale nemalo by to byť: Určite viem... ?
Taký detail, ako sa môžeš vymaniť z gauča kyvadlovým pohybom? Keďže kyvadlo sa pohybuje zo strany na stranu... Naozaj si to neviem predstaviť.
Toto je asi všetko, čo môžem vytknúť z tejto stránky. Teda k obsahu, prečítal som si iba jednu kapitolu, budem pokračovať, zaujal si. Píšeš svižne, dialógy sú vierohodné s čím sa ja moc chváliť nemôžem :D. Zatiaľ nehviezdičkujem, to až keď si prečítam viac kapitol. Celkový dojem je viac než pozitívny.

S pozdravom Ch.Heffner a nech sa darí.

Matt van den Bryll16.12.2013
 

Ahoj Christian,
vrelá vďaka!:) Presne takéto komenty vítam. Bez nich sa nikam neposuniem. Tie potvorky by mi bez Teba vôbec nenapadli:) Máš pravdu i s tým slovosledom. Presne si pamätám, že tú vetu som pár krát prehadzoval a vidíš, nakoniec som ju aj tak dal opačne:)
Kyvadlový pohyb vznikol kedysi dávno, pamätám si len veľkú pani, ktorá sadla do mäkkej koženej sedačky, no a keď mala vstať, išlo to iba tak, že sa zaklonila, predklonila, jednoducho sa rozhojdala a potom sa vďaka zotrvačnosti postavila. Mala to zjavne nacvičené. Ja som ju pozoroval z boku a pripadala mi ako veľké kyvadlo. Ale idem si to vyskúšať, aby som čitateľa nezavádzal.:)
Pekný večer
Matt

Matt ven den Bryll16.12.2013
 

Tým chcem povedať, že mám doma koženú sedačku :)

Felis Catus5.12.2013
 

Ahoj Matt, začítala som sa do tvojho románu a musím povedať, že si mi ulahodil, veľmi sa mi to páči. Zatiaľ som prečítala prvých šesť kapitol a mám z toho veľmi dobrý pocit. Niekoľko drobností:
- v prvej kapitole sa mi trochu nezdá tá pani Nuda, viem si predstaviť, že dva týždne nato ako prišiel o ženu adieťa, k tomu za takých okolností, nemôže spať a nevie čo by robil, ale neverím, že by sa nudil.
-Možno by bolo dobré pridať sem-tam nejaký detail o jeho práci, nemyslím niečo vypisovať, ale len spomenúť kde študoval, kde pracoval, dodalo by to na dôveryhodnosti
- V piatej kapitole som si všimla vetu \"Možno som chcel tak uveriť...\" pripadá mi nejaká kostrbatá

Inak je to veľmi dobré (to som už tuším napísala) a vôbec nie nudné, ani tie opisy, ako tu niekto nižšie spomína, aj keď tá pyramída z plechoviek mi čosi pripomína...

Matt van den Bryll5.12.2013
 

Ahoj Felis,
veľmi pekne ďakujem za trefné komenty. S pani Nudou máš stopercentnú pravdu. Nemá tam čo robiť:) Aj tie detaily sú výborný nápad. Kostrbatú vetu nájdem a vyrovnám:)
Pyramída z plechoviek - to sa mi niečo vybavilo z detstva, ibaže neviem čo:)
Želám pekný večer
Matt

Eny2.12.2013
 

Matt, pokračujem v čítaní, je to super a perfektne sa to číta :D

Matt van den Bryll2.12.2013
 

Ahoj Eny,
aj ja pokračujem v čítaní:) Dal som Ti tam koment k štyrke. Verím, že sa nenahneváš:)
Pekný večer
Matt

dotyčná osoba2.12.2013
 

Aj ja sem chodím Matt a čítam tento román.
Páči sa mi aj keď to nie je úplne \"môj šialok\" žáner,ale uznávam, že si dobrý a písať vieš a perfektne :)

dávam plný počet *

a teším sa, kedy zase pribudnú \"haluze\"

pekný večer

Matt van den Bryll2.12.2013
 

Ahoj dotyčná osoba:),
vždy sa pobavím na Tvojím nickom. Ďakujem Ti! Veľmi si ma potešila:))) I za obetu, že piješ z iného šialku:) Haluze určite budú:) Myslím, že ma práve niečo napadlo:)
Želám krásny večer
Matt

Matt van den Bryll22.12.2013
 

Pardon. Mi napadlo:)

Laura =)1.12.2013
 

Publikum začne pískať a dupotať nohami... Pridávam sa :)

Matt van den Bryll1.12.2013
 

Ahoj Laura,
tak teraz neviem. Bol som vypískaný?:)

Ďakujem za zastavenie.
Pekný večer
Matt

Eny30.11.2013
 

Mám za sebou prvú kapitolku a je to dobré, uvidím, čo bude ďalej. :D

Matt van den Bryll1.12.2013
 

Ahoj Eny,
teším sa, že si sa zastavila.:)

Pekný večer
Matt

Alexandra Hentz20.11.2013
 

3. Kapitola ma nejako nenadchla, priznám sa. Prišla mi trochu nudná a chaotická + meno Jozef medzi toľkými nezvyčajnými menami ( a vôbec nie slovenskými) pôsobí zvláštne...dala by som skôr Joseph alebo tak...neviem, skúsim ju prečítať znova, možno ma nebavila kvôli únave a pokročilej večernej hodine :D
Dám vedieť, keď prečítam aj štvorku.
Zatiaľ toľko....

Matt20.11.2013
 

Ahoj Alex,
trojka hovoriš?:) A už máš kurzívu?:)
Ďakujem za prečítanie i za komenty. Musím to trochu viac premyslieť. Tá nuda môže byť opismi ako sme sa bavili vyššie. Buď dám iné alebo žiadne..., no a potom to bude čistý dialóg:) Jozef tam naozaj trčí, ale keď mne sa to meno veľmi páči:) A to pritom nie som Jozef:) Joseph je fajn. Myslím, že som také nejaké meno mal predtým, takže sa k nemu asi vrátim. Ak sa pozriem na to Tvojimi očami, tak asi určite.
p.s. nemala by si čítať unavená:)
Pekný večer.
Matt

Alexandra Hentz16.11.2013
 

Ahoj Matt,
pustila som sa do čítania tvojho diela...zatiaľ som prečítala len prvú stranu a musím povedať, že si ma príjemne prekvapil :) Najprv som nevedela, čo mám od kvietkovaného županu a pyramídy ananásov čakať :D No všetko si pekne vysvetlil a z (trochu nudného) opisu si prešiel na vcelku dynamické a pekné dialógy. Musím sa priznať, že práve tie ma presvedčili, že stojí za to, prečítať si aj ďalšiu kapitolu. Uvidíme. Zatiaľ držím palce a prajem veľa múz pri písaní!
Och, a skoro som zabudla...nahradila by som slovo OBVYKLE za zvyčajne a slovo kutrem za niečo iné. Trochu mi tam vadilo.

S pozdravom,
Alex H.

Matt17.11.2013
 

Ahoj Alex,
veľmi pekne ďakujem za postrehy. Premyslím tú nudu:)
Želám pekný večer.

Alexandra Hentz17.11.2013
 

Matt, prečítala som si aj druhú kapitolu. Dúfam, že ma nezabiješ, keď ti budem komentovať tvoje dielko takto po kúskoch :D
Páči sa mi tá tajomnosť, ktorá srší z tvojich viet. Považujem to za obrovské plus :)
Pouvažovala by som ešte nad dvoma vecami:
1. Keď spomína, mohol by si to dať kurzívou alebo tak, lebo stále mi chvíľu trvá kým pochopím, že tá časť je \"spomienkou\" a nie je to \"súčasnosť\". Chápeš? Trochu by som tam dala nenápadný predel...práve tým \"zošikmením\" písma...

2. Kedysi mi ktosi poradil, aby som neopisovala povahové vlastnosti hlavnej postavy. Vraj je to chyba. Radšej to treba zaobaliť do nejakej scény, ktorou sa tie vlastnosti ukážu a čitateľ si tak utvorí obraz o Mattovi sám...mne to trochu chýbalo aj v tomto prípade, lebo ťažko si toľko informácii zapamätám, sú to len slová a...bez dôkazov, že taký naozaj je, sú tie opisy akési prázdne...

Nechcem sa ti rýpať do diela ani nič podobné, toto sú len rady, ako by som to spravila ja...väčšinou píšem do komentárov to, čo mi napadne už počas čítania diela :)
Celkovo sa mi páči stavba tvojich viet, majú v sebe čosi chytľavé...

pokračujem v čítaní...

Matt17.11.2013
 

Ahoj Alex,
Ďakujem za pripomienky! Pokojne komentuj aj po vetách.:) Čo sa týka jedničky, tak by to tam malo byť kurzívou, aspoň ja to tak vidím :) To znamená, keď je to spomienka-je to kurzívou. Ak je to sen, nie je kurzívou aby som neprezradil viac ako je nutné, pretože toto členenie má dôvod kvôli ďalšiemu vývoju.

Matt17.11.2013
 

Možno popremýšľam o nejakom návode, typu \"Ako čítať túto knihu?\":)
A čo sa týka Tvojho druhého komentu. Plne s ním súhlasím a idem premýšľať, ako na to:)

Alexandra Hentz17.11.2013
 

Aha, nechápem, prečo to mne tou kurzívou nezobrazuje. :-/ Tak beriem späť a platí len druhá pripomienka :))

Melody12.11.2013
 

Fú... zaujímavé :) tak len napíšem čo sa mi páčilo a čo nie. Príbeh ma nudil v častiach kde bolo veľa opisov, ako napríklad pri upratovaní, ale zase niekto to môže mať rád, len zase - opisy musia byť kvalitné, čo sa ti myslím aj podarilo. Ďalšia vec boli super zvládnuté rozhovory, potrebnē si zamlčal a dodal si celému tomu mystiku, čakám, čo bude ďalej :)

Matt12.11.2013
 

Ahoj Melody,
dakujem za povzbudzujucu reakciu. Vazim si kazdu spatnu vazbu. Iba vdaka nej sa da zlepsovat:)

Lýdia J. 14.11.2013
 

Matt, asi začnem čítať, koment od Melody stojí za úvahu. Holubičky?:)) Uvidím.

Matt14.11.2013
 

Ahoj Lýdia,
budem rád. Uváž, zváž, uviď:) Holubičky bude asi nejaké heslo, nie?:)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Matt van den Bryll

ja pracovna 3.jpg
O mne

Bol som tu

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: