IKARIKAR http://www.ikar.sk

Šťastie nadovšetko (Dragy)14.3.2014
 

3
 počet hodnotení: 1
prečítané 15, Komentáre 3

 
1. Zoznámenie
 Volám Janett a mám 17 rokov, tmavohnedé vlasy v dĺžke asi do polovice chrbta. Mám hnedo-zelené oči a som vysoká asi 173cm. Som žiačka strednej školy a po prázdninách nastupujem do tretieho ročníka. Práve sa balím lebo zajtra odchádzam na koncert do Bratislavy a potom idem ku tete do Žiliny pretože mamina odchádza na služobnú cestu a sestra ide na chatu. Keď som sa dobalila, išla som si ľahnúť. Ráno som sa hneď nachystala. Sestra už bola na odchode a tak som išla s ňou. Na stanici sme sa rozdelili. Ja som išla na vlak a ona zas na autobus. A tak som nasadla na vlak. Cesta trvala do Bratislavy trvala neskutočné 4 a pol hodiny. Vlak mal totižto, ako inak, meškanie. Keď som tam konečne dorazila boli už 3 hodiny popoludní. Vzala som si tramvaj do centra. To trvalo ďalšiu hodinu a tak som ku budove kde sa koncert konal dorazila o štvrtej. Pred budovou bol už dav ľudu. Nenápadne som sa zaradila do stredu a keď konečne začali púšťať nedočkavý dav cez prvotnú bránu, jeden bodyguard sa ponúkol že mi odloží kufor. Samozrejme, že som neváhala, kufor mu podala a pobrala sa d...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Daisy31.3.2014
 

Ahoj, Dragy,
prečítala som si kúsok z tvojho románu, a tak by som rada vyjadrila svoj názor. Problémom u väčšiny začínajúcich autorov je to, že sa snažia na začiatku povedať o svojej postave všetko. Stačí, keď si do rúk zoberieš svoju obľúbenú knižku a pozrieš sa, ako sa v nej začína príbeh. Tiež sa hrdina predstaví a nezabudne v prvej či druhej vete opísať svoj vzhľad? Takéto začiatky nie sú príliš zaujímavé (aspoň pre mňa). Teraz netvrdím, že ma o hrdinovi nezaujímajú aj takéto veci, ale malo by to byť do deja nejako pekne zakomponované a nie takto okato.
Druhým častým problémom je to, že sa začínajúci autori strašne ponáhľajú a majú problém vybrať, čo je pre dej podstatné a bez čoho sa čitateľ zaobíde. Typickým príkladom sú nič nehovoriace dialógy, ktoré zbytočne naťahujú dej - aj tu som také našla - viď \"Čo je v telke?\"... \"Ale opakovanie Winx\" ... \"Tak zapni bude sranda\"... \"Ja som Musa\" ... \"A ja Stella! Hehe!\"
Takéto dialógy nám o postavách nič nehovoria, nedokresľujú poriadne situáciu a pre celkový dej nie sú vôbec podstatné.
Myslím, že ak to myslíš s písaním vážne, musíš sa ešte čo-to poučiť. Prečítaj si rôzne sekcie tú na portáli, možno nájdeš niečo, čo ti pomôže. Všímaj si knihy iných autorov, ako oni píšu, ktoré veci sú pre dej podstatné, ako stavajú vety, dialógy a podobne.
Veľa šťastia

Dragy8.4.2014
 

Milá Daisy ďakujem Ti krásne za tvoju reakciu =) určite sa mám ešte čo učiť ale rada by som ťa poprosila, ak sa ti to čo i len trošku páčilo, dočítaj tú knihu do konca prosím. =) Prvé stránky som totižto písala ešte 15- tich no posledné v 19-tich a chcela by som sa ťa opýtať, či tam troška vidno tú zmenu v písaní alebo nie. Každé ďaľšie pripomienky sú vítané =).

Daisy9.4.2014
 

Dragy,
nech si kliknem na akúkoľvek stranu, všade sú siahodlhé ničnehovoriace dialógy, ako keby si sa nimi snažila nahrabať rozsah. Domnievam sa, že minimálne polovica by mala ísť preč. Keď už máš celú knihu dopísanú, dokonca s niekoľkoročným odstupom, skús si ju prečítať a pasáže, ktoré máš tendenciu preskakovať alebo ťa nebavia, surovo vyškrtni - ver mi, že keď nebavia teba, nebudú baviť ani čitateľa.
Celú knihu preto treba prekopať. Stanoviť si jasnú líniu a tej sa držať, neodbiehať... Aby si vedela, čo treba prepísať, odporúčam ti preštudovať si teóriu k písaniu. Môže sa ti to zdať zbytočné, ale ubezpečujem ťa, že tým nič nestratíš, ba naopak, získaš mnoho poznatkov, ktoré ti teraz chýbajú. Ak náhodou vo svojej knižnici natrafíš na knihu Umění psát od Nigela Wattsa, určite si ju požičaj, je veľmi poučná. Taktiež si prečítaj tipy na písanie na českom mamtalente. Sú tam články o dialógoch, o tom, ako vytvoriť zaujímavý príbeh a podobne.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Dragy

O mne

Neviem čo by som o sebe napísala. Som bláznivý a šialený typ človeka, ktorý miluje náhodné rozhodnutia. Možno preto som vyučená módna návrhárka, ktorá sa stala stavebnou inžinierkou a snáď sa stane aj dobrou spisovateľkou.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: