IKARIKAR http://www.ikar.sk

 Stoosem (Jela)11.4.2010
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Poradila by som Vám, aby ste na chvíľu zabudli na všetko, čo ste už v próze Stoosem napísali. Zoberte si papier a nakreslite si na tú bielu plochu trojuholník. Vyznačte vrcholy menami osôb, ktorých sa trojuholník týka.
(Celé hodnotenie nájdete v sekcii Hodnotenia)

IVICA RUTTKAYOVÁ, spisovateľka

4
 počet hodnotení: 96
prečítané 1892, Komentáre 78

 
I.

 
Už v momente, keď som nastupovala do taxíka a dívala sa ako mi máva mi bolo jasné, že to musí byť naposledy. Tentoraz som od neho neodchádzala s pocitom blaženosti a usmievajúca sa, akoby som si niečo dala. Vedela som, že s tým musím prestať. Dokelu, veď s tým som sem šla, že to ukončím. Áno, urobila som pre to maximum, vážne, len čo je pravda! Nadávala som si v duchu. V mysli sa mi začali premietať obrázky z dnešného večera, hrajúce sa jazyky, ako ma vyzlieka, ja vyzliekam jeho, jeho jazyk na mojej hrudi, môj jazyk na jeho krku, ako sa rozpúšťam a prestávam pomaly vnímať všetko, okrem toho pocitu... Zakláňam hlavu, zvieram päste, útroby...

„Tak to budú štyri eurá, tých päť centov vám odpustím.“
„Čo? Aha. Ďakujem, nemusíte...,“ úplne ma vytrhol z myšlienok taxikár, oznamujúci, že mnou stanovený cieľ cesty je tu a on by rád dostal aj zaplatené.
“Z oslavy či návštevy?“ žmurkol na mňa spod šiltovky.
“Hej hej, nech sa páči, to je dobré,“ Nasilu...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

marion9.6.2011
 

Jeli, stale som rozmyslala co je s tebou...aspon viem ze zijes...chybas na fore. napis aspon mail, ze ako sa mas. moja adresa: marion.orson@gmail.com

Jana29.3.2011
 

ahoj Jela, pokracovanie pribehu uz nebude? Citavala som ho pravidelne, lebo ma velmi zaujal, ale pridanu novu kapitolu som nepostrehla uz dost dlhu dobu? Bude roman pridany cely? vdaka

Jela29.4.2011
 

Janka dakujem za komentar. Rozne zivotne udalosti ma na nejaky cas od pisania vzdialili, ale opat sa sem vraciam a pripravene kapitoly uverejnim.
Dakujem vsetkym, ktori sa aj napriek mojej odlmke prisli obcas pozriet a este pridu...

Jela4.11.2010
 

Milí čitatelia, chcem sa vám poďakovať za trpezlivosť, keďže nepatrím medzi autorov, ktorí svoje dielo pridali naraz... Zároveň vám chcem poďakovať za pochopenie v súvislosti so zmenami v mojom románe, ktoré už prebiehajú. V prvom rade to bola zmena názvu diela zo 108 číslicami na Stoosem slovom. Ďalšie zmeny, ktoré ste už mohli zaznamenať sa týkajú počtu a dĺžky kapitol. Pre zverejnenie aj kratších kapitol (z dôvodu upozornenia na hlavnej stránke a poukázania na to, že píšem ďalej som uverejnila párkrát aj kapitoly v dĺžke cca len 1,5 strany), ktoré mohli pôsobiť rušivo, som súvisiace kapitoly zlúčila a román ma práve z tohto dôvodu nižší počet kapitol, ako už bolo zverejnené. Zápasila som vnútorne s tým, či tieto zmeny robiť postupne alebo až po zverejnení poslednej kapitoly, ale rozhodla som sa zmeny, ktoré nesúvisia s obsahom (textom alebo dejom), dávať na stránku MT už priebežne.
Román je stále v pôvodnom znení, len sa niektoré kapitoly zlúčili, zmeny, ktoré sa udejú už budú súvisieť len s pravopisom. Ostatné prípadné zmeny, obsahové alebo štylistické nezverejním pokiaľ nebude román pridaný celý.

Lýdia14.11.2010
 

:)

Lýdia2.11.2010
 

Ad: 26? *****
Kruté, mám dilemu - je dobré vždy povedať pravdu... najmä, keď ublíži aj druhým ľuďom, alebo ju radšej pochovať hlboko v sebe?

P.S. pozrite, prosím, hlavne čiarky - pred: aby a medzi určitými slovesami

Lýdia2.11.2010
 

Jeli, nemala toto byť 26. kapitola?
25. - už raz mám - začína textom: Keby som trošku viac dôverovala vlastnej mame...

Jela3.11.2010
 

Mate pravdu Lydia, dlho som zvazovala, ci uz popridavat dalsie kapitoly a proste dopisat dielo v povodnom \"zneni\" alebo uz niektore upravy zverejnit a aj vy ste ma motivovali svojim komentarom nizssie, aby som ich pridala skor. Novemu citatelovi mozu tiez prekazat alebo posobit rusivo prilis kratke kapitoly... Asi by bolo na mieste o tychto zmenach upovedomit citatelov (este dnes tieto a planovane zmeny skusim spisat a upozornit na to)
Dakujem za opat vecny komentar;)

Lýdia19.10.2010
 

okej, iba technická poznámka - salón budete musieť oddeliť aspoň priečkou - hygiena by neschválila masérstvo a gélové nechty v jednej miestnosti (vraj kvôli chemickým výparom), pa

Jela20.10.2010
 

jeej Lydia dakujem za postreh, tieto informacie sice mam (lebo som sa tomu prof. kedysi sama venovala) ale nenapadlo mi, ze by to mohlo v texte chybat, vdaka tebe to tam uvazujem zakomponovat. Inak si nielen vsimava, ale asi sa aj vyznas.. ;)
Pekny den praje

Ivana Ondriová18.10.2010
 

Jelka,


som rada, že si späť! Dlho som čakala na ďalšiu kapitolku, dočkala som sa!
Znovu zvrat! Marečkovo zdravie, som veľmi zvedavá a nedočkavá!

Skvelé čítanie! Ostatne, ako vždy.

Jela20.10.2010
 

Ahoj, som spat len jednou nohou :D, je toho na mna teraz vela, ale snazim sa aspon po troske \"byt vsade\" ...
..o Mareckovom zdravi sa dozviete v novej kapitole, ktoru coskoro pridam, inak som tuto jeho vrodenu poruchu (ageneza obliciek) v istej verzii uvodnych kapitol spominala a teraz zistujem, ze tu na MT tam nie je ani zmienka, ale bolo zopar konceptov.., takze drobne zmeny nastanu aj v tomto smere. Aj napriek tomu, ze sa takto Marecek narodil, na jeho celkove zdravie to vplyv nemalo.. (jedna oblicka, ked je zdrava, bez problemov zastane funkciu oboch..)

Inak Iva, citam Poblazene..ale vzdy vo volnej kazdej chvili a prerusujem citanie, ked skratka musim \"dalej\" a nemam kedy napisat komentar ti tam, je to uzasne citanie, vyzivam sa v tom, obcas sa fakt pobavim.. len tak dalej!

Lýdia18.10.2010
 

Ad:
Petronela Hercová: Zo života obyčajných žien, 16.2.2010
Jela: Stoosem, 11.4.2010
Ada Bajáková: Hlavou proti srdcu, 25.9.2010

Milé mámtalenťáčky,
Súbežne som si rozčítala Vaše romány, máte rovnaký námet – neveru, aj keď každá z iného pohľadu. Preto mi, prosím, dovoľte, aby som reagovala jedným komentárom (a možno sa aj navzájom takto zaregistrujete).
Mne ste sa čítali všetky tri veľmi dobre, pútavo podávate príbehy o strastiach života v manželských trojuholníkoch. Vo svojich postavách stvárňujete takmer „všehochuť“ ľudských pováh. Občas zabúdam, akí sme my ľudia rôznorodí, ďakujem, že ste mi to pripomenuli, najmä tie temné stránky charakterov.
Moje dojmy:
Petronelina – Lena, nejako zvlášť ma nevyvádza z miery, beriem ju aj s jej kladmi i zápormi. Iba malá pripomienka – v kapitole 12 v debate kamarátok – tehotnú Evu dokopal muž. Hana ju nabáda: „Toto nebolo zaucho, toto bolo niečo surovejšie.“ Vychádza mi z toho, že „len“ zaucho byť môže? Ja viem, časť verejnej mienky zaucho toleruje, ale ja by som ho neakceptovala vôbec. Pokiaľ viem, takmer každá týraná žena takouto argumentáciou v začiatkoch ospravedlňuje svojho tyrana... a kde to väčšinou končí?

Jelina – Jarka, šokovala hneď na začiatku. Ako môže jedna matka uspávať svoje malinkaté dieťa liekmi, nechať ho samé doma a ísť za milencom. Toto asi nepochopím, veď, čo všetko sa mohlo stať... Ale, v úvode hovoríte, že ide o skutočné príbehy, tak Vám verím, no je mi z toho zle, že sú medzi nami také hyeny.
Ešte pre Jelu – pridávate „strašne“ krátke kapitolky (1,5 – 3 strany), pôsobí to na mňa akýmsi roztrhaným dojmom + zrušte, prosím, poznámkový aparát, v beletrii ho vnímam ako rušivý prvok.

Adine – Alina, dokonalá xantipa (buzerujúca, panovačná, kričiaca... – dobre ste to vyjadrili slovami jej matky) a Linda, dokonalá harpya (ale takéto ženy si zväčša veľmi dobre vedia zariadiť život).
Ešte pre Adu – veľmi sa mi páči, že ste sa nebáli a naraz ste pustili takmer sedemdesiat strán (už len za to ste u mňa päťhviezdičková).
P. S. Pre všetky tri autorky – som zvedavá, ako budú ďalej pokračovať osudy našich hrdiniek a dúfam, že čoskoro budú pridané ďalšie časti,
ďakujem a prajem Vám veľa šťastia, pohody a tvorivých nápadov, čitateľka MT

Jela18.10.2010
 

Milá Lýdia, ďakujem. V prvom rade za samotný fakt, že ste sa pristavili aj pri mojom diele (ak to vôbec dielo je..). A ďakujem aj za to, že ste ma upozornili na ďalšie (verím, že viac ako zaujímavé) diela a už teraz sa teším, kedy sa pustím do ich čítania. Tiež za veľmi podstatné/dôležité postrehy.
Keď som zbadala nový komentár a začala čítať vaše hodnotenie, alebo teda skôr postrehy k môjmu románu – čítala som s očakávaním takýchto postrehov, ktoré by mi mohli odhaliť jeho závažné nedostatky, posunúť ďalej samotné písanie alebo dokonca vyjadriť sympatie. Očakávania sa naplnili, lebo vaše poznámky k môjmu písaniu mi pomohli pri rozhodovaní. Už dlhšie, dokonca ešte pred napísaním hodnotenia p. spisovateľky Ruttkayovej som premýšľala nad tým, že z diela vyhodím poznámky pod čiarou/kapitolou a dnes viem, že tam nemajú čo hľadať, na kvalite to neuberie. Skôr naopak. V istom čase som ich prestala písať, ale tie, ktoré už boli uverejnené som neodstránila. Mám to v pláne.
Tiež by som sa rada vyjadrila ku dĺžkam kapitol. Možno väčšine čitateľov to ani nevadí, ale mne áno. Riešim však problém, ako pridávať len pokračovanie kapitol. Totiž predtým to fungovalo na MT tak, že síce som pridala novú kapitolu, ale v diele sa text zobrazil na tej istej strane (kapitole) a nebolo nutné kliknúť si na ďalšie číslo. Bolo potrebné „skutočnú“ ďalšiu kapitolu oddeliť špeciálnou funkciou. A pridaný text, aj keď sa zobrazoval len ako pokračovanie naposledy pridaného textu na tej istej stránke, zároveň ukázalo na hlavnej stránke ako nový pridaný a upozornilo čitateľov, že je opäť niečo nové. Teraz ak pridám text v admine ako novú kapitolu, automaticky ju ako novú zaradí a preto som ich aj očíslovala, aby som pri spätnom čítaní a korekciách vedela, ktorá časť je na MT pod akou kapitolou pridaná. Ak daný text pridám do „starej“ kapitoly, nezobrazí ho čitateľom na hlavnej stránke a predsa len, uverejňujem ho práve preto, aby to niekto čítal. (niekto, koho to zaujme, samozrejme).
Momentálne pridávam menej, pretože upravujem už zverejnený text a pracujem na úvode, ktorý plánujem pridať až po zverejnení celého diela, ale času mám žiaľ pre pracovnú zaneprázdnenosť niekedy málo a vtedy pridám aj kratší text (kapitolu), aby som len pre tie pauzy nesklamala niektorých čitateľov a neprišla o nich. Tiež niekedy pridám kratší text aj pretože na mňa tlačí moje okolie, ktoré túži poznať ďalší dej a ja skrátka nechcem naozaj pridávať to, čo ešte nie je upravené, dokončené atp.
Trošku som sa rozpísala viac, ale verím milá Lýdia, keďže k plánovaným zmenám patrí okrem štylistickej, pravopisnej a kvalitatívnej o/úpravy aj „zlúčenie“ niektorých MT-kapitol a odstránenie poznámkového aparátu, že pri mojom dielku ešte ostanete a jeho hodnota u vás stúpne... Pekný deň praje Jela

Lýdia18.10.2010
 

Jasné, že zostanem, Jarkin osud ma zaujíma, pa

soltuo12.10.2010
 

Jela, čakám na ďalšiu kapitolu! A držím palce pri zmenách, aby priviedli tvoj román k dokonalosti!

Ivana Ondriová3.10.2010
 

Jelka,

nedá mi, ja musím hneď zareagovať... Mne sa totiž táto kapitolka zdá akási prelomová...
Oceňujem ju ako tvoju najlepšiu! je štylisticky nádherné zvládnutá, plná citov a krásnych myšlienok. Má nádherný úvod, vtipný, to sa mi páčilo, hoci to zrejme nebol zámer... Záver je zase úžasný samotnou pointou. Hádam sa Jarka spamätá.. Ty to vieš najlepšie... A ozaj, krásna myšlienka poukázať na dobrotu vlastnej matky, tak málo si ich niekedy vážime, táto časť ma dojímavo dostala.

Áno, hodnotenie pani Ivice bolo veľmi milé a poučné... Každého by posunulo vped. Takto by malo vyzerať každé zhodnotenie dielka, s novými nápadmi, poukázaním na to, čo je v diele nosné a dobre zvládnuté. Blahoželám ti k nemu a prajem veľa chuti na preracovávaní Stosmičky. Má veľký potenciál, hádam ho potom ešte zvýšiš!!! A bude dokonalá.

Tak pekne pracuj a rýchlo pridávaj. Chýba mi Jarka a jej zamotaná dilema...

P. S. Pridala som sa k vám románopiscom. Zavesila som niečo pre dospelých, ale znovu odlišné od tvojho smerovania... Tak, ak si nájdeš pri tom všetkom a práci aspoň kúsoček, maličký kúsok času, potešíš ma, ak nakukneš aj tam.

Jelka, maj sa krásne.

Jela5.10.2010
 

Ivka, verna a skalna to moja komentatorka, dakujem za kazdy postreh a nazor, ktory pre mna vela znamena, a to nie len pretoze je pozitivny a niekedy mi doslova vlieva energiu a pozitivizmus do zil, ale pretoze teba povazujem za kvalitnu autorku od ktorej by som sa mala co ucit... ja musim dat klobuk dolu pred tvojim novym dielkom lebo ma zaujalo, co som precitala, ale len pol kapitoly, lebo som si uvedomila, ze by sa patrilo docitat pribeh nemeho hrdinu a tak sa k Tak naivne poblaznenym vratim este neskor a poctivo sa zacitam viac..
Ano, casu bolo teraz naozaj malo, horeli deadliny, casto som dokoncovala veci do polnoci i viac, ak som raz za par dni nasla chvilu pozriet mailovu schranku, tak som sa tesila, ale aj to sa obcas prihodi, nejaka ta pauzicka v pisani (resp. v pridavani) a dakujem citatelom za trpezlivost...

Krasny den vsetkym!

Ivana Ondriová27.9.2010
 

Jelka,

dychtivo čakám ďalej. Znovu sa nám to zamotáva a mňa necháva v napätí, ako sa to celé rozmotá!
V každej kapitolke nachádzam nejaký zvrat udalostí, niečo nečakané a čitateľsky veľmi zaujímavé.
Každá strana je nápaditá a drží čitateľa ako na ihlách od začiatku až do konca!

Máš veľa práce, tak budem pekne čakať, kedy si znovu nájdeš chvíľku a vložíš sem ďalšiu kapitolku!

Ahoj

Jela3.10.2010
 

ach Ivka, dakujem, nuz posledne dva tyzdne boli naozaj perne a sotva som sa sem dostala, ale este dnes planujem pridat novu kapitolu. Okrem toho, ak ste niekto zachytili uzasny list (hodnotenie) od Ivice Ruttkayovej, mam vela prace aj na Stoosem ;) to je ale pozitivna sprava, pretoze uz dlhsie som uvazovala nad upravou diela, niektorych kapitol, pretoze som chcela viac rozviest prave temy, ktore mi pani Ivica poradila dat do popredia, a velmi ma inspirovala ako to mam asi urobit a ktorym smerom sa uberat, jej hodnotenie bolo ako prilev uzasnej energie a chuti do pisania, aj by som jej rada na to odpisala, lebo mam toho tolko na srdci, ale ani neviem kam...

Dia25.9.2010
 

Je to fakt dobré,hneď po prvej vete ma to zaujalo a je to také realistické,ďakujem...

Jela3.10.2010
 

Dia to ma velmi tesi a budem sa snazit ta nesklamat;)

Ivana Ondriová12.9.2010
 

Jelka,

od XV. kapitoly nevnímam nič, len to, čo sa v STOOSEM odohráva. Prečítala som všetko na jeden dych...
Som šokovaná, takýto vzrat som teda nečakala... Že Mareka(veľkého) už nebude.

Aj posledná kapitola,ktorú si vložila, vo mne zanechala toľko otáznikov, že sa nemôžem dočkať, čo bude ďalej... taká motanica, chudák Jarka...
Skvelý román Jelka, na malom priestore sa toľko toho udeje, až nestíham robiť nič iné len čítať a čítať...

Prosím, rýchlo pridaj ďalšiu kapitolku...

Veľmi sa teším!

Zatiaľ do čítania a komentovania.

Jela23.9.2010
 

Ivanka, pisem po kratkej pauze (vela prace a tak ruzne..) co ma mrzi aj kvoli tomu, ze som ti neodpisala ale napr. ani nepokrocila v skvelom citani tvojho Iba Nemy..
Ale tvoje komentare ma vzdy velmi potesia a podporia v dalsom pisani, dnes som pridala dalsiu kapitolu, ale co sa presne odohralo v Martinovom byte, tie otazniky.., zodpoviem az neskor... ;)

Dandelion11.9.2010
 

Ahoj Jelka, ďakujem za Tvoju reakciu na moje mini dielko. Od autorky akou si Ty ma obzvlášť teší. Páči sa mi Tvoj štýl písania a píšem reakciu skôr než som dočítala druhú kapitolu, lebo Ti jednoducho musím okamžite dať vedieť, že sa čítaš senzačne.

Jela12.9.2010
 

ja som len debutant, ktory este nezverejnil ani len cele jedno dielo, takze som len uplne obycajny zaciatocnik, ktory pridava svoju prvotinu a (zatial) dufa v jedine, aby sa to ludom pacilo :) som rada, ze sa paci, napis aj neskor, ked pokrocis, ci sa to este da citat ;)

Susannaxx10.9.2010
 

mohla by som poprosiť... rezervujem si prvý výtlačok Vašej knihy.. túto určite musím mať vo svojej súkromnej knižnici :)

Jela10.9.2010
 

Susannka, este nie je dopisana a je este vela prace aby bola aspon pripravena na taku verziu...
tvoje slova ma dojali, ak sa ti bude pacit aj potom, urcite jeden vytlacok je tvoj;)

Ivana Ondriová8.9.2010
 

Uf, jelka,
od X.kapitoly čítam so zatajeným dychom, aj kývem súhlasne hlavou nad Jarkinými úvahami ohľadom života s Marekom (presne ako u nás, hľadím len na seba a nevnímam manželovo trápenie, nedostatok času, večný pracovný kolotoč) a potom sa v XII. mračím nad rečami Martina, ktoré sú ako na hojdačke...
Som na XV. a hlcem to ako malinu, rýchlo, lebo dej má spád a celú ma pohlcuje, no malá Ninka volá, musím k nej, čoskoro pa.

Jela10.9.2010
 

Kapitol este bude, tesim sa na spatnu vazbu a tvoje postrehy, ktore ma tesia ale aj nakopnu a motivuju!
..ja sledujem tvoje Iba nemy(aj ked casu je tiez malo...)a musim tiez pokrocit, inak kolko rockov ma dcerka? mas este dalsie deticky? :)

mária7.9.2010
 

Mám dojem, že bude skorej vydaná ako stoôsma... držím palce...

Jela10.9.2010
 

Mária, mna tesi uz len to, ked sa niekomu roman paci a cita ho, vracia sa k nemu ale ak by ste mali pravdu, to asi nezvladnem, dakujem, budem sa snazit nesklamat aspon vas! A inak vsetko najlepsie k meninam @)->--

Ivana Ondriová6.9.2010
 

Jelka,

ten tvoj nový banner je veľmô nádherný, skutočne prekrásny...

Jela10.9.2010
 

som velmi rada, ze sa vam paci Ivanka, tuzila som po zmene, tej ciernej a tak, uz bolo vela..

Ivana Ondriová5.9.2010
 

Joj, neviem, čo som to tam dala za podpis,žiaden pseudonym...

Idem teda čítať ďalej, prosto musím...

tvvcyh5.9.2010
 

Nuž,Jelka,krásne napísaná ľúbostná scéna vo 8. kapitole, ku ktorej som sa práve dostala, nie je tam toho príliš, práve naopak, je to nesmierne vkusné, a to sa mi teda páči...
P.S. Stále zabúdam ti dať hviezdičky -hodnotenie. Hneď to aj napravím, odo mňa za 5.

Jela10.9.2010
 

Dakujem, zistila som, ze pisat tieto sceny tak, aby som nemala pocit, ze citam uryvok z erotickej poviedky ani nie je taka sranda ;) stymto som bola celkom spokojna aj ja, ale urcite to patri tiez do pribehu, tak, ako aj do zivota..

Tina VdH4.9.2010
 

Ahoj, Jela! Páči sa mi to, dej naberá spád. Čítam ďalej, každú kapitolu, ktorú pridáš. Som zvedavá na ďalší vývoj! Len tak ďalej :)

Jela5.9.2010
 

Ahoj Tina! Urcite vies, ze ja mam precitane vsetky tvoje diela tu na MT a je to neopisatelny pocit, ale aj zodpovednost, vediet, ze Ty citas nieco odo mna. Naozaj verim a dufam, ze nesklamem tvoje ocakavania a bude sa ti to pacit aj dalej. Dakujem a zelam krasny den=)
PS:napisem sem, aj ked je to k tvojmu dielu, velmi sa mi paci, ze na obalku knihy, ktoru ti vydaju Bejby sniva o mori, pouzili tie motyle z tvojho obrazu, neoddelitelne k tomu pribehu patria, je to uzasne, lebo obalka nie je mozno dolezita, ale takto sa mi paci kniha aj zvonku..

DARK3.9.2010
 

Áno,
je to oveľa lepšie, vedela som, že si na dobrej ceste. Drobné chyby mi nevadia, takmer nič ma pri čítaní neruší, nestrieda sa veľkosť a tvar písmien, vety sú zrozumiteľné, dej je plynulý, nestrácam sa v ňom, všetko neplynie hladko a jednoducho, nastal zvrat a nová životná situácia...
Chválim a prídem zas.

Jela4.9.2010
 

Tak to som teda necakala... :) Som poctena mila DARK, ze ste sa vratili k mojmu romanu a dakujem za vsetky napisane pozitiva, ale vacsina sa predsa udiala vdaka vam;)
Mozno potesim informaciou, ze sa naozaj snazim na sebe pracovat, lebo uceny fakt nikto z neba nespadne..
Spojila som sa tiez kvoli tym drobnym (ci uz pravopisnym, gramatickym alebo stylistickym) chybam s jednym profesorom slovenskeho jazyka, ktory prislubil pomoc pri ich hladani a opravach.
Dakujem ze ste ma posunuli vpred, aj ked mam aj tak este hodny kus pred sebou..
Pridte zas, budem stastna...a aj nejaký ten ďalší zvrat tu ešte čaká na čitateľov;)
S vdakou, uctou a pozdravom Jela

Ivana Ondriová3.9.2010
 

No ahoj Jela,

v prvom rade, veľký dík za milé komentáriky k môjmu príspevku Prekliatie Delgada.
Nuž, práve som dočítala šiestu kapitolu STOOSEM a rozhodla sa ti tu niečo napísať radšej takto priebežne, aby mi dojmy nevyfučali z hlavy... Viem, mala som byť už niekde ďalej, hlavne keď si pridala už 20. kapitolu, no neviem, kde nájsť čas, tak aspoň takto v noci sedím pri PC a čítam tvoj román.
Nuž, život na materskej, resp. v manželstve s malým dieťaťom, je niekedy ozaj ťažký, opisuješ ho veľmi presvedčivo, hoc nevravím, že každý je takýto, ale skutočne hlavou preletujú rôzne myšlienky (joj, nevravím, že na neveru a tak, ale myslím to ohľadom neustáleho varenia a starania sa o domácnosť, že má toho človek niekedy plné zuby, nuž ale čo narobíme, keď to za nás nespraví nik iný, že?).
Myslím, že Jarmilkine myšlienky, jej nespočetné otázky či jej pochybnosti, dokážeš opísať neuveriteľne výstižne... Sú výborné obsahovo, no páči sa mi aj ich štylistické zvládnutie. Veľmi dobre a ľahko sa to číta, nestrácam sa v spleti obrovského množstva otázok s vlastným svedomím a tak...
No, dej sa vyvíja ozaj zaujímavo... Uf, som šokovaná... A to je dobré. Už od tretej kapitoly to naberá veľmi rýchly spád. Šiesta kapitola ma dostala časťou s kúpelňou a Jarmilkinou depresiou, tú si zvládla výborne od zapitia tablety až po jej záchranu manželom Marekom, ktorý sa tu našťastie prejavil ako skutočný chlap...
Takže čítam ďalej a potom sa isto ozvem...

Papa

Jela4.9.2010
 

Dnes sa priznam, ze som pri citani komentarov mala slzicky na krajicku, lebo mozno si niekto povie, ze to nie je nic, ze to su len slova, par pozitivnych viet, ale pre mna je to hotovy uspech, ked viem, ze si dielo naslo hoc len jedneho citatela (alebo citatel toto dielo) a ze sa niekomu paci a chce sa k nemu vratit, precitat ho cele, a prezit s postavami ich pribeh (ktory je v tomto pripade pisany podla skutocnych udalosti, aj ked mena, osoby a vsetky konkretne nazvy atd. boli zmenene)
Ach Ivanka dakujem a ozvi sa este, samozrejme prijimam s vdakou aj upozornenia na chybicky ci nezrovnalosti ;)
Prijemne citanie, dufam, ze ta nesklamem!

Ivana Ondriová29.8.2010
 

Ahoj Jela,

tvoj román je vôbec rvý, ktorý som sa rozhodla na portáli prečítať. Možno pre zaujímavý názov (Inak, vrátila si sa k pôvodnému? Už to nie je Stoosem lží?, možno pre spojitosť s hlavnou hrdinkou(Aspoň minimálnu, tiež mám 29, dieťa, som na materskej, čo chvíľa po materskej.)... Možno pre zaujímavú anotáciu k dielu. Isté však je, že ma príbeh hneď od prvej kapitoly zaujal. Čítam síce pomaly, lebo mi viac vyhovuje knižné vydanie románov, takéto čítanie je dosť namáhavé, ale celkom iste budem čítať ďalej a sledovať, ako sa príbeh vyvinie.
Takže to dôkladnejšie zhodnotím, len čo ho načítam.
Zatiaľ iba toľko, že sa mi páči tvoj štýl, spôsob opisu jednotlivých udalostí...Si šikuľka.
Takže ti držím prsty a odkazujem: píš, píš a píš!!! Je to výborné!
P.S. Ak budeš mať čas pri tvorení a hlavne chuť, nakukni aj ku mne, poteší ma to.

Ahoj

Jela30.8.2010
 

Ahoj Ivana,
tvoj komentar mi pripomenul preco pisem a opat ma oblizol ten vnutorny pocit, ze to nejaky zmysel ma:) Dakujem. Budem sa tesit na konecne hodnotenie po uverejneni a tvojom precitani celeho romanu. Nazov som zmenila na povodny, dobry postreh - naviedol ma k tomu jeden podnetny komentar a tiez reakcie mojho okolia - robila som si sukromny prieskum. Zatial ho neplanujem uz menit;)
Som velmi rada, ak sa niekomu moja praca paci, aj napriek tomu, ze mnohi by mi prisli len poukazat na gramaticke, stylisticke, pravopisne a este neviem ake chyby a nezroznavnolasti. Komentar s kritikou - ak je konstruktivna posuva vpred, preto som vdacna i za tie, na druhej strane som iba clovek, ktory sa uprimne potesi kazdemu pozitivnemu ohlasu. Ved je uprimny a preco teda nie? :) Este raz dakujem. A zastavim sa, v najblizsich dnoch mam naplanovanu cestu k tebe;)

Jela30.8.2010
 

*nezrovnalosti (xi asi nejaky skriatok zacaroval to slovo)

švagrinka6.8.2010
 

Ahoj:) Je to super čítanie...Až som sa pozabudla.:) Uf..

Jela14.8.2010
 

Ahoj:) Dakujem, tesim sa, a je to aj pocta, ked si dielo najde citatela ;)

Tina VdH13.7.2010
 

Ahoj, Jela. Vidím, že pani DARK ti už poskytla odbornú gramatickú recenziu, takže v to smere iba krátko:skús kliknúť na www.stmivani.eu/40-pomoc-autorum/slovenska-gramatika/
je tam výborná pomôcka pre začínajúcich autorov, ktorú používam aj ja. Takže - nech ti to dobre píše a ja čítam, čítam!

Jela13.7.2010
 

Ahoj Tina :) No ano, Pani DARK mi poskytla taku recenziu, ze uplne zmenila (rozumej vyrazne zlepsila) moje autorske myslenie :D
uz som sa aj pustila do uprav a oprav, ako vidiet uz teraz, a cele hodiny sa sprtam na strankach slovenskej gramatiky:) ale! vdaka tvojmu linku nemusim o kazdom citat a studovat sto stran, ale mam to pekne prehladne, to najdolezitejsie pokope, velmi peken dakujem, to bude odteraz aj moja dolezita pomocka. aj tebe patri velka vdaka, takze kedy pozyvam teba na kavu a Dark na Metaxu? ;o)

Slávka11.7.2010
 

Vcelku zaujímavé,som zvedavá čo bude ďalej. Prídem omrknúť takže pekne píš.

Jela12.7.2010
 

Pisem pisem :) teraz trosku pracujem aj na upravach a opravach hlavne, ale nova kapitola bude uz coskoro, hned ako to dokoncim...

Jela12.7.2010
 

Tie u/opravy ;)

DARK11.7.2010
 

Jela, prečítala som všetko až po celú XIII. kapitolu. Ako som predpokladala bol dej nabitý iba tým, čo „papajú“ ženy siahajúce po zaľúbených románoch. Vôbec nič proti tomu nemám, komu sa čo žiada, to nech číta. Ale ak by som ti mala poradiť:
Estetická stránka: Striedanie normálneho písma so zväčšeným, do toho kurzíva, tri bodky (niekde iba dve) = text nepôsobí ako jednoliaty celok. Nevidím dôvod písať priamu reč väčším písmom ako ostatný text. Ak kurzívu, tak by som odporučila použiť ako vyjadrenie myšlienok. Inak nie. Ani pri zvýraznení napr. cudzích slov ju netreba. Teda, ak chceš, píš, ale prejdi očami bez čítania ľubovoľnú kapitolu a sama uvidíš či sa ti to pozdáva alebo nie.

Nie je ti jasné, kde sa čiarky dávajú a kde nie. S tým má problém veľa ľudí (niekedy i ja). Naozaj odporúčam naštudovať. Ak sa občas vyskytne porušenie tohoto pravidla, nebude to tak narúšať text, ako doposiaľ. Ako príklad uvediem:
a/ Marek.., spí ako bábätko. Prečo nie: Marek spí ako bábätko.?
b/ ... na svoj druhý, tajný život – bez čiarky
c/ ... kaderníka, či gelové nechty – bez čiarky (čiarka sa píše iba v kombinácii či – či)

Nesprávne formulované vety:
1. Veď ma zavrú, už mi načisto šibe?!
Interpunkčné zmamienko za vetou patrí celému obsahu vety. Opravila by som na:
Veď ma zavrú! Už mi načisto šibe?! (že to znie lepšie?)
2. Jedného dňa, keď ma opäť odmietol som si domyslela. Určite mu ide už len o vlastné uspokojenie.
Prvá je nedopovedaná. Vysvetlí ju druhá, ale skús porozmýšľať nad variantou:
Jedného dňa, keď ma opäť odmietol, som si domyslela o čo mu ide. Určite už len o vlastné uspokojenie.
3. Celý deň ale zbehol bežnými povinnosťami - čudná veta, že?
4. S malým Marečkom som bola na prechádzke sama, jemu sa nechcelo do tej zimy... atď.
Odbiehanie od jedného k druhému, aj táto veta si zaslúži prepracovať.

Čudné slovné spojenia:
- jazyky hodiny zapletené do seba...
- zbehlo to rýchlo = zbehlo sa to rýchlo
- pridával na teplej = pridával teplú vodu
- vyhúkané kura
- rozprával z budhistických kníh (z kníh sa číta)

V niektorých zas uniká zmysel príp. logika, napr:
1. Nie v škôlke, aj keď som mala iný názor, on ten svoj vedel presadiť.
Tiež bude lepšie znieť: Nie v škôlke. Aj keď som mala iný názor, on ten svoj vedel presadiť.
2. V polovici jednej vety sa mi zachvel, až zasekol aj hlas.
A čo ešte sa hrdinke zachvelo, keď „aj“ hlas?
3. Tiež nejasný zmysel vety „On ma tak neskutočne sklamal, ja som myslela, že, on posledné dni vystrájal hrozné veci, manipuloval so mnou, naťahoval ma (prepánajána, čo jej vyvádzal?:-))) a vydieral!
Od tejto vety som hľadala dôvod vydierania, ale to sa čitatelia dozvedia možno v ďalších kapitolách. Aspoň „naťahoval ma“ zmeň.

Zopár ďalších chýb:
– vo verzi = vo verzii
– olizovať = oblizovať
– poradiť sa ohľadom = poradiť sa o
– Košická ZOO = buď s malým „k“ – košická ZOO, alebo ZOO Košice (názov)
– manipulujeme S niečím, nie niečím = manipulovať s ľudmi (s ohňom), nie manipulovať ľuďmi (ohňom)
– slabúčky = slabučký
– gorálky = korálky
– šňúrka = šnúrka
– miesto toho = namiesto toho
– tento krát, prvý krát = tentokrát, prvýkrát
– proste = bohemizmus

Neviem, v akej firme pracuje hrdinka a aká osobnosť (na akej úrovni) je jej šéf, ale ak by ma označil za „kočku z kanclu... postaraj sa mi o ňu“ tak ho minimálne požiadam o zmenu prístupu. Ako s takýmto prejavom vedie obchodné rokovania? Zmeň jeho správanie za distingvovanejšie a dielo tým neutrpí.

Kapitola III. Ma úplne „rozhodila“ :-). Neviem, v akej oblasti pracuješ, ale zodpovedne môžem prehlásiť, že
- programátor je osoba, ktorej úlohou je tvorba počítačových programov. Analyzuje zadanie úloh od zákazníka, jedná s užívateľmi, nasleduje algoritmizácia (postup spracovania), vytvorenie programu, overenie funkčnosti, hľadanie chýb...
- IT špecialista je zamestnanec pre softvérové riešenia a správu databázy v podniku (alebo ako externý spolupracovník) = netvorí programy.
- užívateľ s programom pracuje v praxi, užíva ho pre vytvorenie potrebných výstupov, spracúva prostredníctvom nich údaje a pod. Je to konkrétny pracovník v podniku a teda je pravdepodobné, že zaškolí svojho nového kolegu on, nie IT špecialista.
Keď už som vypísala, kto sa čím zaoberá, poskytnem laicky podaný konkrétny príklad:
Programátor vytvorí program, napr. mzdový softvér.
Firma si ho zaobstará.
Zamestnanec (užívateľ) na ňom spracúva údaje (mzdovú agendu).
IT špecialista rieši problémy vzniknuté jeho prevádzkou.
Pochopené? Naozaj nepoznám IT špecialistu, ktorý by vytvoril program a súčasne na ňom vedel spracovávať údaje v zmysle platnej legislatívy alebo čokoľvek a teda vedel zaškoliť novú pracovnú silu. Ak je to malá firma, ktorá si nemôže dovoliť všetko, aj tak programátora, IT špecialistu, školiteľa v jednej osobe nemá. Sú to naozaj tri rôzne profesie.
Toto všetko je dôkaz, že nie je možné bez poznania problematiky „nahádzať slová na sklo“ – uveria tomu iba neznalí.
Myslím, že veľa žien by sa urazilo, keby im muž dal zabalený darček a v ňom by si našli (ítéčkári sú síce zvláštne tvory;-))), ale žeby takýto faux pas?) reklamný predmet s logom firmy!
Aj napriek tomu, že si všetci vo firme tykajú, minimálna slušnosť káže začať vykať a požiadať o tykanie podľa pravidiel spoločenského správania. Snáď iba na internetových portáloch je to prípustné, kto by sa staral a pýtal, kto má koľko rokov a žiadal tykanie? Už je to takto viac-menej zaužívané. Vo väčšine prípadov, netvrdím, že automaticky. V akej - spoločenské pravidlá nerešpektujúcej - firme hrdinka pracuje? Neuveriteľné! (aspoň pre mňa). Dielu neublížiš, ak prerobíš dialógy.

Záverom – hlavná hrdinka pre mňa nie je úspešná žena (tak ju nazval v záchvate citov IT špecialista), ale podľa všetkého nekontrolujúca sa pubertiačka. A ľahšia žena (ospravedlňujem sa za výraz). V prvý deň sa v intimite pizzerie nechá zlákať k takým odvážnostiam? Nie, nie som konzervatívna a chápem aj takého úlety, dejú sa... ale aspoň pár týždňov počkaj s unáhleným konaním, hlavnej hrdinke to prospeje. Veď inak pôsobí „normálne“.

Jela, mohla som ťa týmto nahnevať, poradiť ti a mnohé objasniť. Výber je na tebe.
Vôbec mi nebude vadiť, ak mi jedným dychom poďakuješ za môj čas a druhým napíšeš, že vyrývam a hľadám chyby tam, kde nie sú. A som si istá, že milovníčky podobných románov ma budú preklínať pod čiernu zem, pretože si treba všímať myšlienku, citovosť... nie iné záležitosti.
S tým všetkým počítam. Na tebe zostáva čo príjmeš a čo nie, s čím sa popasuješ, čo necháš.
Vytvoriť zaujímavý a čitateľný román nie je lusknúť prstami. Chce to fantáziu, čas, odriekanie, znalosti, prehľad, zmysel pre vhodné podanie údajov čitateľovi, čítanie... Držím palce.

Jela11.7.2010
 

Tak znovu, stihlo ma to vyhodit-odhlasit a komentar, co som napisala, bol fuc:(
Mila DARK, nenahnevala! Jedine, co ma teraz nahenevalo je, ze ti musim pisat znovu grr :D Naopak, vazim si tvoj cas, ktory si stravila citanim a analyzou, poradenstvom a spisanim komentaru, ktory mi ukazal mnohe moje nedostatky a za to mozem len podakovat. Co sa tyka zleho pisania bodiek, ciarok, zlej formulacie viet atp., suhlasim bez vyhrad. Nie som profesor Slovenskeho jazyka, mam sa co ucit, resp. dostudovat. Uz sa chystam na opravy a urcite musim co - to prestylizovat. A vygooglit si niektore informacie, co sa ako pise a preco:)
Trochu zmatena som z toho, co pises tam, kde spominas fungovanie vo firme a poziciu Martina. Pribeh sa opiera o skutocne udalosti, preto teraz neviem, co by som mala zmenit, aby to bolo v poriadku. Mozno som to vykreslila trochu chaoticky, ale on okrem toho, ze je tichym spolocnikom Jarkinho sefa, konatela firmy, ma svoju firmu na webdizajn a zaroven naozaj vytvoril (mozno tento jediny, ale vytvoril) software, ktory firma pouziva. Tiez sa zucastnuje porad, prilezitostne aj vyberovych konani, ci skoleni. A co sa tyka Jarkinho priameho nadriadeneho, konatela, ten jej uz pri pohovore vykreslil firmu ako jednu velku rodinu a svoju viziu rodinnej atmosfery, kde si vsetci tykaju atd. a poziadal o to, ak by jej to nerobilo problemy, aj ju. Ja s IT nemam nic, skratka sa do tohto nerozumiem, ale pri citani tvojho opisu danych pozicii mam tiez pocit, ze su to samostatne profesie. Preto som trochu zmatena, lebo som to zle pochopila ja, alebo je Martin skratka taky hybrid? :)
A este, mozno som o tom mala napisat v romane viac, ale Jarmila sa uz cele mesiace v manzelstve citila osamela a nemilovana, odmietana a ze jej manzelstvo upada a stale castejsie mala myslienky na odchod od manzela alebo dokonca premyslala (snivala?) ze stretne niekoho noveho...a naozaj sa spravala po strete s Martinom ako taka pubertiacka, lebo jej spravanie bolo nezodpovedne, akoby jej vynechal rozum... :D
Takze este raz dakujem za uzitocne informacie a postrehy, co najskor sa pustim do oprav a aj vdaka tebe budem mat kvalitnejsie dielo (alebo co to je).
A predsa len na zaver, ano trosku mi na jednom mieste zaskripali zubky, a to v uvode, kde pises o jednoznacne zalubenom romane a urcite nic viac ze to nie je... taak bud sa s tym zmierim, alebo svoju dalsiu tvorbu nasmerujem radsej trosku inde/dalej... =D

DARK11.7.2010
 

Jela,
píš, upravuj, snaž sa. Naučiť sa mnoho nových vecí, niečo, čo sme doposiaľ nevedeli - ak napríklad surfujeme častejšie po nete, mnoho informácií sa dozvieme popri tých, čo sme hľadali. Ale treba selektovať, nie všetko, čo sa na ňom objaví, je vierohodné. Overiť si z viacerých zdrojov a vedieť, ktoré sú tie hodnejšie čítania.
Ak sa dej bude uberať iba smerom: našli sa, zaľúbili sa... striedanie scén doma s mužom o nepochopení a scén v objatí s priateľom, nikam sa neposunie. Sama sa nepúšťam do náročných žánrov, pretože je mi jasné, že zaujať nadlho čitateľa nie je jednoduché. Preto hodnotím diela z pohľadu čitateľa.
Netvrdím, že sa sem nevrátim, ale budem očakávať už aj iný dej, iné scény.
S tými programami a programátormi a IT špecialistami - možno keby si napísala, o aký softvér ide (toto slovo má širší rozsah), nepomýlila by si ma. Softvér je aj operačný systém, všetky druhy aplikačných programov (textové editory, grafické aplikácie, na hry a pod... ), myslela som skôr zložitý program na organizačné procesy (SAP, napr.), preto rozlišujem tie spomínané profesie ale pripúšťam aj tvoju možnosť, ale potom neprogramujú, ale tvoria projekt - ak tomu ja dobre rozumiem. Webdizajn je tvorba webstránok. Preto je vhodné konkretizovať a použiť (snáď) odbornejšie výrazy.
Firma ako jedna veľká rodina - no neviem, nerozumiem tomu. Stále si myslím, že ak niekam prídem, nemá mi hneď každý tykať a rodinná atmosféra znižuje autoritu manažérov, odstup je pri riadení žiaduci. Aj navonok, pri jednaniach, návštevách... naozaj si neviem predstaviť situáciu, pri ktorej by napr. sekretárka familiárne oslovila svojho nadriadeného pri prinesení kávy, či podaní mu akejkoľvek informácie pred ostatnými. Možno sú aj také firmy a možno tomu iba ja nerozumiem:-))).
Chápem, že hrdinka má zmienené problémy, jednalo sa mi iba o časový posun udalostí - aby ju neznižovali v očiach čitateľa.
Tak tvor, píš, dávaj viac akcií do deja, nechaj niekoho umrieť... alebo vymysli niečo iné, neobyklé, niečo, čo tu ešte nebolo (a to je ťažké, verím).

Jela11.7.2010
 

Urcite si mi v mnohom pomohla sa posunut dalej, aby bola moja tvorba kvalitnejsia.
Tento pribeh uz je napisany - napisal ho sam zivot a ja ho len svojskym sposobom prinasam citatelom. Pribeh je asi v polovici, preto sa urcite este neskor zastav, budes prekvapena, lebo co sa tyka tych akcii v deji, prave teraz sa ich zopar nahromadi. A smrt? Zial, aj ta je naozaj sucastou pribehov, ktore pise zivot (alebo osud, ak niekto veri..)
Budem na sebe pracovat a vzdelavat sa, stylizovat a formulovat stale lepsie urcite aj vdaka tebe:)

DARK11.7.2010
 

OK, prídem si príbeh dočítať. Ak si si vedomá, že texty je možné písať kvalitnejšie - z akýchkoľvek hľadísk - , potešila si ma. Ako s obľubou hovorím - nič horšie sa ti nemôže stať.

Všetci sa učíme. Ak niekto zostane stagnovať, v čomkoľvek, je to na jeho škodu. (Nemyslím tu, na tomto portáli, myslím všeobecne). A niekedy aj zdanlivo nesúvisiace informácie či vedomosti môžu pomôcť inde, inokedy.
Veľa zdaru, Jela:-))))

Anita9.7.2010
 

Ahoj Jela, nebola som tu asi dva týždne, tak si reku pozriem novinky a hľa, pribudlo 11 kapitol, to už je fakt sústo. Tak som si dala hodinku ticha pri monitore a oplatilo sa, lebo tvoj nový román sa mi veľmi páči, je taký realistický, že jedna pasáž mi normálne verne pripomenula môj osobný zážitok, ktorý ale neskončil tak, ako ten tvoj, nemala som do činenia s chrabrým hrdinom, akým je manžel hlavnej hrdinky. Držím ti palce, aby ťa múza neopustila, lebo máš dobrý jazyk, ktorý všetci poznáme a rozumieme mu.

Jela10.7.2010
 

Tak to si tu asi nebola dlhsie;) Mala som jednu dlhsiu pauzu - nepodstatne preco, ale dakujem za pozitivny ohlas! Najviac sa mi paci kde pises \"..tvoj novy roman..\" lebo zatial je to moja prvotina a neviem o ziadnom \"starom\" ;)
A aj ked si to urcite nemyslela takto, potesilo ma to, lebo som na sekundu mala pocit ze uz prispievam pravidelne a citatelia ma poznaju (teda aspon ty;))))
Mrzi ma, ze mas podobnu neprijemnu skusenost ako hlavna postava Jarmila, v skutocnosti to bolo o hodne dramatickejsie, skutocne nebyt jej manzela, tak by to nemuselo dopadnut stastne. Zelam ti, aby pri tebe, ak este nestoji, tiez stal nejaky hrdina, chrabry a hlavne, tvoj! ;o)
..len z toho neurobme nejaku roma..novelu, lebo ma picne! :D

Elis J.V.8.7.2010
 

Bravo, bravo, bravo. . .
Som rada, že som znovu raz niekoho vcelku správne odhadla, a že toto dielo sa teší úspechu. Komentáre pribúdaju, mne, pribúdajú maily oznamujúce pridanie komentára a kapitoly, a tak som, priznám sa po dlhšej dobe nazrela.
K samotnému dielu sa vyjadrím neskôr, teraz chcem popriať veľa úspechov a nových priaznivcov.

Jela9.7.2010
 

Ach Elis, ak to znamena, ze som ta neodradila a nesklamala, tak som velmi stastna. Uprimne a s radostou v srdci dakujem kazdemu, kto si najde cas precitat si tento pribeh, ked sa este medzi nimi najde taky/a, ktoreho/u to zaujme, vyslovene sa tesim.
Hlavne, pretoze som uplny zaciatocnik a to sa spaja s chybovanim...
Nepisem vsak len nove kapitoly, ale vraciam sa aj k uz napisanym (ci uz zverejnenym, alebo nie) a snazim sa hladat-opravovat chyby. A zistujem aj vdaka komentarom a hodnoteniam k inym dielam, ze sa naozaj musim este vela ucit...

Tina Van der Holland7.7.2010
 

Ahoj, Jela! Začítala som sa do tvojho diela, je naozaj pútavé. Ak dovolíš, rada by som okrem chvály, ktorá ti náleží právom, napísala aj pár svojich postrehov. Po prvé - psychológia postáv je výborná, sú vykreslené plasticky a uveriteľne. Trochu mi vadilo, že hlavná hrdinka toľko plače. Totiž - verím tomu, že ona by v skutočnosti toľko aj plakala, ale v literatúre by som dala prednosť smútku, ktorý sa na mňa z diela prenesie, nie čítaniu o tom, aký je niekto smutný. Rozumieš mi, prosím, čo mám na mysli?
Ďalej pár korektúr (uvádzam, ako by to malo byť podľa mňa správne, ty si už patričné miesto iste hravo nájdeš):
1. Len tak-tak, že sme to stihli.
2. neprerušované rapotanie
3. túžba, aby som mohla niečo zmeniť
4. na ktorú sme kvôli môjej tehotnosti
5. a neskôr kvôli malému synovi nakoniec...
Sú to len drobnosti, tvoja slovenčina je tiež veľmi pekná. Ale neverila by si, aká je pre hodnotiteľov dôležitá správna gramatika a štylistika. Píšem ti to v dobrej viere, lebo som si tu na MT za posledný rok všeličo odskákala a doteraz sa učím. Mám aj ja svoju \"korektorku\" - DARK, ktorá ma pravidelne upozorňuje na moje chyby a za nič by som si ju nedala :)
Takže ako Košičanka sa teším, že som tu objavila talentovanú kolegyňu a keď dovolíš, budem tvoje dielo naďalej s úľubou a pozornosťou sledovať.

Tina VdH7.7.2010
 

Vlúdil sa mi škriatok :( Takže opravujem:
4. kvôli mojej tehotnosti

Jela7.7.2010
 

Fuu, tak teraz sa musim trosku rozdychat. Priznavam, ze som necakala, ani nepremyslala nad tym, ze by mi napisal komentar aj niekto tvojho formatu. Precitala som vsetky tvoje diela tu na MT, teraz citam pribeh opatrovatelky... A este s pochvalou, nielen s davkou konstruktivnej kritiky, za ktoru som uprimne velmi vdacna. Velmi rada urobim drobne upravy podla tvojich rad, dufam, ze su povolene, mam moznost, ako autor robit aj vacsie korektury? Mensia zmena obsahu sa moze?, napriklad by som hned upravila niektoru pasaz, asi je toho placu naozaj vela. Chcela som pridat dalsiu kapitolu, pridam ju hned po upravach. Este az dakujem a beriem si k srdcu vsetky rady a postrehy. Som rada, ze ta roman zaujal, je az na par detailov napisany podla smutnych, skutocnych udalosti..

Jela7.7.2010
 

..opravy uskutocnene :) este raz dakujem, potesim sa kazdemu dalsiemu postrehu!

Tina VdH7.7.2010
 

Jela, opravy a úpravy svojho diela máš právo vykonávať kedykoľvek, t.j. vždy. Ak by si nejakú časť zmenila OBSAHOVO veľmi významne, stačí, keď svojich čitateľov upozorníš krátkym oznamom. Môžeš ho dať samostatne alebo na úvod novej, nasledujúcej kapitoly. Gramatické a štylistické úpravy alebo aj prepísanie celej kapitoly (pri zachovaní jej pôvodneho obsahu) nijaký oznam, pochopiteľne, nepotrebujú. Držím palce :)

Jela7.7.2010
 

Dakujem za info, velmi ma to potesilo, lebo su aj portaly, kde kazdu aj drobnu zmenu musis hlasit samostatnym prispevkom a podla mna to posobi na citatela velmi rusivo, ale niektore chyby, alebo nevhodne pouzitie slov si clovek uvedomi, az ked ho ini upozornia...
Ak by si nasla este nejaku chybicku, sem s nou! A ja sa zas tesim na dalsie kapitoly tvojho romanu Sladky ivot opatrovatelky (5 hviezdiciek!)

Susannaxx7.7.2010
 

Je to tak strhujúce, že to musím čítať aj v práci :) no úplne super.. normálne pokračuj stále ďalej..

Jela7.7.2010
 

Este raz dakujem, ale davaj si pre istotu pozor, ja som takto potajme citala v praci roman Tiny VdH a nacapali ma (naozaj popri praci) ;)

anita30.6.2010
 

Ahoj Jela, fandím ti už pre ten samotný úvodný diel, do ktorého sa ti podarilo navliecť celkom slušný počet nitiek, ktorými teraz už len stačí poťahovať a môže vzniknúť veľmi zaujímavé dielo našej súčasnosti, niečo medzi ženským románom a psychologickým trillerom, ale nechám sa prekvapiť, lebo určite zostanem a budem nedočkavo sledovať dej tvojho románu. Držím palce, tak nesklam!

Jela1.7.2010
 

No dakujem Anitka, to ma uplne dostalo toto! Myslim si ale, ze je to naozaj iba roman, ziadny thriler, ale verim, ze ta i tak nesklamem, lebo dramatickych chvil a situacii bude este dostatok.

Susannaxx30.6.2010
 

Je to je super román, moc sa mi páči, len tak ďalej, chcem čítať a čítať, až kým nebude koniec :) :) :) :)

Jela30.6.2010
 

Susanna, dakujem, toto ma velmi povzbudilo, tesim sa, ze sa ti to paci, dalsie kapitoly budu pridavane postupne takmer kazdy den, verim, ze ta nesklamem!

Adela27.6.2010
 

Veľmi pekné,Jela. Ak pridáš ďalšie kapitoly,budem čítať.:)

Jela27.6.2010
 

Dakujem, pozitivny ohlas je tou najrkajsou motivaciou!

Elizabeth J.V.13.4.2010
 

Nooo, veľmi zaujímavý začiatok, Jela. Určite nakuknem aj do ďalších kapitol, ak ich pridáš.

Jela20.4.2010
 

Ďakujem Elizabeth, verím, že ťa nesklamem, a aj ďalšie kapitoly ťa zaujmú.
Dopredu sa ospravedlňujem, že nebudem prispievať každý deň, ale z časových dôvodov mi to každý deň najskôr nevýjde. Ďakujem za pochopenie.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jela

Jela
O mne

Život trvá krátko, no dostatočne dlho na to, aby sme žili dobre a čestne.. /Cicero/

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: