IKARIKAR http://www.ikar.sk

Srdce (Pepe)10.4.2019
 

3
 počet hodnotení: 6
prečítané 226, Komentáre 9

 

Darujem orgán 
Nie je nič moc ale 
Mne už ho netreba 
Už nebije len ničí ma
 
A každé jedno nadýchnutie 
Mučí  ako tisíc ihiel
Za...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

JS21.6.2019
 

Toto mohla napísať len duša, ktorá niečo prežila.

Alia S.20.4.2019
 

Pepe, v tvojich básňach sa aj dá niečo nájsť, len dávaj si pozor na tie chyby (mojích = mojich, dohrýzenom = dohryzenom) a tiež čiarky. Nemáš v nich jasno, pohadzuješ ich ako mušky, rušíš kontinuitu, myšlienku.

Je málo poetické:
Srdce
Keď umiera srdce
Takto umiera srdce
- ešte si nezačal a už si otrávil opakovaním slova, o ktorom bude reč. Napokon si ho, pre istotu, znovu zopakoval. Skús aj to zatajiť, nevnucuj ho. Ak sa mu nevieš vyhnúť, použi maximálne raz. Ak sa ti však podarí napísať o ňom bez toho, že by si ho menoval, necháš priestor pre čitateľovu myseľ. Ak si namiesto neho domyslí zvon či čokoľvek iné, prípadne pochopí báseň inak, stane sa jej najlepšie. Báseň má totiž aj niesť tajomno, nemusí prvoplánovo vypovedať.

Prehodený slovosled je tiež rušivý – dnes sa ním nepíše, pretože tak, ako rozprávame, tak by sme mali i tvoriť poéziu = plynulo.
„Niečo zo srdca, bez obrazu derie sa všetkými, ani výbuch smermi“ je dosť krkolomné, pochovávajúce myšlienku.

Ešte aspoň jedna rada – píš skratkovito, t.j. okreš jadro o všetko, čo okolo nemusí byť (tak, len, už...).

Lev medzi spisovateľmi20.4.2019
 

Neuložilo sem ten môj koment no tak ho napíšem ešte raz....milá alia to čo si sem napísala o tom prehodenom slovoslede je podľa mňa pekná blbosť ...nejaký blbec vymyslí niečo nové a všetci básnici sa podľa neho majú akože riadiť áno? Na týchto ľudí nebudem nadávať ale nejaký pán Mihálik z čiech a spol vymysleli ako sa má po novom v modernej dobe písať rým ....keď som hľadal či ho tak isto písal aj básnik Jaroslav Seifert (nositeľ nobelovej ceny) samozrejme nepísal ho tak a jeho básne budú ľudia absolútne žrať ešte niekoľko storočí...Seifert je môj veľký vzor keďže nie len že som každý deň zacítany do jeho básní ale snažím sa ich písať takmer rovnaké ....svojou modernou len takýto ľudia urážajú literárnych velikánov minulosti...70 percent basnikov nepíše podľa moderných somariniek a určite nebudem ani ja...a pokiaľ sa jedná o pepeho určite píše svoje básne z tabletu alebo mobilu pretože tie si robia s textom čo chcú ...dávajú si tam dĺžen tam kde neni aj tak....a jeho pestré basne? Tie necitam,a ani čítať nebudem.

Alia S. 20.4.2019
 

Veď dobre, Lev medzi spisovateľmi, píš ako chceš, hoci aj obráteným slovosledom, bez diakritiky, spletením spôsobov takých s onakvými, keď je to také \"in\" a povznášajúce a pokojne naďalej ignoruj \"moderné somarinky\".

Ak Seifert písal inak (tzn. v tej dobe moderne oproti predošlej) ako poeti storočie či viac pred ním, tak ich tiež urážal.

Pobavilo ma aj, že tablet či mobil si robia čo chcú a dĺžeň dajú, kam chcú napriek vôli vlastníka.

Lev medzi spisovateľmi20.4.2019
 

Nechcel som to urobiť ale určite by to sem za mňa napísal niekto iný a na 100 percent by ťa ponížil, ja ale nenapíšem všetko takže to bude len 20 ....moja milá ja nie som blbec aby som sem písal svoje básne cez tablet alebo mobil....pretože potom by to vypadalo nejak takto- ahoj aj zajtra neprídem preto a hneď sa prehodili slovo ja za aj dokonca prehodili keby som to neopravil odporúčal by som vymeniť 3 3 10 za nový model..no a ja píšem síce len voľný verš ale veľmi vysokej kvality takže by som si nemohol dovoliť vynechať diakritiku...a Seifert v čase veľkej slávy v 20 storočí bol moderný asi len v tom že písal aj voľný verš plus do nich vkladal kopec cudzích slov....teraz ale vymýšľajú také sprostosti...nebudem pokračovať škoda slov.

Alia S. 20.4.2019
 

Ale mládenčok, ty ma predsa nemôžeš ponížiť svojimi názormi, to naozaj nie!

Nemala by som ti prezrádzať, ale predstav si, že aj voľný verš más svoje pravidlá, ktorých sa aj Seifert držal, preto tvoril ako tvoril, inak by stvoril hotové bláboly, aké sa daria tým, čo nemajú šajn o tvorbe poézie a myslia si, že čím viac lacných slovných (začiatočníckych) rekvizít ako duša, srdce, láska, slnko, noc, hviezdy, mesiac, jeseň, pieseň, život, dážď, ruža, kvet a pod. neumne spracovaných do prvoplánových zhlukov plných chýb a bez štipky invencie napchajú do riadkov, tým viac ohúria.

Lev, bavíš ma svojimi nehynúcimi vyjadreniami o vysokej kvalite svojich textov. Len stále nerozumiem, čo robia tvoje pokusy na portáli pre amatérov.

Lev medzi spisovateľmi24.4.2019
 

Neprisiel som sem kvoli tebe alia ale kvoli jeho basni posledny krat kedy ti odpisem...30% veci ktore tu pises luddom do komentarov je vadnych a len sa strapnujes vies moja zlata? Cital som mnoho tvojich komentarov a dobre som sa pobavil...a ak ty vies o volnom versi viac nez ja tak ja som potom ten najhorsi spisovatel na svete on ma totiz len jedno pravidlo a nie viac toto pravidlo dodrzujem na 30% inac by moje basne neboli brutalne krasne tak ako ho dodrzoval len na 30% aj Seifert...no a ked sa somnou uz chces porovnavat nie neskoncil som ani strednu tak ako Seifert a ty mas zrejme aj tri vysoke ak sa somnou chces porovnavat draha tak si najpr pozri film cista dusa o jonovi nesho... pretoze jedine tento muz sa mi mohol vyrovnat keby este zil ...ak sa somnou chces porovnavat mala by si vediet ze mam pamät ako pocitac aby som dokazal napisat najlepsie poviedky na svete pozeram stale dokola tie iste filmy poznam ich naspamät okolo 50 ale len tie najlepsie najviac oscarove ...poznam naspamät zivoty 40 literatov goethe dumas ugo balzac atd. a viem kedy vznikol prvy krat volny vers a kto ho napisal Walt whitman i jeho zivot poznam naspamät ....naspamät poznam ale aj vsetky svoje poviedky do jedneho slova tak ako 70 seifertovych najlepsich basni ,,,,,no a pekne napisane ze ked pisem vysoku kvalitu co na takejto stranke robim a co tu asi tak robil marek zakopcan po vydani veldiela mesto tienov ....to co tu robim je moja osobna vec....zatial som nic nevydal ziadnu knihu a sem chodim aj ked viem ze pisem lepsie nez ostatní preto aby som tuto stranku neskor tym ze sem dam prispevok povysil tak ako este ubohejsie stranky ....a ak v roku 2019 vymyseli pravidlá nove pravidla pre volny vers tak necch si vymyslaju ja budem pisat ako moj vzor a uz mi prosim neodpisuj lebo sem totiz nepridem.... a tento cudny asi novy stil akym pise pepe je strasný viem ze sa takto pise skoro vsade cital som takych basni vela ale je to hanba pre poeziu

Lev medzi spisovateľmi20.4.2019
 

:D

Alia S.10.4.2019
 

Možno tvoje výpovede majú dušu, ale ak necháš čitateľa premýšľať nad množstvom chýb, tak sa prestane venovať jej objavovaniu.
Chyby totiž spôsobujú aj iný význam, než o akom báseň pojednáva (alebo chcela by).

„Darujem organ“ – daruješ klávesový hudobný nástroj, a pritom píšeš o srdci.

V 4. verši niečo chýba: „len ničí má“ – čo má ničí? Ničí môže znamenať aj kazí, aj nikomu nepatriaci, tak treba dopísať, ČO MÁ (vlastní).
Alebo si možno chcel napísať „ničí ma“ (ma = mňa), ale vlastnou nedbalosťou sa ti opäť podarilo zmiasť čitateľa.


„Svetlo išlo spat“ – išlo späť alebo išlo spať?
Vidíš, aký veľký je to rozdiel.

Ak nebudeš svojim snahám venovať patričnú pozornosť a čas, nečakaj, že im ich budú venovať tí, ktorých chceš osloviť.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: